http://vg.hu/index.php?apps=cikk&cikk=254888 - Szerbia az orosz gázt Ukrajnán és Magyarországon keresztül kapja. A Srbijagas vezérigazgatója közölte: szerdán tárgyalni kíván a magyar partnerekkel arról, hogy tározóikból adjanak gázt Szerbiának, amely gázfogyasztásának mindössze a 8 százalékát képes saját forrásból fedezni - Cserében Magyarország a délvidéki magyarság igényeinek teljesítését kérje!
Ja mert ok olyanok,hogy lenyelik.Egyszer mar a magyar kormanynak kartalanitania kellett az Exonmobilt ,mert ugyanis eze a cege volt 47 elott a Maort csak akkor meg Standard Oil-nak hivtak. Ez volt a korona visszaadasanak a feltetele.a mo-i allamositott amerikai tulajdonok tulajdonosainak kartalanitasa.
Nagyon ovakodna ilyentol barmelyik magyar kormany,mert egy ilyen lepesnek nagyon sulyos kovetkezmenyei lennenek.
E. Zs., vilag@hetivalasz.hu Heti Válasz Online - 2009.01.07.
Ezt kürtölték világgá Szerbiában az első híradások a napokban. Aztán gyorsan következett a belgrádi kormány részéről a pontosítás: szó sincs Magyarország rosszindulatáról, az orosz földgáz Ukrajnában akadt el. Ez pedig meglehetősen nagy gondot okoz Szerbia számára. Déli szomszédunknál már csak néhány órára elegendő a gáztartalék, és a leállás utána következhet a fagyoskodás a lakásokban. Pontosabban Újvidéken és a Belgrád melletti Pancsován már el is kezdődött a hideggel való ismerkedés sok távfűtéses otthonban. Ahol lehet, kőolajra vagy kőolajszármazékra kapcsolják át a fűtőműveket, de az is legfeljebb egy héttel tolhatja ki a tél beköszöntét a lakásokba és a gázt használó családi házakba.
Némi vigaszt jelent Szerbia lakossága számára, hogy ma január 7-én az ortodox karácsony miatt munkaszüneti napot tartanak. Az év végi és év eleji ünnepeknek köszönhetően sokan úgy vették ki a szabadságukat, hogy január 1-től 11-ig nem is kell bemenniük a munkahelyükre. Az is „mázlinak" tekinthető, hogy január 19-ig, a téli szünet végéig az iskolákat sem kell felfűteni, mert december 25-e óta tart a vakáció a diákok számára. De addig otthon is megfázhat az ország fiatalabbik fele. Főleg ha városban él, mert a falvakban még könnyebb befűteni a hagyományosan szénnel vagy fával tüzelő kályhákba.
Amíg a lakosság a tél átvészelésén töri a fejét, addig a szerb politikai elit most kénytelen szembesülni azzal, hogy mindeddig nem hozott túl sok eredményt a feltétlen oroszbarátság. Egyelőre az ellenzék sem bírálja a kormányt a fenyegető gázhiány miatt. Minden bizonnyal azért, mert nincs megoldás a hideg tél és a földgázhiány kettős terhének feloldására. Szerbiában lényegében nincs földgáztározó, amely akár csak átmenetileg, néhány napra enyhíteni tudná a fűtőanyag hiányát.
És ebben is szerepet játszik az oroszbarátság, amely most visszaüthet, mert például a magyar Mol is pályázott a tavaly értékesített szerb kőolajvállalat megvásárlására, mégis kikosarazták és inkább Moszkvának adták el a NIS-t. Az oroszokkal közös tervekben ugyan szerepelt, hogy a vajdasági Udvarnok mellett felépül egy nagy földgáztározó, de a nagyjából egymilliárd köbméteres kapacitású tározó még sehol sincs a tél közepén.
A szerb gázellátást biztosító Srbijagas vezérigazgatója, Dusan Bajatovic ezek után nem kénytelen a szomszédoktól segítséget kérni. A szomszédban Bulgária, Bosznia-Hercegovina és Macedónia, ha lehet, még rosszabb helyzetben van, mint Szerbia. Horvátország aligha képes és akar segíteni, Romániával nincs földgáz-összeköttetése az országnak. Maradt tehát Magyarország, amely viszonylag jelentős gáztartalékokkal rendelkezik.
Bajatovic ma Budapesten tárgyal. Kérdés, hogy Magyarország tud-e egyáltalán gázt „kölcsönözni", mekkora az a mennyiség, amely átpumpálható déli szomszédunkhoz? És persze az is kérdés, hogy a segítségért támaszt-e feltételeket Budapest? Ha pedig Magyarország sem tud segíteni Szerbián, hamarosan kiderülhet, hogy valóban csak néhány órára elegendő-e a földgáz Szerbia otthonainak fűtésére. http://www.hetivalasz.hu/cikk/0901/magyar_zartak_el_a_gazcsapot
Nem kell neki, az exxonmobil nyelne le keresztbe az orszagot. El tudjak ok intezni az USA kormanya nelkul is. Eddig belefeccoltek tobbszazmillio dollart a makoi meloba, gondolod veszni hagynak?
Mondjuk nekem furcsa, hogy a kérést a szerbek megalázkodásként interpretálják. A kérést szerintem az fogja fel megalázkodásnak, aki megalázásra használ fel egyolyan szituációt amiben tőle kérnek. Szerintem elég ha megvonjuk a vállunk és adunk. Minél kisebb jelentősége tulajdonítva a dolognak, aláírva ezzel a véleményed a száz év múlva való megbocsátásukról. :)
Az, aki most a magyarokra hörög, a fog eztán is. De talán valamennyivel több akad majd, aki leinti: "Dragan, ne legyél hülye megint, hát aztán amikor az a kemény tél volt 2009-ben, akkor kitől kaptunk gázt, hogy fűtsünk, te fafejű? Tán nem a magyaroktól?"
És tulajdonképpen addig van értelme Magyarországnak, amíg ilyen marad. Ha ez se lenne, elviselhetetlen lenne itt az élet. Így meg még valahogy - ha néha fogcsikorgatva is - trianonnal, őszöddel, miegymással együtt is van értelme valamiért itt maradni.
Ha bejön a makói gázkitermelés és Magyarország azt államosítja, akkor onnantól fogva sok igazságos, jogos dologra rákényszerítheti a kisantant országokat, amelyekre azok egyébként nem lennének hajlandók. Így kell ezt.