Keresés

Részletes keresés

pernahajder Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2125
Ejnye, ejnye KBS! Szégyent hozol itt ősz fejemre... :-)))
Előzmény: Kovács Béla Sándor (2124)
Kovács Béla Sándor Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2124
Titkolóznak. A tételsorokat csak kóddal, jelszóval lehet elérni. Viszont valóban szerepelt a kötelező jogszabályok között az a bizonyos XX. fejezet. Megúsztam; ígérem, a nyáron bepótolom.
Előzmény: Törölt nick (2122)
Kovács Béla Sándor Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2121
Memóriád némely elefántéval vetekszik. Valóban, Pécs. S a közigazgatás vizsgának az államigazgatási eljárásról szóló törvény tárgyát képezte a polgári perrendtartásról szóló viszont nem. Arra van egy külön, többféléves diszciplína..
Előzmény: Tamás (2120)
Tamás Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2120
Ha jól emléxem... :-)
Előzmény: Tamás (2119)
Tamás Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2119
Pécsett.
Előzmény: Törölt nick (2118)
Skalp Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2116
Itten valami szép kis kavarodást alítok... Eztet mongyák: A bírósági út (per vagy nemperes eljárás) az igényérvényesítés önálló szakasza. Nem eljárásjogi értelemben a bírósági eljárás természeténél fogva jogorvoslati jellegű. A keresetindítási (nemperes eljárás indítási) határidők között ezért a bírósági eljárást megelőző jogi tények (eljárások) szerint elvi alapon nem lehet különbséget tenni.
Máshol: A legfőbb ügyész álláspontja szerint a keresetindítási határidő természete szempontjából nem annak van jelentősége, hogy az időbeli határt anyagi vagy eljárásjogi jogszabály rendeli. A keresetindítási határidő szorosan kapcsolódik az érvényesített igényhez, s ezért anyagi jogi természetű.
Mármost, ha már érvényesített a zigény, akkó' minek a kereset? Lévén befejezett múltról van szó e megfogalmazás szerint, nem érvényesíteni kívánt igényről.

Hogyis van ez? Mostan akkor a bírósági - peres vagy nem peres - eljárás természeténél fogva jogorvoslati jellegű, vagy az igényérvényesítés önálló szakasza? Ha meg elvi alapon nem különböztethető meg, akkó' miért különbözteti meg a III. fejezet 1-8 pontjaiban az egyes eljárási, jogalanyisági szempontoxerint?

Előzmény: Törölt nick (2103)
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2113
"Érdekes oktatás lehet, ha nem tanítják, hogy a Pp. XX. fejezet vonatkozik erre az eljárásra."

Jelentem, nekem tanították, sőt közigjog vizsgára be is kellett nyalni a Pp. XX. fejezetet.

Előzmény: Törölt nick (2111)
Kovács Béla Sándor Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2112
Szerintem?! Én csak kérdeztem...
Előzmény: Törölt nick (2111)
Kovács Béla Sándor Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2110
"Én tudom, hogy mikortól van, csak akkor minek akarsz vitatkozni?"

Hát egyrészt mert kíváncsi vagyok (az csak nem baj), másrészt mert a közigazgatási jog már megvolt. És ott - eléggé el nem ítélhető módon - nem hangsúlyozták, hogy a határozat bírósági felülvizsgálata peres eljárás. Sőt, azt mondták, hogy ez a közigazgatási eljárás jogorvoslati szakasza. Tényleg, nincs itt némi koherenciazavar?

U.i: Nem volt ám véletlen, hogy nem állítottam, hanem kérdeztem. Állítólag ez kellőképpen kifejezei a bizonytalanságot.

Előzmény: Törölt nick (2109)
Kovács Béla Sándor Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2108
Köszönöm. (Polgári eljárásjog majd a soron következő félévben.)
Előzmény: Törölt nick (2107)
Kovács Béla Sándor Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2106
Mentségére legyen mondva, hogy csak kérdezett. Ugye vannak olyan ügyek, amelyekben bár bíróság dönt, mégsem perek? Hallottam már beszélni például 'nem peres eljárásról' illetve 'peren kívüli határozatról'.
Előzmény: Törölt nick (2104)
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2104
Mentségére legyen mondva, hogy gyorsan elhallgatott.:)
Előzmény: Törölt nick (2103)
Skalp Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2102
Akkó' bele köll írni a tájékoztatásba, ha a zügyfél közvetlenül a bírósághoz óhatja benyújtani keresetét, akkó' vigyázkoggyon arra, hogy kézhezvételtől számított akárhány napon belül megérkezzen a bíróságra. Itten lehet hivatkozni a jogegységi határozatra, Te megtetted a magadét - mostmár csak az kérdés, hogy vajon a jövőbelátás képessége mennyire követelhető meg?
Előzmény: Törölt nick (2100)
Tamás Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2101
Írjál bele minden szart, aztán jó lesz. :-)
Előzmény: Törölt nick (2100)
Skalp Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2099
Eztet tudom, Csillagom, ellenberger a közig.szerv nem bíróság, és más lehet a hivatali ideje is... ugyebár. Mármost, ha lehetőség van máshol is benyújtani - esetünkben közig.szervnél -, akkó' a közig.szerv a bíróság helyett jár el anélkül, hogy a bíróságokra vonatkozó jogegységi határozat vonatkozna rá.

Vagy ilyesmi...

Előzmény: Törölt nick (2098)
Skalp Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2097
Nézzük meg eztet: Hatályos jogunkban az anyagi jogi határidő számítására vonatkozó rendelkezések (fenti IV/2. pont) értelmében a határidő elmulasztásának vagy a késedelemnek a jogkövetkezményei a határidő utolsó napjának elteltével állnak be azzal, hogy ha a határidő utolsó napja munkaszüneti nap, a határidő a következő munkanapon jár le. A bírósághoz intézett beadványok előterjesztésére megállapított határidő azonban már a hivatali idő végével lejár [Pp. 103. § (5) bekezdés]. A keresetlevélnek a határidő utolsó napján a munkaidő végéig a bírósághoz meg kell érkeznie. Az anyagi jogi határidőre a Pp. 105. § (4) bekezdés - a 105. § (1) bekezdéséből következően csak a perbeli cselekményekre irányadó - szabálya nem alkalmazható, ezért a keresetindítás határidejét a fél - jogszabály eltérő rendelkezése hiányában - elmulasztja akkor is, ha a keresetlevél a határidő utolsó napján ajánlott küldeményként postára adja.
Nno, itten akad egy kis rés, aszongya, hogy a bírósághoz benyújtott beadvány előterjesztésére vonatkozik a postai idődilatáció, viszont ebből következőleg a közig.szervhez benyújtottra nem, hiszen aztat a közig.szervnél terjeszti elő.

Hogy a köszig.szerv mikó' terjeszi elő a bíróságnál, az nem az ügyfél dógga. De eztet még rágcsálni köll...

Kovács Béla Sándor Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2095
"Mint tudjuk, a közig perekre a XX. fejezete vonatkozik a Pp-nek azzal..."

Megtisztelsz.
De egy közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata per?

Előzmény: Törölt nick (2094)
Kovács Béla Sándor Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2093
" Akkor mi a bánatos túró? Netán a közigazgatási eljáráshoz tartozik?"

Na, ezt speciel még egy magamfajta csekélyképességű jurista is tudja. A közigazgatási eljáráshoz tartozik, annak jogorvoslati szakasza. (Most figyelj, lehet mérget köpni, mert most tényleg veled fogok vitatkozni!) A szóban forgó jogegységi határozat mennyiben szól a közigazgatási határozatok bíróság általi felülvizsgálatáról? (Függetlenül egyes eljáró bírák sajátos jogértelmezésétől.)

Előzmény: Törölt nick (2091)
Kovács Béla Sándor Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2092
OFF
Már megint kapásból a torkomnak ugrasz. Hát hibáztattalak én téged?
ON

Azt próbálom érzékeltetni, hogy amennyiben a jogegységi határozatban legalább egy értelmezhetetlen tagmondat van, akkor én azt nem tudom értelmezni. Hiába - Galadriel is sokszor megmondta - gyengék a képességeim.

Előzmény: Törölt nick (2090)
Kovács Béla Sándor Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2089
"a keresetlevél idézés kibocsátása nélkül hivatalból el kell utasítani"

Bocsánat, de biztos, hogy ez egy nyelvtanilag korrekt, magyar mondat?

Előzmény: Törölt nick (2085)
Skalp Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2088
Úrnőm, van itten egy lehetetlen peremfeltétel: honnan tudhatná előre a delikvens, hogy mennyi idő alatt kézbesítik - terjesztik fel - a keresetét? Ehhez jósnak köllene lennie - a jövőbe kéne látnia -, ami a tudomány mai állása szerint lehetetlen.

Valahogy meg köllene támadni eztet, mert pölö egy méretesebb hózápor: és még a jóval határidő előtt postára adott keresetlevél sem érkezik meg időben. Azt sem tudhattya a zügyfél, hogy a közig.szerv vajon három, vagy nyócc napig ül a nála előterjesztett kereseten. Ezek tőle független tényezők, befolyása nincs rá, következésképp joghátrány emijatt nem érheti.

Tudom, a JAT nem vonatkozik a bíróságra - fogalmilag kizárt -, ellenberger lehetetlen feltétel teljesítését még a bíróság sem követelheti, ráadásul a Ptk-ban is lakik ilyen, hogy a lehetetlen feltétel semmis.

Ebből az következik, hogy Te sem tucc olyan feltételt szabni, ami megfelelne a hatályos joxabályoknak. Hijába írnád, hogy 30 helyett 20 napon belül aggya postára - ez jocabályellenes, ugyanakkor ez sem garantálja, hogy időben megérkezik. Legföljebb annyit tehecc, hogy felhívod a zügyfél figyelmét, hogy a fellebezési - előterjesztési - határidőnek a beérkezés nepja tekintendő, hivatkozva a jogegységi határozatra.

Nna, ekkor eccerűen annyi fog történnyi, hogy szépen megtámaggyák a határozatot a zügyfelek, hogy milyen alapon rövidítesz, és majd alkalomadtán felülbírálják eztet.

Előzmény: Törölt nick (2087)
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2086
Ja, már olvtam amikor megjelent.
Az a véleményem, hogy az LB jogalkotónak képzeli magát, méghozzá az ügyfelek, és nem utolsó sorban az ügyvédek kárára.

Amikor jogi pályafutásom elején első kereseteim egyikével bepereltem a PKKB-t (mert nem szignált időben egy ügyet, és az alperesük ezen idő alatt felszívódott), azt írtuk a keresetben, hogy a bíróság szj-számmal megállapított szolgáltatást végez, az ügyfelek pedig ellenszolgáltatásként illetéket fizetnek.

Ebből kiindulva a szolgáltató ne szabjon már a jogszabályt felülírva olyan szabályt, ami "nyitvatartási időt" korlátozza, csak azért, hogy neki kevesebb legyen a munkája.

Előzmény: Törölt nick (2085)
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.20 0 0 2083
Örülök, hogy jól sikerült. Legközelebb én is arra tolom az arcomat, ha nem gáz:)))
Előzmény: Tamás (2082)
Tamás Creative Commons License 2004.06.18 0 0 2082
Kellemesen telt a tegnap este, kösz mindenkinek. Aki eljött. :-)
edoo Creative Commons License 2004.06.17 0 0 2079
Jól L:))))))
Előzmény: Törölt nick (2078)
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.17 0 0 2077
Úgy tűnik nem tudtam elmenni, bocsi.:)
szedmák bakter Creative Commons License 2004.06.17 0 0 2076
Jó szórakozást a kollégáknak...én nem tudtam bevállalni,mert még kocsival is csak jó későn értem volna oda+se hazavezetni nem tudtam volna (sör),se ott maradni,mert reggel munka van.Azért köszi,hogy gondoltatok rám.
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.17 0 0 2075
Kedves Wágner Úr!

Én már csak olyan ember vagyok, hogy nem futok el az ellenség elől, hanem szembenézek vele, és pusztítom is keményen:)))! A sör, a bor és a pálinka az embernek pedig legnagyobb ellenségei, ezért én soha nem vagyok pusztításuknak ellenére:))). Sajnos, ma nem tudok menni, talán a következő alkalommal.

Előzmény: Wágner úr (2068)
Tamás Creative Commons License 2004.06.17 0 0 2072
Az tök jó, én meg itt rohadok a melóhelyen még mindig. Lehet, hogy én kések majd a végén, bocs. :-(
Előzmény: Törölt nick (2071)
Tamás Creative Commons License 2004.06.17 0 0 2070
Kár...
Előzmény: Törölt nick (2069)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!