Keresés

Részletes keresés

szilvatövis Creative Commons License 2023.10.09 0 0 67196

A gyakorlatban valóban nehéz elérni, mert általában van valami terepakadály az alacsonyan álló Nap előtt.

Kerestem egy telepítési kalkulátort, ahol a korábbi besugárzási adatok alapján lehet kalkulálni 30°és 65°-os dőlésszögnél, 2010-2020 között Magyarország középtájon.

 

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/

 

Táblázatos formában is kinyerhetők az adatok. 2010-2020-ig a téli termelés a nyári három hónap százalékában:

30°és 65° telepítésnél.

 

 

Előzmény: Törölt nick (67194)
szilvatövis Creative Commons License 2023.10.09 0 0 67195

Amíg éves elszámolással lehet virtuálisan tárolni a napelemes termelést, addig a telepítésnél a maximális hozamra kell törekedni a környezeti adottságok figyelembevételével.

Amikor alapvetően saját fogyasztásra kerül a termelés akkor a fogyasztási szokásokra kell optimalizálni a napelemek elrendezését. Például nyugatra, vagy K-NY-ra tájolni a napelemeket, hogy a termelési csúcs lelapuljon, vagy késő délutánra tetőzzön.

Fűtésre optimalizálásnál a téli benapozási szögre kell állítani a napelemeket, közel a függőlegeshez. Ezzel lehet növelni a téli termelést, a nyári, illetve a teljes évi rovására.

A hó nem tud megállni 60-70˚-os telepítésű napelemen.

Előzmény: erbe (67191)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.09 0 0 67194

Ahogy erbe is irta, a 30-40 szazalekos ertek kizart. Nem hogy a napos orak szama joval kevesebb, hanem annak a fenybesugarzsi erteke /eennyisege is toredeke, plusz emellett a szort feny aranya is joval magasabb.

 

Jo ha a legrosszabb honapokban 1/5-et megtermeli meg teli tajolasnal is. Persze vannak kiveteles napok idonkent, de nem ez az atlag.

Előzmény: szilvatövis (67188)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.09 0 0 67193

Ennek egyik megvalositas pl Esztergomban az ejszaka is vilagito kerekparut, tok jopofa, nem kell kozvilagitas.

Előzmény: Törölt nick (67190)
Domi Creative Commons License 2023.10.09 0 0 67192

........> Bécsben láttam...

A Baross utcában is van ilyen bérirodaház, annak a cégnek voltam (egy rövid ideig) a műszaki vezetője amely építette és üzemeltette, amikor először ott jártam beparkoltam a pinyóba, pont jött egy kábelátvágás a Szabó Ervin könyvtárnál, így pár órára bent ragadtam, majd amikor az ELMÜ visszaállítottam a delejt és a felszínre hozta a felvonó a cég autóját, mégsem tudtam kiállni, mert valaki beparkolt a kihajtóba.

Úgyhogy frankód dolog a garázslift.

Más: a 80'-as években a Kommber -nél dolgoztam, klassz műemléki épületük volt, hatalmas diszteremmel, amelyben évente egyszer-kétszer építészeti kiállítást tartottak, meg ott ülésezett az Ifjúsági parlament, hasonlók. Ma az épületet úgy ismerik, mint karmelita kolostor. Na ott ábrándoztam arról, hogy milyen jó lenne egy ilyen szép panorámás emeleti helyiségben (akkori) kedvenc elfoglaltságomnak a kocsiszerelésnek hódolni. Légteleníteném a féket, cserélném a nyomólapot és közben kitekintgetnék a pesti panorámára. Szólnának közben diszkréten a Baccara számai, stb...

Na ekkor jött a nagy kérdés: hogy kerülnének föl az autók a II. emeletre? Nyilván valamiféle felvonóval - én meg rájöttem, hogy már megint bilibe lóg a kezem.

Előzmény: Törölt nick (67174)
erbe Creative Commons License 2023.10.08 0 0 67191

" télre optimalizált telepítéssel kb. a nyárinak a 30-40%-át képes a legsötétebb hónapokban megtermelni."

Ezt ki mondta? Mert a november olyan sötét szokott lenni, hogy naponta 100-350 Wh jön le. Január-februárban meg alkalmanként 2 hétre rátelepszik a hó, na az semmi. :-(

Előzmény: szilvatövis (67188)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.08 0 0 67190

Régebben voltak foszforeszkáló számlapos órák.

Ezt is tovább lehetne fejleszteni, például a kvantumfizika ismeri a tiltott elektronátmenetet.

Talán ipari méretekben is lehetne kvantumkémiai energiatárolásra használni...

 

 

"és emellett rengeteg szennyező anyag kijutását tudja megakadályozni"

 

Érdemes a szennyezőanyagok miatt aggódni, miközben már szegényített urán lövedékeket is használnak?

Előzmény: Törölt nick (67189)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.08 0 0 67189

Nem megváltja a világot, de sokat tud tenni érte, hogy javítson sok területen, főleg az energetikai használaton és felhasználáson.

 

Nyilván ez sem 100%-os csodaszer és mindenre jó alkalmazás, de sokat segíthet akár már az önfogyasztás csökkenésén is.

 

A szezonális problémái fennállnak, de lehet ez a jelen. A PTG (power to gas) kutatások elég intenzívek és elég sok előremutató technológia van már. Ha ezzel az évszakos tárolást, vagy annak egy részét tudnánk segíteni, az is komoly erőt képviselni, de ma még erre válaszolni nem tudunk jelenleg, mert nem látjuk a jövőt. Kísérletek hada zajlik nap mint nap, és ez egy olyan út lehet, ami nem járhatatlan kategória, hiszen a nyáron megtermelt energiahordozót - legyen az gáz, folyadék, akármi - eltárolni eltudjuk nagyban akár központilag is már a jelenlegi struktúrában is akár.


Szóval az hogy elmebaj, a legkevésbé sem mondanám.

 

Csak a saját példámat nézve:

 

- elektromos járműveket már 80% körüli mértékben napelemről töltöm éves szinten (tavasztól őszig 100%, mindenféle hálózati energia nélkül DC-DC módon helyben megtermelve és felhasználva. Ha ehelyett sok100 liter üzemanyag menne el, én sokkal szomorúbb lennék (azt megjegyzem, mi magát az autóhasználatot eléggé szanáljuk ha lehet, de jelenlegi lakhelyünkön ez nem könnyű kérdéskör)

 

- a villamos energia helyi felhasználásnak köszönhetően lényegesen kevesebb a hálózatról felvett energia mennyiségünk, és ez örömteli, mert mindezt sehol nem is kell megtermelni akármilyen módon is akármilyen szennyezéssel együtt

 

- a jövőbeli fejlesztéseim fő célja, hogy minél nagyobb arányú legyen a helyben használat, ötlet ezer meg ezer, ami szabadidőtől függően apránként szépen valósulnak meg. Ez is mind csökkenti a hálózatról szükséges felvenni kívánt energia mennyiségét

 

- nincs jelenleg az a villamos energia mennyiség, amit nem tudok elnyelni a  rendszerben valamilyen formában, az más kérdés, a felhasználásra szükség van-e

 

- ha összekötjük más lehetséges megoldásokkal,  mind energetikai téren mind egyéb lehetőségekkel (pl társadalmi, épületfizikai stb) akkor összességében egy baromi jó végeredményt kaphatunk, még ha nem is mindenre jó megoldást, de eléggé előremutatót a jelenlegi helyzethez képest

 

Az más kérdést, hogy a társadalom, egyének stb nem állnak olyan szinten, hogy erre mozduljunk el, előbb megy el Hawai szigetére nyaralni, mint hogy pl szigetelje a házát, majd ennek hiánya miatt legyen nagyobb fűtési energiafelhasználása télen

 

De pl pont az ecar mint jövőbeli lehetőség kiegészítésére is tökéletes lenne, mert ha nappal töltjük az autót akárhol is helytől függetlenül, pont táplálhatja jelentős részüket napelem, intelligensebbé téve pedig akár még jobb részarány érhető el. Az pedig rengeteg üzemanyag spórolást, és emellett rengeteg szennyező anyag kijutását tudja megakadályozni. Pontosabban tudná, ha akarnánk.

A kliforratlan jövőt még nem látjuk, majd ki fog derülni mit sikerül összehozni és összehangolni a következő évtizedekben.

 

 

 

 

Előzmény: padisah (67187)
szilvatövis Creative Commons License 2023.10.08 0 0 67188

Az akku nyári napsütésben sem termel áramot, hanem tárol.

A napelem a maradék kilenc órában termel télen, télre optimalizált telepítéssel kb. a nyárinak a 30-40%-át képes a legsötétebb hónapokban megtermelni.

https://www.bitesz.hu/wp-content/uploads/2016/11/villamosaram_napenergiabol.pdf

 

Természetesen ipari termelésnél a két rendelkezésre álló megújuló,  nap+szél variabilitást illik évszakos léptékben is figyelembe venni.

https://energiaklub.hu/files/study/Energiaklub%20tanulma%CC%81ny%20-%20Sze%CC%81l%20e%CC%81s%20napenergia%20egyu%CC%88tt.pdf 

 

Előzmény: padisah (67187)
padisah Creative Commons License 2023.10.07 0 0 67187

ettől még nem fog se a napelem, se az akku áramot termelni télen, amikor 15 óra az éjszaka

nagyon helyes, hogy a szabályozás visszaszorítja ezt az elmebajt

 

ettől még mint fogyasztó (értsd tech kütyübuzi, aki élvezi a legújabb kütyüvel a bütykölést és fizet érte) telepíthet bárki napelemet, csak ne gondolja hogy megváltja vele a világot

Előzmény: Hehe164 (67172)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.07 0 0 67186
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.07 0 0 67185

Illetve volt olyan rendszer is, ahol 800W körüli motorok voltak.

 

persze minden relatív.

Előzmény: Törölt nick (67184)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.07 0 0 67184

Pedig nagy változások vannak ezen a téren hidd el. nem azért mert kínai. Dolgoztam kb fél évet az egyik legnagyobb hazai felvonós cégnél beszabályozó mérnökként átmeneti állásként 6-7 éve valamikor. A mechanika sokkal kifinomultabb lett, vannak áttételes rendszerek, stb. 1-2kW-os motorok mozgatták az újabb 3-5 fős lifteket.


A régi is ellensúlyos volt persze, de a maiak már más világ.

Előzmény: erbe (67183)
erbe Creative Commons License 2023.10.07 0 0 67183

"Egy mai lift nagyon keveset fogyaszt."

Mi az, hogy "mai lift"? ~40 éve jártam felvonókarbantartói tanfolyamra. Már akkor a régi liftek is ellensúlyosak voltak. '87-ben végeztem technikusminősítőn, ahol felvonószerelői képesítést is kaptam. Na még akkor se volt visszatáplálás a liftekben, de ellensúly igen. A motorok mérete "kínai" lett. Hogy visszatáplálás van-e, kétséges, hiszen ha üresen megy le, az ellensúlyt emeli, ha teherrel megy fel, az embereket. :-(

Előzmény: Törölt nick (67176)
szilvatövis Creative Commons License 2023.10.07 0 1 67182

Így néz ki a gyakorlatban energiatárolásra:

https://www.youtube.com/watch?v=gn5AM75AGvw

Előzmény: szilvatövis (67181)
szilvatövis Creative Commons License 2023.10.07 0 0 67181

Három tonna összsúllyal számolva.

Előzmény: szilvatövis (67180)
szilvatövis Creative Commons License 2023.10.07 0 0 67180

Akár 90 % körüli is lehet.

Kb. 2 kW-os motornak 1 perc üzem emeletenként. Hatvan emeletnél már egy órán keresztül termelhetsz. :-)

Előzmény: Törölt nick (67179)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.07 0 0 67179

Fordítva kell ülni erre a lóra. ;)

 

Amikor sok áramod van, felemelsz vele amennyit elbír.

És visszatermeled leengedésnél, amikor kell.

 

Mennyi lehet a hatásfoka?

Előzmény: Törölt nick (67176)
szilvatövis Creative Commons License 2023.10.07 0 0 67178

Hálózatra táplálás nélkül nyáron sok, télen kevésnek tűnik. 30 kWp-hez kicsi a háztető is, kell vagy 120 m2 napelem.

Előzmény: Hehe164 (67177)
Hehe164 Creative Commons License 2023.10.07 0 0 67177

Világítás hűtés/fűtés EV töltés egész évben.

Előzmény: szilvatövis (67173)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.07 0 0 67176

Egy mai lift nagyon keveset fogyaszt. Ugyanis egy ellensúlyos rendszer működik benne, és a lift mozgatásához ha jól ki van súlyozva és be van lőve mechanikailag nagyon kevés energia kell. A régi liftekben még embernyi méretű hajtóműves motorok voltak, a maiakat felkapod a válladra, és elég kis teljesítményűek. Nem mellesleg a féküzem is már visszatáplálós a hálózatra.

 

Azt nem állítom, hogy semmit nem fogyaszt, de tényleg keveset - mármint a maiak.

Előzmény: Törölt nick (67174)
Maketheworldabetterplace Creative Commons License 2023.10.07 0 0 67175

mgh és a veszteség.

Előzmény: Törölt nick (67174)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.07 0 0 67174

Lift?

 

Mennyit fogyaszthat egy felvonó?

 

 

Bécsben láttam olyan garázst, ahol egy bejárat volt, és az autót lift vitte le a pincébe.

Azt nem tudom, hogy ez csak egy plusz tároló, vagy a ház alatt több autó is elfért.

Előzmény: szilvatövis (67173)
szilvatövis Creative Commons License 2023.10.07 0 0 67173

Az elkövetező néhány átmeneti év bizonyosan, de remélhetőleg a politika és a lobbiérdekek nem ölik meg azokat a technológiai/piaci lehetőségeket amik már ma is megvannak, de még túl kevés a kapacitás a kényszerű bevezetéshez.

 

Milyen felhasználást tudsz egy átlag háztartásban 30 kWp-re?

Előzmény: Hehe164 (67172)
Hehe164 Creative Commons License 2023.10.07 0 0 67172

Az elkövetkező 4-5 év a "háztartási erőművek" hálózati visszatáplálásának a végét hozza el szerintem.

Nagyjából 30kWp napelemteljesítményre és kb. ezzel megegyező 30kWh körüli beépített akkukapacitásra érdemes tervezni, szintén szerintem.

Aztán eldönteni hogy "megéri" e, vagy sem.

A megtérülés számítása a rendszereknek már néhány éves távlatban is irreleváns, amennyiben azt átvételi rendszertől tesszük függővé a beruházást. 

Előzmény: szilvatövis (67171)
szilvatövis Creative Commons License 2023.10.06 0 0 67171

Műszakilag igen. Azonban mivel akár visszamenőleg is módosítgathatják a szabályozást, az egyetlen biztos megoldás a fogyasztóként való megjelenés a végponton.

Öt forintos átvételi ár mellett nemigen van értelme közvetlenül napelemmel sem a hálózatra termelni, nemhogy akkuról, aminek eleve  20-25 Ft-kWh a költsége.

Fölös termelést át lehet irányítani a HMV-re, 8 kWh éppen elég a nappali termelés eltolására az esti fogyasztásra, nem látom rentábilisnak 28 kWh akku beépítését, hazaknem EV-t akarsz tölteni vele. Ez azonban még nem tipikus.

Az éves elszámolás... valóban vitatható... módozatán kívül a mai elszámolási rendszerben nem érdemes túlméretezni a napelemeket.

Ennyire eltérített árak túlságosan torzítják a piacot a napelemesek rovására.

Előzmény: ShaReRe (67170)
ShaReRe Creative Commons License 2023.10.06 0 0 67170

Az, hogy a házam csak fogyasztó a hálózat felé nekem oké, bár nem túl jövőbemutató megoldás. Ennél modernebb lenne, ha infót tudna a rendszerem adni arról, hogy most éppen ebben a pillanatban mennyi fölös energiám van az akkumulátoromban, amit meg is tudok osztani a hálózattal igény esetén. Ezt persze mindig a pillanatnyi áron tenném meg.

 

4kW napelem + 8kWh akku elég minimális megoldás, ráadásul nem is túl reális rendszer. Én kb. 7x szorzóval tennék be akksit.

Előzmény: szilvatövis (67169)
szilvatövis Creative Commons License 2023.10.06 0 0 67169

 Lantos Csaba közölte, hogy a támogatási intenzitás maximum 65 százalék lesz. Két korlátot határoztak meg: maximum 4 kWp háztartási napelemek mellé legfeljebb egy 8 kilowattórás tárolóegységet lehet telepíteni.

https://index.hu/belfold/2023/10/06/orban-kormany-napelem-szabalyok-palyazat-tamogatas-koncz-zsofia-lantos-csaba/

 

Olyan hibrid rendszert kell építeni, ami teljesen független a hálzattól. A ház energiaellátását az inverter biztosítja akkummulátorról, azt pedig nap/szl/hálózati forrásból lehet tölteni, amelyik éppen rendelkezésre áll, vagy szükséges.

 

Ez esetben a ház a hálózat felé csak fogyasztóként jelenik meg, galvanikusan el van választva az inverter kimenete a hálózattól.

Törölt nick Creative Commons License 2023.10.05 0 0 67168

A leveskockát még le is fagyasztják. Szublimáció.

Előzmény: Törölt nick (67166)
jee_c Creative Commons License 2023.10.05 0 1 67167

A kémiai Nobel díj a kvantumpöttyök kutatása hozta el a három kutatónak.

 

Ezt olvastam a cikkben:

"Néhány területen (például kijelzők) már bizonyítottak, de intenzív kutatás-fejlesztési munkák zajlanak a kvantumpöttyökkel energetikai, katalitikus és hidrogénfejlesztési területeken is – közölte." kiemelés tőlem)

https://librarius.hu/2023/10/05/kemiai-nobel-dij-a-kvantumpottyok-felfedezeseert-de-mik-azok-a-kvantumpottyok/

 

Érdemes lesz figyelemmel kísérni ezt a vonalat.

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!