Keresés

Részletes keresés

Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62139

Vaskapu erőmű, időnként látogatókat is beengednek.

Decebál hiteles(?) képmása szárazról és vízről.

Kazánszoros (de még mennyire) szárazról és vízről.

Forgalomirányító központ vízről

Traianus tábla vízről.

Hajó (eleje) a barlangban. Hátul ültünk, igazán jó képet nem tudtunk csinálni, a hajó eleje 2-3m-re ment be a barlangba.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62133)
jazd Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62138

Elkészül vajon? Egyre kevésbé vagyok optimista..

Előzmény: Nagyon Várbarát (62136)
jazd Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62137

Gyulán mikor kellene indulnia az újjáépítésnek? Miért annyira titkos minden,ami a Nemzeti várprogrammal kapcsolatos? Itt most nem a két-három évvel ezelőtti hírekre gondolok..

Előzmény: Felek Ferenc (62134)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62136

Ideszúrom az általam ismertet:

Aztán ha elkészülnek, egy helyszíni bejáráson szembesítjük a terveket a valósággal.

Előzmény: Felek Ferenc (62134)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62135

... túl későn tudtam meg, hogy Turnu-Severin magyarul Szörényvár. Elmentünk mellette, pedig mindig szerettem volna megnézni...

Kívánom, hogy a jövőben sikerüljön megnézned Szörény {ro: Turnu-Severin} várát, amelynek báni tisztsége Hunyadi Jánosnak az első lépcsőfokot jelentette annak idején a középkori ranglétrán. Jómagam még 2007-ben jutottam el a Duna-menti végvár romjaihoz. De mivel azóta restaurálták rogyadozó falait, hát ismét felkeresendő úti célnak számít.

A román műemlékes oldalon a linkje:

https://relevee.uauim.ro/m89/

Előzmény: Töck Jenő (62123)
Felek Ferenc Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62134

Találtam végre egy elfogadható tartalmú és minőségű látványtervet a gyulai "Szigeterőd" álomtervről.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62133

Kívánságra az itt leírtakról fényképek is vannak.

Természetesen az élménybeszámolód -- amit nagyon szépen köszönök -- igazán kerek csak a fényképekkel együtt az. Tehát kérném szépen a fotókat. Várakról majd én közlök, így együtt összerakunk egy Al-Dunai látnivalós ajánlót a többi Topiklakónak. Lehet majd ilyen vártúrát kívánni az Újévre!  :-)

Előzmény: Töck Jenő (62131)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62132

Románul nem beszélek, de miután a románok a nyelvüket a francia nyelv kisebb-nagyobb mértékben történt átvételével modernizálták, ezért valami dereng belőle. Miután az ismertetés nem magyarul történt (nem is franciául) ezért időnként bizonytalan vagyok.

Előzmény: Töck Jenő (62131)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62131

Várral kapcsolatos élményem az Al-Dunán nincs. Csak az amit írtam, hogy elmentünk Szörényvár mellett. Orsován olyan szállodában laktunk amelyik a Dunában állt (szélén). Elmentünk egy hajókirándulásra, meglepően olcsó volt, egy háromórás kirándulás nem volt 3000Ft fejenként. Egy nagyobb vizibusz nagyságú hajó volt. Ez lényeges. Az út során megnéztük a látnivalókat: Traianus tábla, Kis és Nagy Kazánszoros, Decebál dák rablóvezér sziklába faragott hiteles (?!) képmása. Minden esetre egy gyakorlott bíró 15 évet adna neki ránézésre. Egy gazdag román állta a számlát a harmincas években. Csak az orra 7 méteres (a szobornak) .Van mellete a parti út és a Duna között egy intézmény (kolostornak néztem) ahonnan a hajóforgalmat irányítják jelek segítségével. A z út vége az volt amikor a hajó bement(!) a Veteráni(?) barlangba. Nem egészen, a vége kinn maradt. Aztán vissza Orsovába. Kívánságra az itt leírtakról fényképek is vannak. De várról nincs.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62128)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62130

Ezer köszönet! :-) Ezeket még nem ismertem, gondosan el is mentettem az archívumomba.

Előzmény: Felek Ferenc (62126)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62129

Gyanúm szerint azt a mondást, hogy"annyian vannak, mint az oroszok" a XVI. századi elődeink a következőképpen fogalmazták meg: "annyian vannak, mint a törökök!"

Sok összetevője van a XVI. -- XVII. századi magyar történelemnek:

-- A török szultánok igyekeztek Európában hódítani, mint ami sokkal több zsákmánnyal csábít {mint például a sivatagos afrikai térségek}.

-- A Balkán államai után elérték a Magyar Királyságot, amely Mátyás 1490-es haláláig erős ellenfélnek bizonyult.

-- I. Szulejmán trónra lépte idejében már a Jagelló-királyok gyenge keze alatt erősen lecsökkent az ország védekezőképessége {állandó sereg szétverése, déli végvárrendszer elhanyagolása}.

-- 1526-ban a mohácsi síkon elbukott II. Lajos, vele odaveszett az egységes magyar állam.

-- Szulejmán török szultán hadjárataiban egyre nagyobb területeket foglalt el, de a magyar érdekeket részben átvevő Habsburg-birodalommal nem bírt el. Igaz, a Habsburgok sem bírtak el a törökkel.

-- Másfél évszázadon át kisebb-nagyobb intenzitással dúlt a háború Magyarországon, pusztult lakossága és javai. Új hobbim a numizmatika nyelvén írva: azok a pénzleletek, amelyeket annak idején elrejtettek, egy-egy tragédiát hordoznak magukban, hiszen az illető nem tudott érte visszamenni. Mi lett a sorsuk? Megölték őket vagy örökös rabságba hurcolták?

Előzmény: Töck Jenő (62125)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62128

Itt élve a poros Alföldön, talán érthető, hogy nekem minden ami a vízzel kapcsolatos, az újdonság, különlegesség. Ahogyan az idén sikerült tutajoznom a Dunajec folyón, ugyanúgy 2007-ben hatalmas élményt jelentett végigautózni az Al-Duna mentén, mind a mai román, mind a szerb oldalon. Éjszakai szállást az általad Új-Orsovának mondott város egyik szállodájában kaptunk. Ha visszakeresel ebben a Topikban, akkor részletesen ismertetem annak a vártúrának a programját. Most csak egy nyúlfarknyi válogatást teszek fel, jól esően gondolva azokra a szép napokra {bár az elején sokat esett}.

Szeretném tőled is ezt kérni. Mesélj az élményeidről, akár Új-Orsova, akár az Al-Dunával kapcsolatosak.

Előzmény: Töck Jenő (62123)
Felek Ferenc Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62127

http://download.fortepan.hu/_photo/download/fortepan_26517.jpg

Természetesen nagyíthatóak a felvételek.

Felek Ferenc Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62126
Előzmény: Nagyon Várbarát (62124)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62125

Ha hozzáveszem, hogy a védő előnyösebb helyzetben van mint a támadó, akkor az itt szereplő helyőrségek nagyon nagy létszámfölényben voltak. A mai világban a sikeres támadáshoz két-háromszoros fölényt tartanak szükségesnek minimum. Abban az időben ez az arány sokkal nagyobb lehetett, akár tíz-tizenötszörös is. Ennek az lehetett a fő oka, hogy a védőnek a várban viszonylag kevés embert kellett etetni-itatni, a szükséges ellátmányt föl lehetett halmozni előre. A támadónak pedig nem volt könnyű az ellátmányt összeszedni a környéken. Ráadásul hamar le is legelte (ette). Ha a védő kitartott a környék kiürítéséig, akkor nyert. Vagy a felmentő sereg beérkezéséig.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62120)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62124

Rakd fel ide légy szíves, lusta vagyok rákeresni.

Előzmény: Felek Ferenc (62122)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62123

Édesanyám még járt Ada Kaleh szigetén. Kétségtelenül kár érte, szívesen megnézném, de ez már lehetetlen. Tavaly nyáron jártunk a Duna-deltában, visszafelé a Vaskapunak jöttünk. Útközben átmentünk Turnu-Severin-en. Elég szégyen, de túl későn tudtam meg, hogy Turnu-Severin magyarul Szörényvár. Elmentünk mellette, pedig mindig szerettem volna megnézni. Bár úgy tudom, hogy a vár alsó részeinek egy részét elöntötte a Duna a duzzasztás hatására. Új-Orsován laktunk, Ó-Orsovát is eltüntette a Duna, Jelenleg Ó-Orsova helyén egy jó mély öböl van. A Duna a Kazán szorosokban (több is van!)  a legmélyebb, ahogy mondták, 190m.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62121)
Felek Ferenc Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62122

FORTEPAN-on is van nyolc kép, ebből három színes!

Előzmény: Nagyon Várbarát (62121)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62121

Következzék a román műemlékes oldalról Ada Kaleh ismertetője:

https://relevee.uauim.ro/m169/

Napjainkban már hiába keresnénk a térképeket bújva ezt a települést, pontosabban szigetet. Ugyanis az 1970-es években az Al-Dunán megépített román-szerb kooperálásban elkészült Vaskapu vízi erőművet a sok méternyi magasságúra folyó brutális erejével hajtják meg. Ez a magas vízállás borítja el a szigetet, ahol még a XVIII. században építettek erődöt a Habsburg császár és király parancsára. Majd a békésebb időszakban a főként török származású lakossága az ide látogató kirándulók ellátásából szerezte be megélhetését. Mára mindez a múlté...

Előzmény: Nagyon Várbarát (62114)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62120

Átnézve az ellenség, vagyis a török oldalára megállapíthatjuk, hogy valóban túlerőben álltak a meghódított magyar várakban a törökök. A táblázat Csorba Csaba történész "Esztergom hadi krónikája" című könyvéből való.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62119)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62119

Hát igen, a török hódoltság előtti várbeliek létszámát szinte lehetetlen kideríteni. 1526 után már elsősorban a királyi zsoldlistákra lehet támaszkodni. De például egy magánvár helyőrségét a saját földesura fizette, de mellé erősítésként a király is oda parancsolhatott katonaságot -- amit persze a király fizetett. Szóval elég nehéz ezt így utólag megbecsülni.

Szántó Imre: Küzdelem a török ellen {1987} könyvéből mellékeltem részleteket:

Előzmény: jazd (62116)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.26 0 0 62118

Nekem is megfelelő ez a várrestaurálás. A kővárat kőből egészítették ki, minden falát néhány méternyi magassággal megemelve. Lefedtek egyes helyiségeket, hogy így jussanak kiállítóterekhez a múzeumi vitrineknek. Meglepően sok hightech megoldással ismertetik a műemlék históriáját. Ha valaki szemfüles volt, még Mátyás királyunk is bevillant egy pillanatra.

Előzmény: jazd (62115)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.26 0 0 62117

20 ember napi vízadagja abban az időben 50 liter körül lehetett. Mosni gondolom minden másodnap mostak (karácsony és húsvét másodnapján), na jó, a valóságban sűrűbben, de nem sokkal.

Előzmény: jazd (62116)
jazd Creative Commons License 2018.12.26 0 0 62116

A középkorban, békés időszakban a legtöbb hegyi várban alig volt egy tucat ember. Nyilván ahol a több várral rendelkező birtokos lakott vagy hosszabb időt töltött, ott több szolgáló és katona vehette körül.

A török korban is voltak kis várak,ahol kevesen állomásoztak,mint pl Hollókőn,ahol volt,hogy csak 20-25 fő tette ki az őrséget.

Egyébként egy tanulmányban a nagy szaktekintélynek számító dr. Feld István kifejtette, hogy a hegyi várak zöméhez igen is felhordatták a jobbágyokkal az ivóvizet a közeli patakokból. A ciszternákba összegyűlt esővizet inkább a jószágok itták, meg főleg az esetleges tűzoltáshoz kellett.

Na meg akkoriban a bort is itták rendesen! :-)

Előzmény: Töck Jenő (62091)
jazd Creative Commons License 2018.12.26 0 0 62115

Szerintem ez egy jól sikerült helyreállítás! Az egész fel lett tárva,ha jól látom. Az összes fal fel lett magasítva annyira,hogy összefüggő, értelmezhető a várrom képe. A nagyon elpusztult váraknál ez egy jó megoldás a bemutatásukra. Pont ilyen módon kellene eljárni olyan romoknál,mint Buják,Csővár és a többi hasonló állapotú várromnál.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62114)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.26 0 0 62114

Rögtön be is dobnám a Topik műtőasztalára a román műemlékes oldalról Suceava várának anyagát:

https://relevee.uauim.ro/m523/

Ez a vár sohasem tartozott a Magyar Királysághoz, mert a Kárpátoktól keletre, a középkorban Moldvai fejedelemség egyik székhelye volt, az oláh {román} vajda itt emeltetett egy erős várat. Moldva szintén erősen beleesett a hadak járásába, így ostromolták a lengyelek és a törökök is. A XVII. században vált romossá. Néhány esztendeje jelentősebb mértékben feltárták maradványait, hogy napjainkban ilyen állapotában fogadja a kirándulókat.

Itt pedig egy kisfilmben mutatják be a renovált várat:

https://www.youtube.com/watch?v=DE3LYRlA3G8

Véleményt szeretnék olvasnia Topiklakóktól! Kinek hogyan tetszik ez a vár, annak egyes részletei?

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.26 0 0 62113

Tisztelt Topiklakó barátaim! Szerintem inkább egy konkrét várról értekezzünk, mert annak van értelme, mint azon keseregni, hogy egyes szakemberek hogyan csúfítják el az adott műemléket. Változtatni nem tudunk rajta, maximum oda nem fogunk vártúrázni.

jazd Creative Commons License 2018.12.26 0 0 62112

ja és nem csak a civileknek tesznek a szervek keresztbe,hanem egymásnak is..

Előzmény: jazd (62111)
jazd Creative Commons License 2018.12.26 0 0 62111

Számomra az a felháborító,hogy amíg egy várrom omladozik és évről évre fogynak falai, senkit nem érdekel ez. Például amilyen most Buják. Aztán,ha valami csoda folytán valakik felkarolják,elkezdik kitakarítani a növényzetet,majd kiásni, kiegészíteni,akkor minden szakma képviselői megjelennek a színen. Régészek,restaurátorok,építészek és kezdik osztani az észt. Persze nem mind,de sokuk igen. Megszólják,letromfolják,keresztbe tesznek a civileknek és,ha elérik céljukat a kiszemelt várrom újra csipke Rózsika álomba merülhet és romladozhat tovább..

Előzmény: Shingen (62105)
jazd Creative Commons License 2018.12.26 0 0 62110

Gondold ezt át kicsit! Hagyni düledezni az nagyfokú önzés. Mi még láthatjuk még, ha csak düledezve is,de 25-30 év múlva a következő generáció ne lássa, csak képekről. Ugye jobb mégis élőben,felújítva látni,mint egy kupac követ?

Előzmény: Töck Jenő (62092)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!