A topicot azért nyitottam, mert abszolut kezdő révén, most jött el az az idő életemben, amikor szükségem lenne hegesztői tudásra és gyakorlatra.
Ebből eredően az az ötletem támadt, hogy ezen a fórumon on-line tárgyalhatnánk a hegesztést érintő kérdéseket, ötleteket, mindenféle témákat.
Mivel neked van plazmavágód,és gondolom jártas vagy ijen gépek ,mai gyártmányok tipusai közt is,mijet javasolnál ? 3fázisúban,meg legalább 80A-ig gondolkodtam.
Volt egy palyzsom,ezt is eladtam. Láttam itt egy tipust : https://www.expondo.hu/stamos-germany-hegeszto-sisak-carbonic-professional-series-2987 Te megvennéd e. Én úgylátom,hogy négysarki érzékelős. A fotói végén van egy 360fok jel,na ezmögött körbeforgatják. Nos..............ijen gondjaim vannak,mert a mondás szerint az is baj ha van,meg azis,ha nincs !!
Minden garanciális, mindennel 14 napon belül van, akár indoklás nélkül is visszaküldheti, és kérheti a vételárat. Ne biztassad már hogy szedje szét! Reduktort meg, garis hegesztőt meg végképp ne!
Javaslom,hogy vidd be meleg helyre a palackod. Holnap reggel,vidd ki az udvarra,és függőleges állásnál nyisd meg egy rövid szisszenésre. Tegyél elébe egy deszkadarabot,hogy lásd...............jön e belőle szenny. Ha nem,forditds a fejetetejére,és igy nyisd meg. Ha jön trutyi,vagy vizes rozsda,néhány csap nyitást követően ez kifog ürülni. Most,ha elpazolsz kb 20dkg szénsavat,üsse kő.
A reduktorod is szedd szétt,mert ha eddig nem ment tönkre,eztkövetően a szabályzószelepje sérül a rozsdától,és áttfog ereszteni. Vagyis szép lassan a kisgyomású mérőd kijár a plafonra,ésha jó a biztonsági szelep,ittfog lefújni a túlnyomás !!! Az egész reduktort szedd szétt,és mosd ki vizben. Hagy megszáradni,és eztkövetően rakd össze. A szabályzószelepje teflonhoz hasonló fehér műanyag,ha ennek zárási körében besajtolódott szemcséket látsz (nagyitó optimális),vizpapir-üveglap segitségével kb 30mm-es körmozdulatokkal simára kell csiszolni. Ügyelni kell a 90fok megörzésére.
A géped mágnesszelepe is széttszedhető. Ugyanigy fújasd ki széttszedést követően,ezt 4db 4mm-es csavar fogja össze. Ebben gumitányér zár le,deha rajta van a rozsda,nemfog zárni,és pazolja a Co2-őt,úgyhogy észre sem veszed !!!
Ezt munkát,mellőzheted,ha vizet töltessz a csőbe,(2-3 izben)és ezt bekapcsolt pisztolyállásnál áttfúvatod levegővel. Ez a pici viz áttmossa a szelepet,meg a munkakábel gázcsövét is !!! Eztkövetően vedd le a munkakábelt,húzd ki a huzalvezető spirált,és néhány napra kösd fel a kazánod mellé,úgy,hogy a vége neérje el a földet. Igy kifog száradni,és a huzalvezető nemfog összerozsdásodni !!!!
Ha ijen cirkuszba keveredtél,sajnos a kereskedők nemhinném,hogy bevállalják ezt a hibát,és a kárt,amit okoztak !!!!
Ezeket nehéz lessz meggyőznöd a magad igazával !!!!
Csőmenetnél az 1/4" hasonlit a legjobban(ez a reduktor mérőóráinak a menetmérete),de való igaz,ha az emelkedésedet mérted,gubanc van. Vagyis az 1/4"-nak a külső mérete 13.3mm-körül van,és az emelkedése 19menet/1",vagyis 1.33mm. Esetedben amarikai csavarmenet lehet,ez is Witvort,csak csavarmenet esetén más az átmérő,és az emelkedés is. A 2mm-es emelkedés kb 12menet/1" emelkedést jelent. De ezt pontositani kell menetfésűvel. Az is elképzelhető,hogy M14-es menet akar lenni,csak mivel alu,igy elképzelhető,hogy a metszőjük megrágta,és igy lett 13.8mm Az emelkedése,viszont kisértetiesen hasonlit az M14-es menethez,mert ez 2mm !!
Mindezt azért irtam le,mert meglehet vágni esztergagépenn ezt a menetet,másrészt,ha alu a rotacső alja,akkor idővel ez ereszteni fog,mert alut semmijen ragasztó nemfogja.
ohh még cégek számára is ha jól emlékszem webshopból rendelve 7 nap elállás van, küld vissza nekik az egészet, máshonnan megrendel, ha így kimerték küldeni akkor húzzák....... mást nem érdemelnek, másrészt biogon felirattal sem jöhetne ki belőle egy csepp víz sem mivel élelmiszeripari gáz a felirata szerint, tisztaságban tér el nem 99% víz koncentrációban
Vidd magaddal az új reduktort,cseréltesd ki,mert a rozsdás szutyoktól ez is tönkre ment !
Ha , hazaértél,és a cuccot összeraktad,a co2 nyomása megvan,a pisztoly végét dugd bele egy pohár vizbe. Ha nemjön buborék,a géped szelepje nem ment tönkre. Ha egyetlen buborék is jön,a cseretelepessel a géped mágnes szelepének árát is fizettesd meg !!!
És a cseretelepestől kérjél utiköltséget,és kérjél minimum egy ötezrest a felesleges,de ugyanakkor bosszantó munkádért !!
Embernek feláll a szőr a hátán,hogy ijen trehány töltőállomás munkások is élnek evilágban !!!!
A reduktor után rozsdás vízszerű folyadék távozott pocsoját hagyva a betonon.
Majd leszedtem a reduktort és megnyitottam a palack szelepét .... ugyanolyan rozsdás folyadék távozott nagy nyomáson...
A palackot megmozgattam , fejtetőre állítva is ugyan ez a jelenség...Próbált a nyomásszabályzót állítani de egy ponton vagy zár vagy nyit...de szerintem ez a halmazállapot miatt van...
A hegesztő gép levegővel átfújva jön a pisztolyból levegő...szer szeri a gép megfelelő...
Most kitakarítottam ismét a gépet, a munka kábelből ismét folyadék jött ki..
Sajnos fotót nem bírtam feltölteni...mert béna vagyok....ne tudom átméretezni őket...
Este írtam a jelenségről az üzletnek,mert péntek lévén telefonon nem értem el őket...
Eléggé izgulok,mit fognak reagálni...de szeretném már kipróbálni a hegesztőgépet...hiszen ezért vettem....de még beüzemelni sem tudtam..
Kezdek elkeseredni.... pedig csak szeretnék megtanulni MIG -gel dolgozni...
Létezik ijen menet,méghozzá witvort csőmenet,3/8",vagy 1/4". Nekem van is ijen menetfúróm !(13.5mm körüli a külmérete) Nincs 2mm-es emelkedés,kb 1.6körüli. Ha bemész egy csőszerelvény boltba,vegyél egy belsőmenetű hüvelyt vasból,és ezt kényelmesen hozzáforraszthatod a vörösrézhez. Ha netán mégis bajlessz a ragasztóddal,akkor mindenképp a tömlővég hollenderos kijövethez csatlakozz. Ha a jelenlegi reduktorod pillangó szelepházát visszakarnád csinálni,nekem van bontva egy ijen reduktorom,ez a szelepház biztos egészséges benne.
Egyébként kb max 1bár ott a nyomás,úgyhogy lehet,hogy bini fogja a ragasztó !
Akár az is lehet hogy vizesre sikerült tölteni. Néhány helyen szárazjéggel töltik ezeket a kis palackokat, oly módon hogy egy éjszakára mélyhűtőbe rakják az üres palackot. A lecsavart szelep helyén másnap betöltik a szárazjeget, szelep vissza, és vagy sikerült a mutatvány vagy sem :-(
Szerintem is ez egy próbát megér,fejtetőre állitva . Én úgyvélem,hogy korgon palackba töltöttek szénsavat. Ezt egyszerű ellenőrizni ! A palack csap hollandi menetével ellentétes oldalonn,ha nincs biztonsági szelep,akkor ez korgon palack,amibe gyárilag sárgaréz búvárcső van a csap belső végébe becsavarva !!A korgon 200bár,igy itt nemhasználnak biztonsági szelepes csapot !!!
Egy egyszerű kérdésem: A palackod álló helyzetben nyitottad e meg !? A szénsav,ugyanis folyékony portéka,ha a palackod vizszintesen használod,a folyékony holmi jön,és ledermeszti a mágnesszelepet,sőt,szerintem a reduktort is. A jég meg záráshibát eredményez.
A korgon palackban levő Co2-argon keverék......................ez légnemű,ezt lehet akár fektetve is használni.
Nemsemmi vagy..............vazze !! Elállt a lélegzetem !!
Mondjuk igy is jó,ahogy megoldottad,de én a helyedben a tömlővég hollandiával csatlakoztattam volna. Igy mivel keményforrasztásos a toldóidom,ezt lehetett volna kb 45fokban is legyártani,és innéttől kezdve a hollandival másik tipusú reduktorra is használhatnád.(reduktoroknak van sajnos hibásodási pontjuk)
Mondjuk nemrossz a reduktorod,én láttam ugyanijennek a belsejét. Sajnos a szabályzószelepéhez nemtudtam hozzáférni. Több mint valószinű,hogy ez balmenetes,és én ráfelehúztam,ahalyett,hogy gondoltam,jobb menet módján kifog jönni. Kiis jött kompletten a szelep. De ezt már később nemvolt módom széttszedni,mert a menet sérült volna. A hiba ugyanis azvolt,hogy átteresztett. Ijen elenyésző átteresztést kb 3perc csiszolással helyrelehet hozni. 800-as vizpapir,üveglap,és máris lezár !! Sajnos a gyártó csavarrögzitővel szerelte,és ráadásul balmenetes,ami nincs kivül jelölve.
No..............mindegy,a lényeg,hogy olcsón hozzájutottál a rotacsőhöz,és müködőképessé tetted.
A gyorscsati meg helyettesiti a pillangószelepet. Ha netán a Co2-höz is megakarnád csinálni,létezik gyorscsati belsőmenettel,ami csőtoldat-bilincsezés nélkül csatlakozhat.
Köszi :) sajnos ez egy soproni cég :( pesti vagyok és ezt nem akartam postai úton rendelni, fel szerettem volna próbálni, ami tulajdonképpen meg is történt egy utolsó, sérült, hiányos darabon és megfelelőnek is találtam, félig felnyitva bólintásra lecsukódott, de lehet azért, mert hiányzott pár dolog belőle.
Már ott tartottam, hogy teszek rá és veszek egy IWELD NORED EYE II -t de a 11e Ft-os legolcsóbb változata nem volt és 22e FT-ért csak nem veszek már kocahegesztőként. Az F20 nagyon drága nem automata pajzs lévén, szerintem fanatikusnak kell lenni hozzá.
Mindegy vettem egy 11-es üveget -10-es nem volt, mert mé lenne- bebarkácsoltam a régi pajzsba, kiesni nem fog, egyenlőre gyakorolni jó lesz és a jövőhéten nézelődök még, a lényeg, hogy a munkadarabhoz, már meglegyen. Persze, ha jövő héten sem lesz ESAB, akkor rendelek, most már tudom, hogy jó kis pajzs.
Nem az általad említett cégről van szó.. Nem nevezem meg őket,hiszen még nem biztos,hogy Ők hibáztak..
Csak azért köveztetek az általatok említett esetleges nem megfelelő CO2 töltöttségre.. Ugyanis a meghirdetett akciós teljes csomag megrendelésekor jelezték,hogy nincs palack...de ha várok pár napot beszerzik és kompletten kiküldik a csomaggal együtt..4-5 nap múlva hívtak,hogy megvan a palack megtöltetik és jön a csomag..
Esetleg a töltésnél történt valami gikszer..
Egyébként egy 5 kilós palackról beszélünk .
Bár laikus vagyok , most szeretném picit beletanulni a MIG hegesztés rejtelmeibe...
Gondolom műszaki emberként össze kéne tudjak rakni és be kéne tudjak üzemelni egy ilyen készüléket...
Mivel nem értem el az eladó céget , picit elbizonytalanodtam .. ezért kértem ki a tanácsotokat..
Amennyiben ez a hegesztéscentrum (nemzeti hegesztőbolt, vagy jó pár néven/webshopon fut még) Dunakeszin, (mi csak "átbaszósbolt"-nak hívjuk) akkor bármi elképzelhető...
Ja, csak van merülőcsöves co2 palack, aminek pont az a lényege hogy cseppfolyós co2 jön belőle.
Olyan mint a szódásszifon. Abból is a folyadék jön előbb, mert a fent lévő gáz nyomja kifelé a szódát a palack aljáig érő csövön. Ebből a típusú palackból is lehet co2 gázt kinyerni, ha fejjel lefelé fordítjuk a palackot.
Gondolom, mivel folyik mintha a víz csapot nyitnám rá kis túlzással.
Össze zárja a munkábel csatlakozó érintkezőit és folyamatosan tolja a. Drótot kifelé...a pisztoly gombja nem reagált csak az áram kapcsolóval tudtam megállítani..a hegesztőgép aljából ki kellett törölni a folyadékot és a csatlakozási pontokat kifújtam levegővel.. még egyszer kipróbáltam ugyan ez történt, csak akkor már a pisztoly ból is folyt...
Hívtam az üzletet,de Péntek van már nem dolgoznak.. örülnék neki,ha rossz gázzal töltött palackot küldtek vele...de nem értettem én sem mitől folyik ennyire....
Azért nyugtass meg hogy hegesztéshez használható Co2-t (reduktor után gáznemű) és nem a fagyasztáshoz használatos "szifonos" palackos cseppfolyós CO2-t kötöttél a gépre...
Persze. Kínai gyártás, ebben az árkategóriában alap az 1-2% selejt. Hívd fel az Iweld szervizt, kicserélik vagy megjavítják a gépet.
Most el lehet kezdeni azon filózni hogy miért nem tesztelik a bejövő több ezer gépet egyesével, hogy ilyen ne fordulhasson elő, de az nagy mértékben drágítaná a gépet.
Próbáltam beüzemelni , de mikor rá nyitom a gázt...az. Elkezd folyni amunkakábel csatlakozó alatt.....Ettöl zárlat keletkezik és folyamatosan tolja a a huzat,mintha a pisztoly gombját lenyomva tartanám..
Csak a teljes kikapcsolás után áll meg az előtolás...
A csatlakozó szétszedése után levegővel kifújkálom, összerakott müködik amíg a gázt rá nem nyitom.....
Van a csatlakozóban egy pici "O" gyűrű....nincs megsérültek,de szerintem az nem tömít.....
Akkor mégis működik bólintásra, csak teljesen vagyis függőleges állásba kel állítani, hát nem is tudom.. Közben megnéztem a EXTOL-t de az anyaga elég lágy, meg nem is volt összerakva így felpróbálni sem tudtam volt egy másik az még puhább volt, mint egy játék. A köszörülési mód miatt tetszett meg, mert nem kell levenni a pajzsot és felrakni a plexi arcvédőt.
Ha teljesen fel van hajtva a sisak akkor természetesen bólintani tudod mint a normális fejpajzsokat.
A két oldalsó szorítógombbal jól betudod állítani.Viszont nagy előny hogy köszörüléskor teljesen világosan látsz és védi jól az arcodat is.Gyárilag 13-as szabvány sötétüveg van benne, azt biztosan cserélned kell ha kevesebb amperral hegesztessz.Nekem 10-es van benne.
Ja..a fájjással csak az asszony felé kamuztam, hogy nyelhessek egy kis páleszt.
Köszönöm szépen a segítséget és elnézést a kérdésem miatti fájdalomért. Akkor lehet marad az Extol Craft, ha bólintásra lecsukható, sok info erről sincs, gondolom ezt nem sokan használják. Érdekes módon automata pajzsból nagyobb a kínálat a végén még azt kell vennem.
Szeva. Kössz az imfót. Közben megoldódott a lakatfogóm hibája,az elemjei gyengék voltak. Szerintem jól mér,a CO2 esetén előfordulhat kb 20A eltérés,mert a hálózat is ingadozhat. Egyébként mértem az MMA módot,itt is jelentkezett a hiba. Kérdeztem egy hegesztés teknikás üzlet hozzáértőjét,ő azt állitotta,hogy a kinai gyártmányoknál előfordul ez a hiba. Azt is mondta,hogy ezek LCD kijelzői csak tájékoztató jellegűek. Sőt,ojat is mondott,hogy vegyem le a gép oldallemezét,és az LCD hátulján van pici csavar,ezzel hozzáállithatom az én lakatfogómhoz,és máris hiteles.
Nem fogllkoztam vele.....................lényeg,hogy a gép más tekintetben kifogástalan.
Most próbáltam, nagyon erős a tartó rugója teljesen felhajtva, és nem megy le bólintással.Állítani nem tudod, de lehet hogy ídővel ha kopik könnyebb lesz.
Ha "rúgóélre" állítom, akkor úgy kb 2/3-ig van nyitva akkor sikerül, de abroncsra kell húzni a fejpántot hogy ne csússzon el.Viszont ha iyen állásban akkorát bólintassz hogy az alja a mellkasodon csattan akkor működik a dolog.Teljesen felnyitottan még akkor sem.Próbáltam párszor úgyhogy most fáj.
ha tudsz kérj kölcsön egy komolyabb drágább lakatfogót vagy másik két hasonló kategóriájút, lehet nem a gép műszere hanem a lakatfogód mér éltérően, amúgy is 2-3% a pontosságuk és az is csak az indukciós hurok közepén
Dehogy, maxra tekered, nyomod 6 mp-ig a gombot, leméred azt a max 1m-t, és szorzod 10-el. Vagy 3mp eredmény x 20... vagy ahogy jól esik. Érdemes megismételni fele állásnál is... vagy akár több állásban...
Az is megoldás lehet ha megjelölöd a görgőt filccel, megnézed mennyit fordul egy perc alatt, szorzod a kerülettel...stb
Nem kell ezt túlmisztifikálni, a hegesztési feladat előtt egy próbadarabon illik beállítani a gépet - mindegyiket - az adott anyagvastagságnak, és pozíciónak megfelelően, mert úgysem az lesz mint a tankönyvben. Ezek a táblázatok meg az irányadó paraméterek csak kiindulásnak jók. Más hegesztési tudású ember más paramétereket használ ugyanazon gépen, feladathoz. Van aki nagyobb teljesítménnyel gyorsabban húzza, van aki kisebbel lassabban halad.
Tehát kérjek meg valakit, hogy sétáljon a kertben porbeles huzallal amíg és max és min állásban nyomom a gombot. :)
Nem tudom mennyivel lennék beljebb, ha tudnám a másik skálát. (A legtöbb táblázat egy adott hegesztési helyzethez - varrattípus, hegesztési irány, stb - három adatot ad: Amper, Volt és Huzalebesség.
Ja és gondolom az áramerősség (ami valójában a huzalsebességet szabályozza és ebből lesz majd hegesztés közben áramerősség) poti skálázásánál egy 0,8 vagy 0,9-es huzal értékeivel kalkuláltak, így 06-ossal vagy 1-essel más valós értékek vannak.
Mindenképp szerencsésebb lett volna m/perc-ben skálázni...
Minden fogyóelektródás gépen - ami nem szinergikus - két kezelőszervvel szabályozzuk a paramétereket. Mindegy hogy porbeles, inverteres vagy trafós.
A nagy, régebbi gépeknél a fokozatkapcsoló szabályozza a feszültséget, a potméter pedig a huzaltolást.
Az újabb, illetve inverteres gépeken általában mindkét paramétert potméteresen szabályozzuk.
A microflux esetében is így van. Minden gépen ugyanazt szabályzod, mindegy hogy a potit m/percben vagy pedig A-ben skálázzák. Nyilván egy ilyen árkategóriás gépen a skálázás nem lesz halálpontos, sem A-ben sem pedig m/perc-ben. Amennyiben m/percben szeretnéd tudni a paramétereket, célszerű megtudni a motor max sebességét és vissza osztani a skálára. Gyanítom egyébként hogy itt is max 10-11 m/perc az előtoló max sebessége... a poti kb lineáris... a felénél lehet 5-5,5m/perc
Nem próbáltam még a microfluxot sajna, ezért nem tudok biztosat mondani, pedig fasza kis gép lehet :-)
Erre szoktam mondani azt, hogy csak tájékoztató jellegű az adat. Az én 'picióccó' inverteremnél 2-es anyagnál elég a 45-47 amper a kettes pálcához, míg a kolléga gépén 78-80 ampert mutat a kijelző...
Használ vagy használt valaki ESAB ECO-ARC II pajzsot, bólintásra lecsukódás beállítható nála? Tudom, hogy a sötét üveg fel-lehajtható, de ha éppen fogni kellene az anyagot akkor ez a funkció jól jönne.
A lakatfogóm elemjei haldokoltak,működik mindkét kábelonn. Az viszont érdekes,hogy a gép LCD kijelzője kb 20A-ral többet mutat a lakatfogóhoz képest. A gyártó eszerint pontatlan. Mindegy...................csak világitson!!
Érdemes fémtisztára csiszolni a felületet és utána is megfelelő arcmaszkkal hegeszteni.
Cinknek a gőze mérgező és nem érdemes beszívni. Ha jól emlékszem, akkor influenza szerű tüneteket okoz (szédülés, hányinger, hideg veríték, láz, stb), ami pár óra után jelentkezik. Emellett a szellőzés nagyon hasznos (ami ügye pont hogy "segít" a védőgáznak :), és amit olvastam, hogy tejet érdemes inni előtte, mert a calcium segíti a cink lebontását a szervezetben.
Ahogy tudom amúgy lehet tisztítás nélkül is hegeszteni, de a cink hamarabb olvad mint a fém alatta, így fröcsköl, koszolja a wolframot, porózus varratot hagy, nomeg az említett cink-gáz.
Ha bárki hozzá tud tenni, akkor nyugodtan tegye :)
Nekem igazából annyi bajom volt az automata pajzzsal, hogy mivel viszonylag messzebb volt az üveg a szemtől, nagyon tükröződött, de elég jól lehetett benne hegeszteni és soha nem gyulladt be a szemem utána. Utólag gondolom csak úgy, hogy nem kellett volna használni, mert lehet hogy mégis átment annyi fény, ami hosszútávon besegített a szem romlásában, de lehet csak én kombinálom túl a dolgot, mert azért nem hegesztettem minden nap.
Most megnéztem és 13-as üveg van a régi pajzsban és alig látom a lényeget, hagyományos ívhegesztésnél mintha jobban láttam volna vele, mindegy veszek egy új fejpajzsot, legalább lesz egy szabad kezem is.
Hát igen, elég szegényes az információ, nyilván gyakorolni kell sokat, de ma már egy kicsit jobban ment, 7-re tekertem a huzalsebességet és a végén sikerült elfogadható varratot készíteni.
Jobb a gép mint vártam féltem, mert nem inverteres a gép és korábban a trafókkal nagyon kínlódtam, alig tudtam ívet fogni, de ez odarakom és rögtön ívet fog, már lehet is hegeszteni, semmi koppintgatás, húzogatás, bátran oda kell rakni a pisztoly és nyomni gombot. Az anyag amin gyakoroltam szemre 1,5 mm volt, 0,6 huzallal 60A és 7-8 közötti huzalsebességgel, ha kisebb sebességen hamar elfogyott a huzal, 45A-on alig fogott ívet és szinte csak ráolvadt a felületre.
Viszont rá kellett jönnöm, hogy a 13-as üveg nagyon sötét, alig látom az olvadékot, mivel a pajzs elég régi és elég rossz állapotban van így lecserélem, vagy egy EXTOL CRAFT -ra vagy egy ESAB ECO-ARC II -ra, plusz 10 -es sötét üveg kb 200 Ft, bár láttam 1000 fölött is, nem tudom mi lehet különbség. Remélem így már jobban fog menni a hegesztés.
Szerintem salakos lessz a varratod !! Nemértem ezt a porbeles mizériát !!?? Évtizedekkel korábban örültem,hogy végre nemkell küzdeni a salakkal,szép a varrat,meg egyszerűbb,rugalmasabb,fele munkaidőigényű a Co2,és lám.................mostmeg sokann beleőrülnek,hogy lehessen méregdrága huzalköltségű hegesztőjuük !!! Nemértem.
Bár itt már az egyik tagtársunk kapizsgálja,hogy nemjóboltot csinált !!! http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9222005 Féléves gép,aztán próbál tőle szabadulni !! Akármijen gépet is veszel,csakis tömörhuzalost,és korgonnal,ésha annyira imádod a salakot,legyen a gépedbe MMA funkció is. Ezt nemfújja el a szél,és erős mint az euró !!!
Egyébként azért csináltam ezt a mérést,mert a múlthétenn itt az egyik tagtársunk igy vélekedett : Áááááááááááááá majd odacsavarom a 160A-ert aztán piritja a 8-as vasat is. Szerintem piritott,de minimum háromszor több huzallal,aminek javarésze lefröcskölődött a földre !!!
Igen, 1-es huzalt jóval kisebb előtolással tolom,és ennek a hőfoka érezhetően erősebb,és jobban beég,és laposabb a varrat,és nem fröcsköl !!
Szerintem a 0.8-as max 1.5 mm-es lemezhez való,de szögvasak,u vasakhoz pazolás,méghozzá súlyos pazolás !!! Elsősorban drágább a 0.8-as,másrészt nincs ojan erős a varrata. Tolja szerencsétlen előtoló,de a beégetése szerintem jóval gyengébb.
Én 1-es huzalt használok a 220v-os 160A-os gépembe is,csak nemszereti a 15m-nél hosszabb hosszabitót. Ja..............mindenképp korgongázzal!!!
80-100A-rral gyönyörűen hegeszt,és jóval kevesebb a huzaligény !!!!
de gondolom az 1-es huzal nagyobb varratot is adott, illetve jobban beégett
szerintem így nincs értelme összehasonlítani
0,6-ossal nyilván nem 5mm anyagot fogok napi 8 órában hegeszteni 1-es huzallal meg nem állok le kasztnizni, mindent a megfelelő anyaggal a 0,8 az a vastagság ami ha ke ide is jó kompromisszumokkal meg oda is de a 2-3mm-es falú zártszelvényhez ideális
Fontos : Ez csak egy körülbelüli számitás,mert a gép A mérője ingadozik. A pontos mérést egy patkófogó segitségével lehetne,tapasztalatom szerint az inverter lakatfogós mérése nemlehetséges.
Szóval : : 1mm-es huzalt 90A árammal egy percig megszakitás nélkül égettem. Elfogyott 3dkg
A 0.8 - as huzalból 90 A , és nagyobb előtolás miatt (a keresztmetszet külömbség igényli) elfogyott 11dkg.
Ebből levonom a 3-at,igy a külömbözet 8dkg. De ezt megfelezem,mert a pontatlan mérés miat,miértne,ja 1dkg-os a mérlegem tűrése,és a villanyigény,előtolás mind csak körülbelüli mérés.
Ha a gép megállás nélkül égetné a huzalt , a 0.8-asból elfogyna 24dkg/h
az 1-esből elfogyna 18dkg/h
Ennek árkülömbözete : A 0.8-as huzal 83ft-al drágább hegesztést eredményez / h,feltéve ha megállás nélküli ez az idő.
A négy mérlegelésbő csak egy fotót csináltam,ha nemhisztek nekem,csináljatok méréspróbát.
Szerintem ez a kimérés lehetne nagyobb ár-érték külömbözet,ha az A-előtolás pontosabb lenne.
Igen, de jobban jár mindenki olyan pajzzsal, amivel nem volt probléma.
Nekem az Esab warrior-ral csupán csak két problémám van. Az egyik az elemcsere, a másik meg DIN 9-13 állító gombja nagyon könnyen tekeredik. Ezen felül nincs vele gondom.
Azért még ne írjuk le, talán csak én futottam bele egy hibás darabba. A cég és a hegesztőbolt szerint még nem volt probléma velük. Egyébként egy kényelmes, hatalmas látómezős pajzs volt, mindenféle funkcióval.
Itt inkább azaz érdekesség, ha valaki nem hegeszt folyamatosan 3-4 órát, akkor honnan tudja, hogy jó a pajzsa? Rövidebb munkáknál nem jelentkezett semmilyen tünet, látszólag minden tökéletes volt. Mivel ritkán szoktam ilyen sokat folyamatosan hegeszteni, sokáig nem is derült fény a dologra. Az első sírás után is csak arra gondoltam, hogy párszor talán belenéztem. A második után már kezdett gyanús lenni, a harmadik után pedig visszatértem a filléres öreg piacos automatámhoz, mert az még sosem ríkatott meg :)
Nekem pár éve volt már problémám egy automata pajzzsal és nem is legolcsóbb kategória volt (25e). Sajnos a hiba csak akkor jött elő, ha több órát dolgoztam vele, akkor viszont éjjel már sírtam rendesen tőle. A harmadik eset után nem mertem többet dolgozni vele. Végül némi huzavona után visszavették garanciába én meg Maseratisti tanácsára vettem egy Esab Warriort. Ezzel nincs probléma, bármennyit tolom neki.
Illetve egyszer még volt egy enyhe szemgyulladásom, de arra hamar rájöttem, hogy mi okozta. Oda kell figyelni, hogy milyen ruha van az emberen, mert a fehér vagy világos színűekről visszaverődhet a fény a pajzs belső üvegére (plexi) onnan pedig a szemedbe és ez több óra munka után szemgyulladást okozhat.
Ebben az esetben rajtam fehér póló volt, amire felvettem ugyan egy sötétkék kabátot, de nem gomboltam be. Azóta csak sötét színű ruhában tolom és nincs gondom. Ja, és a Warriort 9-10-es erősségen használom Co-hoz.
Azért az elgondolkodtató, hogy egy hibás automata pajzsnál talán ki sem derül a hiba, mert nem dolgozik annyit vele a használója, viszont folyamatosan ronthatja a szemet, akár éveken keresztül.
Előtte fejpajzsot használtam, de néha az ívgyújtáskor sikerült belenéznem egyszer-kétszer az ívfénybe. Ezenkívül más bajom nem volt vele. Én legalább akkora előrelépésnek tartom az automata pajzsot a fejpajzshoz képest, mint te a fejpajzsot a kézi pajzshoz képest.
Ja .. a 10x több gázt is haggyad, mert az észrevetted volna. nagyon "sziszegett" volna és lefujja a hajad, meg az ömledéket is szétcsapta volna.Maradjunk meg a 8-10 liter helyett a 20 liternél.
Engedd meg hogy elmagyarázzam.Biztos vannak akik jobban tudják, ők majd kijavítanak.
Képzelj el váltóáramú hullámgörbét.Megvan igaz? Alu hegesztésnél a "felső" hullámok csak a hegesztő áramot adják, az "alsó" hullámok az oxid feltöréssel foglalkoznak.Ez így megy a hegesztésnél 50-50 %-ék.Szóval csak fél amperral hegesztel,a másik felét oxidtörésra fordítod.A balansz beállításával ezt az fele-fele egyensújt bontod meg azzal hogy valamelyik irányba eltolod a színuszgörbét.Amit az anyag megkíván.Persze vannak gépek amik az oxidfeltörö hullámot módosítani ,torzítani tudják a hatékonyabb oxidfeltörés érdekébe négygyszög,háromszög meg mindenféle alakzatok.
Lehet én értettem félre,mert mindkettőről beszélt.(alati videóban) Oxidtörésről,és balanszról is,és nemvilágos,hogy ha egyik irányba tekerem jobban melegit,a mási irányba tekerném akkor az oxidtőrést befolyásolja. : https://www.youtube.com/watch?v=8JFFGW0TprQ Ha ezek a ferdeszeműek elkezdenek egy teknikát gyártani,miértnem azonos a funkciók jelentése !?Ahány nevű gép,annyiféleképp nevezik a funkciókat. Ugye érdekes?Egyébként Mnagy társunk is szinte tökéletes hasonlatot irt a csúcsáram,alapáram köztességéről. Mindenesetre,köszönöm,hogy segiteni próbáltok,és a türelmedet is kössz,igaz.............én voltam asszem picit fárasztóbb. A kinai miértnem irta a poti alá,hogy kétfunkciós !?
Egyébként működik a gép,meg úgyahogy énis,a varrata szép. Főképp azóta,mióta rotacsöves mérővel engedem az argont. Sajnos az avétos reduktorom kb 10x több gázt nyomott,és esetemben a főgubanc itt kezdődött. Vagyis a sok gáz miatt jóval nagyobb A-ert kelett állitanom,és szószerint a hozaganyagom megégett,és nemfolyt !!!!
Köszönöm hogy rávilágítottál erre az mma funkcióra a hot start-ra.Mert mig-nél nincs ilyen.Zárójelben megjegyezném hogy a gép nemtudja milyen hideg az anyag.
Awi-ról volt szó, ott pedig komolyabb gépeknél minden mellékes árambeállítás a csúcsáram bizonyos százalékával történik.
Awi-nál az elektróda védelme a védőgáz milyenségétől és menyiségétől függ, nem pedig a gépbeállítástól.
"A gépeimnél a kezdő áram sohasem lehetett magyasabb mint a hegesztő áram."
Pedig előnyös - olyan hegesztési eljárásoknál, ahol a hozaganyag a hegesztés megkezdése pillanatától adagolódik (MIG/MMA), mivel a hegesztendő darabok még hidegek. Divatnevén "Hot-start"-nak hívják a funkciót.
AWI-nál nincs ilyen értelme a dolognak, merugye... ott addig melegítesz, ameddig csak akarsz. Ott inkább az elektróda védelme miatt(?) lehet alacsonyabb a kezdőáram.
Kicsit spórolósak voltak Steinhouse-ék az adattáblával. Sokszor a fokozatkapcsolós gépeknél minden kapcsoló értéknek megadják az adatait, itt csak a minimum és maximum állás van.
min + 1-es a minimum érték ez 45A, ide elég lehet 2-4 közt a huzaltolás vékony anyag 1-2mm
min + 2-es lehet kb 60A huzaltolás 3-5 2-3mm anyag
max + 1-es kb 75A huzaltolás 4-6 3-4 mm
max +2-es a 90A csúcsáram pedig 5-7-8 közt a huzalpotin a nagy könyv szerint 3-5mm anyag
Persze ezek csak irányszámok, ezen belül neked kell finomhangolni, és nagyon sok múlik azon mennyire vagy gyakorlott, mert ugye ha megy a hegesztés akkor nagyobb árammal gyorsabban haladva is jobban megy a vékonyabb anyag, mint kis áramon sokáig ugyanazon a ponton bénázva. Huzal minőség és átmérő is számít, nem mindegy hogy 0.8 vagy 1-es porbeles huzal. Nyilván a vastagabból ugyanazzal az előtolással több anyag lejön egységnyi idő alatt, tehát nagyobb teljesítmény lesz.
Igen tisztában vagyok az automata pajzs előnyeivel, és tényleg már 8e Ft kürül láttam is, és régebben (vagy tíz éve) használtam, de elég sokat romlott a szemem és elgondolkodtam, hogy nem járult-e hozzá az automata pajzs használata ehhez. Már úgy értem, hogy lehet az üveg nem sötétedett be olyan gyorsan, mint kellett volna és bár én nem érzékeltem, de mégis erős fény érhette a szemem. Lehet hülyeség, de ez kicsit elgondolkodtatott.
A gépeimnél a kezdő áram sohasem lehetett magyasabb mint a hegesztő áram.Biztos van olyan gép ahol egy200-as gépnél mikor 70 amperal hegesztel akkor a kezdő áramot betudod állítani 100 amperra..
Nekem százalékos gépeim voltak, ahol ilyen nem volt.
De jó is lenne! Sajnos legtöbbször százalékban van megadva ez az érték és nem megy 100 %fölé.Biztos van ilyen, de én még láttam.Ha amperre van megadva akkor viszont elképzelhető a dolog.
Jó lenne tudni milyen önvédő porbeles hegesztőről beszélünk. (gondolom parkside, csak ezt nem írtad, amennyiben az újabb inverteres iweld microflux akkor másképp vannak a beállások kicsit mert az nem fokozatkapcsolós)
Porbelesnél tudni kell hogy min 40 max 90-100A az ami a 0-8-0.9 huzal beállítási határértékei.
Nagyon fontos hogy az önvédő porbelest MINDIG húzva hegesztjük. Lehet manipulációkat végezni jobbra-balra mozgatni, körözgetni de ugyanúgy mindig húzzuk mint a bevont elektródát.
0.6-ost nem próbáltam még, de a 0-8-1-es huzalok már folyamatos varratra 1.5mm-nél vastagabb anyagra jók.
A 0,8-asssal pontozgatva a 0,8-as anyag szenvedve, de hegeszthető.
A huzalsebesség 3-7m/perc közt ideális (ha jól tudom ezek a huzaltolók max 10m/percet tudnak szóval az ideális állás 9-2 óra közt van az óra számlap szerint) Értelem szerűen kisebb fokozathoz kisebb érték fog tartozni
Biztosan van adattábla a gépen hogy melyik fokozat hány A, milyen feszültség érték. Az is segít ha lefotózo belinkeled, akkor tudunk mit mondani.
Tegnap porbeles huzallal - 0.8-as - 2-es faló zárt szelvényt 90A körül (16v - 6-6,5m/perc) hegesztettem.
Szeva. Manapság már kb egynapi munkabérért adnak fejpajzsot. Nagyon javaslom,mert a co2 pisztolyvezetése nem sétálhat túlságosan,főképp a kis áram,vékony anyagnál !!! Jobb a pisztolyt kétkézzel vezetni,és ennek még marhanagy előnye,hogy nem minden esetben fogsz igényelni segéderőt,amikor hedesztessz,és dolgozol. Magyaránn a fejpazs megspórol egy kézpárost,és nemutólsó sorban kevesebb krumplit kell venned,vagyis a szemed nemfog begyulladni a heftek villogásaitól !!!
Na.....................ez nemsemmi,igy már megértettem az áramok,vagy potik jelentését !!! A vizcsap hasonlat,tök buli,és érthető is !!!Meg a pulzus szélességét is. Erre én laikus,azthittem,hogy varrat szélességet jelenti !!! Az oxid törést sejtettem,de azt viszont nemképzeltem,hogy ez balanszot is produkál.
A lényeg,hogy megyeget ez a villogás,és jólenne,ha jönne a tavasz,meg némi munka is .
Kössz,a jótanácsid,és az idődet,amit rám pazoltál. Bár szerintem itt nem egyedül vagyok hasonló gondokban,sőt.............úgyérzem igencsak kezdő villogók is vannak. Legyenek is,mert országunk ipara,és iparosai haldoklik,neadja az ég !!!
Bár hegesztettem már hagyományos ívhegesztővel -pár éve- és azzal némi gyakorlás után már vállalható volt síkban, de attól még kezdő vagyok.
Lehet kár volt, de 0,6-os huzalt raktam be és a 4 fokozatban állítható a hegesztőáramból 1-3. "teszteltem", de elég tré lett, egyáltalán nem olvadt át a lemez. Egyenlőre csak kipróbáltam, hogy működik-e, hátvégén nem akartam zörögni. Azt gondoltam könnyebb lesz, de valószínűleg pár tekercset el kell használnom, hogy menjen valamennyire,
Köszönöm a segítséget, akkor védőgátas veszem alapul és majd meglátom. Hegesztés közben nehéz lesz a potin tartani a kezem, mert nem automata a pajzsom, de majd megállok és egy mindig kicsit feljebb tekerem. Köszi még egyszer!
Szerintem nálad nincs felfutási idő és induló áram állítás, ezt ívhegesztőnek szántam.
Szerintem... bocs,de nem érted a pulzálást. Megpróbálom szemléltetni valami mással.... Csúcsáram= teljesen nyitott csap, Alapáram= részben elzárt csap, ha e két állás közt tekergeted azt az elméleti csapot akkor pulzálsz. Például 120A csúcsáram / 40A bázisáram között pulzál a beállított frekvencián, nálad pulzus gyakoriság. Ezek mellett be lehet állítani meddig legyen 120A és meddig 40A, ez nálad a pulzus szélesség. Aluhoz ott az oxidtörés amivel azt állítod, választod, hogy a test felől vagy a Wolfram felől érkezzen a váltakozó áram nagyobb része. A test felől jövő több + érték kell a koszos anyaghoz.
Úgy értsem,hogy az alapáramot ,monjuk 150A-ra,és a csúcsáramot meg 100A körülire állitsam ? És ebből lessz ennek az átlaga,mondjuk 125A ? És mindez ugye pulzálásos mód bekapcsolásakor.
"Az alu jól vezeti a hőt...kell idő mire el lehet indulni a varrattal és lehet adagolni a pálcát."
Ezért kéne az induló áramot jóval a csúcs áram fölé állítani, a beállítható felfutási idővel esne a hegesztő áramra, így hamarabb indulhatsz. A felfutási idő, számszerűen szintén egy nem meghatározható érték így távolról, mert minden összefügg mindennel.
Angol nyelvű gépkönyv nekem is van a Jasic-hoz, és orosz is. Egyik sem ír konkrét beállítást, azt írja le melyik funkció mit csinál. Van néhány táblázatos általános ajánlás, de semmi konkrét. Gyakorlatilag feltételeznek azért némi hozzáértést, ami nélkül csupán a szerencsén múlik a mindenkori végeredmény. Egy alap Alfaweld QT200 géppel elnyomtam egy 4.3 köbös palackot mire kezdtem megtapasztalni, hogy mihez mennyi. A mostani Jasic (W211) már jóval összetettebb itt is van mit tanulni, és senki nem fogja tudja megmondani nekem az aktuális anyaghoz a beállításokat.
Nálad is fogy a hegesztési anyag, de ezzel jön a tapasztalat, MMA- val egy 2.5mm- es elektródánál már nem sokat gondolkodsz, hogy hova állítsd a gépet :-) Amilyen jó kezed van a hegesztéshez, hamar meg lesz az alumínium is.
Ez a gép kb 6 éves,ritkán használtam,szerintem ez egy alapgép,semmi extrákkal. Ugyanakkor szépen hegeszt,és több a funkciója.
Bővitettem az elektródafogós kábelt,a fogóra raktam mikrókapcsolót,igy a ragadós pálcákat HF gyújtással is elinditja. Tig-DC módban. Tök buli,mert a cell-bázikus elektróda nehéz ivgyújtású,ha darabban van. Ha a bázikus drót bevonata hiányzik,akár 5-10mm hosszan,pillanatok a latt hegeszt,átkozódás nélkül.
Igen.....................helyesen irod,mostmár én is kapizsgálom az alu rejtelmeit. Első időben a 3-4mm-es keresztmetszetnél is bekapcsoltam a pulzálást. Hiba volt,mert nemvolt megfelelő a hőbevitel,és lassan ment a varrat. Esetemben az ideg dobált ijenkor,a kezem mégjobban remegett,hozzáért a huzalvég a wolframhoz,szóval első időben igencsak gyöszösen haladtam. Minden melót azért véghez vittem,még a kamion gázolaj tank sem eresztett.
Az én gépemből a balansz hiányzik,úgytudom,hogy ez arra lenne hivatott,hogy a varrat jobb,vagy baloldalát melegitse intenzivebben!?
Itt lent jónéhány oldallal visszább én már feszegettem ezt a pulzálós játékot.
Az ivgyújtás ideje,asszem aztjelenti,hogy a csúcsáram,és alapáram közt mennyi idő teljen el,ez az én gépemnél a pulzus gyakorisága potival működik.
Az inpulzus frekvencia,pedig ugyancsak a csúcsáram,és alapáramhoz tertozik,azt szabályozza,vagyis a kettő közt ingázik
Megmondom őszintén,hogy én ikább kihagyom ezt a pulzálásos áramot,ikább nyomom folyamatában a megfelelő A-rral,ha látom,hogy roskad az anyag megszakitom az ivet. Jó.................mondjuk ez alu történet,acél,vagy saválló,azonnal kijukad.
A wolframhoz nemérhet,sem a huzal,sem a hegfürdő. Ha hozzáért,koszos lessz a vége,és köszörülheted !!
Mondjuk én,csak próba erejéig villogtam a porbelest,de sok külömbség nemlehet a tömör huzaléhoz.
Pl a 0.8-as tömör huzal 1-3mm-ig javasolják. Amperigény kb 40-80A a huzalelőtolást úgy állitsd,hogy hegesztéskor ne löködje a pisztolyt,a minimum sebesség,meg úgy alakuljon,hogy az iv "hintázásától" picivel tekerd feljebb. A hintázást úgy értsd,hogy a huzal ingázik a vas,és pisztoly közt távolságilag. Ha kezdő vagy , egyik kezed a pisztolyonn,a másik meg a potinn,és hegesz. Mindent látni fogsz.
Sziasztok! Vettem egy porbeles hegesztőt és jó lenne tudni, hogy egy adott anyagvastagsághoz, mekkora huzalátmérő, áramerősség és huzalsebesség tatozik. Keresgéltem a neten, de eddig nem nagyon akadtam a nyomára. Ehhez kérek itt segítséget, amit előre is köszönök.
A minap vettünk egy IWeld gorilla Superpulse 200-as gépet awizáshoz. az egyetlen bökkenő, hogy awival még sosem volt dolgunk és hát a könyvecskéje sem valami bőbeszédű, ha a szakkifejezéseket kellene elmagyarázni. Aztán ha öt percenként kell csúcsot köszörülni, az elég frusztráló tud lenni (jó, erre már rájöttem, hogy kevés az argon, illetve az utóáramlási idő... de mondjuk ha a gázt sem szeretném pazarolni, akkor nem mindegy a dolog.)
Szóval tudna-e valaki mondani egy alap paramétersort mondjuk 0.5-1mm-es acélok hegesztéséhez?
Azzal nincs semmi baj ha érintünk más témát, de ha már sorozatban 24 hozzászólás foglalkozik az autó kerék csavarjával egy hegesztős fórumon,az már zavar.
Bocsi , FÉLIG én voltam a hunyó,sajnos a jelek aztmutatták,hogy beizgult a csapat az ok miatt,ez pedig a zsirmérgezés volt.
Azért irtam,nagybetűvel,hogy félig,mert én igazából hegesztés munkafolyamataiból a melegitéssel foglalkoztam(oxigén-disu berendezés),és mivel volt egy fórumtársunk,aki akart is melegiteni,meg nemis,igy másfajta csavarleszedőt javasoltam neki,ami meginditotta a fórum témájának a kisiklását.
Bocsi,akár jót akartam,akár rosszat,nemhinném,hogy ez utóbbi szó megilletne.
Üdvözlöm az összes fórumozót. Hegesztő vásárlás előtt állok. Garázskaput, garázs végébe vmilyen műhelyasztalt, valamint a padlásra egy lépcsőt szeretnék apránként összehozni. Ehhez keresnék inverteres hegesztőt olyan 50e értékhatárig. Eddig az iweld gorilla pocket power 190-est néztem ki a 2 év gari és a koffer miatt. A másik a mastroweld 180 fi gép lenne 3 év garival de koffer nélkül. Inkább kicsit nagyobb gépet gondoltam és azzal fél teljesítményen dolgozni, mint kisebbel maxon. Szerintetek melyik lenne jobb hosszútávon barkácsolgatni? Vagy ha van más javaslat szívesen meghallgatom. Köszönöm hogy elolvastátok. Szép napot kívánok.
200+nyomatékkal csinálták most is a téligumi cserét, szépen visszalazitgattam őket 50 nm van előirva plusz rábúzok 10 fokkot. 100 nm terre meghúzott csavart nem szedtek le az útmentén gyári kulccsal.
Lithiumos kenőzsírt használok minden csavarhoz eddig nem volt probléma. 15 éve.
Hogy hegesztés is legyen Gaz teherautoknál igen nagy az esély a hegesztésre mert olyan szar anyagból csinálták őket (2003).
Erre két válasz van. Vagy trehány a szaki, vagy nyomatékszárat használ. Ez utóbbival a megfelelő nyomatékra lehet húzni légkulccsal is a csavart, de én még nem dolgoztam ilyennel, nem tudom pontosan hogy működik.
Az érvelésetek a zsírozással kapcsolatban elfogadom, logikusnak. DE! Nekem már rohadt bele a kerékcsavar és el is tört (és, hogy a témába is vágjak, hegesztéses eljárással szedtük ki :) ). Azóta a procedúra: Minden évben drótkefés takarítás. 2-3 évente nagyon vékonyan zsírozom/olajozom a csavarokat, majd utána ronggyal áttörlöm, így a korróziógátlás megvan, és sehova nem fog folyni. Mindig a megfelelő nyomatékra húzom, soha nem lazult le, leszereléskor mindig ugyanakkora erő kell a lazításhoz.
Ha véletlenül gumis rakja fel a felniket, akkor otthon az összeset lazítom és rendesen nyomatékra húzom.
ott lehet a tehermentesítőnél vékonyan zsírozni az illeszkedő felületet
én drótkefézem minden alkalommal és vékonyan zsír, csak egy zsíros ronggyal, mégis van amikor belülről meg kel rúgni a felnit, hogy lejöjjön a rozsda sajna dolgozik
jó 30éve kezdetben a cimborákkal együtt majd magam az autókat, soha nem zsíroztam kerékanyát és mindig lejött, 1x kellett káromkodnom amikor a gyerek gumissal cseréltette és a szakbarbár felhúzta a kerékcsavart 220Nm feletti nyomatékkal a légkulccsal, a nyomatékkulcs ott még lekattant simán
Apósom autószerelőnek tanult sose csinálta sofőr volt világ életébe, ő szépen megzsírozta az F Astra csavarokat, 1 garnitúra fékbetét 1 pár fékdob volt a kár csak szerencsére és nem egy baleset a nem fogó hátsó fék miatt.
Az rendben van, hogy így kellene csinálni. Azonban én még olyat, hogy valaki visszalazítsa a csavarokat, és úgy húzza meg nyomaték-kulccsal, még életemben nem láttam, sőt nagyon sok helyen csak légkulccsal húzzák meg a csavarokat, a nyomaték-kulcsot nem is használják.
A normális eljárásnál a légkulccsal csak rátekerik és utána jön a nyomatékkulcs. Amennyiben a nyomatékkulcs lekattan a csavar/anya megmozdítása nélkül, akkor vissza kell lazítani és ismét meghúzni immár kattanásig. Ha valaki nem így csinálja az nem szakember.
Vállalati autón, ami hátul dobfékes volt (opel corsa van), félévente volt kerékcsere. A szerelő minden egyes alkalommal 10kg-os nagykalapáccsal verte le a hátsó kerekeket, és nem csak az enyémnél. Ennyit számít, ha a keréktárcsa felülete nincs megzsírozva, plussz légkulccsal van meghúzva a kerékanya. Kézzel soha nem jött le nekik.
Mint írtam ezek gyártói utasítások és nem minden gyártó tiltja ezt. Ennek az okát nem tudom, de találkoztam már olyan kisteherrel aminek állandóan lelazultak az anyái, míg végül féktisztítóval letisztítva már ott maradtak.
hivatalost soha nem olvastam, de amit józan ésszel gondolok
Anno dobféknél a meleg zsír szépen ráverődött a dobra pofára, ami ugye nem jelent jót az álmoskönyv szerint
Tárcsaféknél nem tudom ez előfordulhat-e, de lehet, illetve a csavar túlnyúlik az agyon a vége kint van. A fék elég poros hely ha az beleragad és kihajtásnál behúzza a csavar szintén nem előnyös.
Ma szinte mindenki félévente kereket cserél egy visszarakás előtt drótkefével megtakarított csavarnak semmi gondja nem lesz kivételkor. Az hogy a gumisok erre szarnak hááát....... ezért cserélem még ma is magamnak. Ránézek fékbetétre, féltengely gumira meg ami azon a környéken van
Ezen az előírt nyomatékra való meghúzáson szoktam mosolyogni a szervizekben. Meghúzza a (paraszt) légkulccsal a csavarokat, aztán le kattintgatja a nyomaték-kulccsal. Ezzel csak azt éri el, hogy a csavarok legalább akkor nyomatékkal vannak meghúzva, mint amekkora a nyomaték-kulcson be van állítva, de attól a csavar még simán túl lehet húzva, mert a légkulcsot nem teszi kisebb nyomatékra. A ügyfelek meg elégedettek, mondván nekik nyomatékra van meghúzva a csavarjuk.
Mitől lenne nekik a megfelelő nyomatékra állítva, amikor előtte a légkulccsal húzta meg a csavarokat.
Most nekem , ha a szerelőnél légkulccsal meghúzzák a csavarjaimat, én meg idehaza lekattintgatom a nyomaték-kulccsal, akkor nekem megfelelő nyomatékkal van meghúzva a csavarom? A fenét, ez az igazi parasztvakítás!!!!!
Mivel Isten(feltéve ha van) nem bottal ver....................majd a gyártó,és aki ijen ellentmodást utasit,a saját bőrén fogja tapasztalni,hogy a zsirozatlan kerékcsavarjai miatt fog az útszélén rostokolni,megfagyni a tehetetlensége miatt !!! Pl a szomszédom téli-nyári gumijait csrélteti(hiba),és a jólelkű gumis nemkeni meg szappannal a felnit,igy 2 hetente az öreg csipőbeteg ember nyög a pumpálás közben. Az első defektnek tűnő kerekét levettem,deha ezt útszélén kellett volna.................ÉPP nemlett volna 60cm-es kerékkulcs hosszabitó(LÉGKULCSAL rákalapált anyák!! ) a kéznél,igy mit tudott volna tenni : Telefon,kivonuló szerviz,és MAGUKFELÉ hajló kézmozdulat......................FIZESS paraszt !!!
A kúp tulaldonsága,hogy önzáró !!! Alu,és acélcsavar ,és ezek surlódási tényezője soványabb szárazonn,mint zsirral!!! Na.............akkor mejik az optimálisabb megoldás !?
Igaz eltértem a hegesztéstől,de van ijen példám is,annak aki nemhasznál a csavarokhoz zsirt :
Zil teherautó,és soffőrje,és nemzsirozta sem a haranganyákat,sem ennek külső anyáit sem. Defekt....................várakozás félnapot a mentésre,Műhelykocsiból kihúzzák az oxigén aparát tömlőit,vágópuska.................anyák széttvágása,tőcsavarok cseréje,ugye mijen érdekes a Zsir nevű köcölle hiánya !!??
A kúpos részre kerülő kenőanyag miatt kilazulhat a csavar/anya, a száraz menetre előírt nyomatéktól pedig kiszakadhat a menet, ha kenve van. Ezek gyártói utasítások, a szervizprogramok tartalmazzák a meghúzási nyomatékoknál, külön figyelmeztetve a kenőanyag tiltására, így ezt nem tudom belinkelni.
eszetlennek mindegy milyen szerszámot adsz a kezébe, meghúzni nem azzal szoktam csak bepörgetem kis fordulaton és nyomatékkulccsal meghúzom a kerékanyát, más csavart meg csak kifelé veszek vele
kerestem állítható nyomatékost, de vagy nem volt vagy drága volt nekem
Létezik közepesméretű palack garnitúra. A műhyely sarkában függőlegesen kishely igényű. Mindenképp disut vegyél,ennek a hőfoka a legjobb,leg gyorsabb.
PB is jó,ha MMG pisztolykészletet veszel disuhoz,ugyanijet lehet PB-hez is,igy csak két pb pisztoly (kicsi meg egy nagy) a plussz költség,de oxigénvágáshoz is jó a PB. Bátyámnak van egy komplett eccájgja,nemsoká nyugdijba megy,felszámolja a felesleges szerámait,többek közt az aparátot is. Igaz ............ezek nagy palackok.
Ha hozzá tudsz jutni jó áron a 195-ös alufluxhoz, akkor szerintem a kategóriájában a legjobb és szerintem jobb mint az új modellek.
Ugyebár ez kifutó termék, így már csak korlátozott darabszámban érhető el.
A múltkor jártam más ügyben Székesfehérváron egy boltban, ott még volt belőle. De 150k volt az ára, míg a 215-ös "csak" 138k pedig az is kifutó model...
Anno sokat gondolkodtam, hogy mit vegyek, végül a 195 és a 215 maradtak csak benn. A 215-ösrről több panaszt olvastam, így a 195-ös lett a befutó.
A 15kg-os dob se probléma mert külső állványra téve, pont jó helyen van a gépen a földelő csavar. Azt eltávolítva garanciavesztés nélkül használható a nagydobos kiszereléssel is.
Az ütvecsavarozó ügyes találmány,de az utolsó linkelésem is könnyen lehet,hogy légkulcstól,vagy ijen kényelmes akkus (nem az irigység szól belőlem) csavarmeghúzástól rágott össze,és szakadt bele a kerékanya. A gépesitett szerelők nemismerik a zsirt,és ha főképp 1.25mm-es emelkedést légkulcsal PÖRGETNEK fel..................látni a végterméket.................acélcsavar csak úgy elszakad !!!Acélcsaval az életünkre vigyáz.................lám,négyből egy alszakad !? Ugye..............a többi miértnem rozsdásodott be !!?? Azért irtam nagybetűkkel a "pörgetnek" szót,mert némejik arra is lusta,hogy legalább két kört kézzel hajtson az anyán !!! Az...............annyaaaaaaaaaaaaaaaa !!!!
Bocsi...................eltértem a hegesztés témakörtől..................mitmondjak..................sodródtam az árral.
Üdv,láttam hogy volt már téma a iweld pocketmig 195 ról,de most állok gépvásárlás előtt,és érdeklne hogy összeségében hobbi célra megfelelő-e lenne ez a gép,vagy ebbe az árkategóriában mi lenne az alternatíva?
Simán nagy áram megy a "tekercsben", és a csavar/anya, ami benne van az az indukció miatt melegszik. Nagyon jó dolog, de célszerszám. Egy kormány összekötőre nem tudom ráhúzni.
Igen, van ilyen kúpos kiszedőm is, az Aluflux is nagy barátom csavaroknál vagy szétszakadt csapágy kiszedésekor, de vannak esetek, amikor jól jönne a láng. Pl egy kipufogó leömlőbe rohadt csavarnak nem mennék neki légkulccsal, mert törne a csavar és kezdődne a szívás, az indukciós dolog jó, de nem mindig lehet odaférni (pl kormány összekötő) és lánggal dolgozni amúgy is jó :)
...hogy a hegesztést is belekeverjük: hengerfejbe síkba beszakadt tővacsar kiszedésére kaptam a tippet:hegesszek rá co-val egy anyát ,meglepően jól működik,csak arra kell figyelni hogy pontosan középre essen a hegesztés (pl a gázterelő megvezetésére egy kicsit nagyobb alátétet körbekarcolásával)
Ez kezdő mikulás,ettől jóval gyorsabb,egyszerűbb folyamat is létezik.: Co2-vel megkell hosszabitani a beletört csavart. Ez néhány perc,és a nagy hő megpattintja a rozsdát. Ha kb 8mm-hosszú,és kb 10mm átmérő varratot csinálsz,erre már a 12-es anya ráfér. Ezt ugyancsak hegesztéssel rögzited. Vársz kb 5 percet,ésha hült,egy szisszenés csavaroldó. Még várj 5 percet,ésha az anya nemszakitja le a hegesztésed,akkor a csavar megfog indulni kifele.
Az első néhány heftet célszerű legalább(csavarátmérő függő) 100A-rral,picivel enyhébb előtolással,ha már kiértél a sikból,lejjebb kell venni az áramot,hogy a hegesztés nelegyen habos,hosszabb szünetű hefteket alkalmazz,igy a felrakás precizebb. Ha netán hozzáér az öntvényhez,nembaj,hisz nemfogod úgysem odahegeszteni. Öntvény nemigen fogja a szénacélt !
A beletört csavarokat minden más esetben lehet ijen móddal kivenni !!!
Én néhány használat után abba hagytam ezeket a melegítés fagyasztási mókákat.
Van kicsi akkus ütvecsavarozó 100nm m12 ig levegős 400nm, meg nagy nyomatékkulcs, kulccsal megindítom kicsivel kiszedem ha hozzáférek.
Ha sok és hozzáférhető csavar van akkor levegős de becsavarásra mindig a kicsit használom és nyomatékra húzom.
Szedtem ki berohadt injektort/porlasztót is. Persze volt olyan berohadt csavar amit nem akart megmozdítani a levegős sem akkor csillagvillás és gumikalapács.
Az évi néhány csavarért valóban gazdaságtalan a nagypalackos eccájg,de az ebay - os oldalonn nemtudni,hogy csak pb,vagy csak acetilénhez használható. A pisztolyok preciz fuvókázásonn esnek átt,és hazánkban pl az utángyártott , áttfúvókázott Disuról-PB-re mókulmány sajnos selejt,vagyis nem az igazi. Ezért is irtam,hogy csakis a PB gyári beütésű pisztolyok jók PB-oxigén páros használatához. Egyébként a pici palackod,kb néhány csavarhoz elég,és marha drága az 5m3-es palackhoz nézve,mert ez kerűl kb 7-8 ezerbe...............5m3 !!! Csavarok ijen módú meglazitásához jobb a disu,mert intenzivebb a melege. A PB is melegit,de sajnos lassan,és együtt melegszik a csavar is,és a célodat neméred el !!! Vagyis mindkettő tágul !!!
De ajánlok a figyelmedbe egy roppant ügyes,és rugalmas találmányt,akár megveszed,de egy esztergályos jóbárattal megis csináltathatod : https://www.youtube.com/watch?v=l8YyV6Ucm-U
Üsd be a nevét a keresőbe,lehet,hogy készletben megvehető.
A disu eccájg azért is jobb a fenti két variációtól,mertha csapszeg van valahol berohadva,a nagytömegű hüvelyét csakis a diszu fogja kellőképp megmelegiteni,de én sokesetben vágópuskás módot,vagyis csakis igy tudtuk a gépalkatrész kibontani,ami ugye csere darabbal még helyrehozható.
A te eseted a joutube videója megfogja oldani..................tőbbé,kevésbé !!! Kevésbé,azért,mertha a szerszám nemfér oda,máris halott a mutatvány!
ehhez nem elég lenne egy jól kiválasztott pb. forrasztó oxigén nélkül
Bmrenault #34352
kicsi van a linkjén a kollégának, 64e gondolom ettől gazdaságosabbat akar, Würth fagyasztót 2hónapja vettem 5e körül volt igazán még nem volt rá szükségem de sose lehet tudni haverom dicsérte nagyon
ez az indukciós melegítő tetszik nekem is de nem barkács kategória az ára :( ma pont ezen gondolkodtam otthon ,hogy lehetne csinálni mi a működési elve villanyhoz hülye vagyok :(
Lehet, hogy hülye kérdés. De hogyan is akarod ezt a kis palackot rákötni erre a pisztolyra? És ugyanez a kérdés a PB-vel is (bár lehet, hogy jobban járnál egy kicsi propán palackkal, de a kérdés marad)
Nagy beruházást nem szeretnék, mert részben egy nagy acetilén szettet nem tudok tárolni, részben pedig azért az évi 10 csavarért nem ruháznék be rá, ezért keresek gazdaságos megoldást.
igazad van a fúvókák nem PB-hez valók benne, ezt elfelejtettem
De mi van ha megfelelő fúvókát használ? Amivel jó lesz a keverési arány, miért ne égne? OK nem biztos hogy olyan szép magot fog tudni állítani mint a dissouval
Azért nemjó a disu pisztoly,mert ennek fuvókaméretezése mem megfelelő FŐKÉP levegő-PB,de Oxigén -PB-hez sem jó,mert durrog,megsem tudod gyújtani , visszaég,ésha mégis begyújtanád,a lángmagot nemtudod fúkuszálni !!!
Oxigént , és PB gázt használj,de ehhez is a gyártó által kiadott pisztolyok szükségesek.Én MMG keverőszárat használok,de ez lehet más tipus is,feltéve ha ehhez van gyári PB pisztoly. Ugyanigy a vágópuska is igy működik. Csakis a PB betővel beütött piros festékes puskával lehet vágni.
A pisztolygarnitúrával lehet keményforrasztani,de ez is nagy kereszmerszet esetén időigényes.
A levegő-PB gáz keverési arány csak diszópörkölésre,üstház melegitésére alkalmas. Vagy palacsinta sütésére,vagyis konyhai tűzhely lángjára való.
A legjobb , leghatékonyabb láng módszer a Dsu-oxigén páros. Tesómnak van egy komplett berendezése,ha netán érdekelne, palack kocsival együtt. Ez utóbbi nem vaskerekű.
ott van egy fúvóka utána belekeveri a levegőt és az égőnél meggyújtja
heg pisztolynál is a majd ugyan ez van annyi, hogy ott az égőszár előtt a levegő és a gáz egy fúvókán keveredik, az égőnél már kevert a gáz ez a lényeg
Egy acetilén -jellegű- pisztoly egyik ágára PB-t kötök a másikra kompresszort. Cél: maximum egy berohadt anya megindítása esetleg vékony lemez melegítése. Működhet?
Ha nem akkor miért nem, és mi lehet a low budget megoldás?
A vékonyabb huzal kisebb felületen adja le az energiát, viszont gyorsabban fogy. A varrat szélessége kisebb, ezért is gondolom, hogy max 6mm-ig lehet rendesen áthegeszteni az anyagot 0,8-as huzallal.
A vékony lemeznél kimondottan előnyös ha kisebb felületen hevíti az iv az anyagot, mert így kevésbé deformálja a túlzott hőbevitel.
A 6mm fölött már berakom az 1mm-es huzalt, bár az én gépem 280A-ig bírja csak. Vagyis nem tudom kellőképpen kihasználni a vastagabb huzal adta lehetőségeket.
Persze azon is múlik a dolog, hogy ki milyen sebességgel, milyen irányba és milyen szögben mozgatja a pisztolyt.
A vékony anyagokhoz lett kifejlesztve az impulzus hegesztés de sajna azt még nem állt módomban kipróbálni.
Ha lessz kedvem,megfogom mérni a két huzal elhegesztett súlykülömbségét,szerintem a 170A-od dupla huzalt pazol súlyilag. Ha ugyanazt a vasat meghegesztenéd 120A , és egyes huzallal,ez erősebb lenne,és kevesebb huzal folyna el !!! Mindegy,nekem ez a véleményem,mindenki magadönti el,hogy mennyi áramot,és mennyi huzalt költ hegesztéshez.
Még elfelejtettem : A vékony huzal vékony anyaghoz, a vastag vatag anyaghoz ilik,legalábbis szerintem. Ettől függetlenül haszálják igyis,és úgyis,vagyis az egyes huzallal is lehet vékony anygot,és forditva.
Érdekes a mérlegelésed,lehethogy igazad is van. Valami miatt én mégis úgyérzem,hogy az egyes huzal jobb. Megérzésem (még súlyilag magamnak nem bizonyitottam) szerint a 120A körüli 0.8-as huzalból az előtolás jóval többet tol,azért,hogy a vastag anyag,vastag varrata ezt megfelelőképp felhevitse,és összehegessze. Ugyanezen 120A körül az egyes huzalból arányaiban kevesebb kel,és ennek hőfoka intenzivebb erősebb varratot alkot.
Legalábbis szerintem. Vagyis az egyes huzal varrata olcsóbb mint a 0.8-as,és erősebb,és szebb is.
De az is lehet,hogy gép,és gép közt orjási külömbség van,és ugyanigy egy falu közepében levő hálózati áram,és faluvégén levő hálózati áram közt is komoj külömbségek vannak. Ezek a gépek mindezt észreveszik. A balga parasztbácsi,meg fizet a gyengeáramért,épp ugyanazt a tarifát,ahol ugyanez megvan,sőt erősebb is. Tesómnál a falu közepében van úgy,hogy 235-240v is mérhető. Én a nyáronn ithol,holt úgy,hogy 195v-ot mértem !!!
Ez a 0.8-és 1mm közti hőkülömbséget oxigén pisztolyal is érzékeltetném.
Az egyes pisztoly kb egyes lemezhez jó,de meglehet vele a háromast is hegeszteni,jóval több idővel,jóval több gázzal,és a varrata,közel sem ojan erős,mint egy háromas pisztolyé !!!??? Ugye érdekes szemlélet ?
Ha a 0.8-assal vastagabb anyagot akarnék hegeszteni,nyilvánvaló,hogy a beolvasztás miatt nagyobb áramot adok,jóval nagyobb előtolással. De ezt a vékony drót már nembirja,mert ikább kifordul a hegfürdőből,minthogy ott melegitsen,és hegesszen. Az egy-es huzal csak picivel vastagabb,de jóval nagyobb a hőbevitele,és igy beolvaszt,a varrat nem hernyó,hanem szép elterült,vagy lapos,látszik rajta az ampernek a jele,és normális erőssége. A 0.8-as,szerintem 1-1.5 mm-ig optimális. Ettől felfelé,igaz hegeszt,de ez csak a látszat,ugyanis a 4-8mm vastagságú anyagra ikább csak rárak,minthogy azt megolvassza rendesen !!!
Valójában ez egy Mastroweld gép átnevezve. Ráadásul a Mastrowled olcsóbb és többet tud ennél (lift tig), csak a co munkakábel gyenge hozzá. Nekem ennek az elődje volt a Mig-250AI és nem voltam maradéktalanul elégedett vele. Az elején többször volt szervizben mert valami mindig széthullott benne. Egyszer cserélni kellett a bekapcsolóját mert szétégett. A ventilátorok egy idő után hidegen nagyon sikítottak, míg végül szétszedtem és megolajoztam őket. A digitális műszerek össze-vissza mutattak. Ennek ellenére a kezdeti szervizek után úgy 4-5 évig használtam hasonló vastagságú anyagok hegesztésére és azért bírta. Ajánlani azért nem merném és én biztos nem veszek többet.
Most nemtudok fotót alkotni,mert az esztergám belét kiforditottam. Sokéve halogattam,a nortonból elveszett egy fokozat,és igy néhány emelkedést nemlehetett állitani. Mára kiderült a turpisság,javitható a gép,nemis kell alkatrész hozzá .
De rövidenn leirom az áttekerést,mara egyszerű.
A tokmányom akkora mint a csévetest. Kitekerem a pofáit,és az egyik sik megis van. A tokmány furata megegyezik a csévetestével,igy ebbe dugok egy rövid 50-es csövet. A szegnyerget odahúzom,és a tokmány sikjára felszoritom egy kb 180-as danamit szijtátcsával a csévetestet.
A mögöttem levő satupad satujába kb 30 fokos szögben megfogok egy vascsövet,ezenn van egy váll. erre a vállra rásimul a 15kg-os huzaldob,a félsrég állásból kifolyólag önfékezés jön létre,de viszonylag könnyen forog,néha megszoktam zsirozni. A huzalt beakasztom a csévetestbe,húzok kesztyűt,és máris foroghat a játék,kb 150-es fordulattal,a mm-es huzal kb 20perc alatt áttforog.
A csévetesten oldalirányban lassan engedem a huzal közlekedését,mertha nagyemelkedést engedném a keresztszálakból eredően levegős lessz,és kevesebb is férne rá. Féktárcsa újitása miatt raktam a gépre egy 350w-os hajtóművet Ez óránként eszik ennyit,akkor számold ki,hogy 20perc áramigénye mennyi ! Hát ennyibe kerül átthajtanom.
Az én gépem is 160A , Mitech , kinai,de szeretem,mert könnyű szállitani . Én jobban szeretem a mm-es huzalt,jobb a hűfoka,és corgonnal jól dolgozik.
Egyébként,ha csak félig tekered,már az a mód is megéri,mert közel 200ft igy kg-onkén nálad marad.
Ha minimum 160A-os a géped (220v) , megéri 1mm-es huzalt is áttekerni. Picit pontosabb előtolást igényel,de azért jobb az 1-es,mert magasabb hőt ad,de a corgon mindenképp jobb védőgáz. Egyébként a mm-es huzal 200-as dobonn ritka. Én az előtoló görgözetet tovább fejlesztettem,mégpedig úgy,hogy a felső görgőt fogaskerekessé tettem. Igy a huzalt 3 surlódó,vagy toló felület tolja,nempedig kettő !!! Igy az egyes huzallal épp úgy dolgozik,mint a 4 görgős előtolók,kb.
Érdekes videó ! Két hibája van : A huzalt nincs ami,vagy aki oldalirányba sétáltassa. A második pedig az,hogy a műanyag csévetest oldalai kitányérosodnak,mert nincs 200mm megtámasztási sik ennek befogása módjában.
Márpedig,ha a kb 100mm-es étmérőnél a rés kialakul a 150mm átmérő szétfeszitése kapcsán,a huzal úgy összekeveredik lecsévéléskor,hogy huzalelőtoló legyen a talpánn,hogy ezt kibogozza,és lecsévélje !! Ugyebááááááááááááááááár????
Egyébként az igazi áttcsévélés még esztergagépenn is úgy volna helyes,hogy Pl: az 1-es huzal esetén,a menetvágási funkció beállitásával kéne tekercselni. Vagyis a szánszerkezetet 1mm-es vágási sebességgel kéne mozgatni. Az egymásfölé levő áttálásnál irányt váltani................stb !!! Vagyis nemegyszerű. De ettől a videótól még mindég precizebb az esztergagépes átthajtás,mert a 200-as tokmánynak,kb 200-as lemez tárcsával van mód,legalább a csévetestet párhuzamban tartani. Ugyanakkor a kézi huzalvezetést oldalirányban úgy-ahogy lassan sétáltatva, a legtömörebbre csévéltetni !Úgyhogy a 200-as dobnak(5kg) ezek a trükkök,és háttere tolja meg az árát !!!
Nekem GVS (Elipse) típusú félálarcom van. Ez méretben kisebb, mint a 3M-es típus, cserébe viszont nem jó egy félálarcra az összes szűrő betét.
Azt hogy mikor kell másik szerencsére könnyű kitalálni. A részecskeszűrős (P1-P2-P3) szűrőt akkor kell cserélni, ha már túl nehéz benne levegőt venni, mivel ez fokozatosan eltömődik.
Az aktív szenes (abszorpciós) szűrőket pedig akkor kell cserélni, ha már átjönnek rajta a szagok (pl.: higító).
Ezeknek az élettartama nehezen határozható meg, mivel nagyon sok dologtól függ. Mondom az enyémen 3 év után kellett szűrőt cserélni.
Én csak aztnem értem,hogytud lassú fordulatonn pl 2.2 kw teljesitménnyel hajtani !!!
A co2-ők ablaktörlő motorja is,ha az ember leveszi az áramot,levette a nyomatékot is !! Legalábbis az én régi házilagos gépem előtolója igy működött. Ha levettem a gyenge áram igénye miatt,alig tudta eltolni a 4m-es kábelonn a huzalt.
Hála az égnek,az újhullámos inverterek előtolója kisfordulatonn is erős.
Én a helyedben egy bontott kisróbogó variátoros éttételét alkalmaznám.
A forgattyúsházban meghagyám a főtengelyt,hajtókar nélkül,ennek lendkerekét egy hosszbordás szijjal meghajtanám a jelenlegi motorjával. A főtengely másik végén ugye ottvan a variátor,ami a fordulat növelésével áttételi arányfordulat módositásra képes. Nos...................ezt a variátort kell egy (mint ahogy a kuplung kiemel) villával mozgatni,támasztócsapágy segitségével. A kuplungos hátsó variátort meg lekell blindelni,hogy ott kuplung ne működjön,csak a variátor tárcsák. Szerintem előszámitást is lehet végezni,hogy a főtengely-villanymotor közti áttételi arány mekkora legyen,hogy a főorsód 150,és kb 1000 fordulat közt tudjon pördülni !!!
Szerintem érdenes ijenre időt szakitani,mert meghálálja.
Mondjuk a te géped pici,úgyhogy nemkell erős szijakban gondolkodni. Az viszont áldatlan állapot , hogy csak 2.3 fokozat van benne !!!
Én az eu215-ös gépem csináltam meg,dobtam ki belőle a 32 fokozatú váltót.
Raktam be egy zsiguli váltót. Na ennek nyelestengelyét,és a villanymotor tengelyét kötöttem össze 1-1 variátortárcsával. Működik kb 18 éve,de mostanság csak a zsiguli váltó négy fokozatát használom. Bővenn elég a 200-350-500-700 körüli fordulat,és ez lehet 20-35-50-70 is,egy kar áttkapcsolásával.
Én előnyben vagyok,mert a féktárcsa felújitáshoz raktam fel egy hajtóművet,és ez ékszijjal hajt közvetlen a főorsóra. Mivel huzal átthajtáshoz nemkell nyomaték,az ékszijat feszités nélkül használom,és igy az inditás pillanataiban ez megcsúszik. Kb 150-et forog ijenkor a főorsó. Féktárcsát 100körül forgatom.
Nekem van 5kg-os,vagyis 200mm átmérős gépem is. Én megveszem a 15kg-os huzalt,és esztergagépenn átthajtom a 200-as dobra. Teis tégy igy,a pici dobot tekerd átt a nagyra. Szükségmegoldásnak jó,de én nemdijazom. Csúnya a varrata.
A nagygépemben már van MMA mód,igy van nálam mindég elektróda,ha kell,vagy feltámad a szél,csak áttkapcsolk. Egyébként a Co2 ellehet hegeszteni kesztyű árnyékában is,picivel több gáz,és közepes szélben vigan pirit !!
A porbelesre én is kíváncsi vagyok mert olyannal még nem hegesztettem, így vettem mind 4 méretből a lidliben. Most agyalhatok a gépbe rakáson, a pici luk miatt ami a dobban van.
Ezek a szinek még úgyahogy elmennek. Én találkoztam kékszinű csodával. Ha kb 10-re állitottam hunyorognom kellett,mert mintha vakitott volna,ha 12-re sötétitettem,nem láttam semmit.
Az optrelnek igencsak elszökött az ára !!! 120ezer körül már gépet lehet venni !!!Őrület.
A darabolós topikból engem kiutált egy-két tag (legalábbis úgyéreztem),nembirták elviselni a beszédmodorom,meg még asszem külföldinek is tituláltak. Az egyik ezesetben bocsánatos bűnnek nevezte a j betűimet,meg szótévesztésemet,meg tánn azt,hogy néha csak hozzágondoltam a mundanivalóm szavait. Egy a lényeg : Ma mégis irtam ott egy vágókorong tulajdonságot,vagy hibát,vagy megoldási lehetőséget. Ja..................egyiksem reagált rá,csak nyitottak egy harmadik hasonló topikot. No........................mindegy,a lényeg,amiért irtam : Mitjelent :-) ? Ugye érzékeled,a kérdésem hátterét !?
Jó.........................SMS-ben már láttam ezt az irásmódot,de ott érthető,mert karaktert spórol. De itt lehet fosni a szót,és mégsem teszik !? Épp láttam itt lent egy porbeles srácot. Örült a salakot fosó drága huzaljának,meg az árának is. Ennyi erővel jobban járt volna,ha marad a sima MMA módnál. Jó.....................aláirom a porbeles huzal,kint szélben biztos jólehet. Én is kaptam egy hegesztő sráctól 1.2-est. Megmondom őszintén,kell neki legalább 140A,és csúnya a varrat !!
Még egy gondolat a 350mm-es darabolóról. 2kw a motorja. Az én őskövület 300-as darabolómonn van 4kw-os motor,és nyőg !!! Ugye érdekes.......................a 2kw-nak nemlehet odahúzni,megég a lap,és csodálkoznak,hogy nemvág !?
Elis felejtettem,jobb is hogy nincs munka. Ez mind vastag füsttel jár,és fáj a mellkasom. Hogy ettől e,nemtudni.
Egyik nap már elkezdtem feszegetni a szűrőmaszkot. Nézegettem is párat,de könnyen lehet,hogy nemfog beleférni a pajzsba. Az enyém őskövület,bár szerettem,mert keskeny,és az ujjaim áttérik,és könnyű kezelni. Én mindég az üveggel felfelé szoktam lerakni.http://bestweld.hu/termek/optrel-osc/ Igy néz ki,csak bordószinű. Most kinai kazetta van benne,jó mert már ennek többféle állitási módja van.
Az eredeti optrell kazettám is igyjárt. Az még szerelhetetlen volt. Kivágtam a két sarkát,kiforrasztottam az akkujait,és ceruza akkut kötöttem be . Még jópár évig ment,aztánn vékkép tönkrement !! Ha a tiédből kivehető az akku,szerencsés vagy. A kinai,ami jelenleg működik kivehető,de még birja. Sajnos kevés a munka,igy a nap tölti !!
Ha nemakartok pozicióhegesztést,mondjuk közel a falhoz,akkor jó mindkettő.
Azok a palyzsok a jobbak,amelyeknek mind a négy sarkában van érzékelő.
Mai világban jók ezek a kinai gyártmányok,a lényeg,hogy zöld legyen a fény amit látsz,és másik fontos dolog,hogy az akkuhoz félforditós kupakjukkal hozzálehessen férni. A másik fontos dolog,hogy úgy tároljátok,mint ahogy a képenn látszik,vagyis fény meglehetősen sokat érje. Az éjszaka sötéte nemszámit.
Az én Optrell palyzsom kazettája 19 évig működött,kb 6 éve kinai kazattát raktam bele.
Beleestem egy ojan hibába,mint itt valamejik kedves forumtársunk, vagyis addig amig a gép a szervizben van javitáson................van másik !
Most is csak aztirom,hogy ezek a gépek felére sincsenek megterhelve,ésha a kezelő nem őrültködik,kapcsolgatja hegesztésell azonos időben,és vigyáz a küllemére is,sokévig kell hogy működjön. Épp a minap jártam egy ijen javitóműhelynél,és a gondatlan hegesztő,szószerint a kábeltöveire rátaposot,és ezek ajzatai,mindegyik kifordult. Ugye érted,hogy mire céloztam.
Én pár éve ráálltam a használtkazán felújitásra. Megvettem a jukas lemezkazánt egy 10-esért. Széttvágtam,levettem a külsőlemez felemagasságát jobról,meg balról. Kivágtam a bibás lemezeket,a folt segitségével beszabtam az új lemezt,kétsroronn visszahegesztettem,jött a nyomáspróba sorozat,festés,és mehetett a hirdetőbe. sokat mondok,ha 7 napot dolgoztam,kerestem 85000ft-ot,és a tulaj örült mint a majom a farkának,mert félpénzért volt egy jó kazánja !!
Ez a gép a 3-4-es lemezt hasitja,mint a szél a papirt !! Hegeszti kétféle teknológiával,ugye érdekes !? Hár ijen kazánmunka 3 egy nyáronn,bejött a gép ára,és még kitudja meddig,van egy jó gépje aki megveszi.
Szerintem egy meghibásodási funkció,nemdönti romba az egész gépet !!
Egyébként kb a fele energiával dolgozik,úgyhogy közel sincs túlterhelve,és ezért lehet az ijen gépekkel huzamos ideig dolgozni !!!Egyébként evilágban,amit ember alkotott,ha tönkreakar menni,tönkremegy,bármiis legyen ez !!! Legalábbis szerintem .
Anno én is gondolkodtam 3 funkciós gépen, akkor részben Maseratisti(ha jól emlékszem) hívta fel a veszélyére a figyelmemet:
Ha tönkre megy, akkor mindent buksz. Valamint nem is olcsó, igaz olcsóbb mint 2 gép külön-külön, de a két gépet meg lehet venni egymástól függetlenül, itt meg egyben kell kifizetni a vételárat.
Az aluflux 195 tökéletes MMA és MIG funkciókra is. Ha majd kell egyszer AWI, akkor veszek mellé még egy MMA/AWI vagy csak AWI gépet.
Nem hiszem, hogy valaha szükségem lenne plazma vágóra (bár ki tudja), de ha majd igen, akkor veszek csak egy plazmavágót.
Illetve az 1-2 funkciós gépek még mindig mobilisabbak mint a 3-4 funkciósak.
Elfelejtettem a lenti gép 5.funkcióját,ami nem elhanyagolható,mert ritkaság számba megy.
Tig /DC módban a bevontelektródát érintés nélkül begyújtja !!! Az elektródafogó-és kábelra kell néhány százasért plussz vezetéket,és mikrókapcsolót ráfogatni. A bázikus drótot bárhol elinditja,még akkor is,ha 10mm bevonat hiányzik a végéről ! Ez a gép HF gyújtásának köszönhető.
Igen jóldöntenél,de az alattam levő is szépenn leis irta a tudnivalókat.
Ha hegesztőgépet akarnál venni,javaslom,hogy többfunkciósat vegyél. Igaz jelenleg jóval nagyobbnak látszik az árkülömbözet,de 3 funkcióval,vagy három géptipussal több,ésha csak a tegéped árával szoroznám,ez a gép közel 3 kiló,deha a hivatalos tipusok egyenkénti árát adnám össze,közel fél millát érne.
Ahogy lent olvastad,evilágban minden kinai,még a jobbkezedben levő egér is.
Egyébként én dolgoztam ijen tipusú gépekkel,és alkalmas folyamatos munkára.
Bocs,nemakartalak befolyásolni,de mint,magam is, úgy kezdtem mint,most te. Először kicsit,aztán nagyobbat,aztán ijen-ojan funkciósat,aztán most ott tartok,hogy van sok gépem,amiből a mai világban egy is megfelelne,ami mindent tud,és az ára is összességében kissebb lenne. Elgondolkodtató....................ugye !?
Az ESAb termékek JÓK. De, a linkelt gépet az esab Kínában gyártatja, ugyan esab specifikációk és QTM alapján, de nem jobb gép mint egy hasonlóan menedzselt top kínai gyártmány (gondolok itt pld a Jasic, vagy Rilon, Riland alapú gyártmányokra)
Akkor amikor az esab elkezdte ezt a buddy inverter sorozatot akkor az iweld is elkezdte forgalmazni a saját márkás - szintén kínai - HD sorozatú invertereit. Ugyanolyan jók voltak mint az esab, árban viszont az esab 2/3-a volt.
Összefoglalva ezek az alsóbb szériás gépek nem sokkal jobbak mint a legjobb kínai gépek, viszont drágábbak. Amit viszont az esab tud az az hogy ezekhez a gépekhez esélyes hogy 10-15 év múlva is lesz aki tudja őket javítani mert van hozzá terméktámogatás, meg cikkszám alapján alkatrész. (az most más kérdés hogy megéri e egy 70 ezres gépet majd 10 év múlva 30 anyag és 50e munkadíjért megcsináltatni egy esab szervizben)
Az esab buddy sorozat azért még nem az az esab amire gondolsz. Ennek ellenére jó gép. Más - kínai -márkában viszont kapsz ugyanilyen jót 50 körül is. Esélyes amúgy ha ez a gép igényed (nem kell erősebb) akkor az esab sokáig kiszolgál, míg a kicsit olcsóbb kínai nem biztos hogy igen...
Gratula a villa munkádhoz,mindha magam munkáját láttam volna,de én biztos,hogy nem festettem volna le.
Eszerint sima mezei vaslemez. Ha kibirta a visszaütéseket,és nem tört be,biztos,hogy nem acélos. És főképp ezmiatt is szakadt szétt. Meg az is lehet,hogy zsirmérgezése volt,és összerágott,vagy oválisra kopott a félgömb aminn billen,és amikor kuplugholtjátékot állitottak,az ovalitás miatt széttfeszült a lemez.
Igazad van,már rájöttem a csizióra. Az alu jó hővezető,türelem kell hozzá. Igaz nagyobb áram is,ha a vashoz hasonlitom. Meg hozzáért a dróthoz a wolfram,koszos lett,sőt a kráterbe is belemártottam idegességembe,úgyhogy igazából mára rájöttem,hogy nem bonyolult az aluhegesztés,ha minden szabályt betartok. A sok argon (ez lehetett 50-70L is) egészenn biztos , hogy bezavart. Sajnos avétos felújitott reduktorom volt ,nemhittem volna hogy ijen durva eltérést is csinálhat.
Nagyon köszönöm,a tapasztalataid,gyakorlati tanácsid jóljöttek.
Én is kb 5-8mm vastagságra tippeltem,mármint a vágásteljesitményre. Abban is igazad van,hogy folyamatában érintkeznie kell a vágandó fémhez. Próbáltam elemelni,és egyenletes újragyújtási,ivfogási csattogás jött ki a pisztoly végéből. Na ekkor figyeltem meg,hogy az elektróda vége beégett kb 2-3 mm-re.
Ez az 50A való igaz,hogy folyamatos munkára max 5mm-ig használható.
Mivel ez 4,az egyben gép,a többi funkciója viszont tökéletesen működik. : http://hegesztescentrum.hu/multifunkcios-heg-gepek/mitec-super-200p.html Egyébként lemezkazán felújitásában gondolkodóknak jóljöhet egy ijen gép,mert a 3-4mm-es anyaghoz minden funkciója jóljön.Nagy a dilemmám,mert elakartam adni,mert megvettem ennek a gépnek a 315A-os háromfázisú testvérét is,de több esetben ezt vittem magammal a 220v miatt. A nagygép meg vizhűtős kábelú,úgyhogy körülményesbb mozgatni. A 220-ast a plazmavágás miatt akartam eladni,mert nincs pénzem a 70-85A körüli apritóra.
Egyébként való igaz,hogy oroszoknál sok ijen,és hasonló gép van,mert a Joutube videóiban többet is láttam.
Ott is figyeltem,hogy sablonok mellett húzkodták,csak egyértelműenn a fény miatti avétos felvételeik nemmutatták egyértelműenn a kontakt funkciót.
Ez a gép megvan már kb 6 éve,de nemhasználtam,főképp a plazmáját,mert van oxigén aparátom.
Nagyon örültem a válaszodnak,és hogy időt szakitottál rám,szeva.
Igen......................megtaláltam a kb 0.5mm-es folytást a hollandi csatlakozójában. Ez kb 5-7L/percet eresztett átt.
Az aluhegesztésnél úgytudom,hogy van úgy,hogy 12L-is kellhet,igy 2mm-re felfúrtam. Az előtte levő kontrol mérés azonos volt,a fúrás utánis azonos,de igy 15-18L.is kienged,és ugyaúgy a két mérő azonosat mér.
A lényeg,hogy mőködnek a régigyártmányú szénsavhoz használt rotacsöves mérők ! Áttalakitottam a szabályzószelepüket,igy a 150báros nyomáshoz is használhatóak.
A reduktor kimenő pici furata,azért kell,hogy a reduktort nyomás alatt tartja,és a feszmérők életét megörzi,mert nemtud minden pisztolykapcsolásnál nullára esni a mutató.
Milyen márkájú félálarcod van és honnan tudod meddig bírja a szűrő? Próbáltam a használati időtartamra valami leírást találni. Nyilván befolyásolja a beszívott levegő szennyezettségének a mértéke és érzi az ember amikor már egy másik kellene. Egyelőre addig jutottam, hogy a maszkoknál az NR jelzés jelentése egy műszakos 6-8 óra. A félálarc szűrőbetéteknél néhol írják, hogy több műszakos.
Nekem egy 100A-es plazmavágóm van, de volt egy 50A-es kontaktos is régebben.
Csak az elején kell ,hogy fém tiszta legyen az alapanyag aztán már megy minden a maga útján. A pisztolyt sajna végig az anyagon érdemes tartani, különben nem működik a plazma ív. Arra érdemes figyelni, hogy minél kevesebbszer legyen újragyújtás, mert azt nem szereti az áram átadó. Érdemes minél hosszabban egyben vágni. A vágás megkezdésénél rá kel fordítani a pisztolyt az anyagra, abban az esetben, ha nem a szelétől vágsz.
Az 50A-es plazma 5mm-ig vág szépen acélt, Krómot vagy vörösrezet kisebb anyagvastagságban.
Amúgy mindent vág ami vezeti az áramot. (Orosz találmány, a tankokhoz lett kifejlesztve.)
Arra nem árt figyelni, hogy vizet érdemes az alapanyag alá tenni valamilyen tálcába, ami elnyeli a finom atomi részecskéket.
Az áram átadót szoktam drótkefével tisztítani, hogy tovább bírja.
A kráter normális jelenség, idővel elkopik és cserélni kell.
Az átfolyásmérővel (rotacsöves) felszerelt nyomáscsökkentők gáz kivételi (a tömlő hollander) oldalán egy fojtás is található egy kalibrált furat. Enélkül pontatlan, és ahogy Barti Guszti is írta a golyó teteje a mérce, én is így tudom.
Szokták mondani.................a jópap is holtáig tanul , kössz az imfót.
Tény,és való,hogy sokat meditáltam ezenn,de azzal nyugtattam magam,hogy az egyik reduktorom (feszmérős) pont a háromszorosát nyomta,még a másik ugyanijen,de kinai : épp a tizszeresét pazolta el. Ez argon volt,aluhegesztés móddal. A szerencsétlenségem szerencséje,hogy csak két palck csere külömbözeti pazolása volt ez,mert aluhegesztés eléggé ritkás evilágban.Egyébként az aluhegesztés,és ennek komplikációja hozta ki a reduktorjaim csalását. Mert a túlsog gáz miatt magasabbra kellett az áramot állitanom,és ez aluhegeztésnél hibapont !
Az ABEK szűrő nem biztos hogy alapból költséghatékony, mivel egész sok mindenre biztosít védelmet, de ezáltal mindegyiket rövidebb ideig, mert szűrő típusokra vetítve kevesebb benne az anyag.
A hegesztés miatt utánanéztem kicsit a légzésvédelemnek, mivel ha csak hobbi szinten is hegesztek, akkor sem szeretném hazavágni a tüdőmet.
Sima MMA és MIG/MAG hegesztéshez elegendő a P3-as szűrőbetét. A TIG-el kapcsolatosan már más a helyzet, mert ott tudnak keletkezni egészen ronda dolgok is, főleg ALU és rozsdamentes anyagoknál. Ami biztos, hogy oda már egy vastagabb aktív szenes réteg nem árt. Én is először ABEK szűrőt néztem ki (mert az komoly, és majdnem "mindenre" jó), viszont mondták, hogy a szűrő vastagsága mindig azonos. Vagyis az A1-es szűrő is ugyan olyan vastag mint az ABEK, viszont az ABEK-ben vannak olyan rétegek is amelyeket nem használsz hegesztés közben. Tehát egy sima A1-es szűrő sokkal tovább bírja mint az ABEK jelen esetben (hegesztés, festés).
Nekem 2 félálarcom van. Egy sima P3-as vékony aktív szén réteggel. Valamint egy komolyabb A1P3-as. A P3-ast minden porral járó tevékenységhez felveszem, valamint MMA hegesztéshez. Az A1P3-ast pedig csak TIG-nél.
A P3-as félálarcom szűrője 3 évig bírta. Bőven behozza az árát az eldobható maszkokhoz képest, a komfort érzete pedig össze sem hasonlítható vele.
Úgy mondok véleményt, hogy még sohasem próbáltam és még sohasem láttam plazmavágót élőben!
A kontakt gyújtás szerintem azt jelenti, hogy egy pillanatra hozzáérinted, majd begyújt az ív, utána el kell egy picit emelni.
Gondolom ha rozsdás/festékes a vas, akkor nehezebb a gyújtás.
(Ezt már tapasztaltam a aluflux 195-nél is MIG üzemmódban, hogy "piszkosabb" fémnél nehezebben vagy egyáltalán nem gyújt. Ellenben MMA könnyebben fog ívet.)
Ha minden igaz AWI (AWI gépem sem volt, nem is láttam még élőben működés közben) esetén is a koppintós (kontakt) gyújtás esetén hozzáérinted (ekkor gyújt be), majd utána picit elemeled. Míg HF gyújtás esetén már a levegőben begyullad az ív.
Ha tévedtem, akkor a hozzá értők úgy is kijavítanak.
Szép vágás a 25-ös vasonn. Gondolom,hogy ez plafon A igényt jelentett !?
Bizotos emlékszel,én is gondolkodtam ijen plazmavágó megvételében.
Az AC-DC-MMA-CUT gépem,ha elmenne,vennék helyette ijet,mint a tiéd .
Jólműködik a gépem,csak a 3 fázisom miatt jobblenne,ha ijen gépem lenne. Igaz vágtam vele (50A) 12-es lemezt,de ezt már lassú móddal tette.
Szerintem 8mm-ig tök buli.
Volna kérdésem,mert egyszerűbb kérdezni,mint próbálkozni.
Az én gépem kontakt gyújtású,és nem pilot. A kontakt aztjelenti,hogy a vasonn kell a pisztoly végét enyhén súrlódva húzni ?
Mivan,ha a vas rozsdás ? Mivan,ha a vas festékes ? Nincs gyújtás !?
Igaz.....................próbáltam a 12-es vasnál,hogy ivfogást követően elemeltem,kb 3mm-ert. De csattogást,ivszaggatást éreztem. Néztem az elektródát,és kb 2mm mély kráter lett a végén. Ez a nagy áramtól jött e létre,vagy mert szaggatott az iv ? Te mit tapasztaltál ? Egy elektróda kb mijen hosszú vágást kell hogy kibirjon ? És ez függ e a lemez vastagságtól ?
Ha nemlennél messze,leszecskáznám neked a kiemelővilla kalapját !!
Szerintem a csövönn levő osztás,volalkázás a golyó hözepéhez illene.
Én kipróbáltam,leengedtem az 5L/p vonalához. Itt épphogy hallani a pisztolyból kiáramló gáz hangját,és hegesztés működött,tehát nem habzott pl a co varrat. Ennek végén egy pici barnás folt volt látható,de a varrat hosszán nem. Szerintem ez az 5L-es állás a jó. Én a rotacsöves reduktor kimenő csövére beiktattam egy 4báros feszmérőt. Ezzel lehet kontrolálni a reduktor szabályzó szelepét. A golyó ugyanis akkor mér,ha fogy a gáz,ha ennek áramlása megáll,ettől még a reduktor dolgozik,vagyis,ha áttereszt,a tömlő edénynek számit a gép mágneskapcsolójáig,és ezt minden megálláskor túltölti,ha a szelep nemjól zár. Igaz.....................elenyésző ez a többletfogyasztás,de a reduktor ettől a jelenségtől számitva csak rosszabb lessz,és egészen ez a folyamat addig tart,még a biztonsági szelep lenem fúj. Ez kb 3 bár.
A közbeiktatott mérőm 0.3-0.7 bár között ingázik,vagyis úgyvélem ez pontos leszabályzás jele.
Hacsak arra gondolok,hogy mennyi gázt eplazoltam évek alatt,hajmeresztő,és lám létezik pontos kontrol,és pontos reduktor is. Ez nélkülözhetetlen része az Awi,és Co2 hegesztési módnak.
Nem lesz egyszerű műtét, de valamiért szeretem kihívásokat, és alaposan végigjárok mindent. Informálódom, tervezek, aztán lesz, ami lesz. Szeretek tervezni, gondolkodni, és megvalósítani, és mindig kíváncsi vagyok, hogy mások mit gondolnak arról, amit elterveztem, hogy ki mit ajánl, vagy tanácsol. Rettenetesen sokat lehet tanulni az információk által is. A lépcsővel kapcsolatosan, már nagyjából összeállt a fejemben a kép, de mindenféleképp kell majd egy szakember, aki rábólint majd a konzol tervezetemre, mert attól, hogy valamit elterveztem, még nem biztos, hogy biztonságos is, bár bízom benne.
Én oxigénnel vágnék egy jónagy jukat. Egy eszergályossal meg csináltaték egy kis kalapot , mondjuk c45-ös anyagból. Ezt mindkét oldalonn körbehegeszteném saválló bevonatos pálcával !! Selytésem szerint a lemezvilla anyaga acélos,márcsak a gömb széttöréséből is gondolván. A saválló drót barátkozik az acélos anyaggal,vagyis a varratod nemfog megrepedni. A c45-ös anyag,meg önedző,és a gömb is visszanyerné a megközelitő eredeti keménységét.
Én Siófok közelében,széplak felsőn,az 523-as szakmunkásképzőben végeztem.
A rotaméteres alapja is rugó-membrán-szabályzószelep ! A kisnyomású ágba tették be a rotacsövet. Ebben golyó van,és a cső furata kúpos.
Én még ebbe az elmenő ágba raktam egy 4báros órát,mert egyébként nem kontrolálható a gép mágnes szelepe előtti szakasz nyomása. Én úgyvélem,hogy erre a nyomásra azért van szükség,hogy látható legyen a szabályzószelep működése. Ha ez áttereszt,igaz egyből észrevenni a golyó emelkedését,de ez csak hegesztés közben úszik. Ha kikapcsoljuk a pisztolyt,a golyó túlnyomás esetén is lentvan,és ezaz,ami nemlátható túlnyomás,és ha nemhallanánk a pisztoly hangját,ez egyenlő gázpazarlás.
Ha az órás reduktor hosszab idő elteltével elsétál felfele,aztjelenti,hogy a szelep nemzár tökéletesen.
Komoj utánfutót bütykölsz !!! Énmeg fogyóssal nemhegesztettem alut !! A varrat,vagy ennek folyása hasonló,mint a vashegesztés ? Gondolom,hogy argon kell hozzá ? Itt az oxidtörést mi végzi,vagy van e ijen funkció ?
Látom....................zártszelvény,kb 3mm-es lehet. Nemjukad,nemégeti ki ? Awi-nál észrelehet venni,ha horpad a varrat,vagyis kishijján beszakad,vagy kijukad.
Magamról még egy gondolat. kb 18 éve voltam egy évig rokkantnyugdijas. Ez egy évig tartott,és visszavonták. A 1983 óta gerincséreim senki nemgyógyitotta meg,kb 22évig dolgoztam betegenn,kb 15 éve vagyok itthol,alkalmi munkáimmal együtt. Nyár óta semmijen munkát nemcsináltam,elzavartam minden ügyfelem,mert a java spicli volt. Ha minden jólsikerül,ezévben talánn rokkantnyugdijas lehetek,ami aztjelenti,hogy engedélyezett az adózás nélküli munkavégzésem. Az elmúlt kb 15 évben ez tilos volt !!! Az , hogy miből éljek,arról nemhoztak törvényt !! A 26000Ft segély, a gyógyszereimre is kevés !!!
Olvaslak téged is az első hozzászólásod óta mint mindenkit. Az órás reduktort meg hiába jelölöd (tapasztalat) a belseje miatt elsétál kis nyomásnál, rugók gumi membrán. Alumíniumot fogyóssal hegesztek melóban, és itthon is így az alu AWI- val egyenlőre kimaradt. Reduktorból mindkét palackomon rotaméteres van, tettem be képet nem rég.
Elképzelhető,hogy igazad van,mert ahány kereskedő.......................ez annyi féleképp jellemzi a wolframokat.
Holnapután úgyis megyek be a városba,és kiváncsiságképp a hegesztősboltban megfogom mérni a zöld dobozok sorát.
Volt itthol 6db,nemrég becseréltem aranyszinűre. A boltos kisasszony kérdezte,hogy miért a csere,mondom.................az egyik ismerősöm az aranyszinűre esküszik,és kiakarom próbálni. A 6db helyett kaptam 3-at,meg még némi apróságot is vettem.A 3.2-es közel kétezer forint volt.
Ez a pormaszk köcölle jódolog,én kihamuzásnál is szoktam használni,igy fűtés szezonban.
Csak a palyzsban a szemüvegem sajnos párásodik tőle,meg ezt elis tartja,és nemjól látok. Pedig a füst betéved a palyzsba is. Ha hoznak ekevasakat,mindég kint az udvaronn hegesztem az élfelrakót,mert ez aztán füstöl mint a pelenkagyár !!!Van egy kis ventilátorom,hasonló mint az inverterekbe ami van. Na ezt szélirányba állitom,és a füstöt segit elterelni,még kint az udvaronn is !! Műhelyben ez a tipusú ESAB élfelrakó a harmadik szál után akkora füstöt csinál,hogy nemlátni ki az ablakonn !!!
Ez nemsemmi....................azonos időben vizsgáztunk az ipariban,és azonos szakmában.
Igy most pontosann nehéz kiszámolnom,hogy hány évet lakatoskodtam. Nemsokkal a szakmunkás vizsgát követően bekerültem egy esztergályos műhelybe,ott rámragadt a szakma,egyetlen betűt sem olvastam el hozzá,a mai napig is forgácsolok,van itthol egy EU215 gépem. Ez az E400-as elődje.
Volt ojan munkahelyem is,ahol 800-as csöveket hegesztettünk. Ez pécs-mohács közti kb 5km-es szakasz volt.
Na................ott volt mit sározni,12mm-es falú csövekenn.
Egyébként a reduktorjaimból kettő,egy kisszövetkezet gyártmánya. Sárgaréz 40x40-es rúdból készült.
A szabályzószelepe igencsak kezdetleges,áttalakitottam a mai gyártmányok elve szerint. Úgynéz ki,hogy jó lessz.
Egyébként a feszmérős reduktorok is pontosak,de ijen átfolyásmérő azért jó,mert a pl 10L/p állásnál a mutatót filccel megjelölöm,akkor igy máris hiteles,és pontos az elfolyás mennyisége.Pl oxigén reduktor is jó,csak 4báros órát raktam rá,igy a skála érzékenyebb,csak tökéletes szelepműködést igényel.
Engem nagyon megviccelt az egyik argonos palackom reduktora,kb 10x többet engedett,és nemtudtam a tünetek hibaforrásának okát.Aluhegesztés először furcsa volt,az amperigény,és a hőelvitel miatt.
A szenny (környezetünk sugárzása Csernobil pukkanása óta) 33éve folyamatos,és kb a felénél tart mégcsak annak felezési ideje.
Ha eddig , éltünk , ahogy,azt tudtuk,túléltük,ez a lényeg.
A belélelzésről. Egy esztergályos újitja a féktárcsákat,mert a régi időben lehetett. A por ami abból kiszált,tele volt a SZENNYEL. A testemenn nincs egyetlen tenyérnyi bőrfelület,ahol nelenne bőralatti csomó,daganat,vagycsak zsirmirigy.
92 év tájékán kivettek néhányat,de nemvolt rosszindulatú egyiksem.
Bocs,hogy ijeneket irok itt,ahol hegesztés a fő téma.
Igen............én olvastam,hogy a piros,és a zöld wolfram is minimális mértékben plutóniumot tartalmaz.
Az aranyszinű ijet nemtartalmaz,minden fémhez használható,ráadásul az amper terhelhetősége is magasabb.
Ezt a múltévben tudtam meg. Az,hogy a vége nemalakul gömbbé,lehet,hogy csak kb 15cm-er varratot csináltam,de az is lehet,hogy a hőterhelhetősége is komojabb.
Ezt a gammasugárzás mérőt kb 8 éve vettem,kiváncsi voltam,hogy a féktárcsák pora,és az esztrergagépemenn leülepedett porban találok e szennyet. Volt,és vanis,de nemnagyobb értékben,mint a kazánom tetején levő hamuporban.
Ez kb 0.40mikrosiveld. Bocs,ha rosszul irtam. A wolframban 4x több van,eszerint !!
Egyébként amióta tiztavizzel áztatom a féktárcsákat jobb a közérzetem. A viz megfogja a parányi nemlátható porszemcséket. Emuzió(hűtőviz)azért nemjó mert olajos.
Egyébként azért vetettem fel itt ezt a témát,mert gondoltam,hogy valamejőtök,aki hegesztőtanfolyamra is járt tud ijen egészségi határokról. De ahogy a csernobilt titkolják kb 33éve,úgy egészségügy épp úgy nemfoglalkozik ijen témával,sokat kutakodtam a netten,de ojan bonyolultann irják,hogy nemértettem meg semmit,ami a röntgensugárzás,vagy a gammasugárzással összefüggne.
Pl.: Engem agyon röntgeneztek a gerincsérveim miatt. Egy néhány másodperces ijen röntgen,három hónap multán ismételhető. Ha arra gondolok,hogy a hegesztő nap,mint nap röntgenezi magát............................hát mitne mondjak,nemsemmi !!!! Ja......................és sokann még dohányoznak is,azért,hogy a tortára hab is kerüljön.
Azt írod vas és fémszerkezet lakatos szakmád van, nekem is. 1976 júniusi a bizonyítványom, a bal felső sarokban a 10FT- os okmánybélyeggel, a szakszámom 307-2. Mindezek ellenére a nyolcvanas években az akkori főnököm beíratott hegesztő iskolába mert ingyen van és később még jól jöhet. Igaza lett. Az az iskola még nem a mostani OKJ képzés volt és feltétele volt valamilyen vasas szakma. Az iskolában is tudták, hogy a szakmával jár, de ott is úgy voltak vele, hogy miért ne.
A munka mellett is lehet tanulni fejlődni, az utóbbi 20 évben olyan technológiák jöttek ki, hogy elég követni. Én nem tudok napközben netezni mert egy lakatos műhelyben ez nem működik. Viszont a szabad időmben igyekszem okosodni is. Az én reduktoraim gyáriak mert az nem játék, mikor összejött a rávaló megvettem és lecseréltem a régi hazudósokat. A tanácsokkal meg óvatosan mert még a végén valaki megfogadja és az ötleted alapján neki áll reduktort barkácsolni.... nem kéne.
Fiatalokkal meg semmi gond, tőlük is lehet tanulni és érdemes is odafigyelni rájuk, ők a mai kor igényeinek megfelelően látják a világot.
....ha "beszólnak" annak oka lehet, egy új embernek valamilyen szinten be kell illeszkedni a kiszemelt csapatba, ha ott szeretne lenni és ez nem kor függő. Én is kaptam már a konyty alá, de egy más hangnemmel tovább lehet lépni.
Ja és nem kérek elnézést azért írtam mert így gondolom.
Nem a radioaktivitással van a baj a legtöbb helyen, mert egy jól sikerült ívvel is sikerül fölözni Paksot - mert az nem csak látható fényt és UV-t bocsát ki magából, hanem rövidebb hullámhosszokon is szépen alkot (plusz részecskesugárzás, de ez már ezen fórum berkein kívülre vezetne) - viszont ezt a legtöbb esetben egy mezei ruházat simán megfogja.
A gond többnyire csak a tóriummal feljavított pálcáknál jelentkezhet (AWI), be is fogják szüntetni ezeknek a forgalmazását, a hegesztők érdekeit szem előtt tekintve. Enyhén sugárzó anyag és innentől mese nincs. Élelmiszeriparban nem gond, mert csak minimális szintű sugárzást bocsát ki, a határértékeknek megfelel az alkalmazása, gyakorlatilag kimutathatatlan - azaz a háttérsugárzástól nem elkülöníthető a jelenléte annak, hogy milyen alapanyagú elektródával hegesztettek.
Sokkal kártékonyabb a csiszolatpor és a fémgőzök belégzése. Króm, molibdén, alumínium, s egyéb ötvözők garmadája. Ezek nagyságrendekkel agresszívabb anyagok, mintsem blindre gondolná az ember. Sőt, a flexhez 'mellékelt' vágókorong is huncut jószág ilyen téren, az a sok apró műgyanta részecske (és az egyéb összetevők) rendesen be tud tenni az embernek.
Nem a sugárzás a lényeg! (bár nyilván az a része sem egészséges) hanem az hogy a radioaktív szennyeződés nem kerülhet sem a varratba kritikus helyen (atomerőmű, élelmiszeripar) sem a szervezetbe (köszörüléskor a finom por belélegezve, vagy hegesztés közben fémgőz formájában pld)
Ha tanácsaim,jóljönnek másoknak,légyszi számoljátok ki,hogy ijen sugárzási értékű hegesztés teknológiával folyamatában mennyi a megengedett munkavégzés,és a beszivott szennyet mi szűri meg,és még annyit,hogy mi a minimum,és maximum szennyezés értéke,ami belefér az egészségi határértékbe !!??Nemtudom,hogy a műszer számai,mennyire fognak látszani, 25mp alatt 1.50mikrosivelt a mért szennyezés ereje kb.
Ja...............a wolfram csikkeket nem én használtam,hanem egy jóindulatú hegesztő barátom ajándékozta nyugodt szivvel. Mondotta volt,hogy én majd végig használom,még megfogja a pisztoly patronja.
Egyébként amikor rájöttem a zöld,és piros wolfram sugárzó hatására,az egészeket visszavittem,és aranyszinűre cseréltettem ki. Ez igaz drágább,de savállóhoz,vashoz,és aluhoz is egyaránt használható,és nincs benne csernobil !!!
Aki nem napi 8 órában hegeszt annak tök felesleges a friss levegős pajzs. Tökéletesen megfelel az egészségvédelmi célra egy megfelelő (hegesztési gázokhoz, fémgőzökhöz is ajánlott) légzésvédő maszk, vagy félálarc.
Esabnak van ilyen, nem is túl drága (1200 vagy 1800 Ft/db) egy a gond, hogy csak ötös csomagban rendelhető. Mondjuk egy hobbistának aki heti 1-2 napos rendszerességgel hegeszt, flexel, fest, vagy poros munkát végez, annak kb fél évre elegendő mennyiség. 3M-nek is van ilyen de drágább, és szerintem hamarabb is elhasználódik mint az esabé.
Kössz,a megértésed,elárulom,hogy Magyar ember vagyok 1959 óta. A nevem ezért is 5959-el végződik.
Azért irtam,hogy (bocs a hazugságért) nem magyar vagyok,hogy az urat , és idegeit megnyugtassam !!!
A fogalmazásom azért olyan,amijen,mert én dolgoztam ahelyett hogy néha olvasgassak is,és köztudott,hogy a satupad mellett,nincs mód a J,LY betűket széttválogatni. 1976.................amikor a szakmunkás suli véget ért,nos igencsak rég volt.
Ott is , szerintem nem a j betűkkel foglalkoztak,mert a második év végén a szakmai tudásom,és hozzállásom oklevéllel dijazták !!!És nem hegesztő tanfolyamot végeztem,a vas és fémszerkezet lakatos szakmának tartozéka a hegesztés,ami alapvető dolog volt !!!!
Te merev ember vagy , aki nemtud elnézni a precizitása felett,és szándékosann keresi a másikban a hibát,szerintem,attól,hogy ijen J,vagy,ojan LY , szerintem érthető volt a mondanivalóm.
Túlsokat hegesztessz,és a mérgező füst a szemed elé homályt varázsol !!Használj tiztalevegős palyzsot,vagy kerűld a drótvégéből kijövő füstöt !!!
Biztonság kedvéért a googelbe beütöttem,hogy homáj.................jé,mindjárt tudtam,hogy megint felizgatlak,és máris javitottam !!!
A hegesztés fő tartozékát azért emlitettem,meg,mert igenis van alapja,és igenis súlyos mérgezést kap minden hegesztő,és mivel ez hegesztő topik,vagy fórum,ideillik,és sajnos az egészségügy nincs itt aki minderre figyelmeztetne !!
A hibát ott látom,hogy a szűrős palyzs a kisember részére elérhetetlen áronn van,ugyanigy a műhelyen belüli légtiztitó gép is. Kb fél millánál kezdődik !!! Ez utóbbi energiaigényéről nemis beszélve......................annyit eszik mint egy hegesztőgép!! Röhely !!!
Bocsi a hibáimért,és bocsi a többmondatos irásaimért,és bocsi,ha mindez vontatottnak vélhető !!!
"nem Magyar anyanyelv helyes elsajátítása, külföldi állampolgárság..."
Sajnos nem. A ragozásban eddig egyetlen hibát sem vétett - azt pedig csak anyanyelvű ember tudja a magyar nyelvben helyesen használni. Azt az állítást, hogy "bocs nem magyar vagyok" én ezek és a többi helyesen használt dolgok (mint pl. a mondatszerkezet, szósorrend) alapján egyszerűen nem hiszem el. Marad az, hogy vagy szándékos ez az írásmód, vagy abszolút nem érdekli a dolog.
Ezek a hibák nem elgépelésből, hanem a Magyar Nyelvtan nem ismeréséből fakad! Oka lehet, tudatlanság, nem Magyar anyanyelv helyes elsajátítása, külföldi állampolgárság...
És kedves Attila! Ne hidd, hogy sokkal fiatalabb vagyok nálad!
Egy kicsit zavaró a hozzászólásaidban egy pár dolog. Használd a helyesírás ellenőrző funkciót a böngésződben. Ha lehet (azaz nem gépeled el), akkor a vesszők és a pontok után hagyjál szóközt. Ha rád jön a szófosás(lásd: sok mondanivalód van), akkor próbáld meg szisztematikusan széttördelni a hozzászólásodat, téma szerint.
A pontos J és a LY sorozatos felcserélése egy idő után kibaszottul idegesítő lehet pár ember számára. Lsd.: ojjan, mejik, juk, hüje, lyó... [default a J és a LY kétféle hang volt a magyar nyelvben 'pár' éve, a magyar hejesirasi szabajzat is erre alapult, előbb vagy utóbb elfog tűnni ez a kétféle írásmód, hasonlóan a cz, th és az egyéb hangok leírásához használt összetételekhez - de az nem most lesz]
Ez nem leszólás vagy, ilyesmi, csak konstruktív kritika. Ha hozzászólsz valamihez, akkor szánj rá némi időt átnézni azt, amit írtál.
"Az mitjelent,hogy letilt ?"
Azt jelenti, hogy a te hozzászólásaid nem fognak megjelenni az ő számára a fentebb említettek miatt. Nem akarom kiemelni a problémákat a lentebbi hozzászólásodban sem, mert én sem keveset vétkezek...
Igazad van,csak picit zokonn vettem,mert valamijen szinten segiteni volt szándékom másoknak,mert a hegesztés,és tartozékai,igencsak drágák,és gondoltam,ha az ember odafigyel a részletekre,akkor lehet a varrat olcsóbb is. Nade mindegy !! A másik topikban más korosztály él,ők már másként veszik az akadályokat,akár az idegek harcát is !
Az mitjelent,hogy letilt ? Ő mégcsak véletlenül sem találkozik a nevemmel ?
Még mindég küzködök a régi reduktorral,még mindég nem az igazi. Ez annó szénsavhoz való volt,ami aztjelenti hogy gyengébb a membránrugó,mert a szénsav 50bártól csak nyári melegben nagyobb. Énmeg ezt a reduktort felcsavartam a 150báros corgonra. És csodálkozok,hogy megháborodott szegény. Még holnap próbaként teszek bele egy oxigén reduktor rugót,találtam egy kb ojat,ami belefér. Ha ezzel sem működik........megy a méhbe.
Egyébként épp ma hoztam egy használt argon, csöves reduktort,némi barkácsolással helyretudtam hozni,igy van kettő,ami stabilann működik.
Ha csak gépet vettél,akkor a tipusa szerinti tartozékait is vedd meg. Az MMA módú savállóvarratot tiztitani nemegyszerű. Bár ijen géppel igen,a kence-fice meg igencsak húzós árban van. Házilagos maró,oldószer,tiztitószer szerintem kizárva.
Sziasztok. Vettem egy varratisztító gépet, milyen szövetet (üveg paplan, üvegszövet) szivacsot, filcet, ecsetszőrt tudok használni vele? Másik kérdés hogy a gyári elektrolit folyadék helyett van valami házi bevált szer?
Bocsi,nemvolt szándékomban megbántani,ső kioktatni sem.
Kb egy napja történt egy ittlévő másik topik sráccai,enyhénszólva kiutáltak !!! Csupán egy dolog,amiért én nemharagszom rájuk,csupán az,hogy a fiaim is leettek volna. És lám..................kb 30év korkülömbség , és ennek szélsőségei egyértelműenn érezhető volt. http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9222005 A 14611 , és 14612 megjegyzéseit figyeld,ha érdekel.(nemtom,ojan érzésem volt,hogy gúnyolódtak,és ideges lettem. Ők a jelenben voltak,és nemlapoztak vissza,arra már nemvolt idejük,hogy az előzményeket elolvassák !! Persze,hogy unalmas lett a szövegem !!! De haggyuk,tőled is elnézést,ha betűt tévesztek !! Tudod.................egy hegesztő,és lakatos, és vasmunkás , nem titkárnő,hogy hibátlanul irjak !!!
Érzem,hogy melós ember vagy,és ügyes ember vagy,csupán ezért irok. Szereted az egyszerűt,és a korral haladsz !!
Nem egyszerű a műtét,amire készülsz,de kivitelezhető. Azért bonyolult,mert a vas kötése a kőhöz,vagy téglához nagyobb felületet igényel. Te kitudod számolni hogy (bár énis kitudnám,de nemteszem) egy 200mm hosszú,20mm-es köracélnak mekkora a kiteritett felülete. Hacsak 60x40-es szelvényt veszek alapul duplán,és ha főtartó falról van szó,kb 400mm. Ugye jóval nagyobb az a felület,ahol a vas kötne a téglához !!?? Azért javasoltam a fal áttvésését,mert a kétkomponensű ragasztóvan a vasakat vigann belehet ragasztani a fal teljes kereszmetszetében.(Az illesztési rés oldalanként kb 10mm,hogy a ragasztócsöve beférjen) Igaz....................nemolcsó egy tubus,de gondolj arra,hogy ez a mód a legstabilabb,és igy nemfog kimozogni a vas a falból sosem !!! A lépcső bedeszkázása szerintem a két db függőleges szelvénnyel elég stabil fog lenni. De rakhatsz 80x40-est is,de ez már a faboritás miatt túl vastag lehet,vagyis a lépcső járószintje,és a fölötte levő alsó sikja közel fog kerülni,és ez hiba,mert ennek alsó éle sérülékeny,meg a lábadujja is sérülékeny.
A két db méteres zártszelvény (3mm-es falú) nemfog rugalmasság érzetet adni. Tegyél egy próbát. Biztos van KCR-es teherautós ismerősöd. Az autója talpaló munkahengere alá tegyél 2db stafnit. Tegyél rá kilógatva a 60x40x3-as vasból kettőt egymásmellé,kilógatva 1.2m. Tegyél a tetejükre egy röbid padlót,és a talpaló munkahengerrel szoritsd le a főldhöz. Ha az autó kereke levegőben van, a vasaid stabilann ott lógnak a levegőben. Egy esztergályos havertől kérj egy indikátor órát. Tedd a vas tetejére,és a barátoddal együtt ugráljatok a leendő lépcsőd fokán. Én úgy saccolok,hogy 0.5mm-nél jobban az indikátorórád mutatója nemfog kimozdulni !!!, Ha igen,akkor erősebb vas kell.
A falba beragasztott két vas oldalirányban elenyésző mozgást csinálhat,mert a deszka hozzácsavarozása után fog merevvé válni.
Tudom.......................létezik dűbelragasztásos mód is,ehhez kevesebb ugyanijen ragasztó kell.
Sajnos eltudom képzelni,hogy kiszakad,mégha ez 200mm hosszú is !!!
Jó.......................meglehet oldani átmenő csavarokkal,de a csavarvégeket belül nemtudod úgy elrejteni,hogy az esztétika necsorbuljon. Ha elrejted,a lépcsőd félévmúlva megmozdul.....................hogyfogod utána húzni,vagy módositani a fok vizszinteltérésén !!??
Köszönöm a tippet, mindent számításba veszek, minden ötletet, tanácsot elfogadok, mert még csak tervezési fázisban vagyok, egyébként a korlát acélsodrony lenne, és fa. Lépcső aljában lesz egy oszlop, onnan lenne felfelé a lépcső mentén az emelettel egy fa korlát, és a mennyezetről acélsodronyokkal lenne összekötve, lényegében csak dizájn lenne a sodrony, nem lenne különleges funkciója, maga a fa ami terhelhető lenne, de egyébként nem csak egy oldalon lenne kapaszkodó, mert a lépcső mindkét felén lenne. Majdnem ilyesmi, csak a sodrony oldalon is lenne fa korlát, és a sodronyok nem érintkeznének a lépcsővel. Sajnos olyan kép nincs, ami az elképzelésem.
Nem sértődtem meg. Amit leírt azzal nincs semmi gond abban az esetben ha a fal teherhordó képessége nem megfelelő. Ahová én szánom a lépcsőt az a fal megfelelő, és felesleges egy ilyen szerkezet, amit leírt. Megfelelő acélszerkezettel 18 - 20 cm furatmélységgel teljesen rendben lenne az egész. Megosztott vertikális terhelés esetében 4kN/m2 (400 kg/m2), míg koncentrált vertikális terhelés esetében (mondjuk a lépcső szabadon lebegő részén) 330 kN (300 kg). C45 minőségű acélra gondoltam, csak nem vagyok benne biztos. Ez egy egyszerű szerkezet lenne, semmi komplikáció nincs benne, ami a képen is jól látszik. Hegesztést megoldanám én, mivel nem viccből szereztem meg a bizonyítványt róla, és a famunkában is jártas vagyok, mivel az első szakmám asztalos. Csak az acél fajtáját szeretném megtudni, illetve, hogy milyen vastag legyen. Nem bántásként, de ha segítséget, tanácsot kérek, akkor elfogadok bármilyen ötletet, viszont a kioktatás nem szép dolog, főleg ha az ember nem ismeri a másikat, és nem tud róla semmit. Nem várok többet, mint amit kérek, tanácsot, ötletet.
Ez viszont a nagyobb vasdarabokat is hatékonyan langyítja. Nem viccből írtam a faszenet és a porszívót - végső esetben egy lyuk a földben is megteszi, olvasztáshoz kipróbáltam, bevált.
Az egyik szerkezet a másik összekötése nélkül nemér semmit !
De ettől függetlenül van még tanácsom,mert úgyérzem,hogy te egy értelmiségi réteghez tartozol,vagyis ami a okos fejedben megszületik,ugyanez a tudatlan agyadban elérhetetlen,mert nincs benne kivitelézesi tapasztalat ! (bocsi,nem bántás a célom) Hamár ennyire kötöd az ebet a karróhoz , ime : Rajzold fel a falra a lépcső főtartó nyulványok helyét. Fúrd átt , vésd átt a falat teljes kereszmetszetenn. Vegyél annyi kétkomponensű betonragasztót (hasonlit a sziloplaszt kinyomóhoz,csak nem sziloplaszt van benne,hanem kinyomáskor a csövében az anyag összekeveredik,és kemény lessz mint a beton !!! Nos.....................ha a kivésett jukak megvannak dugd átt rajta a tartóvasakat,és nyomd ki a rést a fal teljes kereszmetszetén. A pontosság betartása céljából,viszont kell csinálni minden lépcsőfok magasságához egy minden irányban megtartó alátámaszt.Mertha a gyorsan kötő ragasztód kivül köt,de mire belülre érsz,nincs mód a vas pontos beállitására . Ha ez csámpás,ezenn mozditani,szerintem nincs mód,hisz a cél az,hogy ez erős legyen !!!
De van még egy ettől jóval komojabb ötletem. Ha most épited a falat,aminn a lépcső lessz,a kömőveseiddel betonoztasd bele a lépcsőfokokat. Ez igy a tutti !!! A kömővesed nemismeri a mm-ert (szerintem egyiksem)a lépcső leendő helyére betonoztasd be a lentebb már ajánlott 16x300-as vaslemez csikot a lépcsőd hosszának megfelelően. A lemez belső sikjára kb 16mm-es betonvas kampókat hegessz,jó sűrűenn !! Ha ez ott beköt a betonba,jöhet a hegesztő-lakatos mester,aki felhegeszti a lépcsőfokokat.
Akkor a korláttal is vigyázz , mert 1-2 m hosszan a plafonról lelógó szerkezetben hatalmas forgatónyomaték ébred! 30 as zártszelvénynél már ha 1 m-en 1 kilóval megnyomod a 3cm-en már 30 kiló húzóerő ébred ! ez szar helyzetben ha elveszíted az egyensúlyodat azt is jelentheti , hogy 2 T-át kellene a csavarnak bírnia a plafonban! Persze lehet talpat csinálni, meg felülre normális tartószerkezetet, csak szólok, hogy ez sem hamm-bekaplak.
Én magam kovácsolgatok, tapasztalatból írom amit írok.
Ilyen keresztmetszetű anyagot kis sugarú ív mentén hajlítani présgép nélkül nem hiszem, hogy sikerülne. Ha véletlenül sikerülne felmelegíteni akkor ha neki esnél mondjuk egy 1500-2000g-os kalapács-csal csak a felületét sikerülne össze verni a hajlítás meg nem haladna.
Ha rövid a szelvény hossz akkor nem tudnád fogni és kellő erővel ütni, ha meg hosszú akkor kell egy vagy inkább két ember segítsége.
Ha nekem kellene ilyet csinálnom akkor inkább fel darabolnám és a kívánt szögben teljes keresztmetszetben hegeszteném.
A reagálásodból ítélve, nem tetszett a válasz. Hacsak nem kellenek egzotikumok, mitomén rozsdamentes kivitel, akkor jó eséllyel a szerkezeti acél meg fog felelni számodra, viszont az önsúly miatt nem.
Egy méter széles lépcső esetében el kell viselnie mindenféle alakváltozás nélkül (pontosabban minimális alakváltoztatással) a lépcső legvégére lépő ember súlyát. Soha sem érdekelt igazán a fizika, így valószínűleg tévedek a továbbiak folyamán. Ha mindenféle felesleges elővigyázatosságot elkövetünk, akkor számolhatunk 300 kilogrammos terheléssel (hátha ugrálni szeretne valaki rajta, meg amúgy sem lép senki egyformán a lépcsőre). Az egy méteres erőkar másik végén - ahol is a fal van, ott ennek a tízszeresét mérhetjük, azaz három tonna terhelés éri/érheti az acélszerkezetet és a falat. Ezt el kell bírnia a tartókonzolnak, a csavaroknak,a hegesztésnek és a zártszelvényeknek is. Azért zártszelvényt írok, mert ott szinte minden erőhatás a zártszelvény közepében összegződik, könnyebb besaccolni, nehezebben csavarodik a rá ható erők miatt, mint a társai (L, T, U, stb).
A szerkezeti acéloknál nem sokat hibázik az ember, ha azt a 3000 N terhelést elbírja a falnál elhelyezkedő laposvas alakváltozás nélkül, akkor jó a helyzet, s minél nagyobb az odavarrt felület, annál jobban eloszlik a terhelés. A zártszelvénynél meg nem árt hasonló módon átszámolni, hiszen nem szerencsés az átmeneti alakváltozás sem. A hegesztésnek is el kell bírnia a tartókonzol felső részénél azt a szakítóerőt, amit a lépcső végére téve támad.
Innentől viszont sokat kellene számolni, így ezt kihagyom. Remélem valamennyit segíthettem.
Nem rossz, sőt nagyon jó, ha mondjuk a tartófal gyenge, viszont nálam a tartófal megfelel egy rendes konzolos lebegő lépcsőnek, csak épp nem tudom milyen acélból kell csinálni.
Köszönöm a hasznos tanácsot, de igazából lenne korlát is, csak maga a lépcső lenne lebegő a korlát pedig a mennyezethez lenne rögzítve oly módon, hogy nem érintkezik a lépcsővel.
Ez az.... sikerült megmutatnod ezzel a videóval, hogy az eredetileg belinkelt Pb forrasztó szettel (ami a film elején van) esélytelen a 120x10- es laposvasat izzásig hevíteni, mert ugye ez volt az eredeti kérdés.
Azok az idők már elmúltak, amikor a Pista bácsi otthon keverte részegen a betont, egy lapát ez, három lapát az, vagy sikerül tömöríteni, vagy pedig nem... Az üreges és tömör tégláknak is megvan minden paramétere (nyomó és húzóerőkkel való 'viszony', stb) határozva, mert enélkül kereskedelmi forgalomba nem is hozhatóak. Ellenben az átmenőcsavarral igazad van, egy böszme nagy laposvas a fal túlsó felére és az csak a téglával (vagy téglákkal) együtt jön ki és szinte atombiztos.
Mörfi törvénye asszem igyszól : Ami kicsúszhat,elszakadhat,az előbb,vagy utóbb bekövetkezik.
Ezért kell minden bizonytalanságot a 10x-ére növelve véghezvinni !!!
Itt a dűbelkérdés szerintem bizonytalan,mint a kutyavacsorája !!Elsősorban,mert nincs mód 10x nagyobb dűbelt alkalmazni. A beton........................ojan mint a kőműves,vagy kemény,vagy nem !! A tégla ojan,mint a gyártója,kemény,de mégis törékeny !!! Hidd el..................átmenő csavarkötésnél nincs jobb,bár a fal még kidőlhet !!! Ha-ha-ha !!!
"én nemcsinálnám tiplivel,mert nincs ojan tipli,ami kine csúszna,vagy kine szakasdna"
Nem fogsz nevetni, van ilyen tipli is. Betonba olyan, aminek a belső fele kinyílik és megfeszül a falban (hasonlóan mint egy jól elbaszott esernyő), de műa. tipliben is van hasonló, azt lyukacsos téglára javallják, persze spéci ragasztóval.
Ha szép hajlitást akarsz eszközölni a 10-es kereszmetszetet vágd be kb 6mm mélyen,utána tiztitókorongal ezt v alakban szélesitst. Ha meghajlitottad,egy komoj sarokvarrattal(begyökölve) visszatudod állitani a 10mm-es anyag keresztmetszetét,és tartását.
A kb 4mm-es maradvány szinte élben fog hajlani , fontos,ha a köszörűvágásog kivülre tervezed,a vas kettétörhet !!
Ha most alágyújtassz,talánn egyhét múlva felizzik !!! Oszt beleér a kezed a bilibe,és felébredsz !!!
A disu-oxigén párosnak is kell (hossz függvénye) legalább 5 perc,a 8-as puskával !!!
Ez a pb melegitő,esetleg forrasztópáka melegitésére,vagy ha a lángját bedugod a kazán alsó ajtaján,ott a láng elgyújtja a begyújtósodat !!! Erre való !!!
Az a jobbik eset,ha nincs bevakolva,mert igy a kőműves a 16-os lemezt sikra tudná vakolni !!
A C45-ös anyag igaz önmagában forgácsolható,de szakitószilárdsága jóval komojabb mint egy mezei bilivasnak.
A C45-ös anyag hőkezelhető,igaz itt nemkéne hőkezelni,de a bedrogozott , és lebegő feltaláló,minden bizonnyal arra alapoz,hogy ezt a lebegő szarságot csakis erős jóminőségű alapokra lehet csak felrakni !!!
"Korlátot mindenképpen a lépcső külső szélére kell tenni."
Majd nézd meg a fotókat !!! Szerintem emberek azért terveznek ijet,hogy a miniszoknyás bombázó feleségüket akadály nélkül messziről megtekinthessék !!! Ugye mijen őrület !!! Mert mást képtelen vagyok itt végiggondolni !!!
Ez a csavar anyaga, hátt..... az acél csavarok szilárdságuk szerint lehetnek: 5.6-os, 8.8.-as, 10.9-es, 12.9-es. Teherautókra a darut 10.9-es menetes szárakkal rakom fel.
Én egyszerűbb javaslattal élnék. : A lépcső lejtőjét felrajzolnám a falra. A vakolatból,és téglából kivésnék 16mm mélyen,kb300 mm szélesen egy süllyesztéket. Ebbe a jüllyesztékbe csavaroznék 16XKb 300mm széles vaslemezcsikot átmenő csavarokkal. A csavarok anyaga C45. A lemezcsik közepe,és a felső széléhez közel lennének a csavarok. Ezek pozicióját a 60x40x3-as zártszelvény hegesztendő helyére fúrnám. A lemezcsik felcsavarozását követően jöhet a élireállitottzártszelvények felhegesztése ott a helyszinenn. Ha kész a vasváz,festés,és vakolat helyreállitása után jöhet rá a tetszőleges anyagból levő lépcsőfok. Ez eltakarná a zártszelvényeket. A falonn áttvitt csavarok legalább 16,de ikább 20mm-esek legyenek. De mindenképp ezt a formátumot gyakorlatban kikell próbálni,hogy egy lépcső igy mekkora terhelést bir !!!Ha nincs lehetőség az átmenő csavarozásra,én nemcsinálnám tiplivel,mert nincs ojan tipli,ami kine csúszna,vagy kine szakasdna !!!A korlát,vagy ikább kapaszkodó a falra lenne fogatva,gondolom,hogy ez némi tériszony érzetet,vagy biztonságérzetet produkálna.
Mindenesetre félelmetes agyszülemény,szerintem félelmetes ember találta ki !!!!
Ebben teljesen egyetértünk. Annak idején a kolléganő és férje 'lépcsőházat' épített, befele menet hat lépcső, emeletre fel sok lépcső, hátra hat lépcső, a pince felé sok lépcső. Aztán az apjának lemetélték a lábait, az anyja esik kel, mint a betlehemesek, s már a kolléganő is zakózott le a lépcsőn - három csavar és egy vasdarab adódott végeredményképpen. Jól néz ki a ház, de nem számoltak az öregséggel, a balszerencsével és a balesetekkel... Minálunk felé most kezdem elüldözni a küszöböket is, mert ugye anyám már nem látja őket rendesen, meg amúgy is benne van a korban és szinte olyanok a csontjai, mint az üveg...
Bár csak kocahegesztő-segédtanonc vagyok, de amit már megtanultam, azt nem felejtem el egykönnyen. Amire célozni akarok, az az erőkar, illetve jobban érthetően egy egykarú emelő, aminek a forgáspontja pont a fal síkjába esik. Ráadásul nem szabad emelőként viselkednie, azaz a falnak is tutira el kell bírnia a terhelést, ami még fokozható azzal, hogy dinamikus terhelésről van szó (lépkednek, esetleg ugrálnak is rajta). Továbbá nem csak vízszintes irányba kell tartani a fellépő erőktől, mert ilyenkor csavarodás is felléphet.
Ha nem túl nagy cél a spórolás, akkor igencsak vastagfalú zártszelvényt (kisebb esély a negatív 'kisugárzású 'erőknek) javasolnák a művelethez, ami a lehető legnagyobb felületen van odagyógyítva a falhoz 'tapadó' konzolhoz. Hegesztésnél a hozaganyaggal sem illik spórolni, mert pont ott érik a legnagyobb erők a felépítményt.
Ha jobban elmerülnél abba, ami alapján ezeket írtam, akkor tessék egy link egy pdf-re. Nem egy könnyű olvasmány, de hasznos lehet számodra is.
Annó,régenn csináltam lépcsőt vasból,én kb fél év és 60 éves vagyok. Neked javallom,hogy necsinálj még sajátrészre sem ojat,amit később megbánhatsz. Ha a nyakadtöröd,az oké,mert gyos halál,deha csak lábtörésed,csiőtörésed,gerinctörésed lessz,ha errő az újhullámos lépcsőről leesel................nos ez elkisérhet életed végéig kerekes székkel egyetemben.
Deha mindezt más éli átt,akkor te börtön keritését jódarabik belülrűl nézheted !!! Ugye nemakarsz ijet. Vagyha a gyermeked esik le,és te a fentieket végig kell hogy nézd,még élsz !!!
Úgyhogy az én tanácsom,hogy csinálj lécsőt , korláttal,éshogy ez mijen anyagból készüljön,nézz meg egy működőt,vagy kérj meg egy mérnököt,statikust,épületgépészt,ők ezt tanulták !!!!
Remélem,hogy segitettem,és bocs,ha kioktatás érzetű betűket nyomkodtam. Üdv Attila
Valószínűleg, de úgyse tudod sokáig teljes teljesítményen használni mivel nem arra tervezték a gépet hogy 2 órán át tartva a ravaszt 600 as hea gerendát varrjál vele :)
Ja, és ha nem sikerül 195-öst szerezni, akkor megoldás lehet még a régi 215-ös ha van valahol még akciósan (sajna az még drágább) vagy ha végképp nincs akkor jasic 180.
Akkor ezek szerint bejött egy jó nagy széria 185 (és valószínű hogy 205 is érintett) aluflux gép, amiben gyakorlatilag értelmetlenül van megoldva a polaritás váltás, illetve a valós MIG/MAG polaritás váltás a gép szétszerelése (garanciavesztés) nélkül esélytelen. :-(
Igen, bármelyik szabvány 200-as huzaldob rámegy. (a 4,5kg coreshield is.)
Mikor az aluflux sorozatban váltás volt, akkor jött fel ez a téma. Az első szériás 185, 195-ös gépeknél még olyan dobtartó volt ami fogadta a kis tekercset majd a második, harmadik szériás 195-ös alufluxok meg már nem. Illetve a dobtartó adapter levehető, csak ugye nincs olyan tengely ami megtartaná a kis dobot.
A gépvásárlós fórumon volt erről eszmecsere, mikor december végén kijöttek az új aluflux gépek.
Most beszéltem a szervizzel. Idézem: "nem láttuk még belülről ezt a gépet".
Azért a telefonbeszélgetés közben megnézte a szervizvezető, a pisztoly aljzata valóban a gép belsejében van a pozitívra kötve, tehát NEM LEHET két mozdulattal polaritást váltani...
Viszem vissza, megpróbálok helyette egy 195-öst venni.
Az egy tuti bevált gép, viszont arra nem lehet kis (10cm) dobos huzalt tenni, mivel az a fajta dobtartó csak az 5 kg (20cm) dobokat fogadja. Persze lehet barkácsolni és egy csavart tenni a dobtartó adapter helyett...
A kérdés inkább az a helyett hogy megéri e, hogy kapsz e még olyat valahol, már nem forgalmazza az iweld, csak a különféle forgalmazóknál beragadt példányok vannak...
Igen, és az a vezeték belül a centrál csatira van kötve, ezzel elől bedugva helyezed "a hegesztő áramot" az előtolóra, centrálcsatira és onnan a pisztolyra.
Logikus lett volna ha már ezt az előlapos megoldást akarják kikerülni, úgy oldják meg ahogy lentebb írtam.
Volt már olyan amikor a kínaiak elkúrtak az iweldnek gépet... pld bejött egyszer egy olyan szállítmány ac/dc awigép hogy a hozzá adott awi pisztolyt nem lehetett bedugni a gépbe :-(
Iweld szerviz, telefon, és minden kiderül. Jó esetben még azelőtt hogy bejön az újabb szállítmány megfordíthatalan polaritású 10-20 raklapnyi gép...
A pisztoly csatlakozóját belülről vizsgálva az látható, hogy a kábel az előtoló motor mellett átmegy a gép zárt felébe. (képen karikázva)
Illetve a a + és - csatlakozási pontokról a sarus kábelek közvetlenül és kizárólag az előlapi + és - aljzatokra mennek. Azokat megcserélve semmi más nem történik, csak az, hogy értelmét veszti az előlapon a + és - felirat...
A sarukat lekötve továbbra is összeköttetés mérhető a pisztoly és a piros + csatlakozó között...
Nem kell felnyitnod sehol a gépet. Az ajtót kinyitva a két kábelt megcseréled, és kész. Gondolom úgy van megoldva hogy az előlapon lévő + - aljzatról nem csak ez a 2 kábel jön, hanem a + (kis kábellel, vagy egy réz lemezzel) megy egy az előtolóra is.
A két kábelt megcserélve megfordul a polaritás és kész.
Egyébként ha nem fordítasz meg semmit is tudsz hegeszteni porbelessel, csak sokkal jobban fog füstölni szikrázni, fröcskölni és kevésbé lesz mély beolvadás. Nyilván a DC- a jó beállítás, de fordítva is használható.
Tulajdonosa lettem egy Iweld Pocketmig 185 készüléknek. Eddig még csak pálcával hegesztettem egy noname trafós géppel. Idén kaput, kerítést stb készítek, ezért ruháztam be most erre az inverteresre.
Kipróbáltam az MMA üzemmódot, hibátlan, ég és föld a régihez képest.
A porbeles üzemmóddal viszont nem boldogulok, a használati útmutató pedig egyenlő a nullával.
Lebegő lépcsőt csinált már innen valaki? Arra volnék kíváncsi, hogy milyen acélból lenne érdemes megcsinálni? a Fal teherhordó képessége megvan az ilyen lépcsőhöz, csak maga az acél szerkezet nem tudom milyen legyen, vagy milyen kell?
Szeva. Tiby.....-től is kérdeztem,lehet , hogy dolga van. Mijen tünetei vannak az aluhegesztésnek kevesebb argonnal,vagyha a szél közbeszól ? Mi az alsóhatár L/p. A wolframod vége mijen szinű,mármint gegesztést követően?
Képzeld,van mostmár három db régifajta csöves reduktorom. Mivel van lehetőség,a kisnyomású oldalba tudok 4báros mérőt is behajtani. Ezek öreg reduktorok,és a mérő mutatóján látni lehet,ha a szelep átteresztene.
Ezt írtad... "Ha van egy ügyes esztergályos barátod,ennyi pénzért megfogja csinálni !" és a méh telepet is említetted :-)
Én is tanácsot próbáltam adni. Mivel én is ugyan az az évjárat vagyok mind te nekem is volt időm pár dolgot "begyűjteni". Nekem van egy marékkal abból a tömlővégből több méret és van esztergám is és anyagom is. Mivel van több féle tömlőm is én 6 milist tettem fel és a 8 milisre melegítve tettem fel így nekem nem ereszt. A trafós gépemen ( Hanyectól vettem sok éve) nekem is meg kell néznem mert palack zárás után pár órával leereszt.
Elfelejtettem : A gumicsővég felőli kissebb furatú műanyagcsőbe egy ugyancsak huzalból belőlre illessz rugalmas kapcsolattal egy huzaldarabot U formára hajtva. Ez gátolja meg a golyó kiesését,felül,meg az elrepülését.
Épp most irtam a méhtelepet. Uganazt javallom,a réztárolóban szerintem találsz ijen tipusú reduktort. Vedd ki a beszámozott-rublikázott belsőcsővét,a golyóra vigyázz,mert ez fontos tartozéka. A kis cső érdekes,mert a kb 90mm hossz,belül kúpos a furat. A vastagabb végére hajts egy huzalból egy U betűformát,és tixó szalaggal kivül ragasztózd a cső végére. A másik végére húzz egy 10mm-es belsőfuratú gumicsövet. Ez kivül épp elég ahhoz,hogy helyettesitse a tölcsért. Ha kb 15cm hosszú ez,méréskor a Co2 -nél a huzalpotit letekered,és igy nemkell a huzalelőtolót széttkapcsolni.
Ez a holmi a méhben szemét,mert műanyag,igy ha szerencséd van ingyért megkapod. Ha nincs golyó,veszel egy db-ot(6mm-es) a biciklis boltba !!! Ugye mijen egyszerű !!!
Deha ismered az Andrást,kérjél tőle,van hátul a raktárában kb fél m3-er használt reduktorja. Azt nemondd,hogy ezt tőlem tudod.
Én nagyon kispénzű ember vagyok,igy az argont úgy dolgozom le,némi apróbb munkákkal.Igy ajándék lónak nemnézem a fogát. Egy biztos,a kb 10x nagyobb mennyiségű (reduktor feszmérő becsapott)argonnal hegesztettem,legalábbis próbáltam. Ez meghűtötte az alut,és a hőveszteséget éreztem,igy pl a 3mm-es lemezt 140-150A-rral hevitettem. A túlnagy,vagy intenziv hő szószerint a huzalom elégette. Ha nem restelled,próbáld ki. Ahogy lentebb irtam,a huzal vége lekonyult,és kásássá vált.
A lényeg,hogy nem géphiba. Már elvitettem a szervizessel,de nemtalált hibát benne.
A lényeg,hogy azóta próbáltam,és szép tizta a varrat,a huzal úgy olvad mint a cin.
A mennyiségmérőről : Azért jó,mert a feszmérős reduktor mutatója nem mozdul,miközben a golyó kb 10mm magassággal emelkedik vagy süjjed. Szerintem ezért nevezik az argon reduktort annak,ami,mert drága gáz,és nagyon nemmindegy,hogy plusszban mennyi megy el !!!
Kb a 4. oldalt,ha visszalapozol,látsz egy kék szinű régigyártmányú oxigén reduktorom, na ez is ijen golyós. Épp ma beiktattam a kisnyomású terébe egy max 4báros feszmérőt. Ez azért jó,mert látni lehetne rajta,ha a reduktor áttereszt,másrész a pillanatcsappal a kb 10L/percet lehet visszavenni pl 8L/percre. Ez is a takarékosságról szól !
A 10L/perc átlagosan 0.3-0.7 bár. Azért mondom igy,mert ahány feszmérő,ez annyit mér !!!
A mérőcsővel beállitod a 8-10L/perc re,és miközben folyik a gáz,a mutatód hegyét egy piros filccel jelöld meg az üvegen.
Nekem van egy Co2 palackom,egy corgon,és kettő argon. Nos ezekenn levő reduktorok órái mindd mást mutat,ojanis van,ami megsem mozdul !!!! A reduktor kimenetére mindegyikre hajtottam egy belsőmenetű gyorscsatlakozót. Igy könnyű váltogatni őket. A Corgon palackon kettő gyorscsati van,az egyik a kisgépé,a másik a nagyé. A kisgépben saválló a huzal. Tök buli igy,mert akár egy néhány perces munka miatt,nemkell huzalt,gázt mókulnom. A kézművesútcai vasboltnál a legolcsóbb az igazi rézből készült gyorscsati.Most épp nincs nekik belsőmenetű (3/8"),de van tömlővéges,ez is jó megoldás,csak a reduktornál az eredeti hollantit használd egy kb 2m csővel,és ennek végére megint jó a tömlővéges csati. A gép bemeneténél elég egy kb 8cm-es tömlődarab+a csati kanrésze.1 páros ebben a boltban kb 1200ft. A románpiacos pontatlan,és vasból van,krómozott,ésha ez lepattan a tömitőfelületről,elvágja az ógyűrűt,és ezért is ereszt . Meg a lotyogása miatt is ereszt !!!!
általában a lánghegesztős cuccok közt van, ott vannak méret külömbségek toldók. Biztos van hegesztő boltod a közeledben mert futárral már horror az ár :-)
Tulajdonképpen igen, namárcsak lekéne szedni hogy kitaláljam a colos méretét. na meg persze pár száz forintos rézdarabnál elkerülni az 1500 forintos postaköltségeket. Lehet körbejárom majd a környékbeli üzleteket kezemben a darabkával hátha úgy beugrik nekik. Találkoztam már eladóval amelyik 20 éve árulja és katalógus szám, és név alapján fogalma sem volt róla amíg rá nem böktem a polcon mögötte.
azt a kis kúpos tömlővéget, a reduktor végén hol lehet kapni vagy mi néven fut az? 6mm es volt az órán gyárilag, gépen meg 8mm es kicsit nehéz lég tömörre szorítani a csövet
Csak hibát látok,mert a kisnyomást nemméri semmi. Itt az esetleges szabályzószelep átteresztésére gondoltam. Mondjuk minden reduktoronn van biztonsági szelep. Én nemszeretem,ha egy reduktor ingadozó.
Szeva. Az enyém 250A-os. Ha mma módot akarod használni,mma módra kapcsolj,és a test kábel mellé nyomd be a +kábelt. Ha Mig móddal akarsz hegeszteni,kapcsolj oda. Az áramerősséget,huzalsebességet állitsd be. Ja.......mma módnál is adj neki ampert ,mert enélkül nemfogsz villogni. Még figyeld meg az autómattád,hogy neme egyet lecsapott inditáskor. Az enyém néha a 16A-ost lecsapja. Mivel a ventilátor egyfázisú,igy megtévesztő a dolog,mert ez van úgy hogy üzemel.
Mivel mareggelre tökéletessé vált a háttér,igy lefotóztam
A hó alatt kb 25 éves beton,amit a fagy rendesenn megemelgetett,vagyis a bakot,csak kidobtam,és látni a hócsikot köztük,vagyis ha precizebben megnézném (ahogy lent leirtam)kb 2-3 mm lehet az eltérés,ha a kettő magasságkülömbségére gondolok.(sik) Mondjuk,én nemdobálom el a vágókorongokat,igy ebből a megfelelő láb alá rakok kettőt. A durva szintkülömbséget deszkadarabok segithetik,pussz vágókorongmaradvány,plussz 1.5mm köröli lemezdarab.
Csináltam ojat is,hogy a lábra hegesztettem állitócsavar+ anya,de idővel berozsdált,ráköszörültem,összerágott,STB !!!
A betonom lejt a 6m-en kb 10cm-ert. Ugye érzékeled......semmi jelentősége !!!
Ez az egyszerű szerszám annyiféle méretű keretre képes,ha minden méreté kapnék egyetlen ft-ot meglenne a segélyem másik fele,még élek !!!!!!
Ha asztallá összekötném,a fenti funkció megszűnne,és ráadásul,ha nemhasználnám marhanagy helyet foglalna !!
Épp azért nincs mágnesem ijen célra,mert marhaember volt,aki kitalálta. (bocs) Egy nyilászárónál az illesztett vasvégeknek sikonn kell lenni,ha ez nincs a nyilászáró nemaz,aminek tervezték. Igaz................evilágban ritka a vas nyilászáró. Ezeket a bakokat 1978 tájékán csináltam !!!!! Akkortájt még lakóházakba is gyártottunk zártszelvény ablakot,ajtót,stb.
Nagyjából sejtem, hogy mit akarsz, csak éppen nem értem.
ha csinálsz két különálló bakot, aminek fixek a lábai, akkor hogy hozod őket egy síkba, ha egyenetlen a talaj? Szerintem sehogy, de még egy sima aljzat beton is csal annyit, hogy az már szemmel láthatóan nem egy sík pl. két méter távolságban (főleg, ha olyan helyiségről van szó, ahol nem volt szempont a tökéletes vízszint)
Ha pedig összekötöd a két bakot bakot egy asztallá ffixen, akkor meg hogy viszed egyszer 6 méter máskor meg 3 méter távolságra egymástól?
De hogy kielégítsd tudásvágyamat, légyszi fotózd fotózd le, hogy mire gondoltál.
Illetve nemtudom, hogy neked milyen mágnes segéded van, de az enyémet nem nagy ördöngősség tisztán tartani. Ha pedig sarokcsiszolóval vágok, akkor nem a mágneses dolgok felé veretem a szikrákat... Meg úgy egyáltalán nem a szerszámok felé.
Szeva...............örültem a kérdésednek,mert azthittem megharagudtál,nemakartalak tégedse kioktatni,és mást sem.
A baknak a lényege,hogy megérts : Ha van egy félredobott sik faajtód,mérete lényegtelen.
Fektesd el a földönn,állitsd minden irányba vizmértékbe. Utána a két hosszabbik oldalánn fektess végig két db kb 2m hosszú azonos méretű zártszelvényt. A két vas vége tetejére tegyél keresztbe egy vizimértéket. Jegyezd meg a buborék állását,és vidd a zizimértéket a két vas másik végéhez. Ha a megjegyzett buborékállás az előbbi mérés helyén van,akkor az ajtód sikban van.
Ez a két vas,amit végigraktál rajta,(60x40x2 szelvény ) a bakod tartóvassa,csak fejreállitva lábak nélkü.
A bak lábai egy 800mm magas(ha testmagasságod 1900,akkor csináld magassabra) A betű,ami 40-es szögvasból készül,a terpesztése kb 450mm.
A szögvas éléből vágj le 10-10 mm-ert forditsd szeme , és hefteld meg a csúcsát,és az abetűd kösd össze alul,kb 20 cm--rel a végétől. Ha 2m a szelvényed, akkor 400mm-nél jelöld meg. Az egyik lábat vizszintes betonplatszonn támaszd meg,vagy barátoddal fogasd meg függőlegesen. tőle 1.2m-re fogod a másik lábat,és a tetejére fektetve rárakjátok a 60-as szelvényt. Hefteld meg,hogy önmagát megtartsa. Ha a másik is kész,akkor a két bakot kb 1m-re rakd egymás mellé. Tegyél keresztbe egy maradék egyenes szelvényt. Ha a 60-as bak szelvények fényrés nélküliek,hegeszd meg a 8db 40 hosszú varratot a szögvas-szelvény illesztésénél. Jobban neheszd meg,mert elfog görbülni a vararat miatt.
Készvan egy ojan asztal,ami sokféle méretű keret összeállitására alkalmas.
Pl 1700x 6000mm. Ez akár lehet egy tolókapu is.
Rakd egymástól a bakot 6000mm külméretre.
Sétálj el kb 6m távolságra az egyiktől. Guggolj le,és a szemed lássa a hozzád közelebbi,és a távolabbi felső sikját.ugyanez szemgojyó forditással nézd a bak másikvégére. Ha a két vasat egynek látod,akkor a kapukereted sik fog lenni,és nem szalámi vágásforma.
Nincs más dolgod,mindkét bakra tedd fel a1700 hosszú vasat,kösd össze őket a 6m-essel.
A vinkliállitást célszerű átlóméréssel kontrolálni,mert a nagyméret miatt a kis vinkli becsaphat.
A bakra rakott gérvágott vasvégeket kb 50mm hosszú szelvény közbeiktatásával,összeszoritózod. A bak sikja,és az 50-es szelvényhulladék sikja,a keretvégét tökéletesen sikra húzza. Jó................tudom,létezik mágneses saroksegéd,én nemszeretem,mert ha koszos,vasporos lessz,csalnifog,és ez a fenti sikösszehúzást nem produkálja.
Ha van vinklieltérés,átlóeltérés,egyszerűen a bakot a z összeszoritozott kerettel együtt odébb mozditod. Ha az átló azonos,jöhet a hegesztés. Én heftelni szoktam,ésha a keretbe rácsozás kell,mindent heftelj,és csak utánna hegeszd készre.
A bakok sikbanézése,úgyműködik,mintha légpuskával lőnél,céloznál. Van a szemed,van a nézőke,van a csővégnézőke,és van a célkereszt. Ugye érted,ha ezek együtt vannak,célba találsz !!!
A két bakpáros vizszintje lényegtelen,a lényeg,hogyha messziről oldalba nézed egy vasat láss,ami 40mm magas.
Ugye érdekes holmi,megvan két szál vasból,és egy örökös szerszám,ami kishelyet foglal.
Ha pl garázsajtót csinálsz,ennek egyik oldala túl lógna a bakonn,akkor a bakra tegyél az ajtómérettől hosszabb azonos méretű szelvényt. Ezt a szoritózás ugysem engedi leesni,meg a keret önsúlyasem.
Ez a bak végülis egy asztal,akár festeni is lehet rajta. Ha festék kerül rá,kapard le róla,mert a következő vasad billegni fog rajta. Tartsd tiztán,egyetlen egy Co2 golyó sem lehet rajta. Én udvaronn tárolom,és havonta,egy olajos rongyal áttörlöm.A rozsda = kontakt hiba,vagyis a test árama elakad.
A reduktor,ez az ősköviület,asszem egészségügyis lélegeztetőgép reduktora lehetett,mert a függőleges skála plafon értéke 10L/perc. A lebegő jelző úszója helyébe raktam egy 6.5 mm-es golyót. Összeraktam,és igy a korábbi rugóállás esetén 1L/percen áll a golyó. Ez épp 10x kevesebb az előző úszóállástól,de a mennyiség igy 10L/P. Ez lessz a jobb,mert előtte sokesetben verte a mérőház tetejét. Lehet,hogy egy gumimembránt is cserélek,mert igaz,nincs megrepedezve,de a keménnyé öregedett gumi,az állitócsavart csak pici mozditással engedi a szabályzást.
Szerinted egy reduktor mikor tartósabb ? Ha nyomásonn hagyom,vagy elzárt palack esetén nullára eresztem a mérőt,vagy eztkövetően még az állitócsavart is visszatekerem,hogy a szabályzószelep,és gumimembrán se maradjon rugófeszités alatt ? Volt egy régi munkatársam,ő mindég visszaszokta tekerni az állitócsavart,miután a pisztollyal leengedte a rendszer nyomását.
Nemegyszerű a Mennyiségszabájzós csövecskét legyártani. A kb 100mm hosszú belsőcső furata egész hosszában kb 1.5 mm átmérőkülömbség értékkel kúpos. Megpróbáltam egy műanyag szódásflakon búvárcsövéből egy ijen mérőt csinálni. A 6mm-es golyó lazánn épp belefért. Ráengedtem a 0.3bárt a kb 30cm hosszú csőre,és kilőte a plafonra. Na majdnem ez okozott balesetet,és nem a 200bár !! Ha-ha ......
Pontosan milyen bakra gondolsz jó sejtem de mégis van e valami spec funkcionitása?
Nemrég csináltam hegesztőasztalt amúgy a létrás változatot. Az mellé is nem árt ha összedobok 1 pár bakot? Milyen mekkora anyagból célszerű. Ja és hogy szoktad síkba állítanimondjuk szinte fok pontosságra?
Na ez a gép mehet kempingezni,mert kempingbicajkerékenn gurul.
A 30x20-as zártszelvény könnyű,és olcsó is. Ez egy csőszerű keret,ha leveszem a kisgépet,meg a deszkát róla,nomeg a palackot,hátrabilentéskor a hátsókerék leér a földre,és a másik kezemmel a csővázat lehúzom a gépről. Ha elviszem itthonról,a deszka két stiftel illeszkedik,és a mobil asztalon a köszörőknek jó helye van.
Ha készülsz ajtót csinálni,előbb csinálj két db kb kétméters bakot. Ez a bak elfog kisérni,még élsz és dolgozol,mert bármely méretű keret SIKONN összeállitható,és kényelmes,mert mindezt nem a földönn kell térdelve csinálni.A sik szót azért hangsúlyoztam,mertha a bakot beállitod sikra,minden kereted sikfog lenni.
Szép portéka,gratula hozzá,és sok munkát kivánok. A kocsid kerekei a műhely betonján jólgurulnak,az ,ha teszel bele fiókokat rugalmas dolog.
Igazad van,a kerekeim régiek,a gumik kb 3 hónapig tartják a levegőt. A felnik jók,igy a biciklikerék kisméretben szerintem stabil. A Co2 gépem rakom rá. Igazából a gép kerekei,kinai gumi,vagyis műanyag. Ezvan, vagyis merev,rugalmas gördülés kizárva. Én rühellem magam,hogy látom,és hallom,hogy a gép a szemem láttára rázza szétt magát. Ez Alfaweld 250,vagyis kb 35 kg,plussz a 40kg palack,hanem több,plussz a felsőpolcon egy kisgép,220v Mitech. Kb kocsival együtt 110kg. Ezt húzni murvás placcon egy őrület. Ezért csináltam a kocsit. Holnap lefotózom,mert elképzelhető,hogy jóötlettel szolgál a látvány mások számára is. A kocsiváz alsó sikja kb 10cm-re van a földtől. Megemelem a gépet,és a kocsit alátolom, Ez egyetlen mozdulat,és a sárgák müanyag kerekei máris a levegőben vannak. A súlypont kedvező helye miatt egykézzel kényelmes a húzás,és a sarkamra nemtudom felrángatni,még véletlenül sem.
Azért tetszik a géped,mert úgynézem kapcsoló,és potméter mentes. Hogy az agya meddig birja,majd a gyakorlat bizonyitja. Ha kiváncsi vagy az én gépemre lapozz vissza kb 3-4 oldalt. Kb 6 éve vettem,keveset használom,de régi vágyam,volt,hogy alut is sározhassak. Tavaj tán egy negyedórát mehetett,úgyéreztem felejtem a beállitásait,igy ünnepek előtt elővettem. Mivel van oxigénem,igy a plazmáját kisem próbáltam. Mostanság ezt is gyakoroltam,de úgyvélem,hogy a plazmavágás költséges mulatság. Nézegettem a joutube filmjeit,aztán az awi hegesztésekbe is belenéztem,igy ezt is próbáltam gyakorolni. Ha érdekel a kalamajkám olvasd végig. Egyetlen csaló redutkor rendesen kibaszott (bocs) velem,kb 5-6x több mennyiségű argont nyomott. A nagypalacké csak picivel többet,mint a 12L duplája,igy a nagygép szépenn dolgozott,de ott is az édrekes jelenségek kijöttek. Hála az itt segitőkész társaknak tegnapra minden gondom megszűnt.
Én egy éve gyártottam egy szallagfűrész,kb 3 hónapig barkácsoltam. Jólműködik,preciz a vágása,a gért résmentesen szabja. Ha a tényleges mérettől kb 0.8mm-rrel rövidebre vágom,az jó,mert a Co2 igy biztonságosabban átthegeszti,köszörülés után is biztos a kötés. A 95mm-es kömbvasat 9 perc alatt vágta el. A teljes befogató átmérő 200mm körül van. Nagyon jódolog,csak mostanában igencsak nincs munka rá !!
Egy kinai 350mm-es daraboló kb 30000,kezdésnek jóljárnál vele !Használtan hirdetésekben láttam olcsóbban is. Ha van legalább 16A-os autómattád,azt nemveri le. Sokann a pici áramjuk miatt adják el.
Ha visszalépsz egy oldalt,biztos láttad a pisztolyom végét !?
Na ez csont remegésmentes támasz,és szinte ingyen van,mert avét bilincs,meg 4cm drót.
Van egy hibája,de szerintem elenyésző. Ha ivszakitást követően rögtön elemelem , ahegyről néhány szikracsattanás hallik. De ez is kiküszöbölhető,egy vékonyravágott járócsempe maradvánnyal,vagyis ez hőálló,és nem vezet áramot.
Láttam az ujjvédőd,ha lenne bankkártyám énis rendelnék,ahol terendelted.
De úgyvélem,hogy ez is megbarkácsolható. Hétfőn nyit a hegesztőteknikás barátom,ugyis megyek hozzá magasnyomású kompresszorját bütykölni (ezzel tölti az argont,héliumot,STB)lehet ingyen adni fog,szerintem biztos van az üzletében.
Biztos láttad itt lentebb,ma működőképessé tettem a kb 92-es gyártású reduktorom.
A mennyiségmérő is megbütykölhető,deha az Andrásnak van ojan,amit ajánlottál,fogok egyet venni,mert jódolog.
Biztos olvastad a Pulzus szélességet , vagy ikább varratszélesség poti ez !!?? Ugye mennyivel jobbanhangzik,ha szakember nevez el valamit !!??
Műhelyen belül jó a pici kerék. Ügyes voltál,egy ijen kocsiért akár 60ezret is elkérnek. Innen,kb 40mm-esnek látom a huzaltartót. 30-as pvc csőből csinálj mindegyikre (úgymondom) hosszú kalapot,vagyis záródugót. Főként az aluhuzal nemszereti a port,megha véletlen oldalbacsapja egy köszörűszikra csóva. A szenny,mindd ottlessz a varratod tetején.
Én a Co2 gépemnek hasonló kocsit csináltam,csak kempingbicaj a két hátsókereke. Ezt enyhe súlypont eltéréssel raktam,igy elől nincs kerék,csak egy harmadpont alábakolás. Murvás,földes udvarban tök buli. Ja,a gépem kerekeit nem szedtem ki.
Javaslom a gérbevágást kézi vasfűrésszel,230-as kéziköszörűvel,vagy fekvő elrendezésű szallagfűrésszel. Ez utóbbi a legprecizebb.Ettől van még olcsóbb a mobil 350mm-es daraboló,vagy hasonló elvenn működő keményfémbetétes fűrésztárcsás szikranélküli daraboló is.
A Co2 , ha kevés a gáz,habzik,meg televan apró jukkal a varrat,ha sok barnás vékony salakszerű bevonat lessz a varraton,ésha sok,az még nagyobb áramot igényel,mert a szénsavnak hűtő tulajdonsága van. Biztos láttál régen szódásszifont,ebbe a patron becsavaráskor kb - 20fokra hül a patron,még deres is szokott lenni.
Épp ezért jobb a corgon,az nemhűt ijen intenzitással. Ugyanakkor a fülre való beállitás pénztárca függvénye !!!
Én a huzalból mindég a legolcsóbbat veszem,15kg-ost,és esztergagépenn áttcsévélem az 5kg-os dobra. Igy kb 170ft/kg al olcsóbb a kisdob ára.
Ez egy kb 27 éves reduktor,92 tájékán még lehetett a méh-ben vásárolni,úgyemlékszem,hogy 50 forintba került.
Ezidáig hátul a garázsban porosodott, megcsiszoltam a teflon szabájzószelepét,meg alól kivezettem egy danamit segitségével az elmenőágat,egy gyorscsatlakozó,meg raktam rá egy jó mérőt,és máris működik !!
Néztem tegnap énis a linked mérőjét is láttam,meg egy másnevűt,annak 23000ft volt az ára. A fotómonn levő 50ft+két óra barkácsolás. Való igaz,hogy pontosabb mérők ezek,mint a mutatós órák. Tisztelet a kivételnek.
Szinte hihetetlen,tök buli. Nagyon kössz. Co2-nél ijet még nemláttam,bár szerintem levolt lassitva. Ezt aztán beállitani,hogy igy működjön,nemsemmi !!!
Hálás köszönet mindenkinek! A gépet az árúkereső dobta ki, legolcsóbban a Féti.. Oldalán. 105990.ft. A kérdésem a huzal márkájára vonatkozott, nem a gázra, elnézést ha félreérthető voltam. Szóval ha kipróbálom a 0,6-OS huzalt akkor milyet vegyek, és hol? Köszönöm! Még valami... Egy óra nélküli reduktorom van, csak úgy fülre szoktam állítani... Ez nagyon gáz?
Nézd meg jobban ezt a reduktort, a palack felőli óra a palack nyomást a rotaméter a kimenő litert méri. Alul nincs hagyományos tekerős nyomás állító, itt ezt előre beállították 3 barra egy imbusz kulcsal.
Vékony lemezhez a 195-ös aluflux jobban szereti a 0,6- os drótot (tapasztalat) a sok pöttyözés szakaszolás miatt olcsóbb a Co2 gáz. Ugyanakkora méretű palackba jelentősen több Co2 gáz fér mint a kevertből, és olcsóbb is mármint a Co2.
Hát.................igen,megint az értelmiség precizitásába ütköztem !
Vagyis a pulzusszélesség ezeknél varratszélességet jelent.A minyelvünkönn a wolfram a lemezt szélesebb sávban melegiti.
A pulzus gyakoriságnak semmi köze a pikkelyesedéshez. Ezt minél kevesebbre állitom,a hőbevitel nő,és lehet visszavenni a csúcsáramot. A pulzusgyakoriság növelésével a fent mondatom forditva értendő.Vagyis minél sűrűbb a pulzálás,a hőbeviten ennek függvényében csökken.
Vagyis marad a pulzusnélküli mód,mert ott csak az A kell valamerre tekerni.
A corgon kevert gáz. Szénsav,és argon megfelelő arányú keveréke. Ez nem köthető márkához
Egy hasonlóméretű palackot vegyél,mint ami van. Ezt megtöltik 200bárral,eléggé sokidőt hegeszthetsz vele.
Ajánlok (vagyis továbbajánlom az egyik jóindalatú társunk ötletét),vagyis szerezz be egy ijen mennyiség mérőt. : http://bolthely.hu/hegesztestechnika/id/01962_Atfolyasmero_keszulek Nagyon ötletes dolog,mert egy hasonló elven működő reduktor kb a tizszerese. A mutatós L/h mérőórák sajnos pontatlanok.
Szia! Köszönöm! Esetleg valami konkrét márkát tudnál ajánlani ehhez a géphez? Van sajnos egy teli, 20kg co palackom. De szétnézek vegyesgáz ügyben. Köszönöm!
Szeva. Én a békebeli időben a trabantom 0.8mm hegesztettem. Ha úgyvesszük mind a kétféle jó,mert a kasznid ugyis az egészséges anyagnál vágod szétt,a mm környéki lemez hegeszthető 0.8mm-rel,csak áram-előtolás finom összehangolása a lényeg. A corgon azért jobb,mert ugyanazon előtoláshoz kisebb amper kell.
Sziasztok! Úgy néz ki eldől a gépvásárlás tanácstalanság Nektek hála. A kiválasztott egy iwe... 195.lesz. Kaszni melóhoz tudnátok ajánlani huzalt? Csak co palackom van, azzal használnám, és eddig a régi gépemen 0,8-ast használtam. Érdemes, értelmes 0,6-ra váltani? Köszönöm!
Láttam a linked videóját,igen ezt is láttam már korábban. Kár,hogy a webforditóban , csak betűket forditanak,hangot meg nem !!!
De igazad volt kilehet következtetni,hogy mit karattyol,és a mutogatásaival azonos időben,érezni lehet,hogy miről beszél.
Most csak megjegyzem,mert későb elfelejtem,nagy ötleted volt az áramlásmérő,vagy mennyiségmérő kontrolja !!!
Abban is igazad van,hogy főképp vastagabb keresztmetszetnél nincs szükség a pulzálás módra.
Hamár itt tartok picit belegondoltam a pulzus szélesség , és pulzus gyakoriság állitási funkciójiba.
Mivel pikkelyes a formátum,halpikkelysorhoz hasonlitom a gondolatomat.
A pikkely távolságára értik a pulzus szélességet !!?? Te mit gondolsz?
A Pikkelyek kialakulásánál,meg a pulzus gyakoriságára akarnak kitérni !? Te mit gondolsz?
Ma az lessz az első,hogy a gyakoriság potiját egész picire veszem,kiváncsiságom miatt,hogy ez kb mijen hosszú idő lehet?
Mert csak gondolok a 0.5mm-es lemezre. Ennek nagyon pici áram,nagyon pici ideig kell hogy melegitse,hogy ez folyamatos varrathúzáskor nemelegedjen túl,és nejukadjon átt !!! Itt csak egy 10mm átmérőjű klimacsőre gondolok,mertha ez bejukad,a juk berakásával az ember a cső furatát is eldugaszolja !!!
Ugye érdekes okfelytés !? Ez a gép alkalmas még 0.3-as saválló hegesztésére is,csak ehhez tudni kell a gépet beállitani !
Most az ünnepekben történt,hogy kihoztam a műhely belsőrészéből,hogy a plazma vágását próbálgassam.
Ez működött is,de elkövettem egy nemlátható hibát. Kipróbáltam,vagy ikább úgymondom frissiteni akartam az aluhegesztési tapasztalatom,és ez csődöt mondott.
A kalamajkámat egy másik argonpalack,másik tévesen mérő reduktora okozta. A reduktor kb 40L/p-el többet nyomott a hibás óra miatt. Aztán a gáz elő,és utánfolyása is kevésre volt állitva. Idegességembe belenyomtam a wolframot a hegfürdőbe,szóval jött a baj csőstűl,de mára helyreált a gépem,meg a nyugalmam,meg a kevéske,de használható tudásom is.
Néhány oldallal lapozz vissza,és megtalálod a gépem fotóját,és a tipusát is. De ide is irhatom :Mitech Super AC DC 200P.Ebben a szériában CUT is van , 220v-os.
Kössz a linket,láttam már énis. Ebben a videóban gyökereztem le,mert a gépenn balansz poti is volt,az enyémenn ezt nemtaláltam. Lehet,hogy jobb is,mert igy nincs gondom a balanszra. Az ember úgyis látja , hogy a két anagyszél közül mejik kér több áramot. Ha jólsejtem a balansz erről szól .
Csak azt reklamáltam egyik beirásomban,hogy egyetlen magyarnyelvű videó létezik az egész Joutube oldalban.
De ez is megszűnt élőben,mert a honlapja nemérhető el !!!
Itt ezerszer több jótanácsot kaptam,kössz annak aki megértette,hogy van aki nemérti a sárga nyelvét !!!
Hali. Nincs mód a megforditásra,mert egyik kábel menetes,a negativ(ami a pozitiv helyébe) a testkábel félforditós rögzitésű. Azért tűnik az állitásod forditottnak,mert MMA átkapcsolásnál a polaritás helyessé válik.
Igen.......a lenti varratom hegyes volframmal csináltam,örültem,mert a varratszélességem összéb jött. Az oxidtörése lehet az ezeréves alu koszosságától tűnt kevésnek,vagyis az ijen régi anyagot eszerint célszerű áttköszörülni,vagy lepkével megcsiszolni.
Szolidaritást vállaltam egy barátomnak aki pár hónapja nem ihat,de eljöttek az ünnepek és beintettem neki.A kocsmába amúgy is összegyült annyi piám amit kifizettek nekem az ingyenmunkákért(hegeszd meg azt,esztergályozzál már ezt..stb..),mert haveroktól hogy kérsz pénzt.Majdnem 20rúgó gyült össze, és az ujévvel a kocsmáros törölte volna.
Józanul meg nem irkálok ide.
Az Esab köszöni szépen jól van, üzembiztos és nagyon jó.Beletörödtem az előtoló görgö "pulzálásba" néztem más drágább gépeket azokon van rosszabb is,de a hegesztés minőségére nincs hatása.Kihegesztetem vele a Pözsö 106-osomat.Ami szar hogy sok előgázt enged legalább 1mp ami pontozásnál és főleg corgonnál nagy anyagi pazarlás,és nem állítható.
Merkle: Mióta kicserélték a awi indítás miatt, azóta kifogástalan.Lehegesztetem vele mma-ban a haverom vasszerkezeti csarnokát ami nem volt kis munka, hibátlanul ment a több napi 12órás műszakban.Viszont utálom benne az inteligens hütést ami kb a második3.2 pálcánál indul,felpörög valamennyire majd leáll.Ezt csinálja.Hegesztek valaimit beindul megy abba hagyom a hegesztést szépen kezd leállni.Majd csinálok mást de nem hegesztek ő mégis beindul leáll.Ezt 5-8 szor megcsinálja.Mégis mikor kapcsolhatom ki!! Az idegbe kerget.
Szeva. Szépenn néz ki a reduktor,azt honnét tudod,hogy a palackodban mennyi a maradék? Vagy mikor tudod,hogy mikor fog kifogyni ? Egyébként ez a golyós mennyiségmérő a legpontosabb.
Én ijet láttam már régenn,ott a mérőóra a palack nyomását mérte,a golyó,meg az elfolyt mennyiséget mutatta.
Szeva. Nemakarlak csesztetni a pia végett,mert volt egy régi főnököm,ő minden hegesztőnek hozott 2 üveg sört. Én szódát ittam. A pici alkesz idegekre hat,és a hegesztő jobb munkát végez,nomeg kedvet tuningolja a munkakedvet.
Én kb 5 éve kipróbáltam 2cL-t reggeli után. 3 évre rájöttem,hogy nincs értelme,igy leszoktam.
Megértelek,ha fentről lefele olvasol,és megértem,hogy igy nemérted,hogy mivolt a gondom. Ha alulról felfelé olvasol,lehet,hogy megérted,deha igysem,kérdezz meg. A nemértett szakaszt áttmásolod a válaszodba,igy én mindját tudom,hogy mit irtam,és mire gondoltam,és mit nemtudtam.
A piára van egy mondás,légyszi nehari érte : Az alkohol öl,butit,és nyomorba dönt !!
Jól van Guszti megnyugodtam, akkor iszol rendesen :) Már azt hittem megváltoztál, olyan keveset jársz ide az utóbbi időben. Mi újság, gépek (Esab, Merkle,) mennek rendesen?
Követem az írásaidat,de már kezdesz belebonyolódni,és olyanokat írsz amit te sem értel (meg mi sem).Bennem van most egy egy üveg bor hogy élesedjen az elmém(az alkohol öli a lassú agysejteket) de így sem világos ez a hozzászólás.Nem tudom értelmezni.
Az áramlásmérőről meg csak annyit hogy OXIGÉN skálázású ami egész más mint az argon vagy a co2.Tehát a nyomásmérő órákat még ne dobd ki.
Tanácsom az, hogy keress fel egy awi aluzó hegesztő mestert, aki az alapokra rávezet és ha kell fizesd meg.
Ha most sikerül is pár varratod de nem tudod mitől akkor mit akarsz.Abbahagyod mert azt hiszed tudsz, majd 3hónap mulva amikor talán élesbe kellene hegeszteni pl egy motor blokkot akkor meg csak pislogsz.
Ha meg tényleg remeg a kezed akkor be kell látnod és bele kell törödnöd hogy ez az eljárás nem megy és nem kll erőltetned.Sokba keül a semmi.Inkább fejleszd a fogyós és az mma képességeidet amit két kézzel is tudsz fogni.
Te segitettél a legtöbbet,ikább neszálj ki. Már nemsok van vissza a boldogságomhoz,hisz láttad a maesti 3 rövid varratom.
Megszűnt a huzal lekonyulása,megszűnt ennek kásásodása,és megszűnt a varraton levő feke salakszerű szemcsésedés is !!! Te adtad az ötletet az átfolyásmérőddel,örök hálám érte. Látod nemtudom,hogy mim van !! Meg eszembesem jutott hogy a 7-8szor több argon hibát csinálhat !! Megcsinálta,mert a 0.2-0-3 bár helyett,én 1 - 1-5 bárral nyomattam ezt !!
Teis,mások is sokalták az áramot,most a 130A helyett 80A-ra állitottam,de pulzálás nélküli módban még ez is sok volt !
Te adtad a gáz elő,és utófolyás ártékét,jólműködik !!!
A gyártó egydobozba rakott 4 teknológiát,megértelek,hogy nemérted,hogy miért negativra tettem az awi kábelt. Ez érzéki csalódás,mert Tig /Ac-DC CUT módnál ez pozitiv, csak MMA módnál negativ. Látod közel az awi kivezetésnél a testkábel ajzatát. Nos ez belül a kettő összevan kötve !!! A Tid/DC mód elektródafogóval ezért működik helyes (+) kivezetésként. Az elektródafogóra vezetett mikrókapcsoló inditja a kontakt nélküli ivgyújtást az 5mm-rre megközelitett levegőben levő elektróda végén !!! Ugye érdekes. Ettől még ha a gyártó szerinti MMA módra kapcsolok,és a + kivezetésre rakom a fogót,a _ ra rakom a csipeszt hegeszt elektródával AC, és DC árammal is !! Ugye érted ?!
Még az áramlás mérőről : 4 reduktorom van,ez mindd más értéket mutatott. A lebegő mutatót nemlehet becsapni !!!
Az új érintetlen reduktor mutatott 7L-rel többet !! A kispalack reduktora (ami a 220-as gép aluhegesztési gondjait okozta)kb 40L/ percet nyomott !!! Ugye hibát csinálhat !!??
Biztos láttad a pisztoly gázterelőjén a kis alu kampót. Próbának megfelelt,jé......nemremegett a kezem,mert ez letámasztott a varrat tetejére. Igaz ennek karc nyoma látszik,de kit érdekel !!! A lényeg,hogy a hegy nemért bele az aluba ! Ennek sárga hegyvége viszont sárga,és a három röbid varrattól nemalakult ki a gömb !! Miért sárga ? Alu fröccsenhetett rá ? A lemez régi darab,igaz lekeféztem,de lehet köszörülnöm kellett volna tiztitása miatt !!
Mindjárt megnézem a videóid. Köszönöm a segitségedet,üdv Attila (ha betűhibát látsz,bocsi)
Kössz a javallatod megfontolom. Mondjuk 59-es születésű vagyok , és 1976óta hegeszgetek ezt-azt.Nekem ikább már felejtenem kéne,nem tanulni. Ez utóbbi hüjeség,mindenki holtáig tanul !
Az alu többféle trükkje miatt igaz kifogott rajtam,de lentebb a három rövid varrat ma estére már másról árulkodik,és ezért köszönettel tartozom jóindulatú fiatal fórumtársaimnak. Köszönöm.
Lentebb ott a gép műszerfala , és ha van időd olvasd végig a nyűgjeimet.
Mindjárt olvasom a leveled,de még nemtudom,hogy hol keressem.Ja..látom a gmail,mindjárt olvasom,kössz.
Lehet,hogy te igyforditod !! A webforditó (nemtudok angolul)meg igy : tizta szélesség ! A szélességet illetően lehet,hogy igazad van,de a poti felirata,ha balansz lenne 12órás állásnál lenne az 50,ettől jobbra és balra százalékban kéne számok csökkenő értékeinek lennie. Ha balansz lenne,én egy sztereó rádió balanszára gondolok,ami egyik irányba egyik hangszórót csendesiti,a másik irányba a másik hangszórót csendesiti,12 órás állásban mindkettő egyformánn szól !! Látod..................én csak egy hegeszteni nemtudó ember vagyok,aki kb 1976-tól több tonna elektródát sározott el !!! Jó......lehet,hogy nem tonna a mértékegység !!! A CLEIR szó a webforditó szerint TIZTA. Ugye érzékeled.........a sárga ha országunkba bármit forgalmaz,miértnem irt tiztességes utasitást a NAGYTUDÁSÚ gépjei oldalára !!!!! A tizta érzésem szerint a kicsi ferdeszemű sárga szerint tiztitás,vagyis oxidtörés !!!! Na......................akkor egy poti hogy képes egyidőben három funkciót végrehajtani !!!??? Job--bal--tiztitás ???? Ugye,érdekes tudatlan embernek mondhatsz engem,bár ezt más mondta,mindjárt neki is válaszolok.
Nem tudom merre laksz, de jó lenne egy awi tanfolyam.
Ha nem is tanfolyam, pár óra gyakorlás egy oktatóval. Dunakeszin a hegesztési centrumban a Péter biztos segítene, a hozzáállása a vevőkhöz, illetve minden betérőhöz kiemelkedő. Biztos segítene ha megkeresnéd.
És ezt nem azért mondom, mert nem segítőkész itt a fórum, sőt.
De kellene látnod, és érezned hogy mi miért van, tekerni a potikat, pl. 30%-ra tekerni a balance-ot.
Fényképezd le a gép elejét, had lássuk a csatlakozást, mer nem olyan mint a videon lévő. Az egy régebbi gép.
Hali. Először a fotóm másoltam be,mert nem mindég engedi a rendszer. Most engedte.
Először a kérdésedre : Lehet,hogy a 315A gépet nézted ! Jobbra fent ottvan : AC-DC 315
Irtam lentebb , hogy munkakábelba (pisztoly) raktam plussz 20mm2 kábelt,mert a sárgák szerintem a kb 15mm2 csőkábeljukkal nemtudni,hogyann akarnak 300A-ert elvezetni. Az csak tévhit,hogy ezt hűtik !! Hűtik a kábel elejét,meg a végét. Két cső megy végig a rongykábeljukba. Ugye érdekes hűelvonást csinálhat !!Awi kábel kijövet,és a - kijövet belül összevan kötve az MMA mód miatt !! Igy tudtam a pót kábelt alul csatlakoztatni !!!
Most sietek,mert mindjárt kezdődik a csöpögős filmem.
A reduktorjaim egyiksem volt hiteles,mindegyik többet eresztett !! A fenti fotó a 220-as géppel történt 15 perce !!
Fogez menni,mostmár látom. Annyit még,hogy a 8L/p lehet kevés,mert ennyi varrattól a hegy sárgaszinű. Most tőlem,vagy miattam,biztos nemérte alu !! Figyeld meg a kerámia barkácsolásom pócolását !A lemez viszont avét,megkeféltem,de lehet köszörülnöm kellett volna.
Ha arra gondolsz hogy több argon nyitottál a pisztolyra, mint amit kellett volna és ezért nem szép a varratod akkor tévedsz, de lehet hogy én értettem félre. Ha huzatosabb helyen vagy úgy is többet kell rányitni, egyébként nem tudsz hegeszteni. A bőséges argon a varratot és a pisztolyt is védi, csak a pénztárcádra van rossz hatással. :) Nem véletlenül használnak hatalmas gázlencséket, porcelánokat. Azt a legkisebb liter/percet állítsd be, amikor még szép fényes lesz a varrat, nem kormol, fröcsköl, stb. Annyi jó külföldi videó van, hogy magyar nyelv nélkül is meg lehet érteni a lényeget, ha sokat megnézel. pl. a Jody videóit nem érdemes kihagyni https://youtu.be/HY30i_t1Da8
Még az előbb elfelejtettem : SAJNOS egyetlen magyarnyelvű videót találtam , ime : https://www.youtube.com/watch?v=8JFFGW0TprQ&t=5s Kár,külömben,hogy magyarok nemtöltenek fel , bővebb szakmai fogásokat,mert mondjuk én szóval könnyebben tanulok,mint könyvekből !!! Ez a fenti gép külömben kisértetiesen hasonlit az enyémhez,egyetlen potival van több,ez asszem a 2t-4t. De a balanszot itt sem értem,mert ez lehet,hogy az enyémnél megvan,csak máshogy nevezik !! Egy őrület ez a sok pótméter !!! Ijen elektrónikus világban ezt miértnem lehet egyszerűbben,nemtudni !!!
Deha esetleg neked van mentett Pdf-es honlapod,ahol olvasni lehet dolgokról,iderakhatnád.
Találtam itthol hasonló áramlásmérőt. Ez annó egészségügyis oxigénreduktor maradvány. Talánn még jobb is a tiednél,mert ennek a plafonértéke 10L/p,vagyis érzékeny holmi.
Megmértem a reduktorom,épp úgyjártam,mint te, a mutatót nullára visszakellett csavarnom,vagyis a reduktor nyomást. De még igy is felütközött a lebegő jelző.
A másik palackom reduktora,ami új és érintetlen órákkal bir,nos ott az 5L/p állásnál mutatott az én lebegős mérőm 12L/p-et !!! Még ezzel a gázmennyiséggel is bajvan,volt,mert duplája a kelleténél,de a kispalackomnál a kijövö mennyiség 10szeresénél is több volt,vagyis a varratom hibája ez már a sokadik !!!!
Nemsemmi !!!!
Biztos emlékszel,valamejik válaszomban irtam,hogy gázzal lehet baj,mert a nagypalackról úgy ahogy tudtam varratot csinálni. Hát ijen kalamajkát én még nem pipáltam !!! Igaz,a kispalackom (2m3)csak egyszer cseréltem,de szerintem elpazoltam egy csomó argont,és szitam a faszt,mert nemvolt szép a varratom.
Szeva.Megnéztem a videót. Kössz az ajánlatod,lehet (én igy saccolok,mert nemértem a nyelvet),hogy az ő gépénél van mód a kábelcserére,és igy elképzelhető a gömb sacolásod,de nem egyértelmű. A videó közepetáján csinál egy varratot,Na ennek felülete reveszerű,hasonló mint oxigénhegesztéskor az oxigéndús láng. A következő varrata ugyanarra a lemezre viszont sima. Harmadrészt ez vas,vagy saválló anyag volt. A kisértetiesség az én savállóvarratomhoz mérvén,viszont az első revésedet varratfelület,amit az én gépem is művel. A hiba viszont megvan a +,- felcserélését illetően. Az én gépemnél ez nemlehetséges ! Awi kábelba menetesen csatlakozik a +,és az argon. Igaz mellette van egy - kijövet ajzat,de ez MMA funkcióhoz való,vagyis ebben a módban idejön a test,és a + ajzatba az elektródafogó kábelja.
Az,hogy Awi módban valójában mijen áram jön ki,én már nemtudom !!! Plazmavágáskor ugyanerre a menetes csonkra jön a pisztoly,vagyis + áram. A gép + kijövetén marad a test , ennyi. Egy biztos plazmavágás funkciónak utána bugáztam,és a munkakábel + áramot kap !!! De még nincs vége :: Biztos lentebb olvastad a bevont elektróda ivgyújtását Tid / DC móddal. Namármost,levettem az awi kábelt,a mellette levő - ajzatba dugtam az elektródafogó kábelját,plussz a mikrókapcsoló zsinorját ami 2-es kivezetésű ajzat,mint awi használatkor. A fogóra fogattam egy kapcsolót. Az elektróda végét kb 5mm-re tartom a vashoz,(levegőben)megnyomom a mikrókapcsolót,és gyönyörűenn gyújtja a cell-bázikus ragadósfajta elektródákat érintés nélkül !!! Namármost,ha a munkakábelenn - jönne,a cell vágáshoz hasonló fröcskölést csinált volna,a bázikus meg úgytudom csakis + móddal használható !!!
A lényeg,valójában mindég nemtudom,hogy +,vagy _ jön ki a menetes csonkonn,és a mellette levő _ ajzatonn !!!! Ugyanis ez a kettő belül csontra összevan kötve !!!
A megérzésem,hogy a gömb kialakulása természetes,deha az áram erősebb a kelleténél,ez a gömb lekonyulhat,akár leis csöppen !! Én ez utóbbi kettőt véghez vittem.
Mindjárt (barátom nevét mindég elfelejtem) irok itt a srácnak,ugyanis nagydolgot művelt a gázmennyiség kontroljával kapcsolatban !
Kössz a videót,és a tanácsod is. Igen....a videó is világosan mutatja,pl a 2.percnél gyönyörűen olvad,és hegeszt,a 2.08percnél habos,és zárványos. Na itt a hiba,ami nem a gép hibája,hanem valószinű,hogy az ürge szándékosan bekoszolta a wolfram végét,hogy lássuk,mifog történni.
Azért akarnám ikább úgy mint a videóban is,kb 5-7mm-re kilógatni,mert igy a porcelán nemtud túlizzani,és törni.
Bár......tegnap (nemjut eszembe a neve)itt lentebb egy srác elmondta,hogy a reduktorok nem megbizhatóak,vagyis téves mennyiségű a gáz amit odanyom. Ha ez kevés,baj,ha ez sok,baj !!!! Én már korábban kiváncsiság miatt a L/perc órát kicsavartam,és a hejébe egy 5bárost raktam. Azonos rugóállásnál 1 bárnak is föle volt !! A lenti srác ajánlott egy manuális áramlásmérőt,7-től lessz nyitva a hegesztés teknikás srác,megfogok egy ijet nála rendelni. Van több reduktorom,szerintem ahány,annyit mér !!! Még Co2-nél látszik a sok szénsav,demár a corgon maradványa nemlátszik. Ha ez sok,akkor kidobott pénz,de ugyanakkor a vas hegesztését nemzavarja !!!
Szóval értemén,és szép is látni amikor más csinálja !!! Lehet olvastad itt lentebb az elgondolásom. Fogok egy magasság bakolást fogatni a porcelánra,és ez a varrat hátán fog csúszni,legalábbis remélem,hogy ez igy összejön . Sajnos remegnek a kezeim. Co2-nél nincs gond,mindkét kézzel fogom a pisztolyt. De itt nagy a hibalehetőség !!!
Figyeltem a videót, az ürgének is hegyes maradt a wolframja. Az enyém a 3.2-es is pillanatok alatt gömbbé vált,sőt ez a gömb lefele irányba tartott. Vagyis................egyértelmű,a meglátásotok,marha erős volt az áram !!! Vagyis nemvolt türelmem kivárni azt,hogy az anyag felmelegedjen. Mostmár kezdem érteni !!! Esetemben is láttam a tükörfényes foltot,de a huzalom előtte nemraktam oda,hogy ez is leszáradjon,és ez is kaphasson argont,és ez is kaphasson oxidtörést. Hát asszem itt a titok nyitja !?
De figyelek,a jövőhétenn minden tanácsod kipróbálom.
Holnap megyek a laborba vértadni,lehet,hogy vesegyulladásom van,vagy prosszmama !!!
Csak ettől a gyöszös egészségügytöl egyszer úgyis megpatkolok,vagy falramászok. 1.5 hónap egy egyszerű labor !! Ennyi idő épp elég egy prosztata rák pusztitáshoz. Rohadt tróger banda !!! Akinek neminge,az nevegye fel !!!