Keresés

Részletes keresés

Shingen Creative Commons License 2019.01.06 0 0 62577

Tegnap éjszaka sikerült végignézned a 2 részes Özönvíz című lengyel filmet?

 

Nem! :)

Bealudtam már az első részen, de ma este folytatom :)

Előzmény: Nagyon Várbarát (62567)
Töck Jenő Creative Commons License 2019.01.06 -1 0 62576

A vár története

A vár létezéséről egy 1299-ben kelt irat számol be először, de feltételezhető, hogy már korábban is állt. Az 1241-42. évi tatárjáráshozott alapvető változást a magyar várrendszerben, a korszerűtlen, fa szerkezetű, rosszul védhető várak helyett számos kővárat építettek.

A térség a 13. században a második legjelentősebb hatalmi központ volt, Székesfehérvár után. Ez elsősorban stratégiai adottságainak volt köszönhető.

Csókakő is, mint akkoriban szinte az egész Vértes a Csák nemzetség fennhatósága alá került, amit 1326-ban más uralmakért cserébe Károly Róbert király szerzett meg tőlük. Később a vár Rozgonyiak tulajdonába került, akik a XV. század folyamán mintegy háromszorosára bővítették a várat, a felsővár köré megépítették az alsóvárat. A család kihalta után a vár többször váltott tulajdonost. Csókakő vára körül komoly védőgyűrű volt, mely mindenfajta külső erőnek addig könnyűszerrel ellenállt. A vár három oldalát meredek sziklafal védi, ezeket mesterséges sziklaárokkal is elhatároltak. A 16. században azonban védelmi jelentőségét elvesztette, mert a török hódítók hatalmas túlerejével szemben már kicsinek számított az erődítmény.

török hódoltság idején, mint Székesfehérvár előretolt megfigyelőhelye játszott szerepet. 1687 őszén szabadult fel, ám a későbbiekben már egyáltalán nem volt hadászati jelentősége. Pusztulása – ellentétben sok tárásával – nem a Habsburg várrombolási lázhoz köthető, itt csupán az enyészet dolgozott.

A vár 1691-től üresen állt. Később felismerték régészeti jelentőségét, ám komolyabb helyreállítás ekkor még nem történt. 1953-ban műemlékké nyilvánították, majd 1960-ban új feltárási és helyreállítási munkálatok kezdődtek, melyek sajnos három évvel később félbe maradtak. Csókakő vára életveszélyessé vált, ezen csak az 1995-ben megalapított Csókakői Várbarátok Társaságaváltoztatott, megkezdve olyan munkálatokat, melyek még napjainkban is tartanak. A vár felújításának legutóbbi üteme 2014 tavaszán ért véget.


A vár leírása

Az omladozó vértesi végvárak közül Csókakő az egyetlen, amely nem az erdők sűrűjében bújik meg, hanem a hegység peremén, szőlőskertek között meredezik a ma is elevenen élő kis falu fölé.

A vár építésénél fontos szempont volt, hogy kis alapterületű hegytetőre épüljön, mert rövidebb hosszúságú védőfal is elegendő volt és nem kellett hozzá nagy létszámú várőrség. A vár legrégebbi része a felsővár, ebből maradt meg a legkevesebb falrészlet. Az alsóvárlegismertebb része a kaputorony, amely még Zsigmond király korában épült, meglévő maradványai a vár legimpozánsabb falrészlete.

2014 tavaszára a vár nagy része teljesen újjáépült, a fal körbeért a vár körül, elkészült az újjáépített kaputoronyhoz vezető felvonó híddal, rostéllyal, kapuszárnyakkal, valamint a toronyhoz kapcsolódó délnyugati várfalszakasz pártázattal, fa gyilokjáró folyosóval és feljáróval.

A félig a sziklába ágyazott várkápolnát is, szinte a semmiből varázsolták újjá. A török korból a barbakán tornya maradt meg legépebben.

kilátás a várból egészen csodálatos a Móri-árok völgyteknőjére és a Keleti-Bakonyra. A romvárak szerelmeseinek mindenképp érdemes ellátogatni ide.

Gyakorlati tudnivalók

Nyitvatartás: ápr-okt: 9.00 - 20.00, nov-márc: 9.00 - 17.00

Belépő: A vár ingyenesen látogatható.

Megközelítés:

Csókakő falut a 81-es főútról leágazó bekötőúton érjük el, végig kell menni a falu főutcáján, amely a vár alatt egy nagy parkolóban végződik. A parkoló mellett játszóteret, pihenőhelyet, padokat találunk. Innen a táblákat követve gyalog egy szerpentinúton 15 perc alatt sétálhatunk fel a várhoz. Sportosabbak egy rövidebb úton is felmehetnek, a szurdokszerű völgyben a Kék jelzéseket követve pár perc alatt egy balra meredeken felfelé tartó lépcsősoron egy sziklaszoroson át bukkanhatnak ki a vár bejáratánál.

 

Az előzőhöz.

Előzmény: Töck Jenő (62575)
Töck Jenő Creative Commons License 2019.01.06 0 0 62575

Csókakő, 2017.dec.30. 

várőrült Creative Commons License 2019.01.06 0 0 62574

Ajánlom  Détshy Mihály A tokaji vár története 1995 ben jelent meg kismonográfiat

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (62569)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.06 0 0 62573

Előzmény: Nagyon Várbarát (62569)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.06 0 0 62572

Kiválóan összefoglaltad, hogy mely várakat érdemes megnézni ezen a vidéken. Betársulok 2 térképpel, rajtuk bekarikázva a helyszíneket.

 

 

A középkorban jelentős kereskedő város Podolin is erre van, több középkori templommal,városfal maradványokkal. Erről nincs képem.

 

Ezen segíthetek! Néhány kép Podolin városáról. Nem nagy területű, de ha már arrafelé vezérel a jószerencsét, ne hagyd ki.

 

 

Előzmény: jazd (62571)
jazd Creative Commons License 2019.01.06 0 0 62571

Ilyen hajók járnak a tavon Nedecnél:

 

 

Ebben a térségben több helyszínt is megnézhetsz 2-3 napos úton.

Ólubló is erre van, de Palocsa várromja sincs messze. Érdemes megnézni a Nedec partján álló Vörös kolostort is,ami erődfallal rendelkezik. A középkorban jelentős kereskedő város Podolin is erre van, több középkori templommal,városfal maradványokkal. Erről nincs képem.

 

Palocsa: a várat kb 70-80 méternyire meg lehet közelíteni kocsival. A várból szép kilátás nyílik a tájra.

 

 

Szlovák oldalon az erődített Vörös kolostor a Dunajec parjától pár 10 méternyire áll. Zömében középkori,részben barokk.

 

 

 

Előzmény: Shingen (62564)
jazd Creative Commons License 2019.01.06 0 0 62570

A két vár a Dunajec két partja felett magasodik. Itt vezetett Krakkó felé a középkorban egy útvonal. Ezt őrizte a magyar Nedec és a lengyel Czorsztyn. A Dunajecet felduzzasztották vízierőmű miatt,ezért jókora tó keletkezett. Érdemes áthajózni Czorsztynhoz. A hajóról mindkét vár látványa fantasztikus. Nem tudom milyen széles itt a tó. Én kb 1,5 -2 km-re saccolom.

Előzmény: Shingen (62564)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.06 0 0 62569

Tegnap este szóba kerültek, hogy vajon a régen élt végváriak zord telenként vajon mivel töltik az idejüket? Néha bizony előfordult, hogy ki kellett mozdulni a várbeli épületek jó meleget árasztó cserépkályhái mellől hadi események miatt.

 

Most egy olyan ostromról szeretnék regélni, amely mind a támadóknak, mind a védőknek a tűzfegyverek okozta sebeken kívül a csontig hatoló téli fagy nehézségeit is okozta. Ugyanis 1565 február hónap elején Habsburg Miksa német-római császár és magyar király elrendelte kassai főkapitányának, Schwendi Lázár generálisnak, hogy seregével foglalja el az erdélyiek fontos várát, Tokajt. A főkapitány haladéktalanul összegyűjtötte csapatait és a szövetséges magyar urak kíséretében elindult a Hegyalja kapujának nevezett erődítmény ellen.

 

 

A tokaji viadal részleteiben Csorba Csaba: Várak a Hegyalján {1986} című könyvét tekintem vezérfonalnak. Természetesen számítok a Topiklakók segítségére és észrevételeire is.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.06 0 0 62568

Erdei Ferenc műemlékvédelmi építész {*1933 +1986} cikke a szerencsi vár helyreállításáról a Műemlékvédelem szaklap 1979 / 3-as lapszámából:

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.06 0 0 62567

Tudod a mondás szerint mindenki magából indul ki, így én azt hiszem, hogy "mindenki Nagyon Várbarát" módon szereti a várakat.

 

Tegnap éjszaka sikerült végignézned a 2 részes Özönvíz című lengyel filmet?

Előzmény: Shingen (62565)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.06 0 0 62566

Itt láthatod a terület műholdas képét:

 

https://www.google.com/maps/@49.4289802,20.313834,1924m/data=!3m1!1e3

 

Alul van Nedec vára, lengyelül Niedzica. Míg középen a felduzzasztott Dunajec folyó, amely egy vízierőművet hajt meg. Felül pedig a másik vár. Oda gyalogosan csak jó nagy kerülővel lehetne eljutni, ezért választotta Jazd a turistahajót.

Előzmény: Shingen (62564)
Shingen Creative Commons License 2019.01.06 0 0 62565

Persze jó lenne ha pörögne.

De nekem sokszor jó ez a tempo, nem mindig tudom minden nap nézni a forumot, aztán amikor sok az info nehéz bepótolni.

Meg sokszor olyan jó várak kerülnek fel, hogy még az ember még jobban utána akar nézni.

Szóval emészteni kell a témát.

De tudom ez téged nem vigasztal..... :)

Előzmény: Nagyon Várbarát (62530)
Shingen Creative Commons License 2019.01.06 0 0 62564

Szép kis vár.

Egyszer szeretnék ide eljutni.

 

szembe vele a régi lengyel határvár, Czorsztyn látható. Ide át lehet menni hajóval, mi átmentünk.

 

Talán az szigeten van hogy hajóval kell átmenni?

Előzmény: jazd (62523)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.06 0 0 62563

A képen látható vár szlovákul Dobrá Niva, magyarul pedig Dobronya vára.

 

Így látszik a műholdas képen:

 

https://www.google.com/maps/@48.5030967,19.1037099,245m/data=!3m1!1e3

Előzmény: vlacko (62560)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.06 0 0 62562

Nem ismeretes előtted a pontos hadi cselekmény, hát elmagyarázom. Zrínyi serege főként lovasokból állt, legfontosabb céljuknak az eszéki híd elpusztítását tekintették. Ezt sikerült is elérni, hogy a törökök utánpótlási vonalát megszakítsák. A Zrínyivel szövetséges császári seregnek azonban csak olyan kis kaliberű lövegei voltak, hogy még a gyenge Pécs várát sem tudták velük elfoglalni. De a téli hadjárat nem a Dél-Dunántúl legfontosabb bázisa Kanizsa elleni ostromról szólt. Amikor pedig már tényleg a kanizsai vár ellen vonultak megvívni, akkor a rövidesen megjelenő hatalmas török felmentő sereg elől kellett visszavonulniuk Zrínyinek és generális társainak.

 

Még az eszéki hídról tudni kell, hogy a királyi sereg februárban felégette, de a törökök már azon esztendő májusára úgy visszaépíttette, hogy a Kanizsát sikerese felmentő török ármádia átmasírozhatott rajta.

 

Az 1664-es év ide vágó hadi krónikája:

 

Előzmény: vlacko (62559)
Töck Jenő Creative Commons License 2019.01.05 0 0 62561

A kérdés nem nekem lett föltéve. Szabad elmondanom a véleményem?

Előzmény: vlacko (62559)
vlacko Creative Commons License 2019.01.05 0 0 62560

Ez a vár így romjaiban rendkívül hajaz Dobró várára.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62558)
vlacko Creative Commons License 2019.01.05 0 0 62559

Én abban a helyzetben Kanizsát nem ostromoltam volna, csak lövettem volna egész télen.

Télen a török passzív. Ezért egy aránylag kis sereg tudta volna védeni az ágyúkat, és hát három hónap alatt nincs az az erősség, amit ne lehetne szétágyúzni.

Előzmény: comix1976 (62525)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.05 0 0 62558

Valóban, most hogy szépen kitakarították a várrom falai körül és az udvarán felnőtt bozótost, a következő feladatot a roskatag kőfalak megóvása jelentené. De sajnos ilyen műemlékvédő munkálatok várható kezdéséről nem tudok.

 

A tornai vármentők honlapja:

 

http://castrumthorna.eu/hu/

Előzmény: jazd (62556)
jazd Creative Commons License 2019.01.05 0 0 62557

Krakkótól szintén észak nyugatra, kb 35 km-re van Rabsztyn vára. Mint látható ez is csak egy dombocskán van. A felső vár erősen újjáépített,míg az alsó vár zöme még érintetlen.

 

Előzmény: jazd (62549)
jazd Creative Commons License 2019.01.05 0 0 62556

Fognak Tornán ásni és megerősítő falazásokat csinálni? Mi a tervük?

Előzmény: Nagyon Várbarát (62554)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.05 0 0 62555

Igen, ha lehet a könnyű megközelítésű, enyhe erőfeszítéssel meghódítható várakat sorold fel neki.

Előzmény: jazd (62553)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.05 0 0 62554

Büszke vagyok, hogy Szádvár "testvérvárának" Tornának ilyen dolgos-szorgos vármentő csapata létezik!

 

Próbálom kigondolni, hogy hány alkalommal járhattam a tornai várban:

 

-- Először magányos farkasként, ott aludtam a nagy rondella tetején. Akkor még nagyobb fákkal

    telenőtt várrom fogadott.

 

-- Majd Zoli barátommal közös vártúrán. Akkor már a fákat kivágták, de a bozótos bőven

   burjánzott.

 

-- Majd néhány másik barátommal egy szádelői túra idejében.

 

-- A castrum benés csapattal is jártam fenn. Akkor már üzemelt a vármentés.

 

Az alábbi fotók a Zoli barátommal közös vártúrán készültek, még hagyományos géppel.

 

Előzmény: jazd (62552)
jazd Creative Commons License 2019.01.05 0 0 62553

Igen, Töck Jenőnek próbálok tippeket adni. Felvidék és dél Lengyelország bővelkedik várakban,várromokban. Soknak a megközelítése viszonylag könnyű.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62550)
jazd Creative Commons License 2019.01.05 0 0 62552

Hú,de szépen kitakarították a vármentők Torna várromját. Amikor 2015-ben ott jártam,szinte dzsungel volt az egész terület.

 

https://www.youtube.com/watch?v=9-Mj7FGbvRw

jazd Creative Commons License 2019.01.05 0 0 62551

Bizony az öregtorony magas és sok lépcsője van. Pazar kilátás nyílik belőle a várra és a tájra,de a torony megmászása nélkül is élmény a vár.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62550)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.05 0 0 62550

Mivel te -- gondolom Töck Jenő Topiklakónak -- írod ezeket a várakat, tegyük hozzá ismét a megközelítését.

 

A Várhegy alatti parkolóból már viszonylag meredekebb, de aszfaltúton kell felballagni a lublói vár kapujához. Időnkénti pihenőkkel, de szerintem gyengébb fizikai állapotú emberek is fel tudnak oda jutni. De már talán az öregtoronybeli lépcsőzést nem javasolnám neki.

Előzmény: jazd (62549)
jazd Creative Commons License 2019.01.05 0 0 62549

Lengyelország felé tartva érdemes megállni Ólubló váránál. Tavaly sajnos nem jutottunk be, de idén pótoltam. Ez is látványos felvidéki vár. Épületeinek zömén tető is van.

 

Előzmény: jazd (62538)
jazd Creative Commons License 2019.01.05 0 0 62548

Igen és meg is van mindhárom kötete. Igaz ez az újabb kiadás,de mind nagyon jó. Thury György vitézkedései is ezekben van megírva.

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (62543)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!