Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.10.19 0 0 54411

Ha nem fix távolságra, akkor alapesetben, derítsed ki, érdemes-e egyáltalán távcsövet rakni rá?

 

Lőjj 10m-re, függőlegesen kb-re állítsd be a szálkeresztet, aztán lőjj 20 m-re és nézzed meg, a 20m-es sorozat középpontja PONTOSAN ott van-e a középpontban?

 

Ha nincs, a cső és a léghengeren a bemarás nincs egy egyenesben :( változó távolságra a puskát nem csak függőlegesen, hanem oldalirányban is klikkelni kell :(

 

Előzmény: norbec25 (54410)
norbec25 Creative Commons License 2011.10.19 0 0 54410

Hali!Valaki tudna segíteni abban,hogy tudom delőni a távcsövemet a legegyszerübben és a legpontosabbra?

sornyito Creative Commons License 2011.10.19 0 0 54409

Az attól függ, mi volt a cél :)))

 

Megjött a hidegebb idő, rakhattam át a klikk-kupakot, még tovább hűlt, és most vagy újra kell jelölnöm a parallax-kereket, vagy odébb kell raknom, talán úgy is jó lesz. Az utolsó versenyen rámértem a célra a belövőpályán, 37 méter - klikk- lövés, alá de nagyon.

Nézzünk közelebbit - 20 méter, tökéletes. Vissza az előző célra, mérés ugyanaz, lövés ugyanoda alá.

Kérdés a kollégákhoz, hány méterre van az a céltábla? Válasz: 40. Klikk 40-re, mindjárt ott van a találat, ahol lennie kell...Úgy lőttem végig a versenyt, hogy érzésre 1-3 méterrel nagyobb távolságra klikkeltem, mint amit mértem.

Előzmény: maestro (54408)
maestro Creative Commons License 2011.10.19 0 0 54408

"Viszont arra mindenki tud válaszolni, hogy hányat kell klikkelnie 38 méterre."

 

Épp ma néztem, hogy 30 lépésre a puskám negyed fordulatot eltekerve fölé hord egy fél sörösdoboznyit.

Akkor most jól van beállítva? :-)))

Előzmény: sornyito (54404)
maestro Creative Commons License 2011.10.19 0 0 54407

Urak! Akinek van kedve bővíteni a távcsövek táblázatát, az alábbi módon segíthet:

 

A mérés módszere nem túl bonyolult, csak precízen kell végrehajtani. Egy mérőszalag kell hozzá és lehetőleg egy segítő. A távcső legyen puskára szerelve, ugyanis célszerű belövőállványba tenni a click mérésekhez, a mildot-hoz elég egy babzsák is. A cél olyan távol legyen, ahonnan még megbízhatóan látod a távcsövön át a mérőszalag számait. A mérőszalagot függőlegesen ki kell húzni és fixen tartani, célszerűen egy falon.

 

Mildot kimérés: a függőleges szálkereszten a két legtávolabbi mildot távolságát nézzük, mert így az esetleges mérési hibák a töredékükre csökkenthetők. Az egyik végén lévő mildotot a 0-ra teszed a szalagon, és leolvasod, hogy hány centinél van a másik végén lévő. Megkönnyíti a leolvasást, ha a segítő egy ceruzát tesz a szalaghoz és addig mozgatja, amíg pontosan rajta van a mildoton, aztán ő olvassa le a mm-re pontos értéket. Érdemes elvégezni a mérést maximális és minimális nagyításon is.
A kért adatok:

- nagyítás,

- cél-frontlencse távolsága (cm),

- mért mildotok száma,

- mért mildotok távolsága a célon (mm)

- és persze a távcső pontos gyártmánya, típusa, nagyítás és frontlencse adatai, szálkereszt fajtája, stb.

 

Click kimérés: ez már kicsit bonyolultabb, belövőállvány nélkül csak lövésekkel állapítható meg, de az nem olyan pontos. A nagyítás 2. képsíkos távcsöveknél mindegy, célszerűen a maximális. Az egzakt módszer a következő: befogod a puskát az állványba, és a szálkeresztet a mérőszalagon a 0-ra állítod. Aztán óvatosan tekersz 2 vagy 3 fordulatot a magasságon, közben számolod a clickeket is. A fenti módon leolvasod az elmozdulás hosszát. Fontos, hogy utána ugyanolyan óvatosan tekerd vissza és nézd meg, hogy visszament-e a szálkereszt a 0-ra! Ha nem, akkor elmozdult a puska és meg kell ismételni a mérést. Ha csak lőni tudsz, akkor lőj szélcsendben, megtámasztásból 25 méterre 5-6 lövést, majd egy vagy két fordulat eltekerésével ugyanoda célozva. Az elmozdulás a két lyuk közepének távolsága.

A kért adatok:

- cél-frontlencse távolsága (cm),

- click/fordulat száma,

- mért clickek száma,

- mért clickek elmozdulása a célon (mm).

 

Az adataimnál ott az e-mail címem. Az összesítést majd közzéteszem. Előre is köszönöm mindenkinek, aki segít az adatbázis építgetésében.

sornyito Creative Commons License 2011.10.19 0 0 54406

teszem hozzá én sem tudom hány MOA-t állítok, egyrészt mert nem ellenőriztem a távcsövemet, másrészt a parallax-keréken is csak a klikk-értékek vannak felüntetve, szóval keményen kellene számolgatnom még akkor is, ha elfogadom, hogy valóban 1/4-es torony van a csövön.

Előzmény: sornyito (54404)
pitti Creative Commons License 2011.10.19 0 0 54405
sornyito Creative Commons License 2011.10.19 0 0 54404

Tök igazad van, de ha kimegyek egy versenyre, és megkérdezek valakit, hogy hány MOA-t kell állítania, ha 38 méterre lő, gyanítom, hogy elég üveges tekintettel fognak rám nézni :) Viszont arra mindenki tud válaszolni, hogy hányat kell klikkelnie 38 méterre. 

Másrészt ha jól emlékszem azt írtam, hogy bele kell férjen két körbe. Ebbe az is belefér, ha valaki egy körön belül marad. :)

És az egész onnan indult, hogy hova nullázza valaki a távcsövet. Mindenki azt csinál amit akar, nekem egyszerűbb az élet, ha a röppálya tetejét veszem bázisnak, és onnan felfelé állítok a közelebbi és a távolabbi célokhoz is. De a választás szabad :)

 

Néztem a táblázatodat, és meg is lepődtem a Tasco CS-en. Valamikor decemberben tudom bővíteni egy Deben csővel, ha érdekel.

Előzmény: maestro (54403)
maestro Creative Commons License 2011.10.19 0 0 54403

"Azt hiszem, az átlagos lövő jobban érti azt, hogy mondjuk a 7-40 méter két körön belül van, mint azt, hogy mondjuk belefér a 14 MOA-ba."

 

Nézd meg a táblázatomat, két majdnem egyforma távcső, Simmons Prairie Master, a 24x-nél egy fordulat 18 MOA, a 32x-nél 9 MOA. Az egyiknél két körön van az, ami a másiknál egy körben...

 

Én aztán igazán nem követelem lángpallossal, hogy a ravaszt elsütőbillentyűnek nevezzék és a töltényt-lőszert-lövedéket egzaktul megkülönböztessék a laikusok is, de más a stílusbeli pongyolaság és megint más a nem egyértelmű, félrevezető fogalmazás. A 'fordulat' rohadtul nem egy használható mértékegység, hiszen kétszer annyit is jelenthet! Legalább annyit hozzá kell tenni, hogy 1/4 vagy 1/8 clickkel értve, bár a legtöbb click kupakon a számok MOA-ban vanank megadva, tehát a laikus is értené.

Előzmény: sornyito (54402)
sornyito Creative Commons License 2011.10.19 0 0 54402

"A 'kör' az még kevés definíciónak, inkább MOA-ban kellene mérni"

Azt hiszem, az átlagos lövő jobban érti azt, hogy mondjuk a 7-40 méter két körön belül van, mint azt, hogy mondjuk belefér a 14 MOA-ba.

Előzmény: maestro (54400)
sornyito Creative Commons License 2011.10.19 0 0 54401

Ne dobd ki (vagy ahogy gondolod...) :)

Azért a nagy átlagnak nem S&B-je van, és nem is mondjuk a March-Nightforce-IOR vagy Weaver-Sightron körből válogat sajna...

 

A kínai csövek asszem nagy átlagban 7,5 MOA/körös (elméletben) toronnyal vannak szerelve, azoknál is bele kell férnie a 7-40 méternek a két körbe.

Előzmény: maestro (54400)
maestro Creative Commons License 2011.10.19 0 0 54400

"amelyik távcső klikk-tornyán nincs legalább két használható kör, azt tényleg jobb örök nyugalomra helyezni."

 

Az enyémen csak egyetlen kör van. Most akkor dobjam ki az S&B-t? :-(((

 

A 'kör' az még kevés definíciónak, inkább MOA-ban kellene mérni. Abban pedig elég nagy különbségek vannak, egy fordulat általában 8 vagy 16 MOA körül szokott lenni, de az én távcsövemen pl. csak egyetlen fordulat van, viszont az 32 MOA...

 

Érdekes az is, hogy az 1/4 vagy a/8 MOA click csak a legritkább esetben valóban annyi. Mint ahogy a mildotok mérete is teljesen ötletszerű, egyedül a régi nagy Nikkókon van valódi mildot, meg az újon majdnem valódi, a többi a felétől a kétszer akkoráig változik:

 

 

 

Ha valakinek van olyan távcsöve, ami a fenti listában nem szerepel, és van kedve lemérni a click ill. mildot paramétereit a táblázat bővítése céljából, kérem keressen meg magánban! A mérési módszer nem túl bonyolult, házilagos eszközökkel is elvégezhető.

Előzmény: sornyito (54399)
sornyito Creative Commons License 2011.10.19 0 0 54399

"Ez nem a kezdete, hanem a vége, ennek a beszélgetésnek :-)"

As you feel, Master.... ;)

De azért az sztem nem kérdés, hogy:

1. amelyik távcső klikk-tornyán nincs legalább két használható kör, azt tényleg jobb örök nyugalomra helyezni.

2. Aki távcsövet rak a 7.5J-os légpuskájára (ugyanígy a 16J-os légfegyvernél is), az azzal kezdi, hogy megdönti a csövet - nincs már választása, viszont ha rá tud áldozni pénzt, akkor használjon állítható szereléket (vagy vegyen döntött sínt a szereléke alá).

3. 7.5J-os fegyverrel 40 méter fölé lőni azért legalábbis kétséges dolog, erősebbnél pedig ugye nem kell aggódni a két kör miatt.

4. Aki van olyan szerencsés, hogy holland mintára 100 méterig lőhet a légfegyverével, az olyan távcsövet fog venni, ami erre megfelel - pl. Weaver T36, egy körön 72 klikk ugye... és van rajta pár kör...

Előzmény: STEVE_5 (54386)
bosijani Creative Commons License 2011.10.18 0 0 54398

az enyém is az.:-)

kétféle szinben van,kék és zöld.

Előzmény: jopek13 (54397)
jopek13 Creative Commons License 2011.10.18 0 0 54397

Valami ilyesmi festéket vettem egy kézműves boltban Tatabányán, a gyerekek plafonjára felfestettem az éjszakai égboltot, olyan mintha a szabadban aludnál, 4 órán keresztül tisztán látszanak a csillagok. POLIGLOW a neve.

 

http://kreativdiszkont.hu/spd/unas_757863/PoliGlow_sotetben_vilagito_foszforeszkalo_akrilfe

Előzmény: bosijani (54391)
Törölt nick Creative Commons License 2011.10.18 0 0 54396
Előzmény: gerila (54395)
gerila Creative Commons License 2011.10.18 0 0 54395

Fluorescal,fény hatására világít.

Fegyverlámpával még nem céloztam soha,de kipróbálnám és így messzebbre is próbálkozhatnék a fényvisszaverődés miatt

mintha matt feketén kísérelném meg.

 

Előzmény: Törölt nick (54390)
tüskés70-3 Creative Commons License 2011.10.18 0 0 54394

Aki úr , az úr a pokolban is. :-)

Előzmény: sam6 (54378)
tüskés70-3 Creative Commons License 2011.10.18 0 0 54393

12-15 ezer forint. 6 vagy 7 szeres nem emlékszem.

Előzmény: nbszvlajos (54366)
tüskés70-3 Creative Commons License 2011.10.18 0 0 54392

Viszem, ha gondolod, azon ne múljon. A lövedékmeg a puska melett van most is. :-)

Előzmény: nbszvlajos (54365)
bosijani Creative Commons License 2011.10.18 0 0 54391

ilyenre gondolsz?sokáig kell megvilágitani,akkor jó lehet.de a 10. lövő már lehet szentségel....

én az óramutatókhoz használom,azt nem lövik szét!:-D

 

Előzmény: Törölt nick (54390)
Törölt nick Creative Commons License 2011.10.18 0 0 54390

Fluoreszkáló jelölő festék van durván 2000 Ft/ flakon foszforzöld és narancs színben!

 

De tisztázzuk: ha fluoreszkál, akkor fény hatására világít. Ha foszforeszkál, akkor sötétben is világít, csökkenőleg. 

Előzmény: gerila (54389)
gerila Creative Commons License 2011.10.18 0 0 54389

Csatlakoznék az előttem szólóhoz az ár kérdésének ügyében.

Másik dolog ,hogy a közel jövőben következő sötét időszakra vonatkozóan létezik-e fluoreszcens festéssel ilyen cél?

Lehet gáz kérdés,de foglalkoztat.

Másik kérdés,hogy a nem túlon full céltávcsöveimbe látható lenne-e valami is belőle.

Ne kíméljetek,hátha lehet meríteni valamit a válaszokból.

Előzmény: norbec25 (54382)
parazstaposo Creative Commons License 2011.10.18 0 0 54388

"egy idegbeteg egész jó társaság tud lenni :-) !"

 

Ja, hát még kettő!;-)

Előzmény: Törölt nick (54384)
parazstaposo Creative Commons License 2011.10.18 0 0 54387

Poénnak jó volt.:-)

Előzmény: ssssi (54381)
STEVE_5 Creative Commons License 2011.10.18 0 0 54386

"...érdekes beszélgetés kezd lenni... ;)..."

Ez nem a kezdete, hanem a vége, ennek a beszélgetésnek :-)

Előzmény: sornyito (54380)
Törölt nick Creative Commons License 2011.10.18 0 0 54385

Ez így van nekem először tagságim és versenyengedéjem volt majd csak utánna 3-4 hónap múlva lett orvosim! Mert amikor intéztem a tagságit pont előtte halt meg a sportorvos és nem jelöltek meg másikat! De mostmár minden van! Jó sporik legfőképpen mostmár csak lőni kéne megtanulni :-) 

Előzmény: robertó69 (54376)
Törölt nick Creative Commons License 2011.10.18 0 0 54384

Igazságod van koma! Debrecenbe remélem egy csapatba kerülünk egy idegbeteg egész jó társaság tud lenni :-) ! 

Előzmény: parazstaposo (54377)
Törölt nick Creative Commons License 2011.10.18 0 0 54383

Nem csak versenyengedéjjel lehet indulni viszont nem számít az esetleges eredményed sehova! 

Előzmény: nbszvlajos (54371)
norbec25 Creative Commons License 2011.10.18 0 0 54382

Szia!Érdekelne egy ár?

Előzmény: sam6 (54379)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!