Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.08.21 0 0 16011

"ha nincs otthon senki, akkor is rossz lesz a levegő estére, ha nincs szellőztetés"

 

Ha nincs otthon senki, akkor

- vagy a hazaérkezés előtt mondjuk egy órával indítanám el a szellőztetést

- vagy a szellőztetés soha nem állna le teljesen, csak durván lecsükkenne, amikor nincs otthon senki (pl amíg be van élesítve a riasztó, addig félóránként öt percig megy a szellőzetés)

Előzmény: bandos12 (16009)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.08.21 0 0 16010

"Legtöbbször csak ketten vagyunk"

 

A frisslevegő szükséglet 30 m3/h/fő, tehát szerintem 60 m3/h elég lenne.

Egy 300 m3/h-s szellőztetés 60-ra lelassítva már valószínűleg nagyon csendesen dolgozna  (plusz hosszú élettartam).

Ha a ventilátorok motorja nem 230V-osak, hanem EC vagy DC motorosak, akkor az energiafogyasztás is kellemesen alacsony lesz.

Előzmény: SSJPiotr (16008)
bandos12 Creative Commons License 2019.08.21 0 0 16009

Szia!

 

Egy átlagos 150 m2-es ház belső levegőmennyisége kb. 375 m3. 

Passzívházak esetén érdemes óránként 0,3 - 0,7 -szer kicserélni a teljes belső levegőt. (Persze, ha kevésbé légtömör a ház, akkor elég lehet ennél kisebb intenzitással is cserélni.) A 0,3 - 0,7 -es szorzó azt jelenti, hogy kb. 112 m3/h és 262 m3/h között lesz a friss levegő igény egy ekkora házra. 

Tekintve, hogy legtöbbször csak ketten lesztek, még a 112 m3/h is soknak tűnik (hiszen elvileg 30 m3/h/fő az igény, és innen is közelíthetjük a kérdést: így összesen 60 m3/h lenne az igény, de ez nem veszi figyelembe a személyek számától függetlenül is jelenlévő terhelést; egyszerűsítve ""ha nincs otthon senki, akkor is rossz lesz a levegő estére, ha nincs szellőztetés""). 

 

Alapszellőzésre maximum 90 m3/h-t állítanék be; aztán ha nem jó a levegő, lehet növelni. Ehhez elég egy 250-300 m3/h-s gép; de akár lehet nagyobb is, csak lehessen szabályozni erre a kis értékre. 

Előzmény: SSJPiotr (16008)
SSJPiotr Creative Commons License 2019.08.20 0 0 16008

Elvileg a 150 m^2 es házamhoz elég egy ~250-300 m^3 per óra teljesítményű központi hővisszanyerő szellőztető rendszer? (Legtöbbször csak ketten vagyunk)

 

Tudnátok ajánlani? (alacsony fogyasztású, halk, és tűrhető hatásfokú legyen)

 

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.08.15 0 0 16007

"ezek feltételezem hővisszanyerős szellőztetők?"

 

Ne tétzlezd fel. Rengeteg gyártó abból él, hogy a balek vásárlók feltételeznek valamit a termékéről, amit ő soha nem állított, tehát utólag nem is perelhető, hiszen ő nem tehet arról, hogy a balek mit képzelt az ő termékéről. Sok esetben a termék hivatalos leírása is olyan ravaszul van megfogalmazva, hogy "véletlenül" hozzájárul a téves feltételezéshez.

Mindig a legrosszabbat tételezd fel: ha valami nem szerepel EGYÉRTELMŰEN a termék leírásában, azt valószínűleg nem is tudja.

Előzmény: SSJPiotr (16005)
bandos12 Creative Commons License 2019.08.15 0 0 16006

Szia!

 

Ha jól látom, ez egy hűtő-fűtő klíma, amely friss levegőt is tud szállítani az adott helyiségbe. 

Tehát mondhatni egy jó minőségű klíma, kombinálva egy egyhelyiséges szellőztető géppel (ez utóbbi így néz kis egyébként önmagában, pl)

 

Ehhez képest szerintem brutál drága (900e Ft - 1M Ft, ha jól láttam?). Két ilyen egység árából tudsz venni két nagyon jó, sima hűtő-fűtő klímát, és egy komplett központi hővisszanyerős szellőztető rendszert. :) 

 

Ha jól szűrtem le a rákeresésem alapján. 

Előzmény: SSJPiotr (16005)
SSJPiotr Creative Commons License 2019.08.14 0 0 16005

Üdv!

 

Van valakinek tapasztalata Daikin Ururu Sarara vagy más hasonló légkondikról amik egyben szellőztetnek/párásítanak/párátlanítanak is? (ezek feltételezem hővisszanyerős szellőztetők?)

Azt látom, hogy az ára elszállt, de az all-in-one koncepció működik? Van olcsóbb alternatíva?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.08.12 0 0 16004

Aki nincs eleresztve anyagilag, annak ezt szoktam javasolni:

- csövezd be a lakást úgy, mintha hőcserélős szellőztetést terveznél

- de a drága hőcserélő helyére csak két olcsó ventilátort tegyél

- de a ventilátorok jó minőségűek legyenek, mert a rendszer a következő 100 évben így fog maradni ;)

Előzmény: Törölt nick (15996)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.08.12 0 0 16003

"Nem szeretnék klímát feltetetni, mert ilyen 5+ év távlatban ki akarom köttetni a gázt, és hőszivattyús megoldásra átállni,"

 

A fűtő klíma az is hőszivattyú., tehát most ezt írtad: "nem szeretnék most gépkocsit venni, mert 5 éven beül úgyis autót veszünk". :)

 

"hőszivattyús megoldásra átállni, ha jól sejtem az klíma is tud lenni egyben."

 

A hőszivattyú az csak egy gépezet, egy nagy doboz a házon kívül vagy a pincében, ez a doboz nem ad le hőt a hálószobádban és nem is hűti a nappalidat, csak brummog magában és hideg/meleg csövek jönnek ki belőle. Olvass utána a hőszivattyús hűtéseknek/fűtéseknek, mert nagyon nem jól tudod, HŐLEADÓ felület nélkül nem működik a hőszivattyú, egyes hőleadó felületetek és egyes hőszivattyúk nem képesek hűteni.

 

"Viszont anya nehezen viseli, hogy nem főzhet nap közben."

 

Elszívó ventilátor a tűzhely fölé + jónagy légbeejtő a konyha másik sarkába. A venti szívóereje sok fokozatban szabályozható legyen, nagyobb főzöcske esetén (több nyitott edény) akár 600-900 m3/h is szükséges lehet. A ventilátor nagy sebességen is csendes legyen, máskülönben  a zasszony gyűlölni fogja mert ordít, ezért nem fogja használni főzéskor, ezért kidobott pénz lesz az egész.

 

"Ha az egész elé kötök egy komplett talajregiszteres bigyót (felásatom a kertet, kb 2m mélységbe letenném a szellőző csövet megfelelő hosszan)"

 

Ha a szellőződben van levegő hőcserélő, akkor a talajregisztzer milliós kiadás pár fillérnyi hőnyereségért.

 

"A tetőtér légtechnikával már be van csövezve, lent kellene megcsinálnom (szerencsére nagyon egyszerűen kiadja), plusz vennék egy komplett gyári hővisszanyerős-szellőztető rendszert vezérléssel, mindennel. Ez árban kb egy jobb klíma árban lenne."

 

A hőcserélő nem hűt, csupán a pár fillérnyi szellőzési-hőveszteség egy részét visszanyeri neked. Átlagos ház hőveszteségének kb 5-10 százalékát okozza a szellőztetés, hiába trükközöl a akármennyit ezzel a 10 százalékkal, a "maradék" 90 százalékra (hőveszteségek a falakon, nyílászárókon) nem lesz szinte semmi hatással, tehát a hőcserélőtől nem lesz hidegebb a házadban. A klíma viszont valóban hűt.

A te házad az átlagosnál jobban hőszigetelt, ezért az 5-10 százalék legyen 20 százalék.

Előzmény: ncc1701 (15995)
Tharkus Creative Commons License 2019.08.09 -5 0 16002

nyáron a levegő párás (nagyon), télen pedig száraz (nagyon). de nekem mindegy, csak mondjuk tapasztalatból írtam.

Előzmény: ncc1701 (16001)
ncc1701 Creative Commons License 2019.08.09 0 0 16001

A fene tudja. Nyáron a párától annyira nem tartanék, és most itt nem arról van szó, h húslevest akar főzni 8 órán át. :) Meg ott a pára/szag elszívó is.

Előzmény: Tharkus (16000)
Tharkus Creative Commons License 2019.08.08 -5 0 16000

az a "baj", hogy a pára miatt sem az igazi odabent, ezen a főzés még tovább ront. a klíma szárít, a szellőztető/hőszipka annyira nem. még mindig a legolcsóbb elkölteni <300e ft-ot egy jó klímára és hadd szóljon. és az mellesleg hőszivattyús tartalékfűtés is egyben.

Előzmény: ncc1701 (15997)
ncc1701 Creative Commons License 2019.08.08 0 0 15999

Á, kb 20 éves, de folyamatosan bütykölök rajta valamit. Még azon is gondolkodtam, hogy egy ~500W peltier segítene-e a szellőztető rendszerben. Bár attól fázok, mert nagyon kicsapódik rajta a pára.

Előzmény: Törölt nick (15998)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.07 0 0 15998

Ja, bocsánat, én valamiért új házra gondoltam. Így azért más.

Előzmény: ncc1701 (15997)
ncc1701 Creative Commons License 2019.08.07 0 0 15997

Ez így ebben a formában nem igaz. Már kb 15 éves a gázkazánom, egy sima belső égésterű valami. Az ehhez passzoló kémény már nem szabványos (semmi baja amúgy), úgyhogy egy másik kéménybe kellene tennem bélelést, és oda áttenni a kazánt, csövezést átkötni, gázt odavinni, gázterv, soroljam még? Egy kazán csere hivatalosan, papirozva, béleléssel vízzel együtt kb 1.5M. Megy amíg megy, plusz úgyis szeretnék napelemet, így kvázi a az "ingyen" vellanyról a hőszivattyúval járok a legjobban. Egy hőszivattyú kb 1.5M önmagában, tán 5 év múlva lesz az kevesebb is. Ezért ha csak nem muszáj, nem költenék most 250-300-at klímára.

Előzmény: Törölt nick (15996)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.07 0 0 15996

Ha jól értelmezem akkor -összességében el akarsz költeni 3-4milliót azért, hogy kiköttesd a gázt és a nejed tudjon főzni nap közben.

Én a helyedben feldobnék egy klímát és mekkelek HSZ-eit visszaolvasva egy egyszerű szellőzést a fenti ár tizedéért.

 

Előzmény: ncc1701 (15995)
ncc1701 Creative Commons License 2019.08.07 0 0 15995

Segítsetek pls, klíma vásárlást-telepítést szeretném kikerülni.

 

 

Van egy, a közeljövőben kb A+ kategóriás kecó (passzív házas ablakok, 15cm homlokzati szigetelés, tetőtérben 30-40cm szálas szigetelés,  a ház nem nagy, kb 80nm+tetőtérben amit kiadott a tető síkja). Nyáron ha vigyázunk, akkor van bent max 25 fok (árnyékolás, éjjel kinyitunk, nap közben bezárunk mindent). Viszont anya nehezen viseli, hogy nem főzhet nap közben. Nem szeretnék klímát feltetetni, mert ilyen 5+ év távlatban ki akarom köttetni a gázt, és hőszivattyús megoldásra átállni, ha jól sejtem az klíma is tud lenni egyben. A tetőtér légtechnikával már be van csövezve, lent kellene megcsinálnom (szerencsére nagyon egyszerűen kiadja), plusz vennék egy komplett gyári hővisszanyerős-szellőztető rendszert vezérléssel, mindennel. Ez árban kb egy jobb klíma árban lenne. Ha az egész elé kötök egy komplett talajregiszteres bigyót (felásatom a kertet, kb 2m mélységbe letenném a szellőző csövet megfelelő hosszan), ezen keresztül jönne be a levegő a házba, akkor elképzelhető-e, hogy egy 2-4 fokot tudnék hűteni a házon belül?

stevemegane Creative Commons License 2019.07.31 0 1 15994
Szerintem a műszerész ventilátor nem tud olyan nyomást előállítani, ami ilyen hosszú csővezetéknél elegendő lenne.

De majd a hozzáértők megmondják.
Előzmény: zsigusz83 (15992)
seekthedragon Creative Commons License 2019.07.30 0 0 15993

Sziasztok!

 

Nagyon alapszinten próbálok tájékozódni a következő kérdésekben:

 

Egy ikerházba szeretnénk utólag valamilyen szellőztető megoldást, mert reggelre az összes lakószobában elfogy az oxigén.

 - Elsődleges szempont, hogy halk legyen (20-28 dBA), így szerintem a decentralizált szellőztetők kiesnek.

 - Tehetnénk az ablakokra páraszabályzós szellőzőt, de félek, hogy télen ott csapódna ki az összes pára és penészedne (láttam már ilyet, nagyon durva volt).

 - Tudtommal így csak központi szellőztető marad. Van egy spejz, aminek az egyik fala külső fal és ahol fel lehet áldozni fél köbmétert a gépnek, viszont:

     ~ Az emeleten a csöveket a folyosó sarkába tudjuk elgipszkartonozni, max 20x30 cm csatornában. Ebből a csatornából mehetnének faláttörések az egyes szobákba.

     ~ Le kellene menni az alsó szintre, két szobába. Ezt 10 cm-es (plusz vakolat), sima kerámia falba lehet csak bevésni, kb. 4 méter hosszan. Létezik cső, ami elég vékony de két főre elég légáramot tud?

 

Továbbá:

Létezik olyan központi szellőztető rendszer, ami egyben klíma is?

Ki gyárt ilyet? Komplett rendszerek vannak, vagy valahogy össze kell ezt legózni? Van Magyarországon kivitelező cég, aki ért hozzá?

 

És még:

Milyen központi szellőztetők vannak a piacon, amik épület automatika rendszerbe értelmesen integrálhatók? Most egy Tecomat PLC kezeli a fűtést és világítást, jó lenne ide integrálni a szellőztető megoldást is. Van rajta soros port, tud webkapcsolatot létesíteni, meg sok pénzért KNX-et is, de ha nem kell, azt nem használnék.

 

Végül: bármilyen megoldást választanánk, fontos, hogy meg tudja akadályozni, hogy télen a fatüzelésű szomszédok füstje beömöljön a lakásba. Szellőztetők képesek arra, hogy érezzék a füstöt és maguktól lezárjanak, vagy ezt a tudást nekem kell beleautomatizálnom? Vagy elég egy óriási aktív szenes szűrő?

 

Jó sok kérdés, köszönök bármilyen (rész)választ.

 

zsigusz83 Creative Commons License 2019.07.30 0 0 15992

Szia!

 

Szerintem még túl komolyak is, amúgy nagyon kulturáltak amit az áruk is mutat ;)

Nem számoltam utána, de ilyen célra én simán beraknék egy ilyen kis műszerész ventit. Az adatai alapján simán tudja, mint amiket linkeltél.

Előzmény: stevemegane (15990)
Tharkus Creative Commons License 2019.07.29 -4 0 15991

a 30 m flexicső engem érdekel, ha jó áron adod. kérek szépen elérhetőséget :)

Előzmény: csubeee1980 (15989)
stevemegane Creative Commons License 2019.07.29 0 0 15990

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni elszívó ventilátor kiválasztásában.

 

A 1,5m2 alapterületű WC elszívását szeretném megoldani utólag.

Sajnos a födémen nincs lehetőség átvinni a tető felé a csövezést, mert felette is lakótér van.

Csak úgy tudom kivezetni a levegőt, hogy az oldalfalra teszek egy elszívó ventilátort és a mennyezet alatt vízszintesen kell csöveznem (majd az álmennyezet eltakarja a csöveket) összesen kb. 6 méter távolságra.

A rendszerben lesz egy elszívó ventilátor, 3 db 90 fokos ív, pillangó szelep és egy szellőző rács. 100-as merevfalú műanyag csővel tudnám megoldani a rendszert.

 

A viszonylag nagy ellenállást (csőhossz és több ív) figyelembe véve az alábbi ventilátorokat találtam:

 

https://ventilatorbolt.hu/termek/aerauliqa-qx-centrifugalis-elszivo-ventilator/

https://ventilatorbolt.hu/termek/vent-axia-solo-plus-radialis-szellozteto-ventilator/

 

Szerintetek ezek elegendőek a célra?

Ha esetleg tudtok jobb megoldást hasonló árkategóriában, akkor kérem szóljatok.

 

Sajnos nem tudom, hogy mekkora lehet a csővezeték ellenállása a valóságban.

 

 

Köszönöm.

csubeee1980 Creative Commons License 2019.07.21 0 0 15989

Sziasztok!

 

Hővisszanyerős szellőztető rendszer telepítéséből feleslegesség váltak a következők:

- Kb. 30m  WOLF flexibilis levegőelosztő cső 75/60.

- 2 db. 3m-es spriálkorcolt cső 125mm átmérővel.

 

Ha valakit érdekel, keressen.

Üdv,

Csaba

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.07.09 0 0 15988

Egy kis olvasnivaló: röhejesen amatőr szagelszívó teszt

- a belső keringetésű szagelszívóktól a pára csökkentését várják :)

- energiapazarlásról (kidobott hőenergia + villanyszámla) egy szó sem esik

- zajról, sebességfokozatról egy szó sem esik, pedig sok készülék közelében nem lehet megmaradni, úgy üvölt magas fokozaton, alacsony fokozaton viszont semmit sem ér (esetleg még alacsony fokozaton is üvölt :)

- a zsír-elszívás tesztelési módszere meg egyenesen felfoghatatlan.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.05.25 0 0 15987

"ma probaltam segiteni egy emberkenek facebookon,"

 

Mire számítottál? Akik facebook-on töltik az életüket, ott keresnek megoldást a problémáikra, azok amúgy is kihívásokkal küszködnek szellemileg :)

(ha valakinek sejted az IQ-ját, abból elég jól meg tudod saccolni, hogy menyi időt tölt a facebook-on :)

 

"aki paramentesiteni szeretne a lakasat."

 

Télen könnyű páramentesíteni egy lakást, hiszen télen a levegőnek baromi alacsony a víztartalma. Ha viszont valaki nyáron szeretne kevésbé párás levegőt valami miatt, az már keményebb feladat lehet, sokszor nem is megoldható egyszerű szellőztetéssel.

Előzmény: zsebacsi88 (15986)
zsebacsi88 Creative Commons License 2019.05.24 0 2 15986

ma probaltam segiteni egy emberkenek facebookon, aki paramentesiteni szeretne a lakasat.

irtam neki, hogy esetleg fontolja meg a szellozteto epitest SK. jo buli es olcsobban meg is ussza.

feltettem par kepet a sajatomrol, mire egy csavo belemallt, hogy ez sufnituning, meg ez nincs az nincs amaz nincs benne, tobbek kozott vezerles hianya.

 

leirtam neki:

-minden elszivasi ponton homerseklet, paratartalom es levego minoseg ellenorzes

-kulso levego homerseklet, paratartalom es levegominoseg ellenorzes

-ezek alapjan automatikus fordulatszam szabalyzas es donteshozatal (akar kulso beszivas letiltasa)

-harmatpont szamitas

-fagyvedelem (fordulatszam eltolas)

-entalpia hocserelo iranyvaltas homerseklet fuggvenyeben

-entalpia hocserelo osszes modjanak vezerlese

-CO2 szint meres elokeszitve

-webrol (telefonrol) vezerelheto

-hazvezerlesemmel integralt

 

de jah.. sufnituning :D

"haters gonna hate"

 

sequelguru Creative Commons License 2019.05.20 0 0 15985

Illetve ha a csillagpontos kialakításhoz inkább valami más csövet ajánlanátopk, ne fogjátok vissza magatokat. Jó minőséget szeretnék, Helios rendszerhez csatlakozna, viszont nem szeretnék feleslegesen fizetni olyanokért amit nem használok ki (pl. betonozhatóság)

Köszönöm!

Előzmény: sequelguru (15984)
sequelguru Creative Commons License 2019.05.20 0 0 15984

Sziasztok,

jó nagy álmennyezetben lenne a szellőztetés csöve. Helios saját rendszerét gondoltam, csillagpontosan. Felmerült, nem lenne-e érdemesebb Sonoflex gerinc/leágazó vezetékkel kiépíteni a rendszert. Az árán kívül van valami ellenjavallat ebben? Hely van, betonozni nem kell.

Köszönöm!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.05.10 0 1 15983

A füstszagot úgy tekintem, mint nagyon apró részecskék és szag-molekulák keverékét. Az apró részecskéket nagyon sűrű (hepa) szűrővel lehet kiszűrni, a szagot meg jó vastag aktív szén szűrővel ("jó vastag" alatt minimum 5-10 centis szénréteget értek).

Előzmény: Gprinter (15980)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.10 0 1 15982

Gondolom aktív szén mindenre IS jó.

Előzmény: Gprinter (15980)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!