Ejha, te aztán igazán bátor várostromló vagy! Gratulálok! Dacolsz mindenféle tiltással és haragvó jegyszedő nénikével, hogy meghódítsd a lévai vár leginkább középkori hangulatot árasztó részét. Nem is értem, miért nem renoválják, hiszen onnan a legmagasabb pontjáról kiváló rálátás lehetne az egész erősségre. Kösz szépen a fenti fotókat, gondosan elmentettem az archívumomba. :-)
Várbarátunknak igaza van a Lévai felsővár nem látogatható !!! de ennek ellenére én is minden alkalommal felmászok oda :) úgyhogy csak óvatosan és szerencsés kalandozást :)
a vár másik oldalán van egy T...bevásárlóközpont ott letudsz parkolni és onnan gyalog már nincs messze, de ha szerencséd van akkor a vár melett is talalsz parkolót.
A külső téglafal .... az ostromra készülve nem bontották-e le maguk a védők...
Bár a már többször idézet Csorba Csaba-féle könyvben azt írja a szerző, hogy a külsővárból {Huszárvárból} a túlerőben támadó törökök elől a belsővárba menekülő gyulai védők 3-as védőrendszer mögé bújhattak {vagyis palánkfal + külső téglafal + maga a téglavár}, de enek ellentmond a még 1566 előtt felvázolt Mirandola hadmérnök korszerűsítési tervezete. Azon ugyan is a belsővárban már nem vette fel a téglavárat kerítő XV. századi külső téglafalakat, egyedül a kör alaprajzú rondellát. Talán mert akkorra már lebontották azt a téglafalat? Hiszen elkészült a belsővár nagyobb területet oltalmazó, igaz csak "magyar módra" fa-föld szerkezetű palánkfala.
Drága jó szeretve tisztelt tanár bácsi mondogatta annak idején az iskolába. n"Fiaim ha már veszitek a fáradságot és valahonnan kinézitek a megoldást, azt már értékelni tudom! -- vagyis lefordítva modern világunkra: ha valahonnét a NET információ áradatából ki tudjuk nézni a helyes megoldást, akkor az jó!
Tehát várom a bélyeges rejtvényre a válaszodat, bárhonnét is szedted őket.
Elől nevezd meg hányadik vár? A vár neve? Végezetül mennyibe is került?
A Szigeterőd-projekt fő célkitűzése, hogy a teljesen elpusztult külsővárat {Huszárvárat} kivegye a feledés homályából. Hiszen ezért kutatta meg régész az egykori magas palánkfalaknak a talajban rejtőző üszkös csonkjait, hogy képet nyerhessünk az 1566-os török ostromkor meglévő erődítményeknek. Mert minden tiszteletem Zrínyi és szigetvári katonáinak, de mégis csak Kerecsényi László és vitézei tartották magukat a legtovább az oszmán harcosok rohamában.
Tehát megérdemlik, hogy emlékezzünk rájuk is, mint magyar hősökre! Ugyanígy emlékezzünk, hogy milyen volt a váruk? {külsőváruk}
Már régen jártam Léva {szl: Levice} várában, de azért leírom, amit tudok róla.
Ahogyan a város felől odaérsz, egy parkon keresztül vezet az utad a keresztben álló egykori Dobó-palota boltíves kapualján át az alsóvár udvarára. Itt ebben a nagy épületben Múzeum található. Ezt belépőjegy ellenében lehet megnézni. Míg a lévai vár legkorábbi magját, a kis sziklán emelkedő középkori várrészt -- TUDTOMMAL -- nem lehet megtekinteni, a látogatók elől elzárt terület.
Felkérném a Topiklakókat, ha valakinek újabb információja van erről a felsővárról, írja meg!
Gyulán én is csak a rondállához kapcsolódó külső tégla falakat,tornyokat építeném vissza.
Bocsi, de én ezzel vitatkoznék. Úgy végképp egy lovagvár kinézete lenne, és leírtam az érveimet, hogy valamilyen szinten minél jobban rekonstruálni kéne egy "magyar" falú várat. Fonyód csak egy palánk, Nyírbátor tisztelendő, de nem közismert próbálkozás.) -Emlékszem gyermekkoromban csak bámultam a kicsiny Gyulai "dupla" téglavárat (anyagában és alaprajzában is), és a vékony külső falacska alapját, és el nem tudtam képzelni, hogy ez hogyan bírta 2 hónapig az ostromot. (Azt most sem értem, hogy hogyan maradt ennyire épségben:-)) Az alább látott mindkét terv tökéletes lenne. -A külső téglafal (a földbástyákkal együtt) nyilván dekoratívabbá tenné a várat-bár azon mindig is elgondolkoztam, hogy az ostrom készülve nem bontották-e le maguk a védők, legalább részben, hogy a fejükre ne dőljön az ágyútűzben. -Ha a folyók gátját karban lehet tartani több száz km hosszan, a török tenger elleni gát is tán' csak karbantartható lenne. Korhűnek meg csak annak kéne lenni, ami látható...
Jó ez a belső felvételt, mert ahogyan körbeforog a kamerával, látni az egykori épületeket is. Pontosabban egy részének az alsó részét visszaépítve, míg a többinek csak az alacsony romjait. Viszont körben fent a várfalban szép sorban látszanak az egykori mestergerendák fészkei, amelyek tartották a lakó és gazdasági épületek járószintjeinek padlózatát. Ha ezeket az épületeket is visszafalazzák, nyerhettek volna sok kiállítótermet a Vármúzeumnak.
A restaurálással én is megelégedett vagyok, egyedül a "túl nagy kalapok" ellen emelnék vétót. Arra viszont kíváncsi volnék, hogy a kis méretű vár legkülső védelmi vonalát vajon a közeli folyóból vezetett vízzel teli vizesárokkal oldották-e meg? Mert ha igen, azt is jó lett volna bemutatni, hiszen egy csillogó vízfelülettel körbevett középkori vár még jobban mutatna.
Ezért is örülök, hogy a gyulai "Szigeterőd-projekt" tervei szerint ismét vizesárkok fogják körbevenni a védőműveket, úgy mint régen. Gondoljunk bele, ha Szigetvárt vagy Sárvárt ismét tavak kerítenék, milyen szépek lennének... és valósághűek!
Teljesen jól gondolod és írod a saskői várhoz a feljutást. Tehát ott az információs táblánál parkolj le, majd gyalogosan felfelé a gyanúm szerint eredeti középkori kétnyomú szekérúton. Úgy félútban elérsz egy tisztásra, ahol kis házikó {esőbeálló} fogad. Ha felnézel, már a sziklagerincen Saskő vára integet feléd. De még a sűrű erdőben kell ballagnod, hogy az egyre meredekebbé váló úton elérd Saskő alsóvárát. Amiből egyedül a mély ciszterna maradt meg.
Autóval nem ajánlom, hogy a szilárd útról le gyere, kivéve, ha valami menő terepjáróval vártúrázol. Ha megnézted Saskőt és még akad rá időd, mássz fel a Várhegy nyergével szemközti csúcsra, mert ott is rejtőzik egy történetében nem ismert várrom.
A román műemlékes oldalon a sorban következő vár: Soroca.
Mivel a felmérése 1938-ban készült, úgy gondolom, hogy ez a terület akkoriban Románia fennhatósága alá tartozott. Napjainkban azonban Moldova köztársaság keleti határán, az Ukrajnával szomszédos folyó partján magasodik. A felmérések idején még romos várat napjainkra szépen restaurálták. Az újjáépítések a kör alaprajzú várfalat és a tornyokat érintették, míg a falhoz támaszkodó épületeket nem, azok maradtak alapfalaikban. A számomra furcsán hatnak a jócskán kinyúló védőtetők, mint hatalmas kalapok fedik le a tornyokat.
Köszönet érte! Hátha valami kézzelfogható kiderül. Gyilán én is csak a rondállához kapcsolódó külső tégla falakat,tornyokat építeném vissza. Esetleg egy földbástyát.
Az lesz a gond a megépített külső várral,hogy valószínűleg egy gyatra utánzata lenne a régi eredetinek..
Ha tényleg földből,fából épülne meg, az sűrű gondozást igényelne. Azt meg mindenütt hamar elfelejtik.
Januárban bemegyek egy polgármesteri fogadóórára és megkérdezem.
Magunk között legyen mondva, a lakosságnak nem tetszik, nem érzik magukénak, feleslegesnek érzik. Szerintem is elég lenne a falcsonkok visszaemelése, illetve a Északi, Keleti oldalról visszaépíteni a palánkot-földbástyát.
Köszönöm szépen a nyírbátori fotókat. Hogy ez nekem nem jutott az eszembe, pedig jártam ott.
Ilyen formában már szívesen látnám a gyulai külsővár palánkjának legalább egy szakaszon való visszaépítését. Bár, ha nagyon precízek akarnak lenni, akkor a külső oldali vesszőfonatot még agyaggal be kellene tapasztaniuk, hogy a török ne tudja felgyújtani. Az évszázadokkal ezelőtt élt palánkvárbelieknek erre is ügyelniük kellett, hiszen az életük múlt rajta.
Nahát! Ez azért nem közismert, meg hát a nyírbátori nem is tartozik a legismertebb várak közé...Érdekes, a rekonstrukciós videón ( https://www.youtube.com/watch?time_continue=37&v=-g-K4pwdUgg ) ennél vékonyabb külső "kerítést" képzeltek el, a palotaszárny mögötti várfalat kőből rajzolták.
Magyar Bálint egy true badass volt, igazi hazafi. Ahelyett, hogy meghúzta volna magát a kényelmes és biztonságos Szigliget vastag kőfalai mögött, ő Fonyódon a török torkában ebben a hevenyészett palánkvárban, a régi templom falai között vigyázta a véget, nem is akárhogy.
A templom alapfalai máig megvannak. Hát meg kell mondjam, alapterületre akkora, mint egy kisebb csűr. Szígliget legkisebb épülete lehetett akkora, mint ez a belsővárrá átalakított templom.