Egyre elterjedtebbé válnak a zárt égésterű kazánok körében a kondenzációs elven működő berendezések, ami számos kérdést vet fel egyrészről a 100% feletti hatásfokról, másrészről a hozzá tartozó legoptimálisabb rendszer tervezéséről, kiépítéséről, beállításáról…
Ezúton megkérek minden látogatót, hogy kerüljék a direkt vagy indirekt reklámozást – különös tekintettel gondolok itt forgalmazókra, kivitelezőkre.
Összegyűjtöttük a leghasznosabb információkat egy kondis oldalon. http://statisztikus.hu/kondis/
Bocs, ezt teljesen elfelejtettem. De azért kérdezem: tényleg nem engedi feljebb húzni a hőfokot? (Ja, és köszi az e-mailt, melyben megadtad a klímáknak, klímásnak az elérhetőségét. Ez így korrekt, nem itt reklámozunk embereket. Thx)
Tudod, olyan pontosan tudsz fogalmazni:"Nincs ám melegre állítva"
Ebből aztán rögtön tudjuk, hogy te 60 fokra állitottad. Szerintem én már leírtam, hogy hol lehet róla tájékozódni. De a tiéd biztosan jobb, mert nem magyar oldal.
Szerintem nagyon is életszerű. Ha nem most csöppentél volna ide, akkor évek óta olvashattál volna róla a Víz Gáz Fűtésszerelés topikban.
OFF Nem tudom feltűnt-e, de ott lent vannak olyan lehetőségek, hogy "Új kép", meg "Új link" felvétele, beszúrása, stb. Olyan jó lenne, ha nem dobnátok be az URL-eket ilyen csúnya módon reklámnak, kereső motoroknak. ON
Legionelláról itt lehet egy picit tájékozódni. De valahogy én erre nem tudok rápörögni. :-) Azt viszont egyáltalán nem értem, hogy milyen módon sikerült kikövetkeztetni, hogy én 35-45 fokos vizet használok? Nem fogom méregetni, de valószínűleg 50 és 60 fok között lehet valahogy. De már eleve nem lenne jó ötlet vezérel áram használata mellett 35-45 fokra állítani a max. hőmérsékletet. A 200 liter ilyen hőfokú vízből 1-2 25-35 fokos lesz a háztartási használat folyamán - még úgy is, hogy azért időnként napközben is adnak ki áramot. :) Azért olyan jó lenne, ha életszerű dogokról lenne szó eme virtuális világban. :-)
"de a hőfoka nincs ám melegre állítva - nem is kell."
Hasonló rendszerem lessz, mint a tiéd. Akármilyen gazdaságos is lenne az índirekt tárolóban nem szabad alacsony hőmérsékleten tartani a használati melegvizet.
Létezik egy úgynevezett légionella baktérium, amely a 35-45 fokos tartományban szaporodik legjobban és legionárius betegséget okoz. Ez a baktérium 55-60 fokon elpusztul és nem tud szaporodni.
Ezért én mindenkinek azt ajánlom, hogy 60 foknál ne legyen alacsonyabb a HMV.
Sajnos ezért nem tudjuk HMV készítésnél kihasználni a kondenzációs kazán előnyeit.
Hát én a Genus Premium 24FF-et nézegettem: mindent tud, mi szem-szájnak ingere, okos vezérlőpanelje van, viszonylag széles határok között dolgozik (5-24kW).
Viszont beszéltem egy (a gyártó weboldalán szereplő) szervíz-forgalmazóval, aki azt mondta, hogy et valami nagyon új dolog nálunk, csak egy oktatáson voltak eddig, fogalma sincs, hogy mennyire jók ezek a kazánok... Árat is igen nehézkesen adtak rá. Ezek után inkább letettem róla.
109%-ban biztosa vagyok benne, hogy drágább egy kombi készülék meleg víz előállítási költségétől. 2 felnőtt és 2 gyerek (4 hónapos, ill. 2,5 éves) él a háztartásban. A havi vezérelt áramfogyasztásunkat este tudom megírni. De természetesen én elvi okokból pártolom a külön meleg víz - külön fűtés rendszereket. Eredetileg úgy terveztem, hogy rakok a kazánházba egy 750 literes puffert, meg egy Atmos DC 22 kazánt, de erre most nem volt pénzem. Meg eleve nem árt, ha van egy gázüzemű rendszerem is. Ha minden jól megy, akkor a következő télre meglesz a faelgázosító kazán is.
Mennyibe kerül így egy havi a melegvíz készítésed? (per főre, hogy össze lehessen hasonlítani nagyjából).
Én is gondolkodtam az ilyen "dual" tárolón, de végül maradtam a sima gáznál. Én úgy számoltam, hogy nem kerül többe (ez még az idei áremelések előtt volt), viszont gázzal bekapcsolás után 5 perccel már meleg víz jött a csapból. Papíron kb 15-20 perc a teljes felfűtés, szemben az áramos órákkal.
Mondjuk ha nincs gáz, akkor jó, ha mással is lehet melegvizet csinálni... :)
Sok esetben a helyszűke határt szab annak, hogy milyen konfigurációt lehet kialakítani. Nekem személy szerint nincs ilyen irányú problémám - annak ellenére, hogy egy lakásban élünk. Nem nagyon támogatom a kombi készülékeket, így vettem egy csak fűteni tudó kazánt, valamint egy indirekt tárolót, melyben van csőkígyó is (jelenleg nincs bekötve) és egy elektromos fűtőbetét vezérelt árammal meghajtva (ez üzemel). A biztonság kedvéért 200literes, hogy legyen bőven víz, de a hőfoka nincs ám melegre állítva - nem is kell.
"Bár halkan jegyzem meg, hogy egy puffertárolós rendszerhez nem kondenzációs kazánt vásárolnék."
Ezért is írtam, hogy szélsőséges esetben :). Arra figyelj, hogy ebben a topikban a hagyományos kazán vásárlására történő felbujtással nem szerezhetsz plusz pontokat... :)
Nálam is kondenzációs kazán + indirekt tároló + zóna egység (egy radiátoros és egy padlófűtés kör) van, külső hőmérsékletfüggő vezérléssel. Jelenleg épp hangolgatom.... azt hiszem el leszek vele még egy darabig, annál is inkább, mert a födémszigetelésem még nincs fent, tehát teljesen más hőigénye van a háznak így félkész állapotban.
Melegvíz készítéskor valóban nem nagyon "kondenzál" (bár kondenzvizet akkor is csöpögtet), de ekkor is egy nagyon jó hatásfokú hagyományos kazánnak felel meg. És sokkal komfortosabb a melegvíz-ellátás, mint az eddigi átfolyós megoldásoknál (egy FÉG-gel és egy Ferrolival voltak tapasztalataim).
A napkollektoros megoldáson én is gondolkodtam, de aztán másra költöttem el az árát. Egyelőre. A megtérülésében nem vagyok biztos.
A szerelő állította be, meg apám konyít még valamennyire hozzá. Amióta működik, nem fázunk, kellemes meleg van, csak hát el volt dugulva a lefolyócső, zuhogott a kazánból a kondenzvíz, és nem mertük használni.
Ebben az esetben igazad lehet. Bár halkan jegyzem meg, hogy egy puffertárolós rendszerhez nem kondenzációs kazánt vásárolnék.
Sajnos nekem is a HMV rendszerem índirekt tárolós lessz, így a HMV készítésnél én sem fogom élvezni a kondenzációs kazán előnyeit, de kárpótolni fog a vákumcsöves napkollektoros rásegítés.
Te ezt írtad:"Akkor a külső érzékelő hamarabb lekapcsolja a kazánt, mint ha a benti"
Dínó ezt írta:Mit nem mondasz... Szerintem meg az előremenő víz hőmérsékletét szabályozzuk a külső hőmérséklet vezérléssel
Hol látsz te itt, más szavakkal és elmélettel való ismétlést? Egyszerűen kijavította a téves információt a "nép" érdekében! -:))"
Legyünk igazságosak: szélsőséges esetben igaza lehet. Ha a fűtési kört nem a kazán szivattyúja hajtja (pld a kazán le van választva egy puffertartállyal a rendszerről), akkor a szobatermosztáttal vezérelt kör fűtési modulja független is lehet tőle. Pld ha a pufferben levő víz (amelyből a fűtési modul táplálkozik) magasabb hőmérsékletű, mint az időközben a külső hőmérsékletérzékelővel leszabályozott kazán előremenője, akkor tényleg hamarabb lekapcsolhat a kazán, és tényleg a külső érzékelő miatt :)
Természetesen továbbra sem minősítelek! Nekem fontos a helyesírás, és valószínűleg másoknak is, és természetesen érdemben válaszoltam ezen megjegyzésen felül. Az ilyen parttalan vitának meg nem látom értelmét, nem ismétlem magam. Részemről lezárva. :-)
"(112) Tkp. ismételsz engem - más szavakkal és "elmélettel"."
Te ezt írtad:"Akkor a külső érzékelő hamarabb lekapcsolja a kazánt, mint ha a benti"
Dínó ezt írta:Mit nem mondasz... Szerintem meg az előremenő víz hőmérsékletét szabályozzuk a külső hőmérséklet vezérléssel
Hol látsz te itt, más szavakkal és elmélettel való ismétlést? Egyszerűen kijavította a téves információt a "nép" érdekében! -:))
114) Tényleg nagyon fontos, hogy jó dolgokat írjunk le, mert a nép nem véletlenül olvassa. Gondolok itt arra, hogy feleslegesen az "igazát" ne szajkózza itt senki,
Tényleg fontos, hogy jó dolgokat írjunk itt le! Ezért. ha kijavítanak téged, nem kell rögtön neki ugranod a másiknak és a saját "igazadat" szajkózni. Van még neked is mit tanulni ebben a témában. Fogadd el, ha egy olyan ember mondja, aki jobban ismeri ezt a rendszert. Itt most nem magamra, vagy Dínóra gondoltam, csak úgy általában.-:)))
Az meg nagyon szánalmas, ha érdemben nem tudsz válaszolni és a helyesírásomat elemzed!
(111) Nem vagyok elhivatott, a minősítés meg maradjon meg neked - én nem élek vele. :-)
(112) Tkp. ismételsz engem - más szavakkal és "elmélettel".
(113) (91) és (92).
(114) Tényleg nagyon fontos, hogy jó dolgokat írjunk le, mert a nép nem véletlenül olvassa. Gondolok itt arra, hogy feleslegesen az "igazát" ne szajkózza itt senki, mert annak aztán semmi értelme.
Ha van külső hőmérséklet érzékelője a kazánodnak, akkor szerintem olvasd a gépkönyvet, hogy milyen módon kell beállítani. Általában ilyenkor a fűtővíz hőmérséklet tekerője másra való, mint amire az ember gondol, pld: ezzel lehet kiválasztani a szabályzási görbét, vagy megváltoztatni a talppontját esetleg a maximumát. Lehet, hogy a Te kazánodnál nem így van, de érdemes ránézni, mielőtt elállítod és nem érted miért fáztok :)
Tényleg nem kötekedni akarok, de a kondenzációs kazánnak nem az a lényege, hogy állandóan menjen, hanem a viszonylag magas hatásfok ha a visszatérő víz hőmérséklete 50 fok alatt van, mivel ekkor tud kondenzálni, így extra hőt kitermelni)
Mit nem mondasz... Szerintem meg az előremenő víz hőmérsékletét szabályozzuk a külső hőmérséklet vezérléssel. A szobatermosztáttal meg azt, hogy ezzel a vízzel kell-e most fűteni, vagy nem (kazán és szivattyú bekapcs)
Nem jól érted. Én csak arra akartam utalni, hogy nem minden esetben a kondenzációs kazán a megoldás. Viszont Te nagyon elhivatott lettél, úgy látom. Netán egy kis kognitív disszonancia is bejátszik? ;)
Majd ha már felfűtötte a lakást, felőlem mehet alacsonyabb hőmérsékleten is, de két napja nem volt fűtés, át vagyunk fagyva, gyorsan szeretnénk meleget a házban.