"És akkor válaszolnál arra, hogy melyik megbízható varrógépet lehet megvenni egész évben húszezres árkategóriában tülekedés nélkül?"
Na, akkor előljáróban pár szót a varrógépekről - erősen hangsúlyozva azt, hogy minden ami következik az KIZÁRÓLAG háztartási varrógépekről szól - azoknak is az alsó-, illetve közép-kategóriájáról.
A "háztartási" kategóriába beleértve akár a maszekoló-fusizó háziasszonyok (vagy a hobbi-vitorlavarrók) napi használatát is - tehát azokét, akik nem csak a családnak, hanem például a szomszédoknak-ismerősöknek is varrogatnak - napi rendszerességgel. Ez az igénybevétel is simán belefér ebbe a kategóriába.
A varrógépek minősége.
Bármilyen meglepő is, de A VARRÓGÉPEK JÓK !!! Márkától-gyártmánytól-vételártól függetlenül - a varrógépek mind használhatók arra, amire gyártották őket. Nemigen lehet találni a piacon olyan varrógépet, amelyik nem-, vagy csak szarul varr - ide beleértve a legolcsóbb noname fűszereseket is.
Ez annak köszönhető, hogy ez egy 100+ éve kiforrott technika - ezen az égvilágon semmit sem változtattak a mai napig sem - és minden amit úgymond "fejlesztettek" a gépeken, az egyáltalán nem érinti a varrás alapvető mechanizmusát, mert egy mai, 28 programos varrógép is ugyanazon az elven varr, mint egy 60-70 évvel ezelőtt gyártott gép.
Sőt, még az alkatrészek és azok geometriája és kinematikája is (pl. a bobin, a hurokfogó, a hurokfogó-ház, a greifer-emelő- és -továbbító mechanikája) ugyanaz - annyira, hogy akár csereszabatosak az ezelőtt fél évszázada gyártott gép lényeges alkatrészei - egy mai, teljesen más kontinensen gyártott, más márkájú gép fő alkatrészeivel.
Tehát ebben a szakmában nem újítanak be baromságokat (amelyek vagy beválnak, vagy nem) - mert mindenki a régi iskolát követi, amit már lehetetlen elbaszni.
Még azt is megkockáztatom, hogy ezeket az alkatrészeket a kisebb gyártók zöme ugyanonnan vásárolja - kb. úgy, mint a mikrók magnetronjait.
Ide tartozik a gépek (egyen) motorja is - ami ugyanaz a gépek 95%-nál, amit szerintem szintén egyetlen gyártótól vesz mindenki, akárcsak a pedálokat, illetve azok elektronikáját..
A varrógépek "tudása"
Na ez a parasztvakítások kimeríthetetlen tárhelye - kezdve a lassan már három számjegyű (zömében felesleges) programszámok lobogtatásával.
Ugyanis ez az óriási program-kavalkád nem más, mint egy cikk-cakk öltésre alkalmas gép filléres bütykös-tárcsáinak a számának a növeléséről.
Ez egy rém egyszerű mechanika - amit egymás mellett elhelyezett tárcsák vezérelnek - különböző kunsztokra kényszerítve a jobbra-balra mozgó tűtengelyt. Ennyi! Igényesebb programoknál (pl. a hármas-öltésnél) még egy plusz lemez-kar az irányt is váltja - ez is belekerülhet vagy 10 centjébe a gyártónak.
Ráadásul még sumák is van a dologban - mert pl. a legtöbb gépnél az egyszerű gomblyukvarró programot 4 különálló programnak tüntetik fel, mert a gomblyuk mind a 4 oldalát egy külön úgymond "program" varrja.
Jobb gépeknél ez 1 darab program - ezzel végzi el a teljes gomblyukazást.
Másik genyóság az, hogy a gépeken nincs folyamatos öltés-szélesség állítás cikk-cakknál (ez egy külön kar kell (kéne) legyen). Ehelyett a kar helyett 2-3 fix lépést applikálnak a program-tárcsára - amit aztán 2-3 külön programnak neveznek el.
De mindezt félretéve, a gépek általában ugyanazokat a használatos programokat tudják - és a több-kevesebb program mit sem tesz hozzá, vagy vesz el a gép alapvető varrási képességéből. Mert azt viszont egy fikarcnyit sem befolyásolja.
A varrógépek tartóssága
Az elején említett felhasználás mellett (beleértve a napi fusizást is) a varrógépek tartóssága egyszerűen nem értelmezhető. Ugyanis (ilyen használat mellett) szinte lehetetlen szétkoptatni - bármilyen olcsó legyen is az.
Pár csepp olajjal a tengelyek perselyénél illetve a hurokfogó-házban, valamint egy kis (gyári)zsírral a bütykös-műnél - ép ésszel egyszerűen nem lehet elkoptatni egy gépet.
Van 1-2 alkatrész, aminek természetes kopása van (kb. mint a fékbetét az autón) de ez tényleg csak 1-2 alkatrész.
Pl. a hurokfogó maga, amit a cérna koptat el (bármelyik gépen, a ledrágábban is) vagy a hangtompítás miatt használt műanyag fogas-szektor ami a hurokfogó-művet hajtja, amit szintén lehet, hogy (napi használat mellett) 10 évenként cserélni kell (ugyanez alkalmi használat mellett 50 év) - de egy pár száz Ft-os tételről beszélünk. Ugyanígy kopik a greifer (anyagtovábbító) fogazata is - na de melyiknél nem?
Jaa, meg kb. "kopik" a fogasszíj is (háztartásban soha) - de az már húzósabb tétel, mert az akár egy ezresbe is belekerülhet(ne) - ha valaha is cserélni kéne.
Most van egy kis melóm - ezért egyelőre ennyit a varrógépekről - de addig is, ha valakinek kérdése-hozzászólása lenne, készségesen várom.
Majd arról is beszélünk, hogy miért van mégis az, hogy egyesek úgy szidnak egy-egy varrógépet mint a bokrot - mert ez is érdekes téma.
.