Keresés

Részletes keresés

Bandi-T Creative Commons License 2003.06.25 0 0 336
Miért zavarja meg a lineáris polárszűrő a gép autófókuszát?
Előzmény: D.Titusz (335)
D.Titusz Creative Commons License 2003.06.25 0 0 335
Sajnos nem ismerem a gépedet, de szinte biztos hogy cirkuláris polárszűrő kell neked, mert a lineáris polárszűrő megzavarja a gépek autófókuszát. Szóval ha ilyen géped van akkor cirkulárisat vegyél.
Azt hiszem pont itt linkelt be egy srác egy képet amin a nagylátószögű objektív miatt a képen csak az ég közepe lett sötét. A polárszűrőt jól beállítani csak egy viszonylag szűk sávból érkező tükröződések ellen lehet. Tehát akkor inkább nagy fókusztávolság.
Előzmény: .JiM. (334)
.JiM. Creative Commons License 2003.06.22 0 0 334
Milyen polar szurot tudnatok ajanlani Oly C-740es gephez? Optiform oldalan talaltam Hoya es Raynox szuroket. Melyik a jobb? Es az orokzold kerdes: linearis vagy cirkularis? Ugyan is amit Raynox szettben ajanlanak Oly c-740hez, az Linearis (PLP-C70 C-720/700UZ Többrétegű Protector + Linear Polár+ RT5245C7 tubusgyűrű 13.700)
38-380mm optikaval hasznalhato a polar? Valaki azt irta korabban, hogy 28mm vagy alattival jo igazan.
thx
Koen_brader Creative Commons License 2003.06.22 0 0 333
Nem rossz. Ezt viszont talan konnyebb hasznalni.
Előzmény: Képkovács (332)
Képkovács Creative Commons License 2003.06.21 0 0 332
Egy kis egyszerű grafikus segítség a konverziós szűrő választáshoz, ha már ismert a korrigálandó színhőmérséklet.
Előzmény: Koen_brader (331)
Koen_brader Creative Commons License 2003.06.21 0 0 331
k_sz315: Nekem van egy B+W KR3-m. Ez 3 decamired azaz 30 mired eltolodast jelent a voros fele. A mired a szinhomerseklet mutatoja, 1 mired = 1,000,000 / Kelvin. A mired meressel konnyebbe valik a szinhomerseklet korrekcio merese.

A KR3-t en borus idoben, vagy nyilt arnyekban hasznalom, hogy a dian megjeleno huvos, kekes eltolodast kisse tompitsam.

Pld 5500 kelvin -> 182 mired. Aztan 10,000 K -> 100 mired. Tehat kozottuk 82 mired a kulonbseg. A termeszetes visszaadashoz gyakran eleg felig korrigalni, tehat egy KR3 mar megtenne. Egyebkent miredben szamolva, a szurok osszeadhatok, tehat egy KR1.5 es egy KR3 osszeszesen 45 mired-et korrigal (noha a szurok egymasra tetelet alt-ban kerulom).

Előzmény: k_sz315 (325)
Százbolha Creative Commons License 2003.06.19 0 0 330
Sajnos Bandi-T-nak igaza van.

Az ND4 két blendét vesz le.
2xND4 csak 4B.

De már ez sem rossz, ha jól lerekeszelsz.

Százbolha

Előzmény: D.Titusz (328)
Bandi-T Creative Commons License 2003.06.19 0 0 329
Az xx [iksz-szeres] szűrő a bejövő fény egy ikszed részét engedi át. Egy 4x-es szűrő tehát a bejövő fény negyedét engedi át. Ha mögé teszel egy második 4x-es szűrőt, az az első szűrő által átengedett egynegyednyi fény negyedét engedi át, vagyis a két szűrő egymás mögött a bejövő fény egytizenhatodát engedi át.

Az egy fényérték-különbség azt jelenti, hogy kétszeres vagy fele annyi fény van jelen.

Tehát a +1 fé az kétszeres fénymennyiség, a +2 fé négyszeres fénymennyiség, a +3 fé nyolcszoros fénymennyiség, a +4 fé tizenhatszoros fénymennyiség, stb.

Ugyanígy visszafelé: a -1 fé az egyketted fénymennyiség, a -2 fé egynegyed, a -3 egynyolcad, a -4 egytizenhatod fénymennyiség.

A fenti két szűrő egymás mögé téve a bejövő fény egytizenhatodát engedi át - a fenti felsorolásból látható, hogy ez -4 fé.

Előzmény: D.Titusz (328)
D.Titusz Creative Commons License 2003.06.19 0 0 328
Köszi.
De az egész gépem nem ér annyit :)
Megrendeltem 2db 4x-es szürke Soligor szűrőt 2*1800Ft ért. Ennyit még megér nekem többet nem nagyon. Gondoltam ígfy lesz belőle egy 8X-es, ami levesz 8 blendényit, de lehet hogy ez nem így van ??
Előzmény: Százbolha (324)
D.Titusz Creative Commons License 2003.06.19 0 0 327
Azt hittem hogy értem de akkor mégsem :(
Az hogy pl egy szürke szűrő 4x-es az mit jelent ?
Én azt hittem hogy 4 fényértékel csökkent, de most olvastam valahol hogy 4x-es szűrővel 1/100 helyett 1/25 -el kell fényképezni. De ez csak 2 fényérték :(
rgb99 Creative Commons License 2003.06.18 0 0 326
k_sz315:

Enyhe fokozatú vörös korrekciós szűrő. Tudomásom szerint 14-ig tart a skála. Igaz, a 12-es és a 14-es már konverziós szűrő. (Többfajta számozás létezik. szerintem itt a 3 jelenti a fokozatot az említett skálán, az 1,2 pedig az exp. szorzót.)
Ha tévednék majd kijavítja valaki! :)))

Előzmény: k_sz315 (325)
k_sz315 Creative Commons License 2003.06.18 0 0 325
Nem tudja vki véletlenül, hogy a B+W KR3 1,2x szürő mit "tud"?
Előzmény: Százbolha (324)
Százbolha Creative Commons License 2003.06.10 0 0 324
ND400!!

kb. 15-20e Hoyaból.

Előzmény: D.Titusz (321)
Törölt nick Creative Commons License 2003.06.10 0 0 323
jól gondolod. de a hosszú (1-10-100 sec) expóknál még többet kell exponálni a kalkuláltnál (~fél-1-2 blendényit). nézz utána az adatlapokon.
Előzmény: D.Titusz (321)
D.Titusz Creative Commons License 2003.06.10 0 0 321
Köszi a hozzászólásokat.

Színes filmre fotóznék...
"(blende+záridő): 16-os blendénél 1/asa"
Ez azt jelenti akkor hogy napfényes időben 100ASA fimet használva 16blende 1/100 sec ??
Akkor legalább 8fényértéknyit sötétítő szűrő kellene a pár másodperces exp időhöz...

rgb99 Creative Commons License 2003.06.10 0 0 319
samaky:

Hmmmm...!
Kis (nem teljes) helyreigazítás a 318-ban olvashatókhoz.
1.) Skylight (1A és 1B) a vöröses (ámbra) korrekciós színszűrősor legenyhébb tagjai. Hatása: alig érzékelhető, minimálisan melegebb hatásúvá teszi a képet. Legtöbben csak az objektív védelmére használják.
Az UV.- sugárzás hatásának gyengítésére az UV.-szűrő szolgál. Bár ezt is inkább lencsevédőnek használják. Ugyanis az objektívek frontlencséjére felgőzölt bevonatok között az UV.-sugárzást szűrő bevonat szinte minden mai objektíven megtalálható.
2.) Polarizációs szűrő: Ha az élességállítás és a fénymérés az objektíven keresztül (TTL.) történik, akkor cirkulárisat vegyél.
Részletekért olvass vissza!
3.) "a fény csak egy irányban tud áthatolni rajta"
Ekkora butaságot :)))_ Azaz, mégis egyirányban halad át az objektíven, mint mindegyiken: befelé!
Megfelelő irányból a csúcsfényeket csökkenti. Nem ugyanaz.
A polárszűrők működését ebben a topicban már valaki nagyon szakszerűen elmagyarázta. Olvass vissza!

Előzmény: Törölt nick (318)
Törölt nick Creative Commons License 2003.06.10 0 0 315
d.titusz:

napsütésben (ha a hátad mögül jön a napfény) az expó (blende+záridő): 16-os blendénél 1/asa (ez az un. f16-os szabály). asa=filmérzékenység.
1 sec-tól már hosszabbítani kell az exp.időkön. ehhez 100 asánál 400-as szürke kellene(400-szoros vagyis 8-9 blendét vesz le). ilyen szűrő is kapható, erősebb is.
ha ff-ben gondolkodsz, létezik 3 asa körüli nega, ami még túlexponálható.
www.gigabitfilm.de
mostanában szórakozom vele. egyenlőre ennyi.
ha nem ff, akkor kérdezősködj, kinek maradt a napfogyatkozásról solár-fóliája, az aztán nyeli a fényt...

Előzmény: D.Titusz (313)
Koen_brader Creative Commons License 2003.06.10 0 0 314
Előzmény: D.Titusz (313)
D.Titusz Creative Commons License 2003.06.09 0 0 313
Sziasztok.

Kiváncsi lennék a véleményetekre.
Nyáron napfényben hosszú záridővel szeretnék fényképezni. Előszőr gondolkodtam a két polárszűrő párosításon (a sötétítéshez), de csak 1 daraot vettem, mivel csak erre tudnám használni a másikat és annyira nem volt olcsó. Úgyhogy egy sima szürke sötétítőszűrővel tervezem elérni ezt a hatást. Szerintetek ragyogó napos időben 100-ASA filmhez milyen erősségű passzol kb 2-4 sec exp. időhőz ? 4x-6x-8x ?
Amugy a polárszűrőt is tervezem ezzel együtt használni.
És a Soós optikán kívül tudtok helyet ahol hozzá lehet jutni olcsón első v. másodkézből ilyen cucchoz?

Különben egy csúcsszuper:) Practica Tl1000-es géphez kellene amin 1.8/50 Pentacon objektív van.

F707 Creative Commons License 2003.06.07 0 0 312
Ez az a link amúgy:

http://www.fotoartmagazin.hu/fotosuli/13/index.html

http://www.fotoartmagazin.hu/fotosuli/14/index.html

Én nem kommentálom (mivel lineárisom nincs), de olvastam már érdekes dolgokat a Fotoartmag-ban (is).
És hallottam már pro-kontra sokmindent.

Javaslom, hogy mindenki ballagjon el egy üzletbe, és a saját különbejáratú gépével próbálja ki mindkettőt, vásárlás előtt. Az lesz a legtutibb.

Előzmény: Birdie (311)
Birdie Creative Commons License 2003.06.07 0 0 311
Ettől függetlenül volt egy olyan irás valahol (sajnos URL-t nem tudok már adni), ahol szépen leírták, hogy a körpolár csak népbutítás és semire se jó, és hogy lineárt kell használni, digitcamnél sincs semmi gond.

De gyakorlati tapasztalatom nekem sincs lineárral.

Előzmény: gabatika (310)
gabatika Creative Commons License 2003.06.06 0 0 310
Lineáris: Nem ajánlott autofókuszos kamerákhoz és ahol a fénymérés az objektíven keresztül történik.

Cirkuláris: Fontos kameráknál, amelyek autofókuszos méréseket végeznek, mivel ezeknél a fénymérés az objektíven keresztül történik.

Előzmény: Twining (309)
Twining Creative Commons License 2003.06.06 0 0 309
na erre varrjak gombot...

de akkor cirkuláris vagy lineáris? Azt tudom, hogy a kettő miként módosítja a fény útját. Arra keresem a választ, miként változik a kétféle szűrő használatával az eredményt!

Előzmény: gabatika (308)
gabatika Creative Commons License 2003.06.06 0 0 308
polár
Előzmény: Twining (307)
Twining Creative Commons License 2003.06.06 0 0 307
help, süllyed a kérdésem!!!
Twining Creative Commons License 2003.06.06 0 0 306
Helló,
most készülök polárszűrőt venni, de nem tudom, melyik milyen. nikon f65höz kéne, hogy szép kék legyen az ég és kontrasztosak a felhők. Milyet vegyek?
atti73 Creative Commons License 2003.06.06 0 0 305
Biztos van, ilyen a gépemen, csak még nem tudom hol (Nikon5700)! :-)
Köszi Birdie! Atti
Birdie Creative Commons License 2003.06.05 0 0 304
Atti73:

Polárszűrőnél legnagyobb hatást az égről visszavert polrizált fény kiszűrésében lehet elérni, de ezt is csak a nap beesési szögével merőlegesen. Ahogy haladsz, vagy távolodsz ettől a ponttól, egyre gyengébb a hatása.

A levelekről, vagy vízfelületről visszavert fény is viszonylag kis visszaverődési szögek esetén szűrhető ki (20-25 fok ideális esetben).

Próbálkozz, és ne felejtsd el rögzíteni a fénymérést (már ha van ilyen a gépeden), mert a gép egyébként folyamatosan állítgat utána így a hatást kevésbé látod.
(Nálam a sorrend: fénymérés, polárszűrő-forgatás, fókusz)

Előzmény: atti73 (301)
atti73 Creative Commons License 2003.06.05 0 0 303
Digitális géppel próbáltam, délelőtt ragyogó időben.

Atti

Dynax5 Creative Commons License 2003.06.05 0 0 302
A polárszűrő hatása függ az időjárástól. Éles, tiszta időben szinte megvadítja a filmet, különösen a diát. Párás időben vagy a nappal kicsit szembe nincs nagy különbség. Majd ráérzel hogyan, mikor érdemes használni.. :-)
Előzmény: atti73 (301)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!