Keresés

Részletes keresés

szabiku_ Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2057

Már többször felmerült bennem, hogy mivel az Advanced QED szerint a fotonnak (vákuum)polarizációs mátrixa van, az csúnyán bekavar. Na inkább nem mondok még semmit ezzel kapcsolatban, mert még értelmeznem kell a Landau IV 536. oldalát...

 

(Egyébkén nem csak itt, de a 371. oldalon a (77,11)-ben is elrontja azt, hogy a zárójelben nem megfelelő a kμkν/k2 tag... vagyis rosszul eliminálja a skaláris és longitudinális "fotonokat", nem jól kezeli a mértékinvarianciát, és ez a könyv nagy hibája!)

Előzmény: szabiku_ (2056)
szabiku_ Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2056

Ha mondjuk elképzelünk egy nulla tömegű skalárbozont, akkor ezt leírhatjuk valós illetve komplex mezővel. A komplex esettel (U1 szimmetria) elektromos töltést adnánk neki, de azt nem lehet kimutatni (nem működik rá az elektromágneses kölcsönhatást közvetítő fotonmező Ai vektorpotenciálja), tehát nem fizikai, azaz felesleges matematikai bonyolítás, valós mezővel is leírható, kidobódik az U1 szimmetria. (Más mezővel sem lehetne kimutatni, azaz nem lehet neki az elgondolt U1 töltéséhez kölcsönhatást közvetítő mezőt, mechanizmust csinálni.)

Előzmény: szabiku_ (2054)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2055

2x Pauli:

https://youtu.be/f9s_VpdYavc?t=4133

A levezetését nem is tanítják, olyan bonyolult.

Előzmény: szabiku_ (2052)
szabiku_ Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2054

>Szerinted van összefüggés az elektromos töltés és a spin között?

 

#Nincs. Egész spinű részecskének is lehet elektromos töltése. (De az eltűnő tömegparaméternél, azaz nulla nyugalmi tömeg esetén, nincs rá lehetőség. Akkor ellentmondások zárják ki több irányból.)

Előzmény: Törölt nick (2046)
szabiku_ Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2053

Olyan vagy baszki, mint egy folyton kajáért tátongó madárfióka. Próbálj meg önállóan kajálgatni, mert életrevaló felnőtt ember vagy, ha nem tévedek. Veszel pár könyvet (Landauk pl. + még egy-kettő), aztán amiket kérdezel, azok mind benne vannak. Én is ezekből szedtem össze, nem G.Á tanított meg rá, vagy Susskind lassú unalmas előadásai. (Ez sem volt ingyen.. Sóher vagy??)

Előzmény: Törölt nick (2051)
szabiku_ Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2052

Az elektromos töltést az U1 szimmetria megmaradó mennyiségeként értelmezik.

Előzmény: Törölt nick (2050)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2051

Szóval akkor hogy néz ki a fermionikus Schrödinger-egyenlet ezzel az ntikommutátoros kiegészítéssel?

Előzmény: szabiku_ (2049)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2050

De a kérdésem a töltésre vonatkozott.

 

Csak egyelőre nem sikerült megtalálni azt az előadást, ahol a töltést a belső tér oszcillációjaként értelmezik.

(Susskind forgásként adja elő, a komplex Hilbert térben. Nem oszcillációként. Továbbá a húrelméletben a mágneses monopólussal köti össze az elektromos monopólus létezését.)

 

Legalább arra emlékeznék, hogy mikor láttam azt a bizonyos előadást...

Előzmény: szabiku_ (2048)
szabiku_ Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2049

Téves állítás, és téves következtetés.

 

>Hogyan hozod ki a Pauli-elvet az alap axiómákból?

 

#A feles spin szerkezet és a hozzá tartozó fizikailag értelmes antikommutátoros kvantálás már adja.

Előzmény: Törölt nick (2045)
szabiku_ Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2048

Nem mondtam arra, hogy töltés. Még én magyaráztam előtte pont, hogy nem.

Előzmény: Törölt nick (2044)
szőrinszálán Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2047

„Ennek a méregfogát vagy úgy lehet kihúzni, hogy a végső skalár mennyiségek a 0 és 1 (létezik/nem létezik).

Vagy pedig úgy, hogy 1-nél kisebb számokról beszélünk, valószínűségekről.”

 

Szerintem a végső, legkisebb skalármennyiséget a téridő kvantuma jeleníti meg, a létezik/nem létezik szembenállás felmutatásával.

Az egynél kisebb számot, pedig annak a valószínűsége jelenítené meg, ha egy téridő-kvantum felbukkanása, egy előzőleg létezett téridő-kvantum „hűlt helyével” pontosan megegyezne, azzal egybevágó lenne. :)

Előzmény: Törölt nick (2037)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2046

Szerinted van összefüggés az elektromos töltés és a spin között?

 

Mármint az elektron belső (intrinsic) perdülete és a (belső) töltése között.

Nem a pályamomentumra gondolok.

 

Habár...

Amennyiben van ilyen összefüggés, akkor a pályamomentumhoz is kellene tartozzon (külső/extrinsic) töltés.

Persze a pályamomentum mindig egész, ez lényeges lehet.

 

De a bozonok közül miért csak a tömeggel rendelkezők lehetnek töltöttek?

 

Uhu...

Egy (a Pauli-elv szerinti) antiparallel elektron pár tulajdonságai a következők:

- van tömege,

- bozon (állítólag, mint rendszerbozon),

- a pályamomentuma egész.

Az extrinsic charge hipotézist (egyelőre) elvetettem.

Előzmény: szabiku_ (2043)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2045

Mellesleg a keltő & eltüntető operátornak nincsenek sajátértékei. Nem tartozik hozzájuk mérhető fizikai mennyiség.

 

 

Hogyan hozod ki a Pauli-elvet az alap axiómákból?

Előzmény: szabiku_ (2043)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2044

Már bocsánat, de a részecskemező gerjesztettsége nem a töltés, hanem a betöltöttségi szám.

Any-many-some: a többesszám, a darabszám.

 

Az elektromos töltés ettől pszeudo-független, a belső térben lévő oszcilláció. Lásd: extra dimenziók.

Ezért tudja az egyik részecske a feketepétert átadni egy másiknak.

Előzmény: szabiku_ (2043)
szabiku_ Creative Commons License 2020.12.26 0 1 2043

Neked valami tornádó van a fejedben, ami mindent össze-vissza kavar.

 

Nem tudod, mit jelent a bozon (illetve jelentene fermion) mezőknél az oszcillátor magasabb gerjesztettségi állapota? A részecskeszám növekedését. (Elektromos töltése csak nyugalmi tömeggel rendelkező bozonnak lehet.) (Fermionnál meg Pauli-elv.)

 

És csak construct hiszi azt, hogy a részecskemező téroszcillátora is Hermite-féle polinomos, mint az egydimenziós rugós tömegpont példáján bemutatott harmonikus kvantált oszcillátor... A szabad részecskemezők téroszcillátorai nem tömegpontok rezgése egy pont körül. Ezt a rezgést nem rugós potenciáltér okozza, hanem maga a hullámegyenlet. :)

Előzmény: Törölt nick (2039)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2042

A pozitrónium illékony természetű.

 

Vajon mitől függ, hogy egy elektron és egy pozitron találkozásánál pozitrónium keletkezik (átmenetileg), vagy pedig azonnal gamma fotonok sugárzódnak szerteszét?

A részecskefizika két dinamikus megmaradási törvénnyel számol: energia és lendület.

Viszont a klasszikus fizikában a perdület megmaradásával is számolni kellene, és azt is süvegeltetni illenék. kAlapvetően.

 

Feltételezés: ha a találkozás nem megfelelő polarizációval történik, akkor nem teljesülhet a perdület (spin) megmaradása a szétsugárzásnál. Vagyis a két elemi részecske kénytelen egymás körül keringeni, amíg az időfejlődésük a megfelelő spin állapotot nem idézi elő.

 

 

Továbbra is az a kérdés, hogy a Pauli elvet hogyan lehet az alapelvekből kihozni.

Pauli állítólag kétszer mondta ki ezt a tételt. Először empirikus határfeltételként, aztán kissé alaposabban is.

Ennek valamiből ki kell jönnie.

Előzmény: szabiku_ (2040)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2041

Közben próbálom megoldani a csatolt rúgók differenciálegyenlet-rendszerét.

Ebból a célból, hogy valami egyszerű transzformációval időfüggő H(t) operátort facsarjak ki belőle, amit majd kalapozhatunk.

Sajnos a példatáramban csak differenciálegyenletek vannak, egyenletrendszerek már nincsenek.

 

Viszont lapozgatás közben feltűnt, hogy a hőterjedés differenciálegyenlete a szabadtéri Schrödinger-egyenlethez nagyon hasonló, alakilag. (Persze a benne szereplő fizikai mennyiségek nem ugyanazok, de a matematikusok számára a mértékegységek amúgy is a küzdőtéren kívüli díszletek csupán.)

Előzmény: szabiku_ (2038)
szabiku_ Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2040

Nem gondolkoztál elég körültekintően. Van olyan is, hogy pozitrónium. És több protonos illetve elektronos atomoknál a pontos szerkezet meghatározásához természetesen figyelembe kell venni az elektronok közötti kölcsönhatást is.

 

A Hamilton-operátor energiaoperátor, és a potenciál vagy kölcsönhatás operátora is az.

Előzmény: Törölt nick (2035)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2039

És vannak olyan összetett részecskék, amikben többszörös elektromos töltés van. (ritka eset..)

 

Délelőtt keresgéltem egy bizonyos előadást, ahol az egységnyi töltésről azt feltételezik, hogy az oszcillátor alapállapoti rezgése. Elképzelhető, hogy magasabb gerjesztési szinten az elemi töltés többszörösével is rezeghet a mező. Csak ehhez brutális mennyiségű energia kellene, ezért nem fedezték még fel.

(Ebben az esetben azonban még az is felvethető, hogy nem lineáris a kvantálás. Ahogyan a hidrogén energiaszintjei sem lineáris skálán helyezkednek el.)

Arra kellene visszaemlékeznem a lyukas rosta agyammal, hogy ezt ki és mikor mondhatta.

Előzmény: szabiku_ (2038)
szabiku_ Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2038

Azért ne keverd teljesen össze a dolgokat. Nem a töltés kvantált, hanem a részecske. Viszont az elektromos töltés szigorúan megmaradó, a részecske pedig nem, mert átalakulhat másféle részecskékké. Ezekből kifolyólag az elektromos töltést is mindig csak kvantumokban találjuk, mert maguk a részecskék a kvantumok, és (mint ahogy a H0 Hamilton-operátor se változó) az ezeket meghatározó jellemzők nem változnak. (Más lapra tartoznak a mértéktérelméleti fázisátalakulások, lassú tendenciák, különféle hátterű kvázirészecskék...) Pl. a kvarkok már az elektromos töltés tört részeivel rendelkeznek. Az más dolog folyománya, hogy ezek leginkább úgy helyezkednek el, hogy kb. egy helyen mindig annyi töltés van, mint más nem kvark részecskében. És vannak olyan összetett részecskék, amikben többszörös elektromos töltés van. (ritka eset..)

Előzmény: Törölt nick (2030)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2037

Tétel: az anyag tulajdonságai márpedig az anyag szerkezetéből következnek. (Kivéve a gyevi bíró.)

 

Konzekvencia: az anyag szerkezetében az aprítást addig lehet folytatni, amíg szerkezet helyett már csak skalár mennyiségek jellemzik. Ámbár a skalár mennyiségekben is képesek egyes matematikusok szerkezetet felfedezni, például oszthatóságot.

Ennek a méregfogát vagy úgy lehet kihúzni, hogy a végső skalár mennyiségek a 0 és 1 (létezik/nem létezik).

Vagy pedig úgy, hogy 1-nél kisebb számokról beszélünk, valószínűségekről.

Előzmény: szőrinszálán (2034)
jogértelmező Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2036

" A téridő kvantumokat nem kell teljesen komolyan venni, ez csak érzékcsalódás."

 

Memóriahiba is hozhat fejlődést a tudományban: pl. Skrublintz Jörgenzen kiskorában egy scifiben téridő kontínuumról olvasott, majd sok év múlva egy reggel ébredéskor felrémlik neki a téridő kvantuuuuuúúúúm kifejezés. Nem tudja mi a túró lehet az, és hogy honnan jött, de felkel, és kidolgozza a matematikáját, oszt már jöhet is a Nobel-díj!

 

Előzmény: Törölt nick (2030)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2035

Ravasz és alattomos kérdésem lenne...

 

Tegyük fel, hogy energia operátor valójában nem létezik.

Persze a Bohr-pályákat le lehet írni néhány proton elektrosztatikus kölcsönhatásaként, mintha annak a potenciális energiájáról lenne szó. Na és mi a helyzet két elektron között? Elvileg ott is kellene működnie.

 

Nézzünk két különböző p-pályát. Ortogonálisak. Rendben, az kijön a Schrödinger-egyenletből, hogy ilyen pályák lehetségesek. Valami zavar engem. Ezeknél a pályáknál nem vettük figyelembe az elektron-elektron kölcsönhatást. Az ortogonális pályák anélkül is kijönnek. Furcsa. Véletlen egybeesés?

 

Valahogy az energia operátorból ki kellene hozni a Pauli-elvet.

 

Előzmény: szabiku_ (2033)
szőrinszálán Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2034

„Valószínűleg mindenféle kvantáltság csak emergens."

 

A nagy kérdés, hogy az általunk tapasztalt részecskék miért nem oszthatók, miért mindig egész számút detektálunk belőlük. A töltések kvantáltsága is ezzel függhet össze. Na de a töltések hogyan kapcsolódnak a megmaradó elemi részecskékhez?”

 

Nem mintha értenék hozzá, csak találgatok. Az elemi részecskék is a téridő-kvantumokból bukkannak elő, létrehozva azokat a csatolási állandókat, amiket töltés egységeknek nevezünk. A töltések azért kifogyhatatlanok, mert folyamatosan a téridőből táplálkoznak. Az elemi részecskék nem tudnak megsemmisülni, viszont sugárzási, vagy energiahullám formát felvehetnek, amivel a kölcsönhatási mezőiket képezik. Ezt az energiát meg a részecskék mozgatása és a téridő-struktúra deformálódása emészti fel. Végül is az idővel visszakerül minden az eredeti helyére. :)

Előzmény: Törölt nick (2030)
szabiku_ Creative Commons License 2020.12.26 -2 0 2033

Esküszöm most sem értem, hogy te mi látsz ebben a doksiban, ami annyira ütős volna. Már egy csomószor megnéztem.

 

Én azért használtam az S jelölést is U mellett, mert S már nem unitér, ezért nem akartam U-val jelölni. H0 hermitikus, de V nem. Így ahol már V is van, ott S-re váltottam az időfejlesztő jelölését. Unitér időfejlesztő operátorral nem tudsz átmenetet képezni az állapotok között. A szuperpozíció meg marad szuperpozíció. U nem változtat a Ci -k szerinti összetételen, a V viszont éppen azokat célozza. Ezt mondjuk nem tudom, miért nem látják a dokumentumaid. A Landau IV könyvből pedig kiolvasható (ha nem is olyan élesen, de egyértelműen).

 

Akkor még van az is, hogy a valószínűségi hullámelméletnek nem felel meg a H-ban akármilyen nemdiagonális elem. Annak időfejlődését megszabják a hozzá tartozó diagonális elemek. Ez szigorú a H(t)-re vonatkozóan, az nem lehet időben tetszőleges.

 

Én ezt az egészet szigorúan a kvantumok és részecskék szemszögéből nézem, mert elemeiben abból állnak az összetett dolgok is. Azt el tudom képzelni, hogy kiforgatják a dolgokat, és csinálnak belőle eltorzult korcsosulásokat. A "gyertyát" mindkét végén tekergetik. Az egyik végét a hullámfüggvény jelenti, a másikat pedig az operátorok. A Hamilton-operátort ha össze-vissza eltekergetik az időben, azzal valami klasszikus féle jelleg keveredik be a koncepcióba. (ami nekem itt nem tetszik, és elkerülöm, hisz nem kvantumelméletbe való.) Lehet, hogy az ilyen kreálmányok bizonyos esetekre hasznosak, de engem nem foglalkoztat, csak a részecskefizika, és a részecskék kölcsönhatása. Ha olyan vizekre evezünk ebben, ahol már nem számít kicsinek a kölcsönhatási erősség (már nem a QED), tehát a perturbációszámítás nem alkalmas, ott a hullámfüggvényes elmélet is kifekszik.

Előzmény: G.Á 0123 (2032)
G.Á 0123 Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2032
Előzmény: szabiku_ (2031)
szabiku_ Creative Commons License 2020.12.26 -1 0 2031

https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011-0001-526_landau_04/ch08.html#x1-12100073

 

https://uwaterloo.ca/physics-of-information-lab/sites/ca.physics-of-information-lab/files/uploads/files/aqm_lecture_notes_12_0.pdf  (80. oldal)

Valójában az   S := UH0SV(t)    (ahol V(t) = UH0+VUH0) felbontás (5.55) nem tehető meg, csak bizonyos feltételek mellett... (perturbáció)

 

K.K az   S =?= UG(t)UH(t)   (17) felbontást (ahol H(t) = UG(t)+H(t)UG(t)) nem tudni, mi alapján gondolja.

 

(Az időrendezéseket csupán nem jelöltem.)

 

Az   S := UH0SV(t)   felbontás (ahol V(t) = UH+VUH  és  H=H0+V) sem tehető meg, csak bizonyos feltételek mellett... (perturbáció) Az Advanced QED (más néven Hard-QED) nem így fejlesztené a V(t) kölcsönhatási energiaoperátort, ha a K.K-féle (17) lenne a tuti.

 

https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011-0001-526_landau_04/ch08.html#ftn.x1-121005f1

 

A megállapításaim igazoltak. (ingyen)

Itt tévedés nem lehet, csak ellentmondás.

 

Előzmény: G.Á 0123 (2020)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.26 0 0 2030

Mi van akkor, ha a téridő is kvantumos

 

Valószínűleg mindenféle kvantáltság csak emergens.

A nagy kérdés, hogy az általunk tapasztalt részecskék miért nem oszthatók, miért mindig egész számút detektálunk belőlük. A töltések kvantáltsága is ezzel függhet össze. Na de a töltések hogyan kapcsolódnak a megmaradó elemi részecskékhez?

A téridő kvantumokat nem kell teljesen komolyan venni, ez csak érzékcsalódás.

Előzmény: szőrinszálán (2025)
jogértelmező Creative Commons License 2020.12.25 0 0 2029

" ... gravitációsan taszító ..."

 

Hú bameg, ez nagyon új!

Előzmény: szőrinszálán (2027)
szőrinszálán Creative Commons License 2020.12.25 0 0 2028

A téridő sajátos dinamikája abban rejlik, hogy a kvantumai hely nélkül vannak, és adott helyben léteznek. A lenni és nem lenni sajátos felfogása értelmében. :)

Előzmény: szőrinszálán (2027)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!