Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2014.04.02 0 0 52125

Kedves zsanna!

 

röviden a helyzet: 2007január első gyerek, tgyás, gyed, majd felgyűlt szabadságok 2008 novemberében és 2009 február végéig táppénz, ekkor második gyerek, vele tgyás, gyed, gyes, 2011 szeptember 21-ig, mikor is megszületett hármaska. Negyedik gyerek idén októberében várható, majdnem napra pontosan egy hónap van a gyes lejárta és a kiírás között. A munkaszerződésem él, folyamatos, de tudom, hogy már nincs meg a pozícióm, és ha módja lenne rá a munkáltatónak, elküldene - ha jól tudom, a terhes nők még mindig védelem alatt állnak, jól tudom? Nekem az eddigiek alapján az lenne a logikus lépés, hogy akkor szept 22-szülésig szabadság, és onnan tovább tgyás stb, de nem vagyok benne biztos, hogy a változások miatt is ez-e a jó megoldás, illetve hogy módosul-e bármilyen jogosultságom. Erősíts meg légyszi, vagy cáfolj :) 

zsanna Creative Commons License 2014.04.02 0 0 52124

Lentebb már írtam, hogy megszűnt a "fizetett ünnep" fogalma. Ugyanolyan, mintha vasárnap lenne, tehát szerintem arra a napra nem írhatnak ki szabadságot, és nem is kapsz rá pénzt.

Előzmény: Berillin (52121)
zsanna Creative Commons License 2014.04.02 0 0 52123

Már nincs olyan, hogy "fizetett ünnep". Ugyanolyan napnak számít bérszámfejtés szempontjából, mint a vasárnap. Bér nem jár rá, de kevesebb lesz a havi osztószám.

Előzmény: Micimalacka (52122)
Micimalacka Creative Commons License 2014.04.02 0 0 52122

az fizetett ünnep

Előzmény: Berillin (52121)
Berillin Creative Commons License 2014.04.02 0 0 52121

Szia Kedves Zsanna!

Gyes lejárta után a szabadságaimat töltöm jelenleg és ha fizetett ünnepnap, most húsvét hétfő következik, akkor az a fizetett ünnepnap nekem is fizetett ünnepnap vagy arra a napra szabadságot fognak kiírni nekem? Vagy az csak egy sima szabadnap lesz?Ügyfélszolgálaton dolgoztam, dolgoztunk mindennap, fizetett ünnepen is.

Köszönöm!

Berillin

zsanna Creative Commons License 2014.04.01 0 0 52120

Nem, maximálás mindíg volt.  Ami tgyás esetében akkor lépett be, ha az irányadó időszakban nem volt legalább fél év munkabéred. 

Írok egy példát:  mondjuk valaki 2013 januárjában szül, és a tgyást sem kezdte meg előző évben, hanem csak 2013 januárban. Ilyenkor az irányadó időszak 2012. Ha 2012-ben dolgozott legalább fél évet, akkor nincs felső korlátja a tgyásnak. Ha azonban mondjuk az első pillanattól kezdve kiíratta magát táppénzre, akkor ha csak júniusig dolgozott és utána már táppénzen volt, akkor csak 5 hónap bérezett napja volt, így hiába keresett volna mondjuk félmilliót havonta, a tgyása felső korlátos lett volna, - a minimálbér kétszeresében.

Így érhető?  És ez már nagyon régóta így van.

Előzmény: Törölt nick (52119)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.01 0 0 52119

ezt értem, de 2014-től van a maximalizálás...? (első gyereknél még nem volt)...köszi

Előzmény: zsanna (52118)
zsanna Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52118

Ha a béred magasabb, mint a minimálbér kétszerese, de az irányadó időszakban nincs legalább fél évnyi bérezett napod.  

Megintcsak nagyon leegyszerűsítve: ha a tgyás-igénylést megelőző évben nem dolgoztál legalább fél évet. (Szabadság lehet benne, táppénz nem.) És mivel azt írtad, hogy gyed alatt született a második baba, igen sanszos, hogy a megelőző évben nemvolt fél évnyi béred.

Előzmény: Törölt nick (52116)
Micimalacka Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52117

En is ezt javasoltam lentebb, ez jarhato ut.

Előzmény: Nemlajos (52113)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52116

ez a maximalizálás (minimálbér*2) mikortól van?

köszi

Előzmény: zsanna (52114)
zsanna Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52115

Nem tudom. Erre a topik eredeti gazdája, Szakbarbár kéne, de Ő már sajnos évek óta hanyagolja a topikot :-(((

Az utóbbi időben több minden változott. Ami tavaly még oké volt, az idén már esetleg nem.  És én nem javasolok olyat, amiben  nem vagyok biztos.

Egy valami biztos: ha munkanélküliről megy szülni, akkor egy esetleges következő babához nem fognak gyűlni a biztosítotti napok.  Ha nem akarnak több babát, akkor ennek nincs jelentősége. De ha ez az első baba lesz, akkor viszont később nagy arcra-esés következhet belőle...

Előzmény: Nemlajos (52113)
zsanna Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52114

Hát, ezért írtam, hogy vannak "nüanszok", amikre így látatlanban képtelenség kitérni. A részleteket meg az látja, akinél ott van a komplett anyagod.

A kereseted az első tgyás előtt jó magas volt? Mert ha netán 4-500 ezer forint körül, akkor sajnos stimmel az alacsony második tgyás...

Előzmény: Törölt nick (52111)
Nemlajos Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52113

zsanna, még egy körre igénybe venném a szakértelmedet és a türelmedet.

 

Most jött egy olyan tipp, hogy a munkanélkülit ne kérje ki azonnal a sógornőm, és holnaptól (ma lejár a szerződése) még 45 napig jogosult eü-ellátásra, majd fizesse úgy június közepéig, júliusig saját maga után a tb-t, és szülés előtt szűk 3 hónappal menjen el munkanélkülire.

És akkor beleszül a biztosítotti viszonyba, jogosult lesz tgyásra, gyedre is.

 

Viszont nem tudom, hogy ez a lyuk, ami a munkanélküli igénybevételéig keletkezne, nem törölne-e mindent.

 

Tényleg nagyon köszönöm a sok-sok segítséget!

Előzmény: zsanna (52106)
Nemlajos Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52112

Köszönöm, ez elég meggyőző érvfolyam :)

 

Előzmény: zsanna (52106)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52111

köszi... igazság szerint megjött az első "dupla" gyed/tgyás...és nem erre számítottam... (2eske tgyás = 1eske tgyás 46%-a...)

Előzmény: zsanna (52110)
zsanna Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52110

Pl.  mennyi ledolgozott időd volt egyeske előtt, milyen dátummal indultak az ellátások egyeskével, előtte hány bérezett napod volt abban az évben, beszámít-e az az év, stb...

 

Sok mindent megnéznek, én az alap-esetet írtam le. Mivel a gyakorlatban nem számfejtek TB-ellátásokat, ezért nem szívesen vállalkozom a mennyi-lesz-az-annyi kérdések megválaszolására - pont azért, mert nagyon fontos apróságok is lehetnek, amiket csak az tud, akinél a komplett anyagod lesz.

Előzmény: Törölt nick (52109)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52109

köszi a gyors választ... az apróságok alatt mit értettél? :D

Előzmény: zsanna (52108)
zsanna Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52108

Egyik sem.

Elvileg a szerződés szerinti béred, DE MAXIMUM az aktuális minimálbér kétszerese után fog jáni. (Tehát ha mondjuk 300 ezer a bruttó béred, akkor idén csak a 101.500 Ft-os minimálbér duplája után jár.)

Viszont azért vannak olyan "apróságok" amik ezt módosíthatják...

Előzmény: Törölt nick (52107)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52107

2. gyerek után a (GYED alatt született), a TGYÁS-t miből számítják?

GYED 70%-a vagy

a fizetés 70%-a?

 

köszi

zsanna Creative Commons License 2014.03.29 0 0 52106

Az igaz, hogy ha valaki alkalmazná, egy kicsti - olyan tizenpárezer forinttal - kevesebb lenne a járulék.

Viszont:

1. ha ott táppénzen van, a táppénz egyharmadát ráverik a foglalkoztatóra, tehát táppénz alatt is pénzbe kerül annak, aki szívességből felveszi

2. Ha valaki többhónapos terhesen létesít munkaviszont, és pár hét után elvonul táppénzre, akkor ott elég jó esély van arra, hogy az OEP megvizsgálja a foglalkoztatás körülményeit, és ha úgy látja, hogy itt nem történt munkavégzés, hanem csak a tgyás meg a gyed miatt jött létre munkaviszony, akkor azt akár semmisnek is nyiláníthatja ....

3. Ha mégis sikerül minden, akkor a munkaviszony megszűnéséig jár szabadságpénz, meg felmondási időre jutó bér, aminek járulékai vannak, és ezt be kell majd tolni a nav-nak. És ezt akár igen sokba is fájhat majd valakinek..

Így hirtelenjében ennyi hátrány jutott eszembe, az egy kicsike kis előnnyel szemben.

Előzmény: Nemlajos (52104)
zsanna Creative Commons License 2014.03.29 0 0 52105

Amíg táppénzen, egyéni vállalkozóként nincs járulékfizetési kötelezettsége. Tehát amikortól már táppénzen lesz, nem kell fizetnie semmit, hanem kapja a táppénzt.

Előzmény: Nemlajos (52103)
Nemlajos Creative Commons License 2014.03.29 0 0 52104

És ha talál valakit, aki "foglalkoztatná" ebben az üres időben, mondjuk 6 órában, annak nem lenne kevesebb a járuléka?

Valamiért nagyon ezt hajtogatja a drága :)

 

Tényleg nagyon köszönöm a türelmet és a kitartást!

Előzmény: Nemlajos (52103)
Nemlajos Creative Commons License 2014.03.29 0 0 52103

Volt, ott is azt szajkózzák, hogy ki jogosult. Bemagolják a jogszabályokat, és ezeket sorolják. Ahelyett, hogy megoldásokat keresnének.

 

Köszönöm, meglátjuk, hogy mennyire megy át neki három hónap alatt, hogy jobb egy hónapra befektetni, és aztán 2 évig nyugodtnak lenni, mint hagyni elúszni a lehetőséget...

 

De még arra mindig nem kaptam ám választ, hogy akkor amíg táppénzen van, neki, mint egyéni vállalkozónak semmi fizetési kötelezettsége nincs?

Előzmény: zsanna (52102)
zsanna Creative Commons License 2014.03.26 0 0 52102

Szakképesítést nem igénylő esetben a 27 % járulék 31 ezer forint, a levont járulékok 23 ezer, az szja pedig 16 ezer forint.

Ez egy hónap után fizetendő, lehet annyit "játszani", hogy csak két vagy három hétig "vállalkozik", és utána megy táppénzre, akkor arányosan kevesebb lesz minden.

És hogy mit lehet szakképesítés nélkül csinálni, azt az önkormányzatnál, az okmányirodán tudják megmondani. Vagy: most nagyon reklámozzák a kormányablakokat, talán első körben ott lehetne érdeklődni - oda könnyebb bekerülni, és szerintem lényegesen hosszabb is a nyitvatartásuk.

(Te meg varrjál szépeket, és mutogasd a baba-varrós topikban, hadd gyönyörködjünk benne  :-)))

 

Előzmény: Nemlajos (52101)
Nemlajos Creative Commons License 2014.03.26 0 0 52101

Igen, úgy értettem, hogy végig egyéni vállalkozó, de egy hónap után mehet táppénzre. De amikor táppénzen van, akkor is van valamilyen fizetési kötelezettsége? Ugyanezek a járulékok, ez a... ha jól számolom, havi 82E Ft?

 

Közben kaptam az információt, hogy 3 hónapig jár a munkanélküli neki, tehát ha márc. 31-gyel megszűnik a munkaviszonya, akkor június 30-ig van munkanélkülin.

 

A céldátum szeptember 18, tehát augusztus 20-ával elmehet tgyásra, ha erre a bő másfél hónapra sikerülne valamit megoldani.

 

Jól gondolom?

 

És persze köszönöm a tanácsot és az ötletelést!

 

 

Hja, és csak hogy berken belül maradjunk, mondjuk babavarró nem lehetne 8 általánossal? Annak mennyi lenne a "költsége"?

Örök hála, de tényleg!

Előzmény: zsanna (52099)
Estike80 Creative Commons License 2014.03.26 0 0 52100

Kedves Zsanna!

 

Nagyin szépen köszönöm a gyors választ!

Szép napot!

Üdv: Hajni

Előzmény: zsanna (52098)
zsanna Creative Commons License 2014.03.26 0 0 52099

Ööööö, nem csak egy hónapig lesz egyéni vállalkozó, hanem végig, még a babázás alatt is, csak éppen  majd táppénzen/tgyáson és gyeden lesz.... Tehát a vállalkozói jogviszonyát nem szabad sem megszüntetni, de még szüneteltetni sem....

Ha a munkaviszony megszűnését követő 30 napon belül vállalkozó lesz, akkor TB szempontból folyamatosnak fog számítani a biztosítottsága, és egész terhessége alatt táppénzen lehet majd. Illetve praktikussági okból érdemes -28 naptól indítani a tgyást, mert az 70 %, a táppénz meg csak 60.

Hogy egy hónap mennyibe kerül? Az attól is függ, hogy milyen tevékenységre választja ki, olyanra-e amire elég a 8 általános, vagy olyanra, ami szakképzettséget igényel? Vegyük az utóbbit, mert az előbbire elég nehéz már tevékenységet találni. Ez esetben 118 ezer a garantált minimálbér, ez után kell 36 ezer forint szochó adót, 27 ezer forint levont járulékot, és 19 ezer forint szja-t fizetni.

Előzmény: Nemlajos (52097)
zsanna Creative Commons License 2014.03.26 0 0 52098

igen, jól gondolod. Attól kezdve jár, ahogy megkezded a szabadságokat.

Előzmény: Estike80 (52096)
Nemlajos Creative Commons License 2014.03.26 0 0 52097

Köszönöm a választ!

Ezek szerint ha egy hónapot egyéni vállalkozó, akkor utána megint jogosult valameddig táppénzre? A táppénz idején nem lesz semmilyen fizetési kötelezettsége?

 

Nagyságrendileg mennyibe kerülne ez a hónap neki (járulékok)?

 

Köszönöm!

Előzmény: zsanna (52093)
Estike80 Creative Commons License 2014.03.25 0 0 52096

Kedves Zsanna!

 

Az előzőket folytatva...

Keresgéltem, és ezt találtam a NET-en:

 

Akkor most azt, MIKOR jár a szabadság?

A szabadságnak a munkavállaló pihenését, regenerálódását szolgáló rendeltetéséből következik, hogy az alapvetően a ténylegesen munkában töltött idő után illeti meg a munkavállalót minden naptári évben. Mindazonáltal a törvény tényleges munkavégzés hiányában is munkában töltött – így szabadságra jogosító – időnek minősíti a következő időtartamokat: 
- a munkaidő-beosztás alapján történő munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés időtartama (ilyennek minősülnek például a pihenőnapok, pihenőidők vagy a rendkívüli munkavégzés ellenértékeként biztosított szabadidő),
- a szabadság időtartama (a szabadság is szabadságot generál)!!!

 

Akkor ezek szerint júniustól számolódik arányosan az éves szabim? Jól gondolom?

Köszönöm!

Hajni

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!