Keresés

Részletes keresés

tibb Creative Commons License 2007.05.04 0 0 2090
Frissítettem a honlapot (http://www.freeweb.hu/tibb/). A múzeumba a hopi kosarak mellé felkerült néhány hopi kerámia is.
annie99 Creative Commons License 2007.05.04 0 0 2089

Egy találós kérdés hétvégére:

Ez a bácsi az általam ismert leghosszabb életű indián. Ezen a képen is száz év fölött van. A nyolcvanas években halt meg. Mármint a huszadik század nyolcvanas éveiben :) Híres személy fia, aki viszont nem élt soká.

Ki lehet ő?

annie99 Creative Commons License 2007.05.04 0 0 2088

Logikusnak tűnik.

Mégegy kérdés: neveztek el róla valamilyen altörzset, csoportot vagy csak családnévként használták tovább a nevét? Azért kérdezem, mert van egy lánc (képen), amit a fia csinált, és néhány más tárgy, ami szintén az ő neve alatt fut. Nem tudom, hogy akkor azok is a család tulajdonában voltak, vagy tágabban kell értelmeznem a meghatározást. Női mokaszin is van közte, tehát nem (csak?) a saját személyes tárgyairól van szó.

Előzmény: Galgadio (2087)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.04 0 0 2087

Jó kérdés, de nem tudom rá a pontos választ.

Csak sejteni lehet, hogy mivel a lakota törzsek nagyjából 1740-1750 óta folyamatosan szorították ki a Powder-medencéből, majd a Sziklás-hegység keleti előhegyeiből a keleti sosónikat, azok talán úgy gondolták, hogy - amerikai segítséggel - 1876-ban érkezett el a visszavágás lehetősége.

Előzmény: annie99 (2085)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.04 0 0 2086

Most hogy mondod ezt a csonkítást, nekem csak most tűnt fel.

Ez esetben viszont tányleg inkább Sand Creek, a források itt emlékeznek meg ilyen típusú barbarizmusról.

Persze előfordulhatott máshol is:((((

Előzmény: annie99 (2083)
annie99 Creative Commons License 2007.05.04 0 0 2085
A Nagy Sziú Háborúban látott fantáziát, vagy csak nem bírt a harcosokkal?
Előzmény: Galgadio (2082)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.04 0 0 2084

Bár lehet éppenséggel az 1868. évi Washita Fork-i mászárlás is.

Sajnos van miből válogatni...

Előzmény: Galgadio (2080)
annie99 Creative Commons License 2007.05.04 0 0 2083

Azért kíváncsi vagyok, hogy miért pont arra gondolsz.

Ilyen típusú csonkításról tényleg csak Sand Creek-nél olvastam, de nem vagyok szakértő a témában, meg talán nem is ez dönt.

Előzmény: Galgadio (2080)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.04 0 0 2082
Ő is a nyugati indián főnökök azon vonulatához tartozott, mint a varjú Sok Merész Tett vagy az oglala Vörös Felhő, akik belátván a fegyveres ellenállás kilátástalanságát, békés eszközökkel próbáltak munkálkodni népeik jólétén.
Előzmény: Galgadio (2081)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.04 0 0 2081

Washakie, a keleti sosónik (Eastern Shoshone) legendás főnöke.

1840 körül egyesítette a szétszórt keleti sosóni csoportokat.

Soha nem harcolt az amerikaiak ellen.

1868-ban népe az újonnan szervezett Wyoming Territóriumban, a Wind River vidékén kapott rezervátumot.

1876-ban elengedte harcosait a hadsereg oldalán a Nagy Sziú Háborúba.

Washaki főnök matuzsálemi kort ért meg (1804-1900), ő volt az első indián főnök, akit teljes katonai pompával temettek el.

http://en.wikipedia.org/wiki/Chief_Washakie

Galgadio Creative Commons License 2007.05.04 0 0 2080
Szerintem az 1864. évi Sand Creek-i mészárlást ábrázolja.
Előzmény: annie99 (2079)
annie99 Creative Commons License 2007.05.04 0 0 2079
"Village massacre scene on buffalo skin" Indian Museum, Cody (Wyoming) Több kinyilatkoztatás a konkrétumokról nem volt hozzá mellékelve, ezért veszem a bátorságot, hogy a csejenn-arapaho témához kapcsoljam. Remélem, látszanak a részletek. 
nj Creative Commons License 2007.05.02 0 0 2078

"Érdekes viszont, hogy az északi ág néhány harcost leszámítva nem vett részt az 1876-1877. évi Nagy Sziú Háborúban."

Sőt, a Red Cloud-féle háborúban sem vettek részt igazán! 1865 nyarán Connor tábornok elpusztított egy arapaho falut, állítólag ennek hatására 1866 végén a Fetterman-csatában harcoltak arapahók is, de utána se kép, se hang.   

Én is kíváncsi lennék arra, hogy mi történt az északi arapahókkal 1865 és 1878 között, ha addig állandóan együtt táboroztak, akkor azt követően miért nem tartottak a cheyennekkel.

Előzmény: Galgadio (2077)
Galgadio Creative Commons License 2007.05.02 0 0 2077

Sziasztok!

Az arapahókról idáig kevés szó esett, pedig az 1860-as években a lakoták és a csejennek mellett ők voltak a hadseregellenes szövetség harmadik népe.

Nyelvileg a csejennek rokonai, mivel mindkét nyelv az algankin nyelvcsalád nyugati ágába tartozik, bár én azt olvastam a neten, hogy a rokonság ellenére kölcsönösen érthetetlenek egymás számára.

Az arapahó díszítőművészet rendkívül szép és motívumokban gazdag, a Nagy-síkságon a legszebbek közé tartozik.

A Szent Békepipát állítólag világteremtő tulajdonsággal ruházták föl, de ez szerintem lehet hogy csak az antropológusok rossz interpretációja is.

Ugyanúgy északi és déli ágra oszlottak mint a csejennek.

A déli ág harcosai még részt vettek 1874-ben a 2.  Adobe Walls-i és Palo Duro Canyon-beli csatákban, de aztán eltűntek az indián háborúk színpadáról.

Érdekes viszont, hogy az északi ág néhány harcost leszámítva nem vett részt az 1876-1877. évi Nagy Sziú Háborúban.

Ennek okát esetleg tudja valaki?

Az északi ág maradékai 1878-ban költöztek be a keleti sosónik Wind River rezervátumába.

Nagy buzgalommal vettek részt a Szellemtánc-mozgalomban.

Az 1890-es években James Mooney, a neves amerikai antropológus dolgozott közöttük.

Ha van valami bővebb anyagotok róluk, szívesen fogadom.

annie99 Creative Commons License 2007.04.26 0 0 2076

"Elképzelhető, hogy a komancsok már eleve nagyon fogékonyak, ill. tanulékonyak voltak ezen a téren és ezért tanultak meg olyan hamar lovagolni."

Száz év alatt lehet, hogy még én is megtanulnék. A súlypont is alakul :)

(Haida: jólvanna, igazad van.)

Előzmény: Galgadio (2075)
Galgadio Creative Commons License 2007.04.26 0 0 2075

Szia!

Hát erre, ha agyoncsapnak, sem tudok válaszolni.

Elképzelhető, hogy a komancsok már eleve nagyon fogékonyak, ill. tanulékonyak voltak ezen a téren és ezért tanultak meg olyan hamar lovagolni.

Meg talán a testalkatuk is közrejátszhatott benne, mivel a leírások szerint a többi síksági indiánnál alacsonyabbak, tömzsibbek és szélesvállúbbak voltak.

Az alacsony, zömök emberekből általában jobb lovasok lesznek, mint a hosszú langalétákból.

Gondolj csak bele: a súlypontjuk közelebb van a ló hátához:-)))

Egyébként vitatható, hogy a komancsok lovasbravúrjai mennyit értek az amerikaiak huzagolt csövű puskái ellen....

Előzmény: Don Quixote (2071)
tibb Creative Commons License 2007.04.26 0 0 2074
Erre csak azt az okosságot tudom válaszolni, hogy a Nagy Síkság lovas népeinek történetéből pontosan azt a tanulságot vonhatjuk le, hogy fejlett lovaskultúra kialakulásához nincs szükség több száz évre. Kb. 3 generáció alatt teljesen átalakulhat egy nép életmódja.
Előzmény: Don Quixote (2071)
Galgadio Creative Commons License 2007.04.26 0 0 2073
Kétségkívül:-)
Előzmény: annie99 (2072)
annie99 Creative Commons License 2007.04.26 0 0 2072

A nyelvészethez nem tudok hozzászólni, de a tárgyalkotás és a díszítés terén a haida nem áll messze a tlingittől, az biztos.

haida

tlingit
Előzmény: Galgadio (2069)
Don Quixote Creative Commons License 2007.04.26 0 0 2071

Nyelvészetnél és tollmunkáknál izgalmasabb témát dobok be:

az amerikai leírások rendre megemlítik, hogy a komancsok micsoda kiváló lovasok voltak, különböző lovasbravúrokat hajtottak végre a támadásokban, állítólag olyat is tudtak, hogy a ló oldalán lógtak és a ló lábai közül tüzeltek a katonákra.

Namost az én ismereteim szerint ilyen fejlett lovaskultúra kialakulásához általában több száz év szükséges.

Ha a komancsok valóban csak az 1700-as évek elején kezdtek megismerkedni a lovaglással, akkor hogy alakulhatott ki röpke száz év alatt ilyen bravúros lovaglótudás náluk?

Csak nem a texasi és nuevo méxicoi spanyoloktól vettek lovaglóórákat?

1 óra 5 peso :-))))))

Galgadio Creative Commons License 2007.04.26 0 0 2070

"A Sárga Föld Napja ? ;-)"

Ha Sárga Föld Napja nem is, de A Sárga Föld Népe létezett az é-amerikai indiánok körében.

A középső algankinok közé tartozó Sauk vagy Sac nemzetet hívták így.

Saját nevük Osakiwuk vagy Osakiwaki volt.

Közeli testvérnépük a Fox (francia Renard, magyarul Róka) önelnevezése pedig Meshkwahkihaki vagy rövidebben Meskwaki volt, ennek a kifejezésnek a jelentése "A Vörös Föld Népe".

A Sauk és Fox nemzetek eredetileg a Michigan-tó vidékén éltek, de az irokézek, a franciák és más törzsek nyomására Illinoisba vándoroltak.

Innen az amerikaik űzték el őket (Fekete Sólyom háborúja 1832-1833), rövid időre Kansasba kerültek, majd 1859-ben Iowa államban kaptak egy apró rezervátumot, ami a mai napig is megvan.

Galgadio Creative Commons License 2007.04.26 0 0 2069

Sziasztok!

Végül is nem annyira érdekes.

Amerikai nyelvészek számítóges támogatással megalkottak egy hipotetikus proto-tibeti-navahó nyelvet.

A hipotetikus ősnyelv kora 8 ezer év, tehát ez azt jelentheti, hogy a tibetiek és a navahók ősei kb. Kr.e. 6.000 körül válhattak el egymástól.

Ha ez igaz, akkor a nyelvi rokonságot természetesen ki kell terjeszteni az egész sino-tibeti és na-dene (na-diné) nyelvcsaládokra.

A sino-tibeti Kelet- és Délkelet-Ázsia legkiterjedtebb nyelvcsaládja, ide tartozik a kínai nyelvek többsége, a tibeti-burmai, ill. a thai-lao. Egyesek a vietnamit is ide sorolják.

A na-diné nyelvcsaládba az észak-amerikai tlingit, eyak és athapaszka nyelvcsaládok tartoznak, korábban néhány nyelvész ide sorolta a haidát is.

Előzmény: tibb (2067)
annie99 Creative Commons License 2007.04.26 0 0 2068

Csatlakozom az előttem szólóhoz.

Ezek a tollmunkák mostanában készültek. Gyönyörűek így egymás mellett, ahogy a pasztell földszínek variálódnak, nem tudom levenni a szemem róluk.
tibb Creative Commons License 2007.04.25 0 0 2067
Nem. Légy szíves, homályosíts fel bennünket!
Előzmény: Galgadio (2066)
Galgadio Creative Commons License 2007.04.25 0 0 2066

Visszatérve az amerikai őslakosság kérdésköréhez:

a dene-tibeti nyelvrokonság elméletéről már hallottatok?

Galgadio Creative Commons License 2007.04.25 0 0 2065

"A Sárga Föld Napja ? ;-)"

Annyira azért nem, két pohár volt az aznapi penzum:-)

"Az beszámít ünneplésnek, ugye? :)"

Egy kis jóindulattal elfogadom:-)

Annak idején én is kedveltem azt a filmet.

Előzmény: annie99 (2064)
annie99 Creative Commons License 2007.04.25 0 0 2064

A Sárga Föld Napja ? ;-)

Közben eszembe jutott, hogy aznap megnéztem a Napfivér, Holdnővér c. filmet, hippikorom kedvencét. Az beszámít ünneplésnek, ugye? :)

Előzmény: Galgadio (2063)
Galgadio Creative Commons License 2007.04.25 0 0 2063

Egy kis közösségi szemétszedéssel.

Utána meg jó kis halászlével és borral a szabad levegőn elfogyasztva.

Mindig is azt mondták, hogy tudok élni:-)))

Előzmény: annie99 (2062)
annie99 Creative Commons License 2007.04.24 0 0 2062
Tényleg, Te hogy ünnepelted?
Előzmény: Galgadio (2059)
annie99 Creative Commons License 2007.04.24 0 0 2061

Szégyellem bevallani, de nem is tudtam, hogy most van :(

De úgy jártam rajta, hogy ne fájjon neki...

Előzmény: Galgadio (2059)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!