Nem sok minden látszódik a mini képen, de a leirásból arra következtetek, hogy ez rendesen el lett baszva.
Jól többféleképpen lehetett volna megoldani:
1. a szerelőbeton alatt a visszatöltés rétegesen (30 cm-ként) tömöriteni kell, 95%-osra. Ennek a tetejére tömöritett kavicságy kerül 15 cm vastagon, majd a vsalat szerelőbeton
2. Nem érdekes a feltöltés tömöritése, ha
a) a szerelőbeton vasalt és rátámaszkodik a pincefödémre/falra, valamint a szerelőbeton alatti alapozásra
b) a szerelőbeton vasalt, és csak az alatta lévő alapozásra+lábazatra támaszkodik rá, a pincefal mellett egy koszorú fut végig
Javitani nem tudom hogyan lehetne, mert ahhoz kevés az infó.
Mi a francnak kellene egy járdát a falhoz bekötni?
Egy megfelelő járda:
- rendelkezik SZILÁRD, TÖMÖRITETT kavicsággyal, ami mellesleg a nedvesség gyorsabb elszivárgásában is segit
- dilatálva van
- a dilatáció és a fal melletti hézag ki van öntve UV álló, rugalmas kitöltőanyaggal (jellemzően bitumen)
- van megfelelő lejtése
- nagy terhelésnél vagy nagyobb daraboknál nem árt bele a vasháló
- és a házról a csapadékviz elvezetés nem annyi, hogy a járdára folyik a viz
-
A munkadijra meg annyit, hogy 3000 Ft/m2 áron kapsz nagyon jó minőségű térkövet, amit aztán 2000 Ft/m2 áron leraknak neked a mostani járdára misung ágyazatba, szegélykővel. Ez 12 m2 esetén megvan mindenestől 60-70e Ft-ból.
Felmerült egy kérdés amit nem tudom, hogy hogyan kellene megoldani!? A pincetömb körül visszatöltött földre öntötték a szerelőbetont, és nem fekszik rá a pincetömb falára, hanem a fal oldalánál van. A föld ahogy esik össze, a szerelőbeton folyamatosan süllyed. Ha most kitöltöm valamivel az üreget, ami megszilárdul, az alatt a föld tovább süllyed, fél év múlva megint üreg lesz alatta. Ezzel mit lenne érdemes csinálni? Csináltam egy képet, hogy világosabb legyen a dolog.
A betonon válaszfalak is vannak a kritikus részek felett.
Lejtése a járdának, már most is meg van. Azt mondták a mesterek, hogy azért "mászott el" a járda a házfalától, mert a vasalásnak nem volt "csatlakozása" a falhoz. Nem mondták ezt a bitumenes kiöntést, csak azt, hogy az uj vasalat mindenképpen legyen rögzitve a falhoz.
Nálunk 32e a 8 m3-es, és 7000 ft-ért találok megbizható embert egy napra. Mert az a 10-12 m2 csak akkor tart tovább, ha több rétegű a beton, mint nálam volt.
(Ehhez egyébként utána hozzátartozna egy tömöritett kavicságy az új járda alá.)
Mint írtad a régit ott akarod hagyni. Így önthetitek ki bitumennel a fagy csak mozgatni fogja. Ezért kéne az új alá kavics ágy, de hát itt nem megy. A vastagságról : annyi lesz, amennyit választasz. Én vasalás nélkül úgy 6 -8 cm-t betonoznák le, kb. 2 -es dilatációs mezőre osztanám, majd a dilalácós hézagokat és az épület -járda közét forró bitumennal önteném ki.
Ahogy látom nem egy széles járda, így már ezért se indokolt a nagyobb vastagság. Dehát mint írtam a választás a Tied !
Én szerintem nem kerülne többe feltör(et)ni, mint amennyibe a vas kerülne a második rétegbe. 12 m2-nél nem sokat gondolkoznék ezen, még ha nincs semmi eszköz sem:
6000 egy bontókalapács bérlés
16000 egy 3m3-es konténer
10-15000 egy biorobot, ha saját kezűleg nem megy már
Ha nem tudsz konkrétumot, akkor miért kell hülyeségeket beirni?
6 cm nem elég járdabetonnak, mert pár év alatt szétfagy a picsába. A vas meg pont amiatt kell bele, mert alatta ott a másik beton, és az esetleg közéjük kerülő viz minél kevésbé tudjon kárt okozni.
(a beirt árra meg inkább nem irok semmit, mert érdekes lenne, ha 10-12 m2-nyi járdát 70-140e Ft-ért csinálnának meg, csak munkadijban)
10-15e Ft/m3-ért betonoznak manapság, plusz a zsaluzás és betonszerelés.
Arra nagyon kéne figyelni, hogy a házfal mellett a rés legyen kiöntve bitumennel, mert ha az új és a régi beton közé bejut a viz, és ott megfagy, az megemelheti az egész járdát.
Attólfügg, hogy vállakozóval csináltatod, vagy Te vagy a 'mester' és még egy segéd keveri a betont !
Mert kell ide minimális szaktudás, némi szerszám és segédanyag.
Szerintem min. 70 eft, de lehet a duplája is.
De az ártól függetlenül. Minek 8 vagy akár 10 cm ? Szvsz elég egy 6 cm, viszont kell bele un. dilatációs osztás. Amúgy új járdánál kell alá kavicságy is, stb. A vasalást hagynám máshová.
Uraim! lenne még egy kérdésem, de ez a járdára vonatkozik.
Az épület körüli járdát kb 25 éve csináltuk. Jelenleg it-ott felfagyott és a háztól is mind jobban távolodik el. Nem akarom az egészet feltör/et/ni. Arra gondoltam, hogy ujból bevasaltatom és teszek rá még egy réteg betont kb 8-10 centi vastagságban. Az összes hosszuság kb 12 méter.
Közvetlen családtag (vagy te magad) megfelelő végzettség esetén elláthatod a szakember szerepét. Ehhez az adott szakma kamarájától kell valami igazolás, amit elfogad az épitésfelügyelet.
(van itt a fórumon egy Peter atyuska nevű műszaki ellenőr, szerintem kijavitja a pontatlanságaimat, mert ő jobban képben van)
Az a baj, hogy tavaly akkor szarkavarás ment eégsz évben a jogszabályokkal, hogy örültem ha azokat nyomon tudtam követni, amik közvetlenül érintenek :)
Értem, akkor ez egy kissé meg lett bonyolítva. Kb. 10 éve építettünk egy kis boltot, akkor még csak egy felelős műszaki vezetőre volt szükség. Köszönöm szépen a segítséget!
1. Ami nem tartószerkezeti, azt csinálhatod magad, csak le kell papirozni az e-naploban. Magyarul meg kell egyezned a kőművessel, hogy ő beirja, hogy ő készitette, te meg ezért adsz neki valamennyit admiszitrative. Illetve valami hasonló módszer (elég sok lehetőség van)
2. Mindkettőre igen.
3. Elvileg megcsinálhatja ő is, csak kell valami igazolás a kamarától. Már hónapok óta futok ez után az infó után, de nem kaptam konkrétumobbakat.
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Van egy telkem, melyre szeretnék építeni egy kb. 80-100 m2-es családi házat. Anyagi korlátaim miatt, amire van lehetőség, saját magam szeretném kivitelezni.
Elkezdtem hát utánajárni a dolgoknak, mert semmi tapasztalatom nincs új ház építésével kapcsolatban. Rögtön találkoztam az e-építési naplóval. Kérdéseim:
1, Kizárólag kőműves végezhet minden kőműves munkát? Vagy megvan az a lehetőség, hogy az alapot, tartó falakat, koszorút kőműves készíti, de pl. a válaszfalakat, vakolást, burkolást, gipszkartonozást én készíteném el? Van erre valamilyen előírás? (mert ha pl. csak a vakolást magam készíthetném el, már rengeteget tudnék spórolni)
2, A tetőhöz ácsot hívnék. Hozzá is kell felelős kivitelező? És mivel már 2-en vannak, ezért kell műszaki ellenőr is?
3, Édesapám villanyszerelő (mestervizsgával rendelkezik). Végezheti ő a villanyszerelési munkálatokat?
Remélem nem kérdeztem nagy hülyeségeket, de kicsit zavaros ez az egész számomra.
A szám a szemcsenagyságot jelenti milliméterben. Minél nagyobb, annál nehezebben tömörithető a beton, és annál inkább fészkesedhet. (viszont szerkezeti betonba 0-16nál kisebbet nem szabad rakni)
A kőműves javasolta h. 0-32 hozassak mert a 0-24 esetén rengeteg anyag kell .....???? ebből akarja a zsalukővezést, a talpkoszorűt ,szerkezetbetont , felsőkoszorút!
maradjak szerinted 0-24 nél? én a legelejétől ebben gondolkodtam
Kétoldalt deszka akkora magasságban amire kell emelni, előtte betonhíd kence majd kiönteni betonnal. Egyszerű gyors legkisebb meló, betont lehet hozatni vagy helyben keverni zsákosból, vagy sk összeállítással.