Keresés

Részletes keresés

katonalajos Creative Commons License 2008.09.30 0 0 534
külső hőmérséklet-érzékelő
A külső hőmérséklet-érzékelő elhelyezésének legfontosabb szempontja, hogy a nappalival megegyező hőmérsékleti, szél és napsugárzás hatásoknak legyen kitéve. Legtöbb esetben a külső hőmérséklet-érzékelőt az épület leghidegebb oldalára kell felszerelni (É–ÉNY-i oldal), hogy ne legyen kitéve közvetlen napsugárzásnak. Ez azt biztosítja, hogy a ház minden helyiségében elegendően meleg lesz. Ha a szabályozott helyiségek ablakai az épület ugyanazon oldalán találhatók, akkor az érzékelőt is ennek az oldalnak a külső felületére kell szerelni. Ez lehet az épület déli oldala is. A külső hőmérséklet-érzékelő védőburkolata biztosítja, hogy a napsugárzásnak nem lesz hatása az érzékelőre. Ne szereljük fel a külső hőmérséklet-érzékelőt védett helyre, mint pl. falmélyedésbe vagy a balkon alá. Nyílt helyre kell felszerelni, hogy érhesse minden környezeti befolyás. Kerüljük az érzékelő ajtó vagy ablak fölé szerelését, ellenkező esetben a meleg légáramlatok befolyásolják a mért értéket. A 3 emeletnél nem nagyobb épületek esetén a hőmérséklet-érzékelőt kb. 2/3 épületnyi magasságban, magasabb épületeknél a 2. és 3. emelet közé ajánlatos felszerelni.
monyesz Creative Commons License 2008.09.30 0 0 533
Kérdés, hogy jól helyezték-e el a külső érzékelőt, beállították-e rendesen az épület tulajdonságaihoz, stb.
Szal nem lehet ezt olyan eccerűen megítélni szerintem.
Előzmény: Real_Tek (530)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.30 0 0 532
Hűha, ezt viszont számomra egy meglepő infó. Igazából most köpni-nyelni nem tudok, de természetesen bizonyára lehet igazság tartalma a dolognak. Olyan jó lenne, ha tudná mellé indoklást/indokokat írni.
És egyben kíváncsian várom, hogy többieknek mi erről a véleménye?
Előzmény: Real_Tek (530)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.30 0 0 531
Én csak kérni tudom, hogy ne "cégezzünk" mán. Thx
Előzmény: Real_Tek (529)
Real_Tek Creative Commons License 2008.09.30 0 0 530

Egy kis infó a külső hőmérséklet érzékelőben gondolkodóknak. Nálam mind az, aki beszerelte, mindpedig a beüzemelő szervízes egyaránt azt mondta, hogy nem javasolja. Gyakorlati tapasztalataik szerint akinek van, az nem elégedett vele, sőt legtöbben le is szereltetik.

Real_Tek Creative Commons License 2008.09.30 0 0 529

Sziasztok,

Nos nekem ma végre beüzemelték a "drágaságom" :o) Mostmár az új kazánnal vágok neki a fűtési szezonnak.

Lajos lehet, hogy off-nak veszi majd, de aki a Centrop Kft.-vel helyezteti üzembe majd a kazánját annak ajámlom, hogy az ígért nap előtt mégegyszer egyeztessen velük. Viszont elismerem korrekten kezelik a panaszokat.

Dínó Creative Commons License 2008.09.30 0 0 528

Elküldtem, közel is van hozzád, de félő, hogy Baxi beüzemelésre nem szerződtek.

(nem írtam tárgyat, remélem nem gyomlál ki a spamszűrő)

Előzmény: katonalajos (527)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.30 0 0 527
Az adatlapomon van e-mail cím, ha esetleg tudsz valakit (valakiket) ajánlani, akkor azt örömmel fogadom. Köszi!
Ja, ha lenne külső hőmérséklet szabályozóm is, akkor még drágább lenne.
Előzmény: Dínó (526)
Dínó Creative Commons License 2008.09.30 0 0 526

Hmm. ezek szerint Te úgy jártál a kazánoddal, mint én a TEKA sűtő+főzőlapommal: sikerült akciós áron venni  valamit, aztán a beüzemeléskor kifizetjük a megspórolt részt :)

 

Elég durva árakat kaptál. Ha jól emlékszem nálam a kazán "csak" valami 14-16e lett volna külön.

 

Volt olyan  szervíz, aki a külső hőmérséklet érzékelők és a termosztát bekötéséért (csak a kazánoldalon) is súlyos ezreket szeretett volna elkérni :)

Előzmény: katonalajos (523)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.30 0 0 525
(520) Nálam pl. olyan vegyes rendszer van, hogy mindenütt csak padlófűtés van, kivétel a hálószoba, mert ott csak radiátor.
Előzmény: monyesz (524)
monyesz Creative Commons License 2008.09.30 0 0 524
Csak a radiátoros részt nem tudod működtetni ? Mert az gyorsabban képes reagálni és ilyen időben elég is.
Előzmény: Dínó (522)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.30 0 0 523
Beüzemelés
Felhívtam jó pár szervizt a kazánom beüzemelésével kapcsolatban, ami ugye elengedhetetlen ahhoz, hogy a garanciális feltételeknek eleget tudjak tenni - kvázi kötelező. Kondenzációs kazánok esetében ennek díja Zuglói kiszállással bruttó 27.600 és 32.000 forint között mozog.
Jövőben vásárlók esetében kéretik ezt a költséget is beszámítani!
(Megjegyzés: nem kondis kazán esetén ez a költség 16.000 és 21.000 között adódik.)
Előzmény: Dínó (490)
Dínó Creative Commons License 2008.09.30 0 0 522

Nálam ugyanez a helyzet.

Mindkét kör előremenője időjárásszabályzott, radiátorok max 60 fokra méretezve (illetve az extra hőszig miatt valószínűleg kevesebbre :) )

 

Egyelőre küzdök: állandó padlófűtéssel ebben a 10 fokos időben egyrészt túlfűtök (mivel a nappalim benapozott), másrészt a kazánom is gyakorlatilag folyamatosan menne. Ez teljesen leszabályozva is 5kW, ami nem kevés.

Ki kellene tapasztalni a fűtési görbéket, lehet, hogy egy laposabb görbével nem lenne gond. Bár a napsütés azért be tud zavarni.

 

Termosztátból jelenleg a Siemens REv23 teker, bár a Honeywell CM907 sokkal szebb (háttérvilágításos kijelző, magyarázó feliratok,...stb). Valószínűleg ettől függetlenül "dobra verem", mivel nincs kedvem a Siemenset lebányászni a falról :)

 

Egyébként érdekes a Lajos által linkelt Thermo DTC termosztát is, ez a leírása alapján a levegő és a padló hőmérsékletét is figyelembevéve szabályoz. A kérdés az, hogy a "tanuló" része PI vagy PID :).

(mondjuk az árát se találtam meg egyelőre)

Előzmény: Jancsii (520)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.30 0 0 521
Hát igen, ez is egy vegyes rendszer, de ebben az esetben elengedhetetlen, hogy a külön padlófűtéses helyiséget is temperálni kelljen.
Amikor egy légtéren belül van padlós és radiátoros kör is, akkor nem nagyon látom értelmét a kettős vezérlésnek.
Előzmény: Jancsii (520)
Jancsii Creative Commons License 2008.09.30 0 0 520

Nálam pl. olyan vegyes rendszer van, hogy mindenütt csak padlófűtés van, kivétel a hálószoba, mert ott csak radiátor. Tehát több féle vegyes rendszer van.:)))

 

Előzmény: katonalajos (519)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.30 0 0 519
Jajj Jancsii, hát én is ezt "mondom" te! :-)
Előzmény: Jancsii (517)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.30 0 0 518
Még szabályozásról ezeket találtam az előbb említetteken kívül: (375) (386) (392) (394) hsz.
Előzmény: katonalajos (513)
Jancsii Creative Commons License 2008.09.30 0 0 517
Létezik egy olyan vegyes megoldás, amikor padlófűtés is van és radiátoros is. Ezt úgy mondják, hogy a padlófűtéssel, csak temperálunk és a radiátorral szabályozzuk a szoba hőmérsékletét. Tehát  kb. 18-20 fokra fűti a szobát a padló és a hiányzó 1-2 fokot a radiátorral pótoljuk. Itt jobban megoldható az állandó hőmérsékletű víz. Csak a radiátorokkal kell "játszani."
Előzmény: katonalajos (516)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.30 0 0 516
Persze éreztem én ezt, csak témafelvetésnek szántam.
Az alacsony előremenő miatt én még mindig azt preferálom, hogy legyen az a padlókör folyamatos (jó alacsony hőfokú) vízzel meghajtva, oszt a radiátor oldalt szakítsuk meg mindig egy szobatermosztáttal. Persze ezt a megoldást akkor látom főleg járhatónak, ha van kültéri hőmérséklet figyelés.
Előzmény: Jancsii (515)
Jancsii Creative Commons License 2008.09.30 0 0 515
Ezt nem volt nehéz megtalálnod. Ez a régi klasszikus módszer. Sajnos a kondenzációs kazzánnál nem jó. Az a lényeg a kondis kazánnál, hogy olyan alacsony hőfokú vizet tudsz vele csinálni, ami közvetlenül belevezethető a padlófűtésbe. Sajnos ez a hőmérséklet kevés a radiátornak, ezért a radiátor hőleadó felületét kell megnövelni. Erről már beszéltünk, hogy kb. 50%-al.
Előzmény: katonalajos (514)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.30 0 0 514
Találtam egy ilyen megoldást:
A kombinált rendszert úgy kell építeni, hogy a radiátoros kör és a padlófűtési kör előremenő hőmérsékletét külön-külön szabályozzuk. A padlófűtés vízhőmérsékletét a radiátoros kör vizéből keverjük ki, egy, a visszatérő oldalra szerelt egyutú szeleppel. Nagyon fontos gondoskodni a padlófűtési körök vízmennyiségének beállításáról. E nélkül nincs jól működő padlófűtés. Használjunk thermohidraulikus szelepmozgató felszerelésére alkalmas osztógyűjtőt.
Mi a véleményetek erről kondenzációs kazánok használata mellett?
katonalajos Creative Commons License 2008.09.30 0 0 513
Itt találtam valamit, hátha ilyen érdekel.
Egyéb iránt szobatermosztátok esetében a Siemens, Beryl, Honeywell típusokról értekeztünk: (300) (302) (315) (316) (319) (324) (325) (338) (342) (356) (368) hozzászólásokban. Van még sok más típus is, de még nem esett róluk szó.
Előzmény: Attis_ (512)
Attis_ Creative Commons License 2008.09.30 0 0 512

Igen van időjáráskövető szabályozás, külső hőmérsékletérzékelővel a ház északi oldalán.

Ez alapján határozza meg a kazán az előremenő hőmérsékletet.

Az idei az első teljes tél ezért most lesz a pontos beszabályozása.

Padlótermosztátból, és szobatermosztátból  milyen tipusok jöhetnek szóba?

 

 

 

Előzmény: katonalajos (506)
monyesz Creative Commons License 2008.09.29 0 0 511
Igen, ezzel meg az a baj, hogy a padlófűtés nagyon lomha, mikor visszaveszel, akkor nemjelentkezik azonnal a hatás. Majd akkor amikor épp szükség lenne a melegre, 6-8 óra múlva.
Biztos van rá jó megoldás !
Előzmény: Jancsii (509)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.29 0 0 510
Persze, persze, de ha valaki nem csinál semmi akkor hiba az biztosan nem lesz belőle - de sajnos más sem.
Előzmény: monyesz (508)
Jancsii Creative Commons License 2008.09.29 0 0 509
Ez jól hangzik, de nem értek vele eggyet. Ha állandó hőmérsékleten tartod a padlót attól még a szoba hőmérséklete változhat. Pl.a benapozástól. Én jobnak tartom, ha a szoba hőmérsékletet tartom állandó értéken.
Előzmény: monyesz (507)
monyesz Creative Commons License 2008.09.29 0 0 508
Mivel kondenzációs kazánt be lehet rakni olyan helyre is ahol igazából nem fog kondenzációs üzemben dolgozni, könnyen félrecsúszhat a statisztika.
Előzmény: katonalajos (505)
monyesz Creative Commons License 2008.09.29 0 0 507
A padlófűtés vezérlése padlótermosztátról lehetséges, ugyanis a padlót kell gyakorlatilag állandó hőmérsékleten tartani, illetve lehet visszavenni a padlókör előremenő hőfokán.
Előzmény: Attis_ (502)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.29 0 0 506
Ár-érték tekintetében tényleg jó választásnak tűnik ez a típus. Elég sokat tud, és már pont kifutó termék.
A padlófűtés tekintetében pedig csak megerősíteni tudlak: nem lenne jó, ha ott ki/bekapcsolások lennének. Legyen az egy "konstans" fűtési elem a rendszerben, és ehhez képest fog a radiátor ág a termosztáton keresztül szabályozni.
Mondjuk arról nem írtál, hogy van-e kültéri időjárás figyelő egységed.
Előzmény: Attis_ (502)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.29 0 0 505
Jajj, hát persze, hogy nem arra lenne jó, hogy óriási tudással azt mondanánk, hogy sokkal kevesebb gáz fogy ilyen kazán mellett.
((De azért elárulom, hogy amennyiben 50-100 kondis lakásról lenne adatunk, meg 50-100 pl. turbósról, akkor azért már ki lehetne valami különbséget mutatni - amennyiben van.))
Előzmény: monyesz (501)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!