Keresés

Részletes keresés

Aurora11 Creative Commons License 2008.04.07 0 0 3070

Igen,de a Mississippitől nyugatabbra a prérin élő dakota(spanyolosan sziú)indiánok nem lehetett köze a vikingekhez.

Csak a keleti parton élő montanyez,irokéz,mohikán,pohatán,szeminole,és a délebben élő majáknak,Zempoalai-,Taxcalai-indiánoknak és a toltékoknak lehetett köze(akiktől a legendákat átvették az aztékok az 1200-as években,ugyanis a fehér Quetzalcoatl jóságos isten a viking hajósok emléke lehetett).

Előzmény: zabfaló (3069)
zabfaló Creative Commons License 2008.04.07 0 0 3069
Tegnap volt a Viasat 3-on a Farkasokkal táncoló akárhanyadik vetítése, ott a támadók kezében eléggé másfajta kőbuzogány volt. Egy jókora ökölnyi kerekded kavics enyhén hajlított nyélbe fogatva. De már vaskésük is volt, meg a sziúk egy régi spanyol vassisakot őrizgettek. Azaz, kb. 150 éve még a kőkorszak határán mozogtak a nyugati indiánok is. ( az inuitok meg még jobban).
Előzmény: Aurora11 (3064)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.04.06 0 0 3068
Nem, de minimális hajat hagytak a fejükön.
Előzmény: Aurora11 (3067)
Aurora11 Creative Commons License 2008.04.06 0 0 3067

A frankoknak,az allemandoknak és a mandzsuknak is pánkos hajviseletük volt?

Nagyon érdekes szerintem még az Észak-Amerikai indián kúlturák változatossága.Például a szeminolok a Florida-félszigeten dzsungel lakó természeti népek voltak,mint a Guanahani szigetén élő indiánok,akikkel még Kolumbuszék találkoztak.Aztán a városépítő necsez,pohatán kultúrák,ahol már a városállamok is megjelennek.Aztán a lakótelepen és anyagvárban élő puebló indián kultúrák...És nyugatabbra meg már egységesen nomád életmódra tértek át.Mintha a kúlturák az Atlanti-óceán(illetve nyugaton a Csendes-óceán) és a Sziklás hegység vonalát követve rétegesen alakultak volna ki.Eltérve más kontinensek kultúráitól,ahol a hegységek mégjobban széttagolták a kultúrákat,és a fejlettség változásában nem volt ilyen típusú fokozatosság kelettől nyugat felé tartva.Például Európában a Kárpát-medence mintegy menedéket nyujtott az először érkező nomád népeknek és pusztulást azoknaka,akik a Kárpátokba szorultak a népvándorlás hullámainak lecsapódásakor.

Előzmény: Zicherman Istvan (3065)
Galgadio Creative Commons License 2008.04.06 0 0 3066

Nekem úgy rémlik, hogy Plum Creek-nél egy kézihajtányos karbantartó menet lett kisiklatva, majd abba belerohant egy tehervonat is.

Ez azonban még mindig elég messze van egy 100 utast szállító gyorsvonattól.

Molnár László Miklós helyenként elég pontatlan a részletekben, de azt nehezen tudom elképzelni, hogy egy soha meg nem történt eseményt írjon be a könyvébe...

 

Szóval továbbra is elég rejtélyes a dolog:-)

Előzmény: nj (3059)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.04.06 0 0 3065
Szerintem jóval prózaibbokai vannak a hajviseletnek.
Egyszerűen minimalizálták a skalp méretét, hogy ezzel is csökkentsék az ellenség dicsőségét; illetve könnyebb a fejsebek kezelése. (Hasonló prózai okok vezérelték a frankok, alemandok és mandzsuk hajviseletét.)
Előzmény: Aurora11 (3064)
Aurora11 Creative Commons License 2008.04.06 0 0 3064

A Mi micsodában az Indiánok című könyben van egy kép az eredeti kőtomahawkról. Igazából pont olyan alakja van,mint a későbbi európaiak által az indiánoknak készített vastomahawk,csak a kőből volt. Ezeken kívúl íjat használtak. Még a pohatan és mohikán háborúk idején használhatták az eredeti kőtomahawkokat az indiánok.

A másik meglepő dolog az irokéz és montanyez indiánok pánkos hajviselete,ami szerintem a viking sisakon levő ívnek a képét eleveníti fel. Meg amikor az elő európai telepesek a kelet-amerikai partokon eő indiánok területeinél kikötöttök,akkor a telepesek felé mutatott vendégszeretetük és a visszatérő fehér hajósokról való mondájuk,mind a vikingekre vonatkozhatnak. Meg már ebben a században viking hajókat lemásoták és azzal a hajóval megtudták tenni az Amerika felé vezető utat.

Előzmény: nj (3063)
nj Creative Commons License 2008.04.06 0 0 3063

Nincs egy képed vagy egy link, ahol meg lehetne nézni?

Előzmény: Aurora11 (3062)
Aurora11 Creative Commons License 2008.04.06 0 0 3062
Összetettebb felépítése volt.Nem igzán lehetne formátlan kőbunkónak nevezni,mert jellegzetes kisebb csatabárd alakúra faragták.
Előzmény: nj (3060)
zabfaló Creative Commons License 2008.04.06 0 0 3061
Ott és az Aleut-szigeteken...
Előzmény: nj (3058)
nj Creative Commons License 2008.04.06 0 0 3060

"Az eredeti kőtomahauk pedig szerintem a viking (abban a korban elavultnak számító)bárdnak a képét tükrözi."

 

Azért ehhez hasonló kőbunkókat (ha ugyanarra gondolunk) számos olyan helyen találtak, ahol nem is jártak vikingek.

Előzmény: Aurora11 (3057)
nj Creative Commons License 2008.04.06 0 0 3059

Nem számoltam bele, mert nem vagyok meggyőzve arról, hogy ez valóban megtörtént.

Már csak azért sem, mert a helyszínt sem találtuk, nemcsak az eseményt. Én arra tippelek, hogy ez valójában a Plum Creek-i vonatkisiklatás lehetett.

Előzmény: Galgadio (3051)
nj Creative Commons License 2008.04.06 0 0 3058
Az oroszok hol működtek? Alaszkában?
Előzmény: zabfaló (3049)
Aurora11 Creative Commons License 2008.04.05 0 0 3057

A Tudomány és az Új fizika rovatban szoktam amúgy írni.De foglalkoztat az indiánok és a vikingek közötti kapcsolat.Illetve a fehérindiánok a vikingek és az indiánok keverékei lehettek-e?Illetve szerintem az irokéz és montanyez indiánok pánkós harci viselete a vikingek jellegzetes sisakjára való emlék nyoma lehet.Az eredeti kőtomahauk pedig szerintem a viking (abban a korban elavultnak számító)bárdnak a képét tükrözi.

Az is érdekel milyen kapcsolat lehetett Európa(vikingeken kívüli) és Ázsia között Kolumbusz utazása előtt.Annyit tudok,hogy Kaliforniába a kínaiak dzsunkáikkal leutaztak és átmeneti gyarmatot alapítottak.Illetve a polinézek a hajóikkal kikötöttek amerikába,és a tököt ők terjesztették el Amerikából a ploinéz szigetekre.

Előzmény: Aurora11 (3056)
Aurora11 Creative Commons License 2008.04.05 0 0 3056

Csak történelmi érdekességeket.

Mondjuk ami igazán foglalkoztat az a keleti parti indiánok és a vikingek közötti kapcsolat.

Meg a Mississippi partjain élő necsev indiánok fejlett civilizációja.Ismerték a téglát,azt hiszem kőházakat építettek és isteni hatalmommal felruházott királyaik voltak.

Emellett a pueblo indiánok pueblo épületei.

Előzmény: Galgadio (3055)
Galgadio Creative Commons License 2008.04.05 0 0 3055

Rendben.

Ha tudsz valami érdekességet, oszd meg velünk is:-)

Előzmény: Aurora11 (3054)
Aurora11 Creative Commons License 2008.04.04 0 0 3054

Nem akartam ilyen stílusban írni,bocsánat!Sokat olvastam az indiánok történelméről.

Előzmény: Aurora11 (3053)
Aurora11 Creative Commons License 2008.04.04 0 0 3053
Ok!
Előzmény: Galgadio (3048)
Galgadio Creative Commons License 2008.04.04 0 0 3052

Persze az Omaha Express esetében nem kell olyan szédületesen nagy sebességre gondolni: 50-60 km/h sebességgel voltak képesek a korabeli gőzmozdonyok 3-5 személykocsival haladni.

 

Ezért van az, hogy a westernfilmekben néha a banditák vagy az indiánok lóháton utolérik a vonatot:-)))))

Előzmény: Galgadio (3051)
Galgadio Creative Commons License 2008.04.04 0 0 3051

Szia Nj!

 

Nem tudom, hogy az Omaha Express 1867. júliusában történt állítólagos kisiklasztásának az áldozatait beleszámoltad-e a civil áldozatok körébe?

 

Tudod ez volt az az incidens, aminek csak egyetlen forrásban találtuk nyomát, a nem éppen pontosságáról nevezetes A híres Vadnyugatban (szerző: Molnár László Miklós).

 

Ekkor állítólag egy 200 fős lakota-csejenn harci csoport siklatta ki a kelet felé tartó Omaha Expresst a Horseshoe Bendnek (Lópatkó-kanyarnak) nevezett helyen.

A mintegy 100 utast pedig kíméletlenül lemészárolták.

 

A történelmi igazság kedvéértel kell mondani, hogy ez is elég borzasztó volt, nemcsak Sand Creek és Washita Fork...

 

 

Előzmény: nj (3039)
Galgadio Creative Commons License 2008.04.04 0 0 3050

Hát ez elég borzasztó.

 

 

 

 

Előzmény: zabfaló (3049)
zabfaló Creative Commons License 2008.04.04 0 0 3049
Az látszik, hogy az újlatin katolikusok kegyetlenek voltak, de befogadóbbak is. A protestánsok meg kegyetlennek eléggé azok voltak, lásd himlővel fertőzöttek takaróit osztották ki vagy eleve mérgezett lisztet adtak az őslakóknak, elvették a gyerekeiket, tiltották a nyelvüket, stb,stb... Az oroszok meg próbaképpen 10-12 őslakót egymás mögé állítottak és kipróbálták, hanyadikig tudja a lövésük megölni. 7-8 férfit átvitt az akkori puska is, állítólag. 
Előzmény: Galgadio (3047)
Galgadio Creative Commons License 2008.04.04 0 0 3048

Nem kellene ezen a topikon ez a stílus.

Köszi!

Előzmény: Aurora11 (3042)
Galgadio Creative Commons License 2008.04.04 0 0 3047

Egyes - főleg angolszász -  források szerint a spanyolok voltak É-Amerika legkegyetlenebb gyarmatosítói.

Persze ez erősen relatív.

Pl.ha az indiók felvették a katolikus vallást és elfogadták a spanyol korona fennhatóságát, annyira azért nem bántották őket.

Sőt beolvadhattak a nagy hispán nyelvű spanyol-amerikai népkonglomerátumba.

Es verdad, caro Don Quixote?   :-)))

 

Ezzel szemben egy rézbőrű, mégha megkeresztelkedett is, a prűd új-angliai puritán társadalomban mindig csak lenézett és kirekesztett pogány pária maradt...

Előzmény: zabfaló (3046)
zabfaló Creative Commons License 2008.04.04 0 0 3046
Na ja, voltak katolikusok is, franciák, spanyolok, meg az ortodox oroszok...:)
Előzmény: nj (3045)
nj Creative Commons License 2008.04.03 0 0 3045

"...gyarmatosító puritán rohadékok..."

 

Na, na, na! Ha nem is kedveljük őket, azért ez túlzás!

Előzmény: Aurora11 (3042)
nj Creative Commons License 2008.04.03 0 0 3044

Hát, csak megpróbáltam, gondoltam, ha most is hű vagy a kedvenceidhez, akkor talán bejön a tippem és én is nyerek egy olyan szép nyereményt, mint legutóbb Galgadió! :-)

 

 

Előzmény: annie99 (3031)
nj Creative Commons License 2008.04.03 0 0 3043
Ezt tudom, csak nem értettem (és igazából most sem értem), hogyan kapcsolódik ez a 3036-os hozzászólásomhoz.
Előzmény: Aurora11 (3041)
Aurora11 Creative Commons License 2008.04.03 0 0 3042

A Manitu népei(indiánok) a legbecsületesebb népek.És jóhíszemüek voltak,emiatt tudták annyiszor átverni őket a gyarmatosító puritán rohadékok!

Előzmény: Aurora11 (3041)
Aurora11 Creative Commons License 2008.04.03 0 0 3041
Ők voltak az indián szabadságharcok leghíresebb vezetői,hősei!
Előzmény: nj (3040)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!