Keresés

Részletes keresés

J.Zoli Creative Commons License 2004.06.18 0 0 90
..Kísérleteztek, teljesítményt növeltek, más és más antennát próbáltok ki. Ez már igazi rádióamatőr tevékenység. Akkor miért nem vizsgáztok le, és teszitek ugyanezt a rádióamatőrök népes táborában?

Ott is mívelem. Rólam ez most lepereg.
Danchy bácsi, fogadd meg ezt a legalább 1 jótanácsát Lucifernek.

Előzmény: LUCzI FERencz (88)
J.Zoli Creative Commons License 2004.06.18 0 0 89
LUCzI FERencz

..Ha már ennyire Dx-elni akartok, nem lenne egyszerűbb letenni az amatőrvizsgát, és utána 3,5-30 MHz-ig az amatőrsávokban nyomni?

Nagy tisztelettel közlöm Veled hogy 92-ben letettem az amatőrvizsgát. Ha figyeltél volna, rájöttél volna hogy segitek az illetőnek, válaszolok a kérdéseire.

..Ja, vagy féltek a kihívástól, hogy esteleg valamit, valami kis elemi rádiózási ismereteket, és hullámterjedést tanulnotok kellene?

Ahelyett hogy segitenél, Te Tapasztalt rádióamatőr, ehelyett ilyen jellegü üzenetekre pazarolod az idődet. Hasznosabb lett volna ha
valami értelmesebb dolgot irsz. Te lenézed azt aki most ismerkedik a CB-vel? Egyébként pont némi rádiózási ismereteket gyüjt(ene) ha pl Te is adnál neki ismeretanyagot.

..Én szintén rádióamatőr vagyok, de itt és most nem publikus a hívójelem

Végül is sok hasznos tanácsot adtál az újaknak, köszi, gyere máskor is.

Előzmény: LUCzI FERencz (87)
LUCzI FERencz Creative Commons License 2004.06.18 0 0 88
Kísérleteztek, teljesítményt növeltek, más és más antennát próbáltok ki. Ez már igazi rádióamatőr tevékenység. Akkor miért nem vizsgáztok le, és teszitek ugyanezt a rádióamatőrök népes táborában?

LUCzI FERencz Creative Commons License 2004.06.18 0 0 87
Ha már ennyire Dx-elni akartok, nem lenne egyszerűbb letenni az amatőrvizsgát, és utána 3,5-30 MHz-ig az amatőrsávokban nyomni?
Sokkal szebb összekötteéseket lehet csinálni, ráadásul nagyobb teljesítménnyel és legálisan..

Arról nem is beszéve, hogy kis átalakítással anagyobb vérű CB-k (pl.Jackson) tudják is a 28 MHz sávot.

Ja, vagy féltek a kihívástól, hogy esteleg valamit, valami kis elemi rádiózási ismereteket, és hullámterjedést tanulnotok kellene?

Persze pampogni, meg ordibálni a CB-n könnyebb...

Én szintén rádióamatőr vagyok, de itt és most nem publikus a hívójelem.

Danchy bácsi Creative Commons License 2004.06.18 0 0 86
Ja, asszem vágom.
Szóval mondjuk ha olyan van, akkor lehet pl.hogy én a 30wattos rádióval dumálok egy ismerősömmel 50km-re, ő alig hall engem (tegyük fel), Észak-németo.ba meg hallanak&néznek, h. mi a franc van?
Előzmény: J.Zoli (85)
J.Zoli Creative Commons License 2004.06.18 0 0 85
Szia
Az első variáció mindig megy, napszaktól függetlenül. Mármint a közvetlen hullámokkal való kapcsolattartás.
Az ionoszférikus hullámterjedés 27 megán (CB) leginkább nappal van, esetleg késő estbe nyúlik.

Mi dönti el? Hát az ionoszféra állapota, ami ebben az esetben a naptól függ.
Van holttér, ez a közvetlen hullámokkal való összeköttetés (később ÖK) megszakadásától az ionoszférikus ÖK kezdetéig tart.Ez a holt tér az adóantennától mérve kb 40-100km-től kezdődik, és az első ionoszférikus visszaverődés földet éréséig tart,ami kb tőlünk Olasz, Francia vagy Német O távolság.

remélem azért érthető valamelyest

Előzmény: Danchy bácsi (84)
Danchy bácsi Creative Commons License 2004.06.18 0 0 84
Kösz az infókat, Zoli! Jó tudni. Azt mondd meg nekem, mi dönti el, hogy melyik módon terjed a jel? Ha "visszapattanós", akkor nincs komolyabb holttér?
Előzmény: J.Zoli (83)
J.Zoli Creative Commons License 2004.06.17 0 0 83
Danchy Bácsi

..Amúgy mesélte egy kamionos ismerősöm, hogy a haverja megspékelte a CB-jét vmi marha nagy antennával, meg 150W-os erősítővel. Németországban hallották, ahogy a srác Görögországban keresi az utat :-)

Helló
Nem akarlak elkeseriteni,de ez abszolút nem ritkaság. Mármint a külföldre való elszólás. Ha van terjedés nem kell hozzá semmi erösitő, sima mezei rádióval is megy a dolog.Ennek a titka az ionoszférikus terjedés.Hogy értsd mi is ez:

2 fő csoportja van a terjedésnek:

1. Közvetlen hullámokkal való összeköttetés
(itt általában magyarországi összeköttetésről beszélünk,mikor az adóantenna által kisugárzott jelet távolsággal arányosan gyengitve veszi a vevőkészülék)

2. Ionoszférikus hullámterjedés
(Az adóantennától hullámok indulnak el a horizont irányába.Valahol ugye megszakad a közvetlen összeköttetés.Viszont nem tünik el a hullám, hanem halad szépen a légkörben, mig a Föld görbülete miatt, a rádióhullám el nem éri az ionoszférát. Az ionoszféra a napsugárzás ill napfolt tevékenység hatására rádiós szempontból /ezen a frekin Cb=27MHz/ tükörként viselkedik, azaz visszaveri a rádióhullámokat. A haverod Görögből egyszeres visszaverődéssel dumált Németországgal. Ebben az esetben Görög és Németo között valahol félúton pattanhatott vissza a rádióhullám az ionoszféráról, azaz lehet hogy éppen felettünk.Az igazi DX-ek, azaz a nagytávolságú összeköttetések többszörös visszaverődéssel jönek létre. Igy sikerült nekem régebben pl Új-Kaledónia vagy Indonézia.

Egyébként frekvenciánként különböző a terjedés, ha a napszakokat nézzük.
Pl:
1.8 MHz és 3.5MHz amatőrsáv:Jellegzetesen éjszakai sáv.Ekkor hallható a legtöbb DX állomás.
7MHz: Vegyes.Amolyan átmeneti az éjjel ill nappal használható freki között.
14MHz és felette: Általában nappal van jó terjedés,ekkor lehet nagyobb távolságú összeköttetésre számitani.

..Amúgy az ipse azt mondta hogy kombájnból a méteres tetőantennával a szántóföldről 50km-re tudott elszólni vele. Az biztos hogy nem 4wattos!

Szerintem egy sima SSB-s rádió volt,ami fel volt húzva max powerre amit tudhatott a rádió. Max kb 18-35W lehetett.Igy müködhet az 50km is, de akkor a másik valószinű stabilban volt nagyantennával.

üdv yoli

Előzmény: Danchy bácsi (82)
Danchy bácsi Creative Commons License 2004.06.16 0 0 82
Amúgy az ipse azt mondta hogy kombájnból a méteres tetőantennával a szántóföldről 50km-re tudott elszólni vele. Az biztos hogy nem 4wattos!
Amúgy mesélte egy kamionos ismerősöm, hogy a haverja megspékelte a CB-jét vmi marha nagy antennával, meg 150W-os erősítővel. Németországban hallották, ahogy a srác Görögországban keresi az utat :-)
Előzmény: PetyaMűvek (81)
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.06.16 0 0 81
:-)
Olyan nagyon nem éltem bele magamat ! :-)
Előzmény: Danchy bácsi (80)
Danchy bácsi Creative Commons License 2004.06.16 0 0 80
Á,barátom, erre rábaltáztál: kb 1-2 százalék az esély rá,h. nekem is tud nyúlni. De inkább 1...:-(
Előzmény: PetyaMűvek (79)
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.06.16 0 0 79
Közben még az eszembe jutott, hogy annakidején adtak ki engedélyt kifejezetten "ipari" felhasználóknak az alsó 40-es sávra. Lehet, hogy ahhoz kötelezően tartozott rendszeres bemérés ??
Ha nem nagyon leharcolt a ketyere és baráti az ára, lehet, hogy engem is érdekelne egy "lenyúlás" :-)
Előzmény: Danchy bácsi (78)
Danchy bácsi Creative Commons License 2004.06.16 0 0 78
Szevasz Petya!

A fene tudja, lehet,vmit elhallottam, de az biztos, hogy valami beméretés vagy mi a gyík, és azon elbuktak azok a szutykok. Valószínű sztem is, h. már nem szabvány típusok voltak. Amúgy mondtam az ipsének, hogy ha tud, nyúljon nekem egyet.
Ja, amúgy már egy másik ismerősöm mondta, h. lehet h. tud szerezni :-)

Előzmény: PetyaMűvek (76)
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.06.16 0 0 77
Most jártam néhány németországbeli honlapon és döbbenten látom , hogy 2003-ban ebben a hihetetlenül elmaradt országocskában engedélyezték újra az SSb-t ! ( 4-12ch között )
Az ostobák ! :-)))
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.06.16 0 0 76
Hali !

Itt valami nagy félrehallás vagy hasonló lehet !! Miért kellene egy cb rádiót tűzvédelmi vizsgálatra vinni ????
Esetleg arról lehet szó, hogy valami okostóni szólt nekik, hogy az eddig használt rádiók ( gondolom Stalkerek, Grantok stb ) 2002 jan 1-től nem használhatóak HIVATALOSAN. Gondolom egy ekkora "rádiórendszert" üzemeltető tsz-nek elég gáz, ha a hírközlési hatóság fülébe jut ez, 'oszt 61 -rendbéli szabálysértésről kapnak "számlát"
:-)) Ennyi FM -es, CEPT tiszta rádiót megvenni újonnan viszont alig valamivel több mint egy millka ! :-)))

Hol kukázzák ezeket a rádiókat ? :-)))))))))

Előzmény: Danchy bácsi (75)
Danchy bácsi Creative Commons License 2004.06.16 0 0 75
Szevasztok!

Gyerekek, hallottam egy CB-s esetet 2 oldalról, nemtom, ti mennyit tudtok róla.
Egyik részről hallottam, hogy a helyi TSZ-ben eddig minden 2 évben elvitték a CB-ket Pécsre a TÜV-vizsgálatra. A CB-k nem feleltek meg az idei vizsgálaton, mind a 61-et kiszedették a gépekből. Az illető, akitől ezt hallottam, azt mondta, hogy azért, mert mostantól a CB-t is engedélyhez fogják kötni, és megvágják, aki anélkül használja.
Ugyanakkor a másik oldalról azt hallottam, hogy őszerinte csak azért szedték ki, mert valamit kellett volna bütykölni rajta, és a vezetés cseszik rá pénzt szánni, és ezzel a kamuszöveggel szedette ki őket. Szerintetek melyik igaz?
Tudtok valamit ilyesmiről? (CB-hez engedély)

transit Creative Commons License 2004.06.14 0 0 74
Aha értem akkor leporolom és kipróbálom működik-e még! :-)
Köszi!
Előzmény: PetyaMűvek (73)
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.06.14 0 0 73
Szia !

Elvileg nem használhatod a Grantot, mert nem felel meg a CEPT normáknak ( 40ch, FM, 4W ). Gyakorlatilag meg... Üdv a csapatban !

Előzmény: transit (71)
Danchy bácsi Creative Commons License 2004.06.14 0 0 72
Ez a bizonyos CB mindentudó megvan vkinek?
Előzmény: J.Zoli (68)
transit Creative Commons License 2004.06.11 0 0 71
Sziasztok!
Bocs a zavarásért,de a minap megtaláltam a kb. 7-8-éve porosodó Grantomat.Akkor azt gondoltam,ha bekapcsolnám,biztos nem hallanék rajta semmit.Erre a topicra véletlenül találtam rá,és örömmel látom,hogy működik még ez a cb dolog!Azt kérdezném tőletek,hogy mi kell ahoz,hogy használni tudjam régi rádiómat? Engedély stb...
Köszönettel Zé
580-Gábor Creative Commons License 2004.06.11 0 0 70
Szia 102-Zoli !

QSL-ed hiánytalanul megjött.

Előzmény: 109SD102 Zoli (53)
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.06.11 0 0 69
Ilyen nénikkel lehet megismerkedni cébén ???????
:-))

Előzmény: J.Zoli (68)
J.Zoli Creative Commons License 2004.06.10 0 0 68
A "BIBLIA" :

PetyaMűvek Creative Commons License 2004.06.10 0 0 67
Szia !

Ahogy nézegetem a PMR levlistát már a Balcsi környékén is rádiózgatik egy lelkes csipetcsapat ! :-)
De valószínűleg tényleg inkább a cb-re van inkább szükséged oda. A kertben tudsz majd kísérletezni mindenféle antennákkal.

Előzmény: Danchy bácsi (66)
Danchy bácsi Creative Commons License 2004.06.09 0 0 66
Szevasz Petya!

A helyzet az, hogy a PMR meg sem fordult a fejemben, mert Siófok mellett lakok(15km-re), és itt jobban menő a CB (taxisok a városban, és persze a 7esen repesztő kamionosok) de rajtuk kívül gőzöm nincs, mennyire népszerű. A másik: pont a hely miatt lenne jó, ha pöckölni lehetne a rádiót (nagyobb antenna). Ezen a környéken PMR-rel nincs értelme próbálkozni. Mellesleg a padlástér korlátlan méretű antenna beépítését teszi lehetővé :-)
Hát, ez a helyzet. Azért köszi az ötletet. (azért szívesen veszem, ha ehhez a hozzászólásomhoz is szólsz vmit...:-)

Előzmény: PetyaMűvek (65)
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.06.09 0 0 65
Szia Danchy bácsi !

Egy "indiszkrét" kérdés :-)
Merre felé lax ?
Ha Pesten akkor szerintem első nekifutásra vegyél egy kis kézi PMR rádiót. Olcsóbb mint a CB, meglepően nagy létszámú, lelkes csapatka jött már össze, majdnem mindenfelé találsz beszélgetőpartnert. Ez elfér a zsebben, nem kell antennát építeni/venni hozzá, állandóan van mit hallgatni ( nem mindig öröm :-)
Rengeteg ismerősre tehetsz szert, megtanulhatod a rádiós etikettet, szokásokat stb
Hátrány: elég rapszódikus a hatótávolság :-) Van, hogy csak 2-3 utcát beszélsz át, van, hogy 150km -ert.

Előzmény: Danchy bácsi (64)
Danchy bácsi Creative Commons License 2004.06.08 0 0 64
Hello!

J.Zoli, nagyon köszi, hogy informáltál erről a topikról. És köszi minden rádiótopikosnak az infokat! Egyébként üdw. mindenkinek. Én is szeretnék belevágni ebbe a rádiózás témába, és a rádióamatőr topikban megtudtam egy csomó dolgot, és végülis a CBre jutottam. Ha nyáron zsebpénzem lesz, tervezek venni egy CBt. Szeretném megkérdezni, hogyan működik ez az egész. 4watt kb milyen messze visz el? Nyílt terepen is felállít6o a padlástéri antenna? És úgy ált.ban milyen rádiózási társalgási szokásaitok vannak?
A rádióamatőr topikban leírtam, milyen rádiót szeretnék venni. Mi a véleményetek róla? Előre is köszi a válaszokat mindenkinek!
üdw.: Danchy bácsi

R0fike Creative Commons License 2004.06.08 0 0 63
Szia silvius!

Egy QSL-lap lehet egy képeslap, vagy nyomtatsz valami grafikát, vagy egy fotó magadról, a kedvenc háziállatodról.....

A lényeg, hogy elküld a partnerednek, a kapcsolatotok adataival, ami ugye bizonyítja, hogy tényleg sikerült a távot áthidalnotok.

A címedet pedig hasonszőrüektöl nem kell féltened.

Ötleteket esetleg találsz itt: www.mrasz.hu (ha még nem ismerős a dolog)

Előzmény: silvius (59)
PetyaMűvek Creative Commons License 2004.06.08 0 0 62
J.Zoli:
Jövő 7 közepén ( 17-én ) ismét csak ráérek egy éjszakai dx-elésre.
Mitet szólsz?
Az SMS megérkezett ?
Előzmény: J.Zoli (61)
J.Zoli Creative Commons License 2004.06.03 0 0 61
Kb 2 hét múlva lesz aktuális.Addig a 4 méteres árboccal is kéne 1 próbát tartani.Szombattal az a gond hogy este meló van.Állitólag hétköznap estefelé (max éjfélig) érdemesebb próbálni mint 7végén.
Előzmény: PetyaMűvek (60)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!