Keresés

Részletes keresés

Skodri84 Creative Commons License 2004.12.05 0 0 288

A Stalkerommal lesz itt valami bibi....:(

Mert USB-n tisztán hallok mindenkit, aztán amikor átmennek próbaképp FM re, vagy akár AM re, akkor sokkal rosszabb lesz, sőt van úgy, hogy a gyengébb felet ott már nem is hallom egyáltalán. De ha visszamegyek USB re, ott hallom őket, persze ilyen bugyogósan, de soxor még ugyis jobb a vétel, mint ha FM re rakom. Vagy AM re teszem, és eltekerem valamelyik irányba tövig a klárifárit.

Sztem ennek nem igy kéne lenni...:(

Előzmény: 109cb402 (286)
trcgabi Creative Commons License 2004.12.05 0 0 287

Szia Jani!

A "MOLAG" egy pesti monitorállomás,amin a 27555 adását lehet hallgatni online élő adásként.Lényegében egy váci állomás rá van kötre a netre és és az ő vételét hallhatjuk.

Sivius/Fantasztikus volt a délutáni hármas összeköttetésünk hála a jó belföldi terjedésnek.Beszélgetésünk után nemsokkal hallottam néhány igen erős állomást a 2-es,illetve egy gyengébbet a 10-esből.Megvan a hangfájl amiről beszéltem,csak valami ismeretlen formátumban rögzítődött.Amint tudom beküldöm a levlistára.

Jó terjedést mindenkinek!

Üdv.:TRCGabi-109HA013

Előzmény: 109AT102 (285)
109cb402 Creative Commons License 2004.12.05 0 0 286

Nem tudom mi a bajod az FM-mel.Azt tudni kell használni!Vagy rossz a készüléked vagy nem tudod beállitani./zajzár ,autómatazajzár,zajzárkésleltetés TX-nél,stb

(A PMR is ha jól tudom FM-en müködik)

Előzmény: Skodri84 (283)
109AT102 Creative Commons License 2004.12.04 0 0 285

Szia Gábor !

Mi az a Molag?

Én még nem hallottam róla !

 üdv.  `73 DX 109HA102 (109AT102)

                        János

Előzmény: trcgabi (264)
109AT102 Creative Commons License 2004.12.04 0 0 284
Sziasztok!

Silvius mivel ma du, is dolgozom és de. nem volt idöm odaülni a rádió mellé így hát nem tudom milyen a terjedés, csak munkábajövet beszélgettem a 26.490MHz USB-n a fürediekkel , de mivel most a négyéves ciklusonként változó terjedés a minimumán van így mostanában csak ritkán van terjedés a magyarnyelvü frekvenciákon, ahol legtöbbször USA-ból WD40

Laci szinte minden nap egész délutén szokott forgalmazni, és Ausztráliából az öreg Cobra délelött, de mikor jó a terjedés,

Akkor mindenhonnan vehetök Magyar állomások.

A többi hívófrekvencia folyamatosan müködö régi hívófrekvenciák, csak mostanában nem túl jó a terjedés!

A Deutsche Welle hívófrekijén ha jó a terjedés jó sok forgalmazás folyik, föleg nyáron a külföldön nyaraló németek is sokat forgalmaznak, de többin sok a forgalmazás jó terjedéses idöszakokban.

Azokban a jó terjedési idöszakokban mikor maximum van ez kb 1,5-2év tartam akkor FM-ben is lehet német , USA stb állomásokkal is forgalmazni, a K1-40-en is, de nem mindig állnak szóba a külföldi hívogatókkal mivel ök nem DX vadázsok,

És sokszor nem is hiszik el hogy külfödi hivogat, mert nem ismerik a terjedési tulajdonságokat úgy mint nálunk sok CB-s.

Ha igazán jó a terjedés, akkor akár SSB-n 10W-al is vesznek Délamerikában 5/9-el, és még az FM 4W-ot is sok helyen !

Az egyik nagyon lényeges hogy megfelelö típusu és ha lehet jó lehangolt antenna legyen, esetleg a sávszéleken magasabb

SWR miatt nem árt egy antenna hangoló matcher.

A szakirodalmak és a tapasztalatok szerint stabilban az 5/8-os antenna, mobilban az alsó talpponti illesztésüek(pl.Penetrátor, Dagger) a legmegfelelöbbek a kösugárzóknál a lapos sugárzási szög miatt, mivel az a jó ha minél távolabb éri el az ionoszférát a radio hullám és mivel a beesési szög és kilépési egyforma, így nagyobb ugrásokat tesz meg a rádióhullám, és kevesebbszer verödik vissza a földre majd újra az Ionoszférára és így tovább míg van rá  lehetöség.

Az irányított antenna a legjobb mivel sok idöt takarítasz meg a vadászgatásokból, mivel ezekkel könyebb egy adott irányból összeköttetést létesíteni mivel csak egy irányból hallod az állomásokat és nincs olyan nagy zsufoltság és zavar, de a lényeg, hogy adásban és vételben kb 4-szer nagyobb a különbség. 20W esetén olyan mintha 80W-al adnál, ezért mondják hogy a legjobb erösítö az antenna. Ezek közül a Yagi ami könnyen elkészíthetö és egyszerüen szerelhetö.

De otthonról én is csak körsugárzókkal csináltam az eddigi sok összeköttetést. Irányítottal csak a rádio klubból forgalmazgattam. Már régóta megvan a forgatóm , de még nem került fel egyebek miatt ! Még annyi hogy csináltunk tesztet gyenge terjedési idöszakban, és volt hogy körsugárzón semmi, irányítottal pedig S6-al volt itt az állomás!!!

Idönként egy jóminöségü vételerösítö sem árt, de csak a gyenge terjedéseknél.

Teljesítményben általában a 100W max elég mivel nagyobb teljesítményeket csak ritkán lehet kihasználni, nem véletlen a legtöbb

Komolyabb adóvevö kimenö PWR max 100W.

Az a jó ha az antennakörbe be van kötve mindig egy SWR és PWR meter, amely egyidejüleg mutatja mindkettöt.

A tápegység pedig legyen túlfeszültség védett, így nem érik kellemetlen meglepetések az embert.

Persze ez csak pénztárca dolga, de lassan és idönként kedvezö áron is beszerezhetök ezek a dolgok, pl. börzéken, rádióstalálkozókon, stb.

Azoknak akik nem tudnak angolul valamennyit, de szeretnék müvelni ezt a hobbi-t, azok is megtunak annyit tanulni ami

egy összeköttetéshez kell, föleg ha van egy radios csapat aki segít ebben!

Tudom így levélben most jó hosszú voltam, de csak egy kis segítség vagy a saját tapasztalataimról írtam hátha valakinek ezzel is segítek !

Különben sokat lehet beszélni még ezekröl a dolgokról, de nehogy azt higgyétek hogy regényíró vagyok, csak rádiós aki sokat tud beszélni !!!

Ja igen és még a jó moduláció/ mikrofon, mert távolabbra, illetve gyenge jelnél a magasabb hangok jobban érthetöek.

December 12-töl ha minden igaz szabin leszek és talán rádión is sikerül valamelyikötökkel összejönni.

Sajnos otthon már nincs Net-em sem vonalas telefonom, mert a három gyerekem  elég magas számlákat csinált, és több hónap után csak a megszüntetés látszott a megoldásnak, dehát mindegyiknek van mobilja !

Mindenkinek jó vételt, jó szórakozást

                 

 `73 DX    109HA102 (109AT102)   János

 

 

 

 

Skodri84 Creative Commons License 2004.12.04 0 0 283

Nemtom ti hogy vagytok vele, de én az FM et utálom!!

Lehet csak a rádiómmal van valami, de ott a legrosszabb a minőség, recsegős, serceg, zajzárazni kell, adás végén recccsen, szal nagyon irtózom tőle, sokkal inkább AM akkor!

De sztem SSB kell ide, ugyis azt használja mindenki, nem hinném, hogy bárki is belekötne, lásd a sok kamionost:)

FM et meg ne halljak:)

Előzmény: Törölt nick (276)
109AT102 Creative Commons License 2004.12.03 0 0 282

Szia Gábor/580 és a többi ismerös meg mindenki!

Kösz a levelet, és örülök hogy ilyen barátságos fogadtatásban részesültem, és én is örülök úgy mint sokan mások hogy a 109-es divizióban is talán népszerüsödik ez a

nálunk ezidáig sokak számára ismeretlen, de nagyon hasznos és kellemes hobby,

amelyet más országokban OM amtörök, CB-sek, SWL-ek, SSTV-sek stb régóta használnak és tömörülnek egy csapatba és szereznek sok barátot a világ minden részéröl.

Tudom mikor én kezdtem akkor itthoni rádiósoktól szinte alig lehetett a 11m-röl valami infót beszerezni, és sokat számít mindenkinek ha kap információt a tájékozodáshoz, de a jóindulatú segítökész rádiósok között ez nem probléma, és biztos hogy ebben a csapatban is így lesz ez! Igaz hogy nálunk még nem sok 11m-es DX-er van, és mostanság már ilyen jó kis segíségek vannak mint a levelezési lista.

Hát igen a rádión az utóbbi idöben ritkán találkoztunk, mivel a mostani munkahelyem

eléggé leköti minden idömet, sokszor a hétvégét is, de remélem hogy majd alakulnak a dolgok. Igy legtöbbet mobilból rádiózom munkába menet és jövet, de az1.60-as

antennával idönként mobilból is összejön 1-2 jó QSO, mint pl Ausztrália, USA meg

Kazahstan.

Gábor/580 ahogy olvasom te is csak vadászgatsz is nem töltesz olyan sok idöt rádió mellett, mint régebben!?

Még itt is közreadnám az általam ismert 11m-es hívófrekvenciákat:

26.285 MHz...USB....angol nyelv
26.490 MHZ...USB....magyar

26.505 MHz....USB....magyar
27.345 MHz...LSB....portugal
27.555 MHz...USB...angol
27.765 MHz...USB DW német
27.700 MHz...USB SSTV

 

  `73 DX mindenkinek

Előzmény: 580-Gábor (281)
580-Gábor Creative Commons License 2004.12.03 0 0 281

Szia János !

 

Végre egy ismerős régi arc a csapatban!

Sajnos eléggé régóta nem hallottalak a 11M-en, jó lenne újra összefutni a sávban...

A többiek nevében is köszönöm, hogy jelentkeztél.

 

Üdvözlettel:

109HA580 Gábor

/24-580/

Előzmény: 109AT102 (272)
Törölt nick Creative Commons License 2004.12.03 0 0 280
Sziasztok! Én is (HA007) létezek már jóideje.
109cb402 Creative Commons License 2004.12.03 0 0 279

Sziasztok. Látom 109AT102 Jani bácsi is bejőtt a forumba.

Na ő tudna mesélni a 11m -es DX ről /egyszer mutatta

a 11m-es QSL lapjait /egy délután nem volt elég hogy

végignézzem./ja ő 109AT direktor remélem jól irtam

igazgató vagy valami hasonló.

 

J.Zoli Creative Commons License 2004.12.03 0 0 278

silvius

 

Ha te Zoli forgalmazol ott, akkor biztos használsz egy 109-cel kezdődő hívójelet is.

Nemde?

 

Régen simán kitaláltam magamnak egy ottani hívójelet, és ment a vadászat. Majd mutatok qsl lapokat messziről, tök jók, szépek. Új-Kaledónia és Új-Zéland volt a legtávolabbi DX úgy '91-'94 között valahol. Mindig mosolyogtam mikor az volt a lapon "To: Mr. Zoli"   :)  Lehet hogy befényképezek párat, és megmuti nektek.

 

De jó ötlet a klub, irtam is egy "kérvényt"  :)

Előzmény: silvius (274)
silvius Creative Commons License 2004.12.02 0 0 277

Én is kíváncsian várom a hozzáértők válaszait az általad felvetett izgalmas kérdésekben. Válaszként én csak annyit mondanék, hogy persze lehet FM-ben is DX-elni, de minek, mikor ott van az USB. Az való tkp. arra. ezért is van, hogy a nemzetközi forgalom alapvetően SSB-ben zajlik.

 

Azért láttam én már karón zorrót és FM/AM-ben terjedő távoli állomásokat, mind tropszférikus, mind pedig ionoszférikus szinteken.

 

MÁR ÖTEN VAGYUNK A HOTEL ALFA KLUBBAN!

A honlapon folyamatosan jelennek majd meg a 109HA-val kezdődő hívójelek, így láthatjátok majd mely unit numberek szabadok még. Minden állomás bátran valljon színt, ha használ ilyen hívójelet! Ha meg nem, akkor most regisztrálhat magának. Mindenesetre, ha időközben bejönne a hívójel eredeti gazdája, akkor az élvez elsőbséget, aki régebb óta használja azt...na ezt lesz nehéz bizonygatni, de talán nem veszünk össze.

 

Levelezési lista nemsokára startol! Ide minden jófej CBDX-ert szeretettel várunk majd! Nemcsak a Hotel Alfásokat :-) és nemcsak a 109-ces prefixű magyarokat!

Előzmény: Törölt nick (276)
Törölt nick Creative Commons License 2004.12.02 0 0 276

Üdvözlet mindenkinek Nyíregyházáról!


Már olvasni is nagyon hasznos, és lelkesítő volt Titeket! Gondoltam, én is bekapcsolódom, vettem is mindjárt 2 rádiót, persze mindkettő FM, de az egyik CEPT téma, így már be is raktam a céges kocsiba, így fúrás nélkül mágnestalpast kötöttem rá.

A CEPT-es, 10w-os scannneres abszolúte legális rádióért köszönet a nyíregyházi "Radarosoknak", így nyugodtan furikázom - FM-ben azért nem sok mindent hallva.

Kicsit ezért is szóltam hozzá, mert olvasom a boldog, és tapasztalt Grant,és Stalker tulajok USB-s dolgairól, ok rendben, bázisban ok.

Ha a rádióhoz hozzáadom a mobilitást, akkor nem igazán kockáztatnék meg egy ma már gyűjtési kultuszba szánt sokszor 35-40 ezres Grant rádió autóból történő NHH-s feljelentős bemutatós birságolós elvevős mutatványát. Ok, a garázs audió leírta, hogy senkinek semmi köze, de megőrülnék, ha tényleg a közeg bekeményítene. Nem lenne amúgy szívem az ülés alá dugni, meg máshová, az antenna, akár mágnes, akár dagger, egyenlő a Júdás csókjával.

Tehát kérdés: van arról infó, hogy FM-ben mit lehet elérni, áthidalni, stb? Mert én próbálnék a legális, mobil, egész nap velem lévő rádiómon zizegni. (persze otthonra előbb utóbb stalker/grant, bázisba, tízemeletesre,országra, Tokajra rálátva, jól... ;-)).

A Truck Shopokban láttam kis erősítőket, szívesen eldugnám, ha valaki elmondaná, hogy ok rajta a 80-130 W? ÉS ha elszólok odáig FM-ben, van aki visszaszól, vagy pusztába kiáltozok?

FM-ben lehet DX-elni? Szerintem muszály a legális, CEPT-es FM-es (azért 4W-tól jóval több) feltételekből kihozni a maximumot, mert én (bocsássanak meg a PMR-esek) nem igazán hiszek az 500 mW-ban, meg az "amíg ellátok, addig beszélek"-ben.

És egy dolgot hiányoltam innen, vagy csak vaksi vagyok, de üzenem minden kezdőnek. Először SWR-mérőt vegyen,megér pár ezrest! Pár kattintással kivághatja a végfokot egy nem behangolt antennával a visszajutó hullámok miatt. Ráadásul, ha az ember TUDJA, hogy nem az igazi az antennája, nem is vár el sokat a rádiójától, nem próbálkozik idegbetegre aggódva magát.

ÜDv mindenkinek!

silvius Creative Commons License 2004.12.02 0 0 275

Kedves freebanderek,

 

Nemsokára elkészül az a levelezési lista, amely kifejezetten a magyar nyelvű rádiósokat tömöríti egybe, tehát J.ZOLI-nak válaszolva, nemcsak 109-es prefixű CBDX-ereket várunk ide, hanem bárkit, aki magyar és a 27.555USB-n hívogat, vagy hallgatja a hívásokat és QSO-kat létesít az adott QSY frekvenciákon.

 

A listára feliratkozni a www.extra.hu/cbdx oldalon keresztül lehet majd.

 

Csak úgy mellékesen ezennel lerakjuk a Hotel Alfa Radio Club alapjait is már ezen az oldalon, aki jónak tartja a kezdeményezést, kérem regisztráljon az ott megadott e-mail címen és javaslataival, tapasztalatával segítse a hazai 11 méteres kultúra életbentartását segíteni próbáló, non-profit, internetes klub kialakítását.

 

73!

109HA182

silvius Creative Commons License 2004.12.01 0 0 274

CSAK! :-)

A 11 méteren forgalmazó DX-erek levelezési listája meglepő módon a 11 méteren történő DX-szel kapcsolatos leginkább. Ezt az élvezetet bármely CB-s kipróbálhatja, ha felmegy az USB 27.555MHz-re és angolul megkezdi a forgalmazást a calling chanell szabályainak megfelelően. Persze nem árt, ha tudja az a fránya CB-rádió az alfa és a zéró csatornákat is. Ez utóbbi különösen fontos, hiszen a legtöbb QSY frekit zéró végűre adják meg a hívó állomások.

 

A 109 azt jelenti, hogy olyan magyar rádiós, aki forgalmaz 11 méteren is.

Ha te Zoli forgalmazol ott, akkor biztos használsz egy 109-cel kezdődő hívójelet is.

Nemde?

 

egyszóval nagyon örülnék, ha te is betagozódnál. Akinek meg nincs hívójele, válasszon egyet magának. Mivel még ezt a részt nem koordinálja senki Magyarországon, szabad a vásár 109-cel kezdődjön, mert ez Magyarország divíziós kódja. Én jónak tartanám, ha HA-val folytatnátok, mert erősen gondolkozunk, hogy megalapítjuk a Hotel Alfa Rádiós Klubot, így ismét lehetne CBDX-er klub hazánkban, és aki HA hívót használ, az automatikusan tag is lesz.

 

Tudomásom szerint van már:

 

109HA001
109HA182

109HA580

109HA975

 

Szerintem nem nyúl nagyon mellé, aki 109HA010-109HA011-stb sorozattal folytatja, csak a fenti hívójeleket kérjük nem elbitorolni. Ha van még közöttetek Hotel Alfás rádiós, vagy ismertek ilyet, kérem jelezzétek itt a fórumban, hogy a többiek is tudják.

 

Már megterveztem a Hotel Alfa Radio Club QSL lapját :-), komolyan. Nagyon szép lett, igaz a klub még sehol...de talán együtt majd valamit alkotunk.

Előzmény: J.Zoli (273)
J.Zoli Creative Commons License 2004.12.01 0 0 273

Csak a 109-esek iratkozhatnak fel a lustára?

 

Előzmény: silvius (271)
109AT102 Creative Commons License 2004.12.01 0 0 272

 Sziasztok !

Remélem sok örömöt leltek majd a 11m-es DX-en, nagyon jó kis hobby!

Sok sikert és szerencsét .

  109AT102 János

silvius Creative Commons License 2004.12.01 0 0 271

Most azokhoz szólok, akiknek a hívójele 109-cel (is) kezdődik.

Nemsokára elindul egy levelezési lista, ahová szeretnénk áthelyezni ezen fórum azon részét, amely a nemzetközi dx-ről szól. Őszintén örülnék, ha itt minden kedves 11 méteren forgalmazó magyar DX-er megjelenhetne.

 

Miért érdemes a fórum helyett a levelezési listát látogatni majd?

 

1-mert amint új hozzászólás érkezik, azonnal megkapod a postafiókodba és a te aktuális információidat is rögvest eljuttathatod a lista összes tagjához, mindössze egy levél megírásával.

 

2-a levelezési listát csak a feliratkozott tagok olvashatják, annak tartalmára véletlenül senki nem talál rá az interneten

 

3-Egyszerűbb kezelni, az esetleges alkalmatlankodókat könnyebb jobb belátásra téríteni

 

Bízom abban, hogy sokan aktív tagjai lesztek majd a nemzetközi szinten forgalmazó CB-rádiósok levelezési listájának. A jelentkezési címet nemsokára itt közzéteszem.

Addig is 73!

enjoe Creative Commons License 2004.12.01 0 0 270
Utoljára vasárnap délelött észleltem terjedést, K8 FM-en egy orosz nyomult "Ramaska"hívóval. Érdekessége, hogy részben oroszul, részben angolul beszélt. Majd
vele QSO-zott egy kazasztáni állomás és itt nálam mindkettőjüket érthetően lehetett vételezni. Sajnos más dolgom volt délelött, délutánra meg teljesen "elült" a sáv.
üdv Józsi
Előzmény: silvius (269)
silvius Creative Commons License 2004.12.01 0 0 269

Lehet, hogy elrágta valami a koax kábelem? :-)

Napok óta nem sikerül jó terjedést kifognom sem reggel, sem kora este. (Napközben meg meló van). A molagon hallok még Brazilokat is, reggel gyakran Ausztrálokat, de csak gyengéden. Nálatok?

Előzmény: miksy (268)
miksy Creative Commons License 2004.11.29 0 0 268
Sziasztok!
Technics RS-AZ6-os 3 fejes deck-emet elcserélném működő akár leélt állapotú President Grant rádióra.A deck zenekari célokra lett vásárolva (még annó 50 db ezresért) és nagyon keveset használtam.Még Stalker 9-es vagy President Jackson is érdekel.
Tel.: 06203112931
Jó terjedést mindenkinek!
uniden Creative Commons License 2004.11.28 0 0 267

Sziasztok CB fanok!

Van egy eladó President Jackson. Abszolut szüz, turkálásmentes.Összes eredeti gyári tartozékával. A www.radiolab.hu címen lehet érdeklődni. 30 eFt-ot kér érte a gazdája.

Sziasztok

T.

Törölt nick Creative Commons License 2004.11.26 0 0 266
... talán még lesz ilyen Miskolcon is. (R4 ügyben írj egy emailt, mert a megadott címedről visszajön a levél!)
Előzmény: Skodri84 (265)
Skodri84 Creative Commons License 2004.11.25 0 0 265
Az a molag-os oldal igen teccik!! lehetne ilyen Miskolcon is, bagy a Bükk tetején, ott legalább hallanám magam:)
trcgabi Creative Commons License 2004.11.25 0 0 264
Silvius/Mail ment!
Előzmény: silvius (263)
silvius Creative Commons License 2004.11.25 0 0 263
sajnos nem, sőt mitöbb én eddig csak egy-két olyan emberrel találkoztam, akinek hívójele úgy kezdődik, hogy 109. Ez a fórum kicsit rólunk szól, no meg a CB-rádiózásról. Hogy megismerjük egymást és megoszthassuk egymással a tapasztalatainkat, szerintem szervezzünk egy közös kitelepülést valamikorra, valami jópofa hegyre. Felőlem meg se várjuk a jó időt. Viszünk lélekmelegítőt. Kinek van kedve DX-elni egy nagyot???
Előzmény: trcgabi (262)
trcgabi Creative Commons License 2004.11.24 0 0 262

Szia Silvius!

 

Múltkor megpróbáltam az általad mondott "molag" féle monitorállomást.Szinkronban hallottam az 27.555-ön levő nyüzsit a sáját rádiómon.Próbáltam néhány erőteljesebb "vappalit" leadni az esti csendben,és nagyon gyengén visszahallottam magam!Néhányan visszafütyülték az ismert dallamot,valamint a későbbiekben hallottam dx-ről beszélgető magyarokat ugyanitt.

Korábbban tagja voltam a Sugar Delta-nak,és a hívojelkönyvben rajtam kívül szerepelt a 109SD018-George nevű állomás.Sajnos vele sosem tudtam találkozni,sem éterben sem máshogy.Ismered-e őt?

Üdv:Gabi

Előzmény: silvius (259)
miksy Creative Commons License 2004.11.24 0 0 261
Szia Zebra2!
Köszi a bíztatást meg a tanácsokat, remélem mázlim lesz.
Amúgy a buherálás alatt nem a szakértő szervizelésre gondoltam hanem inkább a szakbarbár túrkálásokra.
Ja úgy néz ki a szomszédnak van egy eladó de ez még nem biztos.Kamionos az illető csak kb. egy éve átigazolt egy másik céghez ahol már a harmadik autóját koptatja és ezért nem akar folyamatosan rádiótszereltetni kocsiból-kocsiba.
Azt mondta pár héten belül kiderül mit kezd vele.Elvileg én vagyok az első akinek szól!Remélem már holnap jön!:)
Jó terjedést sziasztok!
silvius Creative Commons License 2004.11.24 0 0 260

Meglepő módon sok tapasztalt CB rádióstól hallom, hogy azzal "kérkednek", hogy milyen jó az antennájuk, angliával beszéltem... Mint azt bizonyára tudjátok az ionoszférából visszaverődő, nagy távolságú vételek esetén nem igazán az antenna számít. Ha jól kifogtátok a terjedést, az ott lesz az egy szál drótból készült dipólon és a sokelemes Quad-Yagin is, legfeljebb a komolyabb antennán erősebben fog szólni.

 

Szóval egy antennánál ne az hatrozza meg annak minőségét, hogy éppen milyen terjedésben sikerült vele rádiózni, hanem az, hogy valójában milyen messzire szól/vesz a földfelszíni hullámok segítségével. Meg kell mondjam, nekem 60-100km környéki összeköttetéseim voltak eddig jó helyekről, egyszerű antennákkal. Nagyon jó helyekről, nagyon jó antennákkal ez megtöbszörözhető lenne.

 

Azért van földfelszini terjedés is, főleg ilyenkor érdemes vele kísérletezni és messzebbre szólni. Egyéni rekordom szerintem a (Börzsöny) Nagyhideg-hegy - Sárbogárd viszonylat. Amúgy meg Quatar, de az ionoszféra!

Előzmény: Skodri84 (253)
silvius Creative Commons License 2004.11.24 0 0 259

Nem értelek Titeket, én alapvetően nem vennék olyan CB-rádiót, ami nem tudja az alfa és a zéró frekiket. na mármost a gyáriak kapásból nem tudják. az igaz, hogy csak olyat szabad megvenni, ami rendesen, szakértő kezek által lett, ügyesen, helyesen átalakítva.

 

Más (egy kis sita ajánló):

media.molag.hu: Vácott van a vevő (egy Grant+Penetrátor) küldi folyamatosan a netre a calling chanell "műsorát". Lehet bosszankodni a munkahelyen, hogy micsoda isteni terjedés van, én megitt rohadok! :-)

www.cluster.dk: elvetemült 11méteres hullámvadászoknak ajánlom. Szabványos CB-s hívójeleddel való regisztrálás után bejutsz a rendszerbe. Látod épp mely országok között létesülnek az összeköttetések, merre tart a terjedés. És az is jó érzés, amikor egy QSO után téged is kilistáz az ellenpartered.

Előzmény: zebra2 (258)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!