Keresés

Részletes keresés

krz Creative Commons License 2007.12.06 0 0 570

en is eppen be akartam linkelni.

mondjuk a kockazatokrol nem nagyon szol, de az ellenzeki partok ellenvetesei tenyleg viccesek.

 

Előzmény: thege68 (568)
lms Creative Commons License 2007.12.06 0 0 569
bevezető is meg kicsi is, de hogy jó...?
Előzmény: thege68 (568)
thege68 Creative Commons License 2007.12.06 0 0 568

Jó kis bevezető az indextől:

 

http://index.hu/gazdasag/magyar/klthiv071204/

 

 

GeeDawg2 Creative Commons License 2007.12.04 0 0 566
Szóval, a hétvégén gondolkoztam az ügyön.
Ugye, két szcenáriót érdemes összehasonlítani: (1) marad minden úgy, ahogy eddig volt, és a PM csinálja a költségvetést és nagyjából felügyeli a költést, és előrejelez a kincstári információk alapján, az ÁSZ meg ellenőriz. (2) A rendszerbe belő egy új szereplő, a Költségvetési Hivatal, vagy mifene.

A két szcenárót érdemes politikailag és technikailag is összevetnünk:

Politikailag:
- Milyen olyan döntési joga van a Költségvetési Hivatalnak, ami a PM-nek nincs, és vice versa?
- Mi a valószínűsége annak, hogy egy ilyen Hivatal a mindenkori Kormány/Országgyűlés ellenébe megy, és megtámad olyan policy javaslatokat, amiket a demokratikusan felhatalmazott képviselők tettek? (mennyire hihetőek a kritikái?) Mennyire valószínűsíthetű, hogy a végtelenségig köti az ebet a karóhoz?
- Milyen erővel rendelkezik a PM/KH? Rendelkezik e retorziós esközökkel? Rendelkezik e valalmilyen társadalmi / üzleti befolyással? (Milyen erős a bunkósot a kezében?)

Technikailag:
- az információk, amikre építenek, változnak e?
- megvan-e az intézményi tudás valós, használható előrejelzések készítésére, amik túlmutatnak a hagyományos adó-általános egyensúlyi modelleken?
- biztos, hogy jó, ha policy javaslatoknak csak a költsévetési cash-flowját nézzük? (ez ugye számos közfunkciónál igencsak komoly etikai kérdést vet fel...)

És csak legutolsósorban kérdés, hogy ki van az élén. Hiába neveznek ki egy erkölcsös apácát a kupleráj élére, ha meg akar élni, akkor mégiscsak kuplerájként kell tovább üzemeltetni a boltot...
rosencrantzhu Creative Commons License 2007.12.03 0 0 564
Nem értelek, hogy hagyhattad ki Vértest !?
Előzmény: ChartPack (560)
krz Creative Commons License 2007.12.03 0 0 563

ez nemzeti nagyletunk alapkove es origoja!

 

Előzmény: ChartPack (560)
rosencrantzhu Creative Commons License 2007.12.02 0 0 562
jaja, erre most már valami konkrétumot is please, mert elméletnek jól hangzik, de még semmivel nem indokoltad.

pl. azt is elmondhatnád, hogy jelenleg miért látszik az valószínűnek, hogy a Fideszt lehet a TKH-val nyektetni, de fordítva nem.
Előzmény: lms (553)
rosencrantzhu Creative Commons License 2007.12.02 0 0 561
persze nehezen tudom elkepzelni, hogy a kormany eppen 2010 elott lovi labon magat egy valoban szigoru intezmennyel, meg egyaltalan, olyan nehez elkepzelni, hogy egy otparti egyeztetesbol ma, magyarorszagon barmi ertelmes kijohetne...

hát, ennek a garnitúrának tényleg nem sok bizalom jár. ugyanakkor ne feledjük, hogy nyugaton pont ugyanígy történt: ámokfutások után önként vállalt zubbony. szóval az elvi lehetőség adott, amit benyújtottak, az sem übergáz. majd meglátjuk. 50%-nál én sem adnék többet.
Előzmény: krz (552)
ChartPack Creative Commons License 2007.12.02 0 0 560
miert, mi bajunk lehet abbol, ha egy 12 evre bebetonozott Matolcsy Gy.-Akar L. duo vezetne diadalra az uj hivatalt ;-))
Előzmény: krz (558)
rosencrantzhu Creative Commons License 2007.12.02 0 0 559
huhh :)

létező szervezetek el tudják látni a feladatot
tényleg, mikor érzékelted ezt? az ÁSZ pl. mindent megtett az elmúlt években?

ráadásul ezek reputációja már most sokkal jobb
ez most az ÁSZ-ra vonatkozott? mondd hogy nem, légyszi :)

Előzmény: lms (551)
krz Creative Commons License 2007.12.02 0 0 558

jaja, en is megvarnam a vezetest es az allomanyt a minositessel. persze nincs tul nagy bizodalmam, ha ketoldali politikai alku kereteben valosul meg a sztori.

 

Előzmény: ChartPack (556)
ChartPack Creative Commons License 2007.12.02 0 0 557
en is hallgattam az interjut, meg is utodtem rendesen, amikor a tobbe-kevesbe jogos kritikak mellett meg a en bloc a gazdasagfeheritesi intezkedescsomagert is elmarasztalta a kormanyt...
Előzmény: rosencrantzhu (550)
ChartPack Creative Commons License 2007.12.02 0 0 556

en is elolvasnam ;-) a par hete benyujtott torvenyjavaslatban mindenesetre az van, hogy ha elfogadjak jovo tavasszal a csomagot, akkor mar a 2009-es budzset a TKH velemenyevel (es nem az ASZ-eval) kell az Orszaggyules ele terjeszteni, es 2009. szeptember 1-vel mar kepesnek kell lennie arra, hogy validalja a benyujtott osszes torvenyjavaslat koltsegtvetesi hataselemzeset (illetve, ha az eloterjeszto ezt nem mellekeli, akkor onalloan keszitsen ilyet).

Ha letrejon a parlamenti egyezseg a TKH felallitasarol, akkor szerintem erdemes megvarni a szemelyi javaslatot az elso elnokre, abbol nagy biztonsaggal valoban meg lehet majd mondani, hogy mennyire gondolja komolyan a kormany ezt a tortenetet.

Előzmény: krz (555)
krz Creative Commons License 2007.12.02 0 0 555

lattam, hogy ezt szokod mondani rola.

nem kovetem annyira az esemenyeket, kifejtetted valahol, hogy miert van ez igy? elolvasnam.

 

Előzmény: lms (553)
lms Creative Commons License 2007.12.02 0 0 553
a ktgvetési tanács indulási ütemezése eleve olyan, hogy 2010 előtt csak a fidesz programjának fikázása lesz a feladatuk.
Előzmény: krz (552)
krz Creative Commons License 2007.12.02 0 0 552

nemtom, szerintem az asz reputacioja elotte sem volt kulonosebben magas, mar abszolut ertelemben.

jo, a pm-hez kepest persze magasabb. (meg a pm-e is a tobbi tarcahoz kepest.)

 

szoval elvileg akar ertelme is lehetne egy uj hivatalt grundolni a nemes celra. persze nehezen tudom elkepzelni, hogy a kormany eppen 2010 elott lovi labon magat egy valoban szigoru intezmennyel, meg egyaltalan, olyan nehez elkepzelni, hogy egy otparti egyeztetesbol ma, magyarorszagon barmi ertelmes kijohetne...

 

Előzmény: lms (551)
lms Creative Commons License 2007.12.02 0 0 551
igyekeztem ezzel a füllel hallgatni, mert hajlamos érzelmi érvekkel operálni, de ezzel együtt is szimpatikus volt. talán azért, mert hasonlóan látta, mint én: létező szervezetek el tudják látni a feladatot, ráadásul ezek reputációja már most sokkal jobb.

bár Kovács Árpád múlt heti szereplése sokat rontott az ÁSZ imidzsén.
Előzmény: rosencrantzhu (550)
rosencrantzhu Creative Commons License 2007.12.01 0 0 550
csaba lászló a választások óta jóval kevésbé tudta megőrizni a tisztánlátását sztem.
Előzmény: lms (549)
lms Creative Commons License 2007.12.01 0 0 549
az inforádión csaba lászló eléggé lehúzta a vizet a költségvetési hivatalról.
lms Creative Commons License 2007.11.29 0 0 548
1. a privatizáció szándéka az értéktelennk vélt kolonctól való megszabadulás, vagy az, hogy a politikusok további bőröket tudjanak lehúzni

2. a vevő kiválasztásának módja, a menedzsment hozzáállása (mert ugye kapitalista cégek is gyakran szoktak hüje hibák miatt bedőlni, tehát a magánszektorban is vannak gyenge menedzserek)
Előzmény: GeeDawg2 (546)
breien Creative Commons License 2007.11.29 0 0 547
kiegészítésnek legyen itt (valakiknek, csak meg kell "termelni" a költségvetés bevételeit )
Előzmény: GeeDawg2 (546)
GeeDawg2 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 546
Úgy döntöttem, hogy igaza van az új kollegának. Engem nem érdekel a monetáris politika, nem is nagyon értek hozzá, viszont a téma meg szerintem érdekes. (Főleg, hogy újraolvastam Fullyvel megírt topicnyitónkat! :o))

Szóval, kezdésnek egy link a Cartagenai vízművekről:
http://www.iadb.org/idbamerica/index.cfm?thisid=3909

Azt gondolom, hogy több szempontból is izgalmas a történet.
1. Korábban az adott közmű évtizedeken át a politikai pénzmosoda szerepét töltötte be. Cserébe a vízellátás színvonala tragikus mélységekbe zuhant. (Ismerős magyar közszolgáltatók esetében?)
2. Miután az átszervezés bedőlt, a városvezetés a részleges privatizáció mellett döntött. Az új vegyes vállalatban többségi tulajdonos lett ugyan, de gyakorlatilag az elmúlt tizenegynehány évben nem szólt bele a menedzsmentbe, mert nem volt hozzá szakértelme...
3. A fogyasztók több, mint fele nem fizetett, ma már 99% rendszeresen. A lakosság 40%-nak nem volt vezetékes ellátottsága, ma már szinte teljesen le van fedve a város és az elővárosok. Az expanzó egyértelműen a nagyon szegény részekre terjedt ki (akik ugye nem rendelkeznek fizetőképes kerelettel). Na ez az izgi kérdés, hogy akkor miért is csinálták? Mi volt az ösztönző? Ráadásul tökig el is adósodott a vállalat, de mégis minden évben tisztességes nyereséget termel. Plusz, a korrupciónak még az árnya sem vetül a cégre...

Milyen tanulságokat tudunk a hazai pivatizációs tervekhez/gyakorlathoz illeszteni? Milyen jó gyakorlatok vehetők át, és mi volt csak a szerencse, mik lehetnek a buktatók?

Jó olvasást, és várom a visszajelzéseket!
Gee
lms Creative Commons License 2007.11.28 0 0 545
ráérnek, hiszen a hivatal fő feladata a fidesz választási programjának cincálása lesz.
Előzmény: GeeDawg2 (542)
rosencrantzhu Creative Commons License 2007.11.27 0 0 544
decemberben kezdődik a parlamenti vita, de a tervek is csak tavaszi elfogadásról szólnak, már ha...
Előzmény: GeeDawg2 (542)
breien Creative Commons License 2007.11.27 0 0 543
Valszeg, én voltam figyelmetlen, ezért nem fedeztem fel a mostani megszavazott 2008-as költségvetés "sarokszámaiban" egyetlen egy olyan elemet sem, mely alátámasztaná a pm. "optimista" nyilakozatát azt illetően, hogy jövőre nőni fog a GDP, a gazdaság versenyképessége és csökkeni fog az infláció"??

Mire alapozta mindezt a pm?
GeeDawg2 Creative Commons License 2007.11.27 0 0 542
Egyébként mi van a Költségvetési Hivatallal? elfogadták már? Tárgyalták már? Tudja valaki?
GeeDawg2 Creative Commons License 2007.11.27 0 0 541
:)
Meg a nagyobb vámbevételekből. Meg a fokozott közúti ellenőrzésből... :))) vagy inkább :(?
Előzmény: lms (540)
lms Creative Commons License 2007.11.27 0 0 540
kis magyar prudencia
    A nyugdíjemelésre betervezett summát 2,7 milliárd forinttal emelték, amit az indoklás szerint az ennyivel nagyobb áfabevételekből teremtenek elő.
lms Creative Commons License 2007.11.23 0 0 539
max a lakosság < 0.1%-át kitevő szakmai közönség előtt védte meg.

a széles közvélemény szerint
- a forint túlerős
- a jegybank és a pszáf fideszes bástyaként gáncsolta a kormányt
- az inflációnál fontosabb dolgok is vannak
- a hiány és az adósság lényegtelen dolgok
merthogy a kormányzati kommunikáció viszonylag széles fronton nyomta ezt.
Előzmény: thege68 (537)
breien Creative Commons License 2007.11.22 0 0 538

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!