Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.29 0 0 16221

"Én érzem a levegő mozgását."

 

Ha a kedvenc TV fotelodban ülve is érzed a tőled több méterre bejövő, mindössze 30-60 m3/h bejövő levegő áramlását, akkor cseréld le / alakítsd át az anemosztátodat olyanra, ami nem pont a fotelod irányába fújja a levegőt.

Ha a levegő áramlását csak akkor érzed, ha létrán felmászol a befújási ponthoz, akkor meg gyere le a létráról :)

Előzmény: tormap (16211)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.29 0 1 16220

"Milyen megoldást javasoltok erre?"

 

A mennyezetfűtés kiválóan alkalmas hűtésre is. Én talajvízzel hűteném a mennyezetet (egy hőcserélőn keresztül). Kell két kút és egy szivattyú. Persze vannak olyan országrészek, ahol a kutak nyelőképessége nagyon rossz, vagy a talajvíz nagyon mélyen van, ott mindent ki kell számolni, mert lehet, hogy oda jobb egy talajkollektor vagy függőleges talajszonda, de olyan is előfordul, hogy egy egyszerű klímaberendezés a legokosabb befektetés :)

 

"Hűtés a szellőztetőbe épített hőcserélővel"

 

Passzívházak kivételével a szellőző levegő mennyisége nem képes annyi hőt szállítani, ami elég a ház fűtéséhez/hűtéséhez. Átlagos hőszigeteltség esetén a szükséges hőmennyiségnek még a tizedét sem képes szállítani.

 

"Talajkollektor, vizes hűtés a szellőztetőbe. Ezzel az a bajom, hogy kicsi a kert"

 

Minél jobban hőszigetelt+árnyékolt a ház, annál kevesebb talajlokolektorrra van szükséged. Teát nem a kerted túl kicsi, hanem a hőszigetelésed túl szar :)

Különben meg léteznek függőlegesen lefúrt talajszondák is, azoknak elég mindössze 0,1 m2 kert is :)

Előzmény: Zolee984 (16219)
Zolee984 Creative Commons License 2019.10.29 0 0 16219
Sziasztok! Adott egy kb 70+70nmes 2 emeletes ház, melynek teljes külső-belső felújítását tervezzük épp. Fűtés továbbra is a jelenlegi cirkóval fog menni, csak a hőleadó változik mennyezetfűtésre. Az új nyílászárók és az új külső szigetelés miatt tartunk a penészesedéstől, valamint a családban többen vagyunk por allergiások, így tervben van egy központi szellőztető beépítése is. A problémám, hogy bár 2 kivételével minden nyílászáróra tervezek árnyékolót, szerintem a felső szinten szükség lesz nyáron hűtésre is. Milyen megoldást javasoltok erre? Nekem a következő ötletek jutottak eszembe: 1. Split klímák. (3szoba van fent) 2. Hűtés a szellőztetőbe épített DX hőcserélővel. Ilyen készülékeket csak horror áron találtam, és még kompresszort is vennem kellene hozzá. 3. Talajkollektor, vizes hűtés a szellőztetőbe. Ezzel az a bajom, hogy kicsi a kert és eléggé beépített, a mély szondáknak meg az árától tartok. 4. Légkollektor. Probléma ismét a helyhiány, illetve a tisztítással, hatékonysággal kapcsolatos aggályaim. Bármilyen javaslatot, ötletet szívesen fogadok. Z
VaZoLa Creative Commons License 2019.10.28 0 0 16218

vaillant erv-re cseréltem.

Így utólag lehet hogy fölösleges pénzkidobás volt....

Előzmény: simico (16217)
simico Creative Commons License 2019.10.28 0 0 16217

Mire cserélted le és miért?

Előzmény: VaZoLa (16193)
coffein2 Creative Commons License 2019.10.27 0 0 16216

Ok, részemről rendben.

 

Előzmény: szintező (16215)
szintező Creative Commons License 2019.10.27 0 0 16215

Én csak kiegészítettem.

 

Előzmény: coffein2 (16208)
szintező Creative Commons License 2019.10.27 0 0 16214

Nálam a belépö és kilépő levegő nagyjából egyforma, legfeljebb 2 m3 az eltérés de az sem állandó. Szuperül jól van beszabályozva a lakás pedig légtömörnek mondható, nincs semmilyen huzathatás olyan mintha nem is lenne szellőztető.

 

Előzmény: coffein2 (16210)
tormap Creative Commons License 2019.10.27 0 0 16213

Köszönöm! Még egyszer nem állnék neki a biztos :D

 

Előzmény: coffein2 (16212)
coffein2 Creative Commons License 2019.10.27 0 0 16212

Igen, már emlékszem az igényesen megépített hőcserélődre.

Előzmény: tormap (16211)
tormap Creative Commons License 2019.10.27 0 0 16211

Én érzem a levegő mozgását. Ahogy te is írtad a befújt 16-18 fokos levegőt.

Most jelenleg egy vents vut 160pb van. Ebben ellenáramú a hőcserélő. Ezzel még nincs túl sok tapasztalatom.

Tavaly volt a házi készítésű 3db keresztáramú hőcserélős szellőztetőm. Azt kijavítottam, hogy nem tapadjanak meg benne a vízcseppek és szezon végéig használtam. Sajna a végére kicsit bele fáradtam és eladtam. Nem mértem meg számoltam még semmit, de nekem úgy tűnik, hogy a mostaninak nem lesz jobb a hatásfoka mint a házi gépnek. (pénzbe biztos, hogy többe volt amit gyártottam mint ez a vents a mit amit hiányosan de szint újan vettem)

Előzmény: coffein2 (16205)
coffein2 Creative Commons License 2019.10.27 0 0 16210

Általában a befújt friss levő több, mint az elszívotté.

Így kialakul a megfelelő légáramlás. és az esetleges tömítetlenségből adódóan nem jön be a lakásba, házba fals, hőcserélőt megkerülő levegő.

Ilyenkor a hőcserélő hatásfoka némileg romlik.

Előzmény: szintező (16209)
szintező Creative Commons License 2019.10.27 0 0 16209

 

"A huzat hatást mivel tudja jobban egy hőcserélős rendszer?"

 

Annyiban,hogy azt  műszeresen beszabályozzák, hogy az elszívás és a befújás szinkronba kerül, amit házilag semmiképp nem tudod megoldani.

Előzmény: Bohiandris (16202)
coffein2 Creative Commons License 2019.10.27 0 0 16208

Nem állítottam az ellenkezőjét.

Előzmény: szintező (16207)
szintező Creative Commons License 2019.10.27 0 0 16207

Pénzügyi megtérülésről egyáltalán nem érdemes beszélni, csak egészségiről. Az viszont többszörösen megtérül.

Előzmény: coffein2 (16204)
szintező Creative Commons License 2019.10.27 0 0 16206

Az elszívó alá semmiképp ne rakj tűzhelyet, mert a rendszer egy idő után elzsírosodik. Erre nekem is felhívták a figyelmet, nagyon káros a rendszernek.

 

Előzmény: Bohiandris (16203)
coffein2 Creative Commons License 2019.10.27 0 0 16205

Mit tapasztalsz,miért zavaró a befújt levegő?

Légszállítás nagy?

Túlzottan hűvös a légáramlat?

Előzmény: tormap (16199)
coffein2 Creative Commons License 2019.10.27 0 0 16204

Hőcserélők hatásfoka igen elérő.

passzív házba megfelelők tudják a 90%-t.

Nálunk Vent Axia van, 75-80% -os hatékonysággal dolgozik.

Ha a szobában 21-22 fok van, akkor a leghidegebb napokon is 16-17 fokos levegőt fúj be.

Huzathatást csak annyiban érzek, hogy az ajtók nyitása "nehezebb"

Egyebekben a komfort érzetet nincs negatív hatással.

A továbblépésre alkalmas csövezésre szánt összeget jelentősen alulbecsülted.

Elektromos ráfűtés alkalmazása nem gazdaságos.

Csak lefagyás ellen használják, használjuk, amikor a beszívott friss levegő hőmérséklete 0 fok alá csökken, akkor fűt rá. Nálunk teljesítmény szabályzott módon.

Fűtésre, hűtésre a hőcserélős szellőztetés nem alkalmas, csupán gazdaságosan végzi a friss levegő biztosítását.

Egy hőcserélős rendszer megtérülési ideje, ha csupán az anyagiakat nézed 20-30 év.

 

Előzmény: Bohiandris (16203)
Bohiandris Creative Commons License 2019.10.27 0 0 16203

Elnézést, azt nem jelöltem, hogy az a konyhai páraelszívó és valóban a másik oldalra kerül, mert átrakjuk oda a főzőlapot.

 

Milyen hőcserélő rendszered van és mennyit tud fűteni/hűteni a kinit hőmérsklethez képest kb?

 

Amúgy én is gondolkoztam pont azon, hogy egy elektromos fűtőszálas megoldással lehetne rásegíteni. A másik opció a házközponti fűtést kicsit segítségül hívni. :) Ezt gyorsan elvetettem, gravitációs házközpotni fűtés van és minden szobában vannak vastag forró csövek de nem sokat tudnának melegíteni a befújt levegőn szertinem és összehozni se nagyon tudnám.

Előzmény: tormap (16201)
Bohiandris Creative Commons License 2019.10.27 0 0 16202

Köszi! Igen a működéi időt még pontosan nem tudom hogy kéne. Gondolotam, hogy egy kétállású kapcsolót berakok és meglátjuk, hogy mennyire lesz kényelmes. A széndioxid érzékelős megoldás is jó lehet.

Viszont egy hőcserélős rendszer, ahogy nézegettem olyan 5-600ezertől indul és ezzel szemben ez a rendszer szerintem 100ezer körül lesz. Persze sima aluminium csővel számolva és első körben hangcsillapítás nélkül. Gondolom a szűrők erősen javasoltak, de azt is láttam 15ezerért dobozostul.

 

A huzat hatást mivel tudja jobban egy hőcserélős rendszer? Gondolom, annyiban hogy nincs nagyobb hőmérséklet különbség és kevésbé érződik, de a levegő mozgása ugyanazúgy megmarad gondolom.

A zajra én is kíváncsi leszek, mert zavarna ha hangos lenne és gyanítom, hogy az lesz. :) Gondolom a hőcserélős rendszerek is halkabbak.

 

Úgy gondoltam, hogy kisérleti jelleggel ezt így kipróbálnám és ha nagyon zavaró lesz és nem lesz hatékony, akkor lehet tovább gondolkodni és fejleszteni. A lényeg, hogy meg legyen a csövezés és elég nagy hely/szerelő nyílás a gépészetnek.

 

Fürdőbe vagy zuhanyzó fölé nagyon nem javasolt gépészetet rakni meg szerelő nyílást?

 

Antibakteriális csövek: elég jelentős az árkülönbség a sima alu felxivel szemben. Az ilyen csövek tényleg erősen javasoltak? A sima aluflexivel lehetnek később bajok? Hogy szokták takarítani a rendszereket, ha egyáltalán szükségesek?

 

(bocs a sok hülye kérdésért, de csak így tanulok és neten azért könnyen nem találom meg ezekre a válaszokat-> főleg tapasztalatra van szükségem, mert a marketing szövegek mindenhol elég meggyőzőek :) )

 

Előzmény: szintező (16200)
tormap Creative Commons License 2019.10.27 0 0 16201

A konyhába nem volna jobb az ajtótól legtávolabbi pontba tenni az elszívást?

Előzmény: Bohiandris (16198)
szintező Creative Commons License 2019.10.27 0 1 16200

Nagyon jó a terv, csak ha hő visszacserélő nélkül akarod megoldani akkor nem érdemes állandó üzemre kapcsolni, esetleg egy széndioxid érzékelős kapcsolóval működtetni a ventilátort, vagy időkapcsolóval amit kétóránként (vagy tetszőlegesen) beállítod.

Sajnos a huzat hatást és a zajos  nem tudod elkerülni, csak akkor, ha egy hővisszanyerős és beszabályozott rendszert építesz

 

Mindamellett ha jól akarod kiépíteni és hangcsillapítót, valamint antibakteriális csöveket raksz be csak a höcserélő készülék árával lesz kevesebb a projekt.

 

A kiépítése nem bonyolult, a konyhába és Wc-be ill. fürdőszobába elszívó,  a hálókba és nappaliba befúvó anemosztátokat kell beépíteni. A csövezés pedig mindig lég tömör kell hogy legyen.

 

De majd jön elek és Ő mindent tud a rendszerről.

Előzmény: Bohiandris (16198)
tormap Creative Commons License 2019.10.26 0 0 16199

Nekem van hőcserélő és így is zavaró tud lenni a befújt levegő.  Fűtés nincs a rendszerbe, de előbb-utóbb lesz. 

Előzmény: Bohiandris (16198)
Bohiandris Creative Commons License 2019.10.26 0 0 16198

Kedves mindenki!

 

Szeretnék egy kis tanácsot kérni az itteni szakiktól és tapasztaltabb emberektől. Készülök, egy DIY szellőzőrendszer kiépítésén, ami egy egyszerű és költséghatékony lenne egyben. Nem vagyok szakmabeli, sem mérnök, de próbálok olvasni és infót gyűjteni.

 

Adott egy 80nm lakás, amiben azért szeretnénk legfőképp szellőzőrendszert, mert az utcafront hangos és büdös a nagy forgalom miatt és nem szeretnénk onnan szellőztetni az utca felöli nagy hálót és a nappali/konyhát.

 

Ötlet: beszívni hátulról a kisszoba felől friss levegőt (fás budai hegyoldal) és becsövezni majd beejteni a lakás másik felén két helyen a levegőt, a nagy hálóban és a nappaliban. Karton dobozolás szinte mindenhol lesz, wc-ben és fürdőben lesz állmennyezet. Hely van csövezni és felrakni a ventilátorokat is. Egyszerű lenne a „gépészet”, nem hőcserélős rendszer lenne hanem egy sima ipari csőventillátor, pl egy vents TT. A lakásban két felnőtt és egy gyerek lakik. Főleg az éjszakai levegőhiány miatt tartanám szükségesnek valamit kiépíteni, mert nyitott ablaknál nem lehetne aludni. (korház is van a közelben pl)

 

A tervem tehát: vents TT 100, ami mehetne a wc állmennyzetbe és flexi csővel becsövezni végig egészen a kisszobától a két nagy ablakig, lásd képen. Hagyok helyet majd az állmennyezetben szűrőnek és hangtompítónak ha később akarok berakni. Wc-ben és fürdőben lenne ventilátor kiszívásra időzítővel. Itt jön az első kérdés: elszívást hogy oldjam meg? Mivel folyamatosan tolja be a levegőt gondolom azt ki is kéne szívni a túlnyomás miatt. Gondoltam arra, hogy az egyik ventit úgy kötném be, ahogy a beszívásra szánt vents TT lenne és együtt dolgoznának. Tehát mondjuk a fürdőben lévő venti menne időzítetten de ha be van kapcsolva a beszívás, akkor dolgozna folyamatosan.

 

Egyéb info: lesz még két split klíma is a nagy szobákban. Páraelszívó lesz a konyhában. A lakásban két felnőtt és egy kisgyerek lakik. Klasszik otthonról reggel el, késő délután haza.

 

Szóval első kérdés: jó e így az elméletem? Működhet e és hatékony lesz e? Persze kérdés majd hogy nagy hidegben mennyire lesz zavaró a bejövő hideg levegő. Meglátjuk, de az anemosztát a fűtőtest felett lesz kb. Túl drágának tartom a hőcserélős megoldásokat, annyit nem akarok rááldozni.

Csövezésre tanács? Gondoltam a flexibilis aluminium körcsatornára. Azzal talán a sok 90fokos kanyart el lehet nagyobb ívben húzni. Kell majd egy T idom is, remélem nem lesz sok folytás a sok kanyarodással.

Elég lenne a vents tt 100-as, ami tud 145/187 m3-t? Az lenne a beszívó és a kiszívó is a fürdőben, plus menne vmi pici a wc-be. (kiszívás menne a lichthof-ba)

Van e valami amit még számításba kell vegyek? (Persze millió dolog lehet, de ami lényeges lenne)

 

Köszönöm előre is a válaszokat!

 

(Bocs a béna képért: piros a beszívás, wc feletti gépészet, két anemosztát. Sárga az elszívás.)

tormap Creative Commons License 2019.10.25 0 0 16197
Előzmény: jroobi (16192)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.25 0 0 16196

Szerintem vezesd ki a csövet a tető széléig (egész végig jól hőszigetelve!) és a verébdeszkán vezesd át lefelé. De ne függőlegesen lefelé fújjon, hanem a faltól távolodó szögben (kb 45 fokban vagy még laposabban) fújja a levegőt, mert nagy hidegben a kifújt használt levegőben lehűlésekor apró vízcseppek (ködcseppek) keletkeznek.

 

Ha pedig ragaszkodsz a ferde tetőn való átvezetéshez, akkor google: tetőátvezető. De n csodálkozz, ha azt látod, hogy a százféle tető-típushoz kétszáz féle átvezetőt találsz és egyikről sem lehetsz egészen biztos, hogy pont jó lesz a te tetődhöz :)

Előzmény: jroobi (16192)
VaZoLa Creative Commons License 2019.10.25 0 0 16195

140e.

Előzmény: SzZsee (16194)
SzZsee Creative Commons License 2019.10.25 0 0 16194

Esetleg árat lehetne hozzá kérni?

Előzmény: VaZoLa (16193)
VaZoLa Creative Commons License 2019.10.25 0 0 16193

Sziasztok!

Gondoltam megosztom itt, hogy van egy vaillant keresztáramú levegő hőcserélőm (hrv) eladó.

Vacsi új, a RecoVAIR260/4 gépemben volt gyárilag, de le lett cserélve.

 

Kiváló alap például DIY (csináld magad) keresztáramú hőcserélő megépítéséhez.

 

jroobi Creative Commons License 2019.10.25 0 0 16192

Sziasztok!

 

Készül a tetőnk, és valamilyen megoldást keresek a szellőztetönk légkidobó ágának tetőátvezetésére. A cserépgyártók gyári megoldásai kis átmérőjűek. A kidobó cső 180 vagy 200-as lesz. Ki hogyan oldotta, vagy oldaná meg az átvezetést, hogy ne ázzzon be? Mely gyártó terméke vált be? A szellöztető rendszernek csak kidobó csöve van, átvezető az nincs gyári.

 

Köszi!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!