Keresés

Részletes keresés

mmormota Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25170

Amíg nem vonsz le a tényekből hibás következtetést, nincs zavar. :-)

 

Gondolkodnod kellene, megérteni, amit neked írtak. Nem mindig újabb eseteket kitalálni, újabb rajzokból újabb hibás következtetésekre jutni.

 

Ez így egy mókuskerék, semmi értelme.

Előzmény: Gézoo (25168)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25169

Azt mondod, hogy "tele vagyok zavaros elképzelésekkel". Nos, jó.

Oszlassuk el a zavaró tényezőket.

   A fényóra elv szerint az alsó ábra szerinti irányban haladnak az időben egymást követő fotonok a külső megfigyelő szerint.

   Miközben a belső megfigyelő a merőlegesre állított lézerből kilépő fotonok

vektorát merőlegesnek is látja.

 

  A sorozatlövő fegyverrel merőlegesen lövő, a vonaton utazó vadász lövedékeinek

ha nem lenne tehetetlensége, akkor a felső ábra szerint haladnának a lövedékek

  szintén a külső megfigyelő szerint..

 

    Ugyanakkor a felfelé irányba mutató nyíl irányába kilépő fotonok útjába egy 45 fokkal  elforgatott tükröt helyezünk, akkor a fotonok a felső ábra szerint haladnak

a külső megfigyelő szerint.

 

 

  Eddig mi ebben a zavaros?

Előzmény: mmormota (25167)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25168

   Nem értem, hogy mi a zavaros abban, hogy ha a példa kedvéért

a vonat megy 100 m/s-al fekete nyíl irányába,

vonaton ülő vadász kilövi a 100 m/s sebességgel haladó lövedékét piros nyíl

irányába, a vonat haladási irányára merőlegesen, így ő azt látja, hogy a lövedéke

100 m/s sebességgel halad a vonatkabinon keresztül,

 

  Mközben ugyanezt az álló vadász úgy látja, hogy a zöld nyíl irányába halad a lövedék 141 m/s sebességgel..

  Ezért ő is lő arra, 141 m/s sebességű lövedéket, amit a vonaton ülő vadász

a kék nyíl mentén, a kabinra szintén merőlegesen haladónak lát, sebességét

 pedig 100 m/s -nak..

 

    Mindkét vadász szerint párhuzamosan haladnak a lövedékek..

 

  (A fotonokhoz képest ebben az analogiában az a csalás, hogy a lövedék

  sebessége egyszer 100, máskor 141 m/s az szerint, hogy a vonaton ülő vagy a mellette álló vadász szemszögéből mérjük.)

 

Előzmény: mmormota (25167)
mmormota Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25167

Dehogy jelent helyeslést...  :-)

Csak reménykedtem, hogy megérted abból, amit írtam, aztán már tudod a választ a kérdéseidre...

De hát úgy tűnik, a remény hal meg utoljára.

 

Tele vagy zavaros elképzelésekkel, és sajnos képtelen vagyok elmagyarázni neked ezeket az egyébként egyszerűnek látszó dolgokat. Ez eléggé elkeserít, de hát mások se képesek erre, bele kell nyugodnom.  

Előzmény: Gézoo (25165)
mmormota Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25166

Mindkettőnek igaza van, nincs ellentmondás.

 

Van egy látszólagos ellentmondás, persze. Az nem tetszik, hogy egy t1 időpontban mindkettő a saját origojára mutat: "t0 időpontban itt volt". A két origo pedig nem esik egybe. Ez látszólag ellentmondás.

 

Valójában pedig nem az. Ellentmondás akkor lenne, ha egyik állítás felhasználásával cáfolni lehetne a másikat. Márpedig ez nem megy, ugyanis ha megnézi, a másik origoja hol volt t0 időpontban, akkor látja, hogy pont egybeesett az ő saját origojával, tehát egyetértés van.

 

Ezt érdemes kicsit körüljárni, mert pontosan tudom, mi zavar itt téged, meg talán Gézoo-t is, bár ő szerintem olyan zavarosan gondolkodik, hogy sose lehet egész biztosan tudni, éppen mit és hogy ért félre.

 

A és B rendszer origoja t0 pillanatban egybeesik, és éppen ott tartózkodik egy x objektum is.

Tegyük fel, egy t1 időpontban a B rendszer origója az A rendszerben leírva már az a(1,0,0) helyen van.

 

B t1 időpontban kijelenti: "X objektum t0 időpontban b(0,0,0) pontban volt".

Ez nem jelent se többet, se kevesebbet, mint amit mondott.  Határozottan nem jelenti pl, hogy B azt gondolná, X objektum t0 időpontban az a(1.0.0) pontban  helyen lett volna, csak azért, mert a kijelentés t1 időpontjában b(0,0,0) és a(1,0,0) történetesen éppen egybeesik.   

 

 

Előzmény: Adi001 (25164)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25165

 

  Úgy tűnik, nincs nagy jelentősége annak, hogy a fényóránál egyetlen foton vagy fotonok egymásutáni sorozatának a nyomvonalát szemléljük.. Hiszen mindnek a haladási iránya egyformán előre mutató vektorú..

   A belső megfigyelő szerint a piros és kék vektor mentén halad minden foton, (lövedék,) a külső szerint a zöldeken..

 

   Ha csak! A belső forrás fotonjait a reggel ismételten beszúrt ábra alsó részén

a külső megfigyelő egymással párhuzamos tengelyen, ferdén felfelé haladónak látja.

   No igen, de miután a külső forrás egy fotonja van párban a belső forrás egy fotonjával, így a párhuzamos tengelyű, egymást időben követő fotonok belső

eredetű fotonok mindegyikéhez, szintén egymással párhuzamos vektorú külső

foton fog tartozni.

 

  A reggeli ábra felső felében, a haladási irányra merőleges vektorú belső fotonok

esetében, szintén a fotonok haladási tengelye párhuzamos, de a külső rendszer szerint haladnak így merőlegesen, ezért a belső megfigyelő rendszerében

fényaberrációsan hátrafelé hajlónak látszik az eredő nyomvonaluk..

 

   Különben nem vezettem be új adatot. A kezdetektől kis téglalappal és közepére

merőleges kicsiny vektorral jelöltem a fotonokat. Ezzel is hangsúlyozva az egy-egy

foton saját vektorának helyét és irányát.

 

  Ha már itt tartunk, megjegyzem, hogy a vonaton a belső megfigyelő által kilőtt

lövedék tengelyét az előbb hibásan a zöld irányba tettem, miközben a kilövés

(piros nyíl) irányába állt a puskacső és állt ezzel a lövedék spintengelye..

  Viszont ekkor a fényóra elvvel nem azonosan analóg a példa.

Mert a fényóránál a fotonok (a veled korábban tisztázott fényóra elv érvényesülése

miatt) ferdén előrefelé mutató tengelyen haladnak..

 

    Ha már a lézert említettem. Reggel leírtam azt, hogy hogyan lehet a haladási irányra merőleges vektorú fotonokat produkálni a sebességtől függetlenül, a haladási irányba állított lézerrel..

  Az ezzel kapcsolatos hallgatásod helyeslést jelent?

 

 

 

Előzmény: mmormota (25163)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25164

figyelj mormota látom te sem érted mit feszeget Gézoo

 

legyen két ir v relatve sebességgel

közeledésűkkor "A" ir beállít egy lézert a másik "B" ir irányába majd mikor egymáshoz érnek (koordinátaorigojuk egybeesik) kilő egy fotont

eltelik 1sec majd a 2 ir ből nézzük meg hol volt a foton 1 secel előbb

 

kérdés: hány valós rendszerfüggetlen térkoordinátát fogsz kapni ?

(itt arra gondolok hogy ugye mindkettő azt fogja állítani hogy az ő saját origójában ..de ez nyilván jelenleg már 2 független koordináta ..... DE a foton csak egy helyen volt !!!!!) de hol is ? válaszold meg vagy számold ki ... az adatokat te álaszthatod meg ....... :)

 

Előzmény: mmormota (25163)
mmormota Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25163

Kénytelen voltál bevonni egy új adatot, hogy az eseteket el tudd különíteni. A golyó mint kiterjedéssel rendelkező tárgy mechanikus hosztengelyét. Ez egy többlet adat. Valóban, ennek segítségével következtetni lehet arra, hogy a lövedéket kilövő puskának van-e oldallazó sebessége az adott rendszerben.

Ugyanezt megteheted pontszerű golyó esetében akkor, ha nem csak egy, hanem több, egymás után kilőtt golyót nézel.

 

No de ez egy többlet adat.

 

Ugyanez a helyzet, ha nem csak egyetlen fényimpulzust, hanem több közös forrásból származót tekintesz. Ha egy nyomvonalon futnak, a fényforrásnak nincs oldalazása az adott rendszerben, ha többön, akkor meg van.

 

Ha ezt teljesen megérted, akkor valószínűleg azt is észre fogod venni, hogy mindennek semmi köze valamiféle abszolut mozgáshoz. Csak attókl függ, hogy a forrás oldalazott-e az éppen választott vonatkoztatási rendszerben, vagy nem.  

Előzmény: Gézoo (25161)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25162
Gondolom számodra is a 25160 ábrája önmagáért beszél.
Előzmény: NevemTeve (25159)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25161

Nézzük:

 

Az ábra felső részén a vonat rendszerében a piros a vonaton ülő vadász lövése merőlegesen a vonat haladási irányára, a zöld a külső vadász lövése ami a vonat rendszerében a kék pályán halad..

 

  Az alsó ábrán a zöld szaggatott a külső vadász lövése és zöld folyamatos a

külső rendszerében a vonaton ülő vadász (egyébként a vonat rendszerében

a vonat sebességvektorára (fekete) merőleges (piros) veltorok eredőjeként..

 

   A zöld vonalak a "nyomvonalak", vagyis ha kinagyítanánk a repülő lövedéket,

akkor azon tengely amelynek irányába haladva a saját szimmetriatengelye körül

a huzagolásnak megfelelően perdülettel bír.

Előzmény: mmormota (25158)
emp Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25160
ha szívből jön, akkor nem számít annak :)
Előzmény: Gézoo (25152)
NevemTeve Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25159
> Igaz akkor lenne, ha a két lövedék pályája mindkét vadász rendszerében
párhuzamosan haladna.. De sajna nem így van..

Tudnád ezt képlettel, számítással alátámasztani? Vagy ismét a beszélgetés és rajzolgatás szintjén állunk?
Előzmény: Gézoo (25154)
mmormota Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25158

a két lövedék haladási tengelye a vonat sebességével fog távolodni egymástól

 

Ez meg mi a szösz?! Nit értesz te haladási tengelyen?

Ezt azért lenne érdemes tisztázni magadnak, mert pont ez az, amit nem értesz rendesen, és el se tudtuk magyarázni neked.

 

Pl. a "nyomvonal" fogalmat a következőképpen lehet definiálni: a golyó tintás, súrol egy nagy papírt, a tinta rárajzolja a nyomvonalat. A vonat rendszerében egy olyan papírra rajzol, ami a vonathoz van rögzítve. Ilyen feltételekkel nyilvánvaló, hogy ez a tintavonal nem fog mozogni a vonathoz képest, párhuzamos lesz a másik vadász golyójának tintanyomával, és állandó lesz a két tintavonal közötti távolság.

 

A különbség abban lesz, hogy ha a két vadász géppisztollyal lövöldöz, akkor a vonaton ülő vadász golyói egyetlen tintavonalat rajzolnak újra és újra a vonatos papíron, a földi vadász golyói meg sok párhuzamos vonalat.

 

Egy földi papíron meg épp fordítva.

 

Kicsit megint reménykedni kezdtem, hogy talán mégis képes vagy megérteni ezt az egészet...   :-)

 

Előzmény: Gézoo (25155)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25157

Szia!

 

  Nagyon klassz az ábra!  Igaz, nem egészen értem, hogy mit is ábrázol..

De ettől még nagyon tetszik..

 

   Az iker-paradoxonos kérdést, csupán hétvégi "gumicsontnak" szántam.

Amely arra utal, hogy a sajátidő más akkor, ha v sebességgel növelt

sebességen haladunk a gyorsítás kezdetén-végén, és így a fotonok abszolút

sebességéből adódóan, más és más időpontnak regisztrálhatjuk a villanások

beérkezését, miközben megzavarja a mérést, az, hogy szembe vagy éppen

egyező irányban haladnak a fotonokkal..

Előzmény: Adi001 (25149)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25156

Szia!

 

  Már többször kitértünk rá, de látom valahogy elsiklott ezért írom le:

 

  A fotont Einstein nyomán kvantumnak tekintem. Nem hullámként terjedőnek, és

nem is részecskének.

  Így tömeg, ill. a tömeg tehetetlensége nem zavar bele a foton pályájának meghatározásába.

 

A további alapkérdésekre...

  Miután az abszolút sebesség ismerete nélkül is kijelölhető bármely rendszer,

mint abszolút vonatkoztatási rendszer. Ezen kijelőlés volta nem érinti egy esetleges

abszolút nyugalomban lévő vonatkoztatási rendszer létét..

 

  A fénynek gyakran van vezető közege (üvegszál, levegő, e.m. sugárzások vezető közege a kábelek..), amely sok esetben biztosan nem nyugvó közeg..

  Így abszolút vonatkoztatási rendszernek sem nagyon tekinthetők.. 

 

   Végezetül: én is veled örülök minden nyitott gondolkodású beszélgető partnernek.

Előzmény: magnum56 (25146)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25155

 

  Ez is nagyon jó.Csupán ott a bibi, hogy ha a vonaton ülő vadász, a vonat haladási

irányára merőlegesen lő a vonaton, és a külső pedig olyan szögben, hogy a

két lövedék haladási tengelye párhuzamos lehessen a vonat rendszerében,

akkor:

   a két lövedék haladási tengelye a vonat sebességével fog távolodni egymástól..

 

Vagyis nem elegendő az időleges párhuzamosság, a másik feltétel, hogy a tengelyek

minden rendszerben állandó távolságban maradjanak..

Előzmény: mmormota (25145)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25154

Szia!

 

  A példád, nagyon jó!  Jól mutatja, hogyan lehet kiforgatni bármit..

 

  Igaz akkor lenne, ha a két lövedék pályája mindkét vadász rendszerében

párhuzamosan haladna.. De sajna nem így van..

 

  Azért ettől még ügyes a próbálkozás! 

Előzmény: NevemTeve (25144)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25153
Nocsak, nocsak.  Szerinted nem értette meg?  Nekem úgy tünt.. Lehet, hogy tévedtem.
Előzmény: emp (25143)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25152

Szia!

 

  A "drágám" leugatásnak számít??  A "leugatás" az nem ??

Előzmény: emp (25142)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25151

Szia!

 

  Kérdezni bármit lehet.. Kijelenteni, na az más fogósabb. Kijelenteni érdemes némi megfontolás után.

  Példáúl a múlt héten kijelentetted, hogy

Miközben a haladási irányra merőlegesen álló lézer, vagy búrás fényforrás a fényóra elvnek megfelelően az alsó ábra szerinti irányba indítja

fotonjait, addig a felső ábra szerinti, vagyis olyan fényforrás nem létezik, sőt(!)

hülyeségnek minősítetted olyan foton forrás létét, amelyik a felső ábra szerinti

fotonokat állít elő.

   Pedig meglepően egyszerűen lehet ilyen, a sebességtől függetlenül,  a haladási irányra merőleges vektorú fotonokat lézerrel produkálni.

  Csupán a lézer sugárzási tengelyét a haladási irányba kell fordítani, így tükrein

a visszaverődés iránya haladási irányú, majd a kilépő oldalra egy a szoba

geometriáját követő 45 fokos szögbe állított tükörre vezetjük a fotonokat.

  Így a fotonok vektora a fenti ábra szerinti lesz.

 

  A példára visszatérve.. Ez egy példa, egy kérdés, ami gondolatokat ébreszthet..

Benned ilyen gondolatokat ébresztett, remélem másban másmilyeneket.

Előzmény: mmormota (25138)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25150

Szia Theodor!

 

  Igen, de.. A pirossal jelölt fotonod valóban aberrálódik, vagyis a külső megfigyelő

rendszeréből nézve merőlegesen belépve a szobába, hátrafelé hajló utat tesz meg, mint ahogy azt nagyon helyesen ábrázoltad.

  A kékkel jelölt foton pedig a szoba rendszerében indul merőlegesen, ezért nem látszik rajta az aberráció.

 

  Ha külön ábrázoltad volna mindkét foton útját a külső megfigyelő, és külön egy másik ábrán a belső megfigyelő szerint, akkor a már ismert

ábrát kaptad volna.
Előzmény: TEODOR (25136)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25149
a hajó rendszerét tekintjük tehát a hajó áll (mégha bármi máshoz relatíve mozogna is)
innen az összes koordinátairányú szondamozgás szimetrikus .... azonos adatokat szolgáltatnak majd s a 4 es ikrek közül a 3 szondás egyforma idővel fiatalabb lesz ....

kis mellék a párhuzamos relative mozgása során jelentkező látszatszögének (nemtudom mennyire értelmezhető :) )
a2
Előzmény: Gézoo (25135)
Con Storm Creative Commons License 2006.11.12 0 0 25148
mh a vonatos lövöldözést kipróbálhatjuk.... de én leszek a vonat végén, és amikor elhaladok melleted... akkorlőjek?
Előzmény: NevemTeve (25144)
pint Creative Commons License 2006.11.12 0 0 25147
te pedig készülj fel aberráció témakörében, ha ki akarod húzni a harmadik kérdésig
Előzmény: magnum56 (25146)
magnum56 Creative Commons License 2006.11.12 0 0 25146

Kedves Gézoo !

 

Hónapok óta figyelem a vitát, és úgy látom, hogy nem nagyon jutottatok előrébb. Mormotáékat kötik az előítéletek, te pedig nem tisztáztál néhány alapkérdést.

 

1. Hullámként, vagy puskagolyóként kell-e kezelni a fénysugarat (fotonokat)?

 

Ugyanis, ha hullámként kezeled a fényt, akkor a fényhullámnak lennie kell vezető közegének. Ez két következménnyel jár:

     1.  a fény csakis a vezető közeg rendszerében terjed minden irányban azonos     sebességgel.

     2.  a fényforrás sebességét a fénysugár NEM veszi fel.

Ha a fényt hullámként kezeljük, két lehetőség van. A szoba (lift)

-  vagy magával viszi a fény vezető közegét (mint például a zárt lift a levegőt)

-  vagy nem viszi magával.

Ettől függően a fénysugár pályája a liftben más és más lesz.

 

Ha viszont puskagolyóként (részecskeként) fogod fel a fényt, akkor nem kell vezető közeg, de a fény sebességének függnie kell a kibolyátó test (puska) sebességétől. (ezt az elképzelést a tapasztalat egyértelműen cáfolja a fény esetében)

 

További alapkérdések:

 

2. Létezik-e abszollút vonatkoztatási rendszer? (szerintem nem)

3. Amennyiben létezik a fénynek vezető közege, úgy a vezető közeghez kötött rendszer abszolút vonatkoztatási rendeszert jelent-e? (szerintem nem)

 

Szeretném tudni, hogy neked mi az álláspontod az előbbi alapkérdésekben.

 

Egyébként nagyon örülök, hogy te sem tekinted isteni kinyilatkoztatásnak a hagyományos felfogást, és képes vagy elfogulatlanul elgondolkodni ezeken a valóban érdekes problémákon.

 

Szerintem hamarabb jutsz el a megoldáshoz, mint azok, akik erre nem képesek.

 

 

Előzmény: Gézoo (25135)
mmormota Creative Commons License 2006.11.12 0 0 25145

Tudok még frankóbbat is.

 

A két vadász most máshogy lő, a vonatos merőlegesen, a talajos meg előre. Megint párhuzamos pályák alakulnak ki, a la Gézoo ezek is kijelölnek egy abszolut nyugvó rendszert.

 

Tehát most már két abszolut nyugvó rendszerünk lesz, az előző Gézoo&Teve szisztem, meg az új Gézoo&mmormota szisztem.

 

Ezen két abszolut nyugvó rendszer egyedülálló tulajdonsága, hogy mozognak egymáshoz képest.

 

:-)))

 

 

Előzmény: NevemTeve (25144)
NevemTeve Creative Commons License 2006.11.12 0 0 25144
Majd én megmondom a frankót:
Két vadász egyidőben ad le lövést, de az egyik egy vonaton utazik és a menetirányhoz képest hátrafelé céloz, a másik viszont a sin mellett áll, és a menetirányra merőlegesen lő.
Történetesen sikerült úgy lőniük, hogy a két golyó párhuzamos, vagy éppen egybeeső páyán mozog, ami Gézoo szerint bebizonyítja hogy a puskagolyók pályája "abszolút értelemben áll", tehát van "abszolút álló rendszer", továbbá a puskagolyókra nem vonatkozik a tehetetlenség törvénye, mivel a puskagolyók "nem sodródnak".
emp Creative Commons License 2006.11.11 0 0 25143
megint azt játszod el, hogy olyan emberekre hivatkozol, akik egyáltalán nem értenek veled egyet.

ez tisztességtelen.

ezt most nagyon komolyan mondom, inkább hagyd abba!
Előzmény: Gézoo (25121)
emp Creative Commons License 2006.11.11 0 0 25142
megtekintve ezen hszt, felmerül bennem a kérdés:
miért is nem tetszett neked az a kifejezés, hogy leugattad NT-t?
"drágám"
Előzmény: Gézoo (25089)
mmormota Creative Commons License 2006.11.11 0 0 25141

Kösz!

 

Előzmény: TEODOR (25139)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!