Írtam, hogy nálam kb. 5 eve van, és mivel mfb hiteles, így jobban tudom követni. Ennyi idő alatt kb. annyival fizettem kevesebbet a törlesztésre az áram helyett, amennyi volt a hitel önrésze. Szóval mintha nem csináltam volna semmit. A következő 5 évben nyerhetek talán 200 ezret, ha nem tojik be az inverter, akkor ennyivel vagyok beljebb. Plusz garancia kb. a jovőbeni haszon lenne.
"Nem irigylem azokat a szerencsétleneket akiket bepaliztak fűtésre, ott azért más lesz a szájíz a buli végén."
Egy ismerősöm most építkezik, és nem tudom eltágítani az "infrafólia" megoldástól. Hajthatatlan mert az a legjobb......
Próbálom rávenni, legalább építse ki a vizes rendszert, aztán mivel lesz idővel fűtve majd kiderül, de ne üljön fel (utólag ez nagyon nem egyszerű móka). Ész érvekkel képtelenség hatni rá egyszerűen.
Üdvözlök mindenkit! Nemrég szeretnék vásárolni néhány IBC fotovoltaikus modult tesztelésre. Mivel azonban jelenleg nem sok IBC modul szolgáltató van a piacon, jelenleg ismerem többek között az IBC SOLAR-t, a Longi Solart, a Maysun Solart és a futurasun-t. Ezeken a márkákon kívül van más márka, amit ajánlasz?
Illetve ha valaki használt már IBC termékeket, akkor a telepítés utáni életszerű tapasztalatokat is szeretném tudni referenciaként.
Akiknek lejár,ott elgondolkodtató az új pályázat az akkura.....
Egy a baj csak, az új pályázat nem akkura szól, hanem akkura ÉS inverterre ÉS napelemre ezen kívül pedig van még ez az apróság: kizárólag új beruházás támogatható, meglévő rendszer bővítése és/vagy átalakítása és/vagy cseréje nem támogatható;
Nekem úgy rémlett, hogy a 10. év utáni évforduló (ahogy Te is tudtad), de most ketten is mást kaptak, valószínűleg mégsincs évforduló. Pedig nekem jó lett volna, novemberi beüzemelés, augusztusi évforduló.
Csak a szokásos, hogy az utolsó utáni pillanatban böfögnek valamit. De azért az durva, hogy valaki 2 hét múlva bruttóba kerül, de fogalma sincs a szabályokról. Feltételezem, addig már nem is kap tájékoztatást, akkor úgy indul a bruttóval, hogy semmit sem tud. Esetleg fél év múlva szólnak, ja, 357 Ft az rhd per kWh. :)
Arra gondoltam, hogy nyáron termelek 30 kwh-t, de csak 10-et használok el. Hülye rendszerben a 20 kwh betáplálása lehet több, mint 10 kwh cakk-pakk. (és nem is 20, mert valószínűleg fogyasztok éjjel is)
Annyira hülye nem lehet, mert ha nem termelek be semmit, akkor a fogyasztást teljes egészében fizetnem kell. Ha 5 Ft.-/kWh, akkor annyi, de még mindig több, mint a semmi. :-(
Arra kíváncsi lennék, aki plusz inverterrel bővített (nekünk is azt mondta a saját nepperünk, hogy plusz inverter és panelek), hogy számolják, melyik termelése az aktuális betáplálás.
Január elsejétől beleestem a bilibe. Nem. Még rosszabb. Letelt a 10 évem és bruttó elszámolásba kerülök. Ennél a havi szaldó sokkal, de talán még a negyedórás szaldó is jobb lenne. Bár még nagyon keveset tudunk róla, de amit az értesítésben leírnak, semmi jót nem ígér. :-(
Ha volt már akkor ignore, de 2024. jan 1.-től az osztráknál állítólag 0% ÁFÁ-s a napelem. Ez 27% spórolás, ha valaki bérel egy kisteherautót magánszemélyként és kimegy érte.
nekem vízórát cseréltek az irodában, még szerencse hogy mindent elolvasok aláírás előtt, mert elírták a gyári számot. Emberek, dolgoznak, hibáznak, nincs ezzel baj, csak figyeljünk oda.
Köszi a tippet. Megtettem, törölték a számlát. Valamilyen számok - gondolom az óracseréből kifolyólag - nem stimmeltek. Pedig minden létező óraállásommal rendelkeznek :)
Írtam nekik levelet is, biztos ami ziher alapon. Ott még kis is számoltam nekik, hogy nemhogy 498 kWh fogyasztásom van, hanem inkább tegnap 0h00-ig 234 kWh túltermelésem van a legutóbbi éves szaldó zárószámlája utáni időszakra.
Mindegy, lerendeződött. Ezek szerint nem egyedi eset vagyok.
8 éve van napelemem, azaz jelenlegi szabályok alapján 2 évig még az éves szaldó elszámolásba kellene lennem. November 7-én óracserém volt, "okos" órára cseréltek.
Ma kaptam egy számlát az EON-tól, hogy egy 2023.12.29-ig becsült árammennyiség alapján fizessek ki 498 kWh-át.
Miért? Hogy? Nekem az éves szaldós időszakom júliustól-júliusig tart.
Járt már valaki közületek így, hogy a szaldós időszak közepén kapott egy kifizetendő villanyszámlát?
A -10 fok léte volt a kérdés valaha , --arra irtam ,hogy ezen években ,megvolt.
Ha Szentesen is megvolt --akkor , mi a probléma..?
A napi átlag ? biztosan /lehet ,úgy van ahogy irtad. Azon a linken megnézhető napi bontásban.
Van pár hely az országban , ahol a megadott várostól 5-14km-re mér az OMSZ (ott van a mérőállomás ) Hát ennek a pontossága vitatható ? PL ; PÉcs belvárosa ---Pogány Repülőtér. Jelentős "/- 5.....8 C fok eltérés.
Hogy az OMSz átlaga nem lenne jó azt kétlem. Valószínű nem a havi minimum és maximum értékek átlaga, hanem számos mérési pont átlaga, de szerintem utána lehet számolni, ha valaki nekiáll és a napi adatokat a kellő mérési pont szerint végig nyálazza, ugyanaz jön ki neki, merthogy miért hazudna egy meteorológus? Hogy elmaradjon az Alkotmány-napi tüzijáték?
Szentes egy különleges hely az országban a meleg foltok vonatkozásában. Részint ott még a Kárpát-medencei átlagnál is magasabb a geotermikus gradiens, másrészt igen fejlett a talajhő hasznosítása. Nem csak, szinte az egész közigazgatási intézményrendszer geotermikus energiát hasznosít, de számtalan mezőgazdasági vállalkozás sátrát, üvegházát fűtik vele. Így ott emelkedik az átlag, enyhébbek az alacsony csúcsok, városias környezetre hasonlít a mikroklíma.
4 napig nem termelt a rendszer, hó belepte. Tegnap felmásztam és megkezdtem egy partvissal, többit elintézte a napsütés és az eső.
Megoldható, de nem szeretek ott már a havas tatőn, fagyos létrán tornázni. Ez ugyan ritka, de a sokszor emlegetett hidaljuk át aksival hülyeség ellenpéldája 😎😎 Ez egy földszintes ház, de akinek nem hozzáférhetők a napelemei...
Annak idején én is sokat számolgattam , hogy mi a jó érték . Megadtam a ház elméletileg elvárt hőigényét , ami 2 kW volt . Ebből kezdtem kiszámolgatni , hogy milyen nyílászáróknál , milyen fal hőszigeteltség és milyen födém hőszigetelés esetén érhető ez az érték el . Nálam 18 cm jött ki a falakra klasszikus EPS esetére , én 20cm-re kerekítettem . Háromrétegű üvegezés és a födémre 35cm gyapot . Kiindulási fogyasztást ismertem , mivel 1998 óta jegyeztem minden fogyasztási értéket .
Igazából az érdekelt, meddig lehet eljutni egy jó hőszigeteléssel. Hasonló szinten terveztem szigetelni a kecót, de nem igazán találkozni olyannal, aki rendesen megcsinálta a régi építésű házát és van előtte-utána érték fűtésre. Papíron ki tudom számolni én is a várhatót, de a gyakorlat az gyakorlat.
Az Ozone jelenleg tart 99,66 kWh-nál . Felváltva használom a klímákat , viszont a Gree Amber-en nincs fogyasztásmérőm . Saccolom úgy 1100 - 1500 kWh közé egy fűtésszezonra a fogyasztást . Viszont , ha abból indulok ki , hogy az átlagos napi fogyasztásom 7 kWh körül mozog , akkor 2555 kWh a ház fogyasztása , akkor is ott vagyok a maximum 1500 kWh-nál . :-)
180 m2 lehet, a tetőtér lakható részét beszámítva. Sok helyiség van benne. A földszinten padlófűtés, az emeleten radiátorok. Sorház, a 2 oldalán teljes felületen (hőszivattyúval és gázzal fűtött) szomszédok. Köztünk azért van 10 cm szigetelés. A tetőt idén nyáron újítottuk fel, új, vastagabb tetőszigeteléssel. Ezután került rá 10 kWp napelem még 10 éves szaldóval. A villanykazán a lerobbant nyílt égésterű gázos helyére került. Aznap üzemkész volt, minimális költséggel és semmi rombolással.
Egyébként 2015 óta működtetek 2 kisebb lakásban napelem-villanykazán kombót. A lakói azt sem tudják, honnan jön a meleg. Nincs éves karbantartás és villanyszámla sem (amíg a szaldó kitart).
Megkérdezhetem mekkora a házad nm-re ? Nekem jól hőszigetelt pici 63nm hasznos terület és van két klímám , mind kettő 2,7 kW-os . Minden alkalommal csak az egyik működik . Simán kifűti a házat 23-24°C. között van a hőmérséklet , attól függően , hogy melyik helyiség milyen távol van a klímától a hálószoba durván 1°C-al hűvösebb mint a nappali , konyha . Az energiaigényről meg csak annyit , hogy évente a ház elektromos energiaigénye 4000kWh alatt van . Gáz csak a HMV-t készíti , amikor a napkoli nem győzi . Idáig 60m3 fogyott ebben az évben .
De évente 2-500k-t beletolni a villanyszámlába, azért hamar hozza a megtérülést, főleg ha tovább csökkentik a rezsicsökkentést... A villanykazán a legnagyobb átbaszás ami létezik, és igazából soha nem kellett volna eröltetni.
Van egy hőigényed, arra méretezel egy fűtést, és annak megfelelően kérsz betáplálást. Ha nem áll rendelkezésre (elég kis esélye van), akkor újratervezés.
De mindegy is, most villannyal fűtesz, de azon aggódsz, hogy a hőszivattyú majd sokat fogyaszt. Olvass utána egy picit a COP (SCOP) fogalmának. Alsó hangon harmad-negyed annyi áramra lesz szükséged. Azzal a villanyfűtéssel rendesen átb@szarintottak.
Hehe, villanykazánnal fűtesz de aggódsz a harmadát fogyasztó hőszivattyú aramigényét illetően?
Szerintem csak önigazolást keresel a döntésedhez.
Megnyugtatlak, jól döntöttél!
Jól keresett a napelem nepper is rajtad, ő is örül. Ha 10 év alatt megtérül, míg a szaldó tart akkor pont nullán leszel anyagilag, feltéve ha nem számoljuk hogy előre kifizetted az összeget és mennyit kamatozott volna állampapírban.
A villanykazánnal havonta (évente) fizeted ki, a hőszivattyúval előre. Ami biztos, előbb-utóbb valószínűleg eléggé fölmegy az áram ára. Akkor majd szarabb lesz a nagy számlát fizetni.
Teljesen igazad van. 200 EFt-os villanykazánom van. A régi gázkazán helyére került, semmi plusz munkát nem igényelt. A hőszivattyú milliós beruházást igényelt volna, plusz falrombolást a házban, plusz helyet a kertben. Nem tudom, mikor térült volna meg a beruházás. Szerintem sohasem.
Hát értelmetlennek nem mondanám, de amíg van éves szaldó addig működhet a dolog.
Annyi hogy a megtérülés hosszabb, mivel 23Ft-os áramot vált ki a napelem, nem biztos hogy egyáltalán megtérül 10 év alatt. Ahhoz kb 250eFt/kWp árba bele kellene férnie, és akkor is még csak nullás a buli.
A kérdésem az volt, hogy hőszivattyúval mekkora villamos csatlakozás mellett biztosítható a ház fűtése még extrém hideg (pl. -18 fok) esetén is. Nagyon valószínű, hogy 3x32 Amperes betáplálás kell ehhez.
Köszönöm, aki táblázatos formában dokumentálta az általa mért pontos adatokat.
Hasznos volt, de ilyen hidegre nem tartalmaztak információt (mert ilyen hideg Budapesten nem is volt ).
Sorházas lakásom jobb- és baloldalán is hatalmas hőszivattyú forog. Télen még hidegebbet csinál, nyáron hozzám fújja ki a meleget. Kénytelen leszek én is majd hőszivattyút telepíteni. Ezzel csak tovább rontom a helyzetet. Jól látom a problémát?
Ha nem könnyűszerkezetes a ház akkor rengeteg energiát bepufferel, nem számít az sem ha pár óráig nem győzi a hőszivattyú, utána utoléri magát.
Ezért a napi átlaghőmérséklet inkább lényeges (ennek is többféle mérési módja van).
Én a percenkénti adatok átlagolásával mérem, és a 2019-2020 szezonban pl a legkisebb érték -3.48C volt!
Nyilván a hegyekben, széljárta helyen más a szitu, de az ország nagy részében nehéz mellélőni.
Megj:
Azért méricskéltem anno annyit mert teljesen rá voltam parázva a mindenhol olvasottak miatt hogy a hőszivattyúval mennyire nem lehet fűteni.
Aztán rájöttem hogy ez is olyan mint bármi más, amikor új, akkor ismeretlenül is fikázzák az emberek, akinek meg van az dícséri, de mégsem hiszünk neki.
Az én életemben volt pár ilyen:
- az automata mosógép tönkreteszi a ruhát (keverőtárcsás korszak)
- a szárítógép szintén
- a mosogatógép szintén
- az LPG-s autó felrobban, meg tönkremegy a motorja
- a hőszivattyú nem győzi hidegben (miközben a fél ország gagyi kínai klímával fűt)
- az elektromos autóval nem lehet A-B-be eljutni mert folyton lemerül
Ez amíg világ a világ így is lesz, az "újdonságoktól" félnek a népek.
Előrebocsátom, én még az a régi motoros vagyok aki másokkal meg szerette volna osztani a tapasztalatait, ezért jár 20+ éve a fórumokra. Mára sajnos a szókiforgatós játék a menő, ha ez a célod akkor szólj, és nem pazarlom az időmet a tények leírására.
Szóval onnan indult a diskurzus hogy a kolléga felvetette hogy már ilyen időben is gázzal kell rásegíteni a szomszédban a hőszivattyúra. Erre próbáltam reflektálni hogy még egy régi, gyagyi hőszivattyú (2006-os), nem túlméretezett rendszerben is képes volt kifűteni a sokéves legnagyobb hidegben a házamat.
Rosszul emlékeztem, 2008.márc.1. volt a leghidegebb nálunk, az előtte pár nap is masszív hideg volt.
Szegeden, igen, Budapesten és Debrecenen kívül vannak még helyek az országban, és az én városom még nagyon is melegnek számít.
Voltam már -25 fokban is bakonyban szilveszterezni, úgy 15 éve (ha kíváncsi vagy megkeresem azt is).
Ha van a témába vágó építő jellegű kérdésed szívesen válaszolok, de hogy az eredeti kérdésre visszatérjek:
Ha nincs elbaszva a hőszivattyú szerelés, méretezés, nem igaz hogy nem fűti ki gond nélkül a mi éghajlatunkon a házat.
A napi átlaghőmérsékletek meglepően magasak egy szezonban, ritkán meg komoly mínuszokba, ezért is szoktuk mondani hogy a -15-ös méretezéstől nem kell parázni.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (150 -éves múltú) adatsorai alapján 2020 januárjában Debrecen és Budapest városokban ezek voltak a hőmérsékleti értékek:
1. oszlop --> átlag
2. oszlop --> max
3. oszlop --> min
Ej, hát hol vannak azok a -18°C ok, tán csak nem elbocsátották a meteorológust, mint a statisztikus, mert nem volt elég pozitív a közlendő eredmény?
Én eddig azt tapasztaltam, hogy amikor napsütés volt, akkor rohamosan olvadt le a panelekről a hó. Felhős időben - az elmúlt napokban volt a termelés ~ 0.4 - 2.5 kWh / nap.
Úgy 5-6 cm volt megülepedve a hó. Ragyogó napsütés volt a hóesést követő két héten, de elég komoly hideg. 1 W-ot se adott le a napelem, amíg le nem csúszott a hó. :-( Dél-délnyugat 5 fok, dőlés 37,2 fok. Persze könnyen beszél az, aki még nem tapasztalta.
nem igazán értem miért releváns. Minél melegebb van annál kevesebbet vesz fel az on/off gép, 3 fázisról kevesebb mint 2kW-ot. A max felvétele 3.3kW ha jól emlékszem, szóval pár amper az egész, van külön H tarifám 3x20A-el.
"Mert amit te árammal tudsz pótolni, azt más csak gázzal tudja."
ennek a mondatnak sem értem az értelmét, mit szeretnél kifejezni.
"A -18 fok már kemény hideg, nem is tudom, mikor volt rá utoljára példa. Régebbi generációjú hőszivattyúk képesek voltak fűteni -18 fokban? "
-15 fokig szólt a diagramja (ott 5kW-ot tud), ezért is voltam kíváncsi. Loggerrel méricskéltem akkoriban, az egyik évben (2020 körül) volt januárban 3 nap nagyon hideg, az volt a nagy teszt. Azóta sem volt ilyen.
Akkor a nap 3/4-ében ment a gép folyamatosan, de bent 24 fok volt....
Hány amper a villamos energia csatlakozásod? Mert amit te árammal tudsz pótolni, azt más csak gázzal tudja. A -18 fok már kemény hideg, nem is tudom, mikor volt rá utoljára példa. Régebbi generációjú hőszivattyúk képesek voltak fűteni -18 fokban?
Egy valamekkora vastag hóréteg alatt még simán elkezd termelni a napelem ha nincs az a qrvaronda szürke felhő. Ebben az esetben meg mindenképp elkezd melegedni annyit előbb-utóbb elfogy az a hó.
Milliméteres korrekcióról, hóolvadásról és normál ferdeségű tetőről van szó. Vízszintes felületen persze hiába állítgatnád a paneleket, a hó akár tavaszig is rajta maradna.
Te ezt minek tudod be? Nálam is a 0 fok környéke a leggázabb a sok leolvasztás miatt, alatta megállja a helyét kvázi bármeddig (8kW légcsatornás klíma, gyengén hőszigetelt 100nm kádárkocka)
Nekem a két sor között van hely , így letud csúszni egy jó darabon a felső táblákról a hó , majd fokozatosan leolvad . Ha olyan a hó akkor létrára állva letisztítom a felületet . Lemosást is létráról végzem .
Lenne fantázia a szigetelésben (meg akár a hsz-ban is), de megint tort ül a hülyeség, eddig - 1 éven át - a napelem volt a mumus, most meg csak napelemmel lehet a többit is pályázni.
Jól értem, hogy a következő pályázati ciklusban (66% és max 5,0 m Ft) a támogatási körbe nem tartozhatnak azok a z ingatlanok, amik egyéni vállalkozó telephelyeként van jegyezve?
Akkor is, ha nem történik ott semmiféle üzleti tevékenység?
Nem túl életszerű. Anyám háza egy sima családi ház. Ő egy butikot üzemeltet a városban, valahol pedig lennie kell székhelyének....
Ha áthelyezzük egy másik ingatlanra, ami szintén az övé az megoldás lehet? Vajon a beadás pillanata számít?
Ha tetőn van megfelelő dőlésszöggel, akkor leolvasztja magát, hisz a napelemek "saját fűtéssel rendelkeznek". ;-) Ezeket nem kell takarítani a hótól, az alja meolvad és egyben lecsúszik a panelekről, ezzel az esetleg előtte rajta lévő port is viszi magával. Egyébként sem a hó az, ami miatt nem termelnek, hanem a szürke felhők miatt. ;-) Azzal meg nem lehet mit kezdeni.
"Tegnapelőtt hó esett, a 10 KWp rendszerem nullát termelt."
Szöttyös, felhős az idő, szal nem sok várható eleve, de le tudtad takarítani a havat a napelemekről? Gondolom, ha a tetőn van., akkor ez nem egy triviális feladat.
Megdöbbenve látom a hőszivattyús szomszédaimon, hogy a gázkéményük füstöl, vagyis gázzal is rá kell fűteniük, pedig még alig csökkent mínuszba a külső hőmérséklet.
Az azért nem biztos, hogy "rá kell" fűteniük. Lehet, hogy pl. az árammal spórolna olyankor. A leghidegebb két napban nekem is beindult a kond kazán, de azért, mert eleve úgy programoztam a hőszivattyút, hogy -3 foknál "behívja maga mellé" a kazánt párhuzamosan. A hőszivattyú ott is tudja a névleges teljesítményt, igaz ott már "csak" 3-as COP-al ami még mindig nem rossz, de ezzel a beállítással működött tavaly is és az éves elszámoláskor (napelem ugye) így jöttem ki egy nagyon minimális pluszra, gyakorlatilag nullára, és az éves gázfogyasztásom még így is minimális volt. A napelem termelésében igazad van.
Kíváncsi vagyok, milyen arcot fognak vágni azok, akik majd először megkapják a piaci árú elszámoló energia számlájukat, amiért korábban látatlanul kiálltak. Különösen a nyugdíjasokért aggódom, akik nyugdíja nem fogja követni pl. az áram 36-ról 70 Ft-ra növekedését, vagy a gáz árának hétszereződését.
Megdöbbenve látom a hőszivattyús szomszédaimon, hogy a gázkéményük füstöl, vagyis gázzal is rá kell fűteniük, pedig még alig csökkent mínuszba a külső hőmérséklet.
A hibrid autó jut eszembe, ami egyesíti a belsőégésű és az elektromos autó hátrányait.
(Aki nem tudja, miről beszélek, szívesen kifejtem.)
A napelem sem segít most. Tegnapelőtt hó esett, a 10 KWp rendszerem nullát termelt.
Rendben , majd ha megépülnek és energiahiány lép fel , akkor a hibrideket nem fogják letiltani , hanem engedik majd betáplálni . A lehetőség adott lesz . :-)
"Az államnak/minisztériumoknak az a feladata elméletileg és gyakorlatilag is, hogy a polgárai érdekét képviselje, szolgálja ...."
Bocs, de ezen hangosan felröhögtem. :-)
A napelemeinkkel, meg azzal, hogy nem elég, hogy nem akarjuk használni a q drágán megvett gázt és még a rendszerhasználati díjat is elsunnyogjuk (az öt forintos "áramárról" nyugodtan elfelejtkezhetünk), csak nyűg és kolonc vagyunk az államunk nyakán.
Nyáron napközben -mikor az áramnak elenyésző, sőt néha negatív az export ára-, nyomjuk befele a rendszerbe -most még- kontrollálatlanul az energiát, este, éjjel, télen "alanyi jogon" ki akarjuk venni a "szaldónkat", kevéssé vagyunk korlátozhatóak, nehezen találnak fogást rajtunk úgy, hogy odakintről ne koppintanának -már megint- az orrukra ... szóval kellemetlen mellék körülmény vagyunk.
Ha nem lenne a "zöldítés" mostanában jól hangzó szlogen (no meg, ha nem erre adnának tudjukkik sok pénzt ... már amikor adnak..) igen hamar befizetőkké válhatnánk.
Szerintem hibrid inverteres rendszer a cél az akkupakkal és letiltott visszatáplálással , vételezés engedve . Így azt érik el , hogy nincs hirtelen megjelenő plusz energia a hálózatra tolva ( fűtésszezonon kívül ) , viszont radikálisan változó fogyasztás sincs ( fűtésszezon alatt ) , amit így nem kell gyorsan kezelni . A hálózat ezzel részben " megkönnyebbül " , kiszámíthatóvá válik .
Mekkora a napi fogyasztásod ? Nálam fűtésszezonon kívül napi átlagos fogyasztás 7 kWh környékén . Tehát normális napon az 5kW-os rendszer felesleges a 10kWh-s akkupakkhoz , mert túlnyomó részt feleslegesen csak állna letiltva a HMKE rendszer , mert az akkupakk is csordultig tele lenne . Ilyen rendszer nálam az év 200 napján biztosan fedezné a ház fogyasztását . Viszont a novembertől -március végéig sokszor a hálózatról vételezne , hol egészében , hol csak utántöltésre , hogy az éjszakát áthidalja . Szerintem pont ez a céljuk . A nagy napelemmezők távúton szabályozhatók , például a jövőben zöldhidrogén gyártására használhatók , amikor nagyon nagy a plusz termelés , amit nincs ami elfogyassza . A 60%-os támogatás szerintem azt igyekszik elérni , hogy az emberek ugyanannyi pénzért , mint amennyiért most szereznék be a hálózatra termelő sima HMKE-t vállalják be a hibridet akkupakkal . Ezek az akkupakkok már ha jól emlékszem 8000 ciklust bírnak .
Az államnak/minisztériumoknak az a feladata elméletileg és gyakorlatilag is, hogy a polgárai érdekét képviselje, szolgálja (a miniszter jelentése is ez) és eszerint végezze a munkáját és ne pl az erőművek haszna legyen a fontosabb szempont.
Nyáron miért ne lenne neki jó a lakossági betáplálás? A cégek, háztartások, intézmények működnek, van energiaigényük, fogyasztásuk. És ha még így is többlet mutatkozik, külföldre el lehet adni. Ahogy van is rá példa.
Igen részletes adatokkal rendelkeznek az illetékesek. Ebből ki lehet hámozni, hogy mi lenne az ideális és logikus metódus. Abban biztos vagyok, hogy nem az a megoldás, hogy a téli időszakban fütésre alkalmatlan 10kWh-ás akkus szigetüzemre ösztönözni a népet, sem az, hogy pofátlanul alacsony árat fizetnek a bruttó elszámolásban a betáplált kilowattóráért.
Amikor kiegyenlítő teljesítményről van szó (ő azt írta) akkor egyenrangú a két dolog.
Amikor éves termelésről (amit te írsz) akkor valóban nem, mivel egy 1kW-nyi atomerőmű 8000kWh körül termel évente (csak a karbantartás idejére áll), a naperőmű pedig 1100-1200kWh-t.
Én is jót szoktam röhögni az újságcikkeken a témában.
Vízerőmű, vagy az atomerőmű teljesítménye nem hasonlítható össze a naperőművek kapacitásával.
Pl. napelem fanok szeretik közzétenni, hogy a napelem kapacitásunk már meghaladja a paksi atomerőmű teljesítményét. Ugye mindenki érti, hogy a két dolog nagyon, de nagyon távol van egymástól?
A vízerőművet visszaszabályozni a napenergia miatt az nem túl zöld. Ott a CO2 semleges vízerőmű, amit kevesebbet dolgoztatok (azaz növelem a fajlagos költségét) a naperőmű miatt.
Mire készítse fel és miért? Neki nem üzlet, csak nyűg.
Most már, hogy elkefélték az időt, feltétlenül...
Hogy is áll Románia?
Üzembe helyezték Románia új napelem parkját - teljesítménye 155 MW.
Mai beépített vízerőmű kapacitásuk mintegy 6100 MW. Nukleáris erőművük összesen 1300 MW. Ekkora vízerőmű-háttérrel kiszabályozni a 155 MW, vagy akár 1550 MW napelemet - még teljes napfogyatkozás esetén is – gyerekjáték.
Magyarország teljes beépített vízerőműkapacitása 56 MW.
Kiskörei vízerőmű - 28 MW.
Tiszalöki vízerőmű - 12,9 MW.
Kesznyéteni vízerőmű - 4,4 MW.
Ikervári vízerőmű - 2,28 MW.
Békésszentandrási duzzasztó - 2 MW.
Kenyeri vízerőmű - 1,54 MW.
Gibárti vízerőmű - 1 MW.
Felsődobszai vízerőmű - 940 kW.
Nagymaros óta nálunk a vízerőmű tabu téma.
Beépített ipari méretű napelemkapacitás Magyarországon: 546 MW
Ne is mondd! Az átalagban 15 millióba kerülő elektromosautó vásárlást roppant életbevágó támogatni milliókkal. 1 forint támogatást nem volna szabad arra adni, amíg a sokkal fontosabb területek nincsenek megfelelően rendezve.
De miért kell az EU-s előírás szerint cselekedni és bruttóban számolni? Nem az van, hogy nem táncolunk úgy ahogy az EU fütyül? Valaki hazudik!
Mivel a bruttó januári (... ha minden igaz ...) bevezetésével gyakorlatilag kivégzik a napelem telepítő vállalkozásokat (már idén se nagyon van lakossági kuncsaft, jövőre pedig lényegileg nem lesz) ezért adnak valami gumicsontot: lehet telepíteni -pályázatilag- akkuval megtámogatott rendszereket, amelyeket az EU-s előírás miatt csak bruttóban lehet elszámolni.
A mantra (a politikusok és az érdekelt piaci szereplők részéről -lásd alább-) hangoztatja, hogy ez mennyire kifizetődő, az akku mindent (is) megold, itt nappal táplált örökmozgó jön majd létre, nappal elég lesz a PV által termelt, este pedig az akkuból kiszipkázott energia, a rezsiköltséget (is) kivégeztük, lehet hátra dőlni június elején.
Hőszivattyú, napelem, inverter, elektronika stb. Erre a sok berendezésre el lehet költeni ~6 millió forintot egy 5kWp-os rendszer esetén. És akkor benne van a téli napok javarészében, hogy fűtésre nem elég a drágán beszerelt rendszer (lásd Jolida írása) És persze ha nem akarja az ember bukni a garanciát, akkor kötelező szervízt fizetni kell még erre az egész miskulanciára. Szerintem nem mondok nagy hülyeséget, ha évi 100ezer forint környékén van. Kijön a Józsi, rádugja a számítógépet, 5 perc köszönéssel, 100ezer.
Ilyenkor mondja a polgár - mint én- hogy fakk jú, majd tüzelek fával vaskályhában/kazánban tized áron.
Az is a polgár kifosztásának része, hogy egy hőszivattyút milyen áron adnak, pedig nem egy bonyolult szerkezet. Gyártó legyártja 150ezer forintból, eladja 1,5 millió forintért.
"ahogy a korábban telepített szaldós rendszernél is mindenki nagyrészt fűtésre használja el, télen fogyasztja el fűtésre, amit nyáron betermelt és kijön 0-ra. Mert annak volt értelme."
Nem ez volt a szaldós rendszer célja, de valóban sokan erre használták. Nem hinném hogy cél tud ez lenni akkuval, ahogyan szaldóval is egy aránytalan teher a szolgáltatónak.
9.6kWp rendszertől, ami még ilyenkor is tud egy napos napon akár 25kWh felett termelni.
Már az első nap reggelére totálra lemerül a 10kWh kapacitású akku és sose bír feltöltődni, míg nem süt a nap újra ezerrel.
Hmmm?
p.s. az egész "akkus" elgondolást a nyári "esti" hálózat kiegyenlítésre találták ki: csúcsidőben az akku felé megy a napelem termelés nagy része (nem terheli többlet visszatáplálással a hálózatot), csúcsidőn kívül (világításra, TV-re stb.) többnyire az akkuból fogyaszt a ház. Alkalmatlan huzamos idejű nagy fogyasztás fedezésére.
Azzal hasonlítom össze, hogy nyáron betáplálsz a rendszerbe és télen meg kiveszed. És fűtésre kalkulálok igen, ahogy a korábban telepített szaldós rendszernél is mindenki nagyrészt fűtésre használja el, télen fogyasztja el fűtésre, amit nyáron betermelt és kijön 0-ra. Mert annak volt értelme.
A közzétett pályázati felhívás szerint a Napenergia Plusz Program a családok költségeinek kétharmadát fedezi legfeljebb 5 millió forint értékben.
A beszerezhető berendezések kapacitását a szakmai észrevételeket meghallgatva az eredeti bejelentéshez képest rugalmasabban kezelik a kiírásban. A napelemes rendszer legalább 4 és legfeljebb 5 kilowatt teljesítményű inverterből, valamint minimum 7,5 és maximum 10 kilowattóra kapacitású tárolóból állítható össze.
Ha télen folyamatosan 3 kW-tal kell fűtenem az épületet és felhős idő esetén közel 0 a napelem termelése, akkor a 10kWh-s tárolóval komoly 3 óra 20 percig tudok fűteni. Ezt viccnek szánták?
CLS Mercimben kiégett a pótféklámpa. Rendeltem újat az Autodoc-tól, tegnap meg is érkezett. Ha valaki cserélt már ilyent, hogyan lehet hozzáférni a kalaptartó alatt? Hogyan lehet megbontani azt a kárpitot?
Nem egészen, mert valamelyik statisztikából nagyon közel pontosan ki lehet számolni. Abból látszott, hogy a nagy occóság az volt, hogy mikor elszállt az ár, átálltunk 3 hónapos csúsztatott árra. Akkor valóban olcsóbban kaptuk, mikor meg lement az ár, mi kaptuk a legdrágábban.
És szerinted akkor mivan ? Örüljünk, vagy sírjunk, hogy nekik magasabb a gázszámla, de egyrészt leszarják, mert simán kifizetik, másrészt az adójukat olyan dolgokra költik, aminek mondjuk van látszata ?
3740 m3/év fogyasztásig !!!! A magyar gázszámla lesz a kisebb.
Mely különbséget az államkassza áll mindenkinek (annak is akinek nincs rá pénzügyileg szüksége). A mi adónkból. Amit költhetne akár oktatásra, egészségügyre, vasútra, útburkolati jelekre, BÁRMIRE... De inkább hülyítik a népet a rezsicsökivel, mert azzal választást lehet nyerni. Ez nem egy erény, hogy nálunk ennyi a gáz, hanem a világ szégyene. Egy pillanatig ne hidd, hogy olyan hatalmasan jóságosak, hogy a népnek akarnak segíteni... Szimpla szavazatvásárlás, és annak leplezése, hogy mit ér a magyar fizetés a való világban.
Viszont tudod mi az érdekes ? Nálunk ( Szlovákia ) először azt engedték meg , hogy akkupakkos rendszerek legyenek visszatermelés nélkül . Két éve meg megengedték a hálózatra termelést visszavételezéssel . M.o. meg pont fordítva teszi ugyanazt 2025-töl állami finanszírozással . Szerinted melyik a helyes út ?
Biztosan nem annyiért vesszük mint a németek. Valamelyik Holoda-riportban hangzott el, hogy Magyarország használ évi 4-4,5mrd m3-t, az EOn meg például vásárol 100mrd-ot. Vajon kinél lesz mennyiségi kedvezmény?
az a baj hogy az átlagkereset nem számít egy olyan termék árazásánál amivel globálisan kereskednek. Nyilván mi is annyiért vesszük a tőzsdéről mint a német, nekünk is annyiba kerülnek a berendezések mint nekik, egyedül a munkaerő olcsóbb karbantartásnál pl...
Majdemjó. :) Az égetőben a levegő befújást is villyanyventillátor végzi, és az 1000tonna csirkét sem viszi el oda a villanyoskamion. Szóval marad a gyertyafénytél kézzel elásod a lidltescó mentén, úgysem fűtesz, kicsit kimelegedsz legalább :)
Elnézést, ha nem megfelelő hangnemben küldtem volna el a halál farkára, de az agyatlan észosztás jobban kiakaszt, mint a sima nemtudás, vagy butaság.
Háromból választhatsz kettőt. Zöld vagy olcsó vagy megbízható.
Az akkus tárolás árát meg kapacitását meg ne a tározós erőművel, hanem csak a gázossal vetheted össze. A vizes egyelőre még mindig a legolcsóbb. Akkusnak - vizesnek van kapacitáskorlátja, gázosnak elvben nincs. De a vizes még ebben is bőven meghaladja az akkut. Többször mutattam már a németek tározós erőműveinek adatait (ez a legkönnyebben elérhető).
Mire alapozom ? Erre : " De most mégegyszer csak neked: 6,08 kWp >> 7800-8000 kWh/év " Ezt a 90697 hsz-ben írtad .
Itt 90661-es hsz-ben meg azt írtad , hogy kereken 10000 kWh napáram fogyott egy " Egy nem túl jó kWh/kWp HMKE esetén... (~8,5 kWp kell) " . Kitaláltad az egészet , más tulaj táblázatát másoltad be . Mivel én ezt kértem tőled a 90649-es hsz-ben : " Írd már le légy szíves , hogy mekkora a HMKE-d kWp-je és inverter teljesítménye , valamint mennyit termel októbertől márciusig és mennyi a cekaszos fűtés fogyasztása ez alatt az idő alatt ! " Hol van a tiéd ? Adatok ?
> ugyanolyan lendülettel (és stílussal) írod a "tutit" a PV+aksiról, mint a napelemnepper az "örökké tartó éves szaldó" hazugságát, meg a "párt" a gazdaságunk szárnyalásáról
Csak halkan jegyzem meg, hogy éppen azzal a napelemnepperrel vitatkozol. Ugyanaz a csávó, csak hetente van új nick.
BKV-zni? nincs napsütés = nincs metró-villamos-troli (mert ugye kibirunk egy kis korlátozást :)
meg minek menne be dolgozni?, hiszen nincs áram a gépekhez..
bevásárolunk? hűtők leolvadtak=1000tonna csirke megy az égetőbe, pénztárgép nem működik..
akkor maradjunk otthon: a gyertyafényben úgyis hangulatosabb a családon belüli erőszak.. mert ugye a rendőr autójában is lemerült az aksi, ezért nem tud kijönni.
Li aksik biztonságosak? nemrég égett le egy teljes hajónyi új autó, pár napja ástak itthon sírt egy teslának, h ne gyújtsa fel a környezetét (eloltani nem tudják, víz alatt is ég)
az állampapir hozama bizonytalan, de a napsütés és a 30 évig hibátlan inverter+aksi+adórendszer az tuti..
A fogyasztásunk döntő hányada télen sötétben történik. Mert akkor mosunk, főzünk, világítunk, TV-zünk, megy a szárítógép, mosogatógép, Xbox, szgépek, nyitogatjuk a hűtőt, berakjuk az és lehútjük az aznap vett dolgokat -egyáltalán akkor vagyunk otthon. A napi 12 kWh-ból 11,5-öt ekkor fogyasztunk, kb csutkára merült aksival kezdenénk bele a másnapba. Csak mondom...
"A 10 napos sötátság azért nem gyakori... HA mégis akkor max lesz némi korlátozás pár napig." De, gyakorlatilag minden évben van ilyen időszak. Valamikor nov-feb között.
Nem életszerű, hogy nem fűtünk, főzünk, fürdünk és leolvad a frigó is, mindezt mondjuk 5 napig - már bocs. Ez nettó faszság, ilyet a kanapéról mondanak teljesen fogalmatlanok. Tegyük ezt a kedvezőtlen időjárást mondjuk december utolsó harmadára, pl karácsonyra. Fasza lenne, ugye?
a számításból kimaradt azért egy apróság: neked ezt előre ki kell fizetned!
vagyis a beruházási költség alternativ befektetésének hasznát is add hozzá nyugodtan a költségekhez. pl. a DKJ hozamát.
30évre számolsz? magyarországon?? talán már éjfélig sem lehetsz biztos h nem adóztatnak/szivatnak meg, ha pénzt látnak benned, de bizonytalan szavazótömeget nem.
csak egy példa: kérnek az aksihoz tűzoltó szakvéleményt, évenkénti felülvizsgálatot, zárt halonnal oltó biztonsági helységet, társasházban minden tulaj hozzájárulását, stb.. és persze mindezt utólag, mert akkor már kényszerben vagy az üzemmel.. ja, és a biztosítók is megduplázzák a díjad, a szomszéd elperli a vagyonod, ha felgyújtod az ő garázsát is egy meglazult saruval
egy 2,5kW fölötti HMKE-t sem lenne szabad támogatni sehogy (éves szaldóval főleg nem), amig nem közel nulla energiaigényű alatta az épület
ugyanolyan lendülettel (és stílussal) írod a "tutit" a PV+aksiról, mint a napelemnepper az "örökké tartó éves szaldó" hazugságát, meg a "párt" a gazdaságunk szárnyalásáról
A Fronius Solarweb-nél van megoldás bármelyik nap termelési adatát megnézni, nem prémium előfizetés esetén is.
A fő ablak tetején van a "Elemzés" menüpont --> következő ablakban az "Előzmény" menüpont --> következő ablak "Készülékek" résznél bekattintod az invertered előtti checkboxot, majd lenyitod "Csatornák" részt, majd kiválasztod a "Összteljesítmény" vagy bármelyik részt. Alul a dátum részben kiválasztod a megtekintendő napot, és látható a kiválasztott jellemző görbéje.
A "Try our free demo" feliratra kattintva bejön 5 demo rendszer adata, amiből talán a téma kapcsán a legjobban idevágó, az a VIC JONES néven futó. Kattintva a VIC JONES feliratra bejön a rendszer vezérlőpultja.
A rendszerről pár szó, amit kiderítettem. Dél-Afrikában van, velünk azonos hosszúsági fokon, a kis térkép részlet szerint. Ott most a nyár kezdődik. A rendszer nincs hálózatra kötve, csak napelem és generátor. Számításom szerint a rendszeren 15 kWh-s akkupakk látja el az energia tárolását. Victron SmartSolar Charger MPPT 250/100 a töltésvezérlő, Victron Quattro 48/8000/110-2x100-as az inverter, és Victron Venus GX az adatgyüjtő.
A napelemről nincs bővebb közölt adat, de látható, hogy pld. a tegnapi nap (2023.11.21) már délelőtt 10 órára visszatöltötte 100%-ra az éjszaka 86%-ra lemerült akksit úgy, hogy közben a házat is ellátta szükséges villamos energiával. Az is látható, hogy miután az akksiba feltöltődött 100%-ra a töltésvezérlő a napelemek termelését visszafogta a szükségesre. Abból kiindulva, hogy amig maxon megy a napelem, délelőtt 9-10 között ca. 1,9 kWh energiát termel a napelemjük, ca. 3,5 kW-nyi napelem lehet a tetőn. Ezt az én rendszerem egyik maxos májusi adatából számoltam ezt, ahol ez én 1,89kW-os rendszerem 9-10-ig 1,1kWh-t termelt.
A VIC JONES ház éves fogyasztása magyarországi viszonylatban is kicsinek mondható. Pld. 2022 évben 2014 kWh. A generátorja 2022-ben összesen 127 kWh-t termelt, minden más feladatot a napelem termelése + az akksis tárolás látta el. A zöld oszlopok mutatják, hogy melyik hónapokban ment a generátor. Figyelve azokat a napookat, mikor be kellett a generátortt indítani látható, hogy azokon a napjaikon kiemelkedő volt valamiért a napi fogyasztás. Érdekesség, hogy az irányítópult szerint a generátor utoljára 2023.07.03-án volt bekapcsolva.
Érdemes ennek a rendszernek az adatait böngészni, megvizsgálni az ottani téli (nálunk akkor nyári) napok viszonyait is. Órás lebontás a legkisebb, és visszamenőleg bármelyik nap adata lekérhető.
Igen, ilyen az, amikor valaki gondolkodás nélkül szajkózza a készen kapott véleményét...
"Telepíteni kell ANNYI olcsó napáram erőművet, hogy TÉLEN IS elég áramot termeljen ÁTLAGOSAN. Ez menni fog!"
Magyarul nyáron sokszoros kihasználatlan kapacitása lesz, azaz nem termel áramot, azaz pénzt, tehát nem térül meg, hogy te is értsd egyszerű szavakkal: drága.
A nem átlagos napokon pedig nem üzemel egyetlen gyár sem, a fagasztó kiolvad, fűtés nincs, stb?
Aki felelős egy ország, régió, cég energiellátásáért és ilyet tervez, azt úgy rúgják picsán, hogy csak na! Aki nem felel érte, annak meg semmi sem drága.
Nálam pl:
nov11: 0,59 kWh
nov14: 0,55 kWh
nov19: 1,28 kWh
nov21: 1,02 kWh
Ilyenkor kb 12-15 kWh/nap a szükségletem.
Tehát minimum 10x-es kapacitás kellene. Mondjuk 4 kWp helyett 40. Ez ám a befektetés! (nem mellékesen: ez a tetőn már nem férne el.)
Kiscsillag, amiről ír a 8 elemis zsurnaliszta, az napon belüli áthidalás. Amíg az augusztusi energiát nem tudod eltárolni januárig, addig ugye...
Az a gázerőmű, ami nem munkaponton termel, hanem többnyire áll és gyorindítással kiegyenlít, qrva drága, mert ugye nem termel folymatosan, megépíteni meg fajlagosan kb ugyanannyi, mint egy alaperőművet.
Ugyanez igaz az aksitelepre is, ami ha épp nem veszi ki a részét a szolgáltatásból, akkor szintén halott befektetés, magyaruk kib .. ott drága.
Mi van akkor , ha a jövőben atomreaktorok , akkutelepek és központilag vezérelt HMKE-k és napelemparkok lesznek csak ? Olyan , hogy szaldó ( ingyen betáp és vételezés ) , az megszűnik .
Régóta vitatkozunk vele, de nehéz megértetni mi a probléma az idehányt elméleteiddel:
Gázkazán érdemi kiváltására nem lesz olcsó játék napenergiában gondolkodni.
Ha az elkövetkező 10 évben mindenki hőszivattyúra váltana mo-on akkor irreális mennyiségű gázerőművet kellene beállítani, mivel este, hóban is fűteni szeretnénk.
Persze amikor süt a nap az a gázerőmű visszaszabályozhatna, és valóban öko lenne a buli, de ez nem elvárható hogy ezért beruházzanak erőműbe, hacsak nem fizetik azt meg busás kWh àrban.
Tehát TÖBBLET téli energiaigényt nagyrészt GÁZZAL tudunk megoldani jelenleg.
A hőszivattyú is addig működik míg kevés van belőle, aztán ha tömegesen lesz akkor kezdődik a fejvakarás, drága H tarifa, stb...
a világ energiagazdasága megtérülő befektetések mentén halad. a rezsicsöki ezt lehúzza a wc-én és visszavezet a marx károly közgáz főiskolán tanultak felé. ugyanis ezek vannak most hatalmon.
az aksik a nappal-éjszaka között hidalnak át, óriás tárolójú vizierőművek talán 1 hetet.
mutass egy aksit, ami áthidal 3 hónapot!
ok, legyen megtérülés alapon:
napsütésben mindenkinek 6Ft az áram (termelő és fogyasztó),
napsütés nélkül, szélmentes munkanapon pedig 180 Ft.
Mivel ezt írtam : " Nem minden a CO2 kibocsájtás . Valakinek az erőműveket meg kell építenie " . Mindig belekapaszkodik valamibe , csak , hogy a lényegre ne kelljen válaszolnia . :-(
A téli fogyasztását és termelését kértem . Nézd meg a táblázatot , hogy mennyit termel a HMKE-je és mennyi a fogyasztása . Simán két - háromszorosa a fogyasztás . Tehát az az igaz , amit írtam . :-)
Plusz erőművet kell építeni , hogy az ilyen termelő - fogyasztókat ki tudjanak szolgálni . Ezért írtam , hogy az állam csinált egy nagy bakit és most gondot okoz az elektromos rendszer .
Annak mi értelme van? Ha egy cégnél meg felraknak 1500 db lámpatestet akkor 300millió üzemórát is ment?
Te is tudod, hogy ez így hülyeség.....
Ezekre a lámpa vagy világítótestekre általában 10-20ezer körüli üzemórát adnak meg működésnek gyárilag - egy darabra.
Ami lakossági átlaghasználatnál 5-10 éves időtartamot jelent nagyságrendileg, hacsak nem a pincében megy 0-24-ben mondjuk.
Ami a nagyobb gond a 13-15W és afeletti teljesítmény, egyszerűen abba a kicsi foglalatba nem lehet hűtést korrekten jól megcsinálni, a 20W-os és felette még rosszabb a szitu - elpárolog a kondikból az elektrolit szépen lassan. Azok hamar nyíródnak kifelé. A 4-8-10Wosok sokáig jók, de azok mellett értelmesen nem lehet látni komolyabban vagy baromi sok kell belőle, ahhoz meg sok aljzat / lámpatest is.
Én az utóbbi időben "kültéri" E27-eseket használok, ezek bírják több éve, ezek nagyobb teljesítményűek is, és emellett bazi nagy az egész kialakítása, egy lámpába bele se fér. És drágábbak is.
A műhelyembe pedig - bármilyen csúnya dolog - részben visszatértem a hagyományos halogén fényforrásokra, és mellette van led panel a plafonon. Ez a paneles rendszer azért jó mert javítható. Külön táp, külön világítótest stb, bontható, szétszedhető. Viszont nem lakásba illő dolog, legalábbis a miénkbe biztos nem.
Ezek nem hamisítottak, Osram, Phillips meg hasonlóval van egy doboz. 10-20ezer üzemóra rajtuk, és jó ha a tizede összejön sokszor. Ami bosszantó, hogy nehezen javíthatóak, mert eleve úgy ekll széttörni őket sokszor, hogy hozzáférj a táp részhez, és sokszor maga a tokozat/búra nem éli túl.
Nem az számít. Ha egy Osram vagy Philips a nevét adja hozzá és maga árusítja, akkor arra a márka minősége számít. Az Osram a Ledvance nevet használja ezekre a termékekre.
Persze piacos hamisított abból is van dögivel természetesen.
" Ezért nem igazán értem, hogy miért hajtogatják mindenfelé egyesek azt téves állítást miszerint a napelemes éves kWh szaldós cekaszos villanyfűtés nem okés. "
Megkérhetlek ?
Írd már le légy szíves , hogy mekkora a HMKE-d kWp-je és inverter teljesítménye , valamint mennyit termel októbertől márciusig és mennyi a cekaszos fűtés fogyasztása ez alatt az idő alatt !
Te megtermeled nyáron a plusz energiát , amit mások elfogyasztanak , így kisebb igény van az erőműveknél , viszont télen hatalmas eröművi plusz teljesítmény kell , hogy neked visszatudják adni az általad megtermelt energia mennyiségét , hogy cekásszal elhasználd . Nem minden a CO2 kibocsájtás . Valakinek az erőműveket meg kell építenie úgy , hogy tudatában van annak , hogy a 12 hónapból csak 6 hónapot termelhet nagyobb teljesítménnyel . Ha Te lennél az akinek ezt meg kellene építeni , akkor tetszene az ilyen konkurencia , még ha csak 10 évig is van részére szaldó ?
Szerintem mint már sokszor írtam , az állam tolta el az egészet , hogy nem a hőszigetelést támogatta először és utána a HMKE-t .
Ezért kell márkásat venni. Pontosan feltüntetve minden adat. A normálisakból még színhőmérsékletet is választani. De az élettartama is többszöröse a kínai occógizdaságosnak.
"fel tudja mérni egy izzó és egy LED közti arányt."
Kiárusítás volt nálunk (Kiárusítás KFT :-( ). Felirat a LED lámpán.: "16W- 48W- 240W" LED-fénycső-izzó.
Ez olyan, mint a TV vetélkedő. Fele sem igaz. :-(
Persze lumen érték nem szerepel. Ami LED-nél max. 130-140 lumen/watt, fénycsőnél ~70, izzónál ~10. Kínai LED-nél inkább a 80, legfeljebb 100 lumen/watt a jellemző. A jobb érték szerint a sorrend 16 (1600 lumen)- 22-25W (kompakt fénycső) - 150 W (izzó). :-(
Igazad van jórészt. De az "átlag" polgár nem logikusan és ésszel él. Sokkal inkább indulatokból, érzelmekből építi a jövőjét. Arra fordít, amit sugallnak neki, amit elvárnak tőle. Ha azt hallja, hogy energia biztonságban van, ezt elhiszi és inkább új autóba, víkendházba fektet. Vagy a gyerekének akar saját lakást összehozni. Tényleges műszaki gondolkodása még kevesebbeknek van, aki fel tudja mérni a pocsékolás valódi mértékét. Mennyi megy a környezetbe, szerte a világba az ő általa elhasznált energiából. Még addig se jut el sok polgár, hogy fel tudja mérni egy izzó és egy LED közti arányt. Pláne ha szükségből nincs rákényszerítve nagy spórolás. Egyszerűen nem nevelték rá.
Aki tücsök szemléletben élt évtizedekig, idegen tőle a hangya mentalitás.
Ne haragudj meg rám , de ez már csak mellébeszélés !
Egy normálisan és logikusan gondolkodó ember hosszútávon gondolkodik a jövőbe nézve . Nem a megtérülés , hanem a rezsicsökkentés a lényeg . Én 48 évesen ( 2005-ben ) vágtam bele a ház rezsicsökkentését célzó átalakításokba . Ma 100 euró alatt van a havi rezsim , ami tartalmazza a fűtés - hűtésszámlát , gázszámlát , villanyszámlát , vízszámlát , HMV készítést , TV-t , internetet .
Mennyibe került ? 100000 Szkk a hőszigetelés , 16000 Szkk a rekuperátoros szellőztetés , 320 euró az Ozóne klíma ( 14 éve ) , 700 euró a Gree Amber klíma ( 4 éve ) , a Daikin fan-coil 380 euró ( 3 éve ) .
Igen, ez nem volt fontos. Az olcsó orosz gáz, a rezsicsöki maszlagja nem hangsúlyozta eléggé a jó hőszigetelést. "Amíg én itt vagyok, a magyaroknak lesz olcsó gáz".......
Értem én , csak ugye a baj ott van , hogy inkább befektettek az emberek nagy teljesítményű HMKE-be és villanyfűtésbe , az helyett , hogy először hőszigetelték volna a házaikat . Majd amikor meg van , akkor a valós energiaigény szerint megépítették volna a HMKE - villanyfűtés kombót . Ha utánaszámolsz , a befektetés összege majdnem azonos lenne , csak az első már gyorsabban megtérülne .
Ne a mai árakat vedd figyelembe , hanem az akkori árakat , amikor a " nagy " HMKE rendszerek épültek a villanyfűtéssel !
Csak oldalágként említem, hogy a gáz krach beütése után kifejezetten kormány szinten propagálták a hőszipkás klíma használatát. Szegény szóvivő következetesen "szplitklíma" néven emlegetve a rendszert.
Nem elítélendő, mindenki arra költi a pénzét amire szeretné. Mint már írtam többször, a fórumokon és szájbeszédeken kívül senki sem ígergetett örök szaldót, ami értelmét adná az ilyen mértékű beruházásnak.
Sajnos nem volt annyi eszük hogy időben tiszta vizet öntsenek a pohárba, ha a nagy telepítési hajrá előtt közlik milyen feltételekkel lehet szaldóban maradni (pl 4kW határ, vagy előző evek fogyasztása+25%) akkor nem épültek volna ekkora rendszerek villanyfűtésre.
Kisebb morgolódás lett volna a beruházók részéről, kevesebb probléma a rendszerirányítónak, és sokkal több embernek lehetett volna lehetősége kis rendszer felszerelésére a stop helyett.
10 éve már simán erről diskuráltunk itt, nem új a téma.
Nem bűn , csak nem hosszútávon gondolkodott , aki meglépte a HMKE + villanyfűtés kombót . :-(
Minden vízcsapból az folyik már sok éve, hogy csökkenteni kell a primer energia felhasználását úgy az iparban , mint a magánszemélyeknél is . A házak energetikai besorolásának a folyamatos szigorítása is ezt mutatja . Ez van .
Tavaly a "nagy dátum" előtt a napelemes rendszerre az igénybejelentés beadva. Elfogadva, határidő: 2024. 07. hó. Idén októberben megépítve, készrejelentés beküldve. Készrejelentés elutasítva. "Fogyasztási helyen nem egyezik a fogyasztásmérő száma." (Márciusban volt egy mérőcsere.)
"Tulajdonos igazolja a mérőcserékor kapott munkalappal a mérőcserét."
Igen ha már az ember beruház akkor besegít a hűtés -fűtésbe is . Igaz nekem 5 kW van de az is elég őszi -tavaszi fűtés , nyáron mivel szigetelt a ház és nem nagy 90 nm, mindenhol elviselhető a hőmérséklet . Amennyiben a szaldót kiveszik alólunk akkor hűteni tudunk fűteni meg nem .
Saját begyágyazottságát, megkerülhetetlenségét növeli, amikor bevon és ad pár fillért NER tagoknak. Meg a saját sleppjét tudja fizetni állami pénzből. Egyébként meg rajta tartja a kezét a piacon..
Értelemszerűen ezeknek a nagyobbik fele nem is ért hozzá.
Megalakult az Energia21 csoport. Mi lesz a feladatuk? Megakadályozzák, hogy a kormány szócsövei egetverő hülyeségeket mondjanak. Ilyent ezentúl csak nekik szabad. :-(
Igen, kaptam egy itt helyben, hordozható nyomtatóval kinyomtatott papírt, neve: Mérőhelyi adatlap. Többszöri átnázésre sem találtam "HU000110...."-al kezdődő POD-azonosítót.
Kaptam még smart-mérőhöz egy kezelési útmutatót. Ennyi. Mást nem kaptam.
Az óracserénél kapnod kellett egy munkalapot (kiserőmű mérőszerelése), amin jobb oldalon fent szerepelnie kell a fogyasztási hely azonosítónak(POD-nak).
Írja is a portál, hogy a szereléshez (óracsere) képest legalább két hét kell, hogy a rendszerben a belső papírmunka megtörténjen, és még csak egy jó hét telt el. Mindegy, próba-szerencse alapon regisztrálok, ha nem megy, akkor később újra.
Sziasztok! EOn-os területen vagyok. Óracserém volt smart-mérőre, mivel napelemes vagyok. Regisztrálnék a távleolvasó portálra, de bizonytalan vagyok a POD azonosítót illetően. Az EON ügyfélportáján még csak a régi órával kapcsolatos dolgokat látom (számlák, stb), de látok ott egy POD számot.
Kérdésem felétek: óracserekor megmarad a régi POD szám, vagy újat kapok, vagy újat kell kérnem?
Nekem 3 fázisú Fronius smart meter van, az inverterrel modbuson kommunikál, és az inverterren keresztul lehet elerni modbus TCP-n. Mind a kettőnek rengeteg regisztere van, én Home Assistant a húzom be szinte az összeset.
Lényegtelen, hogy megbontod-e az áramutakat, ezeknek az okossága pont abban rejlik, hogy az inverterrel kommunikál, ebből tudod pontosan, hogy mennyi a saját fogyasztás (vagy akár visszawatt vezerlőként is tud működni) Egy külső megoldást nehéz időszinkronba hozni az inverterrel, szóval max az összegzett fogyasztásadatokkal lehet dolgozni (bár sokszor ez is elég lehet)
Írtam is talán, hogy mindegyik márkának megvan erre a megoldása.
Nem kell megbontani a kész áramutakat, csak a mérőbilincseket kell felpattintani és tápot adni a rendszernek. A többi Etherneten/WiFi-n/BT-on bonyolódik.
SmartMeter vagy valami hasonló néven fut. Nekem Fronius van, az ahhoz való smart meter-t vettem meg, össze van kötve buszon az inverterrel (talán modbus?), felhőben van minden adat historikusan. Fázisonként, egészben, saját fogyasztás, visszatáplálás, amit akarsz. Amennyire tudom, szinte minden inverterhez van ilyen külső kütyü. A titka, hogy jó helyre kell rakni a hálózatban.
oké! annyira nem életbvágo, hogy nagyon belemásszak, csak, hamár van ilyen kütyü az elmütöl ráadásul tök ingyért, akkor gondoltam, felhasználom , ha lehet magam céljára adatgyűjtésre is, de ha tul bonyolult, vagy nehézkes, elengedem...
A távjelentés 15 percenként történik a központi adatgyűjtő felé.
Az átemelés az általunk is elérhető rendszerbe ún. "batch"-ben történik, kb. fél-egy nap csúszással ... ha éppen működik. :-(
Ha csak információ kell, 15perc-1nap-1hét-1 hónap-adott év bontásban összegyűjthető utólag, akár Excel formátumban is.
Ha magából az órából olvasod ki (P1 porton keresztül), 10 másodpercenként kapsz egy adatcsomagot, amit értelmezni kell valamilyen hardver eszközzel (DSMR reader) és alkalmazással.
A kérdés csak az, hogy kell-e neked a 10s-os adatcsomag ismétlés, mit akarsz vele kezdeni.
Önmagában a fázisonként mért adatok túl sok információval nem bírnak (főleg úgy, hogy pl. az áram adat egész szám, nincs tizedes), ha nem "szemmel" akarod követni a változásokat, valamilyen szoftver rendszerre szükség lesz (én Home Assistant rendszert használok automatizálásra).
Ha mérni akarod a helyi fogyasztást, valamilyen árammérő rendszerre szükséged lesz.
A legprimitívebb egy lakatfogós kézi műszer, a profi egy három fázisú árammérő kütyü.
A mi Sagem óránkból kb 40 féle tárolt érték olvasható le. Pusztán az egy szem kezelőgomb segítségével. Adtak is hozzá egy "kezelésit", de a neten is fent van. Csak a 3 fő adat fontos: az 1.8.0, a 2.8.0 és az inverterből a teljes megtermelt mennyiség.
akkor ezek szerint maga az ora jegyzi a dolgokat, de én csak vagy megtudom nézni, vagy nem? viszont az elmü lát mindent, csak nem érdeke, hogy én is láthassam? pedig valoszinűsitem, hogy ők ezt nem annyira nézhetik, mert minek is?, nekem viszont jo lehetne
Mivel az órákban -tudtommal- csak pillanatnyi és havi (előző lezárt hónapok záróértékei) adatok olvashatók ki, ez nem olyan egyszerű.
Ha EON területen vagy, a távleolvasási portálon ( https://energia.eon-hungaria.hu/W1000 ) -már amikor működik- az előző nap/ok/ letöltési és feltáplálási adatai elérhetők (kb. fél nap késleltetéssel).
Egy ilyen jelentéssel le tudod kérdezni:
Utána más csak számolni kell.
p.s.
szolgálati jelentés (miért is nem csodálkozok....):
Tisztelt Ügyfeleink!
A Távleolvasási Portál felületén az adatok 2023.11.13-15-i időszakban nem frissülnek! (IT szolgáltatónk karbantartást végez)
Én minden vasárnap leírom az 1.8.0-át és a 2.8.0-át , valamint az inverterben leolvasható megtermelt energia mennyiségét . Abból kivonom a 2.8.0-át és megvan , hogy helyben mennyi fogyott a megtermeltből . Akár %-ra számolva is .
na!, ezt jol megfogalmaztam!?, de remélem érthetö? hogy mennyi marad éppen abban a pillanatban a megtermelt energiábol a házon belűl, amit azonnal elhasználok és mennyi megy fel a hálozatba?
Így van. Nálunk bő 1 hónapja volt a csuda óra leolvasása. Csak ezt a 2 regisztert olvasta, fényképezte, írta be a papírra. Igen, papírra. Pedig ott az óra mellett a kis antennácska.
Kb minden óra azt méri amire felkonfigurálják. Rengeteg regisztere van, az viszont hogy mit használnak belőle, és milyen adatok alapján hogyan számolnak más kérdés, ez törvényben is meghatározott.
A lakossági fogyasztóknál nincs ilyen szórakozás, sima egyszerű összegzés van jelenleg. Nálunk is egy fázisú inverter van és 3fázisú betáp. Gyakorlatilag semmit nem néznek, csak két regiszter alapján számláznak, 1.8.0 a vételezett, 2.8.0 a visszatáplált, a kettő egyenlege és kész.
Az hogy most ez hány fázison milyen cosfivel milyen időbenmilyen elosztással történik lakosságnál lényegtelen, így pl meg sincs jelenítve a kijelzőn. De ettől az értékeket még összegzi és írja csak te nem látod.
Ugyanakkor közületeknél már más a helyzet. ott már többminden előjöhet akár, főleg nagyfelhasználók esetén, ott már akár több tarifa is lehet, a cosfi igen fontos tényező, vagy akár adott aszimmetrikus fogyasztás, stb.
A pontosítás kedvéért: a protokoll leírás tartalmazza ezeket az értékeket, de legjobb tudomásom szerint M.o-on nem implementálták (még) az átvitelben.
Akit érdekelnek az érintett OBIS kódok :
1-0:21.7.0 (Instantaneous active power L1 (+P) in W resolution ) 1-0:41.7.0 (Instantaneous active power L2 (+P) in W resolution ) 1-0:61.7.0 (Instantaneous active power L3 (+P) in W resolution ) 1-0:22.7.0 (Instantaneous active power L1 (-P) in W resolution ) 1-0:42.7.0 (Instantaneous active power L2 (-P) in W resolution ) 1-0:62.7.0 (Instantaneous active power L3 (-P) in W resolution )
Az óra típusát nem tudom pontosan (valami Sagemcom), de van benne Telekom SIM-kártya és van antennája is, állítólag nem fogják személyesen leolvasni, hanem elküldi az értékeket.
Nekem például 3 fázisom van , de csak 1 fázisra táplálok vissza . Az okos mérőóra képes a pillanatnyi adatokat összegezni és oda jegyzi a kapott értéket , ahová való . Ha vételeztél , akkor az 1.8.0-ba , ha betápláltál , akkor a 2.8.0-ba . Nálam így állították be a központból , miután felszerelték .
Értem, szóval nem az 5Ft-ért kell befizetni 30Ft-ot, hanem úgy jön ki az 5Ft, hogy 35-öt jóváírnak, majd levonnak belőle 30-at.
Másik kérdés, hogy mi a helyzet a három fázisssal. Már megkaptam a napelemes mérőmet (mondván, nem akarnak még egyszer kijönni), és látom, hogy a fázisonkénti fogyasztás is kiolvasható belőle. Kérdés, hogy ha a napelem termel 3*2A-t, és egyik fázison megy egy 6A-es fogyasztó, az hogy számolódik el bruttó elszámolásban: nullázódik, vagy "befelé 4A, 35 forintjával mérve, kifelé 2*2A, 5 forintos tarifával.
Az EU-ban létezett már nagyon régen az RHD . M.o.-on is csak ezt vezették be . Szociban nem volt ÁFA , akkor az ellen miért nem küzdött senki ? Tehát mint írtam , hagyjuk ezt a témát ! Ha csak 200kWh volt a túltermelésed , az azt jelzi , hogy optimálisan van megválasztva a HMKE . Nálam 72 kWh-val termelt kevesebbet a fogyasztottnál .
Az eltorzítás most lett bevezetve hogy a rhd lett igazán az áram ára.És igen romoljon meg az összes befőttje aki ezt kitalálta.Az idei elszámolásom 200 kwh túltermelés ami nem hiszem hogy nyerészkedés kategória lenne.
Az 5 forintot idézőjelek közé tettem ( " 5 " ) , ha nem láttad volna !
Ha nem lenne mindenre állami támogatás , akkor a piaci árat kapnád az eladott kWh-ért és azt is fizetnéd az első elfogyasztott kWh után is . Szólj a kormánynak , hogy ne támogasson semmit , hanem hagyja a piacot működni , hogy ne legyenek deformációk . Ha meg ez lenne , akkor meg azért nyavalyognál itt Te is .
Inkább hagyjuk a témát !
Termelj annyit amit elfogyasztasz és akkor nem fogsz rágódni sokad magaddal itt ezen . Nem plusz haszonszerzés végett lett kitalálva a szaldó !
" Mondjuk úgy, hogy Ő IS fizeti. Azaz ott dupla annyi rhd folyik be. "
Szerintem nem érted a rendszert !
Paks mikor fizet RHD-t ? Soha sem , mert Ö adja az árut , amit a szolgáltató eljuttat a vételezőhöz . Tehát csak a vételező fizet RHD-t . Paks kapja az " 5 " HUF-ot minden hálózatba betermelt kWh után .
Mondjuk úgy, hogy Ő IS fizeti. Azaz ott dupla annyi rhd folyik be. Mikor vételezel, akkor Te fizeted. Innen nézve betápláláskor extra bevétele van a szolgáltatónak.
Amikor Te betáplálsz és kapsz 5 HUF-ot az energiáért , akkor a másik végén aki elfogyasztja , az fizeti az RHD-t ,mert ö végette kell a hálózat , keletkeznek a veszteségek a hálózaton , valamint az atomenergia támogatása , zöld energia támogatása stb .
Nekem ez volt a második gondolatom, hiszen a fizess 25 Ft-ot járhatatlan.
Most megnéztem a számlát, rhd-ban van minden, ami nem az energia díja, így lehet így is. "Megkapod" a rezsicsökkentett árat, ebből levonják az rhd-t, és végülis az 5 Ft körül kapsz ténylegesen, és a megfizetted az rhd-t is teljesül.
Ezt én sokáig így értettem, de azóta úgy gondolom, a teljes díj - rhd a fizetendő. De most ez sem tűnik jónak, mert akkor a nettó ~5 Ft-nál többet adnának.
Ha mégis a régi gondolatom az igazi, amit most Te is írsz, akkor kb. mindenki lekapcsolja, mikor nem használja el - ez nem lehet cél.
Nincs még napelemem, és kérdés, hogy egyáltalán érdemes-e.
"A forgalomarányos rendszerhasználati díjakat az adott elszámolási időszakban az irányonként elkülönített és összegzett villamosenergia-mennyiségek alapján, irányonként kell megfizetni." Ez a főszabály, ami, ha jól értem, azt jelenti, hogy a feltöltött áramért kapok kb. 5Ft-ot és fizetek kb. 30 Ft-ot. Ez elég képtelenségnek hangzik, azért kérdezem meg, hogy akkor ez ugyanaz a rendszerhasználati díj, ami a villanyszámlán van?
Ez alól lenne ugyan kivétel, ha még 2023. szeptember 7. előtt beadtam volna a HMKE igényemet (amúgy beadtam, még sokkal régebben, mikor a visszatermelés-tilalom miatt adták be a tömegek, de csak most utasították el, pontosabban azt írták, hogy most, hogy végre lett 3 fázisom, adjam be újra)
Nálam hasonló van felszerelve a fogyasztásmérők és biztosítók felett, füstszínű (inkább fekete) műanyag ajtó mögött. Létra, zseblámpa, szemüveg kellene a pici LCD kijelző leolvasásához, ill. a kijelezni kívánt jellemzők beállításához. Még nem tudtam rászánni magam, hogy ezt megtegyem. Ezért nem hülyeség az a kívánságom, hogy 3 egyszerű műszer analóg módon mutassa 3 fázison a pillanatnyi fogyasztás/visszatáplálás (+/-) teljesítményt. Lehetőleg minimális legyen a fogyasztása. Interfészek, WiFi, mobil applikációk nem játszanak.
Egyszerű. Ráteszed a kezed. Ha teljesen hideg, akkor jó. Ha kicsit is langyos, akkor pár W-ot már elmelegít. Kikapcsolva, STBY helyzetben. Ez igaz a telefontöltőre és hasonlókra is.
Emlékeim szerint a UPC-s valami 30-40-60 W volt, akkor volt is eszemben, hogy pl. ilyen ügyben léphetne az EU. De utána tényleg minimálisat olvastam (igaz, nem mértem).
Nálunk másik TVs set-top van (V), éjszakára (addig, amíg először bekapcsoljuk, van, hogy csak délután vagy este) áramtalanítva van, és sajnos tényleg elég hosszan bootol.
Nekem a rohadék telekomos set top box ugyanannyit eszik akkor is ha ki van kapcsolva, valami 10w körül. Master/slave elosztóval próbáltam már, de akkor meg egy élet mire bebootol.
Az elektrodinamikus műszerekhez példának hoztam fel a régebbi autók műszereit, erről tévedt el a kérdező DC oldalra. Nem is reagáltam rá, mert látszott, hogy új a kapu. :-)
Az még nem merült fel benned, hogy esetleg te nem érted ?
Gizike - gőzeke szinten járunk. Egyszer AC középnullát akarsz mérni, fázisonként teljesítménnyel, aztán jön az áram, majd eljutunk a HVDC autókig, majd megjegyzed, hogy valaki más nem érti a kérdést. Szóval mi is a kérdés ? (mert már jópár megfelelő választ kaptál, de valamiért nem felel meg, de hirtelen egy lóugrással átjutottunk DC oldalra...)
Éppen itt van az asztalomon. Cosfi kijelzés nincs rajta. Nem is lehet úgy váltogatni, mint a dugaszmérőket, de szerintem így is többet ér. Kit érdekel, hány Euro energiát fogyasztottam el? Viszont bármit meg tudok mérni, ami elém kerül. Nem csak 16 A-t. Tényleges teljesítményt mér, nem méri bele a meddőt. Elég, ha rápillantok a mutatott teljesítmény mellett az áramra. Pl. motor üresjáratban üzemi kondenzátorral. A szorzat jóval több, mint a mutatott teljesítmény. :-)
Ez nem rossz cucc, van belőle itthon, meg használtam én is, ez nem csak áram feszmérésre képes, hanem többre (teljesítmény, energia, stb, sokféle verzió volt ebből). Arra nem emlékszem így elsőre, a cosfi kérdéskörét mennyire kezeli korrekten vagy sehogy sem.
Ez egyre kevésbé lesz így ahogy terjednek a napelemek.
Persze ha idővel raknak be a trafókhoz mindenféle automata átkapcsoló cuccokat akkor azokkal javul a helyzet. de ez szerintem évtizedekben mérhető távlat.
- nem kell a meglévő hálózatodat bontani és sorba kötni, azaz nem folyik át rajta a főáramköri áram. Ez hatalmas előny, főleg ilyen kínai kütyüknél.
- volt nálam belőle, pontosnak is mondható.
- tényleg baráti árú
- +- irányt külön nem tud kezelni, de ez az adott esetben nem is értem miért szempont, ha a fázisok fogyasztóit akarjuk csak vizsgálni
Persze ha komolyabb hosszútávú sok mérés kell loggolással, akkor amit kiggyo ajánlott az is jó lehetőség, mert annál kedvezőbb árút nem fog kapni az ember házilagos célra.
Az nem tudom hogy milyen a mérőelektronika felépítése, hogy a mérőváltóról lejövő áram mennyire irányérzékenyen van kezelve vagy nincs. mert pl két darabot betéve egymás mellé fordított áramváltó bekötéssel akár ha olyan a bemeneti fokozat lehet ez is működhetne. De ez innen tényleg belső felépítés függő, hogy simán csak méri az átfolyó áramot tök mindegy az iránya, vagy képes különbséget is tenni az irányok között. Mondjuk van egy még valahol itthon, de most biztos nem állok neki ilyennel szórakozni.
Nem csak sínre pattintós kivitel van különben, hanem előlapra/dobozra rakható is.
Kb annyira áram arányos amennyire feszültség arányos..... Főleg mivel van fesz tekercs és áram tekercs is benne (hagyományos óra esetén). Nálam pl 215-245V között ingadozik a fesz épp hogy termelnek a napelemek a környéken, én ezt messze nem tekinteném fixnek.
Eddig ez a legjobb és legolcsóbb, amit láttam ma. Pedig többször is keresgéltem azóta. Áramváltós, nagyáramú. Amit én ajánlottam korábban, később láttam, csak 5 A-es. :-(
Persze ha komolyabb kell akkor vannak a végtelen drágáig is, mi a cégnél ilyenre vettünk egy zsáknyi Schneider fogyasztásmérőt, kb midnen is leolvasható belőlük, meg ezerféle buszon lekérdezhető, de valszeg ennyit nem akarsz rá költeni.
Már bocs, de ez így nagyon nem igaz, hogy árammérő lenne, még a hasonlat is rossz. Ha eddig nem nézted meg alaposan a felépítését egy ilyen hagyományos villanyórának akkor érdemes,.
Régebben párszor végigmértem mindent (indukciós főzőlap fokozatoktól kezdve mindent) de folyamatosan változik minden itthon. Pár éve lett egy kutyakozmetika is a melléképületben, teljesen random nagyfogyasztókkal.
Nekem bejött ez a visszamenőleges turkálás, mondjuk mérésmániás is vagyok.
Van pár fogyasztóm amit időzítve, vagy teljesítmény függvényében kapcsolok okosdugaljjal.
A havernál pedig csináltam okosdimmert, ami a shelly 3 fázisának mérését nézi és a villanykazánt úgy dimmeli hogy kifelé ne menjen visszatáplálás a hálózatra. Eredetileg addig kellett neki míg a szolgáltató felszereli az órát (8-9 hónap volt), de azóta is használja. Villanyfűtés, de direktben a napelemről amikor van túltermelés.
Ehhez elég egy lakatfogó meg egy délután szabadidő. Bizony az egészen kis, 2-3 W-os apróságokból is sok összejön 24 óra alatt.
Nálunk egy ilyen tilalom van, az autó töltés és az Energomat mosógép nem mehet együtt. Más összeférhetetlenség nincs.
Úgy kezdtem, hogy tudtommal mindent kikapcsoltam. Aztán becserkésztem a mégis megmaradt fogyasztókat. Amíg nulla nem lett. Utána egyenként vissza mindent és teljes lett a lista.
Nálam rengeteg fogyasztó van, adogadhattam én de nem derült ki mit mivel működtet együtt az asszony amikor leverte.
A shellyvel mindent ki sikerült deríteni, tök egyszerűen. Még a készenléti fogyasztásokst is, nem értettem mi fogyaszt éjszaka 200W-ot, és lekapcsolgatással meglett. sok apróság amiből összejött.
Itt egy erre a célra használható. Ha szerencséd van, kifelé táplálásnál jelzi valamivel az irányt. De legjobb az inverteren belülre tenni, akkor csak a fogyasztásokat jelzi.
Van egy hasonló egyfázisú mérőm, az elég pontos is. Olyanból 3 is feltehető, csak sokkal drágább. :-(
Az én problémám, hogy a 3 fázison nem egyenlő a terhelés. Az elektromos fűtés mellett bármelyik nagyfogyasztó (mosógép, mosogatógép, tűzhely, sütő, stb.) túláramot idéz elő, ami miatt valamelyik biztosító leold. Ha lenne a házban egy jól látható pillanatnyi fogyasztásmérő, akkor ki lehetne szűrni, hogy mi az, aminek bekapcsolása a biztosító leoldását okozza. Szerintem másnak is van ilyen problémája.
Pontosan ilyen mutatós műszerről én sem tudok. A mutatós teljesítménymérő átírt skálával mérheti az áramot, ha a feszültséget állandónak vesszük (ami napelemes termelésnél éppenhogy nem állandó :-( ). Középállása és +- mérési lehetősége nincs. Ellenkező irányú áramnál legfeljebb balra kiütközik.
Ha nagyon szőrözni akarok, akkor az a fogyasztásmérő igazából árammérő. Mert ha a feszültséggel fix értékként számolunk, akkor az. A forgó tárcsa sebessége arányos az árammal.
Olyan "mutatós" műszert nem ismerek, amit elképzelsz. Egy mutatós műszer egyébként pillanatnyi értéket mutat. A fogyasztásmérő pedig összegez is.
Igen. 3 db régi mechanikus mérőt, amiből a visszaforgás gátló ki van herélve. A balra vagy jobbra forgásból látod a + ill. a - irányt. Ilyeneket kapni nem is drágán. Természetesen nem hitelesek, csak hobbi célokra.
A kérdésem az volt, hogy egy panelre szerelhetünk-e 3 elektromechanikus műszert, amelyek 3 fázis áramát mutatják a teljesítmény áramlás irányának (+/-) megfelelően. Igen/nem.
Ez egy okosórában úgy néz ki, hogy egyik memória fiókban számolódik a befelé, a másikban a kifelé tartó teljesítmény. Fázisonként külön, külön. Aztán összességében is a 3 fázis együtt.
Ehhez meg sem kell bontani semmit. Az órából kijövő ( a fogyasztói oldal természetesen) 3 fázisra egy-egy kis mágneses áramtrafót kell tenni. (rápattintani a vezetékre kívülről.) A 3 fázis mérővezetékét közvetlenül rákötni a 3 fázisra és boldogság van. Nem +- van, hanem egy-egy memória fiókban gyűlnek az adatok. Nagyon pontosan összegyűjthető minden kW helye.
Biztos igazad van. Az, hogy 53 éve kaptam meg a villanyszerelő szakmunkás bizonyítványt és közben a műszaki informatikus mérnök szintig jutottam, még nem elég. :-(
Létezik. Vannak elektrodinamikus műszerek, ahol állandó mágnes helyett gerjesztett tekercs állítja elő az éppen aktuális áramirány (feszültség) szerinti mágneses teret. Ilyen pl. az összes hagyományos teljesítménymérő, de régebbi autós műszerekben is gyakori. Csupán ilyen feladatra nincs igény rá. Rajtad kívül. :-)
"Másik irányú áram (az utcára kifelé tartó) csak az inverter bekötési pontja és az utca között lehetséges. Ahol viszont NINCSENEK fogyasztóid a helyes inverter bekötés esetén !!!"
Mi szerinted a "helyes" inverterbekötés?
Volt hely, ahol az inverter és a mérőhely között légvonalban 50 m, vezetékben több, mint 70 m van. Közben három épület, ahol a legnagyobb fogyasztók a középsőben vannak ( pl. 12 m3 hűtőkamra). Se a tervező - engedélyeztető, se a szolgáltató nem szólt rá egy árva szót sem. A tervező kijött, fényképezgetett, "-Jó, mehet." Beküldte a terveket, képeket. Megjött az engedély, készrejelentésnél már ki se jött. Beküldtem a szükséges fotókat, mérőt cseréltek, kész. A szolgáltató emberei az invertert meg se nézték.
Nagyon jó ajánlat, köszönöm. Újabb 50 EFt, de a kíváncsiságom megéri. A házat nem én lakom. A lakók fogyasztási szokására tekintettel a lakáselosztóban majd át tudom rendezni a hálózatot.
Régi, ott lakó műszaki érdeklődésű embernek lenne érdekes a 3 középnullás ampermérő.
Nem kell középnullás. Egyes fázisonként megméred a pillanatnyi átfolyót. Az automatának mindegy merre csurog a petró a drótban.
A be és kimenet kiegyenlíti egymást, vagy ez van, vagy az. Nyilván fogyasztás irányban tudod túlterhelni ha egyszerre sok a fogyasztó. Ha van napelemes termelés közben, akkor ezt csökkenti.
Ha egyfázisú az inverter, azt persze a legjobban megterhelt fázisra célszerű kötni.
De kis rutinnal ki lehet szűrni milyen cuccok egyszerre történő bekapcsolás veri le.
Ha folyamatosan naplózni akarod, az más eset. Kell egy ún. okosmérő az óra után. Az mindent rögzít.
Napelemes házhoz tudnátok-e ajánlani olyan szerkezetet, amely fázisonként tudná mutatni/tárolni a fogyasztott/visszatáplált teljesítményt. Problémám az, hogy egyik fázison túl sok a fogyasztó, emiatt a túlterhelt fázis biztosítója leold. A megfigyelések ismeretében át lehetne rendezni a fázisokat.
Tehát fázisonként kellene kijelezni/tárolni a teljesítményt +/- irányban.
Sok év alatt volt már jó pár probléma a szolgáltatókkal ! Egyben egyezett meg mindegyik , abban ,hogy MINDIG AZ ÉN KÁROMRA TÉVEDTEK ! Tehát joggal gondolom azt ,hogy ez nem véletlen .
Az utolsó (éves napelemes szaldósként) havi 8700 -ft rendszer használati díj.
Elég nagy anomáliák vannak. Mi fizettük havonta stabilan általányban a havi 144m3 rezsicsökkentett gázt stabilan, lesz ami lesz. Az éves gázfogyasztásunk viszont jóval ezalatt maradt, valahol 1300m3 környékén. Erre most kaptunk egy számlát, hogy fizessünk be 80ezer ft-ot....
jopofa az MVM is, ma kuldtek oktoberre egy 26e ft-os gazszamlat (be sincs kapcsolva a gazfutes es meg sokaig nem is lesz), mikozben az elozo evben 1000m3 lett a fogyasztasom egesz evben, a klimas futes miatt.. Azaz, nem generaltak az elozo evbol egy atlagfogyasztast, tovabbra is az elotte levo evi 2400m3-esbe szamolnak :-(
Pont ugyanez kb. mindenhol. Nálunk még mindenféle kapcsolt fogyasztók mellett is nyáron alig tudom feltornázni 20% -nál magasabb értékre az önfogyasztást. Hacsak nem felkapcsolok mindent nappal ami nem kell...
Én úgy gondolom neked kellene inkább odamenned, valószínű azért emlegeted, mert tudat alatt vágysz rá, hisz nem onnan jöttél (Lásd: Freud doktor). Azt sem gondolom, hogy nevetséges vagyok azért mert te nácizol, ahogy megfigyeltem a mindenkori diktatúrák és diktátorok szeretik az ellenségképet már elfogadott gonoszokra rávetíteni. Nézd csak meg az utóbbi két hónapban kik náciztak és miért. Szóval itt te vagy a legnagyobb kijáró ügynöke a jelenlegi kurzusnak, NER lovagok szerszámvivője, szóval egy: klakk. Hogy jött ki a 180? A te általad közölt 225 -ből levontam az önköltségi árat, meg az itt olvasott szokásos rendszerhasználati díjakat s az extraprofit maradt ennyinek. Azóta van magas ár, mióta tulajdont szerzett számos MVM -hez tartozó cégben a Mészáros. Korábban írtam is, hogy milyen amortizációk elszámolása olvasható ki a cégbíróságra leadott éves pénzügyi beszámolókból. Hát így veszik a 180 Ft -unkat, meg a nem nevesített osztalékelsőbbségi részvények által fű alatti anonim módon kivett pénzekkel, stb
Nekünk annyi lett volna ha nem dobom a gázt. Kb 2400-2800m3 gáz fogyott minden évben. 200m2-es ház, 4cm eps 38pth téglából. Ebből 35m2 télikert, átfújja a szél. 25fokra fűtve az egész.
A 10 éves szaldó lejárata után jön a képbe az elektromos autó. Nyáron is el lehet fogyasztani a napelemek termelését, és nem kell többé benzinkútra járni. Sok napelemesnek még elég ideje van, hogy felkészüljenek erre.
Amit belinkeltél abban is kapásból van egy erős csúsztatás a témában:
"Ezzel 25 évig rendben lesz a melegvíz és a záram fogyasztás.
(a további 5-10 év élettartam termelése fedezi a fenntartást)"
Itt máris 30-35 év működésről beszélsz, szaldó mellett, meghibásodás, degradáció nélkül. Na de mindegy, ismernek itt már téged, nem kell a reklám neked...
És, hogy jót is mondjak te még az enyhébb fajta vagy, voltak/vannak nagy cégek rezsinullázással, villanyfűtéssel házalva, még a 70 éves anyósomat is majdnem bepalizták hogy fűtse a vályogházat fa helyett napelemmel.
A sok gusztustalan nyerészkedő helyett meg a kormányt szidja mindenki (persze ők sem szentek), pedig nem ők ígérgettek fűt-fát hanem ti.
El sem tudom képzelni mekkora pazarló épület lehet aminek milliós gázszámlája van.
Ne feledd a hétszeres árat, csupán évi 2875 m3 fpgyasztás kell hozzá. Az meg azért nagyon nagyon nem egy horror mennyiség, és másodikra sem tűnik olyannak, mint ami szembeállítható lenne egymillió Forinttal, különösen ennek tekintetében:
Extra nincs, hőszigetelt rendesen. Nagy alapterület, közel 280 m2. 2 állásos garázs. Az elmúlt télen a hőszipka ki tudta szolgálni. Egy "rendes" sokmínuszosban nyilván kevés volna. 4-es ikerház egyik középső kecója, több eltolt szinttel. Eleve padlófűtésre tervezve.
Ha milliós gázszámla van jelen, akkor ott nem tudom összességében mennyire segít a hőszipka A-tól Z-ig mindent figyelembe véve. Mert ott inkább lehet energetikailag kellene először jobb adottságokat varázsolni. Persze nem tudom az a nagyobb keco mekkora is, és mit is fűtenek vele, mert ha medencét és egyebeket, akkor az már önmagában más eset, és értelmetlen energiatakarékosságról, megtérülésről beszélni.
Ez vili, a szemléletem hasonló, csak érdemes összehasonlítani a két költséget.
Egy 5-7kW hőszivattyú amit érdemes megvenni nagyságrendileg 2 milla egy mono esetén. Ezt telepíteni kell, amihez jön egy telepítési költség meg egy rakás szerelvény netán pluszban is ami eddig nem kellett volna. Így lehet nem 4 csak 3 millától indul kis hőigény esetén a bekerülési költséged. Most 100-200 ezer forintokon ne vitatkozzunk, mert nincs értelme, főleg hogy lesz egy rakás járulékos költséged is, lehet pl fázist hálózatot stb kell bővíteni, vagy akármi.
Ha kicsi a hőigényed, akkor viszont a gázszámlád sem 200 ezer lesz hanem 100ezer évente - mert azonos hőigény kiszolgálást tudunk korrekten összehasonlítani. Minél kisebb a hőigény, annál hosszabb lesz a megtérülési időd.
Azaz beruházol több millát a rendszerbe, és lesz egy - jelenlegi árakon - magasabb havi költséged is mellette akár.
Ha melléraksz mondjuk egy nagyságrendileg 3-5kW napelemet, akkor szaldó esetén csak csak, de nem szaldó esetén már kérdéses, hogy menny fog hozni a konyhára.
Az egyik esetben ott van egy 300ezres gázkazánod, mellette az éves 100-150 ezres gázszámláddal.
A másik esetben ott a hőszivattyúd 3 millás beruházással egy hasonló villanyszámlával párosítva.
A harmadik esetben ott van egy hőszivattyú+napelem beruházás 5-6-8 milla körüli beruházással, és valamennyivel kisebb rezsiszámlával.
Természetesen a mostani energiaári és elszámolási alapot figyelembe véve, mert a jövőt max saccoljuk jelenleg, beláthatatlan.
És akkor még ott a hmv kérdésköre is, mivel oldjuk meg, hőszipkával vagy villanybojlerrel. Egy gázkazán ezt alapból megoldja.
Nem vagyok hőszivattyú ellenes, évek óta sokszor megrágtam a dolgot, és mindig az köszön vissza, egyszerűen nem éri meg gazdaságilag beleölni azt a sok millát.
Haveromnak is most volt egy javítás rajta, 8 éves kütyü, közel fél millát fizetett ki rá, ez persze nem előre tudható költség, de a (javítási) árak más kategóriák mint gázkazán esetén.
Persze új építés esetén lehet más a matek, gázbevezetés kéményépítés stb magában komoly költség, abból megveszi valaki a hőszivattyút. De ha ezek már megvannak, nekem sehogy se jött ki a matek, pedig sokszor megrágtam. Egyre inkább az az érzésem inkább a fatüzelést kell jobbá tenni minden szempontból. Én legalábbis most erre indultam el. Igen munkásabb, igen, macerásabb, ezt sem olcsó kiépíteni (faelgáz+puffer), de valahogy az az érzésem, hosszútávon ez befutó lesz. Főleg ha van évekre előre betárolt famennyiséged.
Én szigorúan pénzügyi szempontból csináltam 4 éve,50kwp -12.000.000 ft. Akkori számítások szerint 5.5- 6 év volt a megtérülés csak forintálisan,nem számolva a banki kamatot.
Kicsit csökkent a megtérülési idő a nagyobb kwh ár miatt. Viszont ha akkor befektetem a pénzt másba akkor kitolódik még legalább plussz két évvel a megtérülés. Szóval ha csak szigorúan pénzügyileg nézzük se egyszerű a történet.
De ha azt nézzük hosszú távon már jó befektetésnek lehet tekinteni.
Igen, sajnos mindmáig ez a fajta hülyítés, ígérgetés, mellébeszélés jellemzi a napelemes piacot és ezért kiszámíthatatlan. Mégis belevágunk, mert más szempontjaink vannak. Olyan ez mint a mezőgazdaság, minden évben elvetik a magot, holott 50-50% az esély rá, hogy lesz termés, vagy nem.
Ez a napelemes hőpszipkás kérdés megtérülése nehéz kérdés gazdaságilag.
Egy ilyen párosításra bekerülési költséggel telepítéssel simán belekerül 4-8 millába, és nem árt ha az energetika is úgy van tervezve hozzá hogy értelme legyen a hőszivattyúnak....
Na most ha van 300 ezres gázkazánod meg 150- 200ezres éves gázszámlád, akkor hogy is adja ki a matek? Kb sehogy. Arról nem is beszélek, ha baj van a hőszivattyúval, akkor egy javításra is lehet simán kifizeted az új gázkazán árát.
Nézelődtem egy kicsit az archívumban miről vitatkoztunk 10 éve itt. Az emberek egy része bízott benne hogy marad még 5-10 évig a szaldó, a nepperek meg tolták az örökszaldó bullshitet. Nem sokminden változott úgy látom...
Ha valaki nem egy barlangban töltötte az elmúlt 10 évet akkor aligha érheti váratlan meglepetés.
2013:
"Oké, ebben nem lehet az igazadat elvitatni, de azért megjegyzem, hogy a szaldós elszámolásra építeni egy beruházás hosszútávú megtérülésének egyik lényeges elemét, szintén a hazardírozás kategóriája."
2014:
"
Majd lett gázáremelés és mindenki visítva üvölt hogy de drága, amire ahelyett hogy korszerűsítési támogatást adtak volna, gázártámogattak a vadbarmok. Most is ugyanazt látom, óccsóbb lett minden, minek szigeteljek."
2015: "
"Ezzel kiszámolva pl. 25 évre a TELJES fűtési költséget, lehet versenyképes a direkt árammal fűtés is."
Ha megdöglök akkor sem jön ki ez amit írsz. Jelen áron 10MFt a direkt árammal kiszámolva. Kiváltható 4-5MFt
értékű napelemes rendszerrel, jól hangzik, de megeszem a kalapom a 25 évig ugyanez lesz a szaldózási mód.
2014: (soknickes napelemnepper a 25 éves örök szaldóval házalva) "Ezzel 25 évig rendben lesz a melegvíz és a záram fogyasztás.
(a további 5-10 év élettartam termelése fedezi a fenntartást)
"A lakosság túlnyomó része számára a fa nem megoldás...
Mellesleg 2000 nm napelem a tetőkön cirka
2000*125/1000*1,41=352 kWp teljesítmény
Ami évi 415-430 000 kWh !!!
Ez kérem ~70-80 lakás energia igénye.
Szemben a te EGY lakásoddal.
Gyakorlatilag EGYETLEN akácfád helyére napelemet rakva
(cirak 1,8 millió Ft költséggel) megvan az éves fűtésed :-)
Legalább 25 évig.... fix mai áron, azaz évi ~72 eFt-ért."
Te állítasz valamit, sorold fel hát, mi változott a feltételekben.
Én annyit tapasztaltam hogy a sok-sok éve rebesgetett "meddig lesz szaldó" kérdésre nagyjából azt a választ kaptam amire számítottam, úgy 2004 óta. Akkor egyátalán nem bíztam a 10 évben sem, csak bíztam benne.
Nyilván a legkorrektebb az lenne ha leszerződtek volna előre, pontos feltételekkel, de nem ez történt, ez van. Ez egy gyorsan változó iparág.
Sajnos a szaldó hossza egy bizonytalansági tényező, de az is bizonytalan, hogy 10 év múlva hol tartanak majd az energiaárak.
De mondanék még egy harmadik bizonytalansági tényezőt: Lesz-e 10 év múlva?
Mert a mai politikai és háborús helyzetben minden lehetséges. Úgyhogy bármit előre számolni csak elvi síkon és feltételezésekkel lehet. Olyan ez, mint az időjárás, lehet ilyen is meg olyan is.
Híresztelésnek? Kb. 1,5 éve figyelem ezt az "iparágat". Ugye nem kell mondani, azóta hányszor tekertek rajta? Mennyire lehet hosszútávú beruházásokra kisembereknek építeni?
A hőszigetelés volt az egyetlen, amibe nem lehet utólag kívülről belenyúlni. Még az áramnál is rebesgetik a jövedéki adóztatást. Nehogy már ingyen töltsék a népek a saját napelemükről a saját verdát.
Hőszipkával lehet a napelemes fűtést is realizálni. Barátom az elmúlt (enyhe!) télen már egyáltalán nem használt gázt. Az már technikai kérdés, hogy az hány évig fog működni, mikorra hal meg. (megtérülés...)
Elsőre egy profi ipari hőszipkát telepített, 25 év garanciával. Aztán a szomszéd hangosnak találta. Most egy jó minőségű japánra cserélte. 10 év garival.......
Nem kell felülni minden híresztelésnek és akkor nyugodtabb az élet.
Amúgy a bruttó sem lehet annyira rossz, nyilván ott borul a napenergiával fűtés elmélet, mondjuk szerintem nem is arra való a napelem...
Én nemsokára megyek bruttóba, 2004-es telepítés az enyém. Majd látjuk milyen lesz, nagyon nem vagyok beszarva tőle. Majd jobban optimalizálom a fogyasztókat nappalra.
Szerintem a HMKE sohasem volt gazdasági értelemben jó beruházás, befizettem egy valag pénzt 9 éve, nemrég "termőre fordult" ha nem számolom hogy akkor 1.4Mft mennyit ért és most mennyit...
Közben lement a villany ára 47Ft-ról 37-re.
Állampapírban ki sem merem számolni mennyi lenne már az az 1.4MFt....
Én elvi okokból vágtam bele, nem gazdasági megfontolásból.
"Talán mégse volt olyan nagy hülyeség napelembe tolni a pénzt?"
Nem bizony! Akármelyik médiában olvasom azokat a számításokat, hogy mennyire éri meg a napelem telepítés, mindenhol csak a mostani energia árakkal számolnak. De ki tudja, hogy 5-10 év múlva mennyi lesz. Kétszeres, háromszoros, vagy mégtöbb? Mi pedig addig szépen elszaldózunk, a napocska pedig tolja nakünk az ingyen energiát. És 10 év múlva, amikor lejár a szaldónk, már biztosan lesz olyan technológia, amivel olcsón tudjuk tárolni, mert a napelem utána még 15 évig termelni fog. Én eleve így számoltam a telepítés előtt.
Az ők kezdték sem igaz, lásd táblázat (ismét, de láthatóan hiába).
Fejedbe vetted, biztos vagy benne, hogy jól emlékszel, akkor az úgy van. Az egyetlenek, akik jó irányba mozdultak (max. a sebességet lehet kritizálni, de nem egyszerű dolog az). Én, így 50-en túl megtanultam, egy dolog, mire emlékszem, egy másik, hogy mi is történt.
Nem lényeges persze, de azért tényleg szánj 5 percet megnézni.
Már az örökölt ár kirívóan alacsony volt. Ezt messze a többi ország fölötti szinten emelték, tehát közelítették a piaci árat. Nyilván nem lehetett 2-3 -szorosára növelni, egyrészt az emberek sem bírták volna kifizetni, másrészt rögtön politikai bukás (szvsz nem békésen), harmadrészt a fidesz a hamis propagandával ezt az emelést is is támadta.
Elmondhatjuk, hogy 94-98 között a fidesz semmit nem tett a piaci árért, 2010 óta pláne, a hibbant alatt volt komoly emelkedés, de Te ezt úgy fordítod le, hogy a nem lesz gázáremelés ígéret miatt ők a fő bűnösök. Tényleg nézd már meg az árak alakulását! Az egyetlen bagázs, akik alatt komolyan emelkedett.
Biztos igaz a 600 milliárd, de akkor tedd hozzá, előtte mennyi volt ez, meg utánuk.
Mondom úgy, hogy nálam kevesen rühellik jobban a hibbantat, de ne olyanért vegyük már elő, amit éppen jól csinált. (piaci ár mindenkinél jobban közelítése, természetesen korlátok között)
Nem merték emelni a piaci mértékben pár évig, ezért az adófizetők pénzéből kipótolták. Majd amikor eltörölték hirtelen nagyot ugrott az ára. Így érthető?
"A gázár támogatás a Gyferiék akciója volt, emlékszel a "nem lesz gázár emelés" sztorira. Nyertek is vele, ha jól emlékszem 660 Mrd forintba került az a pár év."
Én meg beraktam, hogy nem, nem volt pár év nem emelés. Emelték rendesen.
Tuti nem emlékszem rosszul, ott rengeteg pénzt beleöltek 2007-2008 körül.
De az elv a lényeg, támogatták ész nélkül a magas energiaárat hogy a lakosság ne érezze meg, ergo elköltöttek egy valag pénzt a semmire ahelyett hogy energiatakarékosságra ösztöztek volna.
A sztori megvan, csak nem emlékszem hosszú évekre, éppen ellenkezőleg. Valóban elhangzott ez, amit adott pillanatban (választások utánra) mondtak, és mikor később emelték, éppen azt játszotta a fidesz, mintha örökre ígérték volna meg.
Most ezt találtam, közepes méretű háztartás, €/MJ:
A gázár támogatás a Gyferiék akciója volt, emlékszel a "nem lesz gázár emelés" sztorira. Nyertek is vele, ha jól emlékszem 660 Mrd forintba került az a pár év. Anno olvastam belőle egy tanulmányt hogy hány házat lehetett volna leszigetelni belőle, sokkal előrébb lett volna mindenki egy célzott szigetelési pályázattal.
Erre ez a banda ugyanezt csinálja, csak még emelve a tétet. Barmok, szavazatvásárlás az egész.
Nem tudom, mit értesz gázártámogatáson. Ha azt, hogy a csóró kap kedvezményt, azt nem tartom baromságnak, sőt. Persze nem a szolgáltatónak kell állnia, mert az szociálpolitika (kellene legyen).
Az állam felelősségét ott látom, és ezért nem tudom elfogadni, hogy ne legyen szó politikáról, hogy a "harcos antikommunista" jelenlegi hatalom megy el egyre jobban a kádári "majd a jóságos kormány megoldja" irányba. Már egyszer nem jött be, a (már amennyire) rövid távú 2/3-ért és léért nem kellene a jövőt felélni. Ne menjünk messzire, csak a vízhálózatra kellene több ezer milliárd. És nem csak az kehes terület.
A mai kádárosos rendszerben gyurcsány is kap olcsó gázt, villanyt. Minek? A mesterséges olcsó üzemanyagárnál sose látott mennyiség fogyott. A mesterségesen olcsó gázárnál, villanyárnál senki sem takarékoskodott. Egy agyrém az egész.
Ez a rezsicsökkentés egy baromság, pontosan úgy mint anno a gázártámogatás is. Az a baj hogy az emberek 90%-a még mindig valamiféle kapitalista-szocialista mixben akar élni ami mindennek csak a jó oldalát tartalmazza. Legyen nagy szabadság, kevés adó, lehessen bármit csinálni, feketézni, stb. Cserében ne kelljen gondoskodni magamról, az állam védjen meg, gondoskodjon rólam ingyen. Kimentették a hülye döntést hozó Svájci Frank hiteleseket is, akkor is ha nem volt rászorulva a segítségre, és sorolhatnám.
Sosem lesz ennek vége, még egy generációnak ki kellene halnia.
Másrészt pedig itt Szegeden a rendszerváltás után francia kézbe került a közmű. Nem teljesítették a vállalásokat, nem fejlesztettek, szerződést szegtek. Cserébe talicskázták ki a pénzt. Sok ingatlanfejlesztésünk volt, ott szívattak ahol tudtak.
Miután átvette az állam rögtön könnyebb lett az élet, szabályok lettek miért lehet pénzt kérni egy új bekötésnél és miért nem, láss csodát töredékébe kerül azóta. Elvileg haszon is volt rajta bőven, hiszen akkor még 47Ft volt a villany (2014-ben még tuti).
A nagy baromságot utána követték el, a 37Ft-ra csökkentéssel, majd utána azzal hogy ragaszkodnak is hozzá ebben az energiaválságban.
Nem vagyok amúgy állami cég párti, félreértés ne essék, de nem ment jobban magánkézben sem mifelénk.
És a nép egyszerű gyermeke (nem Te) csak a számla összegét látja és tapsol, fogalma nincs/nem érti, hogy az adójából még fizet hozzá, és a háttérben (mélyben) rohad az egész. Víz harmada, fele a lyukakon folyik el? Több ezer milliárd kellene a felújításra, amit talán a következő évtizedben _kezdenének el_? A mesterségesen alacsonyan tartott ár pazarlásra ösztönöz? Egyszer már eljátszottuk az átkosban ezt a megállítjuk a hstáron/nem engedjük begyűrűzni mókát, ismert eredménnyel? Sebaj, legyőzzük a rezsidémont, megmentett minket a jóságos állam, ez a lényeg.
Aki még emlékszik közületek, tavaly december 6-án lett beüzemelve a 12,7 kw-os Solar Edge rendszerem. Ahogy a kivitelező is említette, ilyen sz&r helyre még nem telepítettek. Túl kellett méretezni. 7500 Kwh vártam, most tartunk 7360 -nál.
Hogy megérte e?
Most az áram ára 60 Ft/Kw , túlfogyasztásnál 70 Ft/Kw. Telepítés előtt 90 illl. 150 Ft volt. Idén májusban vették lejjebb a díjat.
Ahogy gondolom a következő 9 év energia árai lesznek a döntők, Addig még szaldós vagyok.
Délelőtt "beesteledett". Leállt az inverter. Kezd kivilágosodni. Kattog, hiba: "Alacsony a feszültség." Tovább világosodik. Elindul, megyeget. 100-150 W. Többször is megállt. A napi csúcs 500W körül. 3250 Wp.
A frász se tudja már ki minek a tulaja. Az biztos, hogy tömeges és durva jogsértés történt a sokszorosan túllépet határidővel. De a 7 hónap csúszásért fizettek 5000.- Ft kötbért. Hozzácsapták a 10 000 visszatérítéshez. Olyan boldog és elégedett voltam ám!!!
Ott pont az ellenkezőjére van friss tapasztalat. Egy balkon rendszert vettek egy boltban. Egy honlapon regisztráltak, beírkáltak egy oldalnyi mindenfélét. 1 óra múlva termelt.
Pontosan így történt. A rendszert a MGT megkapása napján készre jelentették. Beküldtek minden doksit. 2 nap múlva jött az óracserés ember, megvizsgálta és hibátlannak találta a rendszert, ő kapcsolta fel és rögzítette a nullás óra állásokat, elvitte a régi pörgős órát. Átadott a jegyzőkönyvből egy példányt, meg az órához egy tájékoztatót. Mit hogyan lehet kiolvasni belőle. Aztán hadd szóljon!
Az átadáskor a telepítőnek nyilatkoznia kell, hogy a rendszert kikapcsolt állapotban adta át a megbízójának. Az ad-vesz óra felszerelésekor a szolgáltatónak dokumentálnia kell, hogy a HMKE-t kikapcsolt állapotban találta. Szóval a szerződésellenes helyzet nem várt következménnyel járhat.
Azt nem tudom, nem is érdekel, hogy a törvényes határidőt miért lépték túl sokszorosan. De ha ezért háborgok sok-sokezer társammal együtt akkor ez politika vagy mi a fene? Az 5 Ft keveslése az politika?
Az MGT kérelem 2022 aug. elején lett beadva. 23 márciusban érkezett meg, 2 nap múlva indult a rendszer. Kicsit szabálytalanul, már a megérkezése előtt felkerült a teljes rendszer. Akkor indítottuk és az októberi leolvasásnál nyilván többlet volt bőven, ami pont fedezte volna a telet, tavaszt.
Ha időben megadják, már a 22-es leolvasás előtt indulhatott volna.
OK, a rossz időpont miatt így jártunk. Aztán ezt a többletet fizették ki 5-fabatkával.
Ma kapott havi áramszámla kkv-nak 66,43 Ft/KWh bruttó a fizetendő összeg/fogyasztás alapján. A1 árszabás, kedvezményes tarifa, MVM. Nincs napelem ezen az órán.
Mert pont a napelem ügy ami durván a mindenkori politikától függ. Valóban jó lenne 15-20 évre előre gondolkodni, beruházni. Csak a jobb és korszerűbb technikáról beszélgetni.
A mostani szabályzó rendszertől egyszerűen nem lehet függetlenül, szakmai alapokon értekezni. Mert olyan mértékben van kiszolgáltatva a napi történéseknek, ahogy a felhők jönnek-mennek a paneljaink felett. Nagyon szomorú, hogy ennyire kiszolgáltatottak vagyunk. Azt is látjuk, hogy az egymás közti morgolódáson kívül esélyünk sincs meghallgattatni a dolgainkat.
Jó lenne csak az Amperekről, hatásfokokról és gyártókról információt cserélni.
Ne alapjaiban legyen kétséges, hogy megéri-e milliókat beruházni egy igazán tiszta és szinte korlátlan energia begyűjtésébe.
Nézd, őszinte leszek, engem is zavar ami kis hazánkban történik. Sőt, a rendszerváltás óta nem sokszor éreztem azt hogy "na most jól mennek a dolgok", sajnos ez van. Négy évente leteszem a voksomat, a nagypolitikával ennyit tudok tenni.
A környezetemben megpróbálok jó közösséget kialakítani, önkénteskedni, segíteni, ez jól is működik. Rengeteg dolgot megcsináltunk helyben, önkormányzati szinten, jó a közösség, és rohadtul nem érdekel milyen lobogó alatt áll az önkormányzati képviselő ha jól csinálja a dolgát.
Én jól élek, teszek érte bőven, és megpróbálunk cég szinten is függetlenedni a helyi dolgoktól, ezért dolgozunk sokat külföldre is, mára nemzetközi cég lettünk.
De arra az élet rövid hogy minden kurva családi ebédnél, baráti összejövetelnél a politikáról beszéljek, pedig az elmúlt 33 évben mindig lett volna valami téma rá.
Azt hittem hogy az idő múlásával majd az emberek egyre intelligensebbek lesznek és helyén kezelik a dolgokat, de épp az ellenkezőjét látom, tapasztalom, és ez elszomorít.
Én speciel messziről kerülöm az ilyen típusú embereket.
Nem értem miért kell szakmai topicokat szétcseszni a politikával, ugyanez megy a fb csoportokban is, mindenhol. Ezért nem a Viktorékat kell szidni, ezt azok követik el akik mindenhová behozzák a politikát.
Ilyet USA-ban láttam egyedül, ott ültetik fel a csóró népet annyira hogy a családi viták is erről szólnak. Egy bizonyos szint alatt persze.
Ne süllyedjetek le kérlek erre a szintre, olyan jó topic volt ez anno, amikor még szakmai dolgokról szólt.
Kérnék egy szívességet. Hasonló részletességgel megírnád, hogy az ivóvíz és szennyvízdíjak miként néznek ki Szlovákiában? A lakossági árak lennének érdekesek számomra. Köszönöm előre is.
Te is pontosan tudod, hogy ez a "lakosságizás" erősen félrehúz. Mert az összes ipari és szolgáltató durván magasabb árát is a lakosság fizeti meg, csak áttételesen. Ezek tények, még csak nem is o1G-ztem csak evvel együtt teljes a "magyar" áramár.
"Tudod mi a különbség a "lakosság" és a "teljes magyar gazdaság" közti eltérés?"
nem ismerek olyan fogalmat hogy "teljes magyar gazdasági áramár".
Cégként vásárolunk versenypiacról tőzsdéről változó áron és szolgáltatótól is fix áron. Van sok külföldi partnerünk (és saját külföldi cégünk is), ott sem olcsóbb, sőt. Pedig 225 nettóra jön ki villany minden kwh-ja nekünk, de legalább van havi szaldóval HMKE lehetőség (3x100A betápunk van). Ez pár éve 40Ft sem volt...
Lakossági hőbölgéssel indítottatok, hogy miért 5Ft a túltermelés, rohadjanak meg, mert bezzeg máshol. Erre jön a szlovák példa, ahol 0Ft a túltermelés, de még a saját termelés is 40Ft felett jön ki, az ami nektek nulla!!! Nem értem a hőbölgést.
Aztán jöttök a bezzeg a Lőrinc szarrá keresi magát, mert húdedrága az RHD. Erre jön a szlovák példa, hasonló RHD-val.
Aztán jön a bezzeg itt nem fejlesztik a hálózatot. Aztán itt többen leírják hogy pedig náluk de.
Akkor mivel keresi szarrá magát, ha ugyanannyiért ugyanazt megcsinálja mint a szlovák cég otthon?
Kevertek-kavartok mindent ide hogy panaszkodni lehessen.
Ez egy szakmai fórum, nekem sem tetszik Viktor, Lölő és a bandája, de légyszi legyetek már annyira felnőttek hogy nem süllyedtek le a libsizés-sorosozás szintjére hanem tényekkel, pár percet gondolkodva írtok valamit.
Szóval akkor a tények:
Honnan jött ez a legdrágább áramár magyarországra? Légyszi ne blikket idézz be, hanem valami szakmai cikket. Köszi
Én tanyán lakok. A régi egy trafó körzetet szétbontották öt trafó körre. Mondhatni folyamatosan cserélik a régi karókat betonra,ilyenkor tesznek új kábelt is.Pedig nem nagy itt a "népsűrűség".
Amikor az üzemet beköttettük, akkor a 100mm-es vezetéket vissza akarták bontatni velünk 1km-re és KPE-re cseréltetni és az utca összes újra bekötését, tűzcsapját ránk akarták verni.
Megoldás saját kút és vízmű lett, mert előttünk nem volt 100mm-es vezeték és mód volt saját kútra kötni, miután az ÁNTSZ bevizsgálta és ívó víz minőségű volt. Artézi, nem rétegvíz.
Én nem panaszkodhatom , mert itt nálunk Komárnóban nagyon stabil a hálózat , ahol én lakok . Ha kimaradást terveznek , akkor előre figyelmeztet a szolgáltató ( nagyon ritkán van ilyen eset ) . 1998 óta talán kétszer volt úgy kiesés , hogy a nagyfeszültségű vonal károsodott . Pár éve cserélték a trafót nagyobbra , azóta a feszültség is alapból magasabb a nap minden időszakában , mint volt a csere előtt .
Pont ezért kérdezem. Amerre én mozgok ott van tanyavilág is bőven, ott sem látok gondokat.
Köttetünk be pár ingatlanra áramot, nagyságrendekkel egyszerűbb volt az elmúlt 10 évben mint előtte, amikor francia tulajdonban volt. DÉMÁSZ terület, mindenkivel egyenként ki akarták fizettetni a trafót, mindenből a legdrágább megoldást tukmálták. Szakértőt kellett minden esetben fogadni hogy támadja meg a döntéseiket. Nem látom azt a nagy pusztulást amit sokan emlegetnek, ezért is érdekel más tapasztalata.
Ne ess Te is abba a hibába, hogy a saját területedet vetíted ki az országra! Nálunk is rendben van, főleg a falunk felénk eső felén, de hallom, olvasom, hogy vannak egészen más területek is, még a közeli falvak is. És az ottaniaknak nem vigasz, hogy nálunk minden rendben.
A közeli rossz példában van elpusztult falu, és nagyváros menő külső (különálló) része is.
Nálunk ( Szlovákia ) van havi óradíj tarifa szerint emelkedő , nekem D2 tarifám van és ennél az óradíj havonta 7,2 euró . Van az RHD , ami minden hálózatból vételezett 1kWh után 6 eurócent ( igaz nem többszöröse az áram árának , csak 24 HUF ) és van az áram ára , ami 1kWh esetén 10 eurócent jelenleg ( ez ugye 40 HUF ) . Mivel van HMKE-m így havonta fizetek már 3 eurót a kezdeti 2 euró helyett havonta. Ezt ugye azért fizetem , hogy a HMKE által megtermelt felesleget feltölthessem a hálózatra , majd késöbb visszavételezhessem . Ilyen visszavételezés esetén csak az RHD-t fizetem , ami mint írtam 6 eurócent 1kWh-ra . Valamint ha csak annyit vételezek vissza , amennyit a ház igényel és esetleg több kWh-t sikerült megtermelnie a HMKE-nek , akkor azt buktam , egy fillért sem kapok érte . Csak egy példa : (7,2 + 3).12 =122,4 euró évente A hálózatra feltöltöttem 2500kWh-t és vissza is vételeztem , akkor ez még plusz 2500x0,06 = 150 euró . Együtt 272,4 euró , vagyis 108960 HUF , pedig én termeltem meg és mégis egy kWh 43,58 HUf-ba kerül nekem . Így is örülök , hogy van ilyen lehetőség , Ti meg sírtok mindenen , mert a megszokott " okosban " megoldáshoz vagytok szoktatva . Nap mint nap szembesülök ezzel a ténnyel , mivel M.o.-on dolgozgatok . :-)
Ezért írtam már régebben többször is , hogy nagyon meggondolatlanul tervezték meg M.o.-on a HMKE-k működtetési rendszerét annak idején és ezért van nagy deformáció benne . Voltak akik az éves energiaigényüknek a többszörösét megtermelni képes HMKE-t szereltek fel , hogy plusz pénzhez jussanak . Ez most visszaütött és elég nagy káoszt okozott .
"Tudsz egy olyan országot mondani, ahol a "rendszergasználati díj" (bár ilyen nem nagyon van máshol, ott többnyire egy fix alapdíj van) a többszöröse a kábelen folyó áram árának?? Na ott. Jah, hogy nincs nagyon ilyen. "
Nincs még egy ilyen szerintem ahol ilyen alacsony az emergia ára, egy baromság az a része.
Ellenben a rendszerhasználati díjnak miért lenne bármi köze az áramárhoz?
Az a szállítási költség, a hálózat fenntartása, karbantartása, stb...
Tudtommal az sem magas európai viszonylatban (javíts ki ha tévedek), pedig a nyugati eszközök ugyanannyiba kerülnek mint máshol, a bér némileg alacsonyabb ha nem is sokkal. Nagy mozgástér abban sincs szerintem.
Szóval az arányát teljesen felesleges nézegetni, az nem mond semmit.
Azt sosem írtam, hogy a rendszer jó lenne, sőt, de ettől még igaz, hogy nem az - állítólag szolgáltatónak annyira kedvező - éves szaldó irányába léptek sehol. De kellett az ösztönzés + nem volt kritikus tömeg + más f.szával verték a csalánt. Aztán nőtt a tömeg, ráadásul a kisgömböc vitte ezt is, "muszáj" volt lépni. Aztán persze a századvég kikutatta, hogy ez sok szavazat, úgyhogy mégis hagyták.
Ettől függetlenül máshol sem éves szalldóért lobbiztak a szolgáltatók.
Ezek az inverterek arra vannak kitalálva hogy kint a mezőn, a tábla alá, de árnyékban felszerelve menjenek 25 évig.
Amennyiben kapsz olyan terméket, amire a gyártó 25 év garanciát vállal, akkor elhiszem neked, hogy tudja ezt. Ellenkező esetben meg "hiszem, ha látom!" alapon megy ez. Meg lehet csinálni a terméket jól (jobban), meg a leszarom tabletta bevétele után "csak a gariidő végéig tartson ki" felkiáltással is. Ez utóbbiból sehogy nem fog kijönni a 25 év.
Történt valami váratlan a szaldóval kapcsolatban? 2014-ben, amikor telepítettem akkor is átmeneti, kb 10 éves időszakot emlegettek.
Most végre egyenesen beszélnek, a telepítéstől 10 évig jár és csókolom. Ezt kellett volna eddig is kommunikálni, akkor nem tudott volna minden nepper belekamuzni ekkorát.
Itt nem a prolival van a probléma hanem a korrupt hazug politikusokkal .
Hétfőn még megy a reklámkampány ,hogy rakjál napelemet, fűtsél hőszivattyúval mert energiaválság van, meg a zöld átállás, kedden meg lehúzza a szaldót .Megtérülés ,,ezer év meg egy nap ,, !!
Tudsz egy olyan országot mondani, ahol a "rendszergasználati díj" (bár ilyen nem nagyon van máshol, ott többnyire egy fix alapdíj van) a többszöröse a kábelen folyó áram árának?? Na ott. Jah, hogy nincs nagyon ilyen.
Lássuk be, ez az iszonyatosan széttorzított "piac"gazdaságnak nevezett dolog monopoliumokkal tűzdelve egy irányban lejtve az "újtőkések" felé nem is működhet úgy mint bármely más normális értékrenddel bíró országban. Így nem csoda, ha nincs hasonló...
Azt meg végképp felejtsük el, hogy a nagyVezír azért intéz ilyen dolgokat, hogy jó legyen az istenadta Népnek... Lehet tapsikolni az ingyenáramnak, ha közben rohad a hálózat, és áttételesen sodródik az ország a szakadék felé...
Én speciel szívesebben fizetnék többet az áramért, (természetesen arányosan többet is várnék a tőlem átvett áram vételéért is) ha a jövedelmem európai szintű lenne, és nem 50-55%-os elvonások után maradna meg némi kevéske belőle. (és mielőtt kérdezné valaki,nem, nem támogatott rendszerem van, az utolsó csavarig mindent én fizettem ki, a teljesen hivatalos legális adózott jövedelmemből... )
Azért "éri meg", mert a szomszéd beletesz évi 50-60-80 ezret. Nyilván nem csak az utcai drótba, az egész rendszerbe. Mi meg 1900 Ft-ot (se).
Tőled is kérdezem, tudsz hozni egyetlen szolgáltatót, de országot is, ahol az éves szaldót akarták volna bevezetni? Mert ha ez nekik a nagy biznisz, biztos kezüket-lábukat törték, hogy kilobbizzák. Én nem olvastam ilyet, de Te biztos egész listát tudsz adni rá.
Nem hitvita... Makrogazdaság.. De úgy látom "ilyen szempontból" vallásos vagy úgyhogy mindegy is. Vedd úgy, hogy nem neked szól. Meggyőzni nem is tudlak, és nem is akarlak...
Ha nem elég magyarázat az 5Ft/155Ft (és akkor még szolídan számoltam), akkor valóban nincs miről beszélnünk, főleg úgy, hogy emlegeted a hálózatot, "fenntartják a drótot" , ami nekik ugyan olyan költség, mintha nem tennél bele olcsó áramot, és akkor is megéri nekik.. Akkopr miért ne érné meg az, hogy "szinte ingyé" még áramot is adok. , A vállalkozások arányát tekintve kisebb a penetráció (nagyvállalatokat ne vegyük alapul - jóval) mint a lakossági erőművek, (tőkehiányos a vállalkozások (KKV) többsége) és többségük folyamatosan üzemeltet szervereket, vagy folyamatosan termel. Az a ritka aki hétvégén teljesen leáll, de ezek rendszerint garázsvállalkozások, gyakran az áramot is magéánszemélyként veszik.
"Piaci alapon ez nem lehet buli nekik, bármennyire is hiszitek sokan.."Hogy adhatnak 5 forintért áramot mikor Paks a 12 forintjával a legolcsobb?Itt sem jön ki a matek.
Látom komoly hitvitát sikerült generálnom, én lassan ráhagyom mert vallási kérdésekben nem lehet érvekkel vitatkozni.
Sokan dobálóznak ezzel a szomszéd Kft -vel, kevés esetben van ilyen is igen, de a cégek nagy részén szintén van napelem már (nekik gyorsabb a megtérülés havi szaldóval is, mert drágább az áram), és a cégek nagy része hétvégén nem üzemel, azza olyankor nem is kéne a te áramod nekik. Nekünk is van cégünk, versenypiac, 50kWp HMKE, vágom a témát.
A lakossági HMKE-nél már sokszor leírtam, nem ragozom. Vezesd le ha tudod hogy gazdaságilag miért vagyok nekik buli.
2014 óta van HMKE-m, gyakorlatilag nulla a villanyszámlám, mindig van áram a konnektoromban, akkor veszek ki belőle amikor akarok, annyit amit a csatlakozás megenged (3x25A nappali).
Ők fenttartják a drótot, a hálózatot, a távleolvasós órát, rendelkezésre állnak télen, átveszik a túltermelést nyáron délben, amikor olcsón vehetnének is, cserébe 9 éve egy kurva vasat sem kaptak tölem.
Piaci alapon ez nem lehet buli nekik, bármennyire is hiszitek sokan...
A Metro láncnak már 2000 -körül építettünk egy ilyen logisztikai telepet, magyarul: zöldség raktárat, amibe a kistermelők is behordhatták a terményeiket. E célból külön készpénzes pénztár helyiség készült, ügyfélablakkal, mackóval, stb
Nem mondanám, hogy ki van nyalva.. Milliókat toltunk bele (aki OFT-t vagy 100%ost használ az is, csak éppen az előző, és következő évek általa befizetet adójában, áfájában, stb) , majd amit termelünk áramot, azt 5 forintér "megveszik" , ugyanabban a pillanatban a mellettem lévő KFT megkapja ugyan azt az áramot a szolgáltatótól 155 forintért, úgy , hogy az az áram a trafókörzetet el sem hagyta, egy fillért nem kellett a szolgáltatónak fizetni fejlesztésre, vagy bármi másra...
Erre mondják: "ügyes"
Max akkor mondanám, hogy ki van nyalva, ha a szaldó felett az áram átvételi ára a mindenkori áramár 70-80%-a lenne.(de 5 forintos vétel mellett sokunknak a büdös életbe nem fog rentábilissá válni a beruházás, hacsak nem megy fel az egekbe a villany ára, vagy átrendszerezem a háztartásomat elektromos irányba, ami viszont újabb milliós beruházásokat jelent nekem.
A szaldó is megéri nagyonis az országos energiaellátásnak, hisz szinte ingyen van belőle áram, és cserébe termelés esetén a gázos erőműveket szinte 0-ra vissza lehet szabályozni, mikor süt a nap 1000-rel.