Keresés

Részletes keresés

anipanni Creative Commons License 2020.07.29 0 0 86249

Lehet,de èn hiszek benne:-)!

 

Persze,csak hogy 40fokban tovább gyomirtózok,ott is kièg,ahol szèp a fű,nem olyan az időjárás.Tudom,mert ezt csináltam,ahol nagyon gyomos volt.Másrèszt a kigyomirtózott felületre szòrok magot,az kikel,ősz elejèn hogy gyepszellőztetek?Ez itt a gond,nem a sorrendállìtásom,mármint lehet,hogy az is,de a Te verziód nálam most nem fog sikerülni.Ezêrt várok rutinos füveseket:-).

Èn simán szellőztetnèk mostanában is,de ezt is csak ha megerősít itt valaki.Rengeteg elhalt fűszál van közte,használna neki,csak meleg van,fèlek,utána kièg.

 

Az öntözèst tudom,pròbàltuk leállìtani,kièg.

 

Műtrágyázok,s figyelem a hatòanyagokat is,mikor-milyent adjak.

 

Tribut itt is használják sokan,jó a gyepre is.Szerintem belocsolva azèrt nem lesz rossz.Csak a dózis a kèrdès,de meglesz az is majd.

Előzmény: mxxxx (86245)
anipanni Creative Commons License 2020.07.29 0 0 86248

Köszönöm!

Előzmény: bmate89 (86244)
krisszacs Creative Commons License 2020.07.29 0 0 86247

Szia! Pár hozzászólással visszább írtam a a BB WS vetésemről, ha segít :) 

Előzmény: JAlakos (86235)
krisszacs Creative Commons License 2020.07.29 0 0 86246

Ez elég furcsa, de meglepően vékonyszálú, nincsenek torzsák benne. Idáig senki nem akarta elhinni, hogy szárazságtűrő. Bátyámnak tavasszal vetettünk kb 80nm-t, ugyanebből csak ott a kg-s kiszerelésből. Nála sokkal vastagabb szálú a fű, érdekes. 

Előzmény: hakos1987 (86201)
mxxxx Creative Commons License 2020.07.29 0 0 86245

az a baj az amalgerol nem csodaszer, vhol az volt a szlogenje, hogy a "növényi c-vitamin". Sok ember esküszik rá, amióta szedi kevesebbet lesz beteg, meg hamarabb meggyógyul megfázásból stb., na az amalgerol is ilyen, aki hisz benne, aszerint talán mintha kevésbé gombásodna, mintha zöldebb lenne és hasonló minthák, lásd előző hsz. Na meg tegyük hozzá aki kitartóan és rendszeresen kezeli a gyepet amalgerollal, az vszínű más dolgokra is odafigyel és próbálja jobban csinálni. Ahogy te is tervezed az amalgerol használatát, de mellette kérsz tanácsokat is, ha ezek után sok mindent helyesebben csinálsz mint eddig, jó eséllyel jelentős javulást fogsz tapasztalni, amire aztán rá lehet fogni, hogy hát igen az amalgerol is segített.

 

Szerintem olvass vissza, sokat, amiket felsoroltál pont fordított sorrendben kéne, először gyomirtó, gyomok elszáradása után szellőztetés, majd magszórás, és műtrágyázás, bár a leírásod alapján lehet egyszerűbb lenne totális gyomirtás és újravetés minőségi fűmaggal.

 

Öntözést egész biztos, hogy rosszul csinálod, (keveset sokszor) ha még napi 1 öntözés sem elég. Egyenesfalú edény megfelelő hozzá, a talajról is párolog, tehát az a mérvadó, ami megmarad. Ezért célszerű hajnalban, vagy este öntözni, de mivel az esti öntözés elősegíti a gombásodást, marad a hajnal.

Másik nagy hiba, legalább is nekem az jött le, hogy nem műtrágyázol.

 

Mielőtt megveszel vmit, nem árt elolvasni mit írnak róla:

"A TRIBU NPK 3-3-3 modern granulált szervestrágya pelletet 7-15cm-es mélységben, a gyökérzónába kell bedolgozni, hogy a szerves anyagok tökéletesen kifejthessék hatásukat.
Figyelem!
Amennyiben huzamos ideig nem kerül bedolgozásra, napfény hatására a szerves anyagok elbomlanak."

 

Magyarul semmit nem ér, ha kiszóród a fűre, de cserébe még jó büdös sz.rszag is lesz egy jó darabig.

Előzmény: anipanni (86243)
bmate89 Creative Commons License 2020.07.28 0 0 86244

Szia! 

Az Amalgerolhoz hozzá tudok szólni érdemben, egy ideje használom én is már. 
Az ajánlott mennyiség 2dl/10L víz / 100m2. Havonta simán ki lehet juttatni. Beöntözve az igazi, mivel elsősorban talajkondicionáló készítmény, így kell a locsolás a permetezés után (én egy ideje emiatt locsolókannával öntözöm ki, nekem nincs túl nagy területem, így nem lassabb egyáltalán)
Nyugodtan mehet fűvágás után is.

Nekem eddigi egyetlen határozottan látszó tapasztalatom, hogy amikor özönvíz szerű eső van, gyorsabban felszívja a terület, mint régebben (elvileg jobb lesz tőle a talaj szerkezet). Ezt be tudom az Amalgerolnak, aztán isten tudja mi az igazság :D

Előzmény: anipanni (86243)
anipanni Creative Commons License 2020.07.28 0 0 86243

Sziasztok!

Nem igazán alakul a gyepem,sajnos.

 

Most Amalgerol lesz a csodaszer,hátha.Viszont nem találom az infok között a dózist.Permetezve juttatnánk ki,mennyi szerhez mennyi víz,mekkora felületre elegendò?

 

Hogy irtsam a gyomot?

Eddig a nagy,s nagyon gazos rèszeket GyomStoppal fújtam,több-kevesebb sikerrel.Elèggè megviselte a füvet.Ritka is,gazos is a terület több,mint felèn.Szòrjak magot,ősszel szellôztessek,utána gyomirtòzzak?

 

Minden nap öntözünk.Ahol sóderes/homokos a talaj,nèha naponta 2-szer,de másodjára rövidebben.Ha nem ìgy teszünk,sárgul,szárad fű,föld.

Hogy tudom lemèrni,hogy mennyi vizet locsolok,hány mm.-t?Arra gondoltam,kirakok egy edènyt,majd lemèrem,csak gondoltam van valamilyen eszköz hozzá...párolog is...Hány mm.-t kellene kapni a fűnek ilyenkor nyáron?

 

Ha Amalgerolt permezetek, lehet a fűnyírás napján is, utána locsoljam be?Akkor mostanában felesleges műtrágyáznom is?

 

Vettem Tribut.Azt ősszel vessem be vagy tavasszal?

 

Nagyon köszönöm a segìtsègeteket.

Tomo75 Creative Commons License 2020.07.28 0 0 86242

Viszed magaddal miközben zöldmetszést csinálsz vagy kapálsz vagy permetezel?

Előzmény: oldmumus_v.2 (86241)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2020.07.28 0 0 86241

petróleumos fáklya?

Előzmény: Tomo75 (86240)
Tomo75 Creative Commons License 2020.07.28 0 0 86240

Csak azok a szúnyogírtók jöhetnének gyakrabban, este hat után a kertben megesznek a szúnyogok.

Előzmény: -Tsunami- (86238)
Akosauto Creative Commons License 2020.07.28 0 0 86239

Köszönöm, lehet, hogy várok még akkor kicsit, úgy sincs mostanság időm és elég meleg van .....

Amúgy melyiket részesíted, részesítitek előnyben? A permetezős, vagy a trágyával kombinált gyomirtós szereket? Kinek mi vált be?

Erről is szívesen hallanék (gondolom más is) tapasztalatot.....

 

Előzmény: Samubá (86229)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.07.28 0 0 86238

Közel van a reptér, az ugróknak, sárkányoknak és a szúnyogírtó repcsiknek is tájékozódási pont.😁

Előzmény: gregg71 (86236)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.27 0 0 86237

Ha meghaltál, akkor te is :D

Előzmény: gregg71 (86236)
gregg71 Creative Commons License 2020.07.27 0 0 86236

Ez igen, bitang jól néz ki! Kár, hogy ebből a szögből legtöbbször csak a madarak látják. :)

Előzmény: -Tsunami- (86228)
JAlakos Creative Commons License 2020.07.27 0 0 86235

Sziasztok!

 

Eléggé pusztít a gomba nálam, először nem akartam permetezni,de így lehet hogy újravetés lesz belőle. :D

Szóval ha Toscana lesz végül, egy dél-pesti sorstársat vagy épp füvesítő kollégát keresek, mivel csak 5kg magra van szükségem. Ha jól láttam, ezt csak 10kilós kiszerelésben adják.

Még a BB watersave szimpatikus, vajon ugyanannyira ellenáló? Tudom hogy ezerszer volt már utalás vagy téma, de hátha valaki segít ebben :)

 

köszi!

 

bmate89 Creative Commons License 2020.07.27 0 0 86234

Sziasztok!

Puma extra kijuttatásával kapcsolatban kérdeznék: meddig ne érje víz, illetve fűnyíráshoz képest időben hogy helyezzem el a kezelést, hogy a leghatékonyabb legyen?

hakos1987 Creative Commons License 2020.07.26 0 0 86233

Köszi, ez sokat elmond.

Samubá: valaki riogatott vele, hogy zötyög majd a fűnyíró rajta, mert durva csomókban nől, ezért az aggódásom.

 

Noha hamarosan kiderül. Ma reggel Figaroval megadtam a kegyelemdöfést a jelenlegi gyepnek. A gomba már szépen kezdte felütni a fejét... Harmatos fűre fújtam, majd 7 órával később jött egy kis zivatar is. Remélem a hatása attól még meglesz. A következő 2 hétre jó időt jósolnak, ha elkezd kipusztulni, csinálok még egy fűnyírást a legkisebb fokozaton. A végleges tereprendezés, egyengetés az aug. 20-i hosszú hétvégére van tervezve, szóval van ideje a fűnek eltűnni... Közben pedig kelesztés-újra permetezés lesz a kikelő gyomoknak.

Előzmény: -cobra. (86227)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.07.26 -1 0 86232

Már megint lebuktam.😁

Előzmény: Samubá (86230)
Samubá Creative Commons License 2020.07.26 0 0 86231

Az erősebb levél nem durva csomós gyepet jelent. Olyan pázsit ez is mint a többi, ha jól kezelik majd. 

Előzmény: hakos1987 (86226)
Samubá Creative Commons License 2020.07.26 0 0 86230

Szép, de kár hogy photoshop. :)))))))))  Gratula. 

Előzmény: -Tsunami- (86228)
Samubá Creative Commons License 2020.07.26 0 0 86229

Akosauto

 

Megpróbálhatod, de szerintem a foto alapján nem vészes a gyomosságod. Az ICL (everris) gyomirtós műtrágya két hatóanyaga csak levélen át hat ill a dicamba csírázás gátló is, így nem fogja bántani az egyéb növényidet ha nem megy rájuk a gyomirtó., a környékét megszórhatod ahogy akarod, mert nem megy le a fák gyökeréig egyébként sem. 

Előzmény: Akosauto (86225)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.07.26 0 1 86228

Toscana zöld.😁

-cobra. Creative Commons License 2020.07.26 0 0 86227

Egyáltalán nem nevezném csomósnak és durva szálúnak sem. Hirtelen ezeket a fotókat találtam:

 

Köszönöm a tanácsokat, majd ősszel és jövő tavasszal akkor megpróbálunk más stratégia szerint öntözni.

Előzmény: hakos1987 (86226)
hakos1987 Creative Commons License 2020.07.26 0 0 86226

Köszönöm szépen a hasznos információkat! Abban egyetértek az előttem szólókkal, hogy a gyepet ritkán öntözd nagy dózisban, különben nem készteted arra, hogy mélyre gyökerezzen. Korábban kérdeztem másik fórumtárstól is, de Neked is feltenném a kérdést:

mezitláb mennyire kényelmetlen rajta sétálni? Továbbá a fűnyíró mennyire zötyög az elvileg durva fűcsomókon?

Előzmény: -cobra. (86215)
Akosauto Creative Commons License 2020.07.26 0 0 86225

Samubá,

tudom, hogy azt tanácsoltad, hogy ne gyomirtózzak még, de csak nem hagy nyugodni a dolog.  :)

Lassan 3 hónapos a toscana, szépen alakul, de ha már úgyis kell neki mostanság trágyázás, akkor nem lenne jó az Everris Weed gyomírtós?

Mennyire kellene a babérmeggy sövénytől és egyéb növényektől, kis gyümölcsfáktól "távol maradni" ?

Samubá Creative Commons License 2020.07.26 0 1 86224

Lendrax 

 

Akkor ez a része rendben van, a másikra pedig javasoltam. A lényeg, hogy olyan legyen a fű amivel meg vagy elégedve, ha már dolgozol érte. 

Előzmény: Lendrax (86138)
Samubá Creative Commons License 2020.07.26 0 0 86223

tormap 

talán giliszta nyoma. 

Előzmény: tormap (86180)
Samubá Creative Commons License 2020.07.26 0 0 86222

A gond hogy a csiraszám szerint gyep fele nádképű a másik fele meg réti perje összetételű, ezért vízigényesebb. 

A kötött talajt lyuggatani kell ásóvillával 10-15 cm -mélységre, legalább tavasszal és összel, de két havonta eredményesebb., ugyanis ha van levegő van gyökér, ha nincs levegő nincs gyökér és a víz jobban beszivárog.  

A kötött talajt, szárazságtűrő fűnél, ritkábban kell sok vízzel öntözni, mert lassan veszi be és tovább tárolja, ezt viszont tavasszal kell kezdeni, mert most a fű már nem szokja meg. 

Öntözött gyepen maradj a 27-7-7 műtrágyánál attól majd nem fog sárgulni, a kötött talaban amúgy is van elég K általában. A járda mellett kevés a termőtalaj réteg vastagsága  nem a beton szívja el a vizet, próbáld meg csavarhúzóval megmérni igazam ven e. 

Előzmény: -cobra. (86215)
Samubá Creative Commons License 2020.07.26 0 0 86221

A két kezelés arra a szakmai tartalomra utal , hogy először májusban, amikor a gyom levelei már jól kezelhetők, és másodszor augusztus végén amikor a nyáron magról kikelt gyomok már ismét jól láthatóak, érdemes  a pázsitot gyomirtózni. A 28 napos kezelési forduló azt jelenti, hoyg gyakrabban is alkalmazhatod ha szükséges pl  madársóska esetében ami magról gyorsan kikel mire az első kezelés már hat, vagy az előző kezelésnél a viaszos levél neem vett fel elég hatóanyagot, de nagy az esélye a rezisztencia kialakulásának ilyenkor, viszont más hormon hatásúval váltva eredményesebb. 

Előzmény: sza_attila (86218)
Samubá Creative Commons License 2020.07.26 0 0 86220

 

Ahogy ajánlottad, szeptember első felében késessel alapos szellőztetés után felülvetném a területet Toscanával. Nyilván csillagkapa segítségével könnyebb lesz a magokat a "barázdákba" bejuttatni.

Ilyenkor milyen trágyát érdemes kijuttatni? Scott Spring and Summer, NPK 15-15-15 és Biomassa van itthon, tervezem, hogy beszerzek Pre wintert.

 

Arra figyelj, hoy a  Toscana felülvetést nagy magadaggal kell csinálni, hogy később ne foltosítson majd a pázsitban. Műtrágyázd meg NPK 15-15-15-val 40 g/ m2 adagban a szellőztetés előtt egy héttel, hoyg feloldódjon és ne legyen a csirázásra sóhatása. A további munka mehet a terved szerint, de azért a vetés után permetezd be Ridoml gold MZ vel  palántadőlés ellen. A Spring and Summer, mint nitrogén túlsúlyos, maradjon tavaszra és nyárra. A Bio is nyáron a leghatékonyabb.  

 

Sajnos nálam is pár hete megjelent a muhar. Amit tudok kiszedek kézzel, de ugye így kisebb foltok lesznek a pázsitban. Heti 2-szer öntözöm reggel 15 mm-t (ha kell, mert sok az eső), és minden szerdán szombaton nyírok, mégis támad a muhar. Igaz csak idén kezdem foglalkozni ezzel gyeppel.

Érdemes ezzel foglalkozni, ha úgyis másfél hónapon belül szellőztetek? Nem szívesen permeteznék emiatt. 

 

Most hagyhatod. Majd a szellőztetés előtt csinálj próbát, hogy a gép mennyire tudja kiszedni, mert gyökérről még bendulhat a vetéskor is, iigaz télen kimegy de tavasszal már a vetés miatt nem tudsz majd a szellőztetővel dolgozni, hogy kiszedd az elpusztult részeket. Egy puma kezelés alighanem jót tenne neki, bár az elvénült foltokat nemigazán viszi ki már. 

 

Úgy néz ki, hogy a meleg párás idő idén is kedvez a gombáknak, kétszer volt kezelve eddig a gyep. Jobb mint volt, de a mostani héten is bőven volt eső, megint jön a gomba......Lehet megpróbálom azt, hogy a gombás részeket meggereblyézem erősebben, mert nem vagyok vegyszer párti, bár van itthon Topaz, Dithan.......Kutya, gyerek. A mai előrejelzés szerint, ahol lakom 40 mm eső lehet szombat estig! 

 

Minden évszaknak megvan a maga gobás betegség lehetősége. Próba szerencse a vegyszer mentes kezelés. A gerblye ninkáb az elhalt levélzet eltávolítására eredményes.

 

 

Akad itthon pár használaton kívüli virágláda és az egyikben tesztként Toscanát csíráztattam, már 1 hónapos. Az az ötletem támadt, hogy a muhar miatt keletkezett foltokat ezzel "pótolom"..... de tovább gondolva nem biztos, hogy szerencsés ezt másfél hónappal a gyepszellőztetés előtt.

Ebből kiindulva ha most ősszel felülvetem az egész területet, akkor tavasszal érdemes szellőztetni? 

 

A szellőztetés után a vetés előttt pótolhatsz vele, de nem érdemes kinlódni, jobb ha egy részen csinálsz neki helyet és oda berakod. Módszer: kirakod a viráglásdát ha mzgatható és körbe jelölöd, mejd a hjelölésen belül kiásod a földet és utána bele teszed a füved vagys a saját gyepszőnyeget, a talaj szintre figyelj

Tavasszal még ne szelőzztess de előbb is irtam ezt. 

 

 

Előzmény: ginolaginola (86195)
dokiki Creative Commons License 2020.07.26 0 0 86219

Nekem az a 10 perc is elég kevés

Előzmény: -cobra. (86215)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.26 0 0 86218

Apropó, ezzel kapcsolatban lenne kérdésem:

"Egy tenyészidőszakban a készítménnyel két kezelés végezhető..."

Ezt hogyan kell érteni kultórgyep esetében? Mi van, ha gyakrabban alkalmazom? Árt a fűnek, megszokja a gyom, vagy kipurcan a tulajdonos?

Előzmény: Samubá (86216)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.26 0 0 86217

Megint csak a jó paraszt eszemre hagyatkozva azt gondolom, hogy kötött talajon 60-70 cm-re semmiképpen se fognak lemenni a gyökerei. Óriási különbségek tudnak lenni ezen a téren szerintem. Továbbá ahhoz, hogy ilyen talajon akárcsak 20 cm-re nedvessé tedd a talajt, spray szórófejekkel először egy nagy tó keletkezne a területen, mielőtt leszivárogna ennyi viz. Továbbá, ha 2 naponta locsolod, én nem látom értelmét a szárazságtűrő fűfajták telepitésének. Mi olyan helyre vetünk ilyeneket, ahol SEMMILYEN locsolásra nincsen lehetőség. 

Persze locsolás nélkül vizuálisan olyanok ezek a pázsitok, hogy akkor már inkább a kaktuszok :)

Előzmény: -cobra. (86215)
Samubá Creative Commons License 2020.07.26 0 0 86216

Nálunk a Colombus engedélyezési okiratban pl benne van a kulturgyep címszó alatt a 100m2 re javasolt engedelyézett adag. 

 

https://portal.nebih.gov.hu/documents/10182/144158/ColombusEC_mod_20100312.pdf/a6943bb4-953d-4d39-8890-ac446676c4a6 

Előzmény: sza_attila (86214)
-cobra. Creative Commons License 2020.07.26 0 0 86215

Mi is tavaly ősszel vetettünk BB Watersavert a szüleimnél, ahhoz képest hogy az első vetésünk egész jó lett.

A locsolással küzdünk kicsit, meg is kérdezném, hogy mit ajánlotok.

A talaj nagyon kötött, spray-s szórófejek vannak illetve elemes vezérlők (Aldis), 2 naponta mennek 10-10 percet a körök. Próbáltuk ritkítani heti 2 öntözésre, de nagyon megszárad a talaj és enyhén sárgulni is kezd a fű, majd nagyobb mennyiségű víz után ismét magára talál. Illetve helyenként a térkő mellett sávban kisárgul, gondolom az mégjobban elszívja a nedvességet. Műtrágyát havonta kap, eddig yara 23-7-7, most 11-11-21.

Nem tudom, hogy ősz óta mennyire gyökerezett le, a marketing szerint ennek 60-70cm-re le kellene mennie, de attól tartok, hogy a minden másnapos öntözéssel inkább fent marad.

Előzmény: hakos1987 (86200)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.26 0 0 86214

Nem csodálom, hogy a gyártók kiskerti felhasználásban nem tüntetik fel a pázsit kezelésére vonatkozó adatokat. Ilyen ugyanis hivatalosan nem létezik, kiskertben pázsitot vegyileg nem kezel senki, csak néhány őrült szekta tag a fórumról :) A mai napig, ha elmondom bármelyik gazdaboltban, hogy a fűre kell a puma extra, úgy néznek rám, mint aki tudatmódositó szerek befolyaása alatt áll. Ha gombabetegség ellen akkarom a füvet permetezni, akkor is furcsán néznek. Szaklapokban nagyon nagy szakemberek, ilyen fű-Istenek annyit javasolnak a fűápolás terén a gombategségek kezelésére, hogy szellőztetés, gyakori nyirás, helyes locsolás. Ezek persze mind rendben vannak, de vegyi kezelés kiskertben hivatolsan nem létezik, hiszen nem engedélyezett.

Régebben kérdeztem a gyeptermesztőt, mit ajánl gombabetegségek ellen. Emlitett valamilyen szert, amit nem ismertem, ma sem használja senki. Kérdeztem, miért ez? Azt mondta, mert ez engedélyezett. Hivatalosan nem ajánlhatta azokat, amelyek használnak is :)

mxxxx Creative Commons License 2020.07.25 0 0 86213

A logikád ott téved, hogy a hatóanyag és a lémennyiség teljesen független egymástól.

Pl. ha 1l/ha az ajánlott dózis, visszaszámolod, hogy ez 10ml/100m2 jelent, az már teljesen mindegy(észszerű határokon belül) hogy hány liter vízben oldod fel, a lényeg, hogy a 10ml-t egyenletesen oszlasd szét a 100m2-n.

Az se mindegy mire használod, a növényvédőszerek elsősorban zöldség/gyümölcs kezelésére vannak, tehát a gyártók is ez alapján ajánlanak, ha a 700m2-eden fű helyett mondjuk almafák, vagy akár csak paprika lenne, nem hiszem elég lenne a 16liter. Gyomirtásnál viszont ugyan az a helyzet mint a gyepnél, nem a növények lombját permetezzük, tehát kisebb lémennyiség is elég, azoknál szokott 200-300l lenni az ajánlott vízmennyiség. 

Előzmény: wtman (86212)
wtman Creative Commons License 2020.07.25 0 0 86212

Véleményem szerint a gyártók bolondbiztos szemlélettel ajánlják a 10l/100m2 ( 1000 l/ha) mennyiséget, hadd menjen körbe a delikvens 80x a területén. Akkor talán nem hagy ki semmit... Ezzel szemben a legtöbb növényvédő szert 200-400 l/ha lémennyiséggel javasolja kijuttatni a gyártó a mezőgazdaságban. Érzek némi ellentmondást.

 

Én a magam részéről, ahol elérhető a hektár/víz dózis, abból indulok ki. Mást viszont óva intek ettől, tartsa be mindenki a gyártói ajánlást! De az az egy biztos, hogy a 700 m2 füvemre soha nem fogok 70 liter permetlevet kifújni egy kezelés (valószínűleg egy év alatt sem) alkalmával. A 16 literes kézi pumpálós permetezőmmel kifejezetten lassú tempóban is 6-7x körbeérek, ez több, mint elég a fedéshez. Nekem ez a módszer bevált, mind gomba, mind gyomirtó használata esetén. 

Előzmény: Samubá (86210)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.25 0 0 86211

Permetezés ügyében sokan keresik a kiutat.

Ha láma lennék, úgy csinálnám, hogy teletölteném vizzel az éppen aktuális permetezőmet, és szépen sávokban haladva elkezdenék permetezni, mig a végére nem érek. A végén megnézném, mennyi maradt a tartályban, vagy éppen a sokadik tartályban. Ez alapján tudom, mennyi vizzel fedhetem le a területet. Megvan tehát a lémennyiség.

Ezután, ha tudom, mennyi vegyszer kell egy adott területre, akkor már ki tudom számolni, mennyi vegyszert kell adagolni a vizbe. Ezzel készen is van a permetlé, kezdődhet a környezet vegyi terhelése :)

Abban bizni, ha kimarad, majd elindulok másodszor, baromság, mert azzal nem érsz végig, akkor valamely területrészen csak a felét adtad ki, stb. Annyira túladagolni sem biztonságos, hiszen gondolj csak bele, ahol haladsz a sávokban, biztosan csinálsz átfedést, ott már mindjárt a duplája megy ki egy kis területre. Ha nem ér össze, akkor semennyi. Olyan, hogy pont összeér, meg nincsen :)

Na de ti otthon nagy előnyben vagytok, mert tudjátok, mekkora füves területetek van. Mi sok kuncsaftnál permetezünk úgy, hogy csak kb. tudjuk, mekkora a terület, mert a sok kanyar, iv miatt lehtetlen pontosan lemérni. És ott is sikeresen kell permetezni.

Samubá Creative Commons License 2020.07.25 0 0 86210

wtman 

 

A Mustang forte engedélyokirata szerint hektáronként 200-300 liter vízzel kell kijuttatni az egy liter gyomirtó szert. Ha az arany középutat veszed és 250-el számolsz, akkor az jön ki a matek végén, hogy 40 ml-t kell adagolni 10 liter vízhez. 

 

Mindig a permetlé mennyiségéből számolunk vissza, mert a mezőgazdasági permetezőgépek hatékonyságát, pumpálóssal nem lehet elérni. 

 

Logikus amit mondasz, de minek.

Mindig a hatóanyag dózist számítjuk ki a területre az ajánlás alapján. és ahhoz adjuk a vizet.

Egyébként számold vissza az elméleted alapján a 10 liter víz /100 m2 vízadagot az 1 ha = 10 000 m2 területre, hol marad akkor a 200-300 literes víz elvárás. 

 

Van aki 5 liter vizzel végzi a kezelést mert úgy gyorsabb én ált 10 literest részesítem előnyben mert úgy egyenletesebb az eloszlás, legfeljebb oda vissza permetezem a területet. 

Előzmény: wtman (86207)
wtman Creative Commons License 2020.07.25 0 0 86209

A kiskerti ajánlás 10 liter/100 m2, de én otthon ennek max a feléhez raknám. 

Előzmény: ginolaginola (86208)
ginolaginola Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86208

Ennek tudatában mennyi liter vízben oldjam fel az egy adag Topas és 1 agyag dithane kombót 80- 90 négyzetméterre vonatkozóan?

Előzmény: wtman (86207)
wtman Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86207

A Mustang forte engedélyokirata szerint hektáronként 200-300 liter vízzel kell kijuttatni az egy liter gyomirtó szert. Ha az arany középutat veszed és 250-el számolsz, akkor az jön ki a matek végén, hogy 40 ml-t kell adagolni 10 liter vízhez. 

 

Mindig a permetlé mennyiségéből számolunk vissza, mert a mezőgazdasági permetezőgépek hatékonyságát, pumpálóssal nem lehet elérni.  

Előzmény: Roli_007 (86205)
mxxxx Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86206

nincs olyan, hogy "sima" gyomirtó, változó, hogy miből mennyi kell, de ha pl. megnézed a glialka leírását:

házikerti dózis: 200ml 10L 100m2

tarlókezelésre 2-6L/ha, ami már csak 20-60ml lenne 100m2-re

a szelektív gyomirtóknál is ha megnézed ezeket elsősorban szántóföldeken alkalmazzák feljettségi állapottól függően, amikor a legérzékenyebb rá, gyepnél kicsit más a helyzet, ezért érdemes nagyobb adaggal neki menni, a fűnek úgy sem lesz tőle baja, ha jól csinálod (pl. nem tűző napon permetezel)!

 

én 30-40ml-t számolnék 100m2-re ami egy átlag permetezővel inkább 5liter, de ezt te tudod neked mennyi lé szokott elfogyni.

Előzmény: Roli_007 (86205)
Roli_007 Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86205

Azt írják 1 L /hektár a kijuttatása.

Az kb 10 ml/ 100 m2.

 

Az komoly, hogy ha ennyi szert juttatok ki, az elég lesz?

Sima gyomirtóból 25-30 ml / 100 m2-t írnak.

 

Ennyire durva szer ez a Mustang Forte?

Előzmény: apci500 (86202)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86204

Az enyém nem forte volt, csak mustang. Biztosan van a kettő között hangyányi különbség.

Előzmény: Roli_007 (86198)
Roli_007 Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86203

Köszi a visszajelzést.

Egy hozzáértő ajánlotta ezt nekem, mivel a Columbo nem beszerezendő most.

De szerettem volna egy másik megerősítést, szóval köszi.

És remélem tényleg jó lesz. :)

Előzmény: apci500 (86202)
apci500 Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86202

Ezt a Mustangot még nem próbáltam, de van benne 2.4D, ami önmagában is kivisz egy csomó gazt, így felturbózva még más komponensekkel is nagyon rossz nem lehet. Ha nem drága, próbáld meg!

Előzmény: Roli_007 (86194)
hakos1987 Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86201

Bocs, annyit még meg szerettem volna kérdezni: mezitláb mennyire kényelmetlen rajta sétálni? Továbbá a fűnyíró mennyire zötyög az elvileg durva fűcsomókon?

Előzmény: krisszacs (86199)
hakos1987 Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86200

Mi köszönjük neked a tapasztalatot! Személy szerint épp BB water saver vetése előtt állok és gyakorlatilag semmilyen infót, képet nem találtam itt fórumon, ezért külön öröm számomra a pozitív tapasztalatod.

Előzmény: krisszacs (86185)
krisszacs Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86199

Heti legalább egyszer nyírom, de ez függ attól is, mennyire erősen nől :) 

Előzmény: ginolaginola (86196)
Roli_007 Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86198

Ebben te biztos vagy?

Előzmény: sza_attila (86197)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86197

Nincs mit enni. Helyette inni jó lesz szerinted?

 

Nem annyira általános, mint a Colombus. Szerintem kevesebb fajta gyomor visz ki. Régebben próbáltam, amikor nem volt mit enni :) 

Előzmény: Roli_007 (86194)
ginolaginola Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86196

Nekem tetszik az eredmény.

Milyen gyakran nyírod?

Előzmény: krisszacs (86185)
ginolaginola Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86195

Tisztelt Samubá!

 

Ahogy ajánlottad, szeptember első felében késessel alapos szellőztetés után felülvetném a területet Toscanával. Nyilván csillagkapa segítségével könnyebb lesz a magokat a "barázdákba" bejuttatni.

Ilyenkor milyen trágyát érdemes kijuttatni? Scott Spring and Summer, NPK 15-15-15 és Biomassa van itthon, tervezem, hogy beszerzek Pre wintert.

 

Sajnos nálam is pár hete megjelent a muhar. Amit tudok kiszedek kézzel, de ugye így kisebb foltok lesznek a pázsitban. Heti 2-szer öntözöm reggel 15 mm-t (ha kell, mert sok az eső), és minden szerdán szombaton nyírok, mégis támad a muhar. Igaz csak idén kezdem foglalkozni ezzel gyeppel.

Érdemes ezzel foglalkozni, ha úgyis másfél hónapon belül szellőztetek? Nem szívesen permeteznék emiatt.

 

Úgy néz ki, hogy a meleg párás idő idén is kedvez a gombáknak, kétszer volt kezelve eddig a gyep. Jobb mint volt, de a mostani héten is bőven volt eső, megint jön a gomba......Lehet megpróbálom azt, hogy a gombás részeket meggereblyézem erősebben, mert nem vagyok vegyszer párti, bár van itthon Topaz, Dithan.......Kutya, gyerek. A mai előrejelzés szerint, ahol lakom 40 mm eső lehet szombat estig!

 

Akad itthon pár használaton kívüli virágláda és az egyikben tesztként Toscanát csíráztattam, már 1 hónapos. Az az ötletem támadt, hogy a muhar miatt keletkezett foltokat ezzel "pótolom"..... de tovább gondolva nem biztos, hogy szerencsés ezt másfél hónappal a gyepszellőztetés előtt.

Ebből kiindulva ha most ősszel felülvetem az egész területet, akkor tavasszal érdemes szellőztetni?

 

Köszönöm előre is a hasznos tanácsaid. Szeretném jól csinálni.

Roli_007 Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86194

Colombus-bóé most hiány van. Helyette a Mustang Forte jó szerintetek?

dokiki Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86193

Nekem tetszik.A leállásokról tudsz csinálni "rendszert", csak a jó fejeket kell kiválasztani hozzá.

Előzmény: krisszacs (86185)
leoka1970 Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86192

Nálam is így van Ati, a nagy számok törvénye alapján előbb-utóbb belefutok...

Előzmény: sza_attila (86189)
leoka1970 Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86191

Ok, így már értem.

Előzmény: narex. (86190)
narex. Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86190

Nem magamnak.

Előzmény: leoka1970 (86188)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86189

Nálam sincsen muhar, de biztosan nem a sűrű fű miatt, hanem a tiszta környezet és a több árnyék az oka. Terhelt környezet esetében sok helyen találkoztam muharral makulátlan pazsitban. 

 

 

Előzmény: narex. (86187)
leoka1970 Creative Commons License 2020.07.24 0 0 86188

Csak mert írtad, hogy simán vettél Dunaszerdahelyen...

Előzmény: narex. (86186)
narex. Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86187

Hol itt a marketig? Havonta expert travnicek,meg viz. Nem pumazok. Marketing akkor volt,mikor a Dunaszerdahelyi boltot ajanlottan Neked.☺

Előzmény: sza_attila (86182)
narex. Creative Commons License 2020.07.23 -1 0 86186

Nem. Nalam nincs muhar.

Előzmény: leoka1970 (86176)
krisszacs Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86185

Sziasztok! Tavaly sokat olvastalak titeket, vetés előtt. Szeptember derekán sikerült egy 2 éve még művelt veteményest, gyümölcsös pihenős kertté tenni. Nem voltak nagy elvárásaim, persze nyílván próbáltam mindent a legjobban csinálni. Rengeteg gyomírtás, gereblyézés, hengerelés után vetettem. Mivel se öntözőrendszerem nincs, sem vakondháló nem lett, így mindenképpen szárazságtűrő magot kerestem. Toscanat nem kaptam akkor. Ezért a Barenbrug Watersawer-re esett a választás. Nem kapott indító műtrágyát, csak direktbe ment a földbe, majd hengereztem. Kelés után elég jól jött a gaz és a vakond is, bár nem volt tragikus. Próbáltam sűrűn nyírni, mondván talán kikopik. Így is történt, mára mondhatni gaz mentes lett a terület. Mivel hála istennek, több víz leállás van a kertbe, próbáltam sűrűn öntözni. Tavasszal kapott előszőr Npk 15-15-15 öt, és azóta most 2 hete pétisót. Nem használtam még gombaölőket, gyomstoppot sem. Gondolkozom az amalgerolon. Jelen állapotban így mutat, egy kerthez mérten én elégedett vagyok, sőt, még túl is szárnyalta az elképzelésem. Köszönöm nektek a sok tanácsot!

 

https://indafoto.hu/krisszacs/image/26736615-3d5ef087/user

https://indafoto.hu/krisszacs/image/26736609-daf5076f/user

https://indafoto.hu/krisszacs/image/26736605-ad622628/user

https://indafoto.hu/krisszacs/image/26736613-80582c15/user

https://indafoto.hu/krisszacs/image/26736607-1882b9dd/user

https://indafoto.hu/krisszacs/image/26736611-ec14c211/user

 

mxxxx Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86184

nem értem mi ez a nagy fennakadás az árakon, kb. minden szerre igaz, hogy a kisebb kiszerelés jóval drágább:

csak találomra egy példa: topas 100ml 4ezer 1literre számolva 40ezer, a literes viszont már "csak" 26ezer gazdaboltos árakkal számolva.

 

Teljesen értelmetlen egy literes kiszerelést a 100ml árához hasonlítani.

sza_attila Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86183

1 liter 66 euró Dunaszerdahelyen.

Előzmény: FRANKYE (86165)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86182

Ez is csak olyan marketinges duma :)

Előzmény: narex. (86173)
tormap Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86181

Nyálkás, kocsonyás valami. Gomba lehet? 

Előzmény: tormap (86180)
tormap Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86180

leoka1970 Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86179

Pumával...

Előzmény: tormap (86178)
tormap Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86178

Sziasztok! Mi lehet ez a képen és mivel lehetne kiírtani? Szépen lassan terjed szét. 

-Tsunami- Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86177

Ez nem feltétlenül igaz.

Van benne logika, de  nem mindig működik.

Előzmény: narex. (86173)
leoka1970 Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86176

Te még akkor nem is vásároltál és használtál Pumát?

Előzmény: narex. (86173)
dokiki Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86175

Puma ügyben:szerintem  a legegyszerűbb, ha bemész a gazdaboltba, és amikor nincs senki rákérdezel a Pumára, adnak-e.Én is megkérdeztem,azt mondták megoldható.Csak nem vettem még mert sok a fél liter,meg drága...

leoka1970 Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86174

Lehet hogy én csinálok rosszul valamit, de sajnos mindig akad egy kis rés a pajzson, ami nem biztos, hogy az én hibám, pl:

rossz minőségű fűmaggal kialakított gyep, elállítódik az öntözés vezérlője, kutya kiszaladgálja stb...

Előzmény: narex. (86173)
narex. Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86173

Ha Te ebböl élsz,akkor tudnod kellene,hogy ha tavasszal rendesen elindítod a füvet,akkor nyáron  nincs muhar. Aki pumazik,az valamit nem jol csinál. 

Előzmény: leoka1970 (86160)
FRANKYE Creative Commons License 2020.07.23 0 1 86172

Hiába írogatod : milyen olcsó itthon ha nem vásárolhatod meg.

Én korrekt megoldást írtam: árat, helyet és aki közel lakik annak opció megvenni. 

Egy litert nem vennék mert nekem a 100 ml. elég 3-4 évig. 

 

Azért furcsa: 10 ml 2000 Forint + szállítás az nem mérgező csak a 100 ml. :) 

Előzmény: -Tsunami- (86171)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.07.23 -1 0 86171

Ok bocsi, neked van.

Az viszont ugyan úgy aktuális, hogy egy nyilvános fórum nem az "ilyen" reklám helye.

Szerinted a korábban reklámozott cég, miért mondta azt hogy nem is árult pumát?

A bofix literes is 12e ft körül van itthon.

 

 

 

Előzmény: FRANKYE (86169)
FRANKYE Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86170

Hiába van fél literes "olcsón" Magyarországon ha nem veheted meg.

 

 

Egyébként te diszlexiás vagy? :) 

Előzmény: FRANKYE (86169)
FRANKYE Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86169

Én Szlovákiában  (szlovákba , pátkányba :) :) ) vettem Puma-t.100 ml 20 Euró volt. 

Bofix 100ml 11 Euró  volt. 

 

 

Nekem van .

 

Előzmény: -Tsunami- (86168)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86168

Engedély nélkül osztrák áruházak polcain szokott lenni.

Itthon meg nem gondolod, hogy olyan címet fogok adni bárkinek is, ahol engedély nélkül oda adnák.

Ez nem az a reklám, amit szivesen hallanak viszont a boltok.

Keress a környezetedben olyan embert, akinek van jogosultsága beszerezni.

 

Előzmény: FRANKYE. (86167)
FRANKYE. Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86167

Hol adnak engedély nélkül Magyarországon? Többen kérdezték hol lehet kapni a felsorolt vegyszereket .  

Gondolom a fél literes olcsóbb "szlovákba".

Inkább a cím adásban lennél aktív ha tudod mit hol lehet kapni. 

Előzmény: -Tsunami- (86166)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86166

Ok akkor a 'ba".

A picsába. 😁

Itthon kb 13eft a fél literes.

Előzmény: FRANKYE (86165)
FRANKYE Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86165

Én Szlovákiában  (szlovákba , pátkányba :) :) ) vettem Puma-t.100 ml 20 Euró volt. 

Bofix 100ml 11 Euró  volt. 

leoka1970 Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86164

Mindegy, ez már a múlt, én sem éreztem ennyire fajsúlyosnak a dolgot...

 

Előzmény: -Tsunami- (86162)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86163

Ok, okkor osztrákiában.😁

Előzmény: FRANKYE (86161)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86162

Nincs mit, lehet napszúrást kaptak a kollégák hogy így neked rontottak, vagy a karantén volt sok nekik.😁

 

Előzmény: leoka1970 (86159)
FRANKYE Creative Commons License 2020.07.23 -1 0 86161

"osztrákban" :) :) 

Előzmény: -Tsunami- (86155)
leoka1970 Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86160

Maximálisan egyetértek Veled, viszont akik tényleg ebből élnek, azokon nagy a nyomás muhar ügyben.

Ha te nem csinálod meg a dolgot, hív mást és oda a meló...Mindenki tőled várja a megoldást.Ahol hetente nyírod a füvet.

-Kolléga úr, van valamilyen szer amit a szomszédban kipermeteztek és tökéletesen kimúltak a gyomok .Ön tud ilyet szerezni???

És ilyenkor jön a fejvakarás és a dilemma...

Kíváncsi lennék, Ti kedves kollégák, hogyan vészelitek át a "muharos" időszakot, mert nekem nem könnyű.

Ahol kisgyerek és állat van ott nem használom.

Ezt sajnos senki nem tudja, hogy hosszú távon milyen hatásai vannak a a szervezetre ezeknek a szereknek.

Lásd glifozát mizéria...

https://mtvsz.blog.hu/2013/06/18/miert_van_gyomirto_a_testunkben

Én annyit tudok tenni, hogy megmondom a kuncsaftnak, hogy ha lehet aznap már ne jöjjön ki a kertbe, én pedig beöltözök

a klasszikus csernobili védőruhába.Ti hogy vagytok ezzel?

 

Előzmény: wtman (86154)
leoka1970 Creative Commons License 2020.07.23 0 0 86159

Köszi Tsunami...:)

Előzmény: -Tsunami- (86147)
feca1983 Creative Commons License 2020.07.22 -1 0 86158

PE

Vagy Polietilen reszelék beolvasztva és melegen ráfolyatva a muharra ...... és .... ;) ;) 

Előzmény: östermelő (86156)
feca1983 Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86157

Tippelek Puma Extra ;) 

ha már 

ABD

ABR

ASR 

ASD

Amistar - Bumper - Dithane - Ridomil - Switch ;) ;) 

nagyon jók vagyunk már a rövidítésekBen...

ja EP , NKCS ;) ;) most hirtelen ennyi ;) 

de a PE ;) most látom először 

Előzmény: östermelő (86156)
östermelő Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86156

Mi az a PE?

 

Előzmény: Triumphator (86149)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86155

Nektek otthon  nem szabadon vásárolható, mint osztrákban?

Előzmény: sza_attila (86151)
wtman Creative Commons License 2020.07.22 0 1 86154

Na, erre adtam egy pluszt! :D

 

Természetesen a cél szent... és otthon miattam mindenki (én is) azt csinál, amit akar. Viszont, ha már úgy hozza a sors, hogy ebből szeretné eltartani a családot, érdemesnek tartanám némi elméleti alapot is lerakni. Tudom, senki nem úgy születik...

 

Ejj, kicsit lehet hirtelen túlreagáltam a dolgot, de az én agyamban a növényvédő szerek mellett mindig ott van a halálfejes logó. Már többször leírtam itt, hogy ezek roppant nagy egészségügyi kockázatot jelentenek szerintem, de alattomosan, hosszú távon fejtik ki a hatásukat. Jobb lenne, ha ezeknek is olyan direkt hatásuk lenne, mint egy éles késnek, de sajnos nincs. 

Előzmény: sza_attila (86151)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86153

Anno én is összekvertem a kettőt. Viszont én vissza ellenőriztem az eredményt és láttam, hogy a kétszikűek meghaltak, a muhar viszont nem. Ebből rájöttem, hogy nem keverhetőek össze. Ezt nem lehet egy ügyfélre bizni, hacsak nem edződött ő is a fórumon :)

sza_attila Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86152

A béta még hizelgő lenne, de időnként inkább béna volt :D

Előzmény: apci500 (86142)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.22 0 1 86151

Egy fehér könyves, halálosan veszélyes, kiskertben nem is engedélyezett szert akarsz te itt a pult alatt megvásárolni? Hát hogy képzeled? 

Előzmény: Triumphator (86149)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86150

A tökéletes pázsit érdekében érdekében bizony nagyon sok, kiskertben nem engedélyezett szert használunk mindenféle képesités nélkül, vaktában kipermetezve, mindezzel saját, és ügyfeleink életét kockára téve. 

Mindent a fűért!

:DD

Előzmény: wtman (86145)
Triumphator Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86149

Jó estét, sorstársak! Elfogyott az évekkel ezelőtt itteni kartárstól beszerzett PE, ami eddig nagy szolgálatot tett. Van valakinek forrása a muharpusztító nedűhöz?

-Tsunami- Creative Commons License 2020.07.22 0 1 86148
Előzmény: apci500 (86144)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86147

Én nem mondtam az biztos, csak próbállak menteni.😁

Előzmény: leoka1970 (86143)
wtman Creative Commons License 2020.07.22 -1 0 86146

Ha még csak zöld, de ide már fehér könyv kell. Ahhoz meg szakmérnöki végzettség... 

Előzmény: apci500 (86144)
wtman Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86145

Sajnálom, természetesen jogodban áll megsértődni. DE, úgy használsz fel I. kategóriás vegyszert, hogy láthatóan nincs meg hozzá a képesítésed és a tudásod és ezért  ráadásul pénzt is kérsz. Ezt én veszélyesnek tartom,  mind Rád nézve, mind az ügyfélre nézve.

Előzmény: leoka1970 (86137)
apci500 Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86144

Nagy hiba! Csak eredeti forrásból informálódj! Ilyen pl.  a gyártó oldala, ami ezt írja:

 

Ne feledje:

  • Nem keverhető a következő hatóanyagokat tartalmazó gyomirtó szerekkel: bentazon, dikamba, bifenox, hormonhatású készítmények. A Puma extra esetenként múló fitotoxikus tüneteket okozhat a kultúrnövényen.
  • Keverhetőség: Sekator OD-val, Decis Mega-val, keverhető, egyéb készítményekkel történő tankkeverék készítése esetén keverési, illetve előzetes kezelési próba javasolt.

 

(Ezek után meg sem merem kérdezni, hogy honnan van a zöld könyved!)

Előzmény: leoka1970 (86143)
leoka1970 Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86143

Nem én találtam ki hogy keverhető...Minden infot innen szerzek.

Előzmény: -Tsunami- (86136)
apci500 Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86142

Szattila, sz_attila a mostani sza_attila amatőr, béta változatai. Ha felbukkan a még hiányzó két betű is, az lesz az 1.0 :-)

Előzmény: -Tsunami- (86141)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86141
Előzmény: apci500 (86140)
apci500 Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86140
Előzmény: -Tsunami- (86136)
muresz Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86139

Úgy tűnik, vannak a muharnak Chuck Norrisai, vagy Rambói, amik a nem létezö rést is megtalálják a gyepben.

 

Ö volt a magányos harcos:

 

Lendrax Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86138

Samubá, alapvetően bármit meghallgatok ami jól működik! :)

Rövid, havi lebomlásút használtam eddig 2/3 NPK15 + 1/3 pétisó keverékkel, első nyaram ezzel a fűvel. Eddig szép, mélyzöld és bírja a hőt is, ha kiszáradás jelét mutatta, egy öntözéssel lehetett orvosolni.

 

250-280m2 4 részletre bontva, kézzel öntözök heti 2x vagy 3x, időjárás függvényében és reggeli órákban 6-8 óra között.

 

 

Előzmény: Samubá (86128)
leoka1970 Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86137

Igen, ebből élek, valószínűleg te még sosem hibáztál és mindent jól tudsz...Irigyellek!

Előzmény: wtman (86135)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86136

Jól emlékszel, volt itt keverhetőségi használati infó.

Attila biztos emlékszik rá.😂

Ha rendesen kivitte a gyomokat, akkor meg no para.

 

Előzmény: leoka1970 (86134)
wtman Creative Commons License 2020.07.22 -1 0 86135

Te ebbőlélsz? Megáll az eszem! 

Előzmény: leoka1970 (86134)
leoka1970 Creative Commons License 2020.07.22 0 0 86134

Akkor elnézést kérek, még régebben itt a fórumon olvastam, hogy valaki keverte és hatott neki ezért  csináltam én is így. Nem érkezett reklamáció az ügyfelektől, ezért azt hittem jó így...Akkor mit javasoltok, hogyan legyen a kifújás?Várjak valamennyit miután kifújtam az egyiket, majd fújjam le a másikkal vagy menjek vissza másnap ( amit nem szívesen tennék...)?

Előzmény: Samubá (86126)
muresz Creative Commons License 2020.07.21 0 0 86133

Én azt csodálom, hogy az ilyet nem bülteti a fogyasztóvédelem

Előzmény: Viktorinogsz... (86132)
Viktorinogsz... Creative Commons License 2020.07.21 0 0 86132
ocsua1 Creative Commons License 2020.07.21 0 0 86131

Sziasztok.

 

Az április elején vetett gyepem 2 hónapig gyönyörűen nőtt (ezért köszönet Samubának, sokat segített!!!), fejlődött, majd egyszer csak megállt a növekedés és fakó, helyenként sárgás foltok jelentek meg, ami 2-3 hét alatt szinte az egész területen eluralkodott. Ekkor adtam neki egy Amistaros permetezést és egy adag Maltaflor Seed-o-gran plus gyeptrágyát. Látható volt a javulás, de még nem tökéletes, ezért 3 héttel később elszórtam a vetéskor megmaradt Landscaper pro new grass műtrágyát 30 g/m2 töménységben. Mostanra gyönyörűen bezöldült és helyreállt a növekedés is, csak kisebb foltok maradtak, ahol valamiért lassabban nő az átlagnál, pedig ezeken a területeken direkt kicsit töményebben szórtam a Landscapert. Valami ötlet mivel érdemes még próbálkozni?

Szeretném beszerezni a szükséges tápszereket. Mi a tapasztalat, mit érdemes venni és milyen gyakorisággal kell szórni? 

Már megvenném a téliesítéshez szükséges cuccot is, erre mit ajánlanátok, illetve valaki segítene, mi a téliesítés menete (mikor? mit? mennyit? stb)?

Elnézést a sok kérdését, de eléggé kertészetanalfabéta vagyok, viszont szeretném jól csinálni.

 

Előre is köszönet a segítségért!

''csiga Creative Commons License 2020.07.21 0 0 86130

Üdv!

 

Bumper helyett a Topast ajánlották a gazdaboltban.

 

Az is jó belocsolva,  vagy csak  simán permetezve? Ridomil Gold MZ-vel lenne kifújva. 

Samubá Creative Commons License 2020.07.20 0 0 86129

fil 

 

Fújva aztán beöntözve utana közvetlenül. 

Előzmény: fil (86099)
Samubá Creative Commons License 2020.07.20 0 1 86128

Lendrax 

 

szeretnék segítséget kérni, toscana-t szeretném műtrágyázni, rövid azaz 1-4 hónap közötti periódusúval, olvastam már több fajta verziót, tavasszal NPK 15+pétisó kombó volt, nyárra kálium dús kell,ha jól tudom, ebben mit ajánlanátok? Esetleg van olyan, ami ősszel is kitart amíg jön a téli felkészítő vagy őszre is NPK 15? 

 

Attól függ mit akarsz csinálni vele. Szabályzott leadású tartós vagy hagyományos gyors, kb egy hónapos hatású műtrágya jöhet számításba. 

 

A szabályzottból, most mehet az All round 4-5 hónapos hatású, november elején pedig a Pre winter 4-5 hónapos hatású. Ha érdekel állíthatunk össze másból is programot.   

Mekkora a terület és hogyan öntözöl? 

Előzmény: Lendrax (86104)
Samubá Creative Commons License 2020.07.20 0 0 86127

hantoris

 

A palántavész viszi az angolperjét a Toscana-ból. Meleg van és nedvesség ami jót tesz a gombáknak. Vetéskor kellet volna Ridomil gold MZ  permetezés, de még most is mehet menteni ami menthető. Adag 20-30 g/10 liter víz / 100 m2. Fontos s bő víz hogy a talajig lemenjen. Ennek kettős hatóanyaga van az egyik felszívódó a másik meg a dithane -val megegyező kontakt. Két hetente ismételd, mert a füved folyamatosan kel és a az előző kezelés sem hat tovább. 

Figyel rá hogy melegben (25-30 oC )ne permetezz. 

Előzmény: hantorish (86124)
Samubá Creative Commons License 2020.07.20 0 0 86126

hamiklos 

Bofix garden/Colombus EC-t és Puma extra-t együtt ki lehet fújni gyepre?

 

Úgy van ahogy a Sz Attila irta. Nem keverhető.

 

A gyártó szerint a puma hormon hatású szerekkel nem keverhető. A Bofix /Colomusban pl a fluroxipir hatóanyag a természetes auxint utánozva pusztítja a gyomot, de csak hosszú idő alatt, mivel növekedési hormon hatása van. 

Tehát, ha kipermetezve azok a szerek már másnap hatást mutatnak, az azt jelnti, hogy perzselést okozott a kezelés amitől, bár a levél elszárad, de a gyom ettől még nem megy ki, mert a növény nem tudja felvenni közben a hatóanyagot.  

Előzmény: hamiklos (86112)
wtman Creative Commons License 2020.07.20 0 0 86125

Lehet gomba is. Permetezd le Dithane-nal, vagy Ridomil Gold MZ-vel, biztos ami biztos. 

 

Nyár közepén egyébként, többek között a gombabetegségek miatt, ellen javalt füvesíteni.

Előzmény: hantorish (86124)
hantorish Creative Commons License 2020.07.20 0 0 86124

Sziasztok.

 

Bő két hetes toscana-ban pár ilyen folt jelent meg. Mi lehet ez? Feltételezem gomba, gondolom a sok locsolás lesz az oka... Ha megvan mi lehet, megírnátok milyen kezelést kapjon?

 

Köszi előre is.

sza_attila Creative Commons License 2020.07.20 0 0 86123

Nem lehet őket keverni, csak külön kifújva hatnak mindketten. Ez személyes tapasztalat, Samubá elmondja tudományosan is.

Előzmény: hamiklos (86112)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.20 0 0 86122

Nem lehet keverni!

Ne vezesd félre az embereket. Ha pedig azt állitod, hogy lehet, és hat is mindkettő, k.rvára nem értesz ahhoz, amit csinálsz!

Előzmény: leoka1970 (86113)
Roli_007 Creative Commons License 2020.07.20 0 0 86121

Na így már értem. Nem tudtam, hogy a puma csak a muhart viszi ki.

Előzmény: nO_niC_k (86120)
nO_niC_k Creative Commons License 2020.07.20 0 0 86120

A Bofix kétszikű írtó a puma meg az egyszikű muhart viszi, ha valamiért hát ezért fújják egyszerre.

Előzmény: Roli_007 (86114)
Roli_007 Creative Commons License 2020.07.20 0 0 86119

És-re.

Előzmény: Roli_007 (86118)
Roli_007 Creative Commons License 2020.07.20 0 0 86118

Azt láttam, nem is a /-re gondoltam, hanem az éa -re.

Előzmény: apci500 (86115)
FRANKYE Creative Commons License 2020.07.20 0 0 86117

Szlovákiában, Ausztriában kapható

Előzmény: dokiki (86116)
dokiki Creative Commons License 2020.07.20 0 0 86116

Szia,

 

honnan van a puma?

Előzmény: hamiklos (86112)
apci500 Creative Commons License 2020.07.20 0 0 86115

Lássuk:

"Két egyszikűre ható ...?"  --> Egy kétszikűre ható gyomirtóról van szó. A /-jellel jelezte a szerző. hogy a két szer ugyanaz.

 

A pumát nem tilos gyepre fújni? --> Nem, mert csak a muhart öli meg.

Előzmény: Roli_007 (86114)
Roli_007 Creative Commons License 2020.07.20 0 0 86114

Két egyszikűre ható gyomirtót miért kell kijuttatni keverve?

Ez miért jó?

 

A pumát nem tilos gyepre fújni?

Előzmény: hamiklos (86112)
leoka1970 Creative Commons License 2020.07.20 0 0 86113

Igen, lehet, én többször fújtam és hatott mindkét cucc.

Előzmény: hamiklos (86112)
hamiklos Creative Commons License 2020.07.19 0 0 86112

Sziasztok!

 

Bofix garden/Colombus EC-t és Puma extra-t együtt ki lehet fújni gyepre?

Nem láttam a leírásokban tiltást.

Van valakinek tapasztalata esetleg?

 

Köszi,

Miklós

Tomo75 Creative Commons License 2020.07.19 0 0 86111

Igaz! Sajnálom gyepre a területet, ennyi elég. Van 2000 négyzetméter gyömölcsös.

Előzmény: wtman (86110)
wtman Creative Commons License 2020.07.19 0 0 86110

Zsebkendőnyi területén hamarabb lehet végezni. 

Előzmény: Tomo75 (86108)
Tomo75 Creative Commons License 2020.07.19 0 0 86109

Én két napja szórtam a Tsunami által ajánlott Cropcare 23-7-7-et. Mindig ezt szórom. Mivel nincs forróság, nem is gondolkodtam máson most sem. Ez volt idén a 3. gyeptrágyázás. 

Előzmény: Lendrax (86104)
Tomo75 Creative Commons License 2020.07.19 0 0 86108

Nekem kézi , tekerős szóróval 5 perc a 230 négyzetméter.  :)

Előzmény: wtman (86105)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.19 0 0 86107

Elméletileg... Egyébként ha sikeresen akarsz gyomirtozni a fűben, 1 liter max. 3-3500m2-re elég. 

Előzmény: wtman (86102)
wtman Creative Commons License 2020.07.19 0 0 86106
wtman Creative Commons License 2020.07.18 0 1 86105

Én simán a 15-ös NPK-t szórom csaknem egész évben. Az egyetlen hátránya, hogy havonta kell szórni, de havi egyszer fél óra nem a világ vége. 

Előzmény: Lendrax (86104)
Lendrax Creative Commons License 2020.07.17 0 0 86104

sziasztok,

 

szeretnék segítséget kérni, toscana-t szeretném műtrágyázni, rövid azaz 1-4 hónap közötti periódusúval, olvastam már több fajta verziót, tavasszal NPK 15+pétisó kombó volt, nyárra kálium dús kell,ha jól tudom, ebben mit ajánlanátok? Esetleg van olyan, ami ősszel is kitart amíg jön a téli felkészítő vagy őszre is NPK 15?

 

Köszi előre is!:)

Roli_007 Creative Commons License 2020.07.17 0 0 86103

Köszi szépen. Akkor jó időre eltűntethetem a dudvát. :D

Előzmény: wtman (86102)
wtman Creative Commons License 2020.07.16 0 0 86102

A Columbus EC II. kategóriás szer. Alapfokú növényvédelmi végzettség (un. zöld könyv) kell, hogy odaadják. Amúgy kb. 10000 m2-re (1 hektár) elég.

Előzmény: Roli_007 (86086)
wtman Creative Commons License 2020.07.16 0 0 86101

A liliom egyszikű. A rózsa kétszikű, de ha nem fújod le, nem lesz baja.

Előzmény: Roli_007 (86100)
Roli_007 Creative Commons License 2020.07.16 0 0 86100

Ha lefújom a füvet colombus ec-vel, de van a fűben oldalt 2 rózsabokor és egy óriásliliom, akkor ezekre hathat a Colombus????

 

Nyilván nem fújnám a levelére, de a földből felhívhatja és lehet baja?

Előzmény: DobraP (86087)
fil Creative Commons License 2020.07.16 0 0 86099

ABD koktél ,hogyan hatékonyabb, fújva vagy kilocsolva?

eREr78 Creative Commons License 2020.07.16 0 0 86098

1/3 zsák = 1/3 ár :)

 

32-35k körül megy most a toscana - gazdaboltban 32k (plusz szállítás) -, 10kg-os kiszerelésben adják.

 

New grass starter téma: most látom, hogy van kisebb kiszerelésben is (5kg), így igazából a toscana 3 kg-jára kellene egy jelentkező.

Előzmény: Roli_007 (86097)
Roli_007 Creative Commons License 2020.07.16 0 0 86097

A 3 kg mennyi lenne árban?

Előzmény: eREr78 (86094)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.15 0 0 86096

3300m2-re pontosan. Van ilyen kertünk, ahol egy permetezésre elfogy 1 liter Colombus :)

Előzmény: DobraP (86087)
eREr78 Creative Commons License 2020.07.15 0 0 86095

És fél zsák Everris New Grass indítótápra is beneveznék (ha lenne a másik felére jelentkező).

Előzmény: eREr78 (86094)
eREr78 Creative Commons License 2020.07.15 0 0 86094

6.5-7kg Toscana-ra lenne szükségem. Ha lenne jelentkező a maradék 1/3 zsákra (80-110m2), akkor összeállhatnánk (pesti vagyok).

Roli_007 Creative Commons License 2020.07.15 0 0 86093

Bakker itt 20 ml-t nem kapok annyiért.

Előzmény: FRANKYE (86092)
FRANKYE Creative Commons License 2020.07.15 0 0 86092

100ml Bofix Szlovákiában (Párkány) 11 Euró

Előzmény: Roli_007 (86086)
Roli_007 Creative Commons License 2020.07.15 0 0 86091

Ja, hogy nem is tudok ilyet venni?

Szuper.

Előzmény: apci500 (86090)
apci500 Creative Commons License 2020.07.15 0 0 86090

1-1,5 l/ha, vagyis 100nm-re 10-15ml kell. Zöldkönyves.

Ezt a balszélső keresőből vagy a gugliból ripsz-ropsz ki lehet szedni!

Előzmény: Roli_007 (86089)
Roli_007 Creative Commons License 2020.07.15 0 0 86089

Mert milyen dózisban kell használni füben?

Előzmény: DobraP (86087)
dokiki Creative Commons License 2020.07.15 0 0 86088

Én most táraztam be 2x40 ml Bumpert...

Előzmény: DobraP (86087)
DobraP Creative Commons License 2020.07.15 0 0 86087

1 Liter colombus szerintem egy életre elég :) de még a fele is

Előzmény: Roli_007 (86086)
Roli_007 Creative Commons License 2020.07.15 0 0 86086

1 liter Columbus EC hány m2-re elég?

Nekem 300 m2-es a füvem. Erre 6 db 10 ml-es Bofix kellene, ami 15.000 Ft.
1 L Columbus meg szintén 15k.

 

A fűben lévő lila lóhereszerű valamit szeretném kiirtani vele.

Ezt a szert ugye én is megvehetem, nem kell különleges engedély?

9:3 Creative Commons License 2020.07.15 0 0 86085

sziasztok, dcm vivisolt használt már valaki talajjavításra? Ősszel (meg majd tavasszal) terveznék egy-egy kúrát, szellőztetés után. 

A kijuttatása ugyanaz, mint a trágyának - kiszór, belocsol?

hakos1987 Creative Commons License 2020.07.15 0 0 86084

wtman felvetése alapján érdekességképpen végeztem egy számítást a Barenbrug Water Saver magok számának arányát tekintve.

Ugye tömegét tekintve 80% NKCS, 10% réti perje, 10% angol perje. Az eredményhez a fajták adatlapján megadott magszám/gramm arányt vettem figyelembe, ezek alapján:

NKCS 47,4% -két féle van a keverékben, Barlexas II és Barnoble néven

réti perje 43,4% -Barimpala

angol perje 9,2% -Bartwingo

 

Janusz1979 Creative Commons License 2020.07.15 0 0 86083

Mi az ajánlott újrafüvesítés menete?

Szeptember legelejére tervezem a totális gyomirtózást, hamarabb nem lesz rá időm. Itt mennyi a várakozási idő a kelesztő öntözés előtt? Aztán megint mehet majd a gyomirtó a kikelt gaznak, 1-2 hét elteltével késes szellőztetővel kiszedném az elhalt gyomokat, gereblye, stb. , elegyengetném a talajt, talán mehetne talajjavító (homok, gyeptrágya,virágföld ? ) a talajlazítóval egyetemben.

Aztán az utolsó totális után nem tudom mennyi idővel mehetne ki a fűmag, itt eldöntöttem, hogy többet nem veszek ezekből az "univerzális" ramatyokból, valami jó minőségű kellene, kutya és gyerekálló, olyan 250m2 lenne.

A másik gondom, hogy az út túloldalán kb van 10000m2 elhanyagolt gyomos, fejmagasságig érő gazos terület, szerintem onnan mindig kapom az áldást gyommag formájában, egyáltalán ilyen "szomszéddal" van értelme nekiállni vagy 1-2 év és ismét ramaty lesz a gyep?

Illetve, a júniusi eső nálam is megtette a hatását gomba formájában, kétszeri dithane kezelés felemás eredményt hozott, ezek a talajban élő "káros" gombákkal mi lesz?

östermelő Creative Commons License 2020.07.14 0 0 86082

Én is sokat gondolkodtam mit csináljak,egyik gondolatom a tarack vagy csillagpázsit volt.Csak azért nem lett,mert itt azért sok virág is van és a tarack mindent benő.

Van ahol az van egy ismerősnél jópár ezer m2-en igaz télen nem zöld de nem is kopasz a föld. Ritkán  kell nyírni ha rájössz mikor és mekkorára akkor egész korrekt a terület. Elnyom mindent és elég agresszíven terjed oldalra ez a hátránya.

Magját nem tudtam kicsíráztatni csak a szár darabok elduggatásával lehet telepíteni.

Előzmény: 2T Motor (86081)
2T Motor Creative Commons License 2020.07.14 0 0 86081

Akkor, ez a "töltés" keverék, valószínű ilyen nagy csomókba növő féle. Azért, ettől valamivel jobb kellene. 

Azt honnan lehet tudni, hogy melyik szárazságtűrő a csomókban növő féle és melyik nem?

Előzmény: sza_attila (86079)
tothjozsi96 Creative Commons License 2020.07.14 0 0 86080

Sziasztok!

 

Pár kérdésemben tudnátok segíteni?

 

150m2-t füvesítenék el, jelenleg nagyon gazos, kézzel és gyomirtó kapával szedem ki a gazokat, természetesen gyökerestül.

 

Barenbrug árnyéktűrő magot vetnék, viszont ezt a 150m2-t úgy képzeljétek el hogy két oldaláról füvesített ez a terület és az gazos, régen el lett füvesítve, viszont az mára már inkább gaz, mint fű.

 

A kérdésem az hogy volna a legérdemesebb neki fognom az egésznek?

 

Szeretnék szép gyepet, a telkem többi részén ahol fű van, gazos, mindenféle gaz gyom megtalálható benne.

Milyen gyomirtót kellene használnom ide? Miután hat a gyomirtó, utána ezek a területek foltosak lesznek, tehát ott nem lesz semmi, vagy hogy képzeljem el?

 

Azért érdekes ez, mert rengeteg a gaz, sokkal több a gaz-gyom mint maga a fű.

Nem vagyok a vegyszerek híve, vegyszerek nélkül mennyire életképes a szép gyep fenntartása?

 

Köszönöm ha segítetek.

sza_attila Creative Commons License 2020.07.14 0 1 86079

10 éve láttam egy körforgalom épitését, városon kivül. Átmérője legalább 60 méter, szóval nagy. Kb. 3000m2 a területe. Leteritették gyepszőnyeggel, valami marha ki is fizette, szerintem a közeli Samsung gyár lehetett az. Azóta csak nyirják, talán havonta 1x, vagy már ritkábban. Az első években még úgy-ahogy kinézett, aztán a környezeti hatások szépen kikészitették. Ma olyan, mintha semmit nem tettek volna vele, csak hagyták volna kizöldülni. Az eredeti fűfajtákból már szerintem semmi nincsen benne.

Namármost a nádképű csenkesz meg a felemáslevelű azért kibirja, és 10 év múlva is még megtalálod benne őket. Cserébe gumicsizmában jársz majd rajta, hogy szúrja a talpadat, a fűnyiró traktoron pedig le kell majd kötnöd magad biztonsági övvel nyirás közben, hogy a zsombékokon billegve ki ne essél az ülésből.

Előzmény: 2T Motor (86075)
2T Motor Creative Commons License 2020.07.14 0 0 86078

Mulcsozó traktor van és hozzá egy fűfésű.

A talaj erősen agyagos, túl jól is tartja a vizet. Alacsonyra nem szeretném vágni olyan, 8-10 cm elég lenne.

Sok része már félárnyékos és azon vagyok, hogy az egész az legyen. 

Hát, sokat költeni tényleg nem szeretnék az ápolására. :)

Előzmény: wtman (86076)
muresz Creative Commons License 2020.07.14 0 0 86077

Teszel fel egy képet a kertedröl? Szeretnék egy kis motivációt kapni :-)

Előzmény: -Tsunami- (86067)
wtman Creative Commons License 2020.07.14 0 1 86076

4000 m2-t befüvesíteni nem kis költség. Még a Polder fűmagjából is kell  kb 5-6 zsák. De a java csak ezután jön. Karban is kell tartani, ami nem olyan költséges, cserébe roppant időigényes. Viszont nem kell nagyon gondolkodnod mivel töltsd a szabadidőd! Heti nettó egy napot biztosan számolhatsz rá. 

 

Ha nem kívánsz angol gyepet létrehozni, akkor jöhet Attila ötlete. Rendszeres nyírással, egy többé-kevéssé jól kinéző zöld területet lehet létrehozni.   

Előzmény: 2T Motor (86072)
2T Motor Creative Commons License 2020.07.14 0 0 86075

Hát lehet, hogy igazad van és esélytelen. De erra gondoltam, hogy ezek a csenkesz félék, rendszeresen nyírva esetleg elnyomják a gazokat. Egy egységesebb rendezettebb hatás keltenének, mint egy természetesen vad rét.

Az alacsonyan növőt úgy gondoltam, hogy valami lassabban növő fajta, vagy 25 cm -nél megáll, lassul vagy ilyesmi. :)

Nem tudom, hol jár jelenleg a nemesítés tudománya. Hátha van ilyen. :)

 

Ez az olcsó gagyi, gondolom, hogy vastag, durva fűmagkeverék, esetleg nem lenne jó?

Lehet az vadabb, jobban hasonlít az eredeti csenkeszre?

 

Árulnak ilyen töltés keveréket is:

 

https://www.gazdabolt.hu/professzionalis-fumag/284-fumag-toltes-keverek-polder-20kg.html

 

Jó talajvédő hatás, kevés ápolást igénylő keverék
"Töltés" keverék vasúti és közúti töltések, valamint gátak, teraszolások oldalának füvesítésére alkalmas.
Jellemzői: Jó talajvédő hatás, önmagát megújító növényállomány, kevés ápolás – legfeljebb egy, esetleg két kaszálás – évente.
Vetőmagmennyiség: 40-50 g/m2
ÖSSZETÉTEL
Angolperje 40.00%
Vörös csenkesz 30.00%
Nádképű csenkesz 20.00%
Felemáslevelű csenkesz 10.00%

 

Na mit szóltok ehhez? :) 

 

Tudom, nektek nem ez a profil. Ti csak, nagyon szép pázsitokat készítettek itt.

De szerintem, akkor is jobban értettek ezekhez, mint én. :)

Előzmény: sza_attila (86074)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.14 0 1 86074

Az mi, hogy alacsonyan növő? Kaszálatlanul minden fű szó szerint f.szig ér. Ha nem fogod locsolni, akkor lassabban nő, ergo ritkábban kell hozzá nyúlni. 4000m2-re vetni? Marhaság. Bármit vetsz, ha nem kezeled, elgazosodik. 40 áron szelektivezni, eléggé le tudja szippantani a bukszát. Ha nem fogod benne irtani a gazt, 2 éven belül többségben lesznek a fűhöz képest. Szóval ha nem vetsz, csak türelmnesen várakozol, néhány eső után ki fogsz zöldülni...

Előzmény: 2T Motor (86070)
apci500 Creative Commons License 2020.07.14 0 1 86073

A fotó ott hibádzik, hogy a zöld rész nem lesz egyforma. A klasszikus nkcs durva, szó szerint nádképű. A BB Watersaver nkcs-je sokkal finomabb szálú mint a klasszikus, de durvább mint a BB angolperje. Valamit valamiért. Ha a linkelt keveréket veszed, javaslom, hogy egy szállítással hozass Glialkát is, mert kelleni fog. :-)

Előzmény: 2T Motor (86072)
2T Motor Creative Commons License 2020.07.14 0 0 86072

Valóban. :-)

Hát most egy kicsit ledöbbentem, hogy mekkora különbségek vannak a fajták között.

Ha ez igaz, akkor ezek már nagyon szuper fűmagok.

 

 

Esetleg, egy ilyen nem annyira márkáson gondolkodhatok? 

Ismeri ezt valaki? 1236 Ft/kg árával azt hiszem, ettől olcsóbbat nem igen találok. :-)

 

https://www.gazdabolt.hu/professzionalis-fumag/2327-fumag-szarazsagturo-keverek-polder-20-kg.html

Előzmény: hakos1987 (86071)
hakos1987 Creative Commons License 2020.07.14 0 1 86071

A Toscana-nál csak olcsóbbakat találhatsz ezzel a kritériummal, mint pl. Barenbrug Water Saver vagy Scotts Thermal Force. Utóbbi:

https://gazdadiszkont.hu/pro-select-thermal-force-fumag-10-kg

 

Ez persze nem jelenti azt, hogy nem kell gondozni, vagy alacsonyan nőne.

Előzmény: 2T Motor (86070)
2T Motor Creative Commons License 2020.07.14 0 0 86070

Sziasztok. Valami alacsonyan növő, szárazságtűrő fűmagkeveréket tudtok ajánlani.

Nem pázsitnak, csak amolyan talajtakarásra, gaz helyett. 

 

Eddig jutottam, de ez elég drága.

https://www.everris-shop.hu/everris_fumagok/scotts_toscana_fumag.html

 

Adjatok valami ötletet. Ha mondjuk 4000 m2 -t kellene bevetni valamivel, akkor mivel csinálnátok?

Előre is köszönöm a segítséget.

wtman Creative Commons License 2020.07.13 0 0 86069

OK!

Előzmény: hakos1987 (86068)
hakos1987 Creative Commons License 2020.07.13 0 0 86068

Köszi! Majd jelentkezek, mikor esemény van, de előreláthatóan aug. 20-i hosszú hétvége. :)

Előzmény: wtman (86064)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.07.13 0 0 86067

Jó az, csak 5-6kg/100m2 kell belőle.

Előzmény: Tomo75 (86066)
Tomo75 Creative Commons License 2020.07.13 0 0 86066

A 10:5:5 az semmi.

Szórj ki 100 négyzetméterre 3 kg Cropcare 23-7-7 trágyát.

5-6 hetente ismételd.

Előzmény: Infy80 (86062)
wtman Creative Commons License 2020.07.13 0 0 86065

Szerintem itt durva tápanyaghiány van! Mennyi műtrágyát szórtál ki és mekkora területre?

Előzmény: Infy80 (86062)
wtman Creative Commons License 2020.07.13 0 0 86064

Talajfertőtlenítőnek jó lesz a Force 1,5 G!

Előzmény: hakos1987 (86057)
wtman Creative Commons License 2020.07.13 0 0 86063

Gyomstop plusz/dicophar is viszi mindkettőt, de szintén lassú lefolyású a hatás.

Előzmény: karol23 (86055)
Infy80 Creative Commons License 2020.07.13 0 0 86062

Sziasztok! Új vagyok füvesítésben. A képen látható füvet most tavasszal vetettem. Itt-ott még hiányos, de a legnagyobb gondom a képeken látható sárga foltok jelentik. Júniusban itt BAZ megyében tetemes mennyiségű eső esett, volt hogy napi többször, illetve brutál mennyiség. Ha nincs eső, akkor megy reggel az öntözés. Egy hete kapott Genesis műtrágyát NPK:10:5:5, be lett locsolva, fel is oldódott, semmi változás. A három kép három nagyítás.

Van ötlete valakinek, hogy mit lehet tenni ezzel?

Köszönöm!

 

lipidus_essensis Creative Commons License 2020.07.13 0 0 86061

A Force-t 10g/m2 adagolással kell a talajba beforgatni. Tehát mindnehol fednie kell a földnek, ugyanis gázosít.

 

Ha elölről kezdeném, én is hasonlóképpen csinálnám, mint ahogy te. De erre a fórumra csak a füvesítés után találtam rá, így én a talajt már nehezen tudom javítani. Talán a Vivisol és az Antagon segít hosszú távon. Csak 2 hónapja használtam először, így legkorábban is jövőre lehet valami javulás a talajban. 
Esetleg valami humusz tartalmú készítményt használhatsz még mellé (bár azt később is lehet).

Előzmény: hakos1987 (86059)
pa91 Creative Commons License 2020.07.13 0 0 86060

Sziasztok,

 

Gomba miatt szeretnek kifujni az ABD kombot, de Bumper sajnos megszunt ott ahol vasarolnam. Van barkinek infoja arrol, hogy van-e valami helyette vagy csak siman fujjam ki az AD-t?

 

(eddig korabban csak amistart fujtam ki kulon, valaki esetleg meg tudja mondani, hogy a sima 20 grammos Dithanne M-45t hogyan kell adagolni, mert nem talalom meg a leirasban) 

 

Koszi 

hakos1987 Creative Commons License 2020.07.13 0 0 86059

Köszönöm a hasznos tanácsaid! A toscanától az ára, ami miatt elfordultam. 2-3 éve mikor néztem, 23e Ft volt egy zsák, most meg 35e. 3 zsák kellene, és akkor ez még csak a fűmag.

 

Starterből a 16-25-12-ből van 5 kg-os, akkor inkább abból veszek 4 zsákkal, és így adott a szükséges 20 kg.

Most ránéztem erre a Force 1,5 G-re, de nem világos számomra az adagolás, vagyis hogy a 600 m2-re mennyi kellene ebből. Első blikkre én 3x 0.5 kg-t tippelnék. Mi lenne az ajánlott adagolása?

 

Megnéztem, a DCM cuccokból egy vagyont kéne költenem ekkora területre. A kötöttségen homok, kókuszrost, komposzt keveréssel akarok javítani, összesen 15 m3 anyag beforgatásával a felső 10 cm-be.

Előzmény: lipidus_essensis (86058)
lipidus_essensis Creative Commons License 2020.07.13 0 0 86058

Szia!

Én nem vagyok szakértő, csak a tapasztalataimat osztom meg.

A fűmagok közül a Scott és a Barenburg is nagyon jó választás. 
Ha a pénztárca engedi, megéri a jobb minőséget venni (én a saját káromon tanultam: Argo-Lagro). A Toscana tényleg drága lett, de talán a kereslet miatt, az meg talán azért nagy, mert lehet, hogy itthon elég jól bevált. (ízlések és pofonok persze...)
A Startert én simán összekeverném, ha nem tudok egyfélét venni (ha igen, akkor a 16-25-12-ast).

Talajfertőtlenítésre Force 1,5G-t használnék.

 

Viszont, én kevernék hozzá DCM Vivisolt és Antagont is. A kötött talaj miatt. Nálam is az, és utólag nagyon nehéz javítani rajta lyuggatás nélkül).

Előzmény: hakos1987 (86057)
hakos1987 Creative Commons License 2020.07.13 0 0 86057

Nos, eldöntöttem: Barenbrug Water Saver lesz a fűmag. Sajnos hiba olvastam át a fórumot, nem kaptam választ a kérdéseimre, így viszonylag látatlanban döntök. Toscanaról rengeteget esik szó, erről viszont nem, ezért folyamatosan be fogok számolni a tapasztalataimról, talán lesz, akinek ez segítség lesz a jövőben.

 

Ha már ennyit áldozok fűmagra, végül starterből a Scotts New Grass lesz, csakhogy itt megint egy kérdés felmerült: van belőle 16-25-12 és 20-20-08. Utóbbi jobbnak tűnik nekem, viszont előbbi 5 kg-s, utóbbi 15 kg-s kiszerelésben van, márpedig nekem 20 kg kellene a 600 m2-re. Vegyek egy ilyet, egy olyat és keverjem össze? Vagy 5 kg-sból 4 zsákkal, esetleg vegyek meg 2 zsák 15 kg-sat aztán majd elszórom később?  Nem tudom, mi lenne optimális.

 

Továbbá sajnos nem kaptam választ, milyen talajfertőtlenítőt használjak a vetés előtt, mivel eddig csak permeteztem-beöntöztem Full 5CS-t. Gondolom most valamilyen szemcséset kellene bedolgozni a talajba, de nem találom pontosan mit kellene.

ginolaginola Creative Commons License 2020.07.12 0 0 86056

Sziasztok

 

Mi lehet az oka az alábbi jelenségnek a gyepen? Ez gomba?

 

Pont egy hete lett kezelve gomba ellen ADB-vel, de nem változik a helyzet.

Hagyjam és majd kiheveri, vagy mit érdemes csinálni?

Mivel a csavarhúzó simán "lemegy" így nem is locsolok már 2 hete. Kivéve a délutáni fűnyírás (szerda) előtt 1 mm-t locsolok, illetve a szombati nyírás után 2 mm-t, majd aznap délután és éjjel kapott a héten 9 mm-t.

karol23 Creative Commons License 2020.07.12 0 0 86055

Füvet nem viszi ha erősebb permetetckeverek? Nálunk sztem nincs az a colombus, az helyett mást? Vagy a műtrágya nem jó amit samuba írt? 

Előzmény: sza_attila (86054)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.12 0 0 86054

Kerek repkény esetében túl kell adagolni a Bofixet/Colombust. A dózis 2-szerese már viszi, de hosszú a lefolyása.

Előzmény: karol23 (86053)
karol23 Creative Commons License 2020.07.12 0 0 86053

Bofixal próbáltam egy kicsit megsargult és ennyi! Az a műtrágya a füvet nem viszi ki? 

Előzmény: Samubá (86052)
Samubá Creative Commons License 2020.07.12 0 0 86052

Kerek repkény és indás pimpó. 

A Bofix elvileg viszi, de mivel homrmon hatású lassan öli ki a kezelt növényt. Próbálkozhatsz még a gyomirtós műtrágyával ( 2,4 D és dicamba hatóanyaggal) az is viszi. 

Előzmény: karol23 (86050)
Bacusuz Creative Commons License 2020.07.12 0 0 86051

a jobb oldali nagyon hasonlít a szamócára

Előzmény: karol23 (86050)
karol23 Creative Commons License 2020.07.12 0 0 86050

karol23 Creative Commons License 2020.07.12 0 0 86049

Sziasztok! Ezt a két gyomnak mi a neve és mivel lehetne ki irtani? Próbáltam pumaval, bofixal de semmi! 

hakos1987 Creative Commons License 2020.07.12 0 0 86048

Megköszönném én is az információkat.  :)

 

Vas Megyében van egyébként itt valakinek Toscana/Thermal Force/BB water saver gyepe, amit meg lehetne tekinteni? 

Előzmény: sza_attila (86046)
aurumhu Creative Commons License 2020.07.12 0 0 86047

Szaktársak, megnéznétek, milyen kórság gyilkoja a pázsitomat? Na jó, füvemet, mert messze van a pázsittól. Szóval tavaly ősszel lett feljavítva az itt javasolt mediterrán fűkeverékkel a korábban Elka telepítés. Szép is volt, szellőztetve, hosszú hatóidejű műtrágyával megszórva, ápolgatva, az esős idő nagyon jót tett neki. Az eső miatt persze pár hete gombás volt, azt visszaszorítottam Bumper+Dithane kombóval. Most viszont elkezdett zsombékosodni itt-ott. A zsombékok között rengeteg az elhalt fű, gyepfilc, talán még moha is akad. Nem általános, van két-három nagyobb foltom, ahol ezt csinálja.

 

Mi lehet a baja és mivel lehet javítani? Gondoltam megszellőztetem a beteg részeket, de félek ebben az időjárásban zokon veszi. Nekem úgy tűnik a gomba miatt elhalt részek befilcesedtek és elfolytják a még élő füvet, ami miatt elkezdett mohásodni és rohadni. A talaj homok, de a felső 10-15 centi telepítéskor fel lett töltve földkeverékkel, pangó víz nincs.

 

 

 

 

sza_attila Creative Commons License 2020.07.12 0 0 86046

2500m2-en vetettem 2 éve egy ügyfélnél. Azóta nem jártam arra. Ki tudja, nem szántották-e be azóta :D

Ha látom valamikor, beszámolok róla.

Előzmény: wtman (86042)
-= aTTi =- Creative Commons License 2020.07.11 0 0 86045

hááát, olyan fűszerű. :)
Szép zöld, meg minden, nincsen semmi extra, azaz szép és eléggé vékonyszálú. Sztem itt a magic a föld alatt van.

Előzmény: wtman (86044)
wtman Creative Commons License 2020.07.11 0 0 86044

Alapvetően sza_attilanak szántam a kérdést, de természetesen minden vélemény számít! ;) Mennyire vastag és durva szálú?

Előzmény: -= aTTi =- (86043)
-= aTTi =- Creative Commons License 2020.07.11 0 0 86043

Hello, ha nekem írtad, akkor sajnos nincsen vele tapasztalatom. Tavasszal vetettem, még gyenge, meg kell erősödnie, mielőtt elég mélyre tud menni a gyökere. Plusz 'őspuszta volt', azaz az összes szunnyadó gyommag életre kelt, és elnyomta a füvet.
Egyébként szép fű. :)

Előzmény: wtman (86042)
wtman Creative Commons License 2020.07.10 0 1 86042

Attila, ha jól emlékezem, Te használtál vmikor Barenbrug Water Saver fűmagot. Mik a tapasztalataid vele?

-= aTTi =- Creative Commons License 2020.07.10 0 0 86041

Gondoltam rá, csak sehol nem találok hozzá technológiát... hogyan kell nyírni, tápoldatozni, ilyesmi. :D

Előzmény: sza_attila (86012)
-= aTTi =- Creative Commons License 2020.07.10 0 0 86040

Ez nagyon szép, mivel nyírod ilyen csíkosra?

Előzmény: stoki79 (86019)
pana2 Creative Commons License 2020.07.10 0 1 86039

Nyugodtan lehet sétálni mezitláb a Toscanán csecsemőtől - 100 évesig bárkinek !!!

sza_attila Creative Commons License 2020.07.10 0 1 86038

Valószínűleg nem ismered eléggé a vakondot és az életmódját. Tavasszal elég sokat van a felszínen. Olyankor lefelé túrva megy vissza a föld alá. Nos éppen a 30cm-re lerakott háló fölött teszi ezt, ugye tudod, mi következik. Pontosan, a tökön szúrás... 

 

 

Előzmény: SZLreka (86037)
SZLreka Creative Commons License 2020.07.10 0 0 86037

Kedves Attila, köszönöm válaszod, de két markáns vonal van.

Az egyik pl. Te is a gyepszőnyeg alá rakja a vakond hálót.

 

Előnye, hogy ha fel kell szedni a szőnyeget könnyebben fellehet a kettőt együtt szedni.

Hátránya,

            -nem növi a fű megfelelően át

            - földet nem fogja tudni kitúrni a vakond, de a járatot kiássa, vagyis pont a gyökérzónában okoz jó nagy kárt, nem is                  beszélve arról, hogy a szépen kiegyengetett gyepfelszín hepehupás lesz.

            - a késes gyepszellőztető kárt tehet a hálóban

 

10-15 cm-re rakva, vagy esetleg mélyebbre (akár 30 cm-re)

           - Előnye az előző hátrányok nincsenek, 

           - az esetleges fűcsere könnyebben megoldható

 

Hátránya, hogy nem megfelelő lerakás esetén, esetlegesen a fű és a háló közé tud menni a vakond, ezért kell a hálót a széleken felhajtani.

 

Másnak mi a véleménye?

 

Harmadik lehetőség, hogy nincs háló, de sajnos már Hortobio sincs, illetve más hatékony kémiai anyag.

 

üdv

Laci

Előzmény: sza_attila (86025)
tothjozsi96 Creative Commons License 2020.07.10 0 0 86036

Van a családi házunk, legtöbb helyen tiszta gazos a fű illetve kopott, szóval bőven van baja.

 

A kertből el lesz füvesítve 150m2, ide szeretném a Barenbrug-ot, illetve ezért kérdezem hogy mennyi az annyi, mert a telkünkön kb 600m2 lesz így a füvesített terület.

 

A jelenleg fűvel fedett területeket felül kellene vetni meg gyomírtani.

Jelenleg így néz ki az a terület ami már el van füvesítve.

 

Előzmény: muresz (86035)
muresz Creative Commons License 2020.07.10 0 0 86035

Nem egészen értem, hogy akkor 150, vagy 600 nm gyepet szeretnél-e fenntartani. Nálunk 500 nm körül van és szerintem 30e Ft lenne a minimum évente, de nem szoktam összesíteni, hogy mennyit költök rá. Elég nagy a szórás aszerint, hogy mennyire profi anyagot veszel (pétisó -> Scotts Landscaper). De alapvetöen amennyit adsz neki, annyit várhatsz töle. Egy kevés tápanyaggal is szebb lesz, mint semennyivel, de akkor lesz gaz is, meg sárgulás is. Ha kell a nagy felület valamilyen funkció miatt, akkor ezt a kompromisszumot kell megkötni (ha keveset szánsz rá). Ha viszont nincs feltétlen szükség nagy placcra, akkor csökkentheted a gyepfelületet, aminek viszont böven megadod, amit kell. Nyilván így meg a beruházás nagyobb az elején mindenféle növényre, esetleg szegélyre, mulcsra stb..

Szerintem 10e Ft/100nm-rel szépen tartható a gyep, de engem is érdekel, hogy mások mennyiböl hozzák ki.

Előzmény: tothjozsi96 (86034)
tothjozsi96 Creative Commons License 2020.07.10 0 0 86034

Köszönöm!

 

Nem tudom nálad mekkora a füvesített rész, nálam max. 600m2.

 

A kert jó része (150m2), el lesz füvesítve, most elég gazos, ide szeretnék elvetni Barenbrug Shadow-ot, vannak fák és sok árnyékos rész van.

 

A kérdésem az, hogy ez a rengeteg tápanyag meg amiket adsz a füvednek, ez éves szinten mennyire húzós tétel? Tényleg nagyon szép a füved és én is vágyom erre, de nem tudom pontosan anyagilag ez mekkora összeget jelent egy évre vetítve.

Előzmény: muresz (86033)
muresz Creative Commons License 2020.07.10 0 0 86033

Köszi!

Mivel vetés elött nem olvastam ezt a fórumot, kb. az összes hibát elkövettem az elején.

 

Fümaggal együtt Italpollina csirketrágyát szórtam, amitöl jó darabig marha (akarom mondani csirke) büdös volt. Az elsö részt csatakosra öntöztem vetés után, pedig hüvös ösz volt (késö is volt vetéshez), elég ritka lett az eredmény. De így legalább nyárra egyformán gazos lett azzal, amit tavasszal vetettem :-) A gazokat kézzel húzgáltam, ami nagyon bio, csak a kakaslábfüvek (ezerszám) után jó lyukacsos lett. Trágyázásról se tudtam, hogy kell, így aztán jött a lóhere + egyebek, sárgulós senyvedés. Aztán megtaláltam ezt a fórumot és elkezdtem kicsit jobban törödni vele.

EGYSZER lepermeteztem gyomstoppal, kapott valami tápanyagot (asszem Genezis gyeptrágyát), ment az öntözés és egész jó lett. Viszont emlékeim szerint már abban az évben jött az elsö gombafertözés, amit lefújtam az itt reklámozott ABD kombó AD részével. Következö évben kezdtem ha jól emlékszem Yara N túlsúlyos-t szórni havonta, nyáron kálisót kevertem hozzá, illetve permeteztem Amalgerolt havonta. Télire DCM szervest vettem. Aztán most próbálok átállni erre a szervesebb vonalra. Tavasszal Biosol-t szórtam ki, permetezek Amalgerolt és Humuszolt 2 havonta. Késön csináltam a szellöztetést május közepén, utána Yara N túlsúlyost adtam neki (kb. 20 g/m2-t). Júniusban maradék DCM-et, maradék Biosolt, egy kis Yarát és kálisót szórtam ki (összesöpörtem minden maradékot :-D).

Szóval tápanyagot kap, gyomirtót nem igényel, gombaölöt igyekszem elkerülni. Kb. 4 naponta nyírom.

Előzmény: tothjozsi96 (86024)
Bacusuz Creative Commons License 2020.07.10 0 0 86032

fűmag választásban kérném a segítséged

 

A felület 110m2 napos, laza szerkezetű homokos a talaj. Városi vízről locsolok öntözőrendszerrel, valamint kert végében van egy hatalmas gesztenyefa ami oda szemetel a fűre és szerintem a gyökere elszedi a tápanyagot,mert ott ritkábban nő.

Igénytelenebb füvet szeretnénk  aminek alacsonyabb a vízigénye, ne kelljen minden héten permetezni, műtrágyázni és csak a pont lenne az I-re ha szép sűrű is lenne.

 

szép időbe szoktak jönni vendégek, ilyenkor szeretnek a kicsik szaladgálni, néha ráhúzunk napágyat pár órára.

eddig a starsem és az agro largo sport fűmagjait használtuk, de elég sokat vesződök vele. foltokban kiszárad,

 

te melyik fűmagot ajánlanád? (ha van ilyen egyáltalán)

Előzmény: sza_attila (86028)
FrancoC Creative Commons License 2020.07.10 0 0 86031

Sziasztok!

Homokos talajon agro largo champion golf fűmagkeveréket nevelgetek már 4. éve. Milyen hosszú hatású (4-5 hónapos) műtrágyát javasoltok hozzá? 

 

stoki79 Creative Commons License 2020.07.10 0 0 86030

Mert nem foltos hanem az egész olyan

Előzmény: muresz (86022)
nO_niC_k Creative Commons License 2020.07.09 0 0 86029

Ne szidd, nekem is az van. :D Elpusztíthatatlannak tűnik és a szomszédok is a csodájára járnak (mondjuk nem erős a mezőny). Heti két nyírás mellett nem olyan durva szálú, hempereg benne az ötévesem és imádja, nekem ennyi elég, köszi az infot!

Előzmény: sza_attila (86028)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.09 0 0 86028

Mi 3 centire nyirjuk. Birna sokkal alacsonyabbat is, persze fokozatosan kell szoktatni. Ronda vastag a szála heti nyirás mellett is, kellene a fenének.

Előzmény: nO_niC_k (86007)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.09 0 0 86027

A madársóska pusztul elsőként a colombus után. 100m-re 5 literbe kb. 25ml szer. Semmi más nem kell.

Előzmény: Debrin (86016)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.09 0 0 86026

Rég jártam erre, mostanában nincsen időm a sok munka miatt.

Látom, közben Toscana és tsai fórummá cseperedtetek. Ez egyébként nem baj. Azonban arra szeretnék kérni mindenkit, aki ebben gondolkodik, ne csak fotókat nézegessen erről a fajtáról. Zarándokoljon el egy ilyen pázsitra, vesse le a cipőjét, menjen végig rajta mezitláb. Aztán irja meg ide a fórumra, akar-e még ilyen füvet otthonra.

sza_attila Creative Commons License 2020.07.09 0 0 86025

3x elolvastam a hozzászólásod, de nem értem, mit kérdeztél. Pedig 13 éve használok vakondhálót és telepitek füvet.

Ha gyepszőnyeget telepitesz, közvetlenül alá kell rakni, hogyhogy nem ez a szakmailag helyes? Milyen szakma nem igy ajánlja? A lángos sütő?

Ha fűmagot vetsz, akkor minél sekélyebben kell elhelyezni a hálót a felszin alatt, bár 5 centinél sekélyebbre ez még nekünk nem sikerült. 

Több alternativa nincsen.

 

"Egy ügyfél nálam is szeretne a gyepszőnyeg alá hálót, viszont én nem szeretném elvállni így.

Csak akkor ha a földet kihordjuk leterítjük majd vissza a föld."

Ebből nekem az jön le, hogy a kuncsaft teljesen el van tévedve, ti meg nem tudjátok a helyes útra vissza terelni. Szükségetek lenne egy kis kommunikációs tréningre.

Előzmény: SZLreka (85997)
tothjozsi96 Creative Commons License 2020.07.09 0 0 86024

Nekem nagyon tetszik a gyeped!

 

Nálunk is nagyon sok árnyékos hely van, sok a gyümölcs fa.

Ilyen fűmagot szeretnék vetni, a kép alapján gyönyörű a gyeped.

 

Használtál bármit a gyephez utólag? Tehát trágyát vagy gyomirtót? És ha igen, mit?

 

Köszönöm.

Előzmény: muresz (86022)
ginolaginola Creative Commons License 2020.07.09 0 0 86023

Toscana rendelésbe én is beszállnék 3kg  fűmaggal.

Jó lenne kb. ennyi kg Pre-winter is.......

 

Amikor a csavarhúzó teszt során könnyedén lemegy a csavarhúzó ti sem öntöztök?

Ebben a melegben heti 2 alkalommal locsolok 15 mm-t, úgy néz ki elég is, hajnali 4 órától kezdődően.

muresz Creative Commons License 2020.07.09 0 0 86022

Barenbrug Gazon-t, Solide-ot és Shadow-t vetettem (több részletben füvesítettem). Ilyen összetételeket találtam:

 

Lolium Perenne (fine leaved)  / Angol perje – 35%
Poa pratensis  / Réti perje – 20%
Festuca commutata / Vörös csenkesz (törpe) – 35%
Festuca rubra litoralis / Vörös csenkesz – 10%

 

Lolium Perenne  / Angol perje – 20%
Poa pratensis  / Réti perje – 20%
Festuca bra ssp. commutata / Vörös csenkesz (törpe) – 20%
Festuca rubra ssp. rubra / Vörös csenkesz (tarackos) – 20%
Festuca trachyphylla / Keménylevelű csenkesz - 20%

 

A világos foltok egyébként az északi (árnyékos) oldalon kezdödtek, aztán szépen elterjedtek. Amúgy a te képeiden nem látok olyat.

 

A ma reggeli kalapos termésböl nálunk kijönne egy pöri :-D

 

 

Előzmény: stoki79 (86019)
hakos1987 Creative Commons License 2020.07.09 0 0 86021

Nagyjából körvonalazódik, mit fogok csinálni augusztusban, már csak a következő kérdéseim lennének:

- milyen starter műtrágyát érdemes használni, tekintettel a jó ár-érték arányra (tudom, Scotts a legjobb, de hátha van olcsóbb alternatíva)

- milyen talajfertőtlenítőt használjak? Át lesz forgatva a föld, így nem okoz gondot a beforgatás, de nem tudok konkrét terméket, mert a Full 5CS (Karate Zeon) eddig csak permeteztem.

- fűmag: meg vagyok lőve, 600 m2-re utólagos javítással számolva kellene 30 kg. Három termék körül vacilálok:

1. Toscana: ez a legjobb nyilván, viszont csak 10 kg-s kiszerelésben van, azaz később nem túl költséghatékony adott esetben javítani, 3.210 Ft-ra jön ki kg-ja. 

2. Thermal Force: ezt wtman fórumtárs dobta be és jó ötletnek tűnik. Ami érdekes, hogy összetevői közt szerepel a Spyder LS és Avenger II. A Toscana fűmagjában is Spyder LS van, viszont van ahol azt találtam, hogy a másik összetevő abban is Avenger II, van ahol meg Gazelle 2-t találtam. Ennek nem sikerült kinyomoznom a végét, hogy akkor most kétféle Toscana létezik, vagy korábban egyik volt, most a másik?! Ennek a fűmagnak amúgy jó ára van, 2.145 Ft-ra jön ki kg-ja. Tapasztalat viszont úgy látom nincs vele még.

3. Barenburg water saver: arany középútnak tűnik a maga 2.497 Ft-os kg-s árával, előnye még hogy van 1 és 5 kg-os kiszerelésben is, ráadásul valamilyen hormonnal bevont magok ezek. Viszont érdekelnének tapasztalatok erről, mert nem sokat találtam, pl. mennyire áll ellen a gombásodásnak, betegségeknek.

 

A talajom kötött, felső 5-10 centit most megmunkálom, lazítom, stb. De a mélyebb rétegek agyagosak, öntözni viszont csapvízről öntözök, ami a mediterrán jellegű fűmag keverékek választása felé ösztönöz :)

egonca Creative Commons License 2020.07.09 0 0 86020

Egy hete használtam Gyomstop-ot (most Pázsitmester lett a neve) főleg szürke madársóska miatt. Aggasztó módon  elszaporodott már, de a "kezelés" remekül kivitte. Már másnap látszódott a hatása.

 

Előzmény: Debrin (86016)
stoki79 Creative Commons License 2020.07.09 0 1 86019

Előzmény: stoki79 (86018)
stoki79 Creative Commons License 2020.07.09 0 0 86018

Milyen fűmag volt vetve? Volt benne Poa Supina? Mert az enyém ugyan így néz ki amit két éve vetettem

Előzmény: muresz (85998)
Akosauto Creative Commons License 2020.07.08 0 0 86017

Sziasztok,

DCM szerves trágyákról ki milyen véleménnyel van? Úgy általában a szerves talajjavítókról és társairól?

Debrin Creative Commons License 2020.07.08 0 0 86016

cokombus(bofix) keverhető gyomstoppal? Van pár makacsabb gyom, pl. madársóska, amivel már régóta küzdök, ezek mehetnek egyszerre a biztosabb hatás érdekében? Érdemes még mellé lombtrágyát és tapadásfokozót is adni?

feca1983 Creative Commons License 2020.07.08 0 0 86015

Pedig az agro stadion sport van nekem is és szép- van egy terület részem amin többnyire szintén agro sport van de tavasszal durván neki estem és Toscanaval felul vetettem fullba - hát nem olyan lett mint terveztem - foltos lesz - mutagyazas után még nem is nagyon látszik de amikor megy már ki a hatása - azaz nagyon nem egyformán Fakul de amugy is a Toscana mélyebb zöld. 

de próbálkozhatsz - 110m2re meg nagyon fogsz találni - mi már többször össze álltunk itt és közösen meg vettük és el osztottuk 

Előzmény: Bacusuz (86013)
Bacusuz Creative Commons License 2020.07.08 0 0 86014

elfelejtettem írni, hogy 110 m2-ről van szó

Előzmény: Bacusuz (86013)
Bacusuz Creative Commons License 2020.07.08 0 0 86013

sziasztok

 

jelenleg az agro largo sport fűmagkeveréket használom. Ha kicsit nem locsolom kiszárad, sokszor foltosodik, nem szeretem.

Azon gondolkodtam, hogy ősszel, mikor megszellőztetem és megritkul, felülvetem toscanaval, majd ugyan ezt megismétlem tavasszal is.

Mi a véleméyetek?

 

tudnátok ajánlani üzletet ahol toscana fűmagot be lehet olcsóbban szerezni? és hogy melyik típus érdemes abból megvenni?

BP, vidék mindegy csak jobb áron legyen.

köszi előre is

sza_attila Creative Commons License 2020.07.08 0 1 86012

"2-3 hónapon keresztül bírnia kell a szalonnasütést, bográcsozást, ping-pongozást, napozóágyat, ráterített (=rajta felejtett) plédet, rohangáló kisgyereket a játszótóróny körül, stb."

 

Ez a neked való: https://www.repuloszonyeg.hu/bahama-1894

 

Most akciós! :))

Előzmény: -= aTTi =- (85992)
zlota Creative Commons License 2020.07.07 0 0 86011

Köszönöm! 

Előzmény: Samubá (85988)
-= aTTi =- Creative Commons License 2020.07.07 0 0 86010

Köszönöm az infót, meggyőztetek! :)

Előzmény: Tomo75 (85994)
-= aTTi =- Creative Commons License 2020.07.07 0 0 86009

Köszönöm szépen a gyors választ, és az infót a Stomp-pal kapcsolatban!

Előzmény: wtman (85993)
feca1983 Creative Commons License 2020.07.06 0 0 86008

Nekem a fűnyíró hasmagassága betonon 3,7cm a penge innen még kb fél centi azaz 4,2 cm- re vágom ha a betont nézzük @ de olyan sűrű a fű hogy a kerék tuti nem ér le a földre a fű miatt azaz ezek a számok csak irány adoak... az enyém még elbírna egy picivel kisebb fokozatot szerintem mert szép hosszú leveles rész van mèg lefelé- de nekem ez így bőven jó 

Előzmény: nO_niC_k (86007)
nO_niC_k Creative Commons License 2020.07.06 0 0 86007

Üdv!

Érdeklődnék, hogy ki milyen magasra nyírja a toscana pázsitját? Pontosabban, hogy mi lehet az minimál magasság, amin még patent képet mutat? Sajnos nem találtam gyártói ajánlást hozzá.

Én 4,5 cm-re vágom ebben a melegben és így másfél hónapja locsolnom sem kellett. :) Így is reggelente rugdosom a kalapos gombákat.

Azért érdekel, mert van a proselect strong nevű fűkeverék, amiben ugyanazok a nádképűek vannak (csak kicsit más arányban, de össz 80%), mint a toscanaban, és van  benne 10% réti perje a 10% angolperje mellett. Ennek a leírásában az szerepel, hogy vágási magasság >15mm. 

Namost, ha a toscanat lenyírnám erre a magasságra, akkor tuti kinyírnám, de elképzelhetőnek tartjátok, hogy fokozatosan le lehet vinni 2 cm-re például? Próbálta ezt valaki?

 

hakos1987 Creative Commons License 2020.07.06 0 0 86006

Szia! Kicsit későn reagálok, de oké, várom a hívásod (és a véleményed) :)

Előzmény: wtman (85971)
dokiki Creative Commons License 2020.07.06 0 0 86005

Sziasztok,

 

ma este gyomirtóval (Gladiator) ecsetelt tarackos részt ha reggel öntözök,lehetséges,hogy a lemosott szer kárt tesz a fűben?

muresz Creative Commons License 2020.07.06 0 0 86004

Szerintem is. De valahogy ezt is el kell viselni :-)

Előzmény: mxxxx (86003)
mxxxx Creative Commons License 2020.07.06 0 0 86003

szerintem ez amúgy kutya/macska vizelet

Előzmény: muresz (86002)
muresz Creative Commons License 2020.07.06 0 0 86002

Van egy szer, ami az összes folt ellen jó, még ez ellen is:

 

 

Asszem Xanax a neve ;-)

Előzmény: DobraP (86000)
lovkaa Creative Commons License 2020.07.06 0 0 86001

Sziasztok!

 

Egyik barátomnál az alábbi képeken látható probléma jelen meg a fűben. Véleményetek szerint mi ez? Talán gomba? Mivel lenne érdemes kezelni? Előre is köszi a segítséget.

 

Lovka

 

   

DobraP Creative Commons License 2020.07.06 0 1 86000

Ez a sok folt kikészítene engem idegileg :)

Előzmény: muresz (85998)
wtman Creative Commons License 2020.07.06 0 0 85999

Kalapos gombák ellen nem szoktunk védekezni, mert totál értelmetlen. A füvet nem bántja, viszont a talajban lakó gombafonalakat nem tudod elpusztítani vegyszerezéssel. Ennek következtében felesleges pénzkidobás és környezetterhelés az ellenük történő vegyszerezés.

Előzmény: pa91 (85996)
muresz Creative Commons License 2020.07.06 0 0 85998

Köszönöm a reakciót, nem fogok akkor ritkítani.

 

Ez igazán új - és elkeserítö - információ:

 

A nitrogéntől pl a szervesnyag bontó élőlények felszaporodnak és képesek elvonni a fűtől a nitrogént ha nincs elég, pl ettől is sárgul a füved. 

Jól értem, hogy bizonyos mikroélölényeket kiirtunk, mások viszont felszaporodnak, ami miatt még több nitrogént kell adagolni, hogy a fünek is maradjon?

Nálam jelenleg ilyen kis foltok vannak, de továbbra sem terjed, vagy romlik a helyzet.

Felülröl pedig ilyen. Nem éppen méregzöld (bár kicsit csalóka kép), foltos is, ami már nem érdekel.

 

A foltok nem EP és nem is sovány perje (ha azt korábban jól azonosítottam be), hanem egy nagyon finom szálú, tömött szerkezetü, nem tarackoló valami. Közelröl ilyen.

 

 

 

Mindegy, összességében nekem jó így :-) Egyelöre.

Előzmény: Samubá (85988)
SZLreka Creative Commons License 2020.07.06 0 0 85997

Sziasztok!

Vakondháló ügyben jelentkezem kinek mi a tapasztalata főleg a telepítés mélysége okán.

30, 10-15 és közvetlen a gyepszőnyeg alá ezt a három módszert látom a keresésekben.

A Norten típusut rákeresve (google a barátod) szinte kivétel nélkül a gyepszőnyeg alá rakják.

 

Szakmailag tudom nem ez a helyes viszont akkor miért ezt alkalmazzák?

 

Egy ügyfél nálam is szeretne a gyepszőnyeg alá hálót, viszont én nem szeretném elvállni így.

Csak akkor ha a földet kihordjuk leterítjük majd vissza a föld.

Így viszont jóval megemelkednek a költségek amit meg nem fog tudni elfogadni.

Vélhetően letudom róla beszélni az ajánlatban, de akkor is foglalkoztat miért van ekkora különbség a telepítés módjában.

 

 üdv 

Laci

pa91 Creative Commons License 2020.07.06 0 0 85996

Sziasztok, nem vagyok tul otthonos a gombakban es most latok ilyet eloszor, ugyhogy segitseget szeretnek kerni:

- Ezt milyen szerrel kezeljem?

- Kifujjam vagy beontozessel?

- Mivel jelenleg nagyon meleg van milyen napszakban? 

 

(nem tudom, hogy ez meg az 1-2 hettel ezelotti nagy esok miatt van-e mert azota csak 2 naponta reggelente megy az ontozo + frissito 2 perc minden delutan, de ugy latszik igfy is gombas lett)

 

Nagyon koszi

DobraP Creative Commons License 2020.07.06 0 0 85995

Uniformmal én is szívtam. Én totállal kifújtam mind a 450m2-t mert nem tetsztett. Mintha oda nem illő fűféle lenne benne. Közben meg mocsokdrága.

Előzmény: pockond (85968)
Tomo75 Creative Commons License 2020.07.05 0 1 85994

Szerintem ilyen nem létezik. Nekem Toscana van, de 2-3 óra letakarás is meglátszik rajta.

Ha csak járnak, labdáznak, az nem gond egy beállt Toscana gyepnek.

Előzmény: -= aTTi =- (85992)
wtman Creative Commons License 2020.07.05 0 1 85993

Szerintem a Stompot hanyagold! Azt írja, hogy főleg egyszikű magokra hat és ezek a csírázásgátló szerek több hónapig képesek megőrizni a hatásukat a talajban. Jobb a békesség!

 

Fűmagban szerintem jönni fog ezerrel a Toscanara tett voks. Az itteni tapasztalatok szerint ezzel van a legkevesebb probléma.

Előzmény: -= aTTi =- (85992)
-= aTTi =- Creative Commons License 2020.07.05 0 0 85992

Sziasztok,

Segítséget / tanácsot szeretnék kérni fűmag választással kapcsolatban. Elég régóta követem a fórumot, rengeteg ötletet / tanácsot kaptam innen, amit ezúton is köszönök! :)

Szóval: adott egy balatoni apartmanház, amiben szeretnék szép füvet, hogy a vendégek minél kellemesebb környezetben tudjanak pihenni. Ez azt jelenti, hogy nyáron kb. 2-3 hónapon keresztül bírnia kell a szalonnasütést, bográcsozást, ping-pongozást, napozóágyat, ráterített (=rajta felejtett) plédet, rohangáló kisgyereket a játszótóróny körül, stb.


Két éve lett elvetve landscaper pro finesse maggal, de sajnos nem tudott kibontakozni: tavasszal az előkészületekkel (öntözőrendszer telepítés) elcsúsztunk, így nem tudott szezon előtt megerősödni, ritkás lett, emiatt megtelepedtek idegen fajok/gyomok. Nem kifejezetten csúnya, de nem az igazi. Inkább 'fű', mint 'pázsit'...

 

Az utcát idén tavasszal füvesítettem: ősszel totális gyomirtás volt, tavasszal talajmunka és vetés, jól indult, de sajnos rettenetesen gyomos lett, mert itt előtte 'őspázsit volt', tele szunnyadó gyommaggal (sose volt előtte karbantartva).

Ezért az a terv, hogy ősszel nekiesem újra, sokat olvastam arról, hogy az őszi vetésnél nem lesz gyomos, és így legalább nyárra is megfelelően meg tud erősödni, felkészülni.

Azt szeretném kérdezni, hogy milyen fűmagot javasoltok? A finesse gyönyörű (ismerősnél, ahol nem kap ilyen terhelést), megpróbálhatom-e ismét (mert hivatalosan elég jó taposástűrő), ill. itt sokat hallottam a Toscana-ról (az mennyire bírja az igénybevételt?), vagy inkább a Superme vagy Performance lenne a jó választás?

Az utcai rész nincsen öntözőzve, fűnyírás után szoktam öntüzni, ide Barenbrug Water Saver került, a gyomosodás miatt ez is újravetős. Ide esetleg van jobb választás?

 

Az őszi vetéssel kapcsolatban -ha jól raktam össze a fórumon leírtakat- a következő az ideális eljárásrend:

1. totális gyomirtás augusztusban

2. kelesztő öntözés a lappangó gyommagvaknak

3. következő gyomirtás

4. talajmunka

5. vetés

 

A gyomirtással kapcsolatban lenne kérdésem, hogy a Glialka az aktuálisan kibújt gyomokat pusztítja el, viszont van Stomp gyomírtóm is, ami tudtommal a talajban lévő gyommagvakat nyírja ki. A kettőt lehet kombinálva használni? Ha mehet a Stomp, akkor mennyit kell várni a kezelés után a füvesítéssel, hogy a fűmagot már ne tegye tönkre?

Köszönöm,

Attila

tannoyfan Creative Commons License 2020.07.05 0 0 85991

Köszönöm, sajnos a csomóba hordott magok is kikeltek, így azt már nem tudom érdemben szétszórni. A tervem az volt, hogy a hasonló méretű, de már öreg füves területet ennek a képére, a Toscana másik felével újravetem ősszel, így sajnos azt buktam, az odaszánt magot ide kell majd elszórnom. Szeptemberben, a felülvetés előtt már elbírja majd a gyomstop jellegű fűre szórható gyomirtót ez a vetés?

Előzmény: Samubá (85989)
bertuka Creative Commons License 2020.07.05 0 0 85990

Tudna-e valaki tanáccsal szolgálni: a kertben a füves terület nagy részét cserélnem kellene, mert vastagnak tűnnek a fűszálak (nem gondolnám muharnak, nem terül szét annyira, csak vastag), nem egységes az összkép, de van két diófa , két fenyő is, lehet-e glialkázni ősszel, hogy a fáknak ne legyen semmi bajuk?  .. vagy csak ássam fel, vessem felül, vagy hogy csináljam? előre is köszi a választ....

Samubá Creative Commons License 2020.07.05 0 0 85989

A csomóba mosott fűmagot fel kellene söpörni és újra szétszórni a foltokon a környzetében , kevés homokkal takarni vagy csillagkapával bemunkálni. Az a baj hoyg a nádképű később csirázik az angolp meg kijött. Remélem még nem száradt ki nagyon a fűmagod és életképes. Ha csomóban marad akkor csomósan kel ki és magát is ritkítja, meg csúnya is lesz, mert ahonnan elmosta ott ritkás lesz nagyon a gyep, de jön majd a muhar ilyenkor egyébként is.  Ősszel pótlásra számíthatsz. 

Előzmény: tannoyfan (85982)
Samubá Creative Commons License 2020.07.05 0 0 85988

Nem sok kedvem van nyáron filozofálni, de legyen; átnézem az írásbafoglalt gondolataidat. 

 

Én nem vagyok szaki, de mikor permeteztem, akkor én reggel csináltam és utána indítottam az öntözöt.

Mindazonáltal leírom újra (még ha sokan butaságnak is tartják), hogy tudomásom szerint 2 iskola van ezen a téren:

 

1. A füszálak legyenek mindig tökéletesek (mint a paradicsomok a Lidl-ben): ennek receptje a megfelelö öntözés, nyírás és szellöztetés mellett a mütrágya és a gombaölö megfelelö mennyiségü és ritmusú használata.

 

Nálam a gyep akkor lesz pázsit ha pázsitnak nyírják. A fenntartás, ha csak nyírják akkor extenzív, ha tápanyagozzák is akkor félintenzív, ha öntözik is és  növényvédelmet iskap akkor intenzív, és ha mindezen kívül még spéci, a fenntartási célnak elvárt talajkeveréket is alkalmaznak, akkor szuper intenzív. 

 

2. A gyep maradjon a természet része, nem egy müvileg fenntartott zöld szönyeg: öntözés, nyírás, szellöztetés ugyanaz, viszont a tápanyag ellátás természetes(ebb) és a kémiai fegyverek bevetése ellenjavallt.

 

Azt talán el lehet fogadni, hogy legyen a kerti pázsit természetközeli, és minél természetesebb anyagokat használok a fenntartásában, de a fű gombásodása ott is megjelenik, ahol  nincs elég nitrogén, és más növények települnek be jelezve a körülményeket. pl vadvirágos gyep telepítésnél. Tipikus példa azonban a művelt kert gyomosodása után kialakuló, természetes növényzet nyírása és ami ott kialakul azt kezelem pázsitként csak nyírással a többit a természetre hagyva. 

 

 

Az 1. megoldás gyakorlatilag az "élö szövet a ...vázon", ugyanis a talaj mikroéletének nagy része elpusztul, marad fizikai közeg gyanánt, ami a gravitáció ellenében tartja a füvet és a rálépöket (tápoldaton növö paradicsom és saláta esete, ahol ugyanezt a szerepet egy tál(ca) tölti be).

 

No ez azért nem ilyen egyszrű, hogy finom legyek. Annyi vegyszer és más sosem megy ki amennyitől ( most nem akarok belemenni az agrártudomnyokba.) a talaj élet totál kipusztulna. A nitrogéntől pl a szervesnyag bontó élőlények felszaporodnak és képesek elvonni a fűtől a nitrogént ha nincs elég, pl ettől is sárgul a füved. 

 

A 2. megoldás szinte biztosan nem eredményez tökéletes gyepet, márcsak azért sem, mert a természetes trágyák nem tartalmaznak akkora mennyiségü nitrogént, mint mü társaik, de azért szép lesz és természetesebb (azért nem írtam természetest, mert egy monokultúra sosem lesz természetes).

 

Az hogy mennyi nitrogén megy ki egy területre attól függ hogy a hordozó anyagból mennyit adok ki. Azt sem lehet össze-vissza csinálni. Nézd meg, ha érdekel, a nitrát érzékeny területek tápanyag ellátás törvényi szabályozását. Az a jó pázsit ami megnyugtat ha ott vagy. 

 

Egyesek szerint a gombásodás fö oka nem az, hogy a gyep a sürüsége miatt befülled, hanem az, hogy alatta a talaj vízháztartása nem megfelelö. Ott éldegélnek az általunk gyülölt gombák, mert megfelelö számukra a környezet és néha aljas módon kibújnak a mi féltve szeretett zöld szönyegünkre. Furcsa módon a gömbaölö permetezés utáni belocsolása nem hoz végleges megoldást, viszont a müanyagok hatására a talaj szerkezete egyre kedvezöbb lesz a gombák számára. Állítólag! - mivel én nem vagyok se biológus, se kertész. Ha nagy marhaságot írtam, akkor a hozzáértök remélem kijavítanak, mert akkor megint tanulok valamit.

 

Nincs itt semmilyen befülledésről szó! Van egy fű a mi érzékeny bizonyos gombákra, van a gomba ami ott van a fű mellett, és egyszer megjön az a kedvező környezeti feltétel ami mellet a gomba megtámadja az élő füvet amit eddig nem tett. A fertőzés jöhet talajból, levegőből, egyaránt, de erjeszteheti a fűnyírás és kiválthatja az öntözés is, az egyes fűfajták érzéknységéről nem is beszélve. No és minden évszaknak vagy akár hónapnak, megvan  a maga fűkárosító gombája.  Végleges megoldást nem hoz a növényvédelem, mert a vegyszerek hatása tartama elég rövid és azt is lenyírod ami a fűben van. A beöntözés csak arra jó, ami talajból is felszívódik vagy ott is hat, hogy már a gyökerétől védje a füvet, mert godolom ismered, hoyg a hatóanyag a növényben csak a  csúcs felé áramlik, alul nem véd semmit ahol nem permetezted. 

 

 Sajnálom, hogy Samubá nem szólt hozzá, mert ö ismeri a gomba fajtákat is. De akár várhatsz is. Nálam is gombás egy kicsit itt ott már 1-2 hete (gondoltam is, hogy felteszek egy képet "kicsit foltos, kicsit gombás, de a miénk" felirattal a Tanú után szabadon :-)). Reggelente, meg fünyíráskor meg szoktam nézni, hogyan, mennyire változik és egyelöre nem permeteztem semmit. Dithane van a fiókban és ha úgy ítélem, lefújok majd pár durvább foltot, de inkább dolgozom a talaj javításán, alacsonyan tartom a fü magasságát és talán meg is fésülöm majd rugós gyepszellöztetövel, hátha a jobb szellözés is segít egy kicsit.

 

Nos, ha már megszólítottál, akkor részemről ez a tényszerű vélemény. A gomba terjedése az időjárástól is változik, nem mindegyik irtja ki a füvet csak a levelét. Amíg nincs gmba nem kell velefoglalkozni, de ha egyszer megjelent akkor vissza fog térni amikor eljön az ideje. Egy meleg zivatar pl beindíthatja a píthumot, ami sec perc alatt kiviszi az angolperjét mindenestől mire védekeznél.

A fű sűrűség és magasság nem akadály. A gyep ritkulását elérheted úgy is ha össze vissza nyírogatod időben, megritkul az magától is, most legfelejebb a muhar fog megjeleni ha rövidítesz és ritkítasz. 

 

Remélem nagyon nem hagytam ki semmit. További sikereket 

 

 

 

 

 

Előzmény: muresz (85946)
tannoyfan Creative Commons License 2020.07.05 0 0 85987

Köszönöm!

Előzmény: sza_attila (85983)
Samubá Creative Commons License 2020.07.05 0 1 85986

A két hónapos vetés az kb 6 hetes kelés lehet. Próbálkozhatsz muhar ellen a Puma permetezésével . Más nem viszi ki de az sem elég  már ha idősebb  a muhar, viszont ha a fű nem elég idős akkor azt is megkaphatja. Ápold, várd meg a tavaszt, addigra a muhar elpusztul és késes szellőztetővek ki tudod szedni, bár a fiatal vetést az első évben nem szoktuk késezni. A következő évben a sűrű gyepben nem jön ki a muhar, tehát főleg a nyírásra kellmejd figyelni. 

Előzmény: T_H (85944)
bertuka Creative Commons License 2020.07.05 0 0 85985

Üdv Mindenkinek! a Bumper helyett mit lehet használni a hármasban?

bertuka Creative Commons License 2020.07.05 0 0 85984

Kedves Zlota!

Én nem tudtam szerezni Bumpert, megirnád priviben, hol vetted. Nagyon hálás lennék. üdv Mária

Előzmény: zlota (85943)
sza_attila Creative Commons License 2020.07.04 0 0 85983

A legkisebb bajt úgy okozhatod magadnak a továbbiakban, hogy megvárod, mi lesz ebből szeptemberig, majd felülveted. Aztán lehet, jó lesz anélkül is.

Előzmény: tannoyfan (85982)
tannoyfan Creative Commons License 2020.07.04 0 0 85982

Jó estét,
a tavaszi nagy kertalakítás eljutott oda, hogy a kert egyik eddig nem hasznosított sarkába (kb. 140nm) füvesítettünk egyet. Minőségi csepeli homok a talaj, ezt mintegy 350 zsák(!!) gombakomposzttal sikerült egész jól feljavítani. A második gyomirtás után (június vége) olvastam itt a fórumon, hogy ha jót akarok, akkor biza már lecsúsztam a fűről, vessünk inkább Ősszel... No sajnos elkövettem azt a hibát, hogy erről megkérdeztem a főnökasszonyt is, aki hallani nem akart a dologról, instant get, instant gyep, füvesítünk, pont. Oké, múlt vasárnap scotts kézi szóróval kitoltam a kb. szükséges 4kg Toscana-t, hozzá new grass tápot, a talajt előtte gereblyével felkapirgáltam, majd a vetés után hengerrel adtam nyomatékot neki. A végeredmény tetszetős lett, automata beállít, napi 4x fél óra öntözés, egy percig nem volt száraz (sem vizes) terület sehol, vártuk a csodát. A csoda sajnos egy nappal korábban jött, a vasárnapi vetést a most csütörtöki özönvíz elmosta. A sors fintora, hogy pénteken megjelentek az első fűszálak, ma pedig már egészen kis területek kivételével már zöldell mindenhol. Igen ám, de nem jön ki a matek, mert az eső több nagy pocsolyát hozott létre, melyek az özönvíz vége után 5 perccel már el is tűntek, ellenben nem kevés, marékkal mérhető fűmagot otthagytak egy csomóban.
Hirtelen felindulásból úgy vélem, hogy a gyorsan kelő fűfajta megúszta, míg a később gyökeret verő társai egy csomóban végezték a pocsolya közepén. Ez így Toscana light, tuti nem azt fogom kapni, amire számítottam. A jövő hét elejére tervezett hidegfront miatt most nem biztos, hogy rá kéne tolni másik 4kg fűmagot, de az is felmerült, hogy a mostani állapotot gyomirtó általi halálra ítélem, és megvárom a szeptembert.
A szakértő urak véleményét szeretném kérni, mit kezdenének ezzel a faramuci helyzettel?
Előre is köszi!

dokiki Creative Commons License 2020.07.04 0 0 85981

Én ilyet vettem, elsősorban az ára volt a döntő,majd meglátjuk milyen.A reklámszöveg nem érdekelt annyira.

 

 

 

https://www.mutragya.hu/nitrophoska-perfect-npk-15-5-20-25-kg

 

muresz Creative Commons License 2020.07.04 0 0 85980

Nálam is 5-8, de elég régen ment, mert 2-3 naponta öntözödik természetesen. Egyetlen szépséghibája, hogy délutánonként...

Előzmény: ginolaginola (85975)
Tomo75 Creative Commons License 2020.07.04 0 0 85979

Mindenki azt szór ki, amit akar. Nekem a Yara 23-7-7 tökéletes, 3-4 alkalommal használom egy idényben. Télre pedig normális P-K műtrágyát szórok.

 

Előzmény: petrol. (85977)
Tomo75 Creative Commons License 2020.07.04 0 0 85978

Nálam 4-kor indul és 7-kor fejeződik be a locsolás. Már nagyon régen nem ment, 8 hete nem használtam, rengeteg eső esett.

Előzmény: ginolaginola (85975)
petrol. Creative Commons License 2020.07.04 0 0 85977

Azért az a 20 % különbség nagyon sok tud lenni. Amit utána írsz azzal abszolút egyetértek, jól leírtad.

Amit írtam, az 2 tapasztalt, megyeszékhelyen és környékén dolgozó kertészmérnök kertépítő ismerősöm tapasztalata. Ők tavasszal és nyáron már évek óta az Agromaster-t szórják az ügyfeleknél. Nagyságrendileg több tíz hektárról van szó, amit így kezelnek évi szinten, tehát releváns tapasztalatról beszélhetünk. 

Egy 25 kilós zsák belőle mondjuk 10-12 ezer ft, míg egy 15 kilós Stress Control/Maintenance mondjuk 15-16 ezer ft. Mindkettőt ugyanúgy 2 havonta szórjuk, vagy esetleg az Agromaster-t 1-2 héttel korábban. Persze értem én, az egyik csak szántóföldi alap műtrágya, a másik meg egy profi gyeptrágya, de ez olyan szintű árkülönbség, ami borzastóan irreális, ezáltal nem lehet racionális választás. Nyilván utóbbinál meg kell fizetni a brutál marketinget is, meg azt az életérzést, hogy én Landscaper-t használok. :) 

Különbség csak a télre vonatkozóan van, ott már nem mész messzire az Agromaster használatával, ott jól jön a 4-5 hónapos Pre-Winter.

Előzmény: mxxxx (85852)
dokiki Creative Commons License 2020.07.04 0 0 85976

Én 5-kor indítom,ekkor még nem fúj a szél sem.

Előzmény: ginolaginola (85975)
ginolaginola Creative Commons License 2020.07.03 0 1 85975

Lehet amatőr kérdés, de a hajnali öntözés az órában kifejezve mit takar? Mondjuk napfelkelte környéke?

Tomo75 Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85974

A gyepre kell a legtöbbet költeni. Én folyamatosan csökkentem a területet. Bekerül áfonya, málna, szamóca, ... amiknek számomra nagyobb értelme van.

Előzmény: tothjozsi96 (85967)
Akosauto Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85973

Szia,

én egyszerre szórtam ki a fűmaggal, ez everris-shopban is ezt ajánlották, nekem bevált. A magból is, trágyából is 30g-ot szórtam ki szórókocsival.....

Előzmény: hantorish (85969)
Tomo75 Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85972

Sok kertben van kutya, eszi a füvet. Nem igazán jó a megmaradt permetszert mindig a fűre fújni. 

Abban igazad van, hogy túl van tolva a permetezés. Vannak bio szerek, amik segítenek pl: trifender, polyversum.

Előzmény: apci500 (85965)
wtman Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85971

Szia Ákos! 

 

Majd felhívlak, de addig is a ProSelect Thermal Force fűmagnak nézz utána! Én ezt fogom kipróbálni ősszel, lesz, ami lesz!

Előzmény: hakos1987 (85961)
wtman Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85970

Legközelebb kipróbálom!

 

Előzmény: sza_attila (85953)
hantorish Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85969

Sziasztok, 

 

A ICL New Grass gyepstarter 16-25-12 füvesítéskor hogy érdemes használni? Megfelelő, ha majd a füvesítés előtt 1 nappal kiszórom és belocsolom alaposan? (Füvesítést követően azért nem szeretném, mert eléggé kötött a talajom és amennyi vizet a műtrágya szerintem igényelne, a fűmagnak már ártana...). 

 

Illetve még egy kérdés. Új fű esetén elegendő az útmutatóban lévő mennyiség, vagy érdemes kicsit jobban megszórni?

 

 

Köszi a válaszokat!

 

 

pockond Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85968

Nekem everris uniform van. Eléggé nagyon drága volt. Olyan értelemben nem vagyok oda érte, hogy messze nem uniform, sőt. DE!! Ellenálló mint a fene, amit írtak is az összetevőkél, hogy mind ellenálló nemesítés. Semmi vegyszert nem fújok rá, nem gombás, nem beteg, vagy ha igen, akkor nem látszik rajta és kiheveri. Most is olyan sűrű, mint a kefe (pedig tavaly brutális pajortámadás volt és tavasszal sem tudtam foglalkozni vele, május elején kezdtem hozzá, 1 hónap alatt kefe lett). Ez persze a műtrágya miatt van, szóval az kell neki

Valószínűleg (biztos) nem ilyet vennék ha megint kellene, de tuti, hogy olyan prémiumot (everris, barenbrug, stb), amihez kifejezetten írják, hogy ellenálló fajták.

Előzmény: tothjozsi96 (85964)
tothjozsi96 Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85967

Szia!

 

- Igen, kutam van. Öntöző rendszerem nincs, nem is szeretnék. Kézileg locsolom a füvem.

- A talaj amit elvetnék az vagy 40 évig volt trágyázva főleg tyúktrágyával. A többi helyen is jó a talaj, tehát a jelenlegi fű ami vetve van (nem tudom milyen fajta), teljesen jól bírja.

- Anyagilag nem szeretnék sokat rászánni, max évente 20 ezer forint.

- Értem, persze. Van sok fa, szoktam permetezni, akkor erre figyelek, köszönöm.

- Igen, ezt is megfogadom. Van egy nagy kb 500-1000 liter közötti kézileg épített kisméretű téglával falazott komposztáló gödröm, ebbe szoktam a füvet is bele burítani illetve tegnap volt az első gyepszellőztetésem, azt is beöntöttem.

Előzmény: apci500 (85965)
Juve197303 Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85966

Sziasztok, kellene egy kis segítség.

Május elején füvesítettem 120 nm-en, tudom hiba volt. Eleinte gyommentes volt, azonban mostanra brutálisan elterjedt a talpas muhar. Kézi gyomlálás már lehetetlen. Arra gondoltam, hogy szeptemberig hagyom a francba, majd akkor gyepszellőztetővel kiszedem a nagyját és felülvetem, a fűmagokat termőföldel fedném be. Egyébként Agro-Largo stadion sport fűmaggal vetettem, gondolom a felülvetést is ezzel kellene csinálni. (vagy nem?)

Minden tanácsot szívesen fogadok, tavaszra szép gyepet szeretnék:)

apci500 Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85965

- Kutad van?

- Milyen a talaj?

- Mennyit szánsz rá évente? (20 ezerből már annyi műtrágyát vehetsz, hogy nem győzöd nyírni!)

- A "minőségi" fűmag nem feltétlenül azért drága mert kényes. A Barenbrug Watersaver, vagy a Toscana rengeteg vizet spórol meg neked.

- A permetezés itt túl van misztifikálva. Ha van rózsád, tujád, gyümölcsfád, akkor azokat kell permetezned. A maradék szert meg kifújod a füvön azokra a helyekre, ahol pl. jelentkezhet a gomba.

- Mulcsozós fűnyírót ésszel használva, plusz a nyesedéket komposztálva sok műtrágyát tudsz spórolni.

 

Előzmény: tothjozsi96 (85964)
tothjozsi96 Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85964

Kicsit összetettebb kérdésem volna,

 

A gyep nem a legszebb nálunk, kopottas itt-ott, gazos, de a talaj se egyenletes.

Szóval bőven van baj.

 

A kert el lesz füvesítve, viszont itt merül fel bennem a kérdés hogy most mit érdemes számomra?

Szeretnék szép gyepet, gondoznám is, de nem vagyok hajlandó vegyszerekkel permetezni a füvet és trágyázni is maximum csak vetéskor, vagy évente 1-2 alkalommal, maximum.

 

A telek 850m2, ebből 150-200m2 a kert, amit elvetnék fűmaggal.

A füves részem kb. 600m2.

 

Itt az érdekes része a dolognak, hogy érdemes-e jó minőségű magot vennem?

 

Hogyha nem fogok használni vegyszereket meg gyomirtót, akkor a minőségi fűmagnak mi értelme volna?

Remélem érthető a kérdés, nem azzal van a bajom hogy egyszer meg kell fizetnem a jó fűmagot, hanem ahogy olvasgatom a topik-ot, azért a szép gyepnek fenntartási ára is van.

Mindenféle trágya, gyomirtóval fújni többször is, nem tudom mik az árak pontosan, de gondolom hogy évente nem 20 ezer forint megy rá a szép gyepre, esetemben a füves rész legalább 600m2.

 

Gyepszellőztető gépet vásároltam már, annak látom értelmét hogy jót tesz a fűnek.

Viszont megköszönném ha valaki leírná hogy a vegyszerek nélküli fűhöz van-e értelme mondjuk Barenbrug vagy hasonló magokat vásárolni.

 

Köszönöm.

zlota Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85963

Köszönöm!

Este/éjjel elpermeteztem a 10 litert 175m2 területre. Lehet duplájára is elég lett volna. Fogalmam sincsen. 

Az a gond, hogy nem tudom mekkora dózis kell, mert gyümölcsre van... 

Nem öntöztem csak reggel. Továbbra is segítséget kérek, mert nem tudom permetezés után mikor kell öntözni. 

levytee Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85962

Szerintem eláll az egy darabig... legalábbis nekem ez a tapasztalat

Előzmény: egonca (85955)
hakos1987 Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85961

Köszönöm, az már nagyjából dereng akkor, hogy mikor és mit kell tennem.

Már csak a fűmag a kérdés, hogy kétféle Toscana létezik, mi a kül. és melyik jobb, illetve hogy milyen, esetlegesen olcsóbb alternatíva lenne rá (akár Barenburg, akár ICL). 600 m2 felületre, vannak gyümölcsfák, árnyékos részek és agyagos talaj (amit most feljavítok kicsit). Nem szeretnék gomba ellen permetezni, és ezt a kritériumot az eddigi Kite Presto fűmag is teljesítette, jó ellenálló képességű kell legyen.

Előzmény: nO_niC_k (85960)
nO_niC_k Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85960

Szia, én ugyanezt csináltam végig tavaly ősszel, aug elején totálissal lefújtam utána rotakapával lazítottam és hengereltem többször, így szept 9. tudtam vetni. Elég sok gyom jött ki a kelesztő öntözésnek köszönhetően, amivel tavaszig szemeztem és végül a műtrágya, nyírás, térdelés kombó tüntette el májusra. Nekem 180 nm van, 600 négyzetméteren a kézi gyomlálást nem csinálnám. :)

 

Ha újra akarnék füvesíteni, akkor az első totális írtás és a talaj tisztítása, elegyengetése után kb. két hétig kelesztő öntözést csinálnék és ami kikelt gyom azt újra fújnám totálissal. Elhalt növényektől megtisztítanám és ezután vetnék meg nyomnék starter műtrágyát, így valószínű drasztikusan lecsökkentheted a fűvel kelő gyomok számát.

Előzmény: hakos1987 (85956)
hakos1987 Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85959

Köszönöm, minden véleményt szívesen meghallgatok. Leszedni nem szívesen szedném le a tetejét, mivel nagyon gödrös, göröngyös, ezért a rotálás után el tudnám egyengetni újra, megkeverve komposzttal és homokkal. Ezért is inkább gyomirtóznám, a legkisebb fokozaton történő vágással utána meg a száradó fűnyesedéket eltávolítanám. Viszont ezek szerint nem célszerű csak egyszer lefújni, érdemes megvárni míg újra kikelnek a gazok.

Az idővel az a gondom, hogy asszony megöl, ha a gyerekek nyáron nem tudnak kimenni az udvarra. Szeptembertől meg ovi, úgy már nem lenne akkora érvágás... csak hát az időjárás kérdéses, van, hogy szeptemberben még 30 fokok vannak, meg persze lehet 15 fok is... ki tudja...

Előzmény: Tomo75 (85958)
Tomo75 Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85958

Magánvéleményemet írnám le, nem vagyok kertészmérnök. Telepítettem újra régebben én is gyepet. Én nem rotáltam, hanem leszedtem a régi gyepet ásólapáttal, igaz csak 250 négyzetméterről. Egy Bobcat nagyon hamar le tud szedni pár centit. Én ezt augusztus elején tenném, aztán öntözném 1-2 hetet és gyomírtóznám. Szeptemberben vetés.

Ha mégis rotálnád, akkor tedd minél hamarabb, aztán öntözd és a kijövő gyomok ellen használj gyomírtót. Ezt érdemes kétszer is elkövetni. Szeptember elején pedig lehet vetni.

Előzmény: hakos1987 (85956)
Tomo75 Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85957

Nem tartható el!

Minden permetszer bekeverés utáni használatra van.

Előzmény: egonca (85955)
hakos1987 Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85956

Sziasztok!

 

Ősszel úgy terveztem, hogy mivel az egész udvarom baromi gödrös lett (4 éve építkeztünk, utána feltöltéskor 20-50 cm ment rá, agyagos talaj, aztán felástam az eresz esővíz elvezetés miatt, majd öntözőrendszer miatt), újra csinálom a füvesítést (600 m2 felületen). A tervem az, hogy gyomírtó, várok kicsit, levágom nagyon rövidre, majd ha kiszáradt, akkor át rotálom, homokkal és komposzttal átforgatom, elegyengetem, henger, gereblyézés, magvetés starter műtrágyával, megint hengerezés, öntözés.

Kérdés az, hogy ez így megfelel kb, ahogy leírtam?

Másik: úgy döntöttem, Toscana-t vetnék, viszont azon túl hogy baromi drága lett és szerintem kéne 3db 10 kg-s zsák, feltűnt egy dolog: először is, egyre kevesebb helyen kapni, és megváltozott az összetétele is, mintha új termékként megjelent volna a Proselect Toscana, aminek az egyik összetevője a "Festuca arundinacea ’Avanger’ 40%" helyett "Festuca arundinacea ?Gazelle 2? 40%" lett. Ami feltűnt még, hogy lassabb növekedést ír a ritkább fűnyírás reményében.

Kérdés az: gazdaboltban van még elvileg a "régiből", szerezzem be most, mert az a tuti, vagy majd jó lesz az "újabb" is és ráérek?

Másik: mikor álljak neki az egész folyamatnak? Úgy terveztem aug. végén elég lepermeteznem, szept. közepén pedig jöhet a földmunka, 1-2 hét múlva szept. végén pedig vetés.

Köszönöm előre is a segítségetek!

egonca Creative Commons License 2020.07.03 0 0 85955

Sziasztok!

 

Bekevert (maradék) Gyomstop (Pázsitmester) meddig tartható el esetleges későbbi felhasználásra?

Akosauto Creative Commons License 2020.07.02 0 0 85954

Nálam is kezdődik a foltosodás. Gomba lesz ez is? Mitől ez a sok gombásodás mostanában, nálunk a régi kertben és a szülőknél, meg máshol sem hallottunk nagyon ilyesmi problémáról, vagy a mostani sok eső az aránylag friss vetéssel együtt, vagy mi lehet e mögött?

Kapirgálom, nyírom, gondozom :) , de én sem permetezném, ha nem muszáj. Vagy mit mond Samubá, én is kíváncsi lennék?!

( élőben más képet mutat, valahogy ezek a mostani telefonok tényleg szép képeket csinálnak, kicsit túl jók a színek, persze jó az igazi is, de valahogy fotón kevésbé jönnek ki a hibák, gyomok, foltok, stb... :) )

sza_attila Creative Commons License 2020.07.02 0 0 85953

A folyékony levéltrágya felgyorsitja a folyamatot, mert gyorsabban megy le a méreg a gyökérrendszerbe. Én mindig használom.

Előzmény: wtman (85950)
wtman Creative Commons License 2020.07.02 0 0 85952

A szerek leírásának megfelelően keverd ki a koktélt és permetezd ki. A Ridomil gold kontakt hatóanyaga ugyanaz, mint a Dithane hatóanyaga. Szerintem ez a kép alapján rizoktónia, de az életemet azért nem tenném rá. 

Előzmény: zlota (85947)
wtman Creative Commons License 2020.07.02 0 0 85951

A hatáskifejlődést a Gyomstoppra értettem.

Előzmény: wtman (85950)
wtman Creative Commons License 2020.07.02 0 0 85950

Én még soha nem tettem gyomirtóhoz műtrágyát.

 

Nekem az a tapasztalatom, hogy az ellenállóbb gyomoknak simán kell 4-5 hét, mire a hatás kiteljesedik.

Előzmény: baptistabarry (85930)
wtman Creative Commons License 2020.07.02 0 0 85949

Valójában meg is válaszoltad a hözzászólásodban, hogy miért nem bírja a ritkább öntözést a füved. Valószínűsíthetően sekélyen gyökerezik (legalábbis az MP rotátoros részen) a gyakori, de kevés víz miatt. Nem csoda, hogy kiszárad, hiszen arra lett kondicionálva, hogy folyamatosan jön a víz.

Előzmény: BBéci (85925)
Viktorinogsz... Creative Commons License 2020.07.02 0 0 85948

Köszönöm. 

Előzmény: Samubá (85941)
zlota Creative Commons License 2020.07.02 0 0 85947

Köszönöm!

Reméljük Samubá is hozzászól!

Sajnos élőben rosszabb mint a képen. Attól félek sok helyen vége a fűnek!

Megvettem a 3 féle permetszert amit ítt találtam, 

 

Amistar Bumper Ridomil Gold

 

bumpert is kaptam még. 

Ha tudnám mikor melyiket, öntözzem - e utána...??? 

Előzmény: muresz (85946)
muresz Creative Commons License 2020.07.02 0 0 85946

Én nem vagyok szaki, de mikor permeteztem, akkor én reggel csináltam és utána indítottam az öntözöt.

Mindazonáltal leírom újra (még ha sokan butaságnak is tartják), hogy tudomásom szerint 2 iskola van ezen a téren:

 

1. A füszálak legyenek mindig tökéletesek (mint a paradicsomok a Lidl-ben): ennek receptje a megfelelö öntözés, nyírás és szellöztetés mellett a mütrágya és a gombaölö megfelelö mennyiségü és ritmusú használata.

 

2. A gyep maradjon a természet része, nem egy müvileg fenntartott zöld szönyeg: öntözés, nyírás, szellöztetés ugyanaz, viszont a tápanyag ellátás természetes(ebb) és a kémiai fegyverek bevetése ellenjavallt.

 

Az 1. megoldás gyakorlatilag az "élö szövet a ...vázon", ugyanis a talaj mikroéletének nagy része elpusztul, marad fizikai közeg gyanánt, ami a gravitáció ellenében tartja a füvet és a rálépöket (tápoldaton növö paradicsom és saláta esete, ahol ugyanezt a szerepet egy tál(ca) tölti be).

 

A 2. megoldás szinte biztosan nem eredményez tökéletes gyepet, márcsak azért sem, mert a természetes trágyák nem tartalmaznak akkora mennyiségü nitrogént, mint mü társaik, de azért szép lesz és természetesebb (azért nem írtam természetest, mert egy monokultúra sosem lesz természetes).

 

Egyesek szerint a gombásodás fö oka nem az, hogy a gyep a sürüsége miatt befülled, hanem az, hogy alatta a talaj vízháztartása nem megfelelö. Ott éldegélnek az általunk gyülölt gombák, mert megfelelö számukra a környezet és néha aljas módon kibújnak a mi féltve szeretett zöld szönyegünkre. Furcsa módon a gömbaölö permetezés utáni belocsolása nem hoz végleges megoldást, viszont a müanyagok hatására a talaj szerkezete egyre kedvezöbb lesz a gombák számára. Állítólag! - mivel én nem vagyok se biológus, se kertész. Ha nagy marhaságot írtam, akkor a hozzáértök remélem kijavítanak, mert akkor megint tanulok valamit.

 

Szóval a kérdésedröl a testépítö körökben kezdöktöl elhangzó "Mit szúrjak be, hogy úgy nézzek ki, mint a Mr. Olympia" kérdés jutott eszembe. De a helyzet nem ilyen egyszerü. Lefújhatod az említett szerekkel, söt lehet, hogy szükséges is, hisz tényleg van olyan gomba fajta, ami rövid idö alatt nagy pusztítást tud végezni. Sajnálom, hogy Samubá nem szólt hozzá, mert ö ismeri a gomba fajtákat is. De akár várhatsz is. Nálam is gombás egy kicsit itt ott már 1-2 hete (gondoltam is, hogy felteszek egy képet "kicsit foltos, kicsit gombás, de a miénk" felirattal a Tanú után szabadon :-)). Reggelente, meg fünyíráskor meg szoktam nézni, hogyan, mennyire változik és egyelöre nem permeteztem semmit. Dithane van a fiókban és ha úgy ítélem, lefújok majd pár durvább foltot, de inkább dolgozom a talaj javításán, alacsonyan tartom a fü magasságát és talán meg is fésülöm majd rugós gyepszellöztetövel, hátha a jobb szellözés is segít egy kicsit.

Előzmény: zlota (85943)
Janusz1979 Creative Commons License 2020.07.02 0 0 85945

Dithane -t érdemes még egyszer kijuttatni? Bő másfél hete lefújtam már a füvet.

T_H Creative Commons License 2020.07.02 0 0 85944

Kb 2 honapos vetés,

Eddig mar 5-6x nyirtam.

Niagara fűmag.

Előzmény: Samubá (85923)
zlota Creative Commons License 2020.07.02 0 0 85943

Azt olvastam itt, hogy a gombánál 1 nap is számít!

 

Amistar Bumper Ridomil Gold 

Vagy a Bumper helyett a Zopas legyen inkább?

 

A permetezésről:

Este csináljam ugye? Momdjuk 20 órakkor megfelelő? A beöntözést mennyi időn belül?

 

Előzmény: zlota (85932)
Samubá Creative Commons License 2020.07.01 0 0 85942

Szia 

Jól emlékszel a homok nem tartja a vizet, de homok és homok között is van különbség. Úgy csináld ahogy a füvednek a legjobb és neked is tetszik az eredmény. 

Előzmény: dokiki (85928)
Samubá Creative Commons License 2020.07.01 0 0 85941

Nem hiszem hoyg ártana a tujának, kivéve,ha meszes és esetleg megfogja a levelét, de gondolom a többi öntözésnél is kapnak nemcsak a frissítóből. 

Előzmény: Viktorinogsz... (85927)
Samubá Creative Commons License 2020.07.01 0 0 85940

Nem fontos a homok de árthat ha vastagon megy valahová. kb 3mm fedés elég 5mm-nél több már sok, bár tavasszal elbírja, de nyáron nem. 

Az angolperje ritkulni fog 2-3 év alatt. Egyenletes vetés után egyenletes kelés várható és megmaad a gyep harmonikus megjelenése is. 

Előzmény: ginolaginola (85938)
Samubá Creative Commons License 2020.07.01 0 0 85939

Ügyes!

Ne vedd zokon, tudod egy jóbarát az mindent megbocsájt:)))))))))

Előzmény: fcbfun (85929)
ginolaginola Creative Commons License 2020.07.01 0 0 85938

Rendben, köszi szépen az iránymutatást.

Akkor szeptember elején lesz a felülvetés. Érdemes a csillagkapás bedolgozás után pluszban még virágfölddel vagy kvarchomokkal fedni plusz valami tápanyag, pl. biomassa?

Nem fog elütni, hogy eredetileg a vetett fű angol perje túlsúlyú volt, S Toscana meg nem az...

Előzmény: Samubá (85935)
Samubá Creative Commons License 2020.07.01 0 0 85937

Nemcsak az én tapasztalatom, hanem a régi elődök/kertészek is ezt javasolták, amikor a talaj szerkezetét vették alapul az öntözéshez. Természetesen a helyi gyakorlat mutatja meg mit érdemes és lehet csinálni. Járt utat a járatlanért el ne hagyd, szól a mondás. 

 

Az öntözés gyakoriságát tavasszal kell belőni, évközben már megsínyli a fű.  Én az figyelem, hoyg milyen mélyre megy a gyökér. A gyakori öntözéstől sekély lesz a begyökeresedés, a ritkán sok víztől pedig mélyre megy a gyökere amint keresi a vizet. Minél kötöttebb a talaj annál ritkább öntözés egyre több vízzel és fordítva... 

 

Előzmény: BBéci (85925)
Samubá Creative Commons License 2020.07.01 0 0 85936

A hőséget úgy értem, hogy ne legyen 20-30 fok meleg hanem hűvösebb ahogy írod. Fő hogy ne égessen a permetszer. 

Előzmény: baptistabarry (85930)
Samubá Creative Commons License 2020.07.01 0 0 85935

Tavaly a tuja alatti részek "kikoptak" és a garázs mellett is, ott felül vetettem Toscánával, ami láthatóan elüt a többitől. Érdekes, hogy ezek a részek egészségesek.

 

Érdekes, de biztató hogy miden OK lesz.

 

Jó ötlet e késő ősszel alapos szellőztetés után felülvetni az egész területet Tosccanával, hogy jövőre egységesebb legyen? Vagy ezt nem jó ötlet?

 

Jó is meg nem is.

A felülvetés jó ötlet.

A késő őszi felülvetés nem jó ötlet. 

A vetés, felülvetés optimális időpontja nyárvégén, ősz elején van. Próbáld meg szeptember első hetére időzíteni a felülvetést, ja és a szellőztetést csináld késessel, hogy a mag könnyen bejusson a kés által vágott barázdákba. Én ilyenkor is csillagkapával szoktam bedolgoznia fűmagot úgy biztosabb a kelés. 

 

Előzmény: ginolaginola (85919)
zlota Creative Commons License 2020.07.01 0 0 85934

milyen szer javasolt? 

Előzmény: muresz (85933)
muresz Creative Commons License 2020.07.01 0 0 85933

Nekem gombának tűnik. Kezdödhet a véget nem érö, szisztematikus harc. Vagy nevezzük növényvédelemnek.

Előzmény: zlota (85932)
zlota Creative Commons License 2020.07.01 0 0 85932

Hát eeez mi lehet?

 

Tavaszi telepítés. Mit tegyek a foltok ellen?

nessh Creative Commons License 2020.07.01 0 0 85931

Sziasztok,

 

Ma estére terveztem permetezni a gyepet trifenderrel. Az lenne a kérdésem hogy ez mehet-e együtt amalgerollal?

Ja és még egy, utána kéne öntözni?

 

Elöre is köszi!

baptistabarry Creative Commons License 2020.07.01 0 0 85930

Tegnap este lefújtam Bofix-szel mindent, amit akartam: főleg apró szulákot. Remélem nem volt korai, kb virágzás előtt 2-3 nappal van.

 

Viszont elfelejtettem belekeverni levéltrágyát, lehet utólag? Direkt levéltrágya kell, vagy jó az is, amit a talajra kell kiszórni, de feloldom vízben és azt permetezem rá?

 

 

#85882 Samubá

A hőséget hogy érted? Forró napokat, vagy hogy ne nappal permezettek? Este fújtam ki, és akkoriban nem volt forróság sem.

Közben azért dolgozik a Gyomstop a cickafarkon. Most már erősen sárgák a növények, és kezdenek elszáradni. Csak furcsa volt, hogy 1 nap alatt megcsavarodott, de utána látszólag napokig nem történt semmi. Ezek szerint mégis történik. :)

Előzmény: wtman (85874)
fcbfun Creative Commons License 2020.07.01 0 0 85929

Nem szép a füvem, de legalább van és nem beton. De, hogy a szomszéd ezen fordul meg a fűnyíró traktorával.....

dokiki Creative Commons License 2020.07.01 0 0 85928

Szia Samubá, én úgy tudtam hogy a homokos talaj nem igazán tartja a vizet. Nekem is ilyen, és nyaron inkább igényli 2 naponta a vizet. Most hogy sok eső volt full sűrű és zöld.

 

Előzmény: Samubá (85921)
Viktorinogsz... Creative Commons License 2020.07.01 0 0 85927

A déli frissítő öntözés azt jelenti hogy néhány milliméternyi vizet kapjon minden nap a normál öntözésen felül? Probléma-e ha körbe a tujákat is éri víz ilyenkor?

Előzmény: Samubá (85921)
bmate89 Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85926

Köszönöm a válaszokat!

Előzmény: Samubá (85921)
BBéci Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85925

Elfogadom, hogy a tapasztalatod alapján - általában - az a jó öntözés, amit leírtál.

Nálam nem vált be a 2-3 naponkénti, négyet meg sem próbáltam. Szomszédom minden nap este 9 körül indítja az öntözést, 30 fok feletti kánikulában dél körül plusz 4-5 perceset is. Nála mindig irigylésre méltóan gyönyörű a gyep. Éppen ezért 23-24 foknál melegebb időben én is naponta öntözök, 18-20 percet az MP rotátoros körökben, 13-14 percet a spray-s körben. 14 év alatt ez vált be.

Előzmény: Samubá (85921)
Samubá Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85924

Igazad van. Ennyi. vagy odafigyelünk vgy nem. 

Előzmény: feca1983 (85896)
Samubá Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85923

Ez inkább muharnak tűnik. Mikori  a vetés? 

Előzmény: T_H (85915)
Samubá Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85922

OK :))))

Előzmény: mxxxx (85914)
Samubá Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85921

Ha nádképűtúlsúlyos akkor gondolom van benne angolp és réti perje is. Most a két napi öntözéstől nincsenek még elég méylen begyökerezve, de lassan átálhatsz a 3 naposra, de figyeld nehogy a Ncs kiszárítsa a másik két gyepalkotót, mert sokkal erősebb a gyökere. Homokos talajon később (jövőre és már ősszel) elég a 4 naponkénti öntözés. Átlagos időben a fű párologtat 3-4 mm vizet ez 12 mm öntözésnél kb 3-4 napig elég. A hőség napokon (300C )emelni kell a vízadagot 20-25 mm ig. A déli frissító maradjon. 

Előzmény: bmate89 (85911)
Samubá Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85920

ABD koktélnál jó az esti kipermetezés, másnapi hajnali locsolás sorrend?

 

Jó lehet ha már megjelent az esti harmata fűben, különben rászárad és ott hat ahová permetezted és nem mosódik le a gyökerekhez. 

 

 

Másik kérdésem, hogy a keserűsó időnkénti kiegészítésként való kiszórása (feltételezve a normális, rendszeres tápanyagozást) milyen gyakran történhet?

A magnézium mehet havonta ha látod a hatását a műtrágya mellett, egyébként fölösleges. 

Előzmény: bmate89 (85910)
ginolaginola Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85919

Köszönöm szépen a válaszokat, tanácsokat, pont holnap nyírok, ezért a legjobbkor.

 

Heti kétszer 10 mm-t szoktam öntözni az kb. 1 óra 10 perc.

18 percre állítottam be 2 órával a nyírás előtt (15 órától) a frissítő öntözést, az kb. 2 mm. Remélem ez jó lesz.

Figyelek arra, hogy kevesebbet nyírjak egyszerre a nyíróval, a pengét megéleztem.

 

Tavaly a tuja alatti részek "kikoptak" és a garázs mellett is, ott felül vetettem Toscánával, ami láthatóan elüt a többitől. Érdekes, hogy ezek a részek egészségesek.

 

Jó ötlet e késő ősszel alapos szellőztetés után felülvetni az egész területet Tosccanával, hogy jövőre egységesebb legyen? Vagy ezt nem jó ötlet?

Előzmény: Samubá (85916)
Samubá Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85918

 

Es vann arra barmi szabaly, hogy kb mennyi vizzel? Ha mondjuk bekapcsolom az ontozot akkor menjen 1-2 percet vagy rendesen aztassam be mondjuk egy  20 perces ontozessel?

 

5 perc legalább kell de a teljes adag sem árt. A lényeg, hogy a gyökéren át is vegye fel a fű a szert és akontakt  a fű tövénél is már a taljon hasson. 

Előzmény: pa91 (85908)
Akosauto Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85917

Köszönöm a tanácsokat Samubá, sokat tanul az ember itt a fórumon, annak ellenére, hogy gyakorlatilag gyerekkorunk óta kertes házban nőttünk fel.😃

Igen, nem egyszerre lett vetve, 2és fél hétvégén, így van ami még csak 4-5 hetes.

Megrendeltem a pre wintert, addig pedig gyomlálunk szépen és nyírom 4 naponta...

Még egyszer köszönöm! 

Szép füvet mindenkinek!

Ákos

Előzmény: Samubá (85906)
Samubá Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85916

Mehet a délutáni frissítő öntözés a nyírás előtt pár órával.

Ilyenkor mennyi mm-t öntözzek és kb. mennyivel előtte?

 

- Annyi víz kell amitől éppen nedves lesz a levél, nem kell annyi mint a déli frissítő öntözésnél. Amíg fel ne szárad a víz a levélről ne nyírj, ez a felszárdás viszont függ a hőmérséklettől és a széltől, változó, de kb egy óra elég szokott lenn. Belemész a fűbe az öntözés után látod a lábadon mennyire vizes, belemész a nyírás előtt és ott már nem vagy alig lesz vizes, de jól esik rajta levegőt ven közben, mert jobb lett a mikroklímája is a pázsitnak. 

 

 

Milyen keveréket vetettél, van még adatod?

Az előző tulaj vetette 1998-ban, angol perje főként és van benne némi réti is, még a tasakja is meg van:D

Remélem nem gond, hogy Toscánával vetettem felül.

 

- Ez jó mert angolperje van a Toscanaban is, de attól nem fog besűrűsödni, mert az egy bokros fű amolyan védő növény. A régi réti perje be fog indulni, de amire igazán számthatsz az a Toscana terjedőtövű nádképű csenkesz fajtája, ami viszont be tudja nőni a sérülést egy idő után. Remélem őszre meglesz, mert ilyenkor nyáron a fű sem nő ahogy szokták mondani, és tényleg lelassul vagy akár le is tud állni ha nincs elég műtrágya és víz, de nálad ez nem játszik. 

 

ha megbízhetó eredményt akarsz akkor felejtős. 

Akkor valami más Kálium túlsúlyost veszek majd, ami jó most is és ősszel. Remélem a pre-winter jó erre.

A Biomasst következő nyíráskor 10 dkg adaggal kiszórom, 20 kg van belőle.

 

- Most jó  terved. jövőre javasolnék egy programot, ami nekem már bevállt. 

All Round (4-5 hónapos) műtrágya 4 havonta, azaz évi kétszer; március végén,  és a következő adag július elején és zárónak a Pre Winter október végén vagy nov elején, mert később már nem elég hatékony a felkészítő hatása. A PW kitart márciusig és március közepétől indul a fű növekedése általban és kezdheted elölről, viszont a füved egész télen zöld lesz, ha a gomba el nem viszi, de a nádképűt nem nagyon viszi semmi, kivéve a kísérőit. 

 

Előzmény: ginolaginola (85907)
T_H Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85915

És az én füvemben lévő gazok:

sajnos ez nem kétszikű, hanem taracknak nézem

 

Mivel kínáljam meg?

 

Előzmény: Akosauto (85903)
mxxxx Creative Commons License 2020.06.30 0 1 85914

dehogy sül meg, ez sületlenség :)

Előzmény: oldmumus_v.2 (85913)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85913

"12-14:00 között szokott menni pár perces frissítő öntözés."

 

Ilyenkor megsül minden. A legjobb hajnalban locsolni.

Előzmény: bmate89 (85911)
wtman Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85912

Ha nádképű túlsúlyos a keverék, szerintem gyakori már a 2 naponta öntözés. Szép lassan nyújtsad az öntözési szüneteket. Ha jól emlékszem, akinek NKCS túlsúlyos füve van, az hetente egyszer öntöz.

Előzmény: bmate89 (85911)
bmate89 Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85911

Harmadik kérdésem pedig, hogy a 30+ fokos nyári melegekben idei tavaszi vetésnél a 2 naponkénti locsolást , homokos talajban, nádképű túlsúlyos fűmagkeveréknél kb milyen mennyiségben próbálgassam? 12-14mm/alkalom? 12-14:00 között szokott menni pár perces frissítő öntözés.

bmate89 Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85910

Sziasztok!

ABD koktélnál jó az esti kipermetezés, másnapi hajnali locsolás sorrend?

Másik kérdésem, hogy a keserűsó időnkénti kiegészítésként való kiszórása (feltételezve a normális, rendszeres tápanyagozást) milyen gyakran történhet? 

nO_niC_k Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85909

Köszönöm a szakmai részleteket! :)

Előzmény: Samubá (85901)
pa91 Creative Commons License 2020.06.30 0 0 85908

Koszi szepen!

 

Es vann arra barmi szabaly, hogy kb mennyi vizzel? Ha mondjuk bekapcsolom az ontozot akkor menjen 1-2 percet vagy rendesen aztassam be mondjuk egy  20 perces ontozessel?

 

 

Előzmény: Samubá (85905)
ginolaginola Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85907

Mehet a délutáni frissítő öntözés a nyírás előtt pár órával.

Ilyenkor mennyi mm-t öntözzek és kb. mennyivel előtte?

 

Milyen keveréket vetettél, van még adatod?

Az előző tulaj vetette 1998-ban, angol perje főként és van benne némi réti is, még a tasakja is meg van:D

Remélem nem gond, hogy Toscánával vetettem felül.

 

ha megbízhetó eredményt akarsz akkor felejtős. 

Akkor valami más Kálium túlsúlyost veszek majd, ami jó most is és ősszel. Remélem a pre-winter jó erre.

A Biomasst következő nyíráskor 10 dkg adaggal kiszórom, 20 kg van belőle.

 

Előzmény: Samubá (85902)
Samubá Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85906

Még nem veszélyes. A gond hogy a fű nem esett még át a gyökérváltáson és nem bokrosodik eléggé, a gyomirtószer árthat neki. Nem is egyenletes a kelése a területen, ezért eltérő a füvek fejlettségi állapota is. Figyelj az ápolásra és nem lesz gnd. 

Előzmény: Akosauto (85903)
Samubá Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85905

Megnyírod, lepermetezed és utánna közvetlenül beöntözöd hgy lemenjen a hatóanyag a gyökérnyakhoz, mert a kipermetezett szer a növényben lefelé nem megy (persze van kivétel, de nem itt) Igy hosszabb a hatástartam és jobb a védelem hatása is. 

Előzmény: pa91 (85899)
Samubá Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85904

Három hetente havonta mehet a gombák elleni kezelés és a műtrágya is, attól függően hogy hagyományost vagy szabályzott tápanyag leadásút használsz. 

Előzmény: Janusz1979 (85888)
Akosauto Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85903

....az általam gyomosabbnak gondolt gyepről a fotók, most jutottam ide....

Az összkép már alakul, de rendületlenül nőnek ám a gyomok, is :):):)

Samubá Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85902

Mehet a délutáni frissítő öntözés a nyírás előtt pár órával, úgy hogy ne maradjon nedves a fű mire nyírod.  

 

A lyukakat be tudja nőni a gyep ha elég réti perje van benne. Miyen keveréket vetettél, van még adatod? 

 

Az Aldis műtrágyát nem ismerem, de tartósnak írják visszont kevésnek tűnik benne a nitrogéntartalom és lehet hogy előbb kifakul a fű mint ahogy elvárod tőle mert elfogyasztja a fű. Próba szerencse, vagy ha megbízhetó eredményt akarsz akkor felejtős. 

 

A kén nem árt a fűnek, de lehet hogy kénsavas káli és magnézium szulfát van benne ami a ként majd leadja a talajban.Ettől savasít. 

Előzmény: ginolaginola (85887)
Samubá Creative Commons License 2020.06.29 0 1 85901

Az Agromaster burkolata e-max tipusú ami egyrétegű és így egyszerűbb lebomlású ezért olcsóbb előállítani, viszont nagyobb szemű ami a fűben sérülékenyebbé és egyenetlen elosztásúvá teheti. Szántóföldi bedolgozásra ajánlják, mint minden Agro- elnevezésű terméküket.  

 

A Proturf burkolata Poli-S tipusú kétrétegű az átjárhatósághoz mikrobiális tevekenység is kell. Drágább előállítású technológia , apróbb szemű, egyenletesebb kiszórhatóságú, kevébé sérülékeny.  Elsősorban Sportpályákra és  golfpálya fairwayre ajánlják. 

 

Az eddigi tapasztalataim alapján a célterületen való használat mindig megbízhatóbb eredményt ad ezekenél a gyártmányoknál, még ha az árában a többletet meg is kell fizetni. 

 

Én is tudok minden nemű műtrágyával ereményesen gyepet kezelni, de itt a fórumon, az amatőröknél, olyan terméket ajánlani amit még nem próbáltál és nincs összehassonlítási tapasztalat, kissé kockázatos. Ilyenkor jön a fenntartás és a várható kockázatok elemzése a fórumon. Majd a termék magáért beszél, ha lesznek az előnyökről vagy a hátrányokról, jó vagy rossz vélemények már itt kipróbálva is. 

Előzmény: nO_niC_k (85890)
dokiki Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85900

ABD kombónak van alternatívája?Hozzászokhat a gyep/gomba?

 

Most esett vagy 50 mm eső,tuti kirohad a füvem,meg begombásodik megint.

pa91 Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85899

Szia,

 

Lehet mar korabban elhangzott, de a beontozest hogyan kell csinalni? Bevallom nem teljesen tudom, hogy mi ez es hogy kellene csinalni?

En eddig siman a leirasnak megfeleloen kipermeteztem az Amistart, de ez alapjan most be kellene ontozni. Mindossze 80nm gyeprol van szo, de szeretnem most megfeleloen gomba ellen kezelni, mert hasonlo foltok jelentek meg a rengeteg csapadek utan.

 

Koszi

Előzmény: Samubá (85879)
nO_niC_k Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85898

https://www.everris-shop.hu/mutragya/sportgyep/proturf_mutragya_5842.html

 

https://icl-sf.com/hu-hu/products/specialty_agriculture/5073-agromaster-high-n-high-k/

 

Amit írsz jellemzően igaz, de nem erről volt most szó. Ha ráérsz hasonlítsd össze a fenti két műtrágyát légyszíves. Én arra gondolok, hogy bizonyos termékeknél nincs éles határ szántóföldi és kertészeti-gyepápolási felhasználás között. Adott termék esetén egyszerűen értelmezni kell tudni, amit a gyártó ír tápanyagról, hatásról és akkor nem fut bele az ember meglepetésekbe. A fenti két műtrágya között az árán kívül nem sok különbség van...

Előzmény: feca1983 (85896)
pana2 Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85897

Nem, így jó, akkor csak a kép becsapós.

Előzmény: ginolaginola (85894)
feca1983 Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85896

Első kézből kapott információ(gyártótól )

agromaster

ès jól gondoltam az AGROmaster termékekben ami kettő vagy három hónapos burkoló anyagok csak a nitrogén bizonyos százaléka burkolt Csak . Azaz a kálium ezekben az anyagokban nem burkolt. Van az Agro Masternek is kálium burkolat anyaga de azok már hat hónaposak és persze drágábbak is.
A fűre kiadott profi Icl anyagok npk burjoktak - ezért is drágább - viszont sokkal jobb is mert nyáron sokat öntözünk és a kálium nagyon hamar kimosódik ha nem burkolt.

Előzmény: nO_niC_k (85890)
tothjozsi96 Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85895

Köszönöm!

 

Te milyen trágyát használsz? Évente hányszor? Ez 450m2-re mekkora anyagi ráfordítás?

Előzmény: DobraP (85891)
ginolaginola Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85894

Köszönöm a tanácsot.

 

Szerintem túl alacsony tarlóra nyírod.

A fűnyíró (Agrimotor FM 3310) magasságállítás fokozatai: 30-45-60 mm, nálam 45 mm-re van beállítva, de mivel sűrű a gyep - és a kerekek nem a talajon gurulnak, hanem a gyepen -  a vágott fű 50-53 mm magas nyírás után lemérve. Ennek tükrében is alacsony?

A 30 mm-re csak a gyepszellőztetés előtt szoktam nyírni.

 

Nagyon érik, hogy új fűnyírót vegyek egyébként, de max 35 e Ft-ot áldoznék rá, hiszen 70-80 négyzetméter csupán a terület. Benzines kizárt, hiszen a szomszédok így is mindig feljelentést tesznek, ha nyírom a gyepet, holott nem nem hangos és nem is "tiltott" időzónában teszem, kedves szomszédok :D

 

Tsunami ebben az ársávban mit ajánlanál?

 

Előzmény: pana2 (85892)
muresz Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85893

Az a baj a gyeppel, hogy nem nagyon lehet félig-meddig csinálni, vagyis megvenni a jó magot, meg szellöztetni, de nem trágyázni, nem öntözni. Vagyis lehet, csak nem lesz szép. A mag gyakorlatilag egyszeri beruházás, tehát mindenképpen megéri a megfelelöt választani, de azért ne az ár alapján tedd.

Az is baj, hogy még ha szárazságtürö magot veszel, az se lesz szép víz nélkül (igaz, nem tudom mire gondoltál odafigyelés alatt).

 

Ahogy az okosok itt többször leírták (és azóta én is böszen mondom másoknak :-)), a gyep a kert legdrágább és legmunkásabb része. Ha nagy a kert, akkor csökkenteni kell a fü felületet úgy, hogy nagyobb részt ültetsz be cserjékkel, bokrokkal, fákkal (többen raktak már itt fel képet saját kertröl mintaként). Mindazonáltal szerintem az 500 m2 azért nem annyira sok.

Előzmény: tothjozsi96 (85889)
pana2 Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85892

Felesleges, benövi a fű a kisebb foltokat rövidesen.

Szerintem túl alacsony tarlóra nyírod.

Előzmény: ginolaginola (85887)
DobraP Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85891

Ha szellőztetsz nem kell minden esetben felülvetni. Akkor szokták, ha amúgy is ritka és sok helyen nincs egyáltalán fű.
Igen megéri drágább fűmagot venni.

Ha nem trágyázol akkor hiába figyelsz oda jobban, sosem lesz az igazi.

Valóban a trágya is drága, a fűmag is drága, meg a terület is nagy, szóval vagy lemondassz a szép fűről, vagy áldozol rá némi pénzt. Ha már vettél gyepszellőztetőt akkor gondolom van hajlandóság.

Azzal szerintem mindenki egyetért, hogy egy szebb füvet fenntartani szimplán odafigyeléssel nem lehet, csak idő és pénz ráfordítással. 

Nekem is 450+ m2 füvem van, tehát nem lehetetlen olyan pázsitot fenntartani amit mindenki megdicsér, csak szeretni kell csinálni és ádozni kell rá ;)

Előzmény: tothjozsi96 (85889)
nO_niC_k Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85890

Abban, amit írsz igazad van általánosságban, csak én azt gondolom, hogy bizonyos műtrágyák esetében nem ilyen éles a határ, hogy az szántóföldre, vagy kifejezetten fűre fejlesztett termék-e?!

A gyártók sem abban érdekeltek, hogy kizárólagos területeket fedjenek le, így nyilván van bizonyos esetekben átmenet a területek között.

Konkrétan agromaster 19-5-20 műtrágyától indult az eszmecsere és érdekelne a véleményed, hogy az említett

agromaster és e https://www.everris-shop.hu/mutragya/sportgyep/proturf_mutragya_5842.html között szerinted mi a különbség? Az árában jelentős az eltérés, de a tudásában elenyésző, így véleményem szerint a fű tápozására mindkettő megfelelő (vagy egyik sem). :)

Előzmény: Samubá (85885)
tothjozsi96 Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85889

Sziasztok!

 

Ismerkedem csak a témával, pár alapvető dolog nem tiszta számomra.

 

Egy nagyobb területet szeretnék fűvel elvetni, kb 150m2.

Az egész telken nálunk nagyon gyenge minőségű fű van.

 

Több helyen mohás, kifoltosodik, szerintem a létező legolcsóbb mag lehet itt elvetve.

 

Vettem egy gyepszellőztető gépet, hogyha szellőztetem a füvet, akkor minden esetben felül kell vetni azt, vagy ez tévhit?

 

Néztem helyi kis gazdaboltban fűmagot, szomszéd azt vetett 2 éve, egyáltalán nem sűrűsödött be, ilyen kis gyenge szálasnak tűnik.

Néztem Barenbrug-ot is, viszont az 2x annyiba kerül.

 

Az a kérdésem hogy a drága fűmagot jobban megéri venni?

Én annyira nem akarok belemenni hogy trágyázzam, viszont ősszel megszellőztetném, meg jobban odafigyelnék rá.

 

De ahogy néztem a trágya is drága, azért egy 850m2-es telken aminek több mint fele fű, ott azért ezek nyomós tételek.

 

Köszönöm.

Janusz1979 Creative Commons License 2020.06.29 0 0 85888

Növényvédelem alatt mi értesz? Mehet majd megint a gomba elleni szer, műtrágya stb.?

Előzmény: Samubá (85880)
ginolaginola Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85887

Köszönöm a válaszaid, tanácsaid, hasznos számomra és meg is fogadom azokat.

 

Eszembe jutott még valami...

Mivel szerdán csak délután tudom csak nyírni a füvet (munka miatt)érdemes előtte mondjuk 2 órával fél órát öntözni?

Tehát 15.00-16.00 öntözöm, 17 óra körül nyírnám.

 

A képen látható részeket kézi gyepszllőztetővel illetve gereblyével kiszedtem, viszont lettek így a fűben lyukak, ezeket a foltokat vessem felül, vagy majd besűrűsödik?

 

Az Aldiban találtam műtrágyát, jó lehet ez nyárra is a pre-winter elfogyott.

Nem tudom, hogy a Kén jó e a fűnek melegben.

 

https://indafoto.hu/collectioneditor/798931

Előzmény: Samubá (85879)
Samubá Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85886

Majd jövő tavaszra jó lesz még az. 

Előzmény: Akosauto (85884)
Samubá Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85885

nO niC-k 

 

Kicsit visszamentem időben. Látom felkaptad a vizet. 

 

Agrármérnök végzettségem van, nem értelmeztem félre semmit. Pontosan tudom, hogy mit ígér az agromaster, nem véletlen 2-3 hónap hatástartamot írtak rá. Most kiderül, hogy milyen lesz a gyakorlatban. A tápanyag, meg tápanyag, tökmindegy, hogy egy marketing gépezet milyen fantázianevet talál ki rá.

 

Nem akarom lecsapni a magas labdát , hogy nem csak a zsákszínében van a különbség hanem a tartalmában is. Nem hatékony marketng.

 

Amiről itt vitatkozunk az a hagyomásnyos műtrágya és a spéci burkolt, műtrágyák közti különbség. 

 

Itt megtalálod ha nem ismernéd hogy mi a különbség a burkolatok tápanyag szabályzó hatása között. 

https://icl-sf.com/hu-hu/technologies/technologies-turf-amenity/ 

 

 Itt meg hogy a szántóföldi között milyen burkolat van 

https://icl-sf.com/hu-hu/explore/zoelds-g-gyuemoelcs-s-sz-nt-foeldi-noev-nyek/ 

 

Ez meg hogy milyen cél termékeik vannak.https://icl-sf.com/hu-hu/explore/

 

Szóval csak látszólag mindegy mit adsz ki, mindegyik ott a leghatékonyabb amire előállították, amellett hogy bárhol hatni fog mert a műtrágya az műtrágya , vagy ahogy írod  a tápanyag az tápanyag. 

 

 

Előzmény: nO_niC_k (85802)
Akosauto Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85884

Köszönöm, próbálkozunk😊

Van ennél "rosszabb" rész is, reggel fotozom még, de azért megnyugtatóbb a válaszod..

Van még itthon egy fél zsák newgrass, keverni nem érdemes?

Előzmény: Samubá (85881)
Samubá Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85883

bastardo 

H amég jársz erre. 

Szeritem hervadt a füved, ze valsz tápanyag hiántól, főleg a káliu ment el azért hervadt, ez a tipikus tünet, így a nitrogén sem hasznosul rendesen ezér sárgás. Adj neki Sportsmaster Hi K műtrágyát 30 g / m2 adagban. 

Előzmény: bastardo (85806)
Samubá Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85882

Évente szoktam egyszer gyomstop+ -ozni foltszerűen. Idén még nem fújtam szulákra, csak cickafarkfűre, amit néhol kivitt, de a legtöbb helyen csak megcsavarodott a növény és sárgulgat. 1 liter vízhez 10 ml szert szoktam keverni.

 

Ez egy hormon bázisú, hatású szer és ez a csavarodás a hatékony hatás jele. Lassan öli meg a növényt. Ott ahol már hatást látsz az attól van hogy leégette a szer töménysége a növényt, és várhatóan újra ki fog hajtnai, mert nem tudta felvenni a cickafark a leégetett leveleivel a szert. Hőségben ne kezeld mert nem hat csak éget. 

 

Előzmény: baptistabarry (85867)
Samubá Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85881

Nagyon szépen sikerült a vetésed. Ez serintem nem különösebben gyomos. Most még egyébként is korai lenne gyomirtózni, de ilyen 20 fok feletti hőmérsékletnél nem is ajánlom, mert füvet is megégeheti. Ezeket az egyéves gyomokat jövőre már nem engedi kikelni a füved, nem kell aggódni nem tudnak elszaporodni. 

Műtrágya. A new grass kevés káliumot tartalmaz, ezért két hét múlva mehet rá valami kálium túlsúlyos, akár a Sportsmaster HiK vagy, akár a pre winter most és okt végén nov elején ismét. 

Előzmény: Akosauto (85877)
Samubá Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85880

Ha nem jön rendbe szeptemberig, akkor mehet a felülvetés szept első hetében. Türelem. 3 hetenként növéynvédelem. 

Előzmény: Janusz1979 (85876)
Samubá Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85879

 

Múlt héten szerdán szórtam ki 2 kg pre.wintert a 70 négyzetméteres területre. (Van itthon Biomass azt is szórjak ki?). Előtte április végén volt Biomass 35 dkg/ négymetméter dózisban.

 

Mehet biomass is 10 deka; egyébként nyáron ezek jobban hatnak, mivel elég meleg van a mikroorganzmusok élettevékenységéhez. 

 

Egy Agrimotor FM 3310-em van, két kés is van hozzá, amelyeket havi szinten éleztetem is. Lehet le kéne valóban cserélnem a fűnyírót, mert megfogja a sűrű gyep, ilyenkor nagyon lassan haladva nyírom, ez jó megoldás? ( ennyi a gyepterület, amit a képen látsz)

Magasnak nem hinném, hogy magas, amikor nyírom, hiszen mindig szerdán délután, munka után (5 óra körül) és szombaton délelőtt nyírom.

 

Amikor lefogja a fűnyírót a jó minőségű,  sűrű gyep, akkor nem lassabban kell menni, hanem kevesebbet kell vele fogatni, vagyis fele szélességben vághatod, hogy ne fogja meg a gépet a forgásában  fű. Megoldás egy erősebb gép is. Ebben a Tsunami tud esetleg segíteni ha akarod. 

Érdekes a vágás ideje is mert  a délutáni nyírásnál már hervadtabb lehet a fű akkor is ha nem látod még a lankadást, és ilyenkor is tépi a gép mert rángatni tudja a füvet, míg reggel a friss fű még erősen áll és szebben dolgozik a fűnyíró is, persze ne legyen harmatos azért a gyep, hacsaknem JD fűnyírót használsz. 

 

Te lekezelnéd gombaölővel, vagy kiheveri "magától"?

 

Én a megelőző permetezés híve vagyok, így lekezelném, hogy biztos legyen a hatás. Most hogy nálad az AEX-t a eső bemosta védett, de az új hajtásokban nem lesz elég hatóanyag és ezeket ismét fertőzheti valami aktuális gomba. Most érdemes valami Amistar félét Proplanttal (20mg) keverve a hőség és a nyári píthium miatt, no és persze a permetezés után beöntözve, hogy a talajon és a gyep gyökérnyakánál is hasson már. A fiamnál a múltkor sportmasteres (26-5-11) augsberger eredetű gyepen adtam Amistar top -ot és két nap múlva kérdezte, hogy mit csináltam vele mert nagyon zöld lett. Ezt csak ezért írom, mert az amistar félék nemcsak védenek, ölik a gombát, hanem stimulálják is a füvet, javítják az életképességet és az ellenállást a gombákkal szemben. 

 

további sikereket, jó a füved és majd összeszoktok. 

Előzmény: ginolaginola (85858)
Akosauto Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85878

Akosauto Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85877

Sziasztok!

6 hetes új telepítésű Toscana a hozzá való Newgrassal együtt vetve szépen alakul, de természetesen a gyomok is fejlődnek rendesen, nem is csodálkozom rajta 😃

Lehet, szabad, érdemes most (már) gyomstoppal próbálkozni? Vagy fogadjam el így ezen a nyáron? Nem fog nagyon elszaporodni?

Mikor lenne a leghatásosabb?

Egyéb műtrágyát milyet javasoltok és mikor?

Köszönöm!

Ákos

Janusz1979 Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85876

Érdemes ebben a melegben még felülvetni? Nálam is megtette a hatását az esős idő, sok helyen a gomba lerendezte a füvet, permet megvolt ellene kedden, gondolkozom, hogy megint fűmag, enyhe takarás valami általános virágfölddel, esetleg megszórnám 15-15-15 műtrágyával.

wtman Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85875

Házikerti felhasználásnál a 10 litert mindig 100 m2-re javasolják kijuttatni. 

Előzmény: anipanni (85873)
wtman Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85874

Szerintem gond nélkül fog dolgozni a Bofix. 

Előzmény: baptistabarry (85872)
anipanni Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85873

Köszönöm a tanácsaitokat!

 

Almalgerolt szeretnék bevetni,de nem találom az ajánlott dòzist,mármint 10 l./2 dl.,de ez mekkorra területre?És permetezve kell vagy locsolva?

baptistabarry Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85872

Akkor lehet, hogy megküldöm 2,5-szeres adag Gyomstop+ -szal. Már elég szépen nő a szulák, de azon a részen még nem virágzik. Lehet, hogy kivárom.

 

Viszont találtam Bofixet is a dobozok között. Eddig nem is emlékeztem rá, sőt hiányzik is belőle, nem tudom hogy mire használtam. Viszont 2015-ös gyártású, 3 évet ír szavatosságnak. Lehet, hogy még használható?

 

 

A kertnek vannak egyéb szulákfertőzött részei, azon kipróbálom, hogy mit tud.

Előzmény: wtman (85869)
wtman Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85871

Igen, úgy elvileg hosszabb a hatástartama.

Előzmény: flaskadavid (85870)
flaskadavid Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85870

Sziasztok!

Az ABD kombót permetezés után érdemes belocsolni?

wtman Creative Commons License 2020.06.28 0 0 85869

Szia!

 

Az apró szulákkal én is küzdök, idén remélem sikerül pontot tenni az ügy végére. Abban egybevágnak az itteni tanácsok, hogy egyszeri permetezés az apró szulák ellen nem elég, amikor az alvórügyekről kihajt, ismét permetezni szükséges. A legjobb időpont az első permetezésre, amikor virágzik. 

 

Elvileg mindkét szer hatásos a célpont likvidálására. A Bofix garden (Colombus EC) adatlapja írja is hogy hatékony apró szulák ellen.

A Gyomstop plusznál nem találtam ajánlást, viszont kicsit mélyebbre ásva, a Bayer (ami az egyik legnagyobb növény védőszer gyártó a világon) 2,4 D és dikamba hatóanyagú gyomirtóját javasolja használni apró szulák ellen, ami hatóanyagok megtalálhatóak a Gyomstop pluszban. Viszont, ha megnézzük a hatóanyag koncentrációt, akkor az jön ki a matek végén (ha nem számoltam el magam), hogy 10 liter permetlébe 200-250 ml Gyomstop pluszt kell rakni, hogy a Bayer ajánlásába szereplő szer hatóanyag tartalmát elérd, mivel az a szer (Dicophur Top 464 SL) az előbb említett hatóanyagok ötszörösét tartalmazza.

Előzmény: baptistabarry (85867)
ginolaginola Creative Commons License 2020.06.27 0 0 85868

Szia

 

12 éves és impregnált.

Samubá, ha erre jársz és lesz időd várom a a tanácsaid.

Előzmény: fireolto1 (85866)
baptistabarry Creative Commons License 2020.06.27 0 0 85867

Sziasztok!

 

Apró szulák ellen keresek megoldást. Glialka nem jó, mert mást is kiírt, ráadásul az itteni tapasztalatok, és egyéb cikkek alapján nem valami hatásos ellene.

Megjegyzésként: mi a szőlők körül megkapáljuk, nem maradt semmi, de a nagy esők után most kijött a szulák. Virágzásban sikerült lefújnom (ráadásul nem az előírt 1-1,5%-os töménységben, hanem 4%-osan), a zöld részek el is száradtak. Kíváncsi leszek, hogy kiviszi-e teljesen.

 

Ami nálunk van fű, az nem nevezném gyepnek, inkább szálasfűnek, ami ilyen az maradhat, olyan, amilyen. :) Sosem locsolom, most ebben a 2,5 hónapos aszályban nem nyírtam egyszer sem. A nagy esőtől, most beindult, de hirtelen akkora lett, hogy a fűnyíró nem vinné, ezért úgy döntöttem, hogy magot nevelek belőle. Ez ezekre a hosszú szárakra futott fel a szulák, nem gondoltam, hogy ennyi van.

 

Évente szoktam egyszer gyomstop+ -ozni foltszerűen. Idén még nem fújtam szulákra, csak cickafarkfűre, amit néhol kivitt, de a legtöbb helyen csak megcsavarodott a növény és sárgulgat. 1 liter vízhez 10 ml szert szoktam keverni.

 

Ötlet?

 

Annyi tippet már láttam itt, hogy műtrágyát kell a vízhez adni. Ez kimondottan levéltrágya legyen, vagy jó a földre szórós granulátum is feloldva? Másik tipp amit láttam az a Bofix Garden, másnéven Columbus?

 

 

fireolto1 Creative Commons License 2020.06.27 0 0 85866

Off: megtudod mondani, hogy az a fonott/fűzött kerítéselem mennyi idős és kezelted-e valamivel?

Köszi

Előzmény: ginolaginola (85847)
wtman Creative Commons License 2020.06.27 0 0 85865

Elvileg, igen.

Előzmény: dokiki (85864)
dokiki Creative Commons License 2020.06.27 0 0 85864

Kérdés:ABD/ABR esetén ha a bekevert szert locsolóval juttatom ki az elvileg a legjobb,mert kap a felület is illetve lemegy a talaj felszínére is.Jól gondolom?

dokiki Creative Commons License 2020.06.26 0 0 85863

műfű?

Előzmény: Royalize (85860)
muresz Creative Commons License 2020.06.26 0 0 85862

Annak bizony kell építeni valami olyan alapzatot, amit vagy télen is tudsz valamire használni, vagy legalább nem csúnya, mikor nincs ott a medence.

Előzmény: Royalize (85860)
JAlakos Creative Commons License 2020.06.26 0 0 85861

Sajnos ott a füvet el is lehet felejteni.

Előzmény: Royalize (85860)
Royalize Creative Commons License 2020.06.26 0 0 85860

Sziasztok! 

 

Van valakinek tapasztalata fűre elhelyezett gyerekmedencével kapcsolatban? 

Mennyi időt bír a fű alatta míg ki nem pusztul?

Kb 1,8m x 3m 30centi vizmagassággal szóval arra nincs esély, hogy minden nap máshová tegyük.

ginolaginola Creative Commons License 2020.06.26 0 0 85859

A megosztott album csalóka, mivel az egyik kép 2020. 04. 24-i, valószínű az alapján mondtad, hogy tápanyaghiányos, remélem legalább is...

Előzmény: Samubá (85856)
ginolaginola Creative Commons License 2020.06.26 0 0 85858

Köszönöm a válaszod, észrevételeid.

 

tápanyag is kellene már

 

Múlt héten szerdán szórtam ki 2 kg pre.wintert a 70 négyzetméteres területre. (Van itthon Biomass azt is szórjak ki?). Előtte április végén volt Biomass 35 dkg/ négymetméter dózisban.

 

fűnyíró is tépné

 

Egy Agrimotor FM 3310-em van, két kés is van hozzá, amelyeket havi szinten éleztetem is. Lehet le kéne valóban cserélnem a fűnyírót, mert megfogja a sűrű gyep, ilyenkor nagyon lassan haladva nyírom, ez jó megoldás? ( ennyi a gyepterület, amit a képen látsz)

Magasnak nem hinném, hogy magas, amikor nyírom, hiszen mindig szerdán délután, munka után (5 óra körül) és szombaton délelőtt nyírom.

 

Update:

Tegnap munka után, este a száraz részeket kézi szellőztetővel és gereblyével kiszedtem, kipucoltam. Nagyon sűrű egyébként a gyep, láthatóan szebb lett mint volt.

Ha nem szükséges nem vegyszereznék, a gombásodás ellen kezelve lett Amistar Xtrával 12 napja, de utána sok eső volt, főként éjjel, magas páratartalommal.

A sárga foltok a szomszéd szerint ez éjjel átjáró macska vizelete és nyest miatt is lehet, és valóban, a kamera rögzíti is őket, ahogy ott vannak :D

 

A fentiek tükrében miket tanácsolsz, mit csináltam rosszul?

Ha szükséges még tápanyag mit szórjak ki?

Vegyek más fűnyírót?

Te lekezelnéd gombaölővel, vagy kiheveri "magától"?

 

Minden tanácsot, észrevételt szívesen fogadok, nagyon szép gyepet szeretné erre a kis területre.

 

Előzmény: Samubá (85856)
sza_attila Creative Commons License 2020.06.26 -1 1 85857

"az elmélet és a gyakorlat is azt mutatja"

 

A te gyakorlatod? Hány év, esetleg évtized? Figyelünk és várjuk az életrajzodat.

Előzmény: petrol. (85851)
Samubá Creative Commons License 2020.06.25 0 0 85856

Nekem úgy tűnik, mintha tápanyag is kellene már és a fűnyíró is tépné a gyepet, mert vagy magas volt, vagy hervadt amikor nyírtad a füvet. Az sem kizárt, hogy erős a gyep a fűnyírónak és le-lefogja a forgását. Rendbe lehet hozni. 

Előzmény: ginolaginola (85847)
Samubá Creative Commons License 2020.06.25 0 0 85855

Az első kép egy ártalmatlan gomba, de a második olyan mintha ott lassabban forgott volna a fűnyíró kése. Ott állt le, vagy indatottad el, esetleg lefogt a fű nyírás közben.  

Előzmény: zztopp (85832)
Samubá Creative Commons License 2020.06.25 0 1 85854

 

Tudományos megállapítást közöltem, nem velem vitatkozol, hanem az agrártudomány jelenlegi egyik alaptézisével. Tolják a nitrogént, aztán meg tolják a kemikáliát, jó kis körforgás

 

Látszólag igaz a megállapítás de ha ez a szabály akkor van kivétel is.

 

 

A fű alaptrágyája a nitrogén, ettől lesz zöld és ha kifakul, akkor mehet a következő adag műtrágya, ettől lesz sűrű és ha nem sűrű akkor jön a muhar, ha nincs elég nitrogén a talajban akkor jön a fehér here meg a méhek. Ráadásnak pedig a nitrogén hiánynak is megvannak a maga gombás betegségei. A tünete a világoszöld gyep barna vagy rózsaszín pusztuló gyepfoltokkal. Ja és mindezt nem az agrár végzettségeim alapján tudom, hanem a gyakorlati tapasztalataimból. 

Vagyunk itt egy páran a fórumon akik már évek óta a  saját tapsztalataik alapján akarnak segíteni azoknak akik maguk akarják szebbé tenni a gyepjüket. stb. 

 

Előzmény: petrol. (85849)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.06.25 -1 0 85853

Jaj.

Tiltsuk be az összes hagyományos műtrágyát, mert szennyezik a környezetet.

Azt nem értem, hogy miért javasoltad akkor a kálium túlsúlyos yarát, mert abban is olyan formákban van jelen a nitrogén, mint a pétisóban.

😀

 

 

Előzmény: petrol. (85851)
mxxxx Creative Commons License 2020.06.25 0 0 85852

yaraban 20%al van több nitrogén mint agromasterben, nem ezen fog múlni, hogy vki túltolja e a nitrogént. Inkább az a gond, a legtöbb ember szerinted kiméri tényleg azt a 20-30g-ot? Én úgy képzelném a hszek alapján a legtöbb tanácsot kérő embert, hogy inkább kicsit magasabbra állítom a szórókocsin az adagot, nehogy kevés legyen, aztán 3 hét után már alig várja szórhassa a köv. adagot, kipróbálhassa az újonnan beszerzett trágyát, mert itt a fórumon olvasta, hogy az agromastertől zöldebb lett a fű. Az öntözésnél is hasonlóan képzelem el, tehát a legtöbb ember a túlbuzgóságának köszönhetően tolja túl tápanyaggal és teszi tönkre a gyepet, nem a 20+ N-es trágyával.

Persze végeredményben abban igazad van, hogy emiatt a hozzá nem értő többség jobban jár nyártól az alacsony N tartalmúval, mert azt kisebb eséllyel tudja túladagolni.

 

Előzmény: petrol. (85849)
petrol. Creative Commons License 2020.06.25 0 0 85851

:)

Én ennek ellenére senkit sem biztatok erre, az elmélet és a gyakorlat is azt mutatja, hogy semmilyen növénynek nincs szüksége ilyen szinten nitrogéndús műtrágyára folyamatosan. Egyébként is nettó környezetszennyezés a kimosódás által is a pétisó és a cropcare nitrogénes. Minden amellett van, hogy az ilyen akciókat érdemes kerülni.

Előzmény: -Tsunami- (85850)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.06.25 0 1 85850

Látom nagyon belemerültél a tudományba.

Tudod van olyan is, hogy gyep éves tápanyag igénye.

Meg olyan is hogy gyep optimális tápanyag aránya.

Itt lehet játszani a gyakorlati tapasztalatokkal.

Öntözés, talajtipus, tápanyag forma, dózis, stb.

Olvastad hogy nyáron, télen kálium mert erős lesz a sejtfal és nem kell majd permetszer.

Lópikula.

A nitrogén meg permetszer armageddont okoz.

Ez kb leírva igaz.

Akkor van gond, ha valamit elcseszel.

Nem az ajánlott mennyiséget juttatod ki a műtrágyából, túlhajtod a füvet, kihagysz nyírást, túlöntözöd a füvet, stb.

13 éve használom a cropcare  műtrágyát fűre.

Mellette a rettegett pétisót, scotts, hagyományos, burkolt, stb műtrágyákat is.

Ez idő alatt csak kitapasztaltam már, hogy mikor kell permetszerhez nyúlni és köze volt e az adott műtrágya kijuttatásához.

 

 

 

 

 

Előzmény: petrol. (85849)
petrol. Creative Commons License 2020.06.25 0 0 85849

Tudományos megállapítást közöltem, nem velem vitatkozol, hanem az agrártudomány jelenlegi egyik alaptézisével. Tolják a nitrogént, aztán meg tolják a kemikáliát, jó kis körforgás.

Egyébként nem sokáig lehet tolni a 23-as Cropcare-t, ugyanis az utóbbi néhány évben kizárólag Magyarországra gyártotta a Yara, és a gyártás is csak múlt időben értendő, az utolsó zsákok vannak a készleteken az országban.

Előzmény: -Tsunami- (85846)
feca1983 Creative Commons License 2020.06.25 0 0 85848

Könnyen lehet - finoman gereblyezd meg - vagy finoman rugós szelloztetvel szedd ki az elhalt szálakat - mehet neki utána tapanyag és víz - ha lesz kopasz folt akkor egy kis fumag is

Előzmény: ginolaginola (85847)
ginolaginola Creative Commons License 2020.06.25 0 0 85847

Szia

 

Ez gomba?

Ki tudja ezt magától heverni a gyep?

https://indafoto.hu/collectioneditor/797739

Előzmény: -Tsunami- (85846)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.06.24 0 0 85846

Hülyeség ez a nitrogén para.

Végigtoltam több szezont 23-as yarával, semmi gond nincs vele.

4-5kg/100m2 19%N agromasternél mennyi nitrogént juttatsz ki és mennyit, 2-3kg 23-as yaránál?

 

 

Előzmény: petrol. (85845)
petrol. Creative Commons License 2020.06.24 0 0 85845

Egyértelmű, a nitrogénest hagyd meg jövő tavaszra!

Előzmény: Roli_007 (85841)
dokiki Creative Commons License 2020.06.24 0 0 85844

Én is most akarok rendelni valami műtrágyát nyárra,ezeket nézegetem:

 

https://www.gazdadiszkont.hu/agromaster-19-5-20-4-mg-25-kg

https://www.gazdadiszkont.hu/compo-novatec-premium-15-3-20-me-25-kg

https://www.gazdadiszkont.hu/compo-blaukorn-premium-15-3-20-me-25-kg

https://www.mutragya.hu/nitrophoska-perfect-npk-15-5-20-25-kg?search=%20nitrophoska%20

 

az első ugye már ismert pár ember részéről,a másik 3-ról van valakinek tapasztalata?Az utolsó elég jó árban van.

Roli_007 Creative Commons License 2020.06.24 0 0 85843

Oké, köszi.

Előzmény: -Tsunami- (85842)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.06.24 0 0 85842

Használd nyugodtan a 23:7:7 yarát.

2-3kg /100m2 a dózisa, ne tegyél ki többet egyszerre.

 

 

Előzmény: Roli_007 (85841)
Roli_007 Creative Commons License 2020.06.24 0 0 85841

Értem, köszi. Akkor azt hiszem szerzek be Yara 11-11-21-et.

Előzmény: petrol. (85839)
Debrin Creative Commons License 2020.06.24 0 0 85840

más is írta már a pre-wintert nyárra, de erre ezt írják: Alacsony hőmérsékleten szinte egyáltalán nem adagol nitrogént, ugyanakkor tavasszal a felmelegedés hatására a nitrogén fokozatosan a fejlődésnek induló fű rendelkezésére áll.

Na de nyáron duplája a hőmérséklet, még éjjel is 15 fok felett, akkor nem többszörös sebességgel oldódik?

 

Előzmény: petrol. (85839)
petrol. Creative Commons License 2020.06.24 0 0 85839

Azért jobb, mert nem nitrogéndús műtrágya. Semmilyen növénynek, így a fűnek sincs szüksége ekkora nitrogéntúlsúlyra, főleg nyáron. Kockázatos nagyon. A sok nitrogén fellazítja a szövetállományt, amelybe megfelelő környezeti feltételek mellett (lásd elmúlt hetek nedves időjárása) könnyebben behatolnak a különböző gombás betegségek kórokozói.

Egy enhye nitrogéndús műtrágya jó lehet tavasszal, de júniustól minimum kiegyenlített vagy inkább kálium túlsúlyú nitrogén-foszfor-kálium arány a jó. Ezért jó az Agromaster 19-5-20, a Cropcare 11-11-21, Sportsmaster 18-0-17 vagy 16-6-25 és a Landscaper Pro Stress Control vagy Pre-Winter.

 

Előzmény: Roli_007 (85838)
Roli_007 Creative Commons License 2020.06.24 0 0 85838

Ez miben jobb nyáron a 23-7-7-től?

Csak mert én azt vettem.

Előzmény: petrol. (85830)
Lesco75 Creative Commons License 2020.06.24 0 0 85837

Nem fű ugyan, de van most valami aktuális örökzöld vész? Két tujám elszáradt, a szomszédnál vagy 10 4-5 méteres teljesen rozsdabarna.
Ami jobban aggaszt, hogy van egy 5 éves Normann fenyőm, ami eddig gyönyörű volt, most is 20-40 centis hajtások vannak rajta, viszont a törzse mellett elszáradtak a levelei, és lehullottak. A törzstől kifelé olyan 20-40 centin.

Még nem vészes, és a friss hajtások is szépek, csak aggódom, nehogy eszkalálódjon a helyzet.

Mit lehet tenni ez ellen?

Köszi előre is.

Lesco75 Creative Commons License 2020.06.24 0 0 85836

Ez a füved kalásza (vagyis a magja). Ritkán vágtad, azért szaladt fel. Máskor nyár elején gyakrabban vágd.

Előzmény: nme.adam (85811)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.06.23 0 0 85835

Slime mold

 

 

Előzmény: zztopp (85832)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.06.23 0 0 85834

3kg

Előzmény: zztopp (85831)
petrol. Creative Commons License 2020.06.23 0 0 85833

40-50 g/m2 körül lehet számolni a dózisát, tehát 4-5 kg.

Előzmény: zztopp (85831)
zztopp Creative Commons License 2020.06.22 0 0 85832

Ez meg mifene?

 

Hát ez?

És ami a lényeg mivel nyírjam ki?

zztopp Creative Commons License 2020.06.22 0 0 85831

Ma vettem agromastert. Ebből mennyi kell/100m2?

Előzmény: petrol. (85830)
petrol. Creative Commons License 2020.06.22 0 0 85830

https://www.gazdadiszkont.hu/yaramila-cropcare-11-11-21-25-kg?keyword=cropca

Ezt a fajtát kell a nyártól, előtte a nitrogénes is jó (23-7-7). Simán mehet 4-6 hetente, gyorsan kimosódik főleg gyengébb talajokon.

Kicsit drágább, de talán még jobb választás az Agromaster 19-5-20+4Mg, azt 2 havonta is elég szórni.

Előzmény: anipanni (85829)
anipanni Creative Commons License 2020.06.22 -1 0 85829

Sziasztok!

Yara műtrágyábòl melyiket javasoljátok most,a magasabb vagy az alacsonyabb nitrogèn tartalmút?Milyen gyakran kell ezt szórni,mármint hány havonta?

Janusz1979 Creative Commons License 2020.06.22 0 0 85828

Dithane -t érdemes ebben a bizonytalan esős időszakban kijuttatni? Nálam is felütötte a fejét a gomba, de hol esik hol süt a nap, permetezés után ha jön az eső az nagy gond?

Illetve ha a kezelés sikerrel jár, a fű helyreáll vagy érdemes felülvetni? Nyáron nem tudom mekkora sikere lenne.

bastardo Creative Commons License 2020.06.21 0 0 85827

Jabocs, tényleg ott van, hogy szükség esetén megismételhető 10-14 nap múlva

Előzmény: bastardo (85826)
bastardo Creative Commons License 2020.06.21 0 0 85826

egyedul a dithane kiszerelése poralakú. A másik kettő kis ampullákban volt (2.5mL illetve 10mL).

Szerencsére a maradékokat nem dobtam ki, de vajon elállnak ezek így levágott tetejű fiolákban?

 

És ez a megismétlés feltétlen szükséges, mintha olyasmit láttam volna ráírva hogy megvan évente max hányszor lehet. Vagy az az élelmezési dolgok miatt?

 

Előzmény: mxxxx (85825)
mxxxx Creative Commons License 2020.06.21 0 0 85825

nem baj, ha most amúgy is nagyon nedves, külön ne öntözd, 1-2hét múlva ismételd meg a kezelést és akkor öntözés előttre időzítsd(ilyenkor mehet este is az öntözés) A dithane kontakt szer, de ha megnézed a leírását pl. saláta és egyéb zöldségeknél is javasolt a beöntözés palántadőlés ellen, mert a gomba a talajból fertőz.

Előzmény: bastardo (85823)
epitkezes1 Creative Commons License 2020.06.21 0 0 85824

nem is kell beöntözni.

Előzmény: bastardo (85823)
bastardo Creative Commons License 2020.06.21 0 0 85823

Szóval én most nem locsoltam be a permetet. Ha mégis kellene, meddig van értelme ezt megcsinálni?

Előzmény: bastardo (85822)
bastardo Creative Commons License 2020.06.21 0 0 85822

na sikerült megvenni a szereket.

 

Még egy pár szót erről a beöntözésről:

a permetezés után kellene kicsit meglocsolni, vagy ez mit jelent?

Azért sem értem, mert a dithane az kontaktszer. Azt gondolnám azt nem kéne piszkálni permetezés után, nem?

 

Köszi!

 

Előzmény: mxxxx (85818)
anipanni Creative Commons License 2020.06.21 0 0 85821

Lemaradt a fotó:

 

anipanni Creative Commons License 2020.06.21 0 0 85820

Debrin

 

Ezt most fotóztam,szerintem giliszta,de iszonyatosan sok ès minden nap újak jönnek amikor esik vagy öntözünk.Ezeket letapossuk,s lesz olyant lyuk,fűmentes rész,mint a korábbi fotòn látható.Több száz már,több ezer inkább,alkalmanként 100 új.

Èn ennyi gilisztának nem tudok örülni.

Előzmény: Debrin (85679)
anipanni Creative Commons License 2020.06.21 0 0 85819

Samubá

 

Köszönöm,utánanézek!Kipróbáljuk!

 

 

Előzmény: Samubá (85678)
mxxxx Creative Commons License 2020.06.21 0 0 85818

Ha 30m2-re kell csak, akkor a 10l nagyon sok, ha még sose permeteztél először próbáld ki sima vízzel, ekkora terület pár perc alatt megvan és akkor pontosan látni fogod mennyi víz kell. Mivel kis terület, ezt a mennyiséget érdemes megdupláznod és akkor két körben tudod lekezelni, így sokkal egyenletesebb lesz a kijuttatás.

Tehát ha a próba permetezésnél 1liter víz fogy el, akkor kezdésnek 1liter vizet öntesz a tartályba, utána 3-5ml amistart elkeversz egy kis vízben (mivel 10ml az ajánlott 100m2re) ugyan így a többit, ahogy írtad is és a végén felöntöd, hogy 2liter legyen a permetlé.

(Ha 1,5 liter fogyna el akkor 3liter lesz a végleges oldat, de a szerekből akkor is uannyit teszel.)

Ha hektárra van írva a mennyiség, azt oszd el 300-al, nem baj ha kicsit több megy. Tehát ha pl 3kg/ha van írva, akkor 10g-ot teszel bele.

Az eső nem gond, javasolt is a beöntözés.

Előzmény: bastardo (85817)
bastardo Creative Commons License 2020.06.21 0 0 85817

Amistar, dithane, topas. Ez mind van az itteni praktikerben.

Tehát akkor a bekeverés, hogy jól értem-e.

Kiszámolom mennyi kell 30m2 az egyes anyagokból.

5 liter víz a permetezőbe, 1 liter vízbe egyik szer elkever, be a permetezőbe.

Aztán a következő megint 1 literben külön, be a permetezőbe, és ugyanígy a harmadik.

Aztán még 2 liter víz hozzá, és kész.

És utána egyenletesen mehet ki a fűre. Ezeknél nem gond, ha esetleg pár órán belül elered az eső?

 

Köszi szépen!

Előzmény: mxxxx (85816)
mxxxx Creative Commons License 2020.06.21 0 0 85816

igen egyben, de érdemes törzsoldatot csinálni.  Kiszámolod mennyi kell a területre, ha 10litert keversz be, akkor 5literig megtöltöd a permetezőt, egy külön edénybe 1 literbe bekevered az amistart és úgy öntöd a permetezőbe, majd  megkevergeted, aztán ugyan így a többit és a végén felöntöd 10literig, keverés, vagy finoman összerázás.

Ha a végén marad még permetlé, akkor újra járd végig a területet,  lényeg hogy az ajánlott dózis ki legyen juttatva.

Bumper helyett mehet topas, ridomil gold mz (a gold plus nem jó) helyett meg dithane. Egy nap is számít, főleg ilyen időben, kezeld le azzal amit be tudsz szerezni, aztán holnap a többivel.

Előzmény: bastardo (85810)
-Tsunami- Creative Commons License 2020.06.21 0 0 85815

Ügyesek vagytok.

Előzmény: dokiki (85814)
dokiki Creative Commons License 2020.06.21 0 0 85814

Még van, pénteken voltam bent:)

Előzmény: Tomo75 (85813)
Tomo75 Creative Commons License 2020.06.21 -1 0 85813

Jonatán gazdabolt. Májusban volt, most meg kell kérdezni. Sztem csak itt érdemes permetszert vásárolni.

Előzmény: dokiki (85812)
dokiki Creative Commons License 2020.06.21 0 0 85812

Itt Nyiregyen lehet kapni Bumpert 3x 3 ml kiszerelésben 

Előzmény: bastardo (85810)
nme.adam Creative Commons License 2020.06.21 0 0 85811

Sziasztok,

 

Segítséget kérnék, a kertben rohamos gyorsasággal elszaporodott a sárgával bekarikázott növény, főleg a csapadékos időjárás után.

Jelenleg a gyerekkel nem lehet mezítláb kint lenni mert annyira szúr, ez hétről hétre egyre rosszabb, az üde zöld szín átváltott sárgás színbe, foltos mindenhol.

Kérdésem, hogy mivel lehetne kiirtani? Előre is köszönöm.

bastardo Creative Commons License 2020.06.21 0 0 85810

ezeket egy koktélba keverve szokták kijuttatni?

Azért kérdezem, mert amistart akár most is tudnék venni (nagyobb áruházakban találtam), de úgy látom ridomilt nem árulnak, és ez ennek a bumpernek meg visszavonták az engedélyét a hatóanyag károssága miatt.

szóval van értelme most csak amistarral kezelni, aztán hétköznap megnézem mit árulnak a gazdaboltban...

 

 

Előzmény: Debrin (85809)
Debrin Creative Commons License 2020.06.20 0 0 85809

Nem vagyok szaki, de ez még nem tűnik olyan vészesnek, jó eséllyel 1-2 hét alatt kinövi, ha sikerül megállítanod a gombát! szerintem mielőbb fújd le gombaölő kombóval: ABR (Amistar Bumper Ridomil Gold MZ) lehetőleg még eső előtt és akkor a beöntözés (hogy a talajba és gyökerekhez is lejusson) is meg van oldva!

Előzmény: bastardo (85808)
bastardo Creative Commons License 2020.06.20 0 0 85808

Igen, volt. Majus kozepen.

Az elso nyirast o vegezte, akkor nem volt vele semmi gond.

A tanacsokat betartottam, este nem is locsoltam.

De az utobbi idoben rengeteg eso esett es szinte folyamatosan nedves a talaj.

 

Es akkor most mi a teendo? Kuka? Vagy erdemes valamit gyorsan megtenni (persze megint esot mond a kovetkezo napokra...)

 

Előzmény: sza_attila (85807)
sza_attila Creative Commons License 2020.06.20 0 0 85807

Május első hete rég volt.

Kérdésem, a kertész, amióta lerakta a gyepet, volt-e ott, látta-e bármikor is azóta? Én, ahol lerakom a gyepet, annak első nyirását én végzem, az ár tartalmazza. Ilyenkor ellenőrzöm a fű állapotát, nem beteg-e pl. Ha gond van, orvosolom. Az első fűnyirásra ugyanis nem csak fűnyirót viszek magammal, hanem permetezőt is, gombaölő szerekkel.

Nálad is ez történt, megtámadta a gombabetegség, mert csapadékos idő volt, éjjeli esőkkel és tartósan magas páratartalommal. A gyep nagyon sűrű volt, továbbá el volt vágva az összes gyökere, ami gyengiti a betegségekkel szemben. Ennek eredményét a fotókon láthatjuk.

Nem véletlenül irtam, hogy május első hete rég volt. Ha azóta nem volt ott a kertész, nem volt semmilyen további vállalása, nem valószinű, hogy hajlandó lesz bármit is garanciában tenni érte. Nekem volt régebben ilyen esetem, de akkor a fű a betegség miatt részben tönkrement még az első nyirás előtt, ezért kicseréltem.

Előzmény: bastardo (85806)
bastardo Creative Commons License 2020.06.20 0 0 85806

Sziasztok!

 

május első hetében ház előtti részen kertész telepített árnyéktűrő gyepszőnyeget. Korábbi talajt felrotálták, és elhordtak róla egy jelentősebb vastagságú réteget, majd új földdel kialakították a szükséges felületet.

Erre jött a nagyon jó minőségű gyepszőnyeg (gyártót nem írok, Gyál környékén vannak), és a szükséges starter trágya. Öntözőrendszer beépítve. Az öntözésre odafigyeltem, de az utóbbi 1-2 hétben annyi csapadék esett, hogy egyszer sem kellett locsolni (ezt is csapadékmérővel mértem, ne csak szemre ítéljek).

 

A kiinduló állapot: gyönyörű sötétzöld, sűrű fű.

 

Mostanra pedig ilyen lett:

 

  

 

 

Sokkal világosabb színű az egész fű, illetve foltokban sárgul, a képen ezek elég jól látszanak.

Rohamosan romlik az állapota a 6 héttel ezelőttihez képest.

 

Még az is hozzátartozik, hogy kb 3 hete itt-ott kis kupac morzsalékos földkupac jelent meg a fűben...vöröshangyák. Beszórtam a kupacot behordós, fűre ártalmatlan méreggel. Lett máshol kis kupac.

A kertben előtte sosem tapasztaltam vöröshangyákat. Nem akarom rájuk fogni, lehet tévedés volna erre következtetni, de tény hogy megjelentek.

 

Szerintem ha így folytatja, nem éri meg a 2-3 hónapos kort...

 

Van ötletek mi ez, és menthető-e?

 

Illetve: ilyen esetben a kivitelező kertész mondhatja azt, hogy "ez van, ilyen az élet", vagy szoktak ilyesmiért garit vállalni?

 

köszi szépen!

Didergő Király Creative Commons License 2020.06.20 0 0 85805

Bocs, 1,5 m3-t akartam írni, de értettétek. 

Előzmény: Didergő Király (85783)
dokiki Creative Commons License 2020.06.20 0 0 85804

Most így nézünk ki:

 

dokiki Creative Commons License 2020.06.20 0 0 85803

Köszönöm. Yarat tudok itt venni helyben, Az Agromaster rendelős és nem nagyon vagyok otthon. Szerintem veszek Yarat+ kálium tuning. A gombát majd fujogatom ABD- vel meg csak reggeli öntözés lesz.

Előzmény: Samubá (85801)
nO_niC_k Creative Commons License 2020.06.20 0 0 85802

Agrármérnök végzettségem van, nem értelmeztem félre semmit. Pontosan tudom, hogy mit ígér az agromaster, nem véletlen 2-3 hónap hatástartamot írtak rá. Most kiderül, hogy milyen lesz a gyakorlatban. A tápanyag, meg tápanyag, tökmindegy, hogy egy marketing gépezet milyen fantázianevet talál ki rá. 

Előzmény: Samubá (85797)
Samubá Creative Commons License 2020.06.20 0 0 85801

Dokiki

 

A rossz hír, hogy most semmivel, és nem is ehető, a jó hír hogy a gyepet nem viszi ki. Az elhalt fű gyökerek lebontásában ténykedik. Az amistaros permetezés (kb 20ml/100 m2 )  beöntözve meg tudja állítani pár hét alatt. A megelőzésre tavasztól ajánlott. 

Előzmény: dokiki (85799)
Samubá Creative Commons License 2020.06.20 0 0 85800

Most hadd ne foglaljak állást, hogy melyik a jobb. Ki erre ki arra esküszik. Minden műtrágya hatásos a gyepen, de mindig csak azt várjuk el tőle amit tud majd nyújtani, és ami a legfontosabb, ott várjuk el tőle amire ajánlják a gyártók vagyis gyártották a terméket. 

Tény azonban az is hogy a rossz minőségű, elhanyagolt gyepen a magas minőségű műtrágyától se várjunk csodát. 

Előzmény: dokiki (85798)
dokiki Creative Commons License 2020.06.20 0 0 85799

Sziasztok.Tegnap este füvet nyírtam.Ma reggelre ez a gombafajta jelent meg. Mivel tudom kinyírni?

dokiki Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85798

Szia, csak a számokat néztem ez az Agromaster jobbnak tűnik.Nem vagyok még nagy szaki, 1 éve “füvezem” 😁, Ezek szerint a Yara mégiscsak jobb lenne? Igen, homokos a talaj, ezért is szorom 2 hetente sajnos. 

Előzmény: Samubá (85796)
Samubá Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85797

No-Nick 

 

Ha a 23-7-7 yarara gondolsz, akkor az burkolatlan cucc, 3-4 hét alatt kimosódik. Gyorsan nő tőle a fű, de kevés a kálium benne, nyárra az agromaster 19-5-20 jobbnak tűnik.

 

Most akkor mi van?!!!

 

Az Agromasterben van 30% körüli burkolt nitrogén és burkolatlan foszfor és kálium a yaraban meg semmi nem burkolt,  kérdem én, akkor mi a különbség a kimosódásban. Semmi !!! Ehez add hozzá hogy a Dokiki homokos talajon pázsitgyepezik, amiből  köztudomású, hog gyorsan ki tud mosódni a kálium. 

 

Valamit nagyon félre értelmeztél. 

 

Amire te gondolsz a burkoltnál hatástartamra az a NPK 100% ban burkolt ICL termékekre vonatkozik.  

Előzmény: nO_niC_k (85778)
Samubá Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85796

Dokiki

 

Minek akarsz szántóföldi műtrágyát a pázsitra, ha jobb is van. Nem hiszem hogy a  talajba való bedolgozás nélkül hozni fogja a  megadott hatástartamot, mert a szemcsék előbb szétmennek.

 

Itt megnézheted a műleírást és ahasználati utasítást hozzá a gyártó cég ICL honlapján

https://icl-sf.com/hu-hu/products/specialty_agriculture/5073-agromaster-high-n-high-k/  

 

Előzmény: dokiki (85784)
Nábrooo Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85795

Köszi, valóban ez az :(

Előzmény: sza_attila (85790)
Gabesz_77 Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85794

Ha jól számoltam, akkor az 1 gramm/m2.

Köszönöm a választ!

Előzmény: östermelő (85792)
dddd1111 Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85793

Fűnyírás után szórtam ki és 11 mm eső is volt.

Előzmény: sza_attila (85789)
östermelő Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85792

Én csak permetezek vele. Egy hektár 400 liter víz 1.5l amalgerol 10 kg keserűsó és 2-3l plantafosz (ezt már nem lehet kapni de be van spájzolva) helyette valami foszfit formulájú lombtrágya. Ezt kb 3-4-szer egy kultúrában,fűnél ha csinálnám akkor kb hatszor.

 

Előzmény: Gabesz_77 (85782)
lrobertoB Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85791

Sziasztok, 

 

robotfűnyíró esetén van valakinek tapasztalata a locsolás/nyírás optimális beállítására?

Nálam homokos a talaj, így gyakorlatilag normális időjárás esetén 2naponta megy a locsoló hajnal 3-4 között, a robot 10-22 között dolgozik naponta a terület nagysága miatt.

 

A gondom, hogy kb 2 naponta takarítani kellene a robotot, hogy ne csomókban hullatja a fűnyesedéket......

 

Ebben az időjárásban ez hatványozottan igaz, hiszen nyíráskor gyakorlatilag mindig magas a napi esőzések miatt a fű nedvességtartalma..

sza_attila Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85790

Ez a muhar.

Igaz, nincsen benne a fűmagos zsákban, mégis sok pázsitban gyepalkotó :D

Eljött az ő ideje, az idén kissé megkésve, de megérkezett. Nem marad sokáig, szeptemberben már elhalálozik, igaz, addig nyulakat megszégyenitve szaporodik.

Előzmény: Nábrooo (85773)
sza_attila Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85789

Felszedi, de legyen ez a tény tanulópénz. Műtrágyázni fűnyirás után illik. Jobban látszanak a sávok is, hová szórtál, hová nem.

Előzmény: ginolaginola (85785)
István Király_Fót Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85788

Sziasztok, foltokban szárad a fű, csatolok képet, valakinek van ezzel tapasztalata?

 

nO_niC_k Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85787

Nem tudom én neten vettem, talán Kecskemétről küldték. 

Előzmény: dokiki (85784)
muresz Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85786

Szerintem fel fogja, de ez nem személyes tapasztalat, mert én fűnyírás után szoktam szórni, ráadásul nem is burkoltat.

Előzmény: ginolaginola (85785)
ginolaginola Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85785

A tegnap kiszórt pre- winter a sűrű gyep miatt az eső se nagyon mossa a talaj felé.

Holnap viszont nyírnom kéne. A kiszórt szemcséket nem fogja a fűnyíró felkapni?

dokiki Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85784

Szia,Bp-en tudok venni valahol ebből az Agromasterbol?

Előzmény: nO_niC_k (85778)
Didergő Király Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85783

sziasztok! friss telepítésnél (tegnap vetettem, a legtöbb részen felülvetés) mennyi vizet kell kijuttatni naponta ilyen szeles 25 fokokban, ami most van? 5 mm? 1 cm? Volt olyan rész, ahol csak kannával tudtam öntözni, ott 1 m2-re kiöntöttem 10 litert, ami ugye 1 cm-nek felel meg. Nagyjából ennyi mehetett a kert többi részre is, slaggal. Azt terveztem, hogy ezt naponta egyszer elvégzem mondjuk 10 napig, aztán utána csak minden másnap locsolok (persze az időtől is függ). 1 cm-nél a 150 m2-es kertre kimegy naponta 1,5 m2 víz, ez nagyon nem lesz olcsó. :(

Gabesz_77 Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85782

Mi a keverési aránya a keserűsónak gyepre? Mondjuk 10 liter víz 100 m2-re, abba mennyi só kell?

Köszi!

Előzmény: östermelő (85774)
Nábrooo Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85781

Köszönöm!

Az angol perje leírása alapján bíztam benne hogy az lesz...

 

A kert kb felében ez a növény van :(

Előzmény: apci500 (85780)
apci500 Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85780

Gaz. Ez a tavasz és nyár eleje sem kedvezett a fűvetésnek. Többek között ezért is javallott a szeptemberi vetés.

Előzmény: Nábrooo (85772)
nO_niC_k Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85779

Én nem aggódnék emiatt, szerintem jobb is hogy pre wintert szórtál, jobb az összetétele a stressztűrés növeléséhez.

Előzmény: ginolaginola (85770)
nO_niC_k Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85778

Ha a 23-7-7 yarara gondolsz, akkor az burkolatlan cucc, 3-4 hét alatt kimosódik. Gyorsan nő tőle a fű, de kevés a kálium benne, nyárra az agromaster 19-5-20 jobbnak tűnik.

Előzmény: dokiki (85769)
Janusz1979 Creative Commons License 2020.06.19 0 0 85777

Akácfa levélnek van gátló hatása a fű növekedésére? Május elején nagyon szépen beindul a felülvetés, sűrű volt, most vettem észre, hogy mintha gyérülne a fű, sok sárga lehullott akáclevelet látok a fű között, úgyhogy erre gyanakszom, esetleg a túl sok eső és napsütés nélküli időszak lehet az oka?

Mágori Tibor Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85776

B helyett van még T (Tpas 100 EC), ami sok mindenre engedélyezett házikertben.

Előzmény: zsolesz79 (85763)
östermelő Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85775
Előzmény: östermelő (85774)
östermelő Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85774

Amalgerol-keserűsó nagyon jó párosítás.Ha még dobsz hozzá egy kis fosfitex formulát (mondjuk ilyesmi) akkor elég jó ellenálló képesség növekedést lehet elérni.Kertészetben működik minden növénynél akkor a fű sem kivétel.

Előzmény: T4sm4n (85767)
Nábrooo Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85773

A kép lemaradt....

Előzmény: Nábrooo (85772)
Nábrooo Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85772

Sziasztok!

 

Teljesen amatőrként elkezdtünk füvesíteni. 

Javarészt 2 fajta fű kezdett el nőni, (meg vagy 3 különböző fajta gaz... :((( )

a kép alapján, a középen levő vastagabb vöröses-barnás tövű lenne az angol perje?

Vagy ez is valami gaz?

 

Köszönöm!

feca1983 Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85771

Prewinter -t Samubá is többször ajánlotta már nyári hónapokra - főleg ha homokos a talaj! Szoval semmi gond!

Előzmény: ginolaginola (85770)
ginolaginola Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85770

Az mennyire probléma ha prewintert szórtam ki a spring és summer helyett? Utólag vettem észre...olyan 39 gramm ment ki négyzetméterre.

Előtte 8 héttel biomassa volt....

Előzmény: nO_niC_k (85765)
dokiki Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85769

Köszi,megnéztem.Mondjuk annyi,hogy ugyanennyiért 40 kg-os Yarát veszek. Ha egy kis Mg-ot hozzácsempésznék az lenne az igazi.

Előzmény: nO_niC_k (85765)
plüss Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85768

Ha vakinek van felesleges 100ml Puma Extra, kérem jelezze!

Ha lenne olyan fórumtárs, aki Dunapataj közelében lakik és neki is kéne Puma, akkor ott lehetne vásárolni (0,5l), de csak könyvvel.

 

Előzmény: pana2 (85764)
T4sm4n Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85767

Sziasztok!

Van itthon magnézium, amit az örökzöldeknek szoktam permetezni/beöntözni. Viszont jó lehet a fűnek is? Szerves cuccal (prohumin, amalgerol) együtt gondoltam kijuttatni. Ha jönnek a melegek, gondoltam jól jöhet a gyepnek is.

mxxxx Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85766

Ha csak emiatt, akkor jó ha tudod a yara is ugyan ez a méret :)

"A 2-4 mm közötti (részarányuk 90% feletti), egyenletes méretű granulátumok pormentesek"

https://www.yara.hu/siteassets/tapanyagellatas/kiadvanyok/termekek/cropcare_jo.pdf/

 

 

Előzmény: feca1983 (85750)
nO_niC_k Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85765

Szia, ez az: https://icl-sf.com/hu-hu/products/specialty_agriculture/5073-agromaster-high-n-high-k/

Tavasszal én is yara 23-7-7-et szórok, de lassan csak lesz nyár is és jól jön a kálium, meg a plusz magnézium is.

Előzmény: dokiki (85762)
pana2 Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85764

Sorry, én 2 - 3 éve vettem náluk kimérve, mondtam akkor nekik, hogy sokan keresik, ajánlhatom - e, megköszönték. Nem tudom mi és hogy változott közben, mert nem jártam ott azóta.

 

Bocsi akkor, már nem fogom ajánlani, de Bécsben, vagyis Ausztriában adnak polcról.

Előzmény: plüss (85756)
zsolesz79 Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85763

2 hete ment ki ABD rozsda ellen (mázli hogy volt maradék Bumperem) viszont ebben a remek trópusi időben támad újra, nyírni sem tudom az állandó víz miatt. Mehet ismét Amistar? Illetve Bumper helyet mit ajánlotok, mert ugye megszűnt és sehol nem kapok. Próbáltam már korábban Switchet magában, de nem volt eredménye. 

dokiki Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85762

Szia, ez melyik Agromaster lenne? Én most akarok venni 40 kg Yara 23-7-7-et, de ebben nincs annyi Mg.

Előzmény: nO_niC_k (85752)
Viktorinogsz... Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85761

Nezni is rossz!

Előzmény: muresz (85758)
Viktorinogsz... Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85760

500+m2 egyenletesen 10 perc se.

Előzmény: muresz (85754)
gaaj Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85759

Ez beteg

Előzmény: muresz (85758)
muresz Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85758

Ez az ámerikai mókus aztán precízen tolja a sávokat a kézi szóróval. Na én nem csinálok ilyet

 

https://youtu.be/U4oSWX8sKX4

Előzmény: muresz (85757)
muresz Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85757

Oda-vissza egyszer csíkokban úgy, hogy kb. egyenletes legyen a tekerés és a séta üteme is, meg figyelve, hogy oldal irányba meddig szórt. Aztán ha maradt benne az adott területegységre szánt mennyiségböl, akkor azt keresztben, vagy átlóban, esetleg csak középen menve, de nagy fordulatszámmal pörgetve szórom ki.

Egyszer felosztottam fejben 5 részre a kertet, amiböl 1-re elég egy kübli anyag.

Előzmény: muresz (85754)
plüss Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85756

Kedves pana2 !

Felhívtam az általad "sokadszorra" javasolt céget, de egy hölgy, aki felvette a telefont elhajtott, mert mint mondta " ők nem árulnak pumát"

Mire gondoltál az ajánlásoddal?

 

Előzmény: pana2 (85738)
ginolaginola Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85755

Ez egy kézi szóró, hogyan használod?

Hossz- és kereszt irányban is mész vele, vagy hogyan képzeljem el?

Előzmény: muresz (85754)
muresz Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85754
Előzmény: ginolaginola (85753)
ginolaginola Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85753

Műtrágyaszóró közül közül mi az, ami ajánlott és jó ár/érték arányú?

nO_niC_k Creative Commons License 2020.06.18 0 0 85752

Agromastert szórtam egy hete, bár némi gombásodás felütötte a fejét a mindennapi esti özönvíznek köszönhetően, de már most is látom milyen mélyzöld kezd lenni. (szomszédnak is Toscana van és tesztelgetjük mitől lesz szebb) :)

A szemcsemérete nagyobb, mint a korábban használt yarának, de szórás másnapján végigtoltam a hengerkésest, ami mögött van egy simítóhenger és az tökéletesen eltüntette a nagyobb műtrágya szemeket.

Előzmény: feca1983 (85747)
Debrin Creative Commons License 2020.06.17 0 0 85751

én talán 1 hete szórtam ki, nem is figyeltem annyira, de szerintem a legnagyobb szemek nem burkoltak mert fűnyíráskor szoktam nézni látszik e műtrágya de nem tűnt fel. Eddig tetszik nagyon szép mélyzöld lett a fű, de lehet ez a sok eső és lehűlésnek is köszönhető.

Előzmény: feca1983 (85750)
feca1983 Creative Commons License 2020.06.17 0 0 85750

Maximálisan eggyet értek minden szavaddal - főleg az utolsó mondattal - de azért a 4mm szemcse méret azért az sok szeritnem - mondom ugy hogy nem fogtam nem próbáltam - de én e miatt nem ezt választottam.

barkit kérdeztem mindenkinek csak ismerőse használta - :-) de amugy tényleg eggyet értek veled

Előzmény: petrol. (85749)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!