Keresés

Részletes keresés

tmogyorosy Creative Commons License 2016.03.07 0 0 626

Ezalatt csak palánták. A hidegfehér 6000K tartalmazza a megfelelő hullámhosszú (400-500 nm kék)fényt is, ami a növekedéshez kell nekik. Igaz a fényhasznosítás összhatásfoka csak 40-45%, (kék és piros együtt, abből csak a kék még kevesebb, emlékeim szerint olyan 25-30%, de ha Sándor111 hozzászólásaira itt rákeresel, a pontos adatra is rátalálsz  ) - de ha megnézed, mennyivel gyengébb fényárama van pl. egy kék led szalagnak egy 6000K-s szalaghoz képest, akkor ez még mindig nem olyan rossz. Mert nem csak a hullámhossz, a fényáram (lumen), megvilágítás (lux) is nagyon fontos.

A chilis fórumokon 99%-ban hidegfehér (6000-8000K) fénnyel palántáznak. 

Kifejlett növényhez van kék-piros LED reflektorom is, 1:4 a kék:piros arány.

Előzmény: imania (625)
imania Creative Commons License 2016.03.07 0 0 625

Csak hidegfehér? Semmi piros meg kék külön? Palánták vannak alatta csak, vagy termést is hoznak?

 

 

Előzmény: tmogyorosy (624)
tmogyorosy Creative Commons License 2016.03.07 0 0 624

Nekem egy 90x40-es polcon 6 db 10W-os hidegfehér van - de valószínűleg 4 is elég lenne.

Előzmény: imania (623)
imania Creative Commons License 2016.03.07 0 0 623

Sajnos az eladó nem válaszolt a kérdésemre. Tudna valaki javasolni másik LED-et? Ha igen, akkor abból mennyi a szükséges mennyiség és elrendezés?

 

Köszönöm.

Előzmény: imania (608)
tmogyorosy Creative Commons License 2016.03.06 0 0 622

Nem tévedsz, hosszú a tenyészidő, némelyiknek közel 200 nap. Ezért,no meg mert az összes chilis fórumon január elejétől bőszen ültetett mindenki, vetettem el én is. Most meg aggódok, mert eléggé beindultak.

Előzmény: erdepeti (621)
erdepeti Creative Commons License 2016.03.06 0 0 621

Chilit eleve hamarabb szokták vetni mint a több növényt nem? Én úgy tudtam, hogy a hosszabb tenyészidő és a lassabb fejlődés miatt azt már feb. elején vetni illik. De lehet tévedek. Viszont a paprikának chilinek magasabb a hőigénye. ott lehet nem is kellene annyira visszavenni. Nekem is van próba képpen pár tő chilim. Nem tudom, hogy be fognak-e jönni.

Előzmény: tmogyorosy (620)
tmogyorosy Creative Commons License 2016.03.06 0 0 620

Köszi!

Chilim van, most 80 tő, ami már kikelt. 6000K led, illetve a másik polcon 8000K fénycső világít. A hőfokot már nem tudom jobban visszavenni, mert lakásban vannak. Az állvány az ablaknál, elzárt fűtőtest mellett áll. Napközben a világítás miatt magasabb a hőmérséklet, még ventillátor mellett is. 

Előzmény: erdepeti (619)
erdepeti Creative Commons License 2016.03.06 0 0 619

Paradicsomod vagy chilid van?

 

Parira ezt találtam.

 

A fény összetétele jelentősen befolyásolja a növekedést, vörös fényben megnyúlik a paradicsom, a kék fény viszont ezt gátolja. A fény színképi összetételének változtatása a palántanevelésben lehet fontos tényező. A fényminőség az említett fotoperiódusos reakciót is befolyásolja.

Hőigény. A paradicsom a melegigényes zöldségfélék közé tartozik. Minimálisan 10 oC szükséges a növekedéséhez, amely 32 oC fölött viszont már leáll. Nappal 22 oC, éjszaka általában 7 oC-kal alacsonyabb az optimális hőmérséklet. A magas éjszakai hőmérséklet kötődéskieséssel jár (pl. a trópusi országokban).

A csírázáshoz legmegfelelőbb a 20–22 oC. Ennél alacsonyabb hőmérsékleten a csírázás lassú, tartósan magasabb hőmérsékleten a tenyészőcsúcs-károsodásból eredő vegetatív típusú növények száma emelkedhet (KINGHAM, 1973).

A kezdeti növekedés és fejlődés idején nappal 17–18 oC-ot, később 20–24 oC-ot kell tartani. Meg kell jegyezni, hogy az irodalomban eléggé eltérő és sok módosító tényezőtől kibogozhatatlan adatok szerepelnek. A közölt határétékekkel kapcsolatban két tényezőre hívjuk fel a figyelmet:

a) a kezdeti – optimálisnál alacsonyabb – hőmérséklet növeli a virágok számát, a virágzást azonban késlelteti. Szikleveles korban tehát nem célszerű a túl alacsony hőmérséklet még akkor sem, ha ez általában csökkenti az első virágfürt alatti levelek számát is;

b) a hőmérséklet a megvilágítás erősségével összefügg, borús napokon alacsonyabb hőmérsékleti értékeket kell tartani.

A paradicsom fejlődésére jelentős hatással van a talajfelszín feletti réteg és a talaj hőmérséklete (ez leghatékonyabban a vegetációs, illetve a talajfűtéssel befolyásolható. A talaj hőfokának meg kell közelítenie a paradicsom optimális hőmérsékletét, mert a gyökérzet normális fejlődéséhez, víz- és tápanyagfelvételéhez 18–20 oC szükséges.

A nappali hőmérséklet – elegendő napsütésben – magasabb is lehet, 24 oC fölött azonban a hajtatásban már szellőztetésre van szükség. Ennek oka, hogy magasabb hőmérsékleten az asszimilációs tevékenység meggyorsul, amelyhez sok szén-dioxidra van szükség, s ezt legegyszerűbben szellőztetéssel lehet a légtérbe juttatni.

A virágzást megelőző fejlődési szakaszban a tartósan alacsony éjszakai hőmérséklet (10–13 oC) hatására túlzottan erőteljes lesz a vegetatív növekedés, és a csészelevélkék megnyúlnak. Emellett a fürtök is rendellenesen fejlődnek, azaz a kinyílt virág stádiumot nem éri el a bimbó. Ennek oka a virágfejlődéshez szükséges szénhidrátok egyenlőtlen eloszlása a növényen belül. Gyakori a fürtök közötti levelek számának a növekedése és a nagy (elágazó vagy túl hosszú, 100–150 virágú) fürtök képződése.

A tartósan magas éjszakai hőmérsékleten (21 oC fölött) nevelt paradicsom megnyúlt ízközű lesz, halványabb és kisebb levelekkel, rövidebb csészecimpákkal.

A kötődés szempontjából éjjel a 15–18 oC, nappal a 20–25 oC az optimális.

 

forrás: http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/zoldsegtermesztok/ch10.html#id539291

 

Vagyis éjjel mindenképp vedd lenetebb a hőmérsékletet a nagyoknak. De a leírás szerint 10-15 C-n megáll a növekedés és a tápanyagfelvétel is lelassul. (paprikánál azt biztosan tudom, hogy ha tartósan 10 fok körül van a hőmérséklet akkor szinte hibernálja magát, de később már nem nagyon lehet normális növényt nevelni ebből). Ha még tudsz kék fényspektrumra erősíteni, akkor azt tedd meg az is csökkenti a növekedés intenzitását. Valaki itt ugye kipróbálta a csak kék fény alatti parinevelést. Lehet abba az irányba kellene eltolni a korai palánták fényellátását, mert akkor nem nőnének olyan nagyon, csak erősödnének. Most én is keresek kék lámpákat vagy valami hasonlót, mert a legnagyobbak már nekem is túl vannak 10 cm-en. Amióta pedig a piros túlsúlyos ledszalag is működik érezhetően jobban nyúlnak. A terv az vol, hogy ezzel április elejére virágzásra bírom őket, de ez lehet mégsem jön össze. Én 20c-n tartom nappal éjjel inkább 17 fok van, de ez is lehet magas. Most kicsit csökkentek, megpróbálaom a 18-15 fokot belőni.

Előzmény: tmogyorosy (614)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.06 0 0 618

Miért, ezek szerint te is korán vetettél mint én?

Előzmény: tmogyorosy (617)
tmogyorosy Creative Commons License 2016.03.06 0 0 617

Köszi!

Nem írtam el, a fagyosszentek után akartam eredetileg kiültetni. Tényleg kicsit korán kezdtem (első ültetés jan.24), mert tavaly .ire termett volna, be kellett hozni a lakásba a hideg miatt, így viszont a legtöbb ledobálta a virágait. Idén nem akarok így járni, meg aztán a tőszám is az ötszöröse a tavalyinak.😃

Mindegy, ha nagyon kinövik a hatdecis cserepet, akkor lehet veszek nekik fólia sátrat, láttam Praktikerben, Lidl-ben, több más helyen is. Amúgy még most is van keltetőben cucc, meglátjuk melyik vetési idő válik be idén.

Előzmény: Lacika71 (616)
Lacika71 Creative Commons License 2016.03.06 0 0 616
Előzmény: Lacika71 (615)
Lacika71 Creative Commons License 2016.03.06 0 1 615

Ezt a Májust remélem elírtad...

Mert addigra már egyszer le is terem.

6-8 hét a palánta korszak,amit meg lehet kicsit nyújtani.

De biztosan nem két hónapot még.

Nem elkeseríteni akarlak,de ha csak simán kiültetni akarod szabadtérre Májusban akkor nagyjából mostanában kén magvetéssel foglalkozni.

Más megoldást kell keresni.

Régen azért kezdték ilyen korán,mert nem volt mesterséges világítás és eléggé hideg volt.

Ennyi idő alatt jó volt,ha kikelt egyáltalán,legfeljebb 1-2cM-re megnőtt.

És a körülmények miatt alig fejlődtek.

Nem tudom ilyen esetben mit lehet tenni.

Én biztosan ültetnék másikat,ezek jók lesznek kísérletezni.

De hátha másnak van valami jó ötlete.

Előzmény: tmogyorosy (614)
tmogyorosy Creative Commons License 2016.03.05 0 0 614

Hány °C számít alacsonyabbnak? Most nálam 23-24 van napközben, 20-21 éjszaka nekik. Nem akarnám én se, hogy májusig túl nagyra nőjenek...

Előzmény: erdepeti (613)
erdepeti Creative Commons License 2016.03.03 0 0 613

Igen az alacsonyabb hőmérséklet is lassít, de ha úgy döntessz, hogy eladod én két-három tövet azért megtartanék a nagyobbakból. Csak azért, hogy lássam mennyire lehet visszafogni őket, meg úgy kíváncsiságból is. Nincs egy kis mini fóliád, ahova be lehetne tenni április elejétől? És csak akkor hoznád be, ha fagyveszélyes éjszakák lennének. Amit mondtak a paradicsomos fórumban, hogy az első fürtök ugysem lesznek beporozva, nem hiszem, hogy igazak. Ma találkoztam az első idei méhecskével. Egy hónap múlva már kint lesznek azok is és beporozzák a virágokat. Szerintem csak erre az egy hónapra kell visszafogni. Ha ezt meg tudod oldani áprilistól már nőhetnek. És lévén, hogy folytonnövők teljesen mindegy, hogy az első fürt köt-e vagy sem. Azon úgyis mindig kevesebb a termés.

Előzmény: Törölt nick (611)
Chilio Creative Commons License 2016.03.03 0 0 612

A hűvösebb hely lassít rajta legtöbbet. Szerintem.

Törölt nick Creative Commons License 2016.03.03 0 0 611

Hát köszönöm a hozzászólásod. De még mindíg gondban vagyok,átültetem nagyobb edénybe és kiveszem a dobozból őket és nagyobb területet adok nekik plusz arra a nagyobb területetre simán rálógatom a fénycsöveket úgy hpgy semmilyen oldalfalakat nem kapnak mert felviszem őket a tetőtéri szobában ami üres és amit teljesen besötétítek hogy ne kapjanak más fényt. Vagy a B verzió,hogy eladom olyannak akinek van fűtött fóliaháza és újakat vetek. Te melyiket döntenéd? Elég nehéz döntés ezért megtisztelnél a véleményeddel.

Előzmény: erdepeti (609)
erdepeti Creative Commons License 2016.03.03 0 0 610

Amennyire én tapasztaltam, a növények mindig az erősebb fény irányába mennek, ha oldalról kapnak egy kis kiegészítő vagy szórt fényt az csak jót tesz nekik. A 14 szerintem is jó, én is annyit tartok. Csak nálam kicsit nagyobb fényerő kellene. Még van pár led, majd azokat is beépítem, de most a fényvisszaverő rész kiépítése van folyamatban.

Előzmény: tmogyorosy (607)
erdepeti Creative Commons License 2016.03.03 0 1 609

Az a baj, hogy a növények a megvilágítás időtartamának változására is reagálnak. Ezért hirtelen nem lehet csökkenteni. Szerintem 12 óra környéke jó lenne, csak így, hogy már előtte 16 órát is megtapasztalták nem tudom, hogy fognak reagálni. Ha vissza szeretnéd fogni, lassan kellene elkezdeni. Én amúgy 14 órát igyekszek tartani, de néha nem jön össze. A 16 óra viszont mindeképpen sok. Pont azért nőttek ilyen gyorsan idáig és pont azért lettek ilyen erősek is, mert az bőven kielégíti az igényeiket. Csak gondolj bele, hogy Mo-n a leghosszabb napkelte és napnyugta közötti időtartam 15 óra 58 perc. És ez minden évben csak egyszer van. Ráadásul ebből is lejön napkelte és napnyugta körül egy kis idő, amíg a nap nem kerül olyan magas állásba, hogy fényereje elérje a paradicsom által igényelt szintet. Szóval természetes körülmények között nyáron jellemzően a 13-15 óra az az időtartam, amit fotószintézisre tudnak használni a növények. Neked mindenképpen ez alá kellene kerülni, hogy lassítsd a fejlődést.

Előzmény: Törölt nick (603)
imania Creative Commons License 2016.03.03 0 0 608

Igen ez bennem is felmerült. Megkérdeztem az eladót, jelenleg a válaszára várok.

Előzmény: tmogyorosy (606)
tmogyorosy Creative Commons License 2016.03.03 0 0 607

Bocsi, nekem csak félig zárt a polcos rendszerem, az ablak felől kap némi fényt.

Így nem is nagyon mertem 14 óránál lejjebb venni a megvilágítást, mert félek hogy megnyúlna.

Amúgy egy 90x40cm-es polcra nálam 60W-nyi (5000-5550 lumen) LED, illetve fénycső jut most, 6000-8000K színhőmérséklettel.  

Előzmény: erdepeti (601)
tmogyorosy Creative Commons License 2016.03.03 0 0 606

Nem találom a lumen értéket se a kékhez, se a piroshoz, ami öszehasonlítási alap lehetne egy hidegfehérhez képest.

(Egy hidegfehér 10W-os 900lm.)

Előzmény: imania (605)
imania Creative Commons License 2016.03.03 0 0 605

Bocs, a kép lemaradt.

Előzmény: imania (604)
imania Creative Commons License 2016.03.03 0 0 604

Sziasztok,

 

Azon hozzáértők segítségét szeretném kérni LED-es világítással kapcsolatban, akik építettek már maguknak és szívesen megosztanák ezt, képekkel. Az fórumot átolvastam, de vannak még kérdések bennem.

 

Adott egy 100x50cm rész, ahol elsősorban palánták vannak, de szeretném úgy kialakítani a világítást, hogy esetleg ősztől tavaszig pár paprika/fűszernövény is megéljen alatta, de ez csak opció. Jelenleg kompakt csövek világítják a palántákat (2xOsram 18W hideg fehér), amik szépen nőnek, de szeretném hatékonyabbá tenni a világítást, mert ahogy olvastam, jelenleg a sugárzott fény közel fele a növények számára nem hasznosítható.

 

Ezeket a LED-eket néztem:

 

http://www.ebay.com/itm/151879537484?var=451069608179

 

http://www.ebay.com/itm/151879537484?var=451069608175

 

Milyen elrendezést javasoltok és milyen kiegészítő LED-eket még? Vagy esetleg más teljesítményű LED-eket? Azokat milyen arányban és elrendezésben?

 

Az általam említett LED-ekkel én ezt képzeltem el. A lila UV LED.

 

 

Köszönöm előre is.

 

Üdv.

 

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2016.03.03 0 0 603

Elnézést. Félre értettem a hozzászólás lényegét. Akkor szerinted hány órát kellene világítanom őket a 16 óra helyett?

Előzmény: erdepeti (601)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.03 0 0 602

Szia. Tehát akkor azt javaslod hogy egy sötét helységben neveljem tovább,akkor úgy át tudom veszelni ezt a másfél hónapot? 

Előzmény: erdepeti (601)
erdepeti Creative Commons License 2016.03.03 0 0 601

Ha a megvilágítás időtartama csökken akkor nem, mert a növény mindig a fény felé nyúlik. Ha nincs fény nincs nyúlás sem. Ha viszont az erején változtat pl. csak 1 fénycső megy a három helyett, akkor a fény irányába nyúlik és hajlik mind.

Előzmény: tmogyorosy (600)
tmogyorosy Creative Commons License 2016.03.03 0 0 600

Ha csökken a megvilágítás, attól inkább pont hogy megnyúlnak...

Előzmény: Lacika71 (599)
Lacika71 Creative Commons License 2016.03.02 0 0 599

Pár dolgot meg kell vonni és lassabban fognak nőni,

Csökkenteni kell a hőmérsékletet a világítás idejét és,ha lehet az erejét is.

És ritkán locsolni mindenképpen,éppen ne haljanak szomjan,nagyon sok gombás megbetegedést el lehet így kerülni.

Előzmény: Törölt nick (590)
tmogyorosy Creative Commons License 2016.03.02 0 0 598

Köszönöm, én is szkeptikus voltam az ügyben - de némelyik papreszem szára tényleg lila.😃

Előzmény: Törölt nick (597)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.02 0 0 597

Igen ez óriás,de pont ez a gond. 

Előzmény: pupu222 (593)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!