Keresés

Részletes keresés

ksanci Creative Commons License 2015.09.11 0 0 840

Nem a fogaskerekek kopása a lényeges, hanem a tengelyeké. Lötyög a perselyben, nem központos, ezért pl. a gátszerkezetnél nem egyforma mélységben megy be a fogak közé a gát, ezért van más hangja. Ezt lyukösszehúzással lehet javítani, szét kell szedni az egész szerkezetet, hogy csak a csapágylemez legyen. Na ilyet még én sem csinálok itthon :)

http://www.horology.hu/sz_majak_kakukkos.html

 

Sajnos a nagy kakukkosomnál pont ezt javította valaki kontárul: simán körbepontozta a tág furatot. Ezzel az a baj, azon kívül, hogy baromi ronda, hogy közel sem kerek lesz a furat. Csak remélni merem, hogy legalább kidörzsárazta utána és nem így hagyta.

 

Egyébként gyakorlatilag a végtelenségig eljár így is (legalább is addig, amíg összeérnek a fogaskerekek rendesen :D ), csak a pontossága lesz csapnivaló.

 

 

 

Előzmény: Dani922 (839)
Dani922 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 839

Nincsenek agyon kopva a fogaskerekek  ezeket direkt néztem .  Igazából nem használom csak rendbe raktam és díszként üzemel .  Néha járatom egykét órát aztán leakasztom a súlyokat és pihen tovább :)  Amúgy ha ennyire kopott lennének a kerekek akkor meddig lehetne ezt használni ?

Barret02 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 838

Ez a kopás hangja... Valami nem "gömbölyű"

Előzmény: Dani922 (837)
Dani922 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 837

sziasztok :) 

 

Az én órámat mára sikerült teljesen rendbe hozni ,amire nagyon büszke vagyok :) 

Egy olyan megfigyelésem van hogy néha mintha halkabb a tik-tak aztán megint hangosabb.

Ez a probléma miből adódhat ?

ksanci Creative Commons License 2015.09.10 0 0 836

Szia!

 

Mennyi ideig nem üzemelt?

Valószínűleg egy nap kellett neki, hogy járás közben a por/kosz szépen bekerüljön mindenhova, azért áll meg :)

A döntés csak akkor kell, ha a hangja nem szimmetrikus, tehát nem szép szabályos tik-tak, hanem tiiiiik-tak, vagy taaaaaak-tik.

De nem valószínű, hogy ez a baj, ha járt egy napig.

Ki kell pucolni vagy pucoltatni.

Előzmény: norbec25 (834)
Barret02 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 835

Próbáld meg valamelyik oldalra dönteni,ha az inga MINDIG ugyan-azon az oldalon áll meg!

Ennyit lehet szétszedés nélkül javasolni:) Lehet hogy koszos a belseje.Ha egy napig járt,más baja nemigen lehet.

Előzmény: norbec25 (834)
norbec25 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 834

Szia! Nekem is van egy ilyen órám...A Feleségem kapta valamelyik idős rokonától pár éve....A minap feltettem a falra felhúztam a súlyokat meglöktem az ingát és járt:)!! Egy napig Felhúztam ismét de nem jár! Meglököm az ingát mozog 10 másodperc és megáll:( ???Szerinted-szerintetek?

Előzmény: davidbence91 (320)
ksanci Creative Commons License 2015.09.09 0 0 833

Ami azt illeti, nem is tyvek, vagy nem tudom. Elég érdekes: egy csomagolóanyag (Andi tisztasági betét, írtam korábban asszem :) ), olyan mint a papír, de a strapabíróságáról annyit, hogy mikor utólag próbáltam a fújtatóba beszúrni a szemet, amibe a mozgatókar csatlakozik, akkor a tűhegyes cucc nem tudta átszakítani, behúzta az egészet a fába magával együtt. Ragaszthattam újra.

Szóval könnyen vágható, de baromi nehezen szakad és csendesen hajlékony.

Azért bőr lenne az igazi :)

 

Mihez képest lassú? Elvileg ma megyek a súlyokért, amikkel működni fog. Most sima 480 g-os Majak súlyok lógnak róla. Illetve az ütőművön kettő, mert az egy éppen kevés neki.

Az új súlyok 600 illetve 800g-osak  lesznek. A nagyobbik hajtja majd az ütőszerkezetet.

Az óra az pontos, az nem lehet lassú :) Az ütőmű meg ízlés kérdése is, én momentán nagyon nem szeretem a gyors járatot, ami a fogasíves szerkezetekre jellemző. Ez sima tapintótárcsás, nekem így tetszik most.

 

 

Előzmény: örihari (832)
örihari Creative Commons License 2015.09.09 0 0 832

Látom,jól belehúztál.Biztosan igazad van,hogy ragaszkodsz az eredeti anyagokhoz,én nem mindig.A fújtatók anyagának én a tyveket nagyon jónak találom.A sípokat én "pálmatex"-el ragasztom össze.Ez is szétszedhető és ragasztás közben a síp hangolható egészen a  kötésig.Nem tudom milyen súlyokkal működtetted a videón,de kicsit lassúnak tűnik egészében.Üdv.

Előzmény: ksanci (831)
ksanci Creative Commons License 2015.09.08 0 0 831

Köszi! Megvolt. Íme: :D

 

Most már majdnem teljesen jó, még apróbb finomítások kellenek, de már így is elmegy.

Valamelyik órajavítással foglalkozó oldalon olvastam, hogy a sípokat csak cserélni lehet. Ez hülyeség, eredeti sípok simán javíthatóak, mivel enyvvel vannak összeragasztva, meleg vízben áztatva szépen szétjön az egész. Csak a szárítással kell vigyázni, préselni kell, mert össze-vissza görbülnek az elemek :) Jó lenne igazi bőrt beszerezni, de eddig nem sikerült megfelelőt, marad ez a tyvek vagy mi a szösz.

 

De még így is ennél a sípnál berepedt a nyelv szárításnál, szerencsére nagy gondot nem okoz. De sajnos már valami vetemedés eleve van (a sípot magát nem szedtem szét), nagyon megszenvedtem vele, hogy szóljon, ugyanis amíg kicsit is nedves volt, szólt szépen, száradás után meg elhallgatott :) Szóval jó kis türelemjáték. Ázatás - szétszedés - összerakás, szól, tök jó - száradás - nem szól...

Az enyvről pedig nem mondok le :) Bár már a tyvek sem azzal van ragasztva, hanem vizes alapú papírragasztóval. Ragaszkodom ahhoz, hogy a sípok szétszedhetőek legyenek, ha kell :)

 

És amiről beszéltem, ez a kopás kifejezetten a túlméretezett súly miatt van, így nem kopik ki 300 év alatt sem magától. Na meg amikor a mutatókat le akartam szedni, kijött az egész tengely úgy ahogy van. Ügyesen összerakta valaki. Pedig a tengely teljesen jól rögzíthető a helyére. Az utolsó képen jól látható az is, ahogy az óramű reteszelése közel sincs úgy kikopva, mint az ütőműé.

Ez pedig az a bizonyos utólag befúrt és rögzített szál, ami visszanyomja a kilincset, hogy megálljon a kakukkolás.

Rendesen összerakva a szerkezetet ez fölöslegessé vált. Nyilván...

 

Most így néz ki belül. Jobb oldalon az eredeti, gányul javított síp, de mivel elég jól szól, nem nyúltam hozzá. Valamint a mozgó szárnyú és csőrű kakukk, ez tök jó, én még nem is láttam ilyet :) Ennek is ki volt ugorva a csőrmozgató szála.

 

 

Végül egy videó a jelenlegi állapotról. Majd egyszer még egy kicsit vissza kéne forgatni a nagy fogaskereket, mert most a ciklus végén még kicsit megemeli a magasabb hangú sípot, de csak ezért már nem szedem szét. A gong-ka-kukk-ból a ka és a gong szinte együtt szól most, de nekem tetszik, így marad :)

 

https://youtu.be/2SNxPlcgQh0

 

 

 

Előzmény: örihari (830)
örihari Creative Commons License 2015.09.06 0 0 830

Én is találkoztam már hasonló problémákkal. Jó munkát!

Előzmény: ksanci (829)
ksanci Creative Commons License 2015.09.05 0 0 829

Persze, ilyenek is vannak, de valamiért gyakoribb a jobbra néző.

Most áll beszerzés alatt egy 600-800 grammos pár súly, azzal fog menni. Ehhez a mechanikához tökéletes.

Elég sok melóm volt amúgy vele, a sípok foltozva (még szigszalaggal is :( ), de az egyiket úgy hagytam, mert elég jól szól. A másiknál sajnos maga a síp nem 100-as, már két napja szenvedek vele. Halkabb, mint a másik, de legalább szól, szóval így marad.

A mechanika is rosszul volt összerakva, az óra része az jó volt de az ütő az nem. Bele volt fúrva egy külön rugószál is, mert nem hagyta abba gyakran a kakukkolást, külön nyomta vissza az emelőkart, ami indítja a folyamatot. Most, hogy normálisan össze van rakva, már nem kell.

Na meg a ka-kukk-gong vagy gong-ka-kukk helyett kukk-gong-ka volt a sorrend.

De most már az is jó :)

Előzmény: örihari (828)
örihari Creative Commons License 2015.09.05 0 0 828

Itt balra néz a madár.

Előzmény: ksanci (826)
örihari Creative Commons License 2015.09.05 0 0 827

Az 1700 grammos tényleg sok.4db ilyen nagy órám van,ott az óraszerkezetet 1100-1250 grammos súlyok,az

ütőrészt 700-800 grammos súlyok működtetik. A madár jobbra, vagy balra néz tök mindegy. Üdv.

Előzmény: ksanci (826)
ksanci Creative Commons License 2015.09.05 0 0 826

Ja igen, 1700 és 1200 grammos súlyokról beszélek, ezek voltak hozzá, biztosan baromi sokak.

Előzmény: ksanci (825)
ksanci Creative Commons License 2015.09.05 0 0 825

Köszi. 

Rengeteg féle ház készült, szóval a fene tudja. Az enyémben az a különleges, hogy balra néz a madár, gyakorlatilag mindig jobbra néznek.

A súly biztosan sok, érezni a működésen és pláne a felhúzáson.

De leginkább azon, hogy jelenleg sima, mezei 480 grammos Majak súllyal működik tökéletesen...

 

Előzmény: örihari (824)
örihari Creative Commons License 2015.09.05 0 0 824

Az óra 100 év körüli.A szerkezet,ha nem az övé akkor is ez típusú való bele. A súlyok megfelelnek,ilyen kell hozzá.A kopás a sok használat miatt van.

Előzmény: ksanci (823)
ksanci Creative Commons License 2015.09.01 0 0 823

Kérdés:

Tudja valaki, milyen gyártmányú és mikori lehet ez az óra?

 

Ajándékba kaptam :)

Az óra nagyméretű, igazi fa, kézzel faragott előlappal. A ház az biztosan nem mai gyerek. A mechanika lehet, hogy már nem eredeti, legalább is a volt tulaja szerint.

Lehetséges, mert szerintem baromi nehezek a súlyok hozzá, ennek a mechanikának nem kellene ennyi, ki is van kopva rendesen.

 

 

Paula8 Creative Commons License 2015.08.31 0 0 822

Majak óráknál ha egy picit is különlegesebb típusba akadsz az alkatrészbeszerzés hozzá lehetetlen!!! Nekem 30 db  órám van egy piros fehér súlyos majakhoz egy fehér súlyt keresek lassan egy éve!!! A fehér súly esztergálva van hozzá az inga pedig festve!

Előzmény: ksanci (821)
ksanci Creative Commons License 2015.08.31 0 0 821

Nekem van egy eladó háromszög Majakom, de ingám nincs hozzá, pontosabban az inga miatt vettem egy másikat kompletten. Az eladóhoz pedig rendeltem egy réz óraingát innen: http://www.hobbyfix.hu/index.php?tm=120025

Méretben és súlyban is passzol, a szárból kell levágni úgy a 2/3-ad részét. Tökéletesen be lehet állítani, én most ezzel járatom.

 

Ezeknek az óráknak könnyű inga kell, max. 30g, különben nem fogod tudni beállítani, túl nagy a tehetetlenségük illetve a gátat is igénybe veszi.

Tapasztalataim szerint a nyomott mintás Majak inga beszerzése külön gyakorlatilag képtelenség :) A hagyományos is elég ritka, de azt ki lehet fogni. Most a nyáron sikerült vennem kettőt is, így már minden órámhoz van eredeti inga.

 

Előzmény: Zeusz30 (818)
ksanci Creative Commons License 2015.08.30 0 0 820

Illetve a fogasíves szerkezetnél lehet tekerni anélkül is, de azt is érzéssel csak, mert erőltetéssel ott is össze lehet kócolni a mechanikát.

ksanci Creative Commons License 2015.08.30 0 0 819

Szia!

 

A nagyobbik anya a nagymutatót rögzíti az üreges, menetes tengelyen, hogy ne lötyögjön (és itt lehet finombeállítani, hogy a nagymutató pontosan függőleges legyen ütéskor) a kicsi pedig egyfajta biztosíték az álló tengelyen. Mind a kettőt meg kell tudni húzni! Ha megszorul a mutató és a járás, akkor valami nincs jól összerakva.

Az ugye megvan, hogy ha körbeforgatod a nagymutatót, akkor meg kell várni a kakukkolásokat? Mert különben nagyon frankón az alkatrészeket fogod "megtekerni" :)

 

 

Előzmény: Dani922 (811)
Zeusz30 Creative Commons License 2015.08.21 0 0 818

Köszönöm, azóta már átalakítottam, a képen lévő volt az amit adtak hozzá.

Láttam itt a fórumban méreteket és az alapján átalakítottam.

Most az állítgatások hatására kb. óránként fél perc a késés ami már egész jó, és még van állítási lehetőségem.

Annyi, hogy a gyári ingatányér 60-as, az enyém meg 70-es. A hossza már majdnem jó.

 

Előzmény: Barret02 (817)
Barret02 Creative Commons License 2015.08.21 0 0 817

A gyári inga szára fele olyan hosszú,mint amit Te készítettél!

Bár az inga súlya is közrejátszik.

Ha szemből nézed,a gyári inga teteje kb 20 mm-re van az óra előlapja alatt,nyugalmi helyzetben.

Előzmény: Zeusz30 (816)
Zeusz30 Creative Commons License 2015.08.20 0 0 816

Hát akkor maradok annál amit készítettem, feltéve ha be tudom állítani.

A nyomott réz nekem jobban tetszik. Eladni úgy sem akarom, bár a másik órámhoz lehet megveszem alkatrésznek az eredetit.

Előzmény: Paula8 (815)
Paula8 Creative Commons License 2015.08.20 0 0 815

Az órák nagy százalékához sima inga volt, a háromszög típushoz volt mintás nyomott réz inga!

Előzmény: Zeusz30 (814)
Zeusz30 Creative Commons License 2015.08.20 0 0 814

Köszönöm, megkeresem.

Közben átalakítottam az én ingámat, most már óránként csak kb 1 perc késés van, de még állítok rajta.

Majak órához csak az a sima inga volt amit mindenhol látok?

Nem készítettek hozzá mintásat rézből?

Előzmény: Paula8 (813)
Paula8 Creative Commons License 2015.08.20 0 0 813

Szia az egyik jutalékos eladási oldalon van egy 1300 Ft az ára nemrég láttam nem írom ki az oldal nevét mert nemtudom szabad e!

Előzmény: Zeusz30 (812)
Zeusz30 Creative Commons License 2015.08.19 0 0 812

Nincs valakinek egy felesleges ingája Majak órához?

Dani922 Creative Commons License 2015.08.18 0 0 811

Most szinte teljesen fellazítottam így most egyenletesen jár .  De gyanítom hogy járatni kell  elég sokat hogy jó legyen mivel gondolom az elmúlt 10 évben nem igazán járhatott. Még a pókok is beleköltöztek :)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!