Keresés

Részletes keresés

Szelki Lata Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1642

Nem, ez az időbeli eltolás szimmetriájának nem teljesülése. Az igen általános Noether tétel értelmében minden szimmetriához tartozik egy megmaradó mennyiség. Az időhöz tartozna az energia. Mivel az Univerzumra nem érvényes az időbeli eltolás szimmetriája, ezért az energiamegmaradás sem.

Előzmény: Tuarego (1640)
Szelki Lata Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1641

Tényleg sérülnek a megmaradási törvények, a Hubble törvénnyel meg sérül a spec. relativitás...

Még egyszer: szerinted miért találták ki az általános relativitást? Nyilván azért, mert a speciális az csak speciális volt.

Úgyhogy semmiféle paradoxont nem generál semmi, csak éppen nem a specrelben kell gondolkodni, hanem az áltrelben. 

Talán mégiscsak Occam borotváját kéne használni. Talán a legegyszerűbb megoldás a helyes...

Talán mégiscsak az áltrelt kell használni. 

Előzmény: Neowe (1638)
Tuarego Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1640

Az energiamegmaradás miatt sem kell aggódni, ugyanis az áltrelben nincs energiamegmaradás.

Ezek szerint csak úgy "jön" valahonnan az energia? Ez nem más, mint teremtés...

Előzmény: Szelki Lata (1636)
mmormota Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1639

A határsebesség lokálisan értendő, ami csak sík téridő esetén terjeszthető ki korlátlanul. Bonyolultabb téridő szerkezet esetén globálisan nem érvényes. Ki is mérték pl. a fény elhajlását a Nap mellett. 

Előzmény: Neowe (1633)
Neowe Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1638

Én nem tagadom, csak egy csomó ellentmondást rejt magában az ősrosbbanás.  Tényleg sérülnek a megmaradási törvények, a Hubble törvénnyel meg sérül a spec. relativitás... Vagyis lehet hogy csomó dolgot megmagyaráz az elmélet, de lényegében számos paradoxont is generál... Aminek felodására egyre több és több és nyakatekertebb magyarázatra van szükség...
Talán mégiscsak Occam borotváját kéne használni. Talán a legegyszerűbb megoldás a helyes...

Előzmény: Tuarego (1634)
Tuarego Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1637

Ráadásul a másik probléma az ősrobbanással az anyag és energiamegmaradás... Elvileg a "semmiből" (kezdeti szingularitás) keletkezett az anyag és az energia... Ami ugye kicsit fura, mivel már majdnem olyan mint a bibliai, "kezdetben volt a semmi"...

Ezzel egyetértek, de én nem az Ősrobbanás tagadásával oldom fel ezt, hanem, hogy annak is volt egy fizikai előzménye.

Előzmény: Neowe (1629)
Szelki Lata Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1636

A specrel sérülése miatt nem kell aggódni, ugyanis az eleve nem érvényes az univerzum egészére, lévén az egy görbült téridő. Az energiamegmaradás miatt sem kell aggódni, ugyanis az áltrelben nincs energiamegmaradás.

Tehát véleményed szerint konkrétan csak az egzakt 0 Hubble állandó a megengedett. Jól van.

Előzmény: Neowe (1631)
mmormota Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1635

A specrel köszöni, megvan. Sík téridőre vonatkozik, az Univerzum meg nyilván nem az. Lokálisan némi hibával meg jól működik. Értelemszerűen a globális modell esetében altrellel számolnak.

Előzmény: Neowe (1631)
Tuarego Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1634

Az elemek nagyrésze lokális csillagokban keletkezik... Ezeknek semmi köze sincs az ősrobbanáshoz...

Ez nem így van. A világegyetem döntő többségét kitevő hidrogén nem a helyi csillagműködés eredménye, hanem az Ősrobbanásban keletkezett. Ami azóta keletkezett a csilagokban, köztük a magasabb rendszámú elemek, csak elenyésző részét képezik a világegyetem anyagának.

Az elemek mai aránya összhangban áll az Ősrobbanás első három percének fizikai modelljével.

Előzmény: Neowe (1622)
Neowe Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1633

Ez gyakorlatilag azt jelentené hogy gyorsabban távolodnak mint a fénysebesség (ami ugye azért még mindig határsebesség)... Csak ennyi az ellentmondás...

Előzmény: mmormota (1630)
mmormota Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1632

Nem tudom mennyire vagy jó atomfizikában, de ezt történetesen a fizikusok máshogy gondolják pl. a He vonatkozásában. 

Előzmény: Neowe (1629)
Neowe Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1631

Csak annyi, hogy egy csomó ellentmondást kell feloldani, ha komolyan vesszük hogy távolodnak a galaxisok. Vagyis ha elfogadjuk hogy a vörös eltolódást a doppler (és nem valamilyen más foton-anyag kölcsönhatás) okozza... Illetve csak azt állítom hogy szinte minden ellentmondás felodódna ezzel.. Például nem sérülne a spec. rel emélet se a megmaradási törvények...

Előzmény: Szelki Lata (1628)
mmormota Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1630

Ez annyit jelent, hogy bizonyos objektumokat soha nem fogunk x évnél öregebbnek látni. Mert az a fény, ami az x. életéve után indul meg felénk, az már sose jut el hozzánk.

Az objektumról attól még jön fény, csak egyre vörösebbe tolódva, nullához tart a frekvenciája.

Neowe Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1629

max a H keletkezhetett kvázi az ősrobbanáskor (ha egyáltalán)... az összes többi elem tömegre és darabra is a csillagokban keletkezett a Fe-ig bezárólag. A Vasnál nehezebbek meg a szupernovarobbanások során. Elvileg ezeknek semmi közük sincs az ősrobbanáshoz... Ráadásul a másik probléma az ősrobbanással az anyag és energiamegmaradás... Elvileg a "semmiből" (kezdeti szingularitás) keletkezett az anyag és az energia... Ami ugye kicsit fura, mivel már majdnem olyan mint a bibliai, "kezdetben volt a semmi"...

Előzmény: mmormota (1624)
Szelki Lata Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1628

És mond már meg, mi a problémád azzal, hogy van az a távolság, ahol a távolodás sebessége >c?

Végülis szerinted mekkora Hubble állandónak "szabadna lennie"? Akármilyen kicsi lenne is a Hubble állandó (és akármilyen előjelű), létezne az a távolság, ahol a távolodás (vagy közeledés) sebessége meghaladja a c-t. Csak azt nem tudom, hogy ez neked miért problémás?

Előzmény: Neowe (1626)
mmormota Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1627

És?

Előzmény: Neowe (1626)
Neowe Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1626

A Hubble törvény szerint az univerzum tágulási sebessége 72km/s/Mpc

Legyen a távolság d=5000 Mpc
A távolodás sebessége 360.000 km/s > c

Előzmény: mmormota (1625)
mmormota Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1625

Nem értem, mire gondolsz. Le tudnád írni összefüggően azt a gondolatmenetet, amiből kiderül mi a baj a Hubble törvénnyel?

Előzmény: Neowe (1623)
mmormota Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1624

Fajtára. De tömegre, darabra nem. A könnyű elemek a modell szerint az Ősrobbanás után keletkeztek. Amúgy meg mindegy, nem? Ezt is, azt is megbízhatóan tudják számolni.

Előzmény: Neowe (1622)
Neowe Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1623

Csak egy gondolatkísérlet... Tegyük fel, hogy most látható univerzum még tágul 1 milliárd évet. Akkor a határán lévő galaxisok már gyorsabban távolodnak mint a fény (függetlenül attól hogy látjuk vagy sem őket) a Hubble törvény miatt... Vagyis elvileg van valami probléma a Hubble tv.-vel.

Előzmény: mmormota (1621)
Neowe Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1622

Az elemek nagyrésze lokális csillagokban keletkezik... Ezeknek semmi köze sincs az ősrobbanáshoz...

Előzmény: mmormota (1620)
mmormota Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1621

Ez teljesen ok, én csak arra céloztam hogy se így, se úgy nem látnánk, ezért olyan nagyon nagy különbség nincs.

Előzmény: Neowe (1619)
mmormota Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1620

Nem tudom, nézted-e Dávid Gyula előadássorozatát. (neten elérhető)

Nem csak találgatnak a kozmológusok, elég meggyőző eredményeik vannak. A Standard Modell segítségével (ami megbízható a rengeteg gyorsítós kísérlet miatt) egy csomó atomfizikai dolgot ki lehet számítani, így a keletkező elemek arányát is. Amit aztán színlépelemzéssel ellenőrizni lehet. Sok más kapaszkodójuk is van, azok a legérdekesebbek, amiket több más elvű módszerrel is ki lehet számolni, mert ezek egymást ellenőrzik.

Előzmény: Neowe (1618)
Neowe Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1619

Persze hogy a múltat... De nem ez volt a kérdés, hanem az hogy fénysebességnél nagyobb sebességgel távolodnak...

Előzmény: mmormota (1616)
Neowe Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1618

A háttérsugázásról beszéltünk már ma. A kémiai elemek gyakorisága pedig igazán nem bizonyítja az ősrobbanást.
Szerintem nem a statikus világegyetem az ellentéte a nagy bummnak, hanem egy dinamikus modell.
Az ősrobbanás illetve a "nagy recs" elméletek szerintem inkább a fizikusok szubjektív és inkább pszichológiai faktorokkal magyarázható elképzelése. Egyfajta speciális kivetülése személyes pszichéjüknek (születés, élet, halál) egy olyan területre ahol minimális információk alapján várnak el tőlük erős állításokat. A nagy bumm (nagy robbanás) simán lehet akár valamilyen háborús pszichózis projekciója...

Előzmény: Tuarego (1615)
Biga Cubensis Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1617

ez is igaz.

mindenesetre azért nem semmi, hogy eddig is eljutottunk.

a lentebb berakott klaszter elrendezés és a kialakult struktúrák is nagyon érdekesek.

Előzmény: mmormota (1613)
mmormota Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1616

1 Mrd év múlva is a múltat fogjuk nézni. Az is mindegy merre nézünk - minden irányban mindig az Ősrobbanás van legmesszebb. Így a tágulás mértéke miatt létrejövő horizont hatás elég komplikált. 

Előzmény: Neowe (1614)
Tuarego Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1615

Ha látszólagos a távolodás, akkor nincs nagy Bumm se.

Az Ősrobbanás elmélete mellett nemcsak a vöröseltolódás, hanem egyéb bizonyítékok is szólnak, így a kozmikus háttérsugárzás és a kémiai elemek aránya. Egy tényezőt még esetleg lehetne mással is magyarázni, azonban ez a három így együtt már súlyosabb érvnek számít.

Az egyik, alternatívaként felmerülő statikus világegyetemről már idestova 100 éve kiderült a modellszámítások alapján, hogy instabil. Ezért vezette be Einstein a kozmológiai állandót, amit aztán visszavont, mikor meggyőződött a tágulás mellett szóló érvekről.

A Fred Hoyle által képviselt "stacionárius állapotú világegyetem" modellje is megbukott, mert nem volt összeegyeztethető a fenti három megfigyelési ténnyel.

Egyelőre a táguló világegyetem modellje adja a legjobb egyezést ezekkel, de a magam részéről a tágulás gyorsulását nem látom igazolva.

Előzmény: Neowe (1605)
Neowe Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1614

Ez akkor is elvi kérdés... Ha várunk még 1 milliárd évet akkor az univerzum széle már fénysebességnél gyorsabban távolodik...

Előzmény: mmormota (1613)
mmormota Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1613

Minden fény amit látunk, a múltból jön. Minél messzebb van amit nézünk, annál régebbi múltból. Emiatt sokkal messzebbit mostanában nem is fogunk látni, ha az Univerzum 13.x milliárd éves kora stimmel. 

Előzmény: Neowe (1612)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!