Keresés

Részletes keresés

porszívómester Creative Commons License 2022.04.08 0 0 24390

Sziasztok

Érdeklődnék, hogy modern vasúti félsorompót gyárt e valaki vagy ismertek e valami beszerzési forrást. Illetve pontos méreteknek rajznak is örűlnék, ha esetleg van valakinek. Emailben is szívesen várok ajánlatokat.

Köszi!

 

 

 

Előzmény: felisut (24389)
felisut Creative Commons License 2022.04.08 0 0 24389

Köszönöm szépen!

 

Előzmény: ysenyerkesz (24388)
ysenyerkesz Creative Commons License 2022.04.07 0 1 24388
Előzmény: felisut (24386)
e_zsolt Creative Commons License 2022.04.07 0 1 24387

Köszönöm!

Előzmény: Schwarz Peter (24384)
felisut Creative Commons License 2022.04.07 0 0 24386

Kérhetek abban segítséget a tapasztalat alapján, hogy napjainkban mi a pontos szabvány a moduloknál. Régen egy modellező oldalon láttam és lementettem akkor, de amióta elszállt nekem is a winchesterem azóta elég hiányos az adatbázis.

Köszönöm előre is. 

 

Előzmény: RhB (24385)
RhB Creative Commons License 2022.04.07 0 1 24385

A válasz  nem egyszerű. Egyrészt kevés infóm van a többiek saját tapasztalatáról (gyakorlatilag nulla, csak amit mi láttunk), másrészt több eltérés is van a FREMOs modulok és a mi tárolónk ill. 0e moduljaink között.

 

A jelen találkozón, ahol a fotók készültek, a mi tárolónk a kazánház fölött volt, ezért volt néha 30 fok fölött. A többi modul már normálisabb körülmények között volt a folyosón, tehát őket nem érintette annyira. Pl. a túlsó vége a nyitott folyosó ajtónál volt, majdhogynem hűvös volt.  Amúgy egy átlag találkozón nem nagyon van 25 fok fölött. (Rákérdeztem a mellettünk lévő állomás tulajánál a tapasztalatokról, ha válaszol és jön újabb infó, megírom. Majd érdeklődök más FREMOsoknál is.)

 

Nem ismert hatású eltérést okozhat az eltérő vágányanyag, a mienk PECO Code 100, a FREMO Tillig Code 83. Eltérő anyag miatt eltérhet a hőtágulás mértéke is. Lehet, hogy nem tér el, nem tudom.

 

A legnagyobb eltérés, hogy mi a modul szélén egy csavarhoz forrasztjuk a sínszálakat, míg a FREMOsok nem. A fő ok, hogy a csavarhoz forrasztás nem szép, nehéz eltüntetni. Nálunk 0e-ben picit jobb a helyzet, de látszik. Próbálunk javítani rajta, pl. talpfa darab a csavarok közé, kis ágyazat rászórás, de nem az igazi. Ez pedig egy tároló*, ahol bár lesz ágyazat, de nem a szépség a fő szempont.

 

Nálunk a forrasztás miatt csak befele tud elmozdulni, ezért ha kicsi a hézag, jön a fotókon látható kivetődés. Ahol nincs forrasztás, ott kifelé el tud mozdulni. Ilyenkor persze a szomszéd modullal "civakodik", de tapasztalatom, személyes élményem nincs róla. A többiek mondták, hogy most is reszelgették a sínvégeket.

 

Amúgy valószínűleg ők is hagynak kis hézagot**, az a bizonyos "nagy hőfokú" Temofeszt az Északi Járműjavítóban mély nyomokat hagyott a modulos társadalomban. Nem véletlenül emlegetik Thermofesztnek. :D

 

A hidegben való szállítás meg nem okoz gondot, ilyenkor vagy nagyobbak lesznek a hézagok, vagy a modul széléhez képest lesz beljebb a sín vége. Mire bepakolnak, felállítják a rendszert legalább egy nap eltelik, addigra felveszi a belső hőmérsékletet. Ha mégsem, legföljebb nagyobbat döccen. :D

 

(A modulon túllógó sínszál a csomagoláskor, építéskor, bontáskor sérülhet, felszakadhat a sín. Ezt akadályozza meg a leforrasztás, nekünk ez a fontosabb szempont.)

 

*A tároló úgy épült - sín magasság, vágánytengely távolság - hogy lehessen H0-hoz és 0e-hez is használni.

 

** A flexi vágány hossza 90-93 centi, tehát az ennél hosszabb moduloknál eleve van toldás, ahol hagyható kis hézag. Mi az ennél rövidebb moduloknál is csinálunk vágást/hézagot.

 

 

 

Előzmény: diginewl (24378)
Schwarz Peter Creative Commons License 2022.04.06 0 0 24384

Én nagy szemcseszerkezetü, mindenképp vízbázius festéket kevernék OSB laphoz, de Kisfaludy modellező ebben a profi! 
Jó munkát! 

Előzmény: e_zsolt (24381)
Schwarz Peter Creative Commons License 2022.04.06 0 2 24383

Szia!

A 2mm parafa nyílt vágányszakaszon, valóban kevésnek tűnik, de elfogadott és szép látványt mutat majd ha elkészül a kavicságy! OBI áruházban tekercselve lehet kapni!

Fontos figyelni (ha parafát raksz a vágány alá) a ragasztásra! (Milyen ragasztót használsz, száradási idő, alapozás, stb) 

Jó munkát! 

Előzmény: e_zsolt (24380)
xabi75 Creative Commons License 2022.04.06 0 0 24382

Bauhaus?

Előzmény: e_zsolt (24380)
e_zsolt Creative Commons License 2022.04.06 0 0 24381
e_zsolt Creative Commons License 2022.04.06 0 0 24380

Még valami?

Honnan lehet olcsón beszerezni parafa tekercset?

Igen, neten már néztem de nem túl olcsón találtam 10m2-es tekercseket 10mx1mx2mm 9-10E Ft.

A Gumis még drágább, az lenne a jobb. 

Előzmény: e_zsolt (24379)
e_zsolt Creative Commons License 2022.04.06 0 1 24379

Sziasztok!

 

Valaki tett már 2mm-es parafát vágányzat alá? A 2mm-es elég? Vékonynak tűnik.

 

diginewl Creative Commons License 2022.04.02 0 4 24378

Felmerül a kérdés: hogyan oldják meg a Fremo találkozó többi résztvevői ezt a problémát? Gondolom másnak is voltak hosszabb vágánymezős moduljai. Valamint azoknak a moduloknak is melegük volt, és a hidegből hozták be őket. Azaz a szállítási, és ottani beltéri körülmények nagyjából ugyanazok voltak. Nem kérdeztétek meg őket?

Bennem az maradt meg, amikor Kisfaludy topiktárs annó a már akkor is gyönyörű asztala mellet mondta: ne toljuk egymásra szorosan a síneket, egy pici hézagot mindig hagyjunk.

Előzmény: RhB (24377)
RhB Creative Commons License 2022.03.28 0 7 24377

Dilatáció

 

Nemrég szóba került a téma, és most nekünk is eléggé látványosan előjött. A klubban készül egy tároló, amit H0-ban (FREMO) és 0e-ben is tudunk használni. A vágányok még nincsenek lerögzítve, részben hogy a tesztüzem alatt felmerülő problémákat javítani lehessen, részben mert majd a leendő ágyazat fogja rögzíteni.

 

A tároló 3 elemből áll, a klubban kb. 20 fok körüli hőmérsékletben készült Peco 2,5 mm-es profilmagasságú vágányból. Némi dilatációt eleve beterveztünk - már régóta így csináljuk a modulokat - de mint kiderült ez is kevés volt.

 

Az itt szóba került otthoni asztaloknál jobb a helyzet a sokkal kisebb hőmérséklet ingadozás miatt. A modulok eleve kiállításokon ill. FREMO-s rendezvényeken való részvételekre épülnek, ahol egy téli szállításkor a teherautó/utánfutó platóján mínusz fokokban, a kiállításon meg akár 30 fok fölötti hőmérsékletben is lehetnek - e kettő akár egymás után pár órával is.

 

Az első két kép építés alatt készült, látszik, hogy a vágányok egyenesek. A modulok végén a sínszálak csavarokhoz vannak leforrasztva, hogy ebbe az irányba ne tudjanak elmozdulni.

 

 

A többi kép két hete készült egy FREMO találkozón, ahol a tároló pont a kazánház fölötti folyosón volt felállítva. A hőmérő utáni első képen a vágány elemelkedik, ez látszik az árnyékon. A többi képen az összes vágány jobbra-balra hajlik ill. a kitérőnél megtörik. Szerencsére a vonat üzemet nem befolyásolta. Ha a talpfák le lettek volna rögzítve, akkor jó eséllyel kitépte volna a rögzítő karmok közül.

 

Azóta további 2-3 mm hézagokat tettünk a sínszálak közé, reméljük ez már elég lesz...

 

 

ELŐRE! Creative Commons License 2022.03.27 0 3 24376

pár csepp mosogatószert tegyél bele, attól fólyósabb (csökken a viszkozitás) lesz, nem ül fel a sínkő a cseppek tetejére.

Előzmény: murray (24375)
murray Creative Commons License 2022.03.27 0 1 24375

köszi! 

Előzmény: Schwarz Peter (24374)
Schwarz Peter Creative Commons License 2022.03.27 0 3 24374

Szia! 
Ponal vagy Pattex ragasztó ( NORMÁL) kivállóan alkalmas az ágyazat ragasztására! 
Figyelj a megfelelő higitásra, keverj be egy kb 2dl, úgy, hogy tej szerű állagú legyen és akár fecskedővel szép lassan, vagy ”kis permetezővel” folytasd-fújd be a területet, de csak az után, hogy ragasztandó területet, langyos vízzel elővizezted (permetezted) ! 
A sínkoronát utánna, azonnal töröld vagy le, vagy sínradirral száradás után radirozd át! 
Sok sikert! 👍

Előzmény: murray (24372)
Fr24i Creative Commons License 2022.03.27 0 3 24373

Mondjuk PATTEX Palma fa. Van expressz, normál és vízálló. Én expresszt használok. gyorsan köt, és ha kell enyhén vizezve könnyen visszabontható.

Előzmény: murray (24372)
murray Creative Commons License 2022.03.27 0 1 24372

Ágyazat ragasztásra hígitani ,csepegtetni, milyen típusú ragasztót használjak?  kösz

Törölt nick Creative Commons License 2022.03.24 0 3 24371

Én inkább 3cm/1m-ben maximalizálnám azt ami használható még, főleg, ha van ív az emelkedőben, és ha szeretsz hosszú, négytengelyes személykocsikat járatni, illetve ha van belső világítás a kocsikban (az + gördülési ellenállást generál).

 

Az ív magában egyébként plusz ellenállást fejt ki a járművekre még sík terepen is, ami főként a hosszabb kocsiknál jelentkezik jobban.

 

Mellékvonali jellegnél, ha rövid szerelvényeket járatsz. akkor el lehet menni 3,5cm/1m-ig szerintem.

Előzmény: tompa101 (24370)
tompa101 Creative Commons License 2022.03.24 0 0 24370

Sokszor olvashattunk már a pályákon használható emelkedőkről, hogy mikor megy még biztosan fel minden mozdony. Ha jól összerakom az olvasottakat akkor az 1 m-es pályán emelkedhetünk 4 cm. Az ívek azok nehezítik vagy könnyítik a haladást a lejtőn?

a Zsóti Creative Commons License 2022.03.07 -2 3 24369

Hasznos videó lehet belőle, de bele-belenézve nem láttam semmilyen feliratot arról, hogy mi történik éppen.

A valóságban mekkora lenne ez a "fű"? A csomagoláson látható 2,5 és 4 milliméteresnél jóval hosszabbnak látszódik, a sziklákon nem túl élethű ez a zöld gyapjú, de a mezőkön sem gyakori, hogy a vágányok felé nézve a magas fűtől alig látszódik az ágyazat tetején lévő sínszál.

Előzmény: Jeffsy (24367)
JZoli63 Creative Commons License 2022.03.07 0 1 24368

Ez egy nagyszerű video! Szerintem még oktatóanyagnak is jó lenne.

Előzmény: Jeffsy (24367)
Jeffsy Creative Commons License 2022.03.06 -1 5 24367

Hátha valaki talál benne valami hasznosat:

https://www.youtube.com/watch?v=a4I3l0FiXNQ

róbertke Creative Commons License 2022.02.26 0 1 24366

Köszönöm válaszod! 

Előzmény: e94 02 (24365)
e94 02 Creative Commons License 2022.02.26 0 2 24365

Köszi szépen! :)  Az asztal 2 100x60 cm-es darabból áll. 60cm az a minimális szélesség, amin egy H0e vágányt meg lehet fordítani (Roco R=261.8). Ezért választottuk ezt a szélességet. Két darabra meg a szállítás miatt van szükség.

Előzmény: róbertke (24363)
róbertke Creative Commons License 2022.02.26 0 4 24364

Előzmény: e94 02 (24362)
róbertke Creative Commons License 2022.02.26 0 4 24363

Nekem tetszett az asztalod kulissza mögötti része is (csak nem találtalak akkor sehol) 

Mi a pontos befoglaló mérete?

Előzmény: e94 02 (24362)
e94 02 Creative Commons License 2022.02.25 0 4 24362

Nem csak nem tudjuk, nem is akarjuk! Ha bútordarab is az asztal - mint a videóban - nem biztos, hogy kohószökevényeket akarunk rajta futtatni MÉH-telepen. 

 

Az "asztal" szerintem is a felső kategóriában van, inkább örüljük neki, hogy ilyenekkel népszerűsítik a hobbit! 

 

Előzmény: murray (24361)
murray Creative Commons License 2022.02.25 0 4 24361

Szép az asztalod, enyém is hasonló "steril" .  Nem tudjuk a valós koszos poros világot modellezni mert az a legnehezebb.  

Előzmény: Jegkoko (24358)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!