Szia,
a rövidebb válasz az az lenne - amit a szerelők is mondtak minden egyes alkalommal amikor ezzel a problémával fordultam hozzájuk (több szerelő egymástól függetlenül)- "Ez a motor ilyen. Hidegen hangos, csattog, csörömpöl...).
Természetesen ez részben így van, de nálam már később melegen is előfordult és teljesítmény vesztéssel, füstöléssel is járt a dolog.
És azt is sokat hallottam, hogy ezt annyi minden okozhatja... ez is részben így van.
Végérejártam! Röpke 1 év alatt...:)
Saját tapasztalataim összefoglalva:
2007 2.2 dci (japan) motorok elég megbízható vasak, de minden a gondos gazdán múlik. Ha valami azonban elcsúszik, borul minden és nehéz a rendet helyreállítani. A három problémagóc az üzemanyag minősége, turbó kímélése, olajperiódusok betartása - 150e Km után célszerű 10e Km- ként cserélni olajat. És a részecskeszűrős autóknál a városi használat kerülése (T30nál csak a 2007-ben gyártott modellek).
Mivel az üzemanyag rendszer egy kényes pont (a magyar gazolajak minősége) a befecskendező rendszer, azon belül is elsőként az injektorok kezdenek fáradni, egy 89 % injektor még átmegy a rostán ha bevizsgálják (DENSO van benne), de már messze nem végzi jól a dolgát. Az a henger már egyenetlenül jár, kissé füstöl, még nem veszed észre csak pont annyira, de már kormolja az EGR rendszert és a részecskeszűrőt. Ha ezt még megfejeled némi városi használattal 50%-ban, tovább gyűrűzik a baj.
Az még csak hab a tortán, hogy az egyenetlen alapjárat és a rosszalkodó EGR rendszer tovább nyüstöli a kettős tömegű lendkereket.
Persze cserélik az EGR szelepet is (nem olcsó mulatság), mert hát eltömődik, beragad stb, de az okát ritkán vizsgálják. Aztán van aki ledugózza, az is egy megoldás a káros anyag kibocsátás meg le van tojva. Aprópó én is gondolkodom rajta, érezhetően jobban megy kevesebbet fogyaszt, csak kell egy jó chipes aki a komputert is átprogramozza...:)
A másik irány a turbó, intercooler, turbónyomás szabályzó és érzékelő kör. Szóval a T30 típus turbója szereti szórogatni az olajat, alapvetően mindegyik ilyen, nyilván ha már fossa az olajat akkor cserélni kell, de elég jól bírják, ha odafigyelsz a hűtésére autópálya végeztével. Szóval szórja az olajat ami megy az intercollrebe és az érzékelőbe is, máris hülyeségeket mér a turbónyomás szenzor, arról ne is beszélve, hogy e miatt a szenzor miatt volt visszahívás az autókra annak idején (cserélték gariba).
Még messze vagyunk attól, hogy teljesen lehaljon az autó, csak apróbb bosszantó problémákat okoz.
A szépen kormolgató henger lassan egyre több regenerálásra késztetei a részecskeszűrő rendszert, amit számol a komputer, ha már túl sok, először teljesítmény visszavétellel honorálja később letilt és csak 30-al tudsz menni vele, talán egy szervizig. A zöld lámpa kigyulladását érdemes komolyan venni és pályán "kikormolni". Ha 2-3 napon belül megint kigyullad akkor már más is gond nem csak a regenerálás.
Sokszor ezt leszarják és jobb esetben kiszerelik a dpf szűrőt, tisztítják (sosem szabad vegyszeresen=kuka) rosszabb esetben kiiktatják.
Ez még azonban nem oldotta meg az eredeti problémát, ez csak tüneti kezelés. És van a kedvencem amikor regenerálásra késztetik az autót, ami annyit tesz, hogy a komputernek azt mondják REGENERÁLJ amire szegény autó egyhelyben állva magas fordulaton pörgeti magát egészen az üzemi hőmérsékletig majd gázolajat fecskendez a részecskeszűrőbe, ami a lerakódást hivatott kiégetni.
Ez normál esetben is így történik azzal a különbséggel, hogy 110 Km/h megyek az autópályán, nem egyhelyben állok. Előszeretettel alkalmazzák szervizekben, gyors tüneti kezelés - hosszabb távon komoly élettartam csökkenés...
A vészesen eltömődött részecskeszűrő "visszafolyt" a motorra ami azt elég szar hanggal honorálja, még motorféknél is hallható.
Visszatérve a motorra;
Az injektor miatt egyenetlen motorjárás - alapjáraton főként- erős vibrációt okoz, amit az egyre keményedő (idővel) motortartó gumibakok már nem csillapítanak - és egyébként is típushibaként emlegetett intercooler repedéshez vezetnek. A szerelők ritkán fogalakoznak vele, picit szórja ott is az olajat, annyi baj legyen mindegyik ezt csinálja. Azonban ez a turbó rendszer tömítetlenségét jelenti, ott kifúj. Az érzékelő máris hülyeségeket küld komputernek, próbál többet tölteni, stb...
AZ EGR rendszer az egy külön esszét érdemelne, de most csak a lényeget: először bosszantó problémákat okoz - egyenetlen motorjárás, még hangosabb motorhang hidegen, különböző fordulatszámokon rángatás, teljesítmény vesztés, stb... Később indítási gondokat okoz. Vagy teljes letiltást.
A legszebb az egészben, hogy csak a legvégén generálnak hibakódot. Kezdetben csak bosszantanak amin könnyen átlendül az ember, később aztán teljes káoszt.
Az indokolatlanul nagy fogyasztás, hangos motor, sűrű regenerálás, lassú teljesítményvesztés mind figyelmeztetés. És ritkán egy problémára utal. Érdemes alaposan átnézetni a motort, ha ilyeneket tapasztalunk és az elején kezdeni (befecskendező rendszer). És nagyon nem mindegy kivel. Ezek a motorok a dizelek között is elég összetett masinák, kevesen értik igazán.
Vannak a cseréljük ki meglátjuk mi lesz és vannak az oda nyúlok ahová kell típusú szerelők, Én a másodikat javaslom!
Mindenképpen jó út, ha autódiagnosztához viszed először - nekem bevált - csak aztán szerelő. Nyilván a legjobb a 2in1...:)
Nekem így nézett ki az alkatrészlistám a végére:
üzemanyag szűrő
levegőszűrű
injektor bevizsgálás 3x
1 injektor csere
turbónyomás szabályzó
turbónyomás szenzor
intecooler
légtömegmérő
részecskeszűrő tisztítás - betét csere
EGR pucolás
Azonban a legszerethetőbb autóm, szinte már hobbi szinten fogalakozom ezzel a motorral, 2 év alatt minden szakirodalmat, szakembert kifacsartam. Így a költségek is kicsit megszépülnek...
Ha van kérdés jöhet!
ui.: ha valakinek nyikorog a generátor ékszíja még az új is (utángyártott) és akárhogy feszítik egy idő után mindig csinálja az ne keseregjen csak rendeljen egy gyári eredeti ékszíjat és máris megszűnik a probléma. Nekem 3 ékszíjba és 4 szerelő próbálkozásába került rájönnöm...