Keresés

Részletes keresés

potty19 Creative Commons License 2013.02.11 0 0 2804

Jártál arra fele? Mennyire van megsülyedve?

Előzmény: Törölt nick (2803)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.11 0 0 2803

Sejtettem. :-(

Előzmény: potty19 (2802)
potty19 Creative Commons License 2013.02.11 0 0 2802

Sziasztok.

 

Információim alapján ha beköszönt a jó idő akkor a Pisky sétány egy része fellesz bontva, tervezési hiba miatt.

Halász köztől egésszen az apátságig. (Murva ágyazat cseréje CK-tra)

zjakabfi Creative Commons License 2013.02.09 0 0 2801

Azt nyilatkozta a BHRT, hogy idén megújul a kikötő Tihanyban. Vajon a környék is? Tud erről valaki valamit?

 

cipriánforrás Creative Commons License 2013.02.03 0 0 2800

Köszönöm a kiigazítást. Azt gyanítom, hogy mi a Halász utcán mentünk végig.

Előzmény: Törölt nick (2799)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.02 0 0 2799

Mosoly.

A sárga nyomvonal egy volt üdülő előtt bevezet a susnyásba. A Kenderföld u. meghosszabbítása a terv, az az utca a hotel után a volt üdülőnél véget ér. Tovább csak egy illegális keréknyom vezet, a Halász utca nyaralóinak alsó telekszegélye mentén.

Előzmény: cipriánforrás (2798)
cipriánforrás Creative Commons License 2013.02.02 0 0 2798

Hát én sem mennék a sárgával jelöltön...voltam arra, de gyalog...a jachkikötőnél kellett egy kicsit feljebb menni...igen, ez az az utca lehet...szép árnyas, de egy szemernyi Balatont sem lehet onnan látni...gyakorlatilag semmi látnivaló, hacsak nem a nyaralók...

Előzmény: HG. (2795)
cipriánforrás Creative Commons License 2013.02.02 0 0 2797

Igazad van, egészen biztos, hogy a többség felmászik a támfalra, mert egyszerűen hagyománya van már annak, hogy a Balatonnak ezen a kb 50 méteres gyönyörű kilátással bíró szakaszán a mellvéden ücsörögve szeretik magukat fotóztatni a népek...abban is igazad van, hogy amennyiben a gyerkőc nem tudna felmászni, akkor a szülők fognak segíteni a felmászásban...s amíg régen LEültünk a mellvédre, mostantól FEL kell ülni rá...kinek-kinek vérmérséklete, fizikai adottséga stb szerint...DDD...

Gondoltam, hogy a régihez képest most van egy új előírás a támfal magasságát illetően, ami teljesen érthető a mögötte lévő elég meredek oldalt figyelembe véve. Majd megszokjuk. Nagyon szeretném már látni a megújult Pisky sétányt. Több, mint egy éve voltam Tihanyban...

Előzmény: HG. (2794)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.01 0 0 2796

Jahogy a susnyásban a jachtkikötőtől?

Végül is lehet oda sok pénzért építeni, de minek.

 

Előzmény: HG. (2795)
HG. Creative Commons License 2013.01.31 0 0 2795

Ott a hiba, hogy bicikliúton nem lehet a révig menni.

 

Meg ott, hogy a "bicilkiút" (=vegyes forgalmú utca) nem a parton fog menni, így sokan gondolkodóba fognak esni, hogy minek menjenek be a kis utcákba, mikor a parton csak szebb (és rövidebb)

 

Zölddel jelölték a hírek a parti utat, és a sárga a valós.

 

Előzmény: Törölt nick (2766)
HG. Creative Commons License 2013.01.31 0 0 2794

Ez meg 110 körül van.

Hatósági előírás, nem lehetett kevesebb, bár én is bánom, hogy ennyi.

A többség eztán is felmegy rá... legfeljebb nagyobbat esik :-)

 

Főleg a kisgyerekek, akik nem fogják látni a "Balcsit", ezért anyu felteszi őket.

Előzmény: cipriánforrás (2793)
cipriánforrás Creative Commons License 2013.01.31 0 0 2793

Ahogy a fotóimat nézgetem, szerintem a régi támfal kb. 70 centi magas lehetett.

Előzmény: potty19 (2789)
cipriánforrás Creative Commons License 2013.01.31 0 0 2792

Kiírtad magadból, ami bánt, nem hiszem, hogy ezen a topikon bárkit is sértene ez. Szomorú, nagyon szomorú.

Előzmény: potty19 (2791)
potty19 Creative Commons License 2013.01.31 0 0 2791

Ez nem Tihanyról szól, hanem az egész épitőiparról ami Magyarországon folyik (nekem a 7évem alatt amit épitőiparban éltem le ez sok volt):

 

Nem tudom hányszor olvastam, hogy hány száz milliós munka volt tihanyban.......

Én azt mondom, hogy az únios munkát lehet meglopni a legjobban.!

Én mint a legalja aki a kétkezű munkát végeztem 1200.- /négyzetméter áron dolgoztam, amiből fizesd ki a segédmunkást, a szállást, a bejelentéseket + élj meg belőle.

Nekem elég volt, én január közepén felmondtam a munkát és új munkát keresek.

Ezt már csak idegből írom le, ideges vagyok (de nagyon), hogy mikor jönn meg a pénzem, pedig ott voltam dolgozztam mint a gűzű, volt hogy napi 14-16 órát is.

Karácsonykor reménykedtem abban, hogy ajándékot tudjak adni a családomnak és ne csak annyit mondjak, hogy boccs, de nincs pénzem......

A januári fizetésemnek aminek meg kellett volna érkeznie január 10-ig abból esetleg csak április körül látok majd valamicskét.

Hol élünk? Olyan feltételeket várnak el tölünk amik teljesithetettlenek.....

És mindig a kétkezű munkás, a leaglaj szívja meg a legjobban!

Ez amit leírtam ez már nagyon bennem volt nagyon nyomta a lelkem, ha ez valakit megbánt vagy nem idevalónak érzi az nyugodtan írja meg, bennem ez van.

 

Tihany nagyon megszerettem a nyáron 1,5 hónapig laktam lennt + dolgoztam, a téli időszakban 3 hónapot voltam, és a nyáron szintén vissza fogok látogatni.....

potty19 Creative Commons License 2013.01.24 0 0 2790

Még munka közben jártam fennt a kálvárián, akkor csinálták a kereszteket, meg mészkőből raktak lépcsőt + a szobrok mőgé egy kápolnát is épitettek, de nagyon nem nézzelődtem csak felszaladtam pár dologért.

Előzmény: Törölt nick (2783)
potty19 Creative Commons License 2013.01.24 0 0 2789

Az hogy balesetveszélyes vagy sem, a tervezőt kellene megkérdezni, miért ilyenre csinálta (tervezte meg).

Erre a támfalra is "simán" fel lehet ülni, én láttam olyan turistákat is akik felálltak a támfalra, sétálgattak rajta, fotózgattak... 

Nem tudom mekkora volt a régi támfal, a mostani átlag 1 méteres.

Előzmény: cipriánforrás (2780)
cipriánforrás Creative Commons License 2013.01.24 0 0 2788
cipriánforrás Creative Commons License 2013.01.24 0 0 2787

http://veol.hu/hetvege/rovidesen-ujra-eredeti-formajaban-all-a-tihanyi-kalvaria-1297210

 

..."Ennek megfelelően úgy döntöttek, hogy a sümegi temetőben lévő eredeti szobrok mintájára készített korpuszok kerülnek majd fel a mészkőből készülő tihanyi keresztekre. A kereszteket egy, a mögöttük lévő hármashalommal egy szintbe hozott talapzatra állítják fel, az utolsó stációktól 4-5 lépcsőfok vezet fel majd hozzájuk"...

cipriánforrás Creative Commons License 2013.01.24 0 0 2786

Itt a corpusokról is részletesen olvashatunk:

http://likebalaton.hu/hir/rovidesen-ujra-eredeti-formajaban-all-tihanyi-kalvaria

 

Rövidesen újra eredeti formájában áll a tihanyi kálvária

 

Talán semmi sem akadályozhatja meg, hogy 52 évvel a lerombolása után újra álljon teljes formájában a tihanyi kálvária a Visszhang-domb szomszédságában. Az eredeti kálvária megépítését a IV. Károly Tihanyi Országos Emlékbizottság kezdeményezte az egykori uralkodó emlékére, aki 1922. áprilisi halála előtt Tihanyban töltött néhány napot 1921 októberében. A kezdeményezők szándéka szerint a krisztusi keresztúttal a nemzeti összetartozást, a jövőbe vetett hitet is erősíteni akarták.

Ezt alapozta meg az az összefogás, amivel a Trianon után megmaradt megyék biztosították az építéshez szükséges pénzt, s ahogy ez a kálvária képében is megjelent. A Tihanyi Bencés Apátság honlapján található történet szerint az önálló vagy összevont vármegyék 1-1 stáció felállítását vállalták, mind a régi 63 vármegye nevében, és mindegyik stációra felvésték az adományozó összevont vagy önálló vármegyék nevét és vármegyék címerét. A kálváriát 85 évvel ezelőtt, 1927. augusztus 15-én Rott Nándor veszprémi püspök szentelte fel országos ünnepség keretében.
A kálvária történetét kutatók szerint valószínűleg ezek a vármegyei címerek, az úgymond irredenta jelképek is szerepet játszottak később a kálvária szomorú sorsában. Az apátsági feljegyzések szerint Vass Sándor Alberik, az akkori tihanyi bencés plébános 1960 február 21-én kapott egy levelet, amiben Klempa Sándor veszprémi apostoli kormányzó hozzájárulása olvasható a kálvária lebontásához. A levél szerint az apostoli kormányzó helyeselte és támogatta azt az elgondolást, hogy a felszabadulás 15 éves évfordulójának megünneplésére tervezett Veszprém megyei emlékművet a tihanyi Károly király kálvária helyén állítsák fel.
A kálvária lerombolására 1960. május 3. és 26 között került sor. A stációkat traktorral, a kereszteket autódaruval döntötték le. Egy visszaemlékezés szerint a munkákhoz rendőri segítséget is kellett vinni, mert a helyiek először elkergették a munkásokat.
A köveket elszállították, Martonné Szilas Katalin építész 1992-es feljegyzése szerint valószínűleg még a veszprémi vár támfalának megerősítéséhez is használtak belőlük. A három keresztet a korpuszokkal a Sümegi temetőben állították fel.
Mail József plébános 1988-ban elvi engedélyt kért a kálvária visszaállítására.  A szükséges pénz előteremtésére az apátság és az önkormányzat 1991-ben létrehozta a IV. Károly Kálvária Alapítványt. Az alapkövet 1992. március 28-án helyezték el Szendy József veszprémi püspök, Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát és IV. Károly fia, Habsburg Ottó, a Páneurópai Unió elnöke jelenlétében.
 A terv az volt, hogy Sümegről visszahozzák majd az eredeti kereszteket és korpuszokat, s oda helyettük másolatokat készíttetnek. A félig kész kálváriát 2000. október 15-én szentelték fel. Korzenszky Richárd perjel akkor azt kérte, hogy az újjáépülő Kálvária legyen a község összefogásának és békességének jelképe.
A munka teljes befejezésére újabb 12 év után, az uniós támogatással zajló Tihanyi Legenda projekt keretében kerülhet sor. Mint Tósoki Imre polgármester elmondta, igyekeztek a lehető legjobban az eredetihez igazodni, de néhány dologban nem ragaszkodtak ehhez. Tudomásul kellett például venni, hogy a természet jelentősen átalakult a kálvária környékén. Az egykor csupasz dombot, mostanra fák, bokrok nőtték be. Lemondtak arról is, hogy a keresztekre az eredeti korpuszok kerüljenek vissza.
- Mintegy két éve zarándok út indult volna Tihanyból Sümegre az eredeti korpuszokért. De a sümegiek részéről olyan nagy volt a civil ellenállás, hogy inkább elálltunk ettől a szándéktól, nem akartunk újabb békétlenséget. Ez az ügy sokkal szentebb, nemesebb annál, mint hogy két település lakói háborúskodjanak miatta - mondta a polgármester.
Ennek megfelelően úgy döntöttek, hogy a sümegi temetőben lévő eredeti szobrok mintájára készített korpuszok kerülnek majd fel a mészkőből készülő tihanyi keresztekre.
Az eredetihez képest új elemmel is gazdagodik a kálvária, egy apró, mintegy 1,2 négyzetméter nagyságú kápolnával, amit a hármashalom közepén alakítanak fel IV. Károly boldoggá avatásának tiszteletére. Ennek a költségeit részben a IV. Károly Kálvária Alapítvány finanszírozza.


Törölt nick Creative Commons License 2013.01.24 0 0 2785

Épp ez az, hogy nem kerültek a helyükre.

Hogy a pénz vagy a jószándék hiányzott, azt nem tudom.

 

Tedd egymás mellé a régi eredeti, és a mostani fotót.

Előzmény: cipriánforrás (2784)
cipriánforrás Creative Commons License 2013.01.24 0 0 2784

A http://balaton.vehir.hu/tihany/2012-11-21/helyukre_kerultek_a_tihanyi_kalvaria_szobrai.html

oldalon találtam:

Helyükre kerültek a tihanyi Kálvária szobrai

 

Az 1960-ban lerombolt Kálvária a Tihanyi Legenda Projektnek köszönhetően újul meg, amihez a balatoni község 600 millió forint uniós támogatást nyert

 

A tihanyi Kálvária eredeti szobrai Siklódy Lőrinc alkotásai, amelyeket 1927-ben állítottak fel a balatoni településen. A kultúrtörténeti értékkel bíró tizennégy stációt, a három feszületet, a bronz corpusokat valamint az oszlopos teraszt 1960-ban feldúlták, a köveit építkezésekhez és gödrök feltöltéséhez használták, a kereszteket pedig elszállították. A corpusokat később a zalaszentgróti temetőben, a földre hajítva találták meg. A sümegi prépost közbenjárására 1968-ban az ottani temetőben állították fel azokat.

Tihany önkormányzata 2007-ben a IV. Károly Alapítvánnyal közösen határozta el a Kálvária helyreállítását. Erre a 2011-ben indult, összesen 793 millió forintos Tihanyi Legenda Projekt (KDOP-2.1.1/A-09-2f-2010-0001) teremtette meg a lehetőséget. A 2013 első felében befejeződő, a település több pontját is érintő projekthez az Európai Unió és a Magyar Állam a Közép-Dunántúli Operatív Programon (KDOP) keresztül közel 600 millió forinttal járul hozzá.
Tihany Község Önkormányzata hosszú előkészítő munka után indította útjára a Tihanyi Legenda Projektet, ami várhatóan 2013 első felében fejeződik be. A projekt részeként már megújult a nagyközség, immár Mádl Ferenc nevét viselő főtere, aminek köszönhetően az Apátsággal vizuális kapcsolat jött létre, illetve kulturált módon vált megközelíthetővé a Belső-tó. A projekt érinti az Ófalu és az Apátság között futó Pisky-sétányt is. A Kálvárián most visszaállított szobrok Hernádi Zsolt bronzöntő fémszobor-műves és Varga Zoltán restaurátor munkái, amelyek a régiek pontos másolatai. Jelenleg folyik a Kálvária lépcsőinek kialakítása, illetve hamarosan befejeződik a keresztek mögötti, kis kápolna építése is.

Előzmény: potty19 (2774)
Törölt nick Creative Commons License 2013.01.24 0 0 2783

Sajnos az eredeti fotón a három kereszt hátterében látható mészkősziklákat egyelőre csak szétcseszték, és maga a három kereszt az építménnyel sincs meg.

Előzmény: cipriánforrás (2782)
cipriánforrás Creative Commons License 2013.01.24 0 0 2782

A http://www.tihanyinfo.com/Tihany/Tihanyi_latnivalok/Tihanyi_kalvaria.html

oldalon ezt írják:

A tihanyi embereknek soha be nem gyógyuló seb volt, mikor 1960-ban politikai okokból lebontották ezt, a trianoni kálváriának is nevezett emlékmûvet. Nem csak egyházi vonatkozásban ejtet sebet, de azt hiszem, akkortájt minden jóérzésû ember személyes sértésnek vette e barbár cselekedetet.

Talán éppen ezért fájt annyira. Mára már teljesen rehabilitálták, visszaépítették és eredeti állapotában látható. Persze ez évekbe tellett, mert a ledöntött szobrokat széthordták az országban, ezek összegyûjtése, visszaszerzése volt talán a legnehezebb feladat.

Mára már ugyanúgy része Tihanynak, mint az Apátság, a Barátlakások, a Ciprián-forrás.

 

 

Előzmény: potty19 (2774)
Törölt nick Creative Commons License 2013.01.24 0 0 2781

Nem kell kérdezni:

Előzmény: cipriánforrás (2779)
cipriánforrás Creative Commons License 2013.01.24 0 0 2780

Köszönöm szépen a részletes választ. Azt a fotókon is észrevettem, hogy a támfal magasabb, mint a régi. Talán a régi balesetveszélyes volt a gyerekek számára? Az is eszembe jutott, hogy a turisták a támfalon üldögélve szerették magukat fényképeztetni. Erre a magasabb támfalra akkor nem is lehet csak úgy egyszerűen ráülni? Kell hozzá egy kis tornamutatvány?DDD Kb mennyivel magasabb a mostani mellvéd a réginél? 20-30 centi?

Előzmény: potty19 (2774)
cipriánforrás Creative Commons License 2013.01.24 0 0 2779

Először úgy volt, hogy megkérdezem: mennyiben csal az emlékezetem. De nem kérdezem.

Előzmény: Törölt nick (2775)
Törölt nick Creative Commons License 2013.01.24 0 0 2778

Szerény véleményem szerint "Túlságosan magas és nagyon művi."

:-(

Előzmény: kecskeköröm (2777)
kecskeköröm Creative Commons License 2013.01.24 0 0 2777

Tavaly  kérdeztem,hogy  mi a véleményetek az új bástyáról? Szerintem nem odavaló és a piros tégla végképp nem! A régi bástya Tihanyi kőből volt ez nem. Túlságosan magas és nagyon művi. Ilyenkor hol a műemlékvédelem? Kiváncsi vagyok milyen lesz a park?

Törölt nick Creative Commons License 2013.01.22 0 0 2776

"Amit szerintem érdemes lesz megnézzni, ahova én sem jutottam el az a Kálvária domb, ott is nagy munkák folytak. :-)"

 

Folytak.

Az eredeti mészkősziklákat például szétbarmolták...

Előzmény: potty19 (2774)
Törölt nick Creative Commons License 2013.01.22 0 0 2775

Kicsit csal az emlékezeted. :-)

Előzmény: cipriánforrás (2769)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!