Tényleg kellene egy vágógép, de horror áron vannak. Pl. ez (nem sokra megyek 36cm-el), a 71cm-es ára nekem már túlságosan borsos. Vagy inkább ez, de még mindig nagyon sok árban. 50-nél többet nem szívesen fizetnék ki érte. Még egy olyan gép is jó lenne, ami akár több részben vágja el a lemezt (hasonlóan mint szikével) és tiszta, merőlegesen vágást csinál.
Én is köszönöm a rengeteg segítséget, amit itt kaptam. Ezt a görbületet nem gondolom, hogy kivinné bármi is. Sajnos egyáltalán nem előnyös dobozkészítéshez az ilyen szürkelemez. Bár nagyon jó áron volt.
Egy dobozt bevontam Sage Reynolds módszerével az újonnan vásárolt tapétával és tapétaragasztóval. Kisebb hibákat elkövettem, minimális esztétikai hibákkal még teljesen elfogadható a doboz. A nagyobb baj, hogy a tapéta nedvesen nyúlik és szakad, szenvedés dolgozni vele. Szerintem szárazon sem tart túl erősen. Esztétikailag rendben, de doboz bevonásra többet nem vásárolok ilyet (ezt még elhasználom). Lehet, hogy alá kellene valami az élekre (pl. vászon vagy 130g-os papír) és utána a tapéta, úgyis letakarja.
A Tasso Ecofix E8 tapétaragasztótól sem vagyok eldőlve. Mérleggel grammra kimérve 201ml vízhez tettem 13g ragasztót (arányosan a gyári útmutató szerint). Nagyon sűrű, kásás lett, később tettem hozzá vizet többször is. Sok kell belőle, hogy befogja a felületet és szétáztat mindent. Bármennyire gondosan simítom rá a felületekre, véletlenszerűen feljön itt-ott utólag. Lassan köt, mire körbeérek a dobozon és a tetejét, alját csinálnám, a tapétát finoman visszahajtva is azonnal leválik a már ragasztott rész egy része. Ha megvárom amíg megköt, akkor nagyon lassan lehet vele dolgozni vagy a bekevert ragasztó is besűrűsörik. Lehet tényleg keverni kellene Planatol BB-vel vagy inkább PVA alapú ragasztó kellene (részben ez is az).
A dobozról majd próbálok nappal képet csinálni.
Asztalra tehető vágógép létezik, ami elviszi a 3mm-es lemezt? Hozzá lehet jutni értelmes áron? 30-40 ezer forintot még megérne nekem.
Köszi! Jó hogy leírod a tapasztalataidat. Jól jön nekünk is és főleg az újonnan betérőknek.
Nagy eltérés van cégek között a szürkelemez tárolásában. Van, ahol nem hullámos, íves. Egyébként lehet, hogy a borítás kisimítja. Persze, ahhoz le kéne préselni, amíg szárad a ragasztó.
- 1.2m-es ölesléc (vonalzó-szerű profil) szürkelemez vágásához. Az OBI-ban szerezhető be 5000 forintért (2. kép). Csak személyesen venném meg, mert csak sérült volt amikor mentem. Egy osztrák OBI-ban vettem meg 15.5 EUR-ért. Tenyérrel biztosan tartható, rá is lehet térdelni, nehezen mozdul el, a széles kialakítás miatt kényelmes a használata. Hátránya, hogy alumínium, fél napi nem túl intenzív használat után, ahol a kés érte kifényesedett, enyhén érdes lett a felülete. Nem vagyok meggyőződve a tartósságáról erre a célra. Talán egy acélbetétes vonalzó jobb befektetés lenne.
- Egy szürkelemez feláldozása alátétnek a vágáshoz (Az elhasználódást látva szerintem 10-nél több szürkelemez vágására nem alkalmas. Rizikós, hogy átvág rajta a szike. Hosszútávra érdemesebb alátétet venni).
- P180-as csiszoló ív a szürkelemez éleinek merőlegesre és simára csiszolásához, a kész doboz kijavításához ragasztási hiba esetén.
1. Szürkelemez szálirányának megállapítása. Legjobb megkérdezni az eladótól (nálam ez elmaradt). Ez segített: http://abookinaday.co.uk/tutorial-basics4.html A szálirány mentén vízszintes vonalak rajzolása a szürkelemezre. Ez azért jó, mert ahogy darabolódik, mindig ismeretes marad a szálirány. Ha egy kis maradék darabon (amit később fel lehet használni másra) nincs vonal, vagy nem egyértelmű, célszerű még a vágás előtt vagy közvetlenül utána rárajzolni a szálirányt, mert később nehéz megállapítani.
2. A szürkelemezeim sajnos a szálirány mentén behajolt állapotban érkeztek. Célszerű a szürkelemezt mindig ugyanazzal az oldalával letenni a vágólapra (nálam a domború része nézett felfelé, így magától kisimult. Görbe lemeznél, több egyforma vagy egymásba rakható doboz készítésénél minden doboz alját és oldalait a szürkelemez görbületét figyelembe véve ugyanabban az irányban kell összeragasztani, különben a kész dobozok egymáson különböző méretűnek fognak látszani. Szerintem a legjobb ha az alja púpos (nálam a rajzolt) oldala néz felfelé néz, a doboz oldalainál pedig mindegy, de egységesen nézzenek a púpos oldalak kifelé vagy befelé.
3. Vágásminta felrajzolása a szürkelemezre. (A doboz aljának a hosszabb oldala legyen a szálirány, a doboz oldalainál vízszintesen fusson.) Az egymást követő vágásoknál először levágtam az aktuális darabot (vagy csíkot, ami több darabot ad ki) és utána rajzoltam fel az arra épülőt. Ha több egyforma doboz készül, célszerű minden részét kivágni a ragasztás előtt. A már kivágott részek sablonként is működnek (nem kell újra mérni). Ha később is készül ilyen doboz, célszerű megtartani egy alját és két oldalát sablonnak.
4. Vágásnál nagyon kell figyelni arra, hogy a szike a vágásra merőlegesen haladjon. Sajnos nálam a vágások nem lettek tökéletesen merőlegesek. A lemez gyári élei sem tökéletesek. Ezeken csiszolással javítottam. Minél több azonos szélességű lemez van, annál könnyebb merőlegesre csiszolni. Összefogva az azonos szélességű részeket a vágóalátétre csiszoló felületével felfelé letett P180-as (Lehet P120-al is, de utána finomítani kell) csiszolópapírral ki lehet igazítani a ferdeséget, méretbeli különbségeket. Célszerű a szürkelemezt valamilyen (a csiszolópapírra lerakott) merőleges tárgy (pl. már elkészült doboz) mellett vezetni, megelőzve, hogy mégtöbb ferdeség kerüljön bele. Finoman, közepesen szabad rányomni, durva papírnál mégkevésbé, mert kinyalja az élet. Csiszolásnál nagyon sok por keletkezik.
Vágásnál a vágott él mentén (illetve túl erős csiszolásnál a csiszolt él mentén) keletkezhet egy kiálló perem, ami a ragasztásnál útban lehet. A kézi tépőzáras blokkra rakott 150mm átmérőjű P240-es csiszolópapírral javítottam ki. A lemez felületével lapos szögben (kb. 10-20°), 1-2 előre-előre (vagy előre-hátra) mozdulat és 1-2 mozdulat a magán a lemezen, de csak az él közelében (maximum az éltől 5 centiméterig a doboz belseje felé). Csak az élet akarjuk csiszolni, átfedés azért kell, hogy a papír vízszintesen fusson és ne letörést csiszoljunk az élbe. Nem szabad túlzásba vinni, egy belegyártott letöréssel rosszabb lesz mint előtte. A csiszolt lemez rész (ahova az élen kívül hozzáér a papír) enyhén kifényeshedhet vagy kibolyhosodhat, a bevonás miatt semmit nem befolyásol.
5. Ragasztásnál az öleslécet papír ragasztószalaggal leragasztottam az asztalra (az azon levő csomagolópapírra). Az ölesléc magasabb (kb. 2cm-es) éle használható ütközőnek. A doboz összeállítása Sage Reynolds módszerével történt (bevonóanyag nélkül). A ragasztót ecsettel kenem. A Planatol BB alig korrigálható, 5-10 másodperc után nem szívesen húznám szét. 10-30 másodpercig még viszonylag könnyen mozgatható, talán még kicsivel tovább is, de egyre nehezebben. 1-3 perc a teljes meghúzás, addig meg kell győződni, hogy minden él minden része rendesen össze van nyomva. Ha már két oldallap fent van, lehet forgatni, nem esik szét. Nem érdemes kapkodni, pont elég idő van nyugodt tempóban mindent végigcsinálni és ellenőrizni. (Az első elkapkodott dobozaim nem lettek túl pontosak.) Az előkészített rongyal a dobozok külső-belső éleiről egy-két percen belül célszerű letörölni a kinyomódott felesleget (nem kell mindent, csak ahol nagyon kimegy, a nagy részét).
Négy egyforma A3-as alapú, 11.25cm magas dobozt készítettem (legelső dobozaim). Sajnos minden dobozban lett egy kis illesztési hiba, az éleken is vannak rések (tizedmilliméteres, talán jelentősége sincs), mert nem tarthattam megfelelő ideig vagy nem nyomtam rá mindenhol rendesen. A kész dobozon a kilógó lemezéleket részben lehet csiszolással (csiszolóblokkal) javítani. Az alaplapot nem érdemes bántani ha több egymásba rakható doboz készül, mert a dobozok méretben el fognak ütni egymástól. Sajnos elkövettem ezt a hibát (plusz az oldalak sem ugyanabban az irányban íveltek), ezért kellett egy negyedik dobozt készítenem a három egyforma egymásba rakható dobozhoz.
Az optika torzít és sajnos tényleg van egy minimális ív is. Annak a következménye, hogy van egy ferdeség a lemezekben, így kaptam eleve. A szálirány a lemez hosszabb oldalával párhuzamos elvileg (arra hajlik nehezebben). Az oldalainál horizontálisan (hosszanti irányban) futnak a szálak.
Hamarosan tervezek feltenni egy leírást erről a részről (szerszámok, műveletek). Nagyon nem jó szikével vágni, bármennyire is egyenesen tartom, minimális ferdeség lesz az élekben. Utána merőlegesre csiszolom legalább az illeszkedő éleket, egyáltalán nem egyszerű és rengeteg porral jár. A következőnél megpróbálom elintézni, hogy fel legyen szeletelve a lemez. Vagy kellene egy karos vágógép (asztalra tehető), de nem hiszem, hogy megéri kifizetni egy vagyont érte. A kicsit korábban itt felkínált gép nem lenne rossz, de csak 2mm-ig vág, kevés nekem.
A helyi tapétaboltban megvettem a korábban kiszemelt környezetbarát Tasso Ecofix E8 tapétaragasztót plusz két 10m * 53cm-es tapétát, az egyik 1000 forint volt akciósan, a másik 4000. (Lefényképezem majd ezeket is).
Elkészült az első doboz (420mm széles * 297mm mély * 112.5mm magas):
Ebből szeretnék három egymásba rakhatót készíteni és a felsőnek fedelet csinálni. Sage Reynolds módszerével szeretném bevonni.
Az egyetlen hibája, hogy kicsit lelógott az alapról az első oldalának egyik fele, ezért az utolsó oldal sajnos beljebb került:
A Planatol BB nagyon gyorsan köt, legfeljebb néhány másodperc korrigálhatósága van, utána esélytelen. Ebből eredően nem kellett sokáig tartani, vagy a dobozt összegumizni, elég volt egyszer jó erősen összenyomni egy pár másodpercre.
Az oldalak kivágása után barbár módon 180-as csiszolópapírral (talán elég lenne 240-400) megcsiszoltam a lemezek éleit. A lemez gyári élei eleve nem voltak finom felületűek, elvékonyodtak kissé. Az első vágásaim nem teljesen merőlegesre sikerültek, két oldallap nem lett egyforma hosszú, ezeken mind segített a csiszolás. Macera és csomó por lesz, de szerintem így a ragasztás is jobb minőségű lesz.
Én is így számoltam, de: 3+3=6, 4+4=8, esetleg 3*2.5=7.5. Csak ennyi réteget nem akartam, főleg a dobozok oldalát nem szeretném duplán, azért is lenne jó a 3-4-es.
A 10 ív 2.5-öst elhoztam. Sajnos a nyomdánál puszta jóindulatból rámerőszakolt segítség gyanánt megpróbálták a 10 ív lemezt keresztbe feszítve beleerőltetni a csomagtartómba, amikor már úgy befeszült, hogy a kárpitot majdnem felszántotta, akkor szóltam. Mind a 10 lemeznek megrogyott a sarka (az egyiknél mégegy sarok bónuszban). Nem reklamálok, mert szívességből hozták és még szeretnék hozzájuk menni ha ez elfogy, de sokadjára tanultam az ehhez hasonló esetekből: legközelebb más nem pakol. Csak az vígasztal, hogy valószínűleg postán is lett volna ennyi sérülés.
Ugyanit kaptam kimérve fél kiló Planatol BB-t 1200 forintért. Elég sűrű, szerintem higításra szorul (főleg bevonáshoz).
Elvileg most fog megjönni a soproni nyomdába a megrendelt 10 ív szürkelemezem. Kapok kimérve Palanatol BB ragasztót. Egyelőre maradok csak ennél, talán még veszek hozzá tapétaragasztót.
A Coverlux-nál 2.8mm a legvastagabb szürkelemez. Érdemes ebből még külön venni vagy nem számottevő különbség a 2.5mm-hez képest? 4mm-es kellene inkább, de nem valószínű, hogy találok.
Most volt időm átböngészni a katalógusokat. A Geltex papíroknál sajnos azokban a minta (F, I) és (világosabb árnyalatú) szín kombinációkban nincs, ahogy szeretném. Valamit fogok venni, amivel elkezdem. Vonol-oknál az arany és ezüst ajándékos doboznak szép lenne. A többit lakberendezésre nem használnám, nekem túl sötétek a színárnyalatok. A vásznak nagyon szépek és rengeteg színben vannak, valószínűleg a Geltex papírhoz közel eső színt választok a doboz éleinek a bevonására.
Ha ezt a falemezt csak annak csúfolják, akkor nem sok értelmét látom. Fából nagyon erős dobozok készülhetnek "fogazott csapolással" (köszönöm a helyes megfogalmazást), de gyanítom, hogy a legtöbb asztalos elhajtana ilyen kéréssel. A belső sarkokléc nekem nem jön be, szeretem a dobozt szögletesen pakolni belülről. Elképzelhetőnek tartom, hogy még ezek nélkül is erősebb lenne mint egy szürkelemezből készített doboz. Nem ártana rá külső sarokerősítés, ami nem illik a festetlen fához szerintem. A fát natúrban hagynám nagyon finomra csiszolva vagy natúrban lakkoznám. Egyelőre a fát kihagyom.
Fogantyúnál láttam ilyen megoldást videón, csak próbálom elkerülni, hogy ki kelljen vágni a dobozt. A heveder volt az első gondolatom, azért vetettem el, mert ebből főleg fekete létezik. Úgy látom létezik más színekben is, bár nem vagyok meggyőződve, hogy egyszerű szerezni. A planatol bb elvileg műanyagra nem jó. Talán bb superior-t használsz? A köteles megoldásnál kábelkötegelő helyett a kötél két oldalán vágott lyukakon zsinórt fűznék át, akár körkörösen és oda-vissza átlósan. Ezt talán esztétikusan is meg lehet oldani és nem kell letakarni. A műanyag lap nem engedi, hogy a leszorító zsinór belevágjon a szürkelemezbe. Talán elég lenne csak a belső oldalára tenni.
Ennek azonban nem sok köze van a fához. Elég hasonló a szürkelemezhez. Ezt nem lehet fogazottan csapolni. Ami tényleg fának néz ki, az a rétegeltlemez. Amit sok barkácsboltban, bútorlaposnál lehet kapni. De egy fogazott csapolást csinálni egyáltalán nem egyszerű. Viszont ugyanúgy lehet ezt is élen ragasztani. Ha 5 mm vastagot vesz az ember, akkor elég is ez a ragasztás. Vagy szoktak még belülre ragasztani egy saroklécet. Viszont teljesen felesleges bevonni. Ez fa.
Fogantyú:
Én már csináltam, de nem kötélből, hanem szalagból vagy hevederből. Szóval lapos anyagból. Megpróbálom leírni, hogyan.
Két (vagy több) bevágást kell csinálni a lapon, olyan széleset, mint a szalag. És ezeken átfűzni. Belülről ki, majd az alatta levő bevágáson újra be. És ezt a belülre kerülő szalagvéget oda lehet ragasztani Planatollal a doboz belsejéhez. Ez a fül egyik szára, a másikat ugyanígy. Olyan, mintha bele lenne fonva a lemezbe. Nagyon erős fül keletkezik így, egész komoly súlyokat lehet emelni vele. Nem kell műanyaglemez. A kábelkötegelőt meg nem is értem, de nagyon buherának hangzik.
Gondoltam, hogy nem lesz könnyű a lemez (itt jönnek ki a hullámpapír előnyei). A Coverlux-tól amúgy is rendelek borító anyagot, ha náluk van vastagabb lemez, akkor kérek pár ívet. Egyébként kezdetnek elég lesz a 2.5mm-es.
Eska-nak van weboldala. Itt azt hansúlyozza, hogy nagysebességű gépekre tervezték. A felhasználási területe hasonló mint a szürkelemezé, de nem tudom van-e különbség doboz szempontjából. Pécsi üzlet kínálatában találtam EskaBoard-ot szürkelemez árban. A fehér egy változata, de több féle van.
Láttam valahol falemezt, ami nemrég felmerült itt is. "Fésű" mintával lenne érdemes összeilleszteni a lapokat, de sajnos sem műhelyem sem szerszámom és nem is annyira egyszerű mint látszik (láttam erről egy elég jó kis videót, ha érdekel valakit előkeresem). Ha erre adnám a fejem, legjobb lenne ha asztalos csinálná meg az egészet. A dobozt utána ugyanúgy be lehet vonni csak sokkal erősebb lesz szerintem.
A dobozokra tennék cimkéző "ablakot", az ebbe helyezett papírra írnám fel a tartalmát. Gondolom a fóliát el kell felejtenem, mert a ragasztó nem fogná meg, de felesleges is, a cimke nem tud kiesni.
A nagyobb dobozokra nem ártana fogantyú. Talán megfelelő vastagságú kenderkötél szimplán/duplán megtenné, szerintem menne a dobozokhoz. Bombabiztosan kellene odafogni, fogytán vagyok az ötletekkel. Van bazi erős műanyag lemezem, ezzel megerősítve a doboz két oldalát, sok kábelkötegelővel talán menne. A műanyag lemezt talán palmatex-el lehetne a szürkelemezhez ragasztani?
Ők csinálják jól, a minták alapján sokat rendelhetek idővel. A szállításban is felajánlottak egy nagyszerű segítséget (nem írnám le konkrétan, mert személyes), egyértelműen nagyon segítőkész a Coverlux. Nem is keresek más beszerzési forrást arra, ami náluk kapható.
Sajnos egy másik, megnevezni nem kívánt céggel kevésbé volt jó tapasztalatom, 6000 forintos szállítási összeget mondtak. Ezen kívül lehet, hogy minden rendben, de a maximum 10-20 ezer forintos tételeimhez nem kifizetődő.
Kíváncsi leszek elég lesz-e a 2.5mm-es (akár 2-4 rétegben). Ettől függetlenül jó lenne még 3mm-es vagy vastagabb. Az EskaBoard milyen a szürkelemezhez képest? Nem emlékszem, hogy ebből láttam-e 4mm-est vagy szürkelemezből.
Egy soproni nyomda hoz 2.5mm-es szürkelemezt (ez a legvastagabb, amit tudnak) lemezenként 500 forint alatti áron. 10db 70x100cm-es ívet kérem. Lehet, hogy még Palanatol BB-t is tudnak szerezni, esetleg kimérve. Úgy érzem szívességből segítenek, de ha nem lesz ellene kifogásuk, közzéteszem a forrást.
A Coverlux küldött mintákat papírokból, műbőrből és vászonból. 115-130 grammos papírokból két gyári katalógust, műbőrből összetűzött mintaíveket, papír alapú vászonból ránézésre legalább 30-50 színben, a részemre egyedileg kivágott íveket. Nagyon korrekt.
Csak akkor hoztam volna el ha lett volna nekik 3mm-es is, egyébként mindenhogyan rendelnem kell máshonnan. 500 forint szerintem sok érte. Nekem is az jutott eszembe, hogy szálirányra merőlegesen összeragasztok kettőt, de annyira vékony volt és hajlott, hogy elvetettem az ötletet. 55 centis oldalú dobozhoz egész biztos, hogy 3mm-es lemez kell, az aljára duplán vagy 2-2.5mm-es triplán. 15-30cm-es dobozokhoz talán elég a 2-2.5mm-es. Ezeknek az aljára inkább 2-2.5mm-eseket ragasztanék össze. Az 1.5mm-est nagyon vékonynak találom, maximum 10-15 centis dobozig lehet jó.
Folyamatban van egy másik helyről is a megérdeklődés, elvileg holnapra kiderül.
Mintha láttál volna 1,5 mm szürkelemezt Sopronban. Lehet, hogy célszerű azt kipróbálni, duplán véve erősebb merevebb mint a 3 mm lemez. A szürke lemez két oldala nem egyforma, gyártástechnológiai okból, ezért hajlamos a hasasodásra ami a vastagságával nő. Két lemez összeforgatva inkább sík marad.
2-3 héten belül tudok belekezdeni. Egységes beszámolót írnék mint információ darabkákat. Egy-két dobozt szeretnék elkészíteni előbb. Igyekszem mindezekről részletesen beszámolni képekkel.
A szürkelemezzel kapcsolatban megállapítottam, hogy a németeknél és osztrákoknál sokkal drágább mint itthon. Remélem ez nem jelenti azt, hogy az itthon kaphatóak minősége rosszabb. Sopronban még egy tippem van a beszerzésre. Ha nem jön be, akkor gyors kereséssel megállapítottam, hogy Pécsen több helyen is van, ha lesz időm elmenni, megveszem ott. Szinte biztos, hogy Pécsen minden más is van, csak meg kellene találni hol. Ha esetleg valaki jártas az ottani boltokban kérem írja meg hova menjek el.
Szerintem bevonás nélkül, élerősítés nélkül nem lesz elég tartós a doboz. Sem Duvilax-szal sem Planatollal. De ráragasztani az élekre egy-egy vászon vagy bőrdarabot nem nagy meló.
Más a korrigálhatóság az élen és más akkor, ha bevonsz. Kicsit kell majd tartani a lapokat, hogy meghúzzon a ragasztó, de nem vészes. Vagy erre való az enyves papírszalag :) Vagy gumigyűrű.
Így van, most már csinálnod kéne!
De, foglald össze, légyszi, hogy mikre jutottál! Honnan, mit veszel, mikor érkezik meg várhatóan és ha nem titok, akkor a postaköltségeket is.
Az jó, hogy a Duvilax jó bevonásra is, ezek szerint korrigálható. A szürkelemezek éleinek összeragasztásának kapcsán nem tudom teljesen hova tenni a Duvilax-ot. Értem, hogy ez is jó a Planatol BB helyett, de talán kevésbé erős doboz lesz a végeredmény? Kis méretű dobozokat is tervezek szerszámoknak, csak esztétikai okból felesleges lenne bevonni. Ezek egyben maradnak Duvilax-al vagy csak élerősítve? Az sem mindegy, hogy ragasztás közben mennyi idő alatt "húz meg" a ragasztó, mennyi ideig kell kézzel egymáshoz préselni a lemezeket. Ahogy szó volt róla a Planatol BB nem, vagy csak alig korrigálható, ami ebből a szempontból nagy előny.
Sajnos a Coverlux csak külön csomagként adja fel a ragasztót, így az 1 kilósat nem éri meg erre rárakódó ~2000 forintos postaköltséggel beszerezni. Az 5 kilósat már igen, csak rám fog romlani. Egyik sem előnyös. Jó tipp, közel vagyok Szlovákiához, de csak ezért nem éri meg átmenni. Akkor már majdnem elmehetnék Budapestre is.
Túlságosan belemélyültem a dobozkészítés elméletébe, most már el kellene kezdeni csinálni. Igyekszem beszámolni. Mégegyszer köszönök minden eddigi segítséget.
Ha közel vagy Szlovákiához, Duvilax BD 20-ast vehetsz szinte bármely festékes boltban 1 kg kb. 4€ alatti áron. Ěpítőanyag telepeken is kapható, ott nagyobb csomagolásban van - adalékanyag malterba. Ragasztáshoz 10% vizet kell hozzáadni. Ha mindent feltapétázol vele, az 1 kilo fele még megmarad :)
A Duvilax is jó lesz tapétaragasztó helyett. Rengeteg ám az az 5 liter! Bevonáshoz egy kicsit hígítsd fel!
Azt hittem ilyen nagy dolgoknál horror a posta. De, ha ez ilyen simán tud menni, akkor persze, hogy egyszerűbb a Panton. Egyébként a Coverlux-nál is van szürkelemez, de ott nem vágják fel.
Mindenképpen számolj be, hogy mire jutottál, mik készültek! Olyan egyszerűnek tűnik egy papírdobozt készíteni, pedig azért van vele macera!
Sajnos a szikés tipp későn jött, de azért köszönöm.
Elmentem a tapétaboltba. Nagyon pici bolt. Metylan normal és spezial volt (~200g, 2600 forint körül) erősen túlárazva és egy svéd gyártmányú, T betűvel kezdődő nevű (nem emlékszem és nem is találom) környezetbarát tapétaragasztó, fél kiló és 2000 forint alatt. Ezt akartam megvenni, kp. nem volt nálam, kártyás fizetési lehetőség nem volt. Az alátéttapéták eléggé napközis jellegűek voltak. 53 centi szélességben voltak stílusos tapétáik, de egyik sem volt az "ilyen kell nekem" kategória. Ezek szerintem inkább ajándékdobozra illenének, napi mozgatású dobozra nem biztos, hogy jó ötlet, hamar elkopna a puha mintázata. Nem vágnak, 10 métert 3000-4000 forintért soha nem használnék el. Maradok a Coverlux-os papíroknál. Tapétaragasztó helyett a Duvilax nem jó, nem korrigálható? A Coverlux-tól vennék 5 kilót, elég lenne egy darabig (a Planatol BB helyett is).
Egy másik, nagynak számító papírboltban telefonon még volt vastag lemezük, mire odaértem kiderült, hogy tévedtek. 1.5mm-es szürkelemez volt 500 ft-ért. Nagyon hajlong, duplán is kevés lenne a nagy dobozhoz. Rendelésre sem hoznak sem szürkelemezt. Borításhoz megfelelő papírok sem voltak itt. Planatol BB superior volt, ugyanannyiért mint a Panton-nál a sima BB, egyértelmű hogy nem a superior kell nekem, az egy más ragasztó.
Vannak üzletek, általában kicsik, rendelésre hozzák ami kell. A legtöbb dolgot nagyítóval kell keresni egy nagyvároshoz képest. A belvárosban szinte mindig őrület van, lehetetlenség parkolni, szombat délelőtt még az interspar parkoló is tele van, ahol máskor mindig van hely bőven. Nem bírom elviselni a tömegnyomort. A belvárost komplett kerülöm, máshova is csak nyugis időszakban megyek, amikor már minden kis bolt zárva van. Egyébként sem tudok nap közben elmenni sehova, mert a túloldalon dolgozom és mire visszaérek este van.
Van még pár nyomda, ahol talán van szürkelemez, de a fenti okok miatt nagyon macera lenne utána járkálnom. Sokkal egyszerűbb a Panton-tól megrendelni, normális áron van és teljesen normális a postaköltség.