Keresés

Részletes keresés

policecars Creative Commons License 2022.05.15 -3 4 12326

A Wise nem vált LEK-re, ezért érdeklődnék a témában járatosabbaktól, hogyan járhatok jobban, ha forintot tartok a kártyán és így veszek ki LEK-et az automatából, vagy érdemesebb euróra váltani előbb?

Akos_IKS Creative Commons License 2022.05.15 -3 6 12325

Kruja kedvcsináló képekben, helyi autentikus (elő)ételekkel:

Tiranából félnapos kirándulás, érdemes elmenni. Van helyi busz a távolsági buszhoz.

Panoráma 8K felbontásban, továbbá a vár alatt bazársor, a szokásos portékákkal. :)

Akos_IKS Creative Commons License 2022.05.13 -3 6 12324

A piacon lehet kapni kimérve olyasmit, mint nálunk a mexicorn, csak ebben van mindenféle, nem csak kukorica, hanem borsó, miazmás. Az a baj, hogy csak 2*0,5 kilót vettem, nem pedig 10-et. :D

Nem lehet lejönni róla. Kicsit csípős, kicsit sós, de nagyon finom.

Most a spanyoloknál vettem hasonlót:

Szóval, ha a piacon jártok, olívát és olyan magkeveréket vegyetek mindenképpen, kóstoljátok meg. Talán egyszer a Mogyi is rááll és lesz itthon is.

A másik szuper dolog ugyanott, az édes, kicsit pörkölt golyó, szezámmag van rajta. Ebből jöhetett volna a másik 10 kiló. :)

policecars Creative Commons License 2022.05.13 -3 4 12323

Remek, köszi!

Előzmény: Jani haverja (12322)
Jani haverja Creative Commons License 2022.05.13 -2 7 12322

Az elődje (Tirana Ime) fel volt telepítve a telefonomra vagy 2 évig, de letöröltem anno, mert nagyon nem volt használható, és állandóan lefagyott.

Most a feleségem (VPBA) próbaképpen feltelepítette a saját telefonjára ezt a kettes változatot, megnézte a 8-as buszjáratot, itt legalább jól van jelölve, hogy a TEG-től a központ felé nem megy ki az elkerülőre a busz, és a központnál jelölve van a visszafelé útra a Toptani bevásárlóközponthoz közeli buszmegálló.

Előzmény: policecars (12321)
policecars Creative Commons License 2022.05.13 -3 4 12321

A Tirana Ime 2 appot ismered? Ez is tartalmazza a buszokat, nem tudom, mennyire pontos.

Előzmény: Jani haverja (12318)
Akos_IKS Creative Commons License 2022.05.12 -3 5 12320

Igen, valahogy még John Wayne is odakeveredett a cukorkabolt elé. :)

Előzmény: Jani haverja (12319)
Jani haverja Creative Commons License 2022.05.12 -3 6 12319

Kieg:

Ott, a közelben, ahol a "vár" ikon van a térképen. Egyébként a tiranai vár (falmaradványai) tényleg arra vannak, meg a vár belsejét megcsinálták modernre, kávézókkal, népművészeti boltokkal, stb., stb.

Előzmény: Akos_IKS (12317)
Jani haverja Creative Commons License 2022.05.12 0 5 12318

Hát azt én sem tudom sajnos. :(

De a nagyobb probléma az az, hogy hiába frissítették 11 napja az útvonalat, akkor sem jó (se oda, sem vissza!) !!!

Az Általad belinkelt útvonal, az ez (fordított útvonal, mint amit írtam legutóbb), ez a TEG-től a belvárosba megy.
https://www.openstreetmap.org/relation/7915985#map=15/41.2849/19.8519

Ennek az a hibája, hogy a TEG-től nem megy ki a busz az elkerülőre (autostrada, vagy más néven Unaza e Re) még egy leágazást sem, hanem végig megy Sauk-on.

A belvárosból kifelé (tehát visszafelé a TEG-hez) a térkép meg ez:

https://www.openstreetmap.org/relation/7915830#map=15/41.3258/19.8278

Ennek meg az a hibája, hogy a belvárosban a Toptani bevásárlóközpont melletti buszmegállót nem tünteti fel, pont azt, amit Pó apó fórumtársnak javasoltam arra az esetre, ha a belvárosból akar kimenni busszal Sauk-ba (vagy a TEG-hez).

Ezen a térképen megkerüli a busz Tirana főterét (ez így is van a valóságban is), majd egyre jobban kanyarodik jobbra, jobbra, jobbra. Amikor "kiegyenesedik" az út (dél felé), ott is van egy pici park a jobb oldalon. Na, ott is van egy buszmegálló, ami a térképen nincsen feltüntetve. :(

Pedig ott száll fel a legtöbb ember a buszra, akik Sauk felé, vagy a TEG felé mennek a belvárosból. :(

Előzmény: Akos_IKS (12317)
Akos_IKS Creative Commons License 2022.05.11 0 2 12317

Elvileg 11 napja szerkesztették az útvonalat.

A kérdés az, hogyan lehet kierőszakolni a frissítést a telefonon (már ha jó az útvonal és a megállók). :)

Előzmény: Jani haverja (12316)
Jani haverja Creative Commons License 2022.05.11 -3 5 12316

Szia!

Amit én találtam az opendata.tirana.al oldalon (és be is tettem ide a képernyőfotót), az a térkép is hibás, le is írtam, sajnos vannak ilyen dolgok Albániában. :(

Viszont a Te képernyőmentésed térképében is van sajnos hiba, pont azt a buszmegállót nem jelzi, (a Toptani bevásárlóközpont mellett), amit Pó apónak javasoltam hogy ott szálljon fel a központban, ha Sauk-ba, vagy a TEG-hez akar menni.

Albánia nem egy tökéletes ország, van ennek rengeteg előnye is, de van rengeteg hátránya is... :)

Előzmény: Akos_IKS (12313)
Jani haverja Creative Commons License 2022.05.11 -3 6 12315

Szia!

Sajnos semmit nem olvastunk arról, hogy bármit is csináltak volna vele. :(

Tavaly nyáron tele voltak az albán hírek, hogy dugók vannak, de azóta semmi hír. (Persze, mert még nincsen szezon.)

De sajnos arról sem volt hír, hogy megoldották volna pl. a Lezha-i körforgalom, meg az összes többi dugóveszélyes hely problémáját. :(

Pedig tényleg minden nap olvassuk az albán híreket.

Előzmény: Traveller00 (12312)
policecars Creative Commons License 2022.05.11 -3 4 12314

Köszi!

Előzmény: Akos_IKS (12313)
Akos_IKS Creative Commons License 2022.05.11 0 3 12313

Osmand-on (mobil app) már elérhetők a buszmegállók és a járatok útvonalai.

Nyugatabbra (akár már nálunk is) a Google maps-en ott van minden megálló, tömegközlekedési útvonal, járatindulás. Idővel majd Albániába is megérkezik ez a feature. :)

Előzmény: Jani haverja (12309)
Traveller00 Creative Commons License 2022.05.11 -2 4 12312

Szia !

Történt tavaly óta valami + változás a Shodkra és Tirana közt futó E762 úttal kapcsolatban ?

Sajnos tavaly júliusban nagyon vontatott volt rajta a közlekedés, dugó-dugó hátán, rettentően nehezen fogytak a kilométerek. Egyik helyen végül a sok várakozást megunva egy párhuzamos utat választottam, ami valamivel jobb volt, de voltak olyan hídak, ahol az út "minősége" miatt 10 km/h-val lehetett biztonságosan közlekedni.

Előzmény: Jani haverja (12310)
pó_apó Creative Commons License 2022.05.11 0 2 12311

Hú, de izgalmas! Köszi!!

Előzmény: Jani haverja (12309)
Jani haverja Creative Commons License 2022.05.10 -3 6 12310

Kis kiegészítés:

Ha szóban kérdezed az albántól, akkor a "qender" szót "TYENDÖR"-nek ejtsd!!!

- Az albán nyelvben a "Q" betű a magyar "TY" hangnak felel meg (kicsit lágyabban, "cs-sebben" ejtik, de még véletlenül sem a rendes magyar "cs" hang, ami itt az alsó kunkoros "C" betű, azaz ez a betű: "Ç").

- az "E" betű a magyar "E" hangnak felel meg, de:

- az "Ë" betű pedig a magyar "Ö" hangnak felel meg

Ez utóbbinál az ékezetet sokszor lehagyják (meg egyébként a "Ç" betűnél is), mert nem mindegyik billentyűzeten könnyű elővarázsolni.

Szóval elvileg "QENDËR"-nek kellene írni, de sokszor "Qender"-t olvasol, és nagyjából "Tyendör"-nek kell ejteni. :)

De nem "Csendőr"-nek!!! D

Előzmény: pó_apó (12308)
Jani haverja Creative Commons License 2022.05.10 0 5 12309

A "qender" szó azt jelenti, hogy "központ", vagy "centrum", más idegen nyelveken "center", stb. :)

A TEG-Sauk-Qender busz fordulópontja az "Ish Stacioni Trenit" (a volt vasútállomás).

De ez egy hurok a centrum felé eső részen. Ez egyébként a 8-as buszjárat.

Csináltam egy képernyőmentést a térképéről (zölden van jelölve). A járat TEG felőli (déli) végével ne foglalkozz, mert ott is jelölnek egy hurkot, merthogy "jó albán szokás szerint" nem frissítették a térképet, jelenleg a TEG-től visszafelé is végigmegy teljesen Sauk-on a busz, nem megy ki az autópályára arra az egy leágazásnyi szakaszra sem.

Ez a zöld vonal, de mint mondtam a déli hurokkal ne foglalkozz. Ja, meg ne foglalkozz a mellékágakkal se, (8A, 8B, 8c)

Szóval, ha a TEG-től, vagy Sauk-ból mész be a központba, akkor a "Në Rrugën e “Barrikadave”, tek 9 – Katëshet" ("Barikád utca 9 emeletes épület" :D) állomásnál kell leszállnod. Az út túloldalán lesz egy park, onnan indul pl. a KAMEZ feliratú busz ki a távolsági buszpályaudvarra, de onnan indul a reptéri busz is, meg onnan indul a PORCELANI feliratú busz is pl. a BunkArt1-hez, és a libegőhöz (teleferik).

Az állomásokról is készítettem egy képernyőképet, a jobb oldali táblázatot nézd.

A park túloldalán van az Opera, vagy más néven Pallati i Kulturës (azaz Kultúrpalota) hátulja, azt megkerülve pedig a Főtér (Sheshi Skenderbeu).

Ha visszafelé akarsz menni a központból Sauk-ba, vagy a TEG-hez (a bal oldali táblázat), akkor 2 fajta variációd (buszmegállód) is van a Főtér környékéről ugyanerre a buszra felszállni, mivel a busz megkerüli a Főteret:

1./ Az északnyugati oldalon a "Përbri Hotel Tirana Internacional (15 Katëshi)"

2./ A déli oldalon a "Në Rrugën “28 Nëntori”

Én ezt az utóbbit javasolnám, ez a megálló a TOPTANI bevásárlóközpont mellett van, ugyanazon az úton, ahol a busz kitett, amikor a Teg-től ment a belvárosba, csak kicsit lejjebb (délebbre), és természetesen az út másik oldalán.

Előzmény: pó_apó (12308)
pó_apó Creative Commons License 2022.05.10 0 1 12308

A "TEG-Sauk-Qender"-ből az első kettő még nkem is érthető. De Qenderből a gogli felhoz kettőt is.... Hol van a végállomás?

Előzmény: Jani haverja (12302)
Akos_IKS Creative Commons License 2022.05.10 -4 5 12307

Köszi a választ, így már érthető! :)

Azért az autózásnak van egy olyan előnye, hogy a köztes helyeket is meg lehet látogatni, illetve a környéken bármerre el lehet indulni, nincs az ember tömegközlekedéshez kötve. Mondjuk annak semmi értelmét nem látnám, hogy ki se tegyem a lábam a szállodából, mert ahhoz elég Agárdig elkúszni. :D

Durres jó kiindulási alap a Bar-Berat tengely környékét bejárni. Abban igazad van, hogy az összes költséget összevetve már nem is annyira kedvező az ár, de ha nem fértek bele a 20*30*40 centis kofferba, akkor a repjegy sem olyan olcsó, szóval emiatt kár spekulálni, főleg 4 fő esetén. Ha pedig még transzfer is kell, vagy autót kell bérelni, akkor simán előnyösebb lehet a saját autós utazás.

Előzmény: fekete és fehér (12306)
fekete és fehér Creative Commons License 2022.05.10 -4 0 12306

Szia!

Mivel már korábban 2x utazási irodával voltunk, és akkor jól éreztük magunkat - nem kellett semmitől tartanunk -, de mint ahogy már korábban is említettem, akkor 50 fős volt a csapat, úgy gondoltuk, hogy visszamegyünk egy tengerparti szállodába, és mivel több olyan 4 csillagos szállodát is találtunk, ahol kedvező volt az ALI-, 150ezer forint/fő/7 éj, úgy gondoltuk, akkor hajrá! Néztünk természetesen görög és spanyol ajánlatokat is-, az utóbbi 3 évben a barátokkal repülővel 2 spanyol nyaralásunk volt, tavaly pedig egy görög - a családdal horvátországba megyünk mindig -,  jóval többe kerül e két országbeli nyaralás - így jött az ötlet, hogy autóval vágjunk neki! 

De már nem is vagyunk annyira biztosak benne, hogy jó ötlet volt!

Előzmény: Akos_IKS (12289)
Jani haverja Creative Commons License 2022.05.10 0 3 12305

Szia! Először is ne haragudj, a reggeli sietségben nem vettem észre a kérdésedet.

Ha Tiranában a központ környékén akarsz jót enni, akkor a Pazar i Ri ("Új Piac") környékét javaslom.

Mindenféle sülteket (bárányfejet is!) kapsz a piac Avni Rustemi körforgalma környékén, ha pedig tave dheu-t meg egyebeket keresel, akkor a piac túloldalán van "kockás abroszos" étterem erre (a Zgara të Pazari sültes étterem mellett közvetlen balra). Pluszban az Avni Rustemi körforgalomtól visszább a belváros felé ott van egy mellékutcában az Oda nevű étterem is, ami ugyan nem "kockás abroszos" de bio, és tradícionális ételeket szolgál fel, nem a legolcsóbban, de megfizethető áron.

Előzmény: endrun (12296)
pó_apó Creative Commons License 2022.05.10 0 0 12304

Informatív, mint mindíg :-) Köszi!

Előzmény: Jani haverja (12302)
Marcsimi Creative Commons License 2022.05.10 -1 0 12303

Köszönöm, ennek valóban egyéni döntésnek kell lennie....

Előzmény: Jani haverja (12300)
Jani haverja Creative Commons License 2022.05.10 -3 5 12302

A vonatot felejtsd el Durres-Tirana viszonylatban, mert nincs. Néhány év múlva majd lesz gyorsvasút a Durres, Tirana, és a reptér háromszögben, de most éppen az a helyzet, hogy a régi síneket is felszedték. Amúgy is csak erősen kalandvágyóknak volt ajánlható. :)

Jelenleg az egész ország komplett vasúti menetrendje ez:

Nem röhögni!!! DDD

Tetejében ebből a Durres-Kashar vonalon vonatpótló autóbuszok közlekednek, merthogy felszedték a síneket.

Busz:

Nem tudom, hogy pontosan hol, melyik részen akartok megszállni Durres-ban. Ha a plázson, akkor be kell buszoznotok Durres központjába, és onnan be Tiranába, de a buszpályaudvar a város szélén van. Onnan a KAMEZ feliratú busszal tudtok bejutni Tirana főtere mögé. Szóval macerás.

Taxi:

Ez a legegyszerűbb opció, de azért ezt meg kell fizetni még itt is.

Kocsi Tirana határáig, majd busz:
Az a baj ezzel, hogy ha Durres irányából közelítitek meg Tiranát, akkor nem nagyon van olyan könnyen megközelíthető parkolóhely, aminek a közeléből indulna be busz a központba.

A legegyszerűbb megoldás szerintem így az elkerülőn lejutni a TEG-ig, a TEG-nek van ingyenes parkolója (ha jól emlékszem reggel 9-től este 9-ig, és onnan 10-15 percenként indul a "TEG-Sauk-Qender" feliratú busz a központba.

Épp ezért a javaslatom:

Fordítsátok meg az egészet, szálljatok meg Tirana szélén (pl. Sauk-ban), a szállodában tudjátok hagyni a kocsit, és a TEG-es busszal pedig be tudtok menni a belvárosba.

És szerintem ha nem akartok Durres-be kocsival menni (ott is nagyon nehéz parkolni szezonban), akkor még mindig jobb megoldás, hogy Sauk-ból a TEG-es busszal Tirana főtere mögé, ott átszállni a KAMEZ feliratú buszra, aztán a városhatárban a buszpályaudvaron felszállni egy Durres felé menő buszra, az Durres központjában rak ki, ott van a közelben az összes látnivaló. Aztán fordított sorrendben visszabuszozni mondjuk Sauk-ba. Durres-ban úgyis sokkal kevesebb látnivaló van, mint Tiranában, tehát a buszozással elvesztegetett idő nem számít, mert így is meg tudjátok nézni Durres belvárosát bőven. Persze, ha strandolni akartok Durre-ban, akkor más a helyzet, mert akkor ki kell menni még egy helyijáratú busszal a plázs-ra.

Előzmény: pó_apó (12301)
pó_apó Creative Commons License 2022.05.09 0 2 12301

Durresből egynapos Tirana ügyben (hogy nem kelljen ott autókázni, meg szállással bajlódni) mit javasoltok -figyelembe véve az állomások és a látnivalók (Tirana)/városközpont (Durres) elérhetőségét is: busz vagy vonat? A „taxi” válasz is ér, de indoklással :-) Ahogy az is, hogy meddig érdemes esetleg bemenni saját kocsival, ott nyugodtan (és lehetőleg ingyen) parkolni, majd onnan ami jön...

Jani haverja Creative Commons License 2022.05.09 -3 4 12300

Szia! Ilyen történetekről már hallottam én is (mármint arról, hogy Szerbiában lévő "nyitott" belépés nélkül átengedtek embereket Koszovóból Szerbiába), de ez valószínűleg csak a szerb határőr jóindulatán, esetleg trehányságán múlt.

De én azt nem írhatom ide, hogy "menjen mindenki nyugodtan így", mert akkor teljesen jogos felháborodás lesz azok részéről, akiket visszafordítanak a szerbek.

Úgyhogy - ha van kedved - próba-szerencse. :)

Mutivode amúgy sem egy fő határátkelőhely, hátha átcsúszol.

Előzmény: Marcsimi (12295)
pó_apó Creative Commons License 2022.05.09 0 1 12299

Egyre jobb... De ahogy magamat ismerem, talán csak Pozarevácnál veszem észe, hogy valami nem stimmel...

Előzmény: T-boy01 (12298)
T-boy01 Creative Commons License 2022.05.09 -2 3 12298

Előzmény: pó_apó (12293)
pó_apó Creative Commons License 2022.05.09 0 1 12297

Köszi!

Előzmény: dokeee (12294)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!