Keresés

Részletes keresés

zsanna Creative Commons License 2014.04.07 0 0 52138

Alaphelyzetben a szerződés szerinti bért nézik.  A gyed az egy tb-ellátás, ami soha nem lehet alapja egy másik tb-ellátásnak :-))

 

Viszont valami most eszembe jutott: micimalacka mintha azt írta volna, - de most lusta vagyok kilépni, megnézni, és újra írni, - hogy szabadság meg táppénz mellett is mehet a gyes.  Lehet, hogy nem erre gondolt, de mindenesetre nem árt tisztázni, hogy ha gyes mellett kéred a táppénzt, akkor csak a minimálbér után fog járni a táppénz, nem a béred után.

Tehát ha esetleg a szabadságod közben kéred is a gyest, táppénz előtt mindenképpen le kell mondani. És nagyon oda kell figyelni a papírozásnál erre. Mondjuk ez a foglalkoztatódon múlik, és ha pedagógus vagy, háááát akkor sajnos azt kell mondjam, nincsenek túl jó tapasztalataim a kincstári papírozás és számfejtés esetén :-(((

 

Előzmény: Nemlajos (52137)
Nemlajos Creative Commons License 2014.04.07 0 0 52137

Nekem eddig mindig az aktuális szerződés szerinti béremet vették alapul, nyilván, mert az volt a jobb (mint a gyed, vagy mittomén :))

Köszi Neked is!

Előzmény: Micimalacka (52134)
Nemlajos Creative Commons License 2014.04.07 0 0 52136

Köszi, ez jogos. Pedagógus vagyok, határozatlan idejű szerződéssel, úgyhogy éppen ezért lenne lehetetlen mondjuk szept. 15-től november elejéig visszamennem dolgozni (még ha fizikailag kivitelezhetném is), mert ez képtelenség.

 

Előzmény: zsanna (52135)
zsanna Creative Commons License 2014.04.06 0 0 52135

De azt azért tegyük hozzá, hogy ez max. a jelen helyzet. 

Szeptemberig meg még akármi is lehet..... Tehát akkor azért nem árt újra megnézni, nem változik-e közben a jogszabály.

Előzmény: Micimalacka (52134)
Micimalacka Creative Commons License 2014.04.06 0 0 52134

igen, mehetsz tp-re, és szabi és tp

mellett gyesen is lehetsz. És akkor már az aktuális béred, nem az előző évi lesz az alap (most fordul pont, mostanáig mindkettőt számítják és a jobbat veszi figyelembe)

Előzmény: Nemlajos (52132)
zsanna Creative Commons License 2014.04.06 0 0 52133

Ha munkaviszonyból vagy vállalkozói jogviszonyból vagy gyeden (tehát él a jogviszonyod, nem szűnt meg, és nem munkanélküliről mentél babázni), akkor mehetsz táppénzre. De hogy mi lesz az alapja, azt én meg nem mondom Neked.

Elég bonyás a jogszabály, többedik gyereknél főleg.... 

Előzmény: Nemlajos (52132)
Nemlajos Creative Commons License 2014.04.06 0 0 52132

Kérdezek a saját nevemben. Jelenleg gyeden vagyok hármas számú gyerekkel, május 2-án jár le, amikor is a 12. hétbe lépek a negyedikkel. A szabijaim szeptember elejéig tartanak ki, céldátum nov. 13.

Mehetek táppénzre arra a másfél-két hónapra? A tgyás megállapításakor az előző évet nézik, ugye? Akkor a szerződés szerinti bérem alapján kapom? (nem éri el a minimálbér kétszeresét...ööö... vagyis most pont nem tudom, mindkettő változott).

 

Köszönöm!

Nemlajos Creative Commons License 2014.04.06 0 0 52131

Malacka, köszi, tényleg, csak nem voltál elég szájbarágós :)

Előzmény: Micimalacka (52117)
Nemlajos Creative Commons License 2014.04.06 0 0 52130

Köszönöm!

Előzmény: zsanna (52115)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.03 0 0 52129

Igen, köszönöm :) úgy tűnik, inkább fogamzásgátlót kéne  szednem a fogalmazásgátló helyett :D köszönöm.

Előzmény: zsanna (52128)
zsanna Creative Commons License 2014.04.03 0 0 52128

Az összegre vonatkozó kérdésedet nem értem :-(((

Ha arra gondolsz, hogy a tgyás összegének nagyságában számít-e hogy szülés előtt kezded a tgyást vagy csak szüléstől, akkor a válasz: esetedben nem.

(Csak akkor lenne nem mindegy, ha valaki januárban szül, és a -28 nap decemberre esik. És ilyenkor könnyen előfordul, hogy nem mindegy, hogy melyik évi keresetéből lesz számolva a tgyás, mert azt alapesetben az igénylést megelőző év alapján számolják.  )

Előzmény: Törölt nick (52127)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.03 0 0 52127

Igen, igen, azt akartam, hogy 22-től a szülésig szabadság :) köszönöm. összegben számít valamit az a kb egy hónap?

 

tortákat most kicsit visszafogtam, sok volt a hárommal, meg most lényegében amikor tudok, alszom :) de készülnek még, csak kevesebben :)

Előzmény: zsanna (52126)
zsanna Creative Commons License 2014.04.02 0 0 52126

Annyi változott, hogy csak a bejelentett terhesség nyújt védelmet. Tehát hiába vagy terhes, ha nem szólsz a munkáltatódnak, akkor neki a közlés előtt joga van közölni azt, hogy a jelen babázás lejártát követően felmond. 

Úgyhogy a terhességet mielőbb be kell jelenteni.

Amit leírtál, abból ezt nem értem:  szept 22-szülésig szabadság, és onnan tovább tgyás 

 

A szülési szabadság az a tgyás idején van, munkajogilag szülési szabadságon vagy, és az alatta kapott pénzbeli ellátás a tgyást.  Tehát szülési szabadságon max. a kiírást megelőző 28 naptól lehetsz. 

Talán azt akartad leírni, hogy gyesen vagy szept 21-ig, vagy 22-ig,  nem? 

Ha úgy vagy kiírva, hogy nincs több mint 28 nap közte, akkor a gyes lejártát követő naptól kérheted a tgyást. Ha van közte pár nap, akkor azt át lehet hidalni szabadságggal. 

 

(És csinálod még a csudaszép tortákat? Tudom, nézzem meg a blogodat :-)))

Előzmény: Törölt nick (52125)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.02 0 0 52125

Kedves zsanna!

 

röviden a helyzet: 2007január első gyerek, tgyás, gyed, majd felgyűlt szabadságok 2008 novemberében és 2009 február végéig táppénz, ekkor második gyerek, vele tgyás, gyed, gyes, 2011 szeptember 21-ig, mikor is megszületett hármaska. Negyedik gyerek idén októberében várható, majdnem napra pontosan egy hónap van a gyes lejárta és a kiírás között. A munkaszerződésem él, folyamatos, de tudom, hogy már nincs meg a pozícióm, és ha módja lenne rá a munkáltatónak, elküldene - ha jól tudom, a terhes nők még mindig védelem alatt állnak, jól tudom? Nekem az eddigiek alapján az lenne a logikus lépés, hogy akkor szept 22-szülésig szabadság, és onnan tovább tgyás stb, de nem vagyok benne biztos, hogy a változások miatt is ez-e a jó megoldás, illetve hogy módosul-e bármilyen jogosultságom. Erősíts meg légyszi, vagy cáfolj :) 

zsanna Creative Commons License 2014.04.02 0 0 52124

Lentebb már írtam, hogy megszűnt a "fizetett ünnep" fogalma. Ugyanolyan, mintha vasárnap lenne, tehát szerintem arra a napra nem írhatnak ki szabadságot, és nem is kapsz rá pénzt.

Előzmény: Berillin (52121)
zsanna Creative Commons License 2014.04.02 0 0 52123

Már nincs olyan, hogy "fizetett ünnep". Ugyanolyan napnak számít bérszámfejtés szempontjából, mint a vasárnap. Bér nem jár rá, de kevesebb lesz a havi osztószám.

Előzmény: Micimalacka (52122)
Micimalacka Creative Commons License 2014.04.02 0 0 52122

az fizetett ünnep

Előzmény: Berillin (52121)
Berillin Creative Commons License 2014.04.02 0 0 52121

Szia Kedves Zsanna!

Gyes lejárta után a szabadságaimat töltöm jelenleg és ha fizetett ünnepnap, most húsvét hétfő következik, akkor az a fizetett ünnepnap nekem is fizetett ünnepnap vagy arra a napra szabadságot fognak kiírni nekem? Vagy az csak egy sima szabadnap lesz?Ügyfélszolgálaton dolgoztam, dolgoztunk mindennap, fizetett ünnepen is.

Köszönöm!

Berillin

zsanna Creative Commons License 2014.04.01 0 0 52120

Nem, maximálás mindíg volt.  Ami tgyás esetében akkor lépett be, ha az irányadó időszakban nem volt legalább fél év munkabéred. 

Írok egy példát:  mondjuk valaki 2013 januárjában szül, és a tgyást sem kezdte meg előző évben, hanem csak 2013 januárban. Ilyenkor az irányadó időszak 2012. Ha 2012-ben dolgozott legalább fél évet, akkor nincs felső korlátja a tgyásnak. Ha azonban mondjuk az első pillanattól kezdve kiíratta magát táppénzre, akkor ha csak júniusig dolgozott és utána már táppénzen volt, akkor csak 5 hónap bérezett napja volt, így hiába keresett volna mondjuk félmilliót havonta, a tgyása felső korlátos lett volna, - a minimálbér kétszeresében.

Így érhető?  És ez már nagyon régóta így van.

Előzmény: Törölt nick (52119)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.01 0 0 52119

ezt értem, de 2014-től van a maximalizálás...? (első gyereknél még nem volt)...köszi

Előzmény: zsanna (52118)
zsanna Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52118

Ha a béred magasabb, mint a minimálbér kétszerese, de az irányadó időszakban nincs legalább fél évnyi bérezett napod.  

Megintcsak nagyon leegyszerűsítve: ha a tgyás-igénylést megelőző évben nem dolgoztál legalább fél évet. (Szabadság lehet benne, táppénz nem.) És mivel azt írtad, hogy gyed alatt született a második baba, igen sanszos, hogy a megelőző évben nemvolt fél évnyi béred.

Előzmény: Törölt nick (52116)
Micimalacka Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52117

En is ezt javasoltam lentebb, ez jarhato ut.

Előzmény: Nemlajos (52113)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52116

ez a maximalizálás (minimálbér*2) mikortól van?

köszi

Előzmény: zsanna (52114)
zsanna Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52115

Nem tudom. Erre a topik eredeti gazdája, Szakbarbár kéne, de Ő már sajnos évek óta hanyagolja a topikot :-(((

Az utóbbi időben több minden változott. Ami tavaly még oké volt, az idén már esetleg nem.  És én nem javasolok olyat, amiben  nem vagyok biztos.

Egy valami biztos: ha munkanélküliről megy szülni, akkor egy esetleges következő babához nem fognak gyűlni a biztosítotti napok.  Ha nem akarnak több babát, akkor ennek nincs jelentősége. De ha ez az első baba lesz, akkor viszont később nagy arcra-esés következhet belőle...

Előzmény: Nemlajos (52113)
zsanna Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52114

Hát, ezért írtam, hogy vannak "nüanszok", amikre így látatlanban képtelenség kitérni. A részleteket meg az látja, akinél ott van a komplett anyagod.

A kereseted az első tgyás előtt jó magas volt? Mert ha netán 4-500 ezer forint körül, akkor sajnos stimmel az alacsony második tgyás...

Előzmény: Törölt nick (52111)
Nemlajos Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52113

zsanna, még egy körre igénybe venném a szakértelmedet és a türelmedet.

 

Most jött egy olyan tipp, hogy a munkanélkülit ne kérje ki azonnal a sógornőm, és holnaptól (ma lejár a szerződése) még 45 napig jogosult eü-ellátásra, majd fizesse úgy június közepéig, júliusig saját maga után a tb-t, és szülés előtt szűk 3 hónappal menjen el munkanélkülire.

És akkor beleszül a biztosítotti viszonyba, jogosult lesz tgyásra, gyedre is.

 

Viszont nem tudom, hogy ez a lyuk, ami a munkanélküli igénybevételéig keletkezne, nem törölne-e mindent.

 

Tényleg nagyon köszönöm a sok-sok segítséget!

Előzmény: zsanna (52106)
Nemlajos Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52112

Köszönöm, ez elég meggyőző érvfolyam :)

 

Előzmény: zsanna (52106)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52111

köszi... igazság szerint megjött az első "dupla" gyed/tgyás...és nem erre számítottam... (2eske tgyás = 1eske tgyás 46%-a...)

Előzmény: zsanna (52110)
zsanna Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52110

Pl.  mennyi ledolgozott időd volt egyeske előtt, milyen dátummal indultak az ellátások egyeskével, előtte hány bérezett napod volt abban az évben, beszámít-e az az év, stb...

 

Sok mindent megnéznek, én az alap-esetet írtam le. Mivel a gyakorlatban nem számfejtek TB-ellátásokat, ezért nem szívesen vállalkozom a mennyi-lesz-az-annyi kérdések megválaszolására - pont azért, mert nagyon fontos apróságok is lehetnek, amiket csak az tud, akinél a komplett anyagod lesz.

Előzmény: Törölt nick (52109)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.31 0 0 52109

köszi a gyors választ... az apróságok alatt mit értettél? :D

Előzmény: zsanna (52108)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!