Keresés

Részletes keresés

Enantioszelektív Creative Commons License 2021.06.01 0 0 19515

Én az ezüsthulladék reciklálásánál annak idején (labor méret,   max 1 mol)  az ezüst-kloridot  HCl /Zn rendszerben redukáltam  ezüstporrá.  Olcsóbb  m int a kemence és nagytisztaságú ezüstöt eredményez.

Előzmény: W_B (19510)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.31 0 0 19514

Ezt régen tudni hogy a kissé nedves szén nagy tomegben meggyulladhat ezért egy hosszu vasrudat szurtak bele régen a nagy szénkupacba.....

Előzmény: Törölt nick (19512)
W_B Creative Commons License 2021.05.31 0 0 19513

Lehetnek benne olyan vegyületek, amik levegő hatására elkezdenek oxidálódni, ezért felmelegszik.

Előzmény: Törölt nick (19512)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.29 0 0 19512

A nedves szén - magától - mitől gyullad meg?

Törölt nick Creative Commons License 2021.05.28 0 0 19511

Egy darab rézcsovet azért elég egyszeru talàlni...vagy akàr venni....nem olyan dràga. Mivel az ezust pénzek rézzel vannak otvozve, igy elég nagy tisztasàgu az igy kivàlasztott por....Persze ki kell mégis mosni.

Ilyen kis mennyiség esetén egy kis kézi gàzlàmpàval megolvaszthato az ezust por egy faszéndarabban vagy akàr fadarab mélyedésében is. 

Előzmény: W_B (19510)
W_B Creative Commons License 2021.05.28 0 0 19510

Ha már úgyis olvasztani kell, gondolom egyszerűbb neki szénport hozzátenni, mint előtte résszel kiredukálni.

Meg azért a réz sem olcsó.

 

Bármelyik megoldás jó, amihez van anyag, és kényelmesen működik.

Pl. a rézlemezen milyen finomságú ezüst por válik le?

Szűrhető?

Előzmény: Törölt nick (19509)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.27 0 0 19509

"Ezüstöt akarok finomítani ötvözet érmékből.

A normál megoldásom a salétromsavval elreagáltatás, utána hígítás és NaCl oldattal kicsapatás.

Ezután az ezüst-kloridot kohóban visszaredukálom fémezüstté."

 

En inkàbb felodom az érmét salétrom savban és egy rézlemezt teszek az igy nyert ezust nitràt oldatba.Igy megvan a kivàlt tiszta ezust porom amit akàr megis olvaszthatok késobb.Nem?

 

 

Előzmény: Bazarghai (19505)
W_B Creative Commons License 2021.05.26 0 0 19508

Szia!

 

Ja, ha hobbiból csinálod, az más. :)

 

Ezüst pénzben réz szokott lenni az ötvöző, kadmium biztosan nincs.

Csak azért kérdeztem, mert régen használtak kadmiumtartalmú ezüst forraszanyagot, és a benne lévő kadmiummal nagy környezetszennyezést lehet csinálni.

 

Jó munkát, és csak óvatosan! 

Előzmény: Bazarghai (19507)
Bazarghai Creative Commons License 2021.05.26 0 0 19507

Szia!

 

Nulladik válasz: csak, mert. :P Szeretem a kihívást és van egy garaboly 640-es ezüstpénzem, rossz tartásúak.

A vegyszerköltség redukálása miatt kérdeztem, de nem ez a lényeg, hanem, hogy otthon meg lehet csinálni.

Sztem nem kadmium, inkább réz vagy nikkel vagy hasonlók, amit a "pénziparban használnak".

Megpakolom a kohómat ezüst-kloriddal, szénporral és folyasztószerrel. Az ezüst-klorid elbomlik, a szén segíti az esetleges ezüst oxid redukcióját.

Nem láttam kirakódó ezüstöt a katódon, de valószínűleg igazad van, az anódon fejlődő oxigén valódi oxidációt végez, nem "csak" elektron elvonást.

 

Bazar

 

 

 

Előzmény: W_B (19506)
W_B Creative Commons License 2021.05.26 0 1 19506

Szia!

 

Nulladik megjegyzés: MINEK? :)

Vegyész vagyok, a rendelkezésemre áll több, jól felszerelt labor, és foglalkozom nemesfémekkel is, de az eszembe nem jutna ezüstöt finomítani.

Felvásárolják az ezüst ötvözetet, és a pénzből vehetsz színezüstöt.

 

Ha összeadod a vegyszerköltséget, áram költséget, az idődet, és a balesetveszélyt, akkor biztosan nem jössz ki olcsóbban.

 

Mi van az ötvözetben az ezüst mellett?

Ugye nem kadmium? 

 

"Ezután az ezüst-kloridot kohóban visszaredukálom fémezüstté."

 

Mivel redukálod?

 

"Emberünk KNO3 oldatot készített, majd abba grafit katódot és ezüst (szennyezett) anódott rakott."

 

Szerintem a katódon hidrogén fejlődik, az anódon meg oldatba megy az ötvözet.

Aztán a katódon elkezd kiválni az ezüst.

Aztán persze lehetséges, hogy a feszültségtől függően ha oxigén fejlődik az anódon, akkor oxidként porlik le az ezüsttartalmű anód. Feszültségtől, áramerősségtől, és hőmérséklettől is függhet.

Előzmény: Bazarghai (19505)
Bazarghai Creative Commons License 2021.05.26 0 0 19505

Sziasztok!

 

Kérdésem (néhány) lenne a vegyész Urakhoz.

Ezüstöt akarok finomítani ötvözet érmékből.

A normál megoldásom a salétromsavval elreagáltatás, utána hígítás és NaCl oldattal kicsapatás.

Ezután az ezüst-kloridot kohóban visszaredukálom fémezüstté.

 

Mivel fogytán a salétromsavam és már nem lehet vásárolni magánszemélynek, alternatív megoldásokat keresek.

Egyik, amit a youtubeon találtam jónak tűnik, de érzésem szerint sántít valahol a dolog.

 

Emberünk KNO3 oldatot készített, majd abba grafit katódot és ezüst (szennyezett) anódott rakott.

Bekapcsolva a feszültséget az ezüst elfogyott, (a feltöltő szerint oxid vagy inonos formában kicsapódott illetve oldódott), a grafit meg sötétre festette az oldatot a leváló apró szemcsék miatt. Ezután sósavat öntött hozzá, ami ezüst-kloridot képzett fehér csapadék formájában, és innentől minden

ugyanaz a kaptafa.

 

Működőképes ez a dolog így? 

Az anódon a kiváló oxigén oldhatatlan ezüst oxidot képez, ami leülepszik az edény aljára?

Miért nem válik ki a katódon a fémezüst, mintha galvanizálnék?

A K+ és NO3- ionok telítenék az oldatot és nincs már "hely" az ezüstnek?

 

Üdv, Bazar

 

 

W_B Creative Commons License 2021.05.25 0 0 19504

Sziasztok!

 

Tudja valaki pontosan, hogy hogy néz ki, és mit tartalmaz az u.n. gáziszap?

 

Földgáz gyártásakor használták, vasport kevertek fűrészporral(?), és azzal szűrték meg az előállított földgázt?

 

Gondolom szulfidok, meg mindenféle kénvegyületek lehetnek benne.

Nehézfém is?

 

Egy lerakónak használt, de már kitisztított és rekultivált területen volt egy töltőfölddel feltöltött gödör, abban találtam néhány darab fekete rögöt.

Büdös, kénes-foszforos szaga volt, és kék nyomot hagyott a fehér műanyagvödrön.

W_B Creative Commons License 2021.04.13 0 0 19503

Szia!

 

Szerintem bármi jó, amiben felszívódik az oldat.

Vastagabb kanóc: többet párologtat.

Előzmény: Törölt nick (19501)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.12 0 0 19502

Napok ota latom hirekben, hogy nemreg tobb helyen kitortek vulkanok, nemelyikhez turistak ezrei zarandokolnak.

 

Ezekkel most nincs semmi veszely, semmi merges gaz, por es hamufelho, savas esok veszelye szaz kilometeres korzetben?

 

Törölt nick Creative Commons License 2021.04.12 0 0 19501

Kossz a tippet, kanocnak mi kell?

Cipofuzo jo lesz, vagy inkabb vastag pamutszalak legyenek, vagy anorak kapucnijat koto fonott zsinor, vagy hasonlo?

 

Előzmény: W_B (19500)
W_B Creative Commons License 2021.04.09 0 0 19500

Szia!

 

Elment belőle a hajtógáz, megszünt a nyomás.

 

Nem tudod áttölteni valami kis üvegbe?

Abba egy kanóc, ami beleér az oldatba és aminek kiáll a vége. Folyamatosan szívódik fel benne a cucc, ahogy elpárolog.

Előzmény: Törölt nick (19499)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.08 0 0 19499

Van egy levegoillatosito spray, kb. a felenel tartott, amikor a szorofeje bedoglott, tobbet nem permetez a levegobe.

Leveve a szorofejet es benyomva a kis muanyag csovet kis mennyisegu folyadek jon belole.

A folyadekot kifolyatva itatos papirra a papir illatos marad 1-2 napig, de csak par centirol erezheto.

 

Tudna valaki segiteni, hogy mire kellene kifolyatni a folyadekot, hogy az illatositsa a levegot?

 

W_B Creative Commons License 2021.03.08 0 1 19498

Köszi!

 

Előzmény: Verbeno (19497)
Verbeno Creative Commons License 2021.03.06 -15 0 19497

Csak pár éve gyártják Japánban SHC5 néven (NaOCl.5H2O). Szilárd só, ami +7 C alatti hőfokon akár egy évig is tárolható.

 

Előzmény: W_B (19496)
W_B Creative Commons License 2021.02.24 0 0 19496

Szia!

 

Köszönöm!

Egy "prepper" barátom keres az otthoni túlélő cuccba fertőtlenítőszert, ott merült fel a Hypo-por.

Előzmény: Enantioszelektív (19493)
W_B Creative Commons License 2021.02.24 0 0 19495

Igen.

Előzmény: Törölt nick (19494)
Törölt nick Creative Commons License 2021.02.23 0 0 19494

Az szétbomlik levego nélkul is?

Előzmény: W_B (19492)
Enantioszelektív Creative Commons License 2021.02.23 0 0 19493

Szia,

 

nem vagyok fertőtlenításben  szakember, de  amit írsz, az két kérdést vet fel: Ár, illetve reakcióidő fontossága.  A hypo nagyon olcsó, árban verhetetlen. Jól dozírozható, rendkívül hatékony fertőtlenítő, de a csíraölő hatásához kis időre itt is szükség van. A  klóros cianurátok  jóval  drágábbak , vízzel lasabban reagálnak ,  nem véletlen  hogy  inkább uszaodatechnikában terjedt el,  mivel lassan szabadul fel belőle a hipoklorit,  míg  hipóban meg rögtön ott van és dolgozik...  Alternatíva lehet még a szilárd kalcium-hipoklorit is.  A COVID kapcsán divatba jöttek a hordozható ózon fejlesztők, érdemes azokat is megvizsgálni...

Előzmény: W_B (19490)
W_B Creative Commons License 2021.02.23 0 0 19492

"Nem sok szilàrd so létezhet amelyik levegotol elzàrva is elbomlana...."

 

NaOCl?

Előzmény: Törölt nick (19491)
Törölt nick Creative Commons License 2021.02.23 -1 0 19491

"levegőtől elzárva tárolva a szilárd sót kórlátlan ideig eláll"

 

Nem sok szilàrd so létezhet amelyik levegotol elzàrva is elbomlana....

Előzmény: W_B (19490)
W_B Creative Commons License 2021.02.23 0 0 19490

Szia!

 

Köszi!

Igazából Hypo helyett használnám, kiküszöbölve a Hypo bomlékonyságát, illetve a súlyát.

(Erre azt írják, hog levegőtől elzárva tárolva a szilárd sót kórlátlan ideig eláll.)

 

A fertőtlenítő hatása oldatban megegyezik a Hypoéval?

Előzmény: Enantioszelektív (19488)
Enantioszelektív Creative Commons License 2021.02.22 0 0 19489

Jól ismerem, (inkább a triklór-izocianursavat) mert egy időben fotoklórozási projekten dolgoztam és a klórt kényelmesen ebből fejlesztettük sósavval. Ezért linkeltem be a feltételezett bomlási mechenizmust is. Nem mondanám stabilnak, kissé higroszkópos és a levegőn nedvesség hatására elbomlik erősen klórszagú, vízben alig oldódik (ez mind a di- és triklór változatra igaz) 

Előzmény: Enantioszelektív (19488)
Enantioszelektív Creative Commons License 2021.02.22 0 0 19488

Pontosan mit akarsz tudni róla? Vízzel lassan  elhidrolizál és hipoklórossavra  és cianursavra. Uszódai vízfertőtlenítő lassan szabadul fel belőle a klór. Laborban sósavval kitünő klórfejlesztő anyag.  A triklór izocianúrsav példáján:

 

Előzmény: W_B (19487)
W_B Creative Commons License 2021.02.22 0 0 19487

A Hypopor-ral (Sodium dichloroisocyanurate) van valakinek tapasztalata?

Szilárd Hypo-ként aposztrofálják, ami nem bomlik állás közben mint a Hypo.

(Nyilván használat előtt vízben kell oldani.)

 

Ha jól látom, egy mólból egy NaOCl, és egy HOCl lesz.

zöldkomcsi: Creative Commons License 2021.02.19 0 0 19486

Igen, a nedves őrlés, az jónak látszik.

Előzmény: Törölt nick (19485)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!