Keresés

Részletes keresés

csillarhodo Creative Commons License 2011.06.06 0 0 156

Köszönöm szépen,csak elbeszélünk egymás mellett. Az én beírásom nem erről szólt,hogy fontos, vagy nem fontos. Rivalizálás. Egy szóval sem mondtam,hogy nem fontos. Sajnos nem érted a lényeget.

Előzmény: CBNora (155)
CBNora Creative Commons License 2011.06.06 0 1 155

Hidd el, hogy a latin név fontos. Az az egy, ami egyértemű, aminek alapján pl. külföldi oldalakon, katalógusokban is utána tudsz nézni a kiszemelt növénynek. Ez manapság, mióta az internethasználat általánossá vált, nem csak elméleti jelentőségű dolog. A magyar nevek ráadásul sokfélék, tájegységtől is függhetnek. Veronika is sokféle van, dédanyád se biztos, hogy mindet pontosan ismerte, vagy ha mondott rá valamit, lehet, hogy pár faluval odébb már nem tudták volna, miről van szó. Anyósom is használ olyan növényneveket, amiről sokszor nem tudom, mi, míg meg nem mutatja a növényt. És annak alapján lehet, hogy nem sok mindent tudhatnék meg az adott növényről.

Legtöbbször megmondjuk a magyar nevet is. Ha mégsem, beírod a latint a keresőbe, és kapsz mellé magyart is és találsz még egy csomó mindent más nyelven is, ami szintén hasznos lehet.

A latin nevek ragozásával kapcsolatos dolgokat persze simán át lehet ugrani.

Előzmény: csillarhodo (154)
csillarhodo Creative Commons License 2011.06.06 0 0 154

Kedves Ágicza, Mofli, és Lila Pereszke! Gondoltam,hogy bekukkantok ide egy kérdéssel, mert én nem szégyellek kérdezni sem, mivel holtig tanul az ember.....mondjuk inkább ne tettem volna! Ágicza! Hidd el,hogy az évek során annyi növényekkel kapcsolatos könyvet olvastam,és a gyakorlatban nem kevés tapasztalatra tettem szert. Nagyon sok növénynek betéve fújom a latin nevét, a páromról meg nem is beszélve.De hidd el,hogy nem azért fognak Rád fölnézni,mert latinul vágod a neveket. Egy laikus kérdez valamit,.....amit mondjuk már dédnagyanyám is Veronikának hívott, nem,hogy megköszönné,de olyan messzire fut,ahogy csak tud. Van szépérzéked, értessz a növényekhez, ámbár említettem már....holtig tanul.......Nem lakik tőlem messze Bálint György ismertebb nevén Bálint gazda.Őt sem a latin nevekért tiszteljük,és szeretjük. A legegyszerübb embernek is a legegyszerűbben válaszol minden kérdésre. És gondolom a tudását senki nem vonja kétségbe, mert nem vagdalózik a latin nevekkel. Ez Rád is vonatkozik kedves Pereszke, hozzáteszem a Te szakmai hozzáértésedet sem kérdőjelezem meg. Kedves Mofli! Ez egy növényekkel kapcsolatos topic. Az ilyen jellegű megnyílvánulások, csakis kizárólag Rátok tartoznak. Köszönöm szépen!!!!!!

marci81 Creative Commons License 2011.06.04 0 0 151

Jaj ne haragudj, nem vettem észre a 130-as hozzászólásod.

Nem kúszónövény volt, hanem egy kisebb fa, és nem volt visszavágva.

 

Átmegyek akkor a másik topikba.

Előzmény: Lila Pereszke (130)
Tánya- Creative Commons License 2011.06.04 0 0 150

"A két tagot a latin nyelv nyelvtani szabályai szerint kell egyeztetni. Így ha a második tag latin melléknév, akkor a végződése az első tag nyelvtani neméhez illeszkedik. Például a házi veréb latin nevében (Passer domesticus) a domesticus/domestica/domesticum háromalakú melléknév a passer szó mellett hímnemű alakjával szerepel, a közönséges házilégy (Musca domestica) nevében viszont nőnemű alakja jelenik meg, minthogy a musca szó is nőnemű. A kettős név nyelvtanilag igen gyakran birtokos szerkezetű. Ilyen esetben a második tag egyes szám birtokos esetben (singularis genitivus) áll, az alkalmazandó főnévragozásnak (declinatio) megfelelő végződéssel, ami leginkább -ae, -i, (esetleg -ii), -is, illetve -us végződés lehet."

 

Wiki

 

http://www.sulinet.hu/eletestudomany/archiv/1997/9738/nov/nov.html

Előzmény: agicza (129)
Lila Pereszke Creative Commons License 2011.06.04 0 0 146

Írtam, hogy szerintem talán Solandra maxima lehet (130. h.sz.)...

Előzmény: marci81 (144)
marci81 Creative Commons License 2011.06.04 0 0 144

Köszönöm Lila Pereszke! :-) Hát a pisztáciát életemben nem gondoltam volna, hogy ilyen... :-O

 

A 4-5 képre nem tudsz valamit mondani?

Meg az indafotós képekre?

Előzmény: Lila Pereszke (127)
zytasu Creative Commons License 2011.06.03 0 0 140

Ágicza                  és                        Lila Pereszke,

 

nagyon köszönöm a neveket... mind a 4-et. igy legalább fogom tudni, hogy bánjak velük.

Én akkor szürke veronikának fogom nevezni,  :)) és nagyon örülök, --mert már egy pár veronikám kiment sajna -- végre van ez is.

Még 1 x köszönet.

Előzmény: agicza (124)
agicza Creative Commons License 2011.06.03 0 0 139

:-))))))) Komolyan, össze fogom szedni Perecke Kedvenc Beszólásai -t, csak legyen rá némi időm... Ennek fényében élmény lesz kitalálni, mi lesz a következő!!! :-PPP

Előzmény: Lila Pereszke (138)
agicza Creative Commons License 2011.06.03 0 0 137

Jó. Komolyabbra fordítva akkor: EBBEN a konkrét esetben miért szerepel a két név egyenértékű szinonímaként?

 

És még valami, a tisztánlátás kedvéért: erdőmező gyimgyomjaiból négyből eltalálok hármat, negyediknek a családját pontosan megmondom, ez nem elég jó arány???

 

Szerintem az... :-))))))))

Előzmény: Lila Pereszke (134)
agicza Creative Commons License 2011.06.03 0 0 136

Jajj, de éééédi!!! :-))))))))))) Komolyan, ha nem lennél, ki kéne téged találni!!! :-PPPPP

 

Skacok! Menjünk terepre, a kedves botanász nénik és bácsik közé, hiszen tárt karokkal várnak mindenkit!!!!! ~:-))))))))))

Előzmény: Lila Pereszke (135)
Lila Pereszke Creative Commons License 2011.06.03 0 0 135

Na jó, csak hogy jótanács is legyen: ezzel a dumával, hogy "ezeket a gizgazokat, majd a botanászok megmondják, mer' ezé' járnak terepgyakorlatra", még véletlenül se menjél botanászok közé, mert az lesz a minimum, hogy megetetnek veled fél kiló kontyviráglevelet... teljesen jogosan!

Előzmény: agicza (131)
Lila Pereszke Creative Commons License 2011.06.03 0 0 134

Há' mit mondjak?! Jelenleg két külön nemzetséget alkotnak: Pseudolysimachion= fürtösveronika, Veronica = veronika.

Előzmény: agicza (133)
agicza Creative Commons License 2011.06.03 0 0 133

Te se' mondtál még semmi hasznosat a Pseudolysimachion vs. Veronica kérdésemre... Szóval?

Előzmény: Lila Pereszke (132)
Lila Pereszke Creative Commons License 2011.06.03 0 0 132

Már azt hittem a Solandra maxima tippre reagáltál valami hasznosat, de látom nem...

Előzmény: agicza (131)
agicza Creative Commons License 2011.06.03 0 0 131

Ja, és még valami. Ideje lenne leszállni rólam, mert kezdem unni a folytonos rugdosódásodat és a baszogatásaidat.

 

És tényleg nem tudom, miért csodálkozol, hogy nem megyek botanászok közé: amilyen ízelítőt itt kap tőled az ember jóindulatból és kedvességből, akkor kösz, de inkább kerülöm a szakmabelieket, mint a puffogó viperát, a gömbhalat meg a galócákat, csak hogy a gombaféléknél maradjunk... ;-P

 

Amit találtam linkeket, mind szinonímaként hozza, nesze kettő, direkt neked kerestem ki, bár kurvára nem érek rá: http://plants.usda.gov/java/profile?symbol=PSLO6

http://plantspedia.org/plant/Pseudolysimachion%20longifolium

 

Előzmény: Lila Pereszke (126)
Lila Pereszke Creative Commons License 2011.06.03 0 0 130

Az 5-6. az nem egy visszavágott kúszónövény véletlenül?

Mert elsőre a Solandra maxima ugrott be róla... a levele tök olyan, csak kicsit furcsa hozzá ez a habitus...

(http://www.geographylists.com/solandra_maxima.jpg)

Előzmény: marci81 (120)
agicza Creative Commons License 2011.06.03 0 0 129

Ja, meg még azt is, hogy az incanum mikor incanum és mikor incana? Gondolom, egyes- többesszám és/vagy nemfüggő?

Előzmény: Lila Pereszke (126)
agicza Creative Commons License 2011.06.03 0 0 128

Látom, ma (is) csupa jóindulat vagy... :-D Azt megmondhatnád, lécci, ha már itt vagy, hogy mostanában melyik a járatos elnevezés, a Veronica vagy a Pseudolysimachion?

Előzmény: Lila Pereszke (126)
Lila Pereszke Creative Commons License 2011.06.03 0 0 127

1. Callistemon citrinus

2. Cestrum elegans

3-4. Pistacia vera

Előzmény: marci81 (120)
Lila Pereszke Creative Commons License 2011.06.03 0 0 126

(1. Pseudolysimachion incanum)

2. Hypericum olympicum (Sziklakerti dísznövény, úh. ezért még Ágiczának sem kellene kitennie a lábát a természetbe a szörnyűséges botanászok közé, elég lett volna felütnie a "határozókönyvét": valamelyik NGarden katalógust... )

(3. Plantago lanceolata)

(4. Medicago lupulina)

 

És szerintem nem kell kiirtani egyiket sem...

Előzmény: zytasu (118)
agicza Creative Commons License 2011.06.03 0 0 125

1. Bocs, Veronica incana inkább, nesze neked rohanás, má' itt se' vagyok... :-/

Előzmény: agicza (124)
agicza Creative Commons License 2011.06.03 0 0 124

1. Veronica spicata, 2. Hypericum perforatum, 3. Plantago (sztem) lanceolata nálam a tipposzlop...

 

4. meg tán vmi hereféleség lesz, gyimgyomokat viszont ennél pontosabban határozzanak a botanászok, akiket ezért visznek terepgyakra. Innen azért el lehet indulni + gugli képkereső: http://www.plant-identification.co.uk/skye/leguminosae/medicago-lupulina.htm és http://www.plant-identification.co.uk/skye/leguminosae/trifolium-campestre.htm

Előzmény: zytasu (118)
zytasu Creative Commons License 2011.06.03 0 0 123

Köszi, kedves vagy, akkor azt legalább tudom - 4. kép

a 3. inkább sziklakerti, kutyatej-féle lehet .. az orbáncfűnek más a levele - a virága tényleg hasonló, csak ez világosabb ( legalábbis amit én ismerek orbáncfűnek)..........de nagyon köszönöm! :))

Előzmény: Törölt nick (122)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.03 0 0 122

Nem vagyok szakértő, ők lehet, hogy mást mondanának .A  3. valami  orbáncfűféle.

4. lándzsás utifű. Ha nem direkt termeszted (gyógynövény), inkább ne hagyd magot érlelni. Nekem tavaly valahol felmagzott a széleslevelű utifű, az idén ezért kénytelen leszek a fű közül kiskéssel kipiszkálni, több száz kelt ki.  

Előzmény: zytasu (118)
marci81 Creative Commons License 2011.06.03 0 0 121

A 3-4 és a 4-5 kép egy növényhez tartozik

Előzmény: marci81 (120)
marci81 Creative Commons License 2011.06.03 0 0 120

Előzmény: marci81 (119)
marci81 Creative Commons License 2011.06.03 0 0 119

Na kérem szépen.

 

Múlt héten Görögországban voltunk nászúton az ifjú feleségemmel, és néhány növényt nem tudunk azonosítani:

 

A többi kép az indafotón van mecseri81 néven.

 

Előre is köszi a segítséget, már nagyon fúrja az oldlunkat a kíváncsiság, pedig nagy növényesek vagyunk rengeteg könyvvel, de ezek kifogtak rajtunk! :-)

zytasu Creative Commons License 2011.06.03 0 0 118

Pár növénykémnek szeretném megtudni a nevét, kérlek segitsetek:

ezüstös levele és kékes virága van.

 

  tavaly nagyon szép kompakt pici bokor volt, tömve a növényhez képest hatalmas -4-5 cm- virággal, most egy kicsit kikopott a közepe, de nem merek hozzányulni, mig nem ismerem.

 

Nagyon tetszik,  de írtsam inkább :))) ?

 

Ő gaz-féle, méregzöld levélkékkel, sárga borsónyi virágokkal, teljesen a földön terülő. Szeretném tudni, mennyire agressziv, talajtakarónak érdemes-e, vagy szabad-e szaporitani?

Köszönöm válaszotokat.

sameria25 Creative Commons License 2011.03.03 0 0 117

Most látom, Lilapereszke már rég megfejtette. Az izgalomtól nem vettem észre.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!