Keresés

Részletes keresés

zotya_526 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 3033

Szerbusz!

 

A google-n sok információt találsz a kérésedről, de addig is:

 

Tőkének és fejnek nem szálas, nem hasadó keményfa, legjobb a körte, de lehet szilva, sárgabarack, bükk, tölgy és éger.

Fedőlapnak szinte kizárólag sűrű szálú lucfenyő, ha nem tudod beszerezni, javaslom régi parasztbútorból bontani. Ha az sem megy megfelel még a cédrus is, de az meg drága.

Oldallapnak, fenéklapnak  (ha raksz rá) és fogólapnak a legjobb a juhar, ha nincs, megfelel a bükk, tölgy.

 

Én ennyit tudtam segíteni.

 

Üdv, jó hangszerkészítést!

 

S. Zoli

Előzmény: Törölt nick (3028)
recefyce Creative Commons License 2015.08.20 0 0 3032

Erre gondoltam én is..., A húros hangszerekhez, mielőtt hajlítanák a fát azon a fűthető acél hengeren át is áztatják?

Előzmény: halaloszto (3031)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.20 0 0 3031

víz nélkül a melegben kiszárad és berepedezik.

Előzmény: recefyce (3030)
recefyce Creative Commons License 2015.08.20 0 0 3030

Sziasztok!

Van tapasztalatotok a fa szárazon történő hajlításával kapcsolatban?

Arra gondolok, hogy a faanyag bekerülne egy gőz nélküli kemencébe , utána pedig egy sablonba...

2mm vastag furnér lenne így hajlítva ezért is kacérkodok ezzel a gondolattal.

Még hőkezelés nélkül is felvenné azt a nagy, íves formát, amit szeretnék, de a lignin képlékennyé tételét fontosnak tartom a későbbi alaktartósság miatt. Ne csak a ragasztó miatt legyen olyan az alakja...

 

johngold Creative Commons License 2015.07.28 0 0 3029

Ebben a mestert,"citera"-t kérdezd, ő a tudós ebben a témakörben.

De ha visszaolvasol, egészen a topik elejére, mindent megtudhatsz a hangszerről.

Olvasni, olvasni, olvasni.

Előzmény: Törölt nick (3028)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.26 0 0 3028

citerának milyen fát ajánlotok?

Törölt nick Creative Commons License 2015.07.19 0 0 3027

sziasztok! 
milyen fát ajánlotok a citerának.a lucfenyőn kívül? vagy az a legjobb?

köszönöm! 

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.07.07 0 0 3026

Nagyon szépen köszönöm a válasz most márt  értem!  nem tudtam hogy mindig a nyeregtől méri köszönöm a választ! :) 

johngold Creative Commons License 2015.07.07 0 0 3025

Tökéletes ez a kalkulátor is, kipróbáltam, nem ezekkel van baj. Valamit félreértelmezel.

Remélem az előző, részletes levezetésem segít!

Előzmény: Törölt nick (3022)
johngold Creative Commons License 2015.07.07 0 0 3024

A TELJES menzúrahosszt add meg mindig, (ha ellenőrzöl valamit, akkor is) ne csak egy darabját!!!

Előzmény: johngold (3023)
johngold Creative Commons License 2015.07.07 0 0 3023

Segítek: beírod a zotya kalkulátorába a menzúrahosszt. (Alá, hogy hány bundig szeretnél elmenni).

Kijönnek az adatok. A távolságokat mindig a nut-tól számítják így kevésbé tudsz elcsúszni.

A méretek kromatikusan (félhang távolságonként) értendők.

 

1. méret  a nut-tól (nyereg) az első bund helye (gisz) felső sor, a fogólapon,

2. méret   "-"                          második bund      (A)     alsó sor      " - ",

3.                                           harmadik bund     (aisz) felső sor

4.                                           negyedik bund      (H)    alsó sor

5.                                           ötödik bund           (C)    alsó sor

stb.

Mindebből világosan kiderül, az alsó sorban vannak a C dúr skála hangjai, ami ettől eltér, a felső sorba teszed. Tehát a következő 6. bund (cisz) felülre kerül. És így tovább....

Előzmény: Törölt nick (3019)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.07 0 0 3022

szóval a https://www.stewmac.com/FretCalculator használom és a régi citerámat számolom ki hogy jó e azon az alsó A hang távolsága a szélétől 5,5 az Asz pedig 3 cm. a kalkulátor használatáról kérnék akkor segitséget, csatolok képet jól csináltam-e mindent:)? a bundok számához beirom hogy 17 az alsó soré az A,-C''-ig ( alsó A-tól a kétvonalas C-ig ) a hosszra beirom hogy 500 milliméter és elektromos gitár. ez igy jó?mert ami van azon totál más 

az eredményem a képen 

johngold Creative Commons License 2015.07.07 0 0 3021

Ha megnézed a rajzodat alaposabban, akkor Te nem az első, hanem a második! bund távolságát mérted 5,5 cm-nek.

Vedd figyelembe a felső bundsort is!

Előzmény: Törölt nick (3017)
johngold Creative Commons License 2015.07.07 0 0 3020

Pedig korrekt a zotya által küldött kalkulátor.

Összehasonlítottam az én xls táblázatommal, beírva a 720-as menzúrahosszt és ugyanazt adta ki.

 

Valószínűleg Te figyelmen kívül hagyod a felső sor bundjait!

Előzmény: Törölt nick (3019)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.07 0 0 3019

szia!

köszi a választ ,ne itélj el de nem tudom használni :(, kiszámoltam a régi citerámat és totál más szám jött ki ráadásul nem is nagyon tudok angolul. :(, valaki kiszámolná nekem köszönöm!!! 

zotya_526 Creative Commons License 2015.07.06 0 0 3018

Szia!

 

Barátunk a Google!

Keress rá, mindegyik jó a Te citerádhoz is.

http://www.alexagitar.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=361&Itemid=501&lang=hu

https://www.stewmac.com/FretCalculator

 

Üdv: Zoli

Előzmény: Törölt nick (3017)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.06 0 0 3017

sziasztok!
segítséget kérnék abba hogy citerát készítek  és nem tudom hogy a bundokat milyen távolságra rakjam fel? a mostani citerám amit készítek mezúr mérete 72. Van én nekem 1 régi citerám az 50.5 cm és igy vannak felrakva a bundok( elejétől végig): A,:5.5cm; H,:5 cm; c: 2.2cm; d: 4cm; e: 3,2cm; f:1,8cm; g: 3,1cm; a:2,2cm; h:2,5cm: c':1cm; d':2cm; e':1,8cm; f':1.8cm; g': 1,6cm; a': 1,4cm; h': 1cm; c'':1,7cm, segítenétek nekem leírnátok ugyan így? 
köszönöm! 

Törölt nick Creative Commons License 2015.07.06 0 0 3016

sziasztok!
segítséget kérnék abba hogy citerát készítek  és nem tudom hogy a bundokat milyen távolságra rakjam fel? a mostani citerám amit készítek mezúr mérete 72. Van én nekem 1 régi citerám az 50.5 cm és igy vannak felrakva a bundok( elejétől végig): A,:5.5cm; H,:5 cm; c: 2.2cm; d: 4cm; e: 3,2cm; f:1,8cm; g: 3,1cm; a:2,2cm; h:2,5cm: c':1cm; d':2cm; e':1,8cm; f':1.8cm; g': 1,6cm; a': 1,4cm; h': 1cm; c'':1,7cm, segítenétek nekem leírnátok ugyan így? csatoltam egy képet hogy értem :) 
köszönöm! 

attiss.66 Creative Commons License 2015.07.04 0 0 3015

Megemlítettem egy hangszerkészítő mester nevét és email-ben írta, hogy legyek szíves törölni azt a részt, ahol a neve van említve. Voltaképpen csak azt a részt kéne törölni.

Előzmény: citera (3008)
citera Creative Commons License 2015.06.25 0 0 3014

Kis kavarodást okozhat, hogy létezik japán tenyésztésű fajtája a bombyx mori kínai selyemlepkének ,amit szintén neveznek japán selyemlepkének.

citera Creative Commons License 2015.06.25 0 0 3013

eperfa levelet esznek. ez még megvan. Azóta kaptam selyemhernyókat, gyíkboltokban lehet kapni, hüllőket etetnek velük. A nevelén már nem látszik problémásnak. Mostmár csak a petéztetés és a peték keltetése vet fel kérdéseket. Nem tudom hogyan lehet megkülönböztetni a kikelt lepkék nemét, illetve nem tudom hogyan kell és hova és meddig eltenni a petéket a kikeltetésig, mi a teendő, ha nem a jövő tavasszal akarom a petét kikeltetni, hanem még ezen a nyáron, de  jövő tavasszal is akarnék, ha addigra sikerülne petéztetnem ezeket a gyíkbolti hernyókat. Meg kellene ismernem a fajtákat és a köztük lévő különbségeket a tartást és a selyem minőségét illetően.

 

Olvastam továbbá, hogy léteznek a bombyx mori selyemlepkén kívül más, vadon élő selymet adó lepkék. Magyarországon a nagy, vagy kökény pávaszem, ami kizárva, mivel védett. Van egy japán selyemlepke nevezetű, mely viseli a tölgy pávaszem nevet is. Ez japánból került ide és tölgylevelet eszik. Hernyója és annak gubója is lényegesen nagyobb, a selyme durvább, de erősebb. Vadselyem néven ismerik. Talán húrkészítéshez ez még jobb lenne.

 

Előzmény: johngold (3010)
citera Creative Commons License 2015.06.25 0 0 3012

nekem azóta is csak a bútorból bontott fenyő a tuti. Egyszer a budakalászi Zatikban vettem finn (vagy szibériai, már nem tudom) luccot, lehetett válogatni. A padló bütüje alapján kinéztem párat, majd a targoncás segítségével megnéztük a csomósságát is, így ki tudtam választani a legalmasabb darabokat, a baj csak az volt, hogy a bél benne volt, így ketté kellett vágnom szeletelés előtt, lettek 10.12cm széles csíkjaim, abból kisciterákat csináltam, de még van belőle, lehet táblásítani is.

Előzmény: johngold (3009)
antó Creative Commons License 2015.06.25 0 0 3011

Ne töröld! Kár volna értük.

Üdv.:antó

Előzmény: attiss.66 (3007)
johngold Creative Commons License 2015.06.25 0 0 3010

A selyemhernyókról. Gyerekkoromban ( kb. 55 éve), anyámmal beszélgettünk, hogy ők mivel töltötték a nyári szünidőt, mit dolgoztak gyerekként, amivel kerestek némi pénzt. Akkor említette, hogy például selyemhernyót tenyésztettek és leadáskor némi pénzt kaptak érte. Ez valamilyen szövetkezeti formátumban volt megszervezve akkoriban. Eperfalevél van még ködös emlékeimben, mintha ebben fejlődtek volna a lárvák. Ez az egész esemény kb. 90 éve történhetett.

Előzmény: citera (3006)
johngold Creative Commons License 2015.06.25 0 0 3009

citera! Citera fedlapjának való lucfenyőről beszélgettünk itt, vagy tíz éve (279.hsz környékén).

Azóta lett-e megbízható forrásotok, ahova nyugodtan mehetek?

citera Creative Commons License 2015.06.19 0 0 3008

miért kellene törölni őket?

Előzmény: attiss.66 (3007)
attiss.66 Creative Commons License 2015.06.18 0 0 3007

Sziasztok! Meg tudja valaki mondani, hogy a hozzászólásaimat hogyan tudom én törölni? Vagy ha én nem tudom törölni, ki tudja.

citera Creative Commons License 2015.06.02 0 0 3006

Selyem húrokat szeretnék készíteni, vagy venni. Nem tudja valaki hol lehet kapni? Édekel elemi selyemszál, meg kész selyemzsineg is, mely tömör sodrású, feszes, kemény. Ha szánt szándékkal húrnak készítették, annak külön örülök. Selyemhernyót tudok szerezni, próbaképpen vettem is 6 db-ot, szépen fejlődnek. Ha minden jól megy begubóznak majd, és lefojtom őket. Azonban az még nem tiszta, hogy pontosan hogyan is kell felcsévélni a gubóból a szálat. Annyit tudok, hogy forró vízbe kell tenni, de hogy azt mikor kell (lefolytással egy időben, vagy a teljes kiszáradás után?) szintén nem tudom. A forró víz tiszta legyen-e, vagy kell bele valami? (mintha valahol szappanos vizet olvastam volna, ezzel azonban ellentmond, hogy kínában a bábokból ételt készítenek, amit szappanos forrázás esetén nem lehetne). A legsarkalatosabb kérdés azonban az, hogy hogyan találom meg a szál végét?

Egy filmet láttam, amiben egy üstben voltak a gubók forró vízben, egy pálcával belekotortak, és ami a pálca végére felakadt, azt elkezdték kihúzni, kézzel sodorni, és rögtön fel is motollálták azon mód, ahogy a forró vízből kihúzták. Így azonban olyan cérna nyerhető; mely határozatlan számú elemi szálból áll, így nem tudok vele pontosan számolni, ha húrt akarok belőle fonni. Tehát egyenként szeretném a gubóimat felcsévélni. Egyébként érdekelne a bábokból készíthető étel receptje is :)) .

 

Minderre azért van szükségem, mert szert tettem egy mongol citerára, amit a mongolok jatah (angol szakirodalomban yatga) néven neveznek. Póthúroknak a hárfahúrok is bizonnyal megfelelnének, de én ki akarom próbálni a selyemhúrt. Más hangszerekhez is dukál a selyem húr. Egy ismerősöm ujgur domrájáról leszakadt, pótolni kellene, illetve hegedűhúrnak is kipróbálnám. Tudtom szerint erhu és sihu is készül selyem húrral. Tudom, hogy koto húrokat készítenek selyemből, meg egy tetron nevezetű műszálból is. Ilyenek is érdekelnek, vagy bármi, amiről tud valaki, és megoldásként szolgálhat.

PETYUS Creative Commons License 2015.06.02 0 0 3005

> sazburger

 

salzburger

Előzmény: PETYUS (3004)
PETYUS Creative Commons License 2015.06.02 0 0 3004

Sajnos a konkrét kérdésre a konkrét választ nem tudom, az viszont érdekelne, hogy mi célból akar valaki cimbalmot készíteni.

Bennem is felmerült már az ötlet, énbennem azért, mert láttam-hallottam alpesi zenét játszani appenzeller hackbrett-en illetve sazburger hackbrett-en (sajnos nem élőben, csak jutyúbon), és kedvet kaptam valami hasonlóhoz, de jelenlegi tudásom kevés ahhoz, hogy bele merjek vágni, továbbá egyéb hangszereimmel túl jól ki tudom tölteni kevés szabadidőmet.

(Mostanában sramligitárom összerakásával bajlódnék, amikor lenne egybefüggően legalább egy napom szabadon.)

Előzmény: erdössymálna (3003)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!