Keresés

Részletes keresés

Adi001 Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25413

Szia!

" Az oldalfallal párhuzamosan halad a foton"

Gézoo neked melyik az oldalfal ? a visszintes a rajzodon ? ha nam akkor mért kavarad bele a visszeverődés előtti haladási irányt ? nekem ugy rémlik hogy a visszaverődési szöget kérdezted (nyilván a visszaverődés előtt haladási iránnyal de eza tengely megvan s ezért ezt a fotont "elfelejthetjük").....

 

"fallal 45 fokos szöget zár be.  A "lorentz trafó " eredményeként ugyanezt kapjuk... Nélküle a látszat zsugorodást..  Nem kellene összekeverned.."

nekem ez uj vagy nagyon félreértelek .....

 

"amelyben a v-t és a v-t önkényesen felcserélte a sarok után Mmormota"

akkor biztos nem téves mert nem csinált semmit :)

 

"hogy a makacs tévedését mindenképpen indokolja" nem csak nem érted amiket irunk a szögekről ......

 

"hogy a szoba padlója nem hajlik el és minden sebesség mellett 90 fokot zár be a fallal (legalább is a specrel szerint), így a 90 fokot is ide kell sorolni a 0 és 180 fokhoz.."

 

Gézoo te tényleg nem olvasod amiket magyarázunk neked

próbáld meg pls értelmezni ezt (nagyon fontos!!!!!):

"nagyon nem szabad összekeerni a "nyugalmi" szögeket illetve egy statikus rendszer szögértékeit egy statikus rendszerben mozgó részecske maozgása során produkált relative szögértékekkel  (a mozgás leirása relative mozgó rendszerből)"

hidd el nem tartozik ide a 90 fok .....

 

"Ugyanis még a szoba rendszerében sem tekinted 45 foknak az ottani 45 fokot!"

ha megmutatod hol írtam ezt akkor megint elpróbálom magyarázni mit értünk félre egymásközt ...

 

"A többi, keverésből származó tévedésről már nem is szólva.."

melyikekere gondolsz ? :)

 

Előzmény: Gézoo (25407)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25412

Szia .

 

Nem is tudom honnan van olyan érzésem hogy te a szopatás nagymestere vagy .

Buzerálod itt az elméket a látszólagos értetlenségeddel holott jól tudod a válaszokat , nálad ez valami ön ellenőrző mechanizmus lehet :-)))

Előzmény: Gézoo (25411)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25411

Szia!

 

  Látom ez még fog némileg letisztulni..  Most maradjunk annyiban, hogy azon foton

nyomvonalak amik a szobán kívüli rendszerből párhuzamosak, azok a szobába belépve is párhuzamosak maradnak, de

 

  vannak olyan nyomvonalak amik a szobában párhuzamosak, de a többi rendszerben nem azok, mert a szobában egymástól távolodó/közeledő párhuzamosok..

  és vannak olyanok amikre ez más rendzsreben igaz ahol párhuzamosak, de a távolságuk változó,

 

     így minden más rendszerből szöget bezárónak látszanak...

Előzmény: TEODOR (25403)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25410

részemről jól értettem a "c+" -t de részemről továbbra sem sérti az ok/okozati törvényt csupán lokálisan

nemtudom azért nem reagálsz mert szerinted megint félrértem a dolgot s hülyeséget beszélek vagy csak halgatás beleeggyezés vonatkozásában

még egy próba hogyan értem hogy világos legyen hogyan értem aztán majd ......

szóval legyen a térben A és B pont s egy U ürhajó illetve B ben egy olyan bomba malyet A ban levő valaki kvantumösszefonódás "hatással" robbantani tud.... U elindul A -ból B be majd mikor B be érkezik történik valami (ok) A ban melyről c vel hulláminfó terjed minden irányba ... B ben felrobbana bomba s itt valóban nincs lokális ok csupán az okozattal találkozunk .. az ürhajó elindul visszafele "megakadályozni" az okot mondván hogy még meg sem történt ...... aztán ahogy halad visszafele nyilvánvaló hogy még A elérése előtt fog találkozni az "ok" hullámmal ....... de tegyük fel hogy sumákba ő is ismeri a kvantumösszefonódást s rögtön B nél visszaszól A ba hogy akadályozzák meg mivel nem tud még a hagyományos c szerinti ok hullámról .... ha visszaszól 0 sec reflexxel minden tekintetben akkor is max egyidejűséget feltételezhetünk de semmiféleképp megelőzést (az ok-okozatzi viszony megfordítását)

maga az egyidejűség valóban továbbra is lehet relativ az sr értelemezéseiben s még pl. az ikerparadoxont sem sérti ....... azért nem lép elháríthatatlan paradoxon mert az idő nemcsak a sebesség függvénye hanem a téré is!

ha mutatsz olyan számítást melyben az idődilatáción kívül sérül az idő folyásának iránya is akkor ujragondolom én is ......

 

a második rész meg valóban ....

v re vonatkoztatva : nyilván az utat abszolut értékben és értelemben használjuk ellenben a sebességgel mivel az irányfüggő s alkalmazhatjuk rá a mínusz előtagot .. nincs is ezzel semmi baj mivel sr a maxv=c-t abszolutértékben tárgyalja tehát a +c és -c során sem lép föl c -nél nagyobb sebesség csupán max 2c sebességkülönbség ....

Előzmény: mmormota (25406)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25409

Természetesen..  Csupán azt nem értem,. hogy miért kevered Te magad??

Mert

azt látom, hogy érted a különböző szögek létét, de az okát nem..  Miért nem?? Amikor olyan egyszerű! A foton mindig c-vel halad,

bármilyen rendszerből és bármilyen irányba is indul, csupán az egyes mozgó rendszerek látják más irányúnak!

   A klasszikus hiba az amikor a saját rendszerükben merőlegesnek vélik!

 

     Pedig senki sem lehet olyan kis butuska, hogy azt higgye a saját rendszeráről, hogy az áll abszolút nyugalomban lévő éteri rendszerben és az összes többi mozog..

    Ha viszont nem ilyen butuska, akkor azt is megérti, hogy az ő saját látszat fényútja, csupán látszat.

  Tehát nem olyan alakú a foton nyomvonala, mint amilyennek az ő (mozgó)

rendszerében látszik!

 

  

Előzmény: mmormota (25402)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25408

Szia!

 

  Igen láttam. Igaz nem értettem, hogy a sarok után miért cserélted fel a vonalzó sebességét a vonal (fény) sebességével. Valamint azt sem, hogy miért indulnak

mániákusan a fotonjaid a vonalzó haladási irányába.. a saját irányuk helyett..

   De az sem érthető, hogy a fotonokat milyen vonalzóval lehet így eltolni ???

 

   "Ne keverd téves elképeléseidet az optika törvényeivel."

 

   Mint látom, itt kizárólag te keverted a téves elképzeléseidet is öngmagukkal és

az optika törvényeivel..

 

   " Jó kérdés! Gyakorlásképpen, házi feladatnak rajzold meg! Láttad az animációmat, fogj egy vonalzót meg egy tollat és rajzold meg!!! Talán akkor megérted végre. :-)))"

 

  Ezzel volt a legnagyobb bajom.

 

    Nem találtam olyan ragasztót, ami a mozgó vonalzóhoz ragasztotta volna a fotont szimbolizáló filc hegyét,   így a vonalzó nem húzta magával..  

    Gondolam azért nem hasonlított a vonal az animációban lévőhöz..

Előzmény: mmormota (25401)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25407

Szia!

 

  "kimaradt az oldalfal .. mivel a mozgás irányában van jelentkezik a lorentz kontrakció .... máris "más" az átló ...."

 

   Az oldalfallal párhuzamosan halad a foton, említettem, de nem is ez a fő hiba..

Hanem az, hogy a plafon egyik szélét a padló másik szélével összekötő egyenes

bármely rendszerben, ha úgy mint itt is, egy kocka belsejében történik,

   akkor akár a sarkokat, akár az oldalfelezőket köti össze, minden esetben

a fallal 45 fokos szöget zár be.

   A "lorentz trafó " eredményeként ugyanezt kapjuk... Nélküle a látszat zsugorodást..  Nem kellene összekeverned..

 

   "mert ahogy mormota animációja is mutatja hogy a derékszögű háromszög vonalzó haladási irányra merőleges oldalán halad pont nyomvonala ilyen szöget alkot"

 

  Nos, ez pontosan olyan hamis, mint a hivatkozott Mmormota féle animáció, amelyben a v-t és a v-t önkényesen felcserélte a sarok után Mmormota.

 

  Arról nem is szólva, hogy szerinte fent is és lent is előrefelé hajlik a foton

haladási tengelye..egyszer a merőlegestől - másszor a merőlegeshez hajló

szögben, csak azért, hogy a makacs tévedését mindenképpen indokolja.

 

  " persze hiszen ilyen értelembe véve nincs is "abszolut" derékszög ... írtam már az összes szög csupán a relative sebesség függvénye ilyen értelemben persze kivéve a 0 és 180 fokot ...."

 

    Már, miért ne lenne??

 

    Nos, miután természetes, hogy a szoba padlója nem hajlik el, és minden

sebesség mellett 90 fokot zár be a fallal (legalább is a specrel szerint),

  így a 90 fokot is ide kell sorolni a 0 és 180 fokhoz..

 

    Arról már nem is szólva, hogy a specrel szerint a szobai megfigyelő számára a

sarkokat összekötő egyenes, a fallal és a padlóval és a plafonnal egyszerre zár be

45 fokos szöget!

 

   Így a szobai megfigyelő szerint a padlóval és a plafonnal párhuzamos

a visszavert foton haladási tengelyének iránya, de nem  pontosan úgy mint a lyukas szobán áthaladó mindkét foton esetében..

   Hiszen ott a szobai megfigyelő tudja, hogy a szoba mozgása miatt  a látszólagos

párhuzamosság csak a két foton tengelyére lehet igaz, de a szoba mozgó padlójára már nem..

 

      Az intelmeidet az összekeverés elkerüléséről, talán most magadnak is érdemes lenne megfogadnod.

    Ugyanis még a szoba rendszerében sem tekinted 45 foknak az ottani 45 fokot!

A többi, keverésből származó tévedésről már nem is szólva..

 

 

Előzmény: Adi001 (25400)
mmormota Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25406

A c+ kifejezést (talán félreérthetően) "fénysebességnél nagyobb sebességű telefon" ártelemben használtam az oksági elv sérülésével kapcsolatos hozzászólásban.

 

ezt a mérést minden rendszerben csak a rendszerben keletkezett fotonokon lehet végre hajtani

 

Ez teljesen egyértelműen téves. Semmi akadálya annak, hogy mozgó fényforrások fényének sebességét megmérjük. Az is éppen c. 

 

Ettől függetlenül, a c+v kifejezés előfordulhat számításokban, pl. egy tolató autó sebessége v, a reflektorából kilépő fény sebessége természetesen c. Az autó felvillantja a lámpát, kérdés, mekkora lesz a távolság az autó és a fénye között t idő múlva. A válasz: s = (c+v)*t  

Előzmény: TEODOR (25405)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25405

Neharagudj hogy bele szólok a vitátokba , a c+x és a c-x  sebesség létezik a valóságban . Nincs itt semmi ellentmondás , a fény minden rendszerben "c"-vel terjed ezt a mérést minden rendszerben csak a rendszerben keletkezett fotonokon lehet végre hajtani .

A másikrendszerből származó fotonokról (fényről) nincs információnk csak a szine(freki) , ha lenne mindenhol minden rendszerben elfogadott fix frekvencián kisugárzott etalon markerjel akkor minden rendszer sebessége kiszámitható lenne.

A frekvencia változások igen is a sebesség összeadásokból és kivonásokból adódnak.A csillagászok használják is. A műholdak sebességét is a telemetria jelek frekvenciájának változásából számolják ki.

Előzmény: mmormota (25393)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25404
agyaltam hogy miért hajtogathatod annyira az ok okozat "sérülését" ...
aztán beugrott (azt nemtudom hogy jól gondolom e .. )
bizonyos értelemben jó hogy felhoztad ezt csak nagyon rossz példát hoztál rá ill. félreérthetted hogyan kell érteni ezt az okokozati gondot ....
valóban Einstein is említett ilyet de ő nem aképp értette ahogy írtad ...nála ez annyit jelentett hogy zavarta őt is a távolhatás ( a c+ ként "értelmezhetőség" végett) s a saját nézetei szempontjábol az ok okozat sérül de csak a hagyományos értelemben ! (a hagyományos értelmezés jelenti azt hogy az információ "megszokott" sebességének függvényében van az okozat bekövetkezése ... nyilván ez az info sebesség nála c-t jelentett) ez az ok/okozati viszonyt jelemezhető "lokális ok" -ak ahogy Einstein mondta mindennek lokális oka kell hogy legyen s nem tetszett neki az azonnali hatás
azonban ezen hagyományos értelmezés sérülése szerinte sem vezet magában az idő haladási irányának megfordulásához
nyilván a te példádbani helyzethez a szó szerinti értelmezés kellene de ezt nem állítja senki
életszerüen ezen dolkok a csillagászatban jelentkeznek ...... ha x mila fényévnyire felrobban épp most egy csillag akkor majd valamikor észlelni fogjuk de ha mégis valahogy most a tudomásunkra jutna akkor sem tehetnénk semmit a megakadályozásához .....
Előzmény: mmormota (25393)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25403

Szia nem szép mert 2 képkockát törölnöm kellett

 

A fotonok irányát jelzi a sárga vonal és a zöld vonal .

 

Mint látod a két foton haladási tengelye párhuzamos egymással , a szobában lévő megfigyelő a kék fotont a cián szinű vonalon látja át haladni a szobán .

 

A kék foton rendszerében lévő megfigyelő mint korábban is irtam a szobához képest a piros fotont amely a zöld vonalon halad a szobához képest párhuzamosnak látja , de a saját fotonjához és kordináta rendszeréhez képest ferdének látja ezt a türkizkék vonal jelzi .

 

Az időknek és transzformációknak nincs szerepe hiszen minden megfigyelő a saját idejében és rendszerében végzi az észlelést .

Az időnek és sebességnek akkor van szerepe ha valamelyik megfigyelő arra kiváncsi ,hogy a másik megfigyelő milyen szögeltérést mérhet a sajátrendszerében.

 

A saját rendszerben miért akarnál számolni hiszen ott lehetőség van mérésre .

A saját rendszerben mindig saját idő van aminek értéke függ  a rendszer mozgásállapotától .

Ez az idő persze nem ugyan az a mennyiség a szobai és a külső megfigyelő számára,

de ez a jelenség leirásában nem játszik szerepet.

A foton haladási tengelyére mozgására nem jó szó továbra sem a "sodródás" a megfelelő szó inkább

Az hogy végig "söpri"  a teret a saját rendszerének sebességével.

A tengelyek párhuzamosak csak a fotonok ahogy haladnak a saját tengelyükön a rendszereksebesség különbsége miatt még is szöget zárnak be.

Ezt próbáltuk elmagyarázni a multkor is.

Nem biztos az hogy ha két foton egy falra merőlegesen lép be azok párhuzamosan haladnak tovább.

A másik véglete a dolognak az hogy eltérő szög alatt belépő fotonok viszont haladhatnak egymással párhuzamosan . 

 

 

Ezek az eltérések a rendszerek eltérő sebességéből adódnak .

Előzmény: Gézoo (25395)
mmormota Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25402

Kövesd az alábbi gondolatmenetet, az én animációmat alapul véve.

 

A tollat végig viszed a a vonalzó mellett, ahogy az animációban láttad. Annyi különbség, hogy nem egy, hanem több különböző sebességgel mozgó papírt teszel alá, indigókkal.

 

Ugyanaz az egy tollmozgás rajzolja meg valamennyi papírra a vonalakat.

 

Ahány papír, annyiféle szög lesz.

 

Ezt érted?

 

Nem változik meg a toll mozgása attól, hogy milyen sebességgel mozgatod alatta a papírokat. Mégis más és más lesz minden papíron a vonalak szöge.

 

Ugyanez a helyzet a vonatkoztatási rendszerekkell. Ugyanaz az egy nyomvonal más és más szögű lesz, aszerint, milyen rendeszerben írod le.

 

 

Előzmény: Gézoo (25399)
mmormota Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25401

Nincs köze a visszaverődés szögéhez. Hiába kértem, hogy azt add meg.

 

Dehogynincs... :-)

Láttad az animációt. Mint mondtam, a fényimpulzus úgy halad, hogy benne maradna a csőben. A vonalzó száraira rászerelhetsz egy-egy csövet, a könyökcsőbe meg egy 45 fokos tükröt. A fényimpulzus végigmegy a könyökcsövön.

A kockás papíron láthatod ennek a fényimpulzusnak a nyomvonalát. Amit megadtam, az a kockás papírra rajzolt piros vonalak bezárt szöge.

Nem ezt akartad?

 

Csupán azt nem értem, hogy a foton miért követné a vonalzódat az optika

törvényei helyett??

 

Ne keverd téves elképeléseidet az optika törvényeivel.

 

Mi van akkor ha két forrás és két tükör van egy rendszerben??

 

Jó kérdés! Gyakorlásképpen, házi feladatnak rajzold meg! Láttad az animációmat, fogj egy vonalzót meg egy tollat és rajzold meg!!! Talán akkor megérted végre. :-)))

Előzmény: Gézoo (25396)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25400

"Így joggal merül fel a kérdés, hogy ha sem a padlót sem a plafont nem látja a foton más szögűnek mint amilyen, akkor a kettőt összekötő 45 fokos szögű tükröt miért látná másnak ??"

kimaradt az oldalfal .. mivel a mozgás irányában van jelentkezik a lorentz kontrakció .... máris "más" az átló ....

 

"Miért is van az, hogy a merőlegesen indított fotont, nem merőlegesen hanem

a sebesség mint befogó  a fénysebesség mint átfogó által meghatározott

háromszög másik befogójaként jelenik meg a mozgó rendszerben?"

mert ahogy mormota animációja is mutatja hogy a derékszögű háromszög vonalzó haladási irányra merőleges oldalán halad pont nyomvonala ilyen szöget alkot

 

"ilyen derékszög meghatározás csupán virtuális derékszöget eredményez"

persze hiszen ilyen értelembe véve nincs is "abszolut" derékszög ... írtam már az összes szög csupán a relative sebesség függvénye ilyen értelemben persze kivéve a 0 és 180 fokot ....

 

nagyon nem szabad összekeerni a nyugalmi szögeket illetve egy statikus rendszer szögértékeit egy statikus rendszerben mozgó részecske maozgása során produkált relative szögértékekkel  (a mozgás leirása relative mozgó rendszerből)

mig az egyikban kapcsán értelmezhető az egyenes pl. addig a másiknál ezen egyenesen 2 ellenkező irányba haladó foton a sebesség függvényében szöget bezáró 2 külön mozgási tengelyt alkot .....

Előzmény: Gézoo (25399)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25399

Szia!

 

  Szóval, van a mozgó rendszer a két lézerrel. Az egyik lézer a haladási irányba, a másik azzal  (180 fokkal szembe) ellentétes irányba indítja fotonjait.

 

   Így az elindított fotonok nem szenvedhetnek a sebességtől függő eltérülést..

Hanem egyenes vonalban haladnak a tükreik felé..  A tükrök elérésekor még

a sebesség függvényében jelentkező belső doppler hatás is megszűnik, mert

az előre indult foton elöl "elfut", a hátra indított fotonnal pedig szembe fut a

tükör..

 

   És itt jön a kérdés, hogy a foton a szoba rendszerében 45 fokos geometriát követő szögben lévő tükröt milyen szögűnek látja.??

 

   Milyennek látná a szoba padlóját, falát, plafonját ??

 

A falat önmagával párhuzamosan hátra haladónak, nincs szög eltérés..

A plafont, padlót merőlegesnek, nincs szög eltérés...

 

    Így joggal merül fel a kérdés, hogy ha sem a padlót sem a plafont nem látja a foton más szögűnek mint amilyen, akkor a kettőt összekötő 45 fokos szögű tükröt miért látná másnak ??

 

   Miért is van az, hogy a merőlegesen indított fotont, nem merőlegesen hanem

a sebesség mint befogó  a fénysebesség mint átfogó által meghatározott

háromszög másik befogójaként jelenik meg a mozgó rendszerben?

 

  Nos azért, mert a derékszögnek azt a szöget minősítjük a mozgó rendszerben,

ahonnét a foton a visszaverődés után a kiindulási pontra érkezik.

 

   Tehát ha feltételezzük, hogy nem az abszolút nyugalomban lévő rendszerben van a szobánk, akkor azt is feltételezzük ezzel, hogy mozog, vagyis az

ilyen derékszög meghatározás csupán virtuális derékszöget eredményez.

 

 Ebből következően ez a módszer nem alkalmas a valós szögek meghatározására!

 

  Akkor milyen módszert követhetünk?

 

  Úgy gondolom, hogy ha a virtuális, fotonos merőleges nem valóságos, akkor

használjuk a valóságos geometriából következő derékszöget.

   Ebből adódóan a tükör szögét a szoba geometriai 45 fokja valós 45

fokként fogja képezni az előre haladó fotonok számára.

   Így a visszaverődés szőge a haladási irányra merőlegesen a padlóval

párhuzamos lesz.

 

   Az igaz, hogy az így indított fotonok a tükrözési idő és térponttól a

szoba haladási irányára merőlegesen csak a külső megfigyelő szerint haladnak.

 

  A belső megfigyelő szerint az ismert fi= Pi/2 - arc sin(v/c)  szög helyett

fi= Pi/2 + arc sin(v/c) aberrációs szögben fognak haladni.

 

   Ennyi..

Előzmény: Adi001 (25398)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25398
"Csupán azt nem értem, hogy a foton miért követné a vonalzódat az optika

törvényei helyett??"

 

nem a vonalzót követi csupán (vagy legalábbis nem ilyen értelemben ahogy kérded) csupán relative mozgó rendszerből tekintett álló rendszerbeli derékszögű haladás eképp jelentkezik

 

írtam ha van egy forásod melyből relative mogó rendszerekbeni (álló helyzetüket tekintve) 45 fokban felállított tükrökről a tükrök egybeesésekor visszeaverődneka fotonok, akkor a 2 rendszerben a saját rendszerükbeni derékszögben haladó fotonok nem együtt/egybeesve haladnak ... az 2 külön-külön pályán haladó foton lesz ..... mindkét rendszerből a másik rendszere szerinti derékszögben haladó fotont szimmetrikusan a haladási iránnytól (relative v-től függő) 90+(270-) fokban haladónak látják ...

Előzmény: Gézoo (25396)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25397

na hirtelen keresgéltem neked pár (általam félreértelemezett) forrást melyből itt van 2 hogy lásd mennyi valótlant állítanak ....

http://index.hu/tech/tudomany/tlprt040819/

ez olyan lájtosabb "tudományos" cikk

http://www.nature.com/nature/journal/v443/n7111/abs/nature05136.html

na ez már azért kicsit "rázósabb" mert nem "bulvárlap" de ez sem az "igazi" hogy többet mutassak hitelesen ahoz pl. mint ide is elő kéne fizetni ...

 

aztán meg a közelmultbeli eseményekről szintén infót szerezhetsz az egyik "lehető leghitelesebben" ha az itt emlegetett nem egy tudós általi részvétellel bíró kutatási levelezési listára iratkozol aztán ott lehet mondani nekik mit értenek félre :) persze vigyázni kell mert ha azt írod nekik amit itt lehet hogy "kidobnak"

 

 

Előzmény: mmormota (25393)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25396

Szia!

 

  Az általad megadott szög, a rendszerben merőlegesen indított foton

haladási irányát adja meg, a hozzá képest v sebességgel távolodó külső

megfigyelő számára.

 

  Nincs köze a visszaverődés szögéhez. Hiába kértem, hogy azt add meg.

 

   Az animációd nagyon szép! Ügyes munka!

 

   Csupán azt nem értem, hogy a foton miért követné a vonalzódat az optika

törvényei helyett??

 

  Ha újra megnézed, akkor Te magad is láthatod, hogy a tükör síkja felé

elhajlónak ábrázoltad a visszaverődés szögét.. Ami nem lenne önmagában hibás,

  de gondolj csak bele:

 

  Mi van akkor ha két forrás és két tükör van egy rendszerben??

Akkor hogyan dönti el a foton, hogy melyik tükörnél, milyen irányba sértse meg az

optika törvényeit??

 

  Mert ha a felfelé mozgó foton a tükör síkja felé hajolva törik a sebesség miatt, akkor a lenti is.. No de akkor a lenti foton fog a fény aberrációnak megfelelően haladni..

  De mit is beszélek??  Hogyan érezhetné egy haladó foton bármennyire is a rendszer sebességét??

 

  Sehogy!  Így derékszögben fog mindkettő visszaverődni..

 

  Csupán az a kérdés, hogy ezt a derékszögben elindult fotont a mozgó és

az álló rendszerből hogyan látjuk?

 

  

Előzmény: mmormota (25380)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25395

Kedves Theodor!

 

  Nagyon szép az animációd!  Csupán az a bibi vele, hogy nem azt ábrázolja,

amiről én beszélek.

  Ezen az animáción a mozgó rendszer virtuális foton irányát párhuzamosítottad

a külső, álló forrás fotonjával.

 

  Ne feledd a mozgó rendszer fotonjának útját:

ábra szerint kellene értelmezni.

 

  Vagyis a külső rendszer a piros nyomvonalon haladó fotonját a

felfelé zöld szaggatott vonal irányába v sebességgel mozgó rendszerben

látják a kék d irányban haladónak.

   Miután a mozgó rendszerben az idő is tkék= tpiros*gyök(c2-v2)  arányban lassul,

a mozgó rendszerben mért  ckék=d/tkék = ugyanazt az értéket adja mint a külső álló rendszer cpiros-je.   Egyszerű trigonometria..

  Noha a Lorentz-féle alakot szokás használni, miután a tetszőleges szögekre a Lorentz féle alak igaz.

  Az ábrán csak a merőleges dkék irányra alkalmazva pedig ezen egyszerűbb és talán ettől jobban érthető alakot alkalmaztam.

 

  Így akkor lenne helyes az animációd, ha

    vagy a belső (virtuális) foton haladási irányt vetítenéd a külső rendszerbe,

    vagy a külső rendszer foton irányát a mozgó rendszerbe..

 

   mert ekkor mindkét megoldásnál látnád, hogy az általad jelölt két foton

haladási tengely nem párhuzamos, hanem metszi egymást..

 

 

Előzmény: TEODOR (25384)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25394

figyelj mmormota

te ténnyleg nem látod vitánk "értelmetlenségét" ?

 

"Épp azzal kezdtem, hogy ha kiderülne, mégis van c+ sebesség, akkor valahogy össze kellene reszelni az okság elvét, a c+-t meg a specrelt valami újjá."

 

ezt szajkózom én is csak belekötöttél !

itt magyaráztam ha az egyik igaz (c+) akkor a másik nem! döntsd el hogy melyik melett voksolsz? sr értelmezés vagy kvantumösszefonódás

mikor én jövök hogy az utóbbit tartom (kisérletekkel igazoltan) figyelembeveendőnek jössz hogy nem mert az sr .....

én is csak azt mondom hogy sr "igaz" (legalábbis az eddigi alkalmazhatóságának minden tekintetében de nem minden vonatkoztatásaival pl. ahogy Einstein is mondta hogy nem osztja azon nézetet miszerint valami létezhet bizonyos tulajdonság nélkül majd kölcsönhatás következtében megváltozott tulajdonságával összefüggve "abszolut" !!!  időazonosan eldől a pár másik tagjának tulajdonsága) de ezen kisérleti eredmények tükrében egy átfogóbb elmélet szükséges .....

 

ezen aggály nem feltétele az információátvitelre való alkalmazhatóság !!!!!!!!!! (azaz kedvünkre általunk történő szabályozhatósága)

a jelenség ezen felhasználhatósága már egy külön téma ........

ép te is írod hogy "Tehát átmegy valami" neked ez már nem elég ? miért nem "c+" al megy át (persze háttérmagyarázat tekintében szerintem sem hanem avanzsált/retardált hullámokkal amely lenne pl egy átfogóbb elmélet .......)

 

"Nagyon nem mindegy, hogy befolyásolni tudod, vagy csak megjósolni. Ezt kéne megértened."

 

neked meg azt kéne megértened hogy ezt már megvalósították kisérletileg... nem a jóslást hanem a befolyásolást (sőt ha hihetünk a tudósoknak akkor az irányított befolyásolást információátvitelre de maradjunk az elsőnél mert ez sem fér össze Einstein érveivel s csupán már e tekintetben is más szemszögből kell tekintetni az sr -re)........

 

 

Előzmény: mmormota (25393)
mmormota Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25393

Nem érted a specrelt, azért nem látod a sorrendi problémát.

 

Nincs a specrel kőbe vésve, de minden eddigi megfigyelés, kísérlet összhangban van vele. Épp azzal kezdtem, hogy ha kiderülne, mégis van c+ sebesség, akkor valahogy össze kellene reszelni az okság elvét, a c+-t meg a specrelt valami újjá. Csak elkanyarodtunk, mert nem értetted, és most se érted az oksággal kapcsolatos problémát.

De fogalmazhatok egyszerűbben is. A lovas futárnak stb-nek nincs olyan tulajdonsága, hogy minden rendszerben c-nek mérik, azért nincs vele ilyen gond.

Nem fér össze a c+ telefon, meg az, hogy a fénysebességet minden rendszerben c-nek mérik. Önellentmondás.

 

-------------

 

Nem tudod befolyásolni mi lesz a távoli EPR pár mérésének eredménye. Ha megméred az egyiket, akkor meg tudod mondani, mit mérnek majd vagy mit mértek a távoli párján (itt is rendszerfüggő lehet a sorrend).

Nagyon nem mindegy, hogy befolyásolni tudod, vagy csak megjósolni. Ezt kéne megértened.

 

Nem lehet ilyen rövid válaszokból megérteni, ha tényleg érdekel, szánd rá az időt, és olvass el egy jó könyvet ami ezzel foglalkozik.

 

Kvantumállapot teleportálásnál is hasonló a helyzet. Át tudsz teleportálni egy ismeretlen kvantumállapotot. Ismertet viszont nem. Tehát átmegy valami, de az nem ugyanaz mint az információ.

Előzmény: Adi001 (25389)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25392

bocs most nézem hogy meló közben sietve elírtam :

 

"ha visszamennél az időben s egy lovas futárral szemben rádiótelefonnal adnád le a drótot szerintet aki nem tud az egész rádiótelefon dologról csak a célhelyen az infórol az megtudná akadályozni magát az okozatot ?"

 

helyesen :

 

ha visszamennél az időben s egy lovas futárral szemben (azzal versenyezve) rádiótelefonnal adnád le a drótot szerintet aki nem tud az egész rádiótelefon dologról csak a célhelyen az infórol az megtudná akadályozni magát az okot ? (mégha rádiótelefonnal tudna ő is visszaszólni ..)

Előzmény: Adi001 (25389)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25391

"valószínűleg a részecskékre is igaz"

ezért írtam mert ez már jópár éve nem valószínűleg hanem kísérletileg bizonyított (melyet nem cáfoltak máig) tény.

"egyelőre nem lehet kategórikus kijelentéseket tenni"

100% -ig egyértelműsíteni nem mivel valóban előfordulhat egy olyan átfogóbb de eltérő magyarázattal szolgáló modell melybe ez a kisérleti eredmény is belefér ...

nyilván ahogy mmormota is mondta még ha esetleg meg is van a "végső" modell, kell kutatásokat végezni (a lehető legmesszebmenő jóslásokat is tekintve) a bizonyosság fokának javítása és elmélet helyességénekigazolása érdekében (pl féreglyukak, stb. stb.)

Előzmény: Törölt nick (25390)
Törölt nick Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25390
Igazad van, valószínűleg a részecskékre is igaz, hogy terjedés közben inkább hullámként viselkednek, csak persze jóval kisebb a hullámhosszuk. De lehet, hogy abban is igazad van, hogy egyelőre nem lehet kategórikus kijelentéseket tenni, várni kell, amíg tisztul a kép, a valóság valószínűleg sokkal abszurdabb az emberi elme számára, és még az is lehetséges, hogy meg sem érthető teljes mértékben.

Ezért sajnálom, hogy végül mégsem lettem kísérleti fizikus. Baromi sok ötletes kísérletet tudnék elvégezni amivel sarokba lehetne szorítani a valóságot. Sajnos a fizikusokat jobban érdekli a szuperütköztető, mint a fény valódi természetének tisztázása.
Előzmény: Adi001 (25348)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25389

"A specrel szerint van olyan vonatkoztatási rendszer"

ja hogy a specrel szerint ..

 

"Ebben a rendszerben valaki éppen elsuhan a bomba mellett, látja a robbanást. Neki is van c++ telefonja, átszól a gombnyomkodó melletii rendőrségre, hogy akadályozzák meg a gombnyomást."

 

na szerintem ez a lokika egyértelműen hibás ..... az információk eltérő sebességen (akár >c) történő továbbitásának közel nem a következménye az idő haladási irányának megfordulása ok/okozat tekintetében

ha visszamennél az időben s egy lovas futárral szemben rádiótelefonnal adnád le a drótot szerintet aki nem tud az egész rádiótelefon dologról csak a célhelyen az infórol az megtudná akadályozni magát az okozatot ?

 

"EPR-rel, rejtett paraméterekkel, kvantumteleporttal kapcsolatos cikkekben lehet megtalálni a leírását"

 

ja cikekkben ? :) (bocs ne vedd komolyan)

mért kevered ide most te is a rejtettparamétert ?

világosabban nem tudom magyarázni/kérdezni :

Ha x helyen be tudod állítani 2 részecske polarizációs állapotát akkor milyen kulcs kéne szerinted ahoz hogy a másik y helyen levő részecske polarizációját meg tudják állapítani ? nagyon nem értelek .......

Előzmény: mmormota (25388)
mmormota Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25388

nemértem a logikád még mindég hogy miért és fordulna meg az ok és okozat

 

Valaki robbant egy tőle távoli bombát egy c++ rádióval.

A specrel szerint van olyan vonatkoztatási rendszer, amelybena robbanás van előbb, mint a gombnyomás.

Ebben a rendszerben valaki éppen elsuhan a bomba mellett, látja a robbanást. Neki is van c++ telefonja, átszól a gombnyomkodó melletii rendőrségre, hogy akadályozzák meg a gombnyomást.

 

Melyik sorral van ebben gondod?

 

igaz már azt sem értem hogy ha valamiben benne van az állapot akkor miért kell külön kulcs hozzá

 

Ez az egyik szépsége a dolognak. EPR-rel, rejtett paraméterekkel, kvantumteleporttal kapcsolatos cikkekben lehet megtalálni a leírását.

Előzmény: Adi001 (25387)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25387

:)értem :)

szerintem meg te érted félre a jelenséget :)

nemértem a logikád még mindég hogy miért és fordulna meg az ok és okozat max abban értünk egyet (melyet részemről hangoztatva kapom az áldást) hogy a jelenség nem igaznán fér össze az sr bizonyos értelmezésével/következtetésével ....

 

"Nem igazán értem, miért van ennek jelentősége?"

irtad hogy vita volt a mult század elejéig bizonyos kérdésben ... Bhor -nak ezt a "pesze" -t sokáig kelett volna magyarázni ... de akkor kérdek én is konkrétat : tudsz mondani olyan kisérleti elrendezést (kétréses interferencia) melynél megmondják hogy melyik lyukon haladt át a részecske s mégis létrejön az interferencia ?

 

"A linkelt oldalon nem találtam ilyesmit," majd megnézem de nagyon ugy rémlik hogy ott volt róla szó .....

 

"Olyasmit érthettél félre, hogy pl. teleportálnak valami kvantumállapotokat, amikben benne van az info. De kulcs kell hozzá."

hát részedről lehet hogy félreértettem ... igaz már azt sem értem hogy ha valamiben benne van az állapot akkor miért kell külön kulcs hozzá :) ha azt az állapotot ugyanugy egyértelműen mérni tudja a másik oldal /fél

Előzmény: mmormota (25385)
mmormota Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25386

szerinted kicserélhetjük e az idézetben a vagyot ésre ?!

 

Persze.

Nem igazán értem, miért van ennek jelentősége? A modell az érdekes, a viselkedés precíz matematikai megfogalmazása. Az, hogy egy viselkedés éppen milyen másik rendszer milyen tulajdonságára emlékeztet, legfeljebb érdekesség, nem tartozik a lényeghez. Annyiban lehet szerepe, hogy segítheti a dolog elképzelését, és ötleteket adhat, vezetheti az intuíciót. Persze máskor meg elvihet az erdőbe.

Előzmény: Adi001 (25383)
mmormota Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25385

ez szerinted hogyan bolygatná meg az okság elvét ?

Mert ha van c-nél gyorsabb információátvitel, és ezzel kiváltanak valamilyen változást (pl. távparanccsal bombát robbantanak), akkor a specrel szerint található olyan vonatkoztatási rendszer, ahol az okozat megelőzi az okot. Vagyis meglátják a robbanást, de a rossz fiú még nem nyomta meg a gombot. Ebben a rendszerben is felhasználva a c feletti telefont, el lehet kapni a gombnyomogatót mielőtt megnyomná a gombot. :-) Ha viszont még azelőtt elkapják, akkor végül is miféle robbanást láttak? :-)

 

Ez így persze nem tűnik jónak, tehát vagy a specrelt, vagy a c feletti kommunikációt, vagy az okság elvet, vagy a logikánkat csiszolni kellene, vagy ezt az egészet valahogy összereszelni egymásal.

 

-----------------

 

Erősen kételkedem abban, hogy megoldották volna a c feletti info továbbítást. Nagyon erősen valószínűtlen, örökmozgó kategóriába esik a hihetősége. (Összehasonlításképpen, az örök élet tablettában beszedhető változatát ehhez képest mindennapi, könnyen hihető kis színes hírnek tartanám...)

 

Félreértés lehet. A linkelt oldalon nem találtam ilyesmit, hol állította szerinted?  

Olyasmit érthettél félre, hogy pl. teleportálnak valami kvantumállapotokat, amikben benne van az info. De kulcs kell hozzá. A kulcs nem hordozza a kérdéses infot, de a segítségével ki lehet bontani a korábban teleportált kvantumállapotokból. Viszont a kulcs nem megy át c felett.

Előzmény: Adi001 (25383)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.16 0 0 25384
Gezoo párhuzamos foton tengelyek esetén.
Előzmény: Gézoo (25376)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!