Keresés

Részletes keresés

mmormota Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25503

Honnan szeded azt a sok zagyva szöveget, amit nekem tulajdonítasz? Válaszoltál egy hozzászólásomra, amiben semmi a világon nem volt, ami akár csak hasonlítana arra, amiket leírtál.

 

TEODOR animációját ajánlottam figyelmedbe(25384). Azon két fényjel van, ami minden értelmes szempontból egyenértékű. De ha mindkettőhöz a saját szabályaid szerint "abszolut álló" rendszert rögzítesz, a két "abszolut álló" rendszer mozogni fog egymáshoz képest...

 

Az volt a kérdésem, hogy

a, ez így jó, a Gézoo féle abszolut alló rendszerek mozoghatnak

b, csak a sárga az igazi (miért?)

c, csak a zöld az igazi (miért?)

d, egyik se az igazi 

Előzmény: Gézoo (25489)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25502
ok thx igy a linkről már beugrott miért is ismerősebb a neve
pint annakidején ~06.08.11 már ajánlta ezen kiadványt csak más szerkesztésben s átfutottam de inkább csak a rejtettparaméteres rész szemszögéből

ahogy néztem annó te is bele beleszóltál a témába ... sajnálom hogy annó nem követted pintel való érvelés sorozatunkat a rejtettparaméter figyelembevehetősége a részecskepolarizáción alapuló mérés során .... e szemszögből tárgyaltuk a dunakisérlet elfogadhatóságának érveit/ellenérveit a kvantumösszefonódásra ill. a távolhatás kisérleti igazolásaként való (esetleges) elfogadhatóságát (én áment mondtam a dologra ...)....
Előzmény: cíprian (25493)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25501

Itt a rajz .

 

 

Előzmény: Gézoo (25496)
pint Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25500
ezeket a rajzokat már unom!! tegyél be újat!
Előzmény: Gézoo (25492)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25499

Van a szoba fala azon egy furat a szemközti falon szintén egy , azonos magasságban a padlóval tehát az a foton amelyik áthalad a szobán annak nyomvonala párhuzamos a padlóval .

Ha tudunk csinálni olyan szűrőt ami csak a falra merőleges fotonokat engedi be a szobába rögtön megtudjuk mérni minden forráshoz képest a szoba sebességét .

A szemközti falon mérhető eltérés következtében .Ha a fotonok mé is kilépnek a másik falonlévő furaton akkor is csak azt tudjuk hogy legalább 2 kordináta tengelyen azonos a kétrendszer mozgása . 

Előzmény: TEODOR (25498)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25498

Nem értettél jól.

 

Előzmény: Gézoo (25496)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25497

Gezoo már megint nem figyeltél a szobában a padlóval párhuzamosra be állitott lézer sugárral szöget zár be a külső forrásból származó foton ebből a szoba sebessége kiszámitható a külső forráshoz képest de a külső forrás is jön valahonnan halad valahova x sebességgel .

 

Akkor hol az abszolut sebesség?

Előzmény: Gézoo (25492)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25496

Jól értelek?

 

  Ha olyan forrást használnánk, ami egy lézer amit egy távcsővel kötönk össze..

 

  Akkor ha a távcsövet egy csillagra irányítjuk akkor a lézerből a csillagéval

azonos irányú fotonokat kapnánk???

 

  Sajnos nem.. Mmormotának ebben igaza van.. A mozgó lézer sebességgel  degenerált kisugárzási iránya nem lenne párhuzamos a csillag fotonjaival..

Előzmény: TEODOR (25494)
cíprian Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25495

Ezek még a diákkori tévelygéseim.

A Nobel-díj megpályázását nyugdíj utánra halasztottam. :-)

Előzmény: Gézoo (25490)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25494

Kicsit zavarosra sikeredett.

 

Szóval a külső foton és a belső foton szögeltéréséből ki számolod a sebességedet a forráshoz képest , addig változtatod a szoba sebességét megfelelő irányba amég a két nyomvonal párhuzamos nem lessz igy a távoli forráshoz képest megálltál, tovább változtatva a sebességedet addig a pontig amég az először mért szög- eltérés tükörképét nem kapod .

Vajon igy milyen sebességed lessz ?

2*annyi vagy mennyi? 

 

Látod Gezzo a sebesség relativ .

Előzmény: TEODOR (25491)
cíprian Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25493

Itt van a könyve.

 

http://www.neumann-haz.hu/muvek/e_szabo/e_szabo.pdf

 

 

A 180. oldaltól "A laboratóriumi jegyzőkönyv argumentum" c. részben található meg a kétréses kísérlet is. Ezt is arra vezeti vissza, hogy amikor mérünk, akkor mindig más halmazból merítünk, nem ugyanabból a halmazból. Amikor viszont statisztikailag kiértékeljük az eredményt, úgy gondoljuk, hogy ugyanabból a halmazból merítettünk.

Ez is figyelemre méltó indoklás.

 

Én úgy látom, hogy minden elvi próbálkozásunk a "minden-mindennel összefügg" elve felé mutat. Legalább is nem cáfolja ezt.

Előzmény: Adi001 (25484)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25492

Nos, a lyukas szoba azt mutatja, hogy a foton nem hordozza a forrása rendszerének adatait..

 

   Vagyis ha a szobából olyan irányba indítunk egy foton, hogy az a külső rendszerben, az onnan indítottal állandó távolságon és párhuzamosan haladjon (ábra alsó része)

 

  akkor ezen fotonpár a szoba rendszerében is állandó távolságon és párhuzamosan fog haladni.. (ábra felső része)

Ebből az következik, hogy a foton nem hordozza a forrás rendszerének jellemzőit.

 

   Ennek bizonyítására a lyukas szobát, mint az ilyen fotonok kiválasztóját használhattuk, a két gömbszerű forrással.

 

  A szobából kilépő fényt a külső szemlélő az alsó ábra szerint látja, a szoba

padlójára szögben, a szobai megfigyelő a felső ábra szerint ugyanazt párhuzamosnak a szoba padlójával..

 

       Innen már csak azt kellene megoldani, hogy az ilyen fotont felhasználjuk

a fény aberrációval az abszolút sebességünk mérésére..

 

  Ehhez az abszolút tengelyén szoba mozgására merőlegesen haladó fotonokra van szükség.

Ilyenek az ábra felső részén láthatók..  Igen ám, de a szobára merőlegesen kalibrált lézerből az alsó ábra szerinti fotonok lépnek ki..

 

Akkor milyen forrás kell a szobába??

 

 Egyszerű! Olyat amelyben a fotonok haladási tengelyének irányát nem deformálja a sebesség..

 

   Így a középső ábra felső részén látható aberráció abbol következik, hogy

 

amíg a fotonok elérik a jobboldali falat, ezen idő alatt a szoba felfelé elmozdult

 

  abszolút sebességének megfelelő mértékben..

 

 

Előzmény: TEODOR (25491)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25491

Gezoo tételezzük fel vissza térve a szoba rendszerébe, nagyontávoli fényforrásból származó foton a szobán belül x szöget zár be a belső forrásból származóval .

Ha addig változtatod a szoba mozgását amég ennek a szögnek a tükörképét kapod

akkor is az eltérülési szögből csak a távoli forráshoz képest tudsz sebességget számolni.

 

Előzmény: Gézoo (25487)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25490

    Már látom Mmormotáék kettőnket együtt visznek a máglyára..

 

Mint szegény Giordanó Brúnót.. Galilei után több száz évvel..

Előzmény: cíprian (25488)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25489

  Tehát ezzel kijelented, hogy 

 

        számodra az állandó távolságú párhuzamos egy rendszerben, azt jelenti, hogy

   az összes többiben is állandó távolságú párhuzamos,

 

  de tudsz olyan megoldást, amivel ez az állandó távolságú párhuzamos fényút

 

  úgy is állandó távolságú párhuzamos minden rendszerben, hogy

 

  közben valamely rendszerben mozog... egymástól állandó távolságban és továbbra is párhuzamosan..

 

   Jó! Nagyszerű!  Akkor szabadna azt a lehetőséget ismertetned? 

 

   Vagy csak blöffölsz..? És nekem van igazam, abszolút álló az

 

 állandó távolságú párhuzamos fényút...

 

   Nagyon kiváncsi vagyok...

 

 

 

 

Előzmény: mmormota (25445)
cíprian Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25488

Igen, több mindenben közös nevezőn vagyunk.

A fi szög segítségével átkonvertálható a mozgás specrelből álló referenciarendszerbe. Nem szabad megfeledkezni az időről, mert ez sin(fi) szerint konvertálódik át. Ha ezt megtesszük, teljes az analógia a specrel és a Lorentz-elv között.

Előzmény: Gézoo (25483)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25487

    Tudod ezzel a "fényforráshoz képest" mozgással csak az a bibi, hogy ha mi a földünkkel n irányban 29 km/s-el haladunk akkor hiába egyszerre nézünk olyan csillagokat, amiknek a sebessége l, egy másik m, egy sokadik z irányba 600 km/s-el

halad,  akkor sem össze - vissza, ki-ki  amerre mozog,

    hanem mind együtt a mi 29/300 (v/c) arányunknak megfelelően fog eltérültnek látszani..

 

   Pedig a becsatolt idézetedből a ki-ki arra-amerre következne, ha valóban a forrás sebességéhez képesti sebesség lenne a mérvadó..

 

   és nem a megfigyelt, Lorentz által abszolút sebességként meghatározott

saját sebesség..

 

  No persze minden relatív, és igazából a sebesség változásunkhoz tartozó eltérülés

megváltozás értéke lenne a helyes megfeleltetés a távoli csillagok esetén, de csak szerintem.

 

 

Előzmény: TEODOR (25482)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25486

   Már majdnem célnál vagy..

 

   A megfigyelés szögét azért nem keverném bele pl. 10 milliárd fényév távolságú galaxisnál.. 

 

  Lorentz eredetileg az abszolút v sebességre adta meg a szögeltérést:

 

  http://www.fourmilab.ch/cship/equations/aberr.gif

 

   amit persze NevemTeve relatív sebességként értékelt.. de képtelen volt meghatározni, hogy mihez képest relatív ez a sebesség..

 

  A többi stimmel, vagyis a megfigyelő abszolút sebességének a fénysebességhez való aránya adja az eltérülés nagyságát..

Előzmény: TEODOR (25477)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25485
ez már nemegyszer átbeszélésre került itt :)
Előzmény: TEODOR (25482)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25484

értem .. valóban így más a mondanivalója/lényege .....

E. Szabó -t csak "hallomásból" ismerem ..... a munkáit nem .....

más ...

nekem nem "tetszenek" azon elméleti modellek pl. a kétréses interferenciakísérlet kapcsán a sokvilágértelemezés mivel ezek igen erősen magukba hordozzák a bizonythatóságának "nehézségeit" .. nyilván ettől még "egyenértékű" jopár modellel DE végső (ha lesz ilyen) értelmezés szempontjábol nem lehet mindegyik érvényes ....

Előzmény: cíprian (25480)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25483
Nocsak.. Annak idején én is levezetgettem.. mert érdekelt..  Úgy látszik ezért vagyunk közös nevezőn..
Előzmény: cíprian (25476)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25482

Neharagudjatok de ezt érdemes

Az égitestek megfigyelését befolyásoló hatások

Az aberráció

 

Az aberráció jelenségét J. Bradley fedezte fel 1728-ban. Az aberráció akkor lép fel, ha a megfigyelő mozog a fényforráshoz képest. A bal oldali ábrán egy távcsövet láthatunk, mely a haladási iránynak megfelelően mozog. A sárga téglalap a távcső egy kezdeti időpontnak megfelelő helyzetét jelenti. Ekkor éri el a C csillagről származó fotonok valamelyike a távcső bemeneti nyílását. Azon idő alatt, míg a foton a távcső tubusának hosszát befutja, a távcső a Föld mozgásának következtében elmozdul, ezt az ábrán a zöld téglalap jelenti. Látható, hogy a csillag képe nem a távcső K optikai középpontjába képeződik le, hanem attól eltolódik. Ahhoz, hogy a C csillag képe a K pontban jelenjen meg, a távcsövet a jobb oldali ábrának megfelelően meg kell dönteni. A foton útját jelentő (piros) egyenes a haladási iránnyal ψ, a megdöntött távcső tengelye pedig ψ' nagyságú szöget zár be. A távcső megdöntésének következtében a C csillagot a C' helyen látjuk. Az aberráció szöge a megdöntés mértékével egyenlő:

A csillagászati aberráció jelensége. Ha a távcsövet közvetlenül a csillag irányába állítjuk, akkor a csillag nem az optikai középpontba képeződik le (bal oldali ábra). A jobb oldali ábrán látható, hogy ha a távcsövet az aberráció szögével kissé előredöntjük, akkor a csillag képe már a távcső optikai középpontjába kerül.

Az aberráció szögének meghatározása.

Az aberráció szöge a megfigyelő haladási sebességének, illetve a távcső megdöntési mértékének ismeretében kiszámolható. Jelölje a távcső tubusának hosszát l, a tubushossz befutásához szükséges időt τ, végül a megfigyelő sebessége legyen v. A τ időtartam alatt a távcső vτ, míg a foton cτ utat fut be (c a fény terjedési sebessége). Míg a P pontban elhelyezkedő megfigyelő Q pontba jut (PQ = vτ), a foton befutja a cτ távolságot. A csillag látszó iránya PC', valódi iránya pedig QC. Az ábrán felrajzolt háromszögre most már alkalmazható a szinusz-tétel:

sin β / sin ψ' = PQ / QS = (vτ) / (cτ) = v / c.

Az aberráció szöge kicsi, tehát alkalmazható a sin β = β közelítés. Az aberráció szögére kapjuk, hogy:

β = (v / c) sin ψ'.

Az aberráció szögét ívmásodpercben mérjük. Ekkor

β = 0",688 v sin ψ'.

Egy égitest aberrációs elmozdulása az alábbi három ok együttes hatására történik:

  1. A Naprendszer elmozdul a többi csillaghoz képest, ez az évszázados aberráció. Mivel ez a sebesség közel állandó, az évszázados aberráció kimutatása a megfigyelésekből nem lehetséges.

  2. A Föld Nap körüli keringése okozza az évi aberrációt. Ennek kimutatása viszonylag könnyű, ugyanis a Föld mozgása félévenként ellentétes irányú. Az éves aberráció következtében a csillagok az éggömbön egy kis ellipszist írnak le a valódi helyük körül. Ez az ellipszis kör, ha a csillag az ekliptika pólusaiban helyezkedik el, illetve kis szakasszá laposodik, ha a csillag az ekliptika síkjában található. Az aberráció szögére felírt formula segítségével a Föld Nap körüli keringésének sebessége meghatározható.

  3. A Föld tengelykörüli forgása okozza a napi aberrációt. Ez az égitestek éggömbön elfoglalt helyzetét csak igen kismértékben változtatja meg, így 0,"5-nél kisebb pontosságú mérések esetén a napi aberráció elhanyagolható.

Az éves aberráció megváltoztatja az égitestek egyenlítői koordinátáit, így a pontos mérések esetében ezeket korrigálni kell.

 

elolvasni .

Előzmény: TEODOR (25481)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25481

A mimi.hu-ról.

 

Aberráció

csillagászati (lat.), az álló csillagoknak a földmozgás miatt létrejövő látszólagos helyváltozása. A Földnek pályasebessége a Nap körül (29,60 km) ugyanis a fény terjedési sebességéhez képest (közel 300000 km) nem végtelen kicsiny; ha tehát a mellékelt ábrán a távcső S csillagra van beállítva, akkor nyugvó Föld mellett m-ben fekvő képét várhatjuk. Ha ellenben addig, mig a fénysugár a távcsőben az om utat teszi, a távcsö a földdel együtt mm' hosszusággal tovább mozog, akkor a csillagot a két elmozdulás eredőjében, tehát m'o irányában S'-ben fogjuk keresni. Az mom' = SOS' szög az A.-szöglete, mely könnyen megállapítható. mm' ugyanis a Föld, mo a fény sebességével arányos és ezért tang A. = Földnek Nap körüli sebessége, osztva a fényterjedés sebességével.

 

Pallas nagy lexikon.

Nem tudom kifogalmazta meg ezt de érthető:-(((

 

http://astro.elte.hu/icsip/tajekozodas_az_egen/megfigyeles/aberracio_in.html

 

 

Ez már jobb de itt sem látom a fény nyomvonalát görbének elhajlottnak .

Előzmény: Gézoo (25474)
cíprian Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25480
E. Szabó arról írt, hogy mindig más halmazból merítünk,  mi csak azt hisszük, hogy  ismerjük a teljes halmazt. Azonban lehet hogy nem így van, és a halmazok összege nem az a teljes halmaz, amit mi hiszünk. Erre ráhuzzuk a sztochasztikus kiértékelést, aminek alapfeltétele, hogy a részhalmazok összege a teljes halmaz legyen. Ha így van, akkor nem csoda, hogy felborulni látjuk a kauzalitást.
Előzmény: Adi001 (25479)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25479

"amit E. Szabó ír: nem biztos, hogy ismerjük a teljes halmazt. Ha a részhalmazból merítünk, de azt teljes halmaznak tekintjük, akkor ne csodálkozzunk, hogy nem találjuk meg az ok-okozati összefüggéseket"

 

ez már előtte is felmerült modellként .....

pl a tehetetlenségi erő kapcsán .... mármint pl lehet ha 2 szer ekkora tömegű lenne maga a világegyetem akkor 2 szer ekkora lenne a ......

de ez csak elmélet

de nyilván maga az alapgondolat megközelítési módszere nagyonis jogos hogy esetleg a részhalmazok "elszigetelése" révén jutunk távolabb a valós fizikai jellemzők leírhatóságától ....

Előzmény: cíprian (25472)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25478

Csemegézzed a frekiket.

 

 

 

Előzmény: Gézoo (25471)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25477
Ez amiről beszélsz nem fény elhajlás , az eltérések a megfigyelő mozgásából adódnak , amiről irsz ott a látószög és az észlelési irány változik a megfigyelő mozgásából fakadóan.
Előzmény: Gézoo (25474)
cíprian Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25476

Értelek.

D irányban inkább az időt tekinteném, vagy a foton útja a nyugvó rendszerben.

A foton útját inkább fi irányba venném valóságosnak. Ha így csinálod, összehozható a specrellel. Egyszer ezt levezettem magamnak.

Vagyis ha v iránya egyúttal a test haladási iránya, ekkor fi a foton kilépési szöge. Ez kompatibils a specrellel is.

Előzmény: Gézoo (25463)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25475

"Inkább azt mondom én is, hogy nem tudunk valamit. Hogy mit nem tudunk? Hát erre vannak már elképzeléseink, ezekben állást foglalni nem tudok, legfeljebb szimpatikus valamelyik."

 

"köszönöm" !

ezt hangoztatom én is csak mikor itt konkretizáltam az ésszerű állásfoglalás nehézségeit s csak a számomra szimpatikusabbat említettem akkor mormota nekemesett ...:)

Előzmény: cíprian (25472)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.17 0 0 25474

Ha távoli, külső forrásból, a mozgásra merőlegesen oldalról érkező foton, nem (Mmormota féle) a fényóra elvnek megfelelően előre, hanem a v sebsségünk és

a fénysebesség hányadosának megfelelően hátrafelé hajlik el..

 

   Ez az elhajlás félévente a csillagok helyzetének virtuális előre-hátra,

ill. az elöttünk-mögüttünk lévő csillagoknál  széthúzódás-összehúzódását

okozza..

  A csillagok háborújában és más csillagközi repülések imitálásánál,  de a windows

csillagos képernyővédőjénél is ebből a hatásból kiindulva képezték a látványt..

 

  

Előzmény: TEODOR (25468)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!