Felvettem a rajtcsomagom ma a bsi-nél... Papírgyújtésre félretettem. Van olyan füzetecske, amit háromszor tettek bele, ezek szerint nem tudják rendesen kiszórni.
Csak egy velemeny: Ha tenyleg regota futsz rendszeresen, es soha sem volt semmi problemad, nem jelzett a szervezeted semmilyen formaban hogy ez rossz lenne neki, akkor ott nincs nagy gond. De egy orvosi kivizsgalas sosem art. A tobblet suly meg eleve szerintem nagyon viszi felfele a pulzust. Hiaba izom a sulyt akkor is vinned kell. Es a tobblet sulyhoz tobblet szivmunka kell. En ha ledobok 10 kilot 1perc/km - el gyorsulok es a pulzusom is jocskan csokken.
Már Pinyónak is írtam itt korábban, hogy nézzen rá a Strava-mra, ha látni akarja a pontosságát, meg még képet is tettem be róla :) Meg szombaton is rajtam volt :)))
Eddig nagyon jók. Sokáig bírja egy feltöltéssel és nagyon pontos és stabil a sebesség mérése, így tudok azonos tempót futni végig, ami nekem jobban tetszik a HR alapúnál, mert könnyebb összehasonlítani a futások többi paraméterét utána. Ez ilyen futások alatt az is jól látszik, hogy egy adott tempó mellett mennyi táv kel a bemelegítéshez, mennyi lesz a stabil pulzusom alatta, és mekkora a drift hosszabb távon. Ezeket nagyon hasznosnak találom az erőnlétem meghatározásakor.
Próbálkozom a Form Power mutatójával is, javuló tendenciát látok, de még csak 2-4W-tal tudok jobbat a korábbiaknál. Lassan csökkenni látszik ennek megfelelően az adott tempóra vonatkozó teljesítmény érték is, vagyis kisebb energia befektetéssel tudom ugyanazt a tempót, és eközben a HR is lassacskán csökken.
Ha majd megint rendszeresen megyek a HHh-ra, akkor majd próbálkozom az azonos teljesítmény elérésével lejtőn és emelkedőn, de mostanában csak verseny alkalmával jártam terepen, ott meg még a pulzusra hagyatkozom megszokásból.
Igazad van, de direkt azért megyek ide, mert itt sportolók is megfordulnak és a podcastban is volt róla szó, hogy rendszeresen sportolók esetében ez fontos, mert néha nem úgy működünk, mint a chipsevők. Remélem, ebből is kiderül legalább annyi, hogy terhelhetem-e magam rendesen.
Jó árnak tűnik, bár a terheléses EKG az nem azonos azzal a teljes kifáradásos (vita maxima) teszttel amit én csináltam a Pasaréti úton és majd a tavasszal ismét meg akarok csinálni.
Egyszer régebben voltam terheléses EKG vizsgálaton, kb akkor hagytuk abba, amikor kezdtem bemelegedni :-) , mert kardiológiai szempontból annyi is elég volt.
De ha ezt az árat nem fejelik meg egy további un. első vizit díjjal, akkor nagyon megéri, mert csak a szív ultrahangért 17000 Ft-ot fizettem maszek alapon a tavasszal.
Én pl. elképzeltem, hogy a bal kezemen a TomTom mutatja a pulzust, mellette egy Garmin a wattot (nehogy má' ne lássam egyszerre!), miközben a jobb kézen egy Spartan Ultra segíti a navigációt. :-)
Eldöntöttem, hogy ezt a telet erre szánom, kardiológus, sportorvos, rendszeres futás ezen a tartományon (bár egy-két versenyre beneveztem, ott azért kicsit belehúzok, legalább 6.00 perces km-be) meg ha a kardiológia rendben van, akkor elmegyek majd teljesítménydiagnosztikára is.
Egy stopper és egy ismert hosszúságú futópálya éppen elég, még órára sincs égetően szüksége senkinek. A többi kimérhető egy hobbi futó számára megfelelő módon ezek alapján is, meg beszédteszttel. ;)
(Meg vannak a kütyümániások, mint amilyen én is vagyok...)
Igazából nekem elegem lett a vízszintes és lefelé görbülő vonalakból. (kivéve pulzus) Attól tartok, hogy nálam a Stryd egy újabb ilyen csúnya vonalat hozna. :) Ezért nem fizetek. :)
Igazabol nem tudom ki az akinek egetoen szuksege lehet egy ilyen wattmerore. Az olyan kattantaknak mint en, aki minden grafikonnak, szamadatnak orul persze jo jatek ez, de a gyakorlati hasznarol nem vagyok meggyozodve. Talan ha majd jovore ha a hegyi - temposabb - futasoknal is bizonyit.
Én is ezt akartam írni. Az este linkelt teljesítménydiagnosztikás beszélgetés első részében is szóba kerül az extrém magas pulzus. Attól hogy egy adottság, nem feltétlenül egészséges magas pulzuson dolgozni.
Az jó jel, hogy eddig nem okozott problémát, de mindenképpen kell a kardiológia és sportorvos véleménye róla.
Egyébként hogy ne keserítsen el a lassú tempó.
Tavaly tavasszal 50 évesen 178 cm 90kg paraméterekkel én is 6:30-nál lassabb tempóval futkároztam ha az alapozásra javasolt 180- életkor pulzustartományban akartam maradni. (Igaz nekem átlagos közeli a max pulzusom azaz futva vagy kerékpáron 166-nál magasabbat nem mértem ilyen idősen, de akkor már úgy besavasodtam, hogy megállnak a lábaim.)
Szóval most ezen a 180- életkor pulzuson 5:30 körüli sőt még gyorsabb is kicsivel a sebességem. A 6:30 -as tempó az 10 ütéssel alacsonyabb pulzuson megy.
(Hozzátartozik leadtam bő 5 kg-t ami neked sem ártana ha sikerülne)
A polaros kapcsolat még ezek szerint erősen fejlesztési fázisban van. Szerencsére úgy érzem, hogy rajtam jelenleg nem segítene a Stryd, így nem kell befektetnem új órába sem. :)
Beszédteszthez nem kell sportorvos, de egy csutkára futott diagnosztika veszélyes lehet, ha felmerül, hogy valakinek túlságosan magas a pulzusa. A beszédteszt viszont a szubjektív mivolta miatt nem is pontos, ráadásul, ha a magas pulzus hátterében betegség áll, akkor duma közben is magas lesz a pulzus.
Ezért mondom, hogy előbb kardiológus és utána zónameghatározás. Szerintem.
Nem mondom, hogy elkeseredtem, de ez tényleg nem az amire számítottam. 16 km-t futottam. Az átlag pulzust 155-ön tudtam megtartani, de ez 6.35-ös km-t jelentett. Nem akarok én győzni, vágtatni, már kinőttem ebből a korból, de kicsit át kell értékeljem a dolgokat.
Köszönöm a jó tanácsokat, a telet akkor arra szánom, hogy kiderítsem mit lehet és mit nem ebből kihozni.
Eloljaroban: Meg csak kettot futottam ugy hogy mindkettot hasznaltam. Ebbol az elso raadasul nem is mukodott. :( Tehat meg valtozhatnak a dolgok, de egyelore igy allunk:
Az hogy a V800 tamogatja az azt jelenti, hogy meg tudja jelenti az aktualis Watt erteket is futas kozben (ez egyebkent szepen mukodik). Ami minden (barmilyen footpod-ot tamogato) oraval mukodik az az aktualis tempo merese. Aminek allitolag mukodnie kellene, az a tavolsag merese a footpod segitsegevel (GPS helyett). Ez egyertelmuen nem mukodott az M430-al es latszolag a V800-al sem. Ezt meg tesztelnem kell. Sajnos tul sok allitasi lehetoseg nincs, igy nem tudom hogy ez igy marad-e.
A Polar honlapja szerint az alabbi adatokat tudja atvenni a Stryd-bol:
"What Stryd running metrics are supported in the Flow web service?
Metrics supported include power, pace, altitude, cadence and distance."
A power eleg egyertelmu, a tobbinel viszont nehez eldonteni hogy az orabol vagy a Stryd-bol jon. :)
Type Stryd Pace & Distance GPS Extra Stryd Data Power Native Power + Footpod with GPS Yes Yes Yes Native Connect IQ + Footpod with GPS Yes Yes Yes Connect IQ Connect IQ + Footpod without GPS Yes No Yes Connect IQ Footpod with GPS Yes Yes No No Footpod without GPS Yes No No No Power Only No Yes No Native Cycling Power No Yes No Cycling Only
Az elobbi linken megtalalhato eleg sok ora, illetve az hogy az melyik modot tamogatja. En ez alapjan vettem a Stryd-ot aztan meglepodtem, hogy az M430-nal nem sikerult a tavolsagot a footpodrol merni. Ugyhogy sajnos nem szentiras ami itt talalhato. Konnyen lehet hogy egy szoftverfrissites valtoztatta meg ezt a jellemzot.
Igen, ezt akartam kérdezni, hogy akarsz-e róla beszélni, mert láttam, hogy használod és még nem beszéltem olyannal, akinek van.
Az pontosan mit jelent, hogy a V800 támogatja? Ezzel méri a távot is GPS helyett? Vagy kiírja az aktuális watt értéket? Vagy mi? Tudja egyszerre használni az OH1-et és a Stryd-et?
Sajnálom, hogy a tókerülés kiesik neked. Majd a nagyobbik megkerülésénél összefutunk. Most azon dolgozom, hogy ne másodpercekig, hanem, akár 1-2 percig is nézhessem a hátad. :)
Mukodik, hasznalom. Kozben a V800 ujra mutat eletjeleket, megint azzal futok. Igy meg tobb ertelme van a Stryd-nek, mivel a V800 nativan tamogatja. Egyelore meg a baratkozas, adatgyujtes fazisaban vagyok.
Mivel a V800 meggyogyult (de kozben hozzaszoktam az optikai pulzusmereshez) igy megfogadtam a tanacsodat es vettem egy OH1-et. Ezzel lett tokeletes a V800 (amig meg huzza szegeny). A Stryd mar csak a hab a tortan (V800 eleg pontos), ezert gondolkodtam a visszakuldesen is.
Aztan megis maradt, mert hosszu tavon meg akar segithet is. Foleg a hegyi versenyeket szeretnem kimaxolni a segitsegevel. Talan konnyebb lesz megtalalni a tokeletes tempot felfele. Persze ahhoz meg sokat kell futnom vele, ki kell tapasztalnom a hataraimat. Egyebkent az Oliverrel keszitett beszelgetesben (futoszalag podcast) is emlegetik, mint a egy jol hasznalhato edzestamogato eszkozt.
Azt hiszem eloszor is futnom kell vele sokat (ezzel nem is lesz gond :), aztan kicsit bele kell asnom magam a temaba. Karacsony korul talan lesz idom elolvasni a vonatkozo szakirodalmat is.
Jelentkeztem a BSZM-re, legkesobb ott talalkozunk! ;) (Sajnos a tokerules nekem nagyon messze van, pedig szivesen csatlakoznek egyszer)
Mostanában készülök kardiológiai vizsgálatra. Ha tud valaki ajánlani megbízhatót, ne tartsa magában!
Sportorvosi vizsgálat után tervezem, hogy kipróbálom, hogy egyszer megcsinálom csutkára az egyik résztávos edzésemet. Most a 160-as pulzuson a fülem miatt fékeztem. Egyszer belefér, hogy csutkára fussam, bár most is eléggé kihajtottam magam. Azért még maradt bennem, de megölni nem szeretném magam.
A ma reggeli futas kozben meghallgattam a teljesitmenydiagnosztikai beszelgetes elso reszet es eppen be akartam linkelni mert eleg sok, jol osszeszedett infot megosztanak benne. Megeloztel. :)
Egyebkent koszonom a podcast linket (sajnos mar nem emlekszem ki rakta fel a forumba nehany hete), egy ideig lesz mit hallgatnom futas kozben.
mivel a pulzusmérős órám két hete a lakás egy ismeretlen pontján tartózkodik, így csak annyit mondhatok biztosan, hogy alacsony és magas szakaszok váltották egymást a futás során :)
Én meg pont ajánlani akartam, hogy tegyétek át 17.-re egyszerűbb lenne a frissítést megoldani. Meg vasárnap én is tudnék menni veletek, szombat az nekem többnyire meló :(
Most tervezek én is heti egy alkalom úszást, (kipróbálom tudok e még) jövőre szeretném átúszni a Balatont. :) kis keresztedzés, semmi más tervem nincs vele
na, eredetileg nem terveztem, de végül ma egy hirtelen ötlettől vezérelve mégis csináltam egy résztávos edzést.
11,1 km, 1500 m bemelegítéssel és ugyanannyi levezetéssel.
5x1000 m és 1x800 m volt a gyors szakasz, köztük 500 m kocogás, illetve az első 1000 m után csak 300 m, a Margitsziget adottágai miatt.
Ilyenek lettek:
4:33 4:36 4:25 4:26 3:33 (800 m) 4:29
Szerintem elég jó, de az utolsó kettőnél már lógott a belem. Viszont az utolsó ezerre büszke vagyok, mert úgy lett 4:30-on belüli, hogy közben lebonyolítottam egy rövid telefonbeszélgetést is :)
Türelem kell hozzá, de megéri lassítani. Abból lesz az alap, amire aztán építkezhetsz. Ha tudsz, időnként menj erdőbe, ott sokkal szebb, érdekesebb, mint körözni valahol.. A terepen úgysem tud száguldozni az ember, legalábbis a magunkfajta amatőr nem annyira. Bátran gyalogolhatod az emelkedőket. De a hétvégi futásaidat is kiválthatod olykor egy-egy 25-30 km-es gyalogtúrával.
Egyrészt igen, valószínűleg azok közé az amatőrök közé tartozom, akik nagy lelkesedéssel futottak pár ezer km-et rosszul, azaz mindig magas pulzustartományban edzettem.
Oké, megyek a kardiológiára, oké, megpróbálok minden második napon hosszabbakat futni edzésként alacsonyabb pulzustartományban. Gondolom olyan másfél és két óra közötti 15 k megfelelő lehet erre.
Adok ennek 1-2 hónapot aztán elmegyek egy teljesítménydiagnosztikára. Beneveztem egy áprilisi félmaratonra, remélem addigra kiderül, hogy mit lehet és mit nem...
A doki az életkor alapján számolja a pulzust, az meg 10-20 ütéssel is csalhat a valósághoz képest. Én pl. 46 éves vagyok, és legalább 195 a max pulzusom, és 160-ig, esetleg 170-ig is jól tud esni a futás - bár a 140 körüli az igazán kényelmes.
Ezzel együtt én is azt javaslom, hogy vegyél vissza a tempóból/pulzusból, és úgy fussál hosszabbakat (1-2 órányit). Nem muszáj azonnal lemenni, lehet fokozatosan: először álítsd be az órán a 150-160-as tartományt, pár hét múlva a 145-155-öt és így tovább. És fuss olyan hosszan, hogy érezd, hogy csináltál valamit. :-)
Előbb-utóbb javulnia kell az alacsony pulzuson elérhető tempónak.
Még valami: a "nem csináltam semmit" érzés az edzettségel együtt értelemszerűen egyre nagyobb távig/pulzusig tart.
A korábbi javaslatokat annyival egészíteném ki, hogy a kardiológiai vizsgálatot egy szív ultrahang vizsgálattal kezdd. Ha ott minden rendben, utána lehet nyugodtan menni egy terheléses vizsgálatra vagy teljesítmény diagnosztikára.
Ami az azonos pulzuson gyorsulást illeti az szinte mindenkinél működik csak türelem kell hozzá és nagyon alacsony intenzitáson kell kezdeni az edzésmunkát, gyakorlatilag gyaloglással.
Ha megnézed a nyugalmi pulzusod és az 70 alatt van, a lassú kocogásod meg 140 felett, akkor láthatod milyen tartományban lehetne fejlődnöd :-) , de ahhoz abban a pulzus tartományban kellene dolgozni.
Feltehetően rád is igaz ami a hobbi futók többségére, hogy túl magas pulzuson futod a legtöbb edzésedet.
Javaslom hallgasd meg ezt a 3 beszélgetést és sok megfontolandó hasznosítható dologról beszélgetnek azt is megtudhatod, hogy milyen vizsgálatok vannak és melyik mire jó. Az első kettő amint a link címe is mutatja egy hosszabb beszélgetés két része :
Teljesen mindegy, hogy mások milyen pulzussal tolják. A diagnosztika jó 5let, de előbb kardiológus, aztán tolhatod neki a teszten és ott kiderül, hogy milyenek a zónáid.
Gondoltam rá, sőt arra is, hogy egy teljesítménydiagnosztika közelebb vinne az igazsághoz.
De az motoszkál a fejemben, hogyha jóval kitartóbban mint eddig mondjuk elkezdek 150 körüli pulzuson kifejezetten hosszúkat futni, akkor elképzelhető, hogy a szervezetem esetleg az eddzettség növekedésével ugyan ezen a pulzustartományon nagyobb tempót enged meg?
Nekem nem tűnik logikátlannak, de könnyen lehet, hogy hülyeség. Számos nálam jóval idősebb és nagyobb tempóban futó embert láttam már. Valahogy nem tudom elképzelni, hogy 50 fölött 150-es pulzuson tolják a 2 órás félmaratonokat...
Én a helyedben elmennék kardiológiai kivizsgálásra. Ha minden rendben, akkor tolhatod. Pompom társunk idősebb nálad és olyan fordulatszámon tolja, hogy a kerítés adja a másikat. Nem azt mondom, hogy követendő, de van, aki ilyen pulzuson működik. Persze, ettől még csökkentheted a pulzust, főleg, ha hosszabb távokra vágysz.
Remélem ebben a körben értő embereket találok és talán némi segítséget és magyarázatot kaphatok, amit előre is megköszönök!
Egész életemben sportoltam valamit de jónéhány évvel ezelőtt futásra adtam a fejem. Nem állítom, hogy igazi futóvá váltam, de hetente 2-4 alkalommal futok és sosem kevesebbet, mint 10 Km. Hozzáteszem előfordult, hogy 1-2 hónap kimaradt, ilyenkor mindig kínkeservesen küzdöttem vissza magam arra a szintre, hogy a 10 k könnyedén és jólesően menjen. Aztán az utóbbi években már versenyeken is elindultam, sőt az idén a Vivicittát is sikerült abszolválnom. A 10 km-ket versenyen 50-53 perc alatt teljesítem, a félmaratont szinte hajszál pontosan 2 óra alatt.
Mostmár kacérkodom a hosszabb távokkal is. Egyszer kedvtelésből futottam 25 km-t is 6 perc körüli km-ekkel, nem haltam bele csak kidörzsölődtem, mint a fene.
Na de!!!
És itt jön a problémám. 50 éves vagyok, 90 kg és 178 cm magas, szóval olyan sürü fickó. Szeretnék jobban és hosszabbakat futni, pontosabban inkább csak hosszabbakat. Vettem egy pulzusmérő órát, hogy tudományosan is fussak ne csak lelkesedésből. És itt jött a döbbenet. A 6.30 körüli tempónál már 150 a pulzusom, amikor meg közelítek a 6.00 perces tempóhoz, akkor meg már jócskán 160 fölött. Ez ugye az én koromban már nagyon magas. A háziorvosom szerint még a 150-et se közelítsem meg. Ez azért furcsa nekem, mert ha elkezdek 150-es pulzus körül futni, akkor olyan érzésem van, mintha nem csinálnék semmit. El sem fáradok. Sok 100-szor 10 km-et futottam az elmúlt években 5.30-6.00 perc közötti időkkel, ami nekem 170-es pulzust jelent, ami ugyebár tilos lenne. Na de élek! Sőt ez a jóleső tartomány! Egyszer még sikerült egy 48 perces 10 k-t -is futnom két éve, és hát bele se merek gondolni, hogy mennyi lehetett a pulzusom...
csak szólok: Velencén 37-et tervezek futni. Tudta nélkül gurtnis kollégát gondoltam ismét behülyíteni rá, de gyere te is, csak hogy ne legyen km-hiányod :)
Én ezzel szeretném zárni az évet, utána egy-másfél hét pihenőt tartok.
Spenót, lehet, hogy most el kéne kezdeni alapozni?! :) Egyszer lehetne egy végigfutott évem.
A lépésszámot annyian írtátok, hogy megnéztem: az óra szerint a 4:49-ben futott szigetkörnél 166, a majdnem 8 percesben futottnál meg 153 a lépésszám. Hm. Fogalmam sincs, hol lehetne plusz 15-20-at találni. :)
Az új órám folyamatosan udvarol nekem :) minden futásom új rekord szerinte. Olyan becsült VO2max értékekkel lep meg, és olyan verseny időket ír ki, hogy csak ámulok! :) Ajánlom az ilyen órákat önbizalom hiányos, depresszív futóknak. Nekem eddig is elég nagy volt az arcom, ezután meg még vigyorgok is! :)
Én is hasonló dolgokat tapasztaltam hosszabb futásoknál. Szinte mindig, mindenféle itt ott kicsi fájdalmamat elfutottam ezeken a hosszabb távokon. Szerintem a szervezet annyira összpontosít a táv teljesítésére, hogy elfelejt panaszkodni a kisebb gondokra. természetesen a komoly bajokra semmiképpen se javasolt egy hosszú futás!
Részemről ma utoljára hozom szóba a lépésszámot. Most futottam 10 km-t 5:22 tempó 138 bpm 181 lépés/perc. Ezzel meggyőztem magam, hogy ezzel nem kell többet foglalkoznom. Egyébként, nálam, ahogy változott a mozgásom, úgy nőtt a frekvencia, nem figyeltem nem változtattam szándékosan. 1,5 éve 3 cipőm is 0 sarokemeléses, ezekben futva alakult nekem így.
Pom-Pom57 úrat megkérném,hogy a sikeresen teljesített maratonja után írhatna pár sort,hogy teltek a lábadozás napjai! Volt fogadkozás,hogy soha többet stb?
Feltételezem a Chi futás testtartásra vonatkozó eleminek is megfeleltél vagy azt is beépítetted a mozgásodba.
Ezért írtam korábban hogy szerintem a megfelelő testtartás kialakítása megszokása hozza magával a lépésszám optimalizálását ezért arra kell előbb figyelni, hogy optimális közeli legyen.
A Chi futásnál nagyon jól összeszedték hogyan kell futni. De úgy emlékszem a könyvben is azt írták a 180-ról hogy általában az a jó, de a saját optimálist kell megtalálni, azaz a megfelelő testtartás az elsődleges.
A Chi Futás miatt kezdtem el figyelni és növelni a lépésszámot lassan, fokozatosan.
Az érdekes, hogy bár az átlag 170-180 között van de (amikor figyelem) lejtőn lefelé ez jelentősen nagyobb (akár 185-200+) felfelé pedig nem sokkal kisebb (165-172) és így jön ki az átlag. A lépésszám a sebességtől kevésbé függ (nálam), bár bizonyos sebesség alatt nem tudom és nem is érdemes tartani a magas lépésszámot.
Ahogy már elhangzott "A lépésszám növelés is egyfajta futóiskola". Nekem nagyon sokat segített a jó(nekem) futóstílus kialakításában a lépésszám növelése.
Semmi közöm a testedzéshez vagy a testépítéshez de egy híres testépítő mondatai megmaradtak.Azt mondta,hogy pl az adott célhoz bizonyos ideig az edzések mellett így és ezeket kellene étkezni.
Mondják erre neki,hogy de ezeket nem szeretem ezek ne ízlenek.
Mire ő te any@baszó nem azért kell ezeket étkein mert ízletesek hanem mert ha ezeket eszed ezekkel éred el a céljaidat.
Sokan ilyen any@baszók vagyunk tudjuk,hogy mit kellene tennünk milyen folyamat vezet a céljainkhoz de kevesen vagyunk azok akik hajlandóak megfizetni az árát kifogások,megmagyarázzuk,jobban tudjuk majd ekkor mag akkor ez van magyarok vagyunk. :)
Egyébként én jelenleg átlag 162-170 közötti lépésszámmal futkározom a teljes edzésen a 178 cm magasságommal. A gyorsabb részeken - 4:45-4:30 - emelkedik 170 fölé esetenként 180 fölé is rövid időre.
Most próbálom az emelkedőket és lejtőket magasabb lépésszámmal megfutni ez eddig 160-164 nél azaz felfelé is tartani a 170 körülit. Fölfelé ezzel lehet csökkenteni az elrugaszkodási erőt és ezzel a pulzust alacsonyabban tartani azonos haladási sebességhez (kisebb súlypont emelkedés szükséges 1-1 lépés alatt) lefelé pedig így tudom kicsit kímélni a térdem. A rövidebb lépés lefelé kisebb súlypont csökkenés lépésenként így kisebb a 85 kilóm súlypont csökkenésből adódó dinamikus terhelés a lábakon és főleg a fájós térdemen.
A magas, 180 közeli lépésszámnak csak egy hátránya lehet. Akiknek hozzám hasonlóan nagy tömegű a lába, önmagában a láb magasabb lépésszámmal történő azaz gyorsabb mozgatása eleinte jelentős többlet energiát igényel, azaz emeli a pulzust gyorsítja a kifáradást. Edződni kell hozzá. Ez kerékpározásnál látványosan kimérhető ha az ember figyeli a pedálfordulatot. Nekem a 90-es pedálfordulat (180 lépés futásnál) kezdetekben már 30 perc után kényelmetlen volt és nyomta felfelé a pulzust, de 1,5 óránál tovább nem jutottam vele kifáradás nélkül.(Nyilván ha nem csak 3000 km-t kerékpározom akkor jobb is lennék)
Ami akár 7-8 óráig is komfortos kerékpáron az a 85 fordulat körüli, ami futásnál a 170 lépésszám. És egyenlőre ez az amit futásnál a gyakorlat is visszaigazol nálam. A maratonon is amikor futottam 168-174 közötti volt a lépésszámom.
Hát igen, csak van, aki számára semmi sem kevésbé vonzó, mint zárt térben, egy másfél négyzetéteres területen gyötörni magát. Ilyen valaki vagyok pl. én. :)
Nem tudom, mivel lehetne rávenni, hogy felülésekkel, meg egyéb hasonló gyakorlatokkal szadizzam magam. Arra a pár évtizedre nekem már elég a futás, egy kis bringa, túrázás.
Pedig biztosan jót tenne, ha rá tudnám szánni magam.
Szerintem se kell ebből a lépésszámból akkora ügyet csinálni. Csak ez is egy adat, ami mérhető, akkor pedig érdemes ránézni, ha nagyon eltér érdemes foglalkozni vele, ha közelít, akkor valószínűbb, hogy ezzel nincs nagy gond. A futóiskola része, ahogy Csempa írta. Szerintem a helyes mozgás hozza magával ezt a frekvenciát. Nyilván a végleteknél ez már elcsúszik.
Amit írtál az igaz de a stresszes feszült személyiségü ember sosem lesz jó futó amíg jelentősen jelen van az életében mert rengeteg energiát felemészt és alvászavart is okoz.
A hétvégi hosszú futás nagy kajálás utáni +kg nálam is reggeli mérés. A kaja utáni mérés csak az egy étkezés alatt elfogyasztott mennyiség "hitelesítése" volt. :-)
Annyi okosságot tudok mondani, hogy tapasztalatom szerint heti 3 edzés csökkenti az idegességet, és leépíti (ha van) a kávé- és alkoholigényt, ami tovább csökkenti az idegességet. A kávé és az alkohol pedig dehidratálnak, szóval itt van egy többszörös pozitív visszacsatolás.
A lassú futás meg főleg zsírt éget - ha nem is sokat, de sok kicsi sokra megy (hogy a bőr alattit vagy a szövetközit, azt nem tudom).
Tegnap elmentem az Ensport-ba teljesítménydiagnosztikára. Mert rámjött...
Gondoltam, előtte belövöm magamnak a pulzuszónákat, aztán kiváncsi vagyok mit találtam el és mit nem.
Az eredmény - lehangoló volt :( No nem a zónákat tekintve - legalábbis a felső laktátküszöböt (aerob-anaerob átmenet) azt pontosan, ütésre eltaláltam az Olivér féle módszerrel (=maximális, egyenletes tempóval 30 perc futás) - a zsír-szénhidrát átmenetet nem annyira mondjuk...
Viszont kijött itt olyan, hogy kevés bennem a víz (remélem az az 50% ami van, az nem káposztalé legalább...), sok a zsír (abból is zsigeri - a bőr alatti OK), és alapból irtó ideges vagyok (80% szimpatikus aktivitás). Az a poén, hogy ezek mind gyanúsak voltak nekem, de "ehh, biztos rosszul érzem" alapon nem foglalkoztam vele.
Szóval most
-le kéne nyugodnom (= munkahelyi stresszt leépíteni, este folyamatos internetezés helyett könyvet olvasni, változatossá tenni a napjaimat)
-Inni kéne sokat (ez talán a könnyebb, a WC-ig legalább töbet sétálok majd...)
-le kéne adni a zsigeri zsírt (de úgy, hogy az a kevés izom ami megvan, az ne menjen már le vele)
Ezt az utolsó pontot, ezt a zsír dolgot mivel lehetne letornászni okosan? Szerencsére fogyni könnyen megy koplalással (84->74 megvolt pár hónap alatt minimál erőfeszítéssel), de csak ennyi lenne az egész? Persze, kéne teljes testet edzeni és akkor valszeg ez nem lenne kérdés, de arra nincs se energiám, se indíttatásom...
(A teljesítménydiagnosztikára visszatérve - 40 évesen a max pulzusom kijött 195-re, a max tempóm 16,5km/h (ezzel irtó elégedett vagyok ám!), VO2max (tudom, becsült érték) 45 - ezeket jóval kisebbnek gondoltam.
Az kicsit elkeserít hogy hosszúkat 8km/h alatt kéne egyelőre futnom, de majd kimegyek a gyerekkel, az pont ez a tempó, cask nem tudom mit csinál 30 perc után... :) )
Azt már töbször észrevettem, hogy napközben simán nehezebb vagyok 1-2 kilóval, szóval, ha testsúlyról beszélek, az nálam mindig a reggeli adat. Ez szokott úgy kinézni, hogy hosszú táv előtt X kiló, másnap reggel X mínusz 1-1,5, és harmad- vagy negyednap újra X.
A hosszút általában szombaton délelőtt futom. Feleségem a finom ebedet megfőzi, én meg eszem ami belém fér + iszom is elég sokat. Utána csak elvagyok vacsoráig és ismét jól belakom közben meg kimenet néha semmi.
A zsíros nehezebb kaják, sok extra szénhidrát miatt szerintem több folyadékot visszatart a szervezet ráadásul a kaják tömege a folyadék bevitellel bőven meghaladhatja az 1 kg-ot egy kiadós ebédemnél. Néha a 2 kg-ot is. (Volt hogy mérlegre álltam délután)
Megfigyeltem, ha csak könnyen emészthető kaját eszem a 2.-3 . étkezés után már beindul a szervezet takarítása és ami vizet betöltök az igen gyorsan jelentkezik, hogy távozna (bár lehet hogy csak prosztata gond így 50 felett :-)) )
Szóval a hosszú edzés után hirtelen megjelenő + 1-1,5 kg az a kaja összetételétől és mennyiségétől függ szerintem. Aki egészségesen és mértékletesen táplálkozik, biztos nem tapasztal ilyet.
A lépésszám növelés is egyfajta futóiskola, szvsz.
Arról szól a dolog, hogy sok féle mozgást "mutatunk meg" és sokszor az idegrendszerünknek, az meg eldönti, hogy melyiket és hogyan érzi közülük hatékonynak a futásunk során (optimalizálja a lehetséges/megismert mozgásmódok alapján), amit aztán szépen-lassan beépít a mozgásunkba. Nálam a lépésszám beépült, nem kell már rá figyelnem. Az futások elején még némileg alacsonyabb lépésszámmal szoktam indulni, de az folyamatosan emelkedik bemelegítés közben az optimális mértékig, aztán kb ott marad anélkül, hogy figyelnem kellene rá.
Azt gondolom, hogy erről szól a futóiskola minden fajtája.
Én most fordítva ültem a lóra, de nem tudom melyik a jó irány :-)
Én a formára igyekszem figyelni, csipő, boka dőlés. Még ami nagyon hiányzik a futóiskola, ezt egyedül nehéz, és még nem találtam helyet ahova mehetnék. Ettől várom hogy javuljon a mozgás, és picit emelkedjen a lépésszám.
Szeptemberben volt ez téma, a 183725. hszben írtam "Egy gyors szieszta gugli, nomeg a britt tudósok szerint a 180as mindig jó varázs ütem baromság, a legjobb ha a sebességgel a lépéshossz és az ütem is nő, bár a lépéshossz jobban. Azonos magasságú ill. lábhosszú profik azonos tempó mellett azonos lépésszámmal futnak, ha nem azonos a lábuk, akkor a lábhossz négyzetgyökével arányosan nagyobbat de kevesebbet lépnek a magasabbak.Szerintem az erőltetetten magas lépésszám a futómozgás hatékonyságát rontja."
Én attól tartok, hogy a túlzott lépésszám emelés a hatékonyság rovására megy...
>Szerintem a víz háztartásodról csak gondolod hogy rendben van.
Ha nem vagyok szomjas és többször pisiltem világos színűt, akkor kénytelen vagyok azt gondolni, hogy a vízháztartásom rendben van. :-)
Ha ennek ellenére van 1-1,5 kiló hiány, annak valahonnan jönnie kell. Logikus, amit írsz, hogy ez csak kisebb részben lehet CH és zsír; tehát a többi víz. Meg is tudom magamnak magyarázni a dolgot valami féltudományos módon: a salakanyagok már kiürültek, de idő, amíg a szövetek visszaszedik a rendes mennyiségű vizet. Egy bekeményedett izomról is úgy gondolom, hogy kisebb a víztartalma, mint egy lazának.
Node a többek által írt súlynövekedéssel nem tudok mit kezdeni. Keringési probléma? Nyirokpangás???
Ha nem a Kinizsi 100-ról vagy hasonló igénybevételről van szó akkor kizárt, hogy a -1,5 kg az zsír és szénhidrát legyen.
Eleve szénhidrátból a szervezet raktáriból úgy 200g fogy. A többit amire szükség van menet közben beviszed.
A zsírból 800-1300g fogyás az a szénhidrát energián felül további 8000- 13000 kcal energia elhasználását jelentené. Ennyi egy maraton alatt sem fogy, nem hogy egy rövidebb futáson akár milyen intenzív. Ráadásul az intenzív futás eleve inkább szénhidrátot fogyaszt, amit futás közben viszel be.
Szerintem a víz háztartásodról csak gondolod hogy rendben van.
De a szervezet aktuális salak anyag tartalma és annak nedvesség tartalma is befolyásolja a súlyt egészen biztosan.
Tegnap futottam viszonylag intenzíven 14 km-t. Ittam közben 0,5 l vizet és a végeredmény -1,4 kg volt.
Igaz a szél miatt vastagabban öltöztem az optimálisnál, de a hegyről hazafelé az amúgy is alacsonyabb intenzitás miatti kevesebb hőtermelés miatt a hátszélben nem akartam fázni. De szerintem ha egy szál pólóban és rövidnadrágban futom, akkor is 1 kg fölötti lett volna a fogyás ezen az intenzitáson.
Ma reggel még mindig -1kg a tegnap reggelhez képest. Ez nem a futáson elhasznált zsír és szénhidrát miatt van, mert az súlyban ennek a töredéke.
Tegnap este "nincs időm hosszan futni, úgyhogy fussak tempósan" nap volt. Meg eső, meg egy szakaszon szembeszél, de ez sapkában-kesztyűben nem zavar.
Most először kipróbáltam az óra "verseny" funkcióját, ahol a korábbi legjobb eredményemhez (ha van olyan) képest látom a képernyőn, hogy állok. A táv alapból lehet pl. 5, 10, 21 km, illetve bármi, amit beállítok.
Nem az volt a cél, hogy "hányásig" fussak, csak egy tempósabb edzés, ahol NEM nézem közben a pulzust. Ehhez képest a pulzus gyönyörűen ott maradt a 150-165 tartományban.
További tapasztalat még, hogy a lábam elképesztő módon nem szokta meg ezt a tempót - nem lassultam, a pulzus sem szállt el, csak a comboknak volt furcsa a "száguldás" (10 km, 53:50, 157 HR)
Az is látszik, hogy az 5:00-s kilométerek még arrébb vannak. HA az eddigi ütemben fejlődök tovább, AKKOR viszont jövő nyárra már a 70-75%-os pulzuszónában is menni fog az 5:00 (hűvös időben). Ehhez a hozzászóláshoz teszek egy könyvjelzőt, jövő ilyenkor megnézem, mire jutottam. :-)
A cikk szerint "működnek" ezek az alacsony lépésszámok.
Magamon azt tapasztalom, hogy a lépésszám alig növekedő sebesség mellett a 150-160-as tartományból felkúszott a 160-170-es tartományba. Különösen lejtőn érzem azt, hogy határozottan nagyobb lépésszámmal futok ,mint az elején. Nem érzem, hogy különösebben hosszú lenne a talajfogás vagy szétesős a futás. Aztán meglátjuk, hol lesz a lépésszám egy év múlva.
Van olyan sebesség, ahol jóval 170 alatti lépésszám alakul ki, de az már nem hatékony, vagy nem futás igazán, csak valami olyasmi. szvsz
Amikor 144-es lépésszámmal "futottam" nem tudtam elképzelni, hogy jó lehet 180-assal futni, mert nagyon fárasztónak találtam azt kipróbáláskor; akkoriban kb tempós gyaloglás sebességgel futottam, és gyalog hatékonyabb is lett volna valószínűleg. Jelenleg 6:30 vagy lassabb tempó esetén szokott csak időnként 170 alá menni a lépésszámom, és ezen a tempón a mozgásom a szétesés határán szokott lenni, 6:15-és vagy gyorsabb tempó körül áll össze. Mindehhez 190cm magas vagyok, ezért gondolom, hogy egy alacsonyabb (rövidebb lábú) futóra még inkább igaz lehet.
A lépésszám fokozatos, tudatos növelésekor (pl metronóm használatával) a kezdő futó (amilyen én voltam még nem is olyan rég) csökkenti a lépéshosszt és talaj érintési időt, és talán könnyebben átáll sarokra érkezésről középtalpas talajfogásra is, ezzel is javítva a futása formáját. Nyilván nem 180-nal kell kezdeni, hanem a kényelmesnek vélt lépésszám fölött pl 3-5 ütéssel.
A linkelt cikket elolvasom majd, még nem volt rá időm.
ps: sarokra érkezés esetén nem tudom, hogy mindez érvényes-e
Ezt én is így gondolom, de hát pont ez a különbség az elmélet és a gyakorlat között, ugye :)
Ez most tényleg csak egyszerűen így jött össze, ha csak az egyik lett volna a kettő közül, akkor nem jelentett volna problémát. Tartani akarom magam a tervhez, amibe csak minimális változtatásokat teszek, de ezek korábban már kipróbáltak dolgok, és nem jelentenek nagyobb terhelést.
nem, sajnos nem jó a 155-165 lépésszám a kocogáshoz se. pont az a baj, hogy az alacsony lépésszámhoz és a lassú sebességhez általában szétesős-beleülős mozgás tartozik, ami terheli a térdet, csípőt, elemészti a mozgási energiát, mert iszonyú hosszú talajérintés tartozik hozzá. ilyenkor is törekedni érdemes magasabbra, akár a 180 körülire. testalkattól függően ez változhat, de nem hússzal kevesebbre. a 170-190 amit írtál, szerintem az reális.
Nem lehet, hogy nem toltod vissza azt a kieso 1 kg szenhidratot? Most, hogy megvonas van nekem is lement a sulyom, pedig iszok, mint egy teve az oazisban.
Hát az szerintem annyira nem jó, mert az edzésterv szerint készülésnek két alapszabálya van, az első, hogy kimaradt edzést nem pótlunk, a második, hogy azt csináljuk, ami le van írva. egy alaposan kidolgozott edzéstervben nem véletlenül annyi és olyan sorrendben szerepel. Mindkettőtől való eltérés elég súlyos sérülésekhez tud vezetni. Lehet persze módosítani észszerűen.
Ez a 180-as lépésfrekvencia a legidegesítőbb féligazság, ami a futók közt terjed.
Annyi igaz belőle, hogy elemezték jópár versenyző futását, és 170-190-es lépésszámot találtak, ennek az átlaga pedig 180.
Aztán a szerencsétlen kezdő futó hallja ezt az okosságot, berakja a fülébe a 180-as ütemű zenét, és megpróbálja tartani, 7:00-s tempóban, ha 160 cm magas, ha 190 cm. És csodálkozik, hogy ez így nem az igazi.
A korrekt információ úgy hangzik, hogy a tempó növelésével a lépésszám és a lépéshossz is nő, és van olyan tempó, ahol a 180 körüli az ideális. Az alábbi ábrákon a 180-as lépésszám (3 Hz) kb. az 5,5 m/s (20 km/h) sebességhez tartozik - az meg száunkra nem releváns. Na jó, talán pom-pom kivételével :-)
Nekem ilyen egyéni PB gondom nincs. Amikor a legjobb maratont és félmaratont futottam csak pulzust rögzítő órám volt. Sebességet a km jelzések alapján ellenőriztem.
Az októberi maratont a GPS 42.1km-nek mérte a footpod 42.4km-nek, egyik sem annyi amit valójában futottam ,mert minden mérő eszköznek van hiba %-a. A GPS esetében attól függ hány műholdat lát megfelelő jel erősséggel, a footpod pedig a futó stílus változásával mér változó pontossággal. Stryde szenzorom nincs, annál állítólag nincs ilyen jelenség.
ezt az átmozgatást sokan ajánlják, nekem viszont a - kevés számú - versenyem előtt a két nap szünet jött be leginkább. Főleg, hogy most ez a két nap elég komoly keresztedzéssel (kb. 3000 könyv kipakolása) fog telni.
Ha ez annyira zavar javaslom a versenyeken kapcsold ki a GPS-t :-))).
A megfelelő tempó úgy is megy érzésre és pulzusra. A sebességet meg ellenőrizheted a szervezők km jelzései alapján.
Egy utcai futóversenyen, ha nem a szervezők által kimért 10cm széles csíkon futod végig a távot, akkor soha nem lesz pont a hivatalos táv amit valójában futsz.
A terep versenyeket pedig gondolom ritkán mérik végig mérő kerékkel, tehát azon tényleg bármennyi lehet a táv a névlegeshez képest.
Ez tényleg zavaró. Életem legjobb félmaratonja csak a fejemben van meg, mer a GPS szerint, csak 20.9xx km volt :(
Komolyan gondolkozok, hogy ha a célvonalon átfutok, és az óra szerint nincs meg a táv, akkor én futok tovább megállás nélkül , míg az óra szerint is meglesz.
Nekem multkor nagyon bejott, hogy csinaltam egy atmozgatast a verseny elotti nap, nem sokat, csak 1300m bemelegitest es 700m koordinalot. Ekkora palyan futottam, ezert vannak az ilyen hulye tavok. Meg azt is javasoltak, hogy pl esti/kesobb delutani futamnal koran reggel kimenni egy kis koccogasra, csak annyira, hogy el kezdj izzadni es akkor fejezzed is be. Na majd ezt is kiprobalom.
Nálam a "mértéktelen" kajálás nem a hosszú futás következménye. Az alap, hogy általában sokat eszem és mindig nassolok valami édeset -főleg csokit, vagy valami csokibevonatosat-, ha nem vagyok úton napközben.
A csoki időnként létszükséglet bármennyi normális kaját eszem néha nem múlik az éhség érzetem amíg nem eszek csokit. Az pedig nagyon csúszik, ha megkezdek egy 300g-os táblát, akkor simán elkopik belőle 200g úgy 20 perc alatt.
Óriási mázlim, hogy hízás szempontjából viszonylag kedvező a genetikám és ilyen stílusú kajálás mellett is csak 94 kg-ig híztam, amikor rendszertelenül és keveset mozogtam.
en tavban maradok a het kozben szokasos 3x11-12 km-nel, csak most k-sz-p helyett k-sz-cs, hogy maradjon ket teljes nap piheno a verseny elott. Aztan majd menet kozben eldontom, hogy milyen futas legyen.
Nálam ez a zabálás, hosszú futások után a következőképpen alakult. Eleinte, rohadt éhes voltam követlen futás után, akár liter kóla, meg sok szilárd kaja bármi jólesett, kívántam, szinte nem akartam eltelni. Amióta normálisan eszem iszom közben, ez sokat csillapodott, kóla szinte nem kell, éhség is enyhébb. Amióta futás után protein recovery-t iszom, már az éhség sem gyötör azonnal. Simán a következő fő étkezésig elvagyok. Nálam 6-12 óráson, vagy hosszú terepen simán megy közben szendvics is, vagy meleg tésztaleves! Ezek hosszú aerob futásokra vonatkoznak.
Az a legdurvább, hogy két hete pulzusmérés nélkül futok. Már a fél lakást kipakoltam, de az óra még nem került elő, pedig emlékeim itt volt rajtam utoljára. Egy rohadt fekete lyuk van itt valahol a nappaliban, de attól félek, hogy ha megtalálom, engem is beszippant.
Most egy 10 kör memóriájú, 2001 környékén vásárolt Casiót használok, ha éppen nem hagyom azt is otthon. Ez az óra amúgy mindent kibír, nagyon kedvelem. Ezzel futottam még életem legjobb félmaratonját, tehát lehet, hogy nem is rossz ómen, ha vasárnap elviszem magammal.
Aszongya, hogy különböző sportoknál más és más pulzus jelenti az azonos intenzitást. Szerintem azért incs egzakt módon megadva, mert igazából ez a másodlagos edzés és annyira nem fontos a pontosság. Én el tudom fogadni, hogy könnyű és kemény kategóriára van osztva az intenzitás. Nekem itt elég, hogy belőjem kb.-ra. Úszásnál ráadásul biztos nem tartanám a pontos tempót. Nem szórakoznék még az órával is, elég a csempét számolnom. :)
A futásnál a tempó viszont nagyon pontosan meg van adva. Ez lesz holnap:
Ez lehet, kicsit túltoltam az utolsó 2 edzést, és az elöttük lévő sem volt gyenge. Most odáig jutottam magammal, hogy a következőt nem fogom tervezetten túltolni...
Ha 1kg testzsír kb 7000kc, akkor 1,5kg-hoz 10000kc-val kellett volna többet enned a szükségesnél, vagyis egy erős edzést követő 2 napban összesen legalább 15000kc-t. Én is falánk vagyok, de ez nekem is sok lenne :)
Intenzitás csak kb. van belőve. Bringánál azt írja, hogy fontos, hogy pörgessük és ne erőből toljuk.
Ezt találtam még:
Many aerobic fitness machines have some built-in measure of work output or speed that you can use to judge your effort. Perceived exertion is also a valid measure of exercise intensity. In other words, a 45-minute spin workout at a moderate cadence with little resistance may be an easy workout,while a 30-minute spin workout with a faster cadence and moderate resistance may be a hard workout. For cross-training workouts, we ask runners to use perceived exertion for determining the intensity. It would be very difficult, without knowing an individuals fitness for a specific exercise mode or piece of equipment , to recommend a specific workloadleg strength influences your workload on the bike and swimming technique greatly influences your lap times in the pool. Because heart rates vary for the same perceived effort from one mode to another, we do not use heart rates for determining exercise intensity.
Ma volt a 4x800+2min 4:33-as tempón, de feladtam féltávon, mert gyengének éreztem magam hozzá, és inkább hazajöttem, hogy sócsütörtökre kipihenjem magam és folytassam az edzéstervet, mint hogy lesérüljek ma hosszabb időre. Egy hete megcsináltam a 3*1600+400-at 4:45-ös tempón minden gond nélkül, az akkori benyomásom alapján ezt simán kellett volna tudnom.
Feltételezem, hogy a szombati kiéhezésem és szomjazásom lehet az oka, aminek következtében lassabban pihenem ki a múlt heti fáradalmakat. Másik hatása lehet ugyanennek, hogy szombat reggel óta 1.6 kg-mal nőtt a súlyom, amit az azóta bevitt kalória nem indokol, vagyis ez szinte teljes egészében megtartott víz lehet. Most megnéztem az eddigi futásaimat pár hétre visszamenőleg, és azt látom, hogy a reggeli éhgyomorra elkövetett hosszabb futások utáni napokon is számottevően nőtt a súlyom, de azért nem ennyire.
Pont úgy érdemes használni, ahogy Long írta, mondjuk nagyon nem szokott rá szükség lenni. Én versenyre használtam, amikor rajtban még hűs van, később meg könnyebb letűrni, mint egy réteget.levenni, pláne zsákkal a hátunkon. Ebayeb egy dollár az, amit kézfejre is rà lehet hùzni, Salomonból ugyanez 10rongy...
Az optimális lépés szám biztos, hogy függ a láb hosszától, testalkattól. A 180 az egy statisztikai átlag, amit élsportolóknál is megfigyeltek. Igaz lehet 60 kg-os 170cm körüli futókra :-)
Én kerékpáron figyeltem meg, hogy azonos terhelés esetén a hosszabb távon/időn keresztül nekem mi az optimális pedálfordulat. Az nálam nagyon közel van a futás alatt hosszútávon kényelmesen tartható lépés ritmushoz aerob intenzitáson.
Szerintem sokkal fontosabb a helyes testtartásra összpontosítani (medence pozíció, egyenes kihúzott hát, enyhe előre dőlés, megfelelő talajfogás, elrugaszkodás ) és ha azt már ösztönösen kényelmesen tartja az ember külön figyelem nélkül akkor már a lépésszám is az egyéni optimális lesz.
A könyv alapján a keresztedzések sem alacsony intenzitáson mennek. Úszásban is van lassabb és gyorsabb rész meg bringán is. Tegnapra 10p lassú, 10 gyors, 10 lassú, 5gyors lett volna, de a 3. 10 perc után hazamentem, mert kockára fagytam. Egyébként nem lazsálom el a keresztedzést. Ma már kinéztem egy spinning órát.
Kicsit utána olvastam mi is ez a rendszer -már amennyit kb fél óra alatt a neten találtam és olvastam.
Csodálkoznék, ha a fogyással kombinálva nem hozna eredményt ez az új módszer.
De ne maradjanak el a keresztedzések sem. Úgy szűrtem le, hogy az alacsony intenzitású kereszt edzések vannak az alacsony intenzitású futások helyett ezért éppen olyan fontosak mint a futások.
Ha kerékpározol és nem úszol, figyelj rá, hogy bringán is az úszáshoz hasonló alacsony intenzitást kell tartani.
Úgy vettem észre nagyon hasonló elv szerinti felkészülést javasol Kindl Gábor a hosszútávú triatlon versenyekre is. Az Ő rendszerében is az úszás tekinthető az alacsony intenzitású edzés időnek és mellette rövidebb, de intenzívebb bringa és futó edések vannak.
1-2 hete szó volt itt a futóstílussal kapcsolatban a lépésfrekvenciával, ha jól értettem 180 lenne az ideális. Többen írtátok, hogy komoly figyelemmel , munkával szándékosan javítottátok a mozgásotokat és sikerült maradandóan megváltoztatni. Ezzel szemben nálam, magától, a táv növelésével észrevehetően változott, a testem talán érezte hogyan könnyebb neki. Néha futás közben számoltam és szinte mindig 178-180-ra jött ki, persze számoláskor az ember figyel magára, persze hogy jól csinálja. Most egy városi 7 km-es futásomnál 177-re jött ki. Ez nem volt elég, ma kimentem futni és különböző tempókban is lemértem ennek változását. Persze itt is az volt, hogy figyeltem a mozgásomra, majd ha elfelejtem ezeket és csak úgy futok az lesz a legjobb teszt. Ez a 180 függ a testmagasságtól, lábak hosszától? Azért ha már megcsináltam, megmutatom.
Ez mind igaz, csak csalódott vagyok amiatt, hogy néhány perccel lassabb maratont futottam ősszel, mint tavasszal, pedig 2000km futás volt a kettő között. Hiába tudom az okát, akkor is jobbra számítottam.
Szerintem is, a fejlődésnek sok mérhető, látható jele van a tempón kívül. A sebesség nem azonnal és feltűnően jön. Ahogy a szervezet szeret pihenni, elkényelmesedni, így fejlődéskor, nem biztos, hogy egyből sokkal gyorsabb lesz, hanem könnyebben végzi ugyanazokat a feladatokat. Jobban érzed közben magad, utána se vagy túl fáradt, hamarabb van kedved újra futni, mennek hosszabb távok is stb. ez mind a fejlődés jele. Az igazság az szerintem, hogy a fejlődést sebességben mérni "nagyon nehéz". Mármint erős motiváció, akarat, ideális körülmények és minél gyorsabb a futó annyival nagyobb befektetett munka kell, (erőlködés, szenvedés kell, hogy kijöjjön). Ezért szerintem ezt nem folyamatosan fogja érzékelni a futó, hanem pl. fél évente-évente ugyanazokon a versenyeken mutatkozik meg a különbség, ami, ha minden jól megy sebesség növekedésben is mérhető. Szóval nekem a hozzáállásom, türelem, ritkán tesztelés, akkor jön az eredmény :)
A laboreredményeim szerint azonos pulzuson gyorsabb lettem, de ez csak a alacsony pulzusra vonatkozik (124 alatt). Az anaerob küszöböm kb. 15 ütéssel került lejjebb, így amikor a cardiac drift és egyebek miatt versenyen elérem a 147-es pulzust, hamar végem lesz. Így hiába futnék ki a világból 12x pulzussal, mint edzésen, versenyen persze fölé megyek, ahol pedig végem van. Most a terv az, hogy ezzel a lihegős futással felkészülök a márciusi maratonra, aztán esetleg megint alapállóképességet növesztek, csak akkor már nem fogok meglepődni azon, hogy ez azzal jár, hogy kifexem, ha sietni kell/akarok.
Szép volt uraim, amatőr, először is boldog szülinapot. Másodszor pedig, neked bizony nagy szerencséd hogy nem Amérikában élsz, akkor 50 mérföldet kellett volna futnod.
Azért vagyok csalódott, mert a laborban magyon bíztam. Ott azt mondták, hogy ezzel az alacsony pulzussal fogok látványosan javulni, a későbbi gyorsítással már csak felteszem rá a koronát.
Hát, nem kell nagyon nyújtózkodnom. Attól félek, hogy a korona is csak egy svájci sapka lesz. :)
Egyébként tényleg nem dőlök a kardomba emiatt, de egy sikeresen végigfutott évtől többet vártam. Marad a fogyás, mint feladat...
Koszonom .Most ez komoly hogy kiirja az órád mennyi idő a regeneralodasi ido? Menni alig tudtam a maraton után. Úgy kellett kapaszkodni a korlatba amikor a Margithidrol mentem lefelé. Ennek ellenére ma már kocogtam 10 km 131 pulzus 5:58-as tempóval.Nehogy lemaradjak Amator edzestervetol ,miszerint a mikroserulesek így jönnek gyorsan helyre.
Két azonos útvonalon teljesített azonos távú és stílusú edzést hasonlíts össze, hogy mit tudtál tavaly ilyenkor és most.
Ha azt nézem, hogy 2016 október futó edzéseinek átlag pulzusa 132 volt és átlag sebessége 6:05 min/km
A idei október 132 és 5:56 adatai azt mutatják, hogy gyorsultam, de közben a két időszak testsúlya között 5 kg a különbség.
Vagyis a statisztika szerint még annyit sem gyorsultam amit a fogyás jelenthetne, mert az 5 kg az 20-30 másodpercet jelent kilométereként a tapasztalataim szerint. Szóval nézhetem úgy is hogy az edzésekkel semmit sem fejlődtem. Pedig igen, csak idén októberben több szintet futottam.
Sziasztok! Gratulálok a szülinapos futónak, és a többieknek is! Szép teljesítmény! nekem közben meglett az új gps órám, minden időmet lekötötte a keresgélés, választás nehézsége stb. most meg az ismerkedés a készülékkel. Köszi Csempa a segítséget!
"Én így is szeretek futni, hogy semmi eredménye sincs."
Megkergetlek legkozlebb, b@szod... MInek nincs semmi eredmenzye? Nagyon ugy tunt, hogy nem voltal a halalodon szobaton es siman vegigpofaztal 24km-et. Nyilvan ket eve is siman megcsinaltad volna ezt... Nincs eredmenye...
En pl rovidujju polohoz huzom fel huvosebb idoben es letolom csuklora, ha mar nincs ra szuksegem. Jobb, mint felturni a hosszu ujju polot, illetve azokbol minimalis van nekem, igy ezt a kombot hasznalom telen is.
Oktoberben atletaban versenyeztem es a rajtban jol jott a karmelegito, mivel ment a tokolodes a szervezo reszerol es rajt utan szepen letoltam csukolora es meg a homlokomat is tudtam torolni vele. Szerintem hasznos, bar van aki szerint csak divatcikk.
1. Mire való a karmelegítő? Az én tapasztalatom szerint inkább a törzsre kell eggyel több réteg.
2. Ha a GPS-t szinkronizálom (letöltöm rá az aktuális műholdadatokat), anak két haszna van: hamarabb talál jelet, illetve tovább bírja az akku. A kérdés az, hogy ez a szinkronizálás arra a földrajzi helyre vonatkozik, ahol a szinkronizálást végzem, vagy arra, ahol legutóbb futottam, vagy globálisan? Másképpen: ha szinkronizálom az órát, aztán felülök a repülőre, és párezer kilométerrel arrébb kezdem el használni, akkor ott is ugyanolyan gyorsan megtalálja a GPS-jelet?
Koszonom Amator, hogy ilyet akartal futni, mert nagy merfold lett nekem is a te szulinapod!
Igaz egy kicsit leszakadtatom tolunk, de annyira jol megnyulaztak engem, hogy szamomra eszmeletlen jo rekordot futottam edzesen! Igy a szombati fm elott egesz jol jott egy kis batoritas, hogy menni fog a tegnap ujratervezett tempo.
Szammisztika a mukedveloknek
A futas vegig beszelgetosen, pulzusra abszolut nem figyelve, kmenkent raneztem az elmult km idejere es ezt probaltam figyelembe venni korrigalasra.
Ez a bringás keresztedzés sem lesz egy zászlós menet télen. 3 fok volt, amikor indultam. Rendesen felöltöztem, de azért nem volt melegem. 10 perc bemelegítés után jött a 10perc hajtás. Na, itt leizzadtam és a levezetésnél úgy éreztem, hogy az összes izzadtság a ..köm környékére akar odafagyni.
Azt hiszem, keresek egy spinning termet, ahol megint én leszek az egyetlen pasi, mint amikor legutóbb ezt a sportot űztem. :)
Szintén céges ünnepi vacsora. Így biztos, hogy megyek tavat kerülni, mert a vacsora egy csöppet sem érdekel. Viszont 8:05-re ér be a vonatom, így a 8.10-es indulást javasolnám.
Dec 16-án 8 óra tájban valahol ott leszek a Bükkben ahol a kék jelölő :-))
Amilyen meredek Bükkszentkereszt előtt a hegyoldal, lehet hogy arra fogok gondolni, milyen hülye vagyok és mennyivel jobb lenne a Velencei tó körüli síkságon veletek.... Főleg ha addigra esik vagy 20 cm hó a hegyen.
Bár "vattacukorba" csomagolt erdőben lenne az igazi ez a túra is, mint a Téli Mátra.
Tegnap futottál 24km-t 6:27-tel könnyedén, ami után ma úsztál, kivágtál egy erdőt és még mész bringázni. Egy hónap múlva meg 6:45-tel akarsz 28km futni? Újratervezés? :)
Mennék én is, csak a szokásos év végi céges vacsora miatt dilemmázom rajta még pár napot, mert az épp aznap délután lesz...
Arra gondoltam, hogy kezdjük el időben szervezni a következő tókerülést.
Ha jól emléxem, a dec 16-os hétvégéről beszéltünk.
Konkréten a dec. 16-hoz mit szólnátok?
A másik kérdés, hogy mi lenne, ha most 8-kor indulnánk. Az későn van?
Harmadik kérdés, amiben inkább én vagyok a szűk keresztmetszet, a tempó. Nekem aznapra 24km van 6:46-os tempóval. Korábban ennél lassabban mentünk, de gondolom, senkinek nem ártana a 6:46. Gyorsabbat sajnos még nem merek vállalni... vagy picivel lehet gyorsabb, de akkor végig kussolok. (tudom, ez is egy vonzó lehetőség... :) )
Szóval, mi legyen? Ki jön? Mikor menjünk? Ki hány kört tervez?
Mi ez a hülyeség? Nem arról volt szó, hogy az 50-es után nem futsz többet? :)
Nekem sok meló kell hozzá, de úgy szeretnék 50-et futni, ahogy te csináltad. Biztos ment volna gyorsabban is, de így végig élvezted a futást.
Achillesed hogy van?
Én folytatom elszántan az edzést a laza 50-es felé. :)
Ezen a héten nem volt rendesen időm sportra (sem), úgyhogy a tegnapi 24km után reggel úszni voltam. Most kertészkedés jön, aztán megyek biciklizni. Azt hiszem, ma sem kell altatót bevennem. :)
Az iram öl, nem a táv: ez tegnap is bebizonyosodott. A maraton sokkal jobban fájt a végére, utána sem voltam épp rózsás kedvemben vagy fél óráig, bezzeg tegnap a 48-50. km is mosolyogva ment, sőt, az adatok szerint a gyorsítás egészen 4:08/km-ig sikerült, persze csak pillanatnyi értékben. :) És ma sincs nagy gond, sőt, kimentem a "szakvezetés" által ajánlott, lelkemre kötött átmozgatóra: 5 km, 7,24-es tempó.
gurtnis, ez a dupla tókör szöget ütött a fejembe, mint ahogy Spenót 6 órás versenye is. :) :)
Én is még egyszer gratulálok mindenkinek, remek volt mindenki.
Ellentétben velem, aki a mai hosszúról 100 m után vissza akart fordulni, annyira nehezen ment. Utána még 24,5 km-en keresztül folyamatosan noszogatnom kellett magamat, még a Duna-partot sem tudtam élvezni.
Remélem, ezzel letudtam az év legnyögvenyelősebb futását.
A Tortúra útvonala elég jól követhető, bár nekem is van benne néhány olyan rész, amiben nem vagyok biztos, ezért inkább fel szoktam tenni a tracket az órámra. A múltkor írtam, hogy nem tudom pontosan, hányszor voltam. Szerencsére az Egri Testedző Club honlapján fent vannak az eredmények, így kiderült, hogy már 8 alkalommal mentem végig a 65-ön. 2008-ban kezdtem és azóta csak 2015 maradt ki. Nekem 7:09 és 8:27 közé esnek az eredményeim. Az idei év még kérdéses, most ez a mellhártyagyulladás rendesen leépített. Tegnap pl. 20 km lefutása is gondot okozott, 5 perces tempóban. Úgy kimerültem, hogy az órám a végén 3,5 napos regenerálódási időt írt ki, ilyet az elmúlt 1 év alatt nem láttam. Normál esetben ez max. 1 nap szokott lenni nálam. Na mindegy, addig még van egy hónap, sajnálnám, ha nem tudnék ott lenni.
A fotón nem vagyok rajta, csak 1 kört futottunk együtt, nem akkor készült.
5 kör lett, meg amit otthonról futok a szigetre és vissza, így lett 29.4 km. A frissítést én is elrontottam, 4 körre pont jó lett volna, de az 5. körön ez már szándékos volt részemről, ki akartam próbálni, hogy mennyit bírok így. Még 1 kör biztosan nem ment volna, ennyi viszont pont belefért, hasznos mérés volt.
Majd kiderül mire lesz elég. A 2006-os teljesítés 9 óra alatt sikerült. Akkor Nagyatád után, szeptember 1-től a Tortúráig 540km körül futottam. Idén már 600km-nél járok és még van 3 teljes hetem ami + 180-200 km-t jelenthet és vagy 3000m szintet. Ha az időjárás kedvező lesz, akkor sikerülni kellene 9 óra alatt idén is. Ha el nem tévedek, mert 2006-ban egy csapattal mentem és volt egy jó vezetőnk, így a tájékozódással nem kellett foglalkozni az út számomra ismeretlen részén, ahol jelzések is alig vannak, viszont csapások, erdészeti utak bőven... Idén viszont teljesen a saját tempómat fogom tartani így valószínűleg sokat leszek egyedül.
Nehéz megmondani melyikünk teljesítménye volt nagyobb.Köszönöm az elismerést.Nagyon jó erőben fejezte be az az utolsó kört, mint látta kihoztam magamból a maximumot.Kérdés,mi lett volna ,ha én is magával futok.Azt hiszem ,akkor nekem is meglett volna az 50. Nagyot futott maga is.20 év múlva hetvenkedhet a 70 km-el.
Hú, gratulálok! Zárojelben jegyzem csak meg, hogy kevés kaloriát vittél be, jobb frissítéssel az utolso körödben sem lassultál volna le, illetve nem fogytál volna el.
Teljesítménye előtt le a kalappal, gyorsasága szédületes mértéket öltött az utóbbi évben. A Főúr sem tudja már felvenni Önnel a versenyt, pedig ő aztán igazán edzésben van, egész nap lót-fut a vendégekért. Az atrocitásokról vagy jót vagy semmit, de lám, megacélozták az akaratot. Matematikában a tizedes vesszőket én máshova tenném, müzliben 41 dkg helyett 4,1 dkg, a heti 100 km-es futásomnál heti 10,0 km a helyes válasz (megjelöljük?). Alapos regenerálódást kívánok, a maraton PB-je csodálat tárgya, az ilyet nem is szabad megdönteni.
Igen az lettem. Na de kezdjük az elején.Csak most tudok írni mert előtte a Nyirmogi Hivatal Elnökségének írtam panaszlevelet,később erre visszatérek ,miért is. Nem úgy indult,a nap ,hogy megyek futni.Esett rendesen ,akar csak a Kolonics emlékversenyen.Barátnőm le akart beszélni.Akkor sem tudott.És különben is ,hogy néztem volna Hacsek szemébe? Annak ellenére,hogy fel akartál lökni amikor elsuhantam mellettetek a 3 kör felénél.Miután ez neked nem sikerült Hacsek és barátja percei következetek ,bezártak előttem.Ez a terv is füstbe ment ,akkor jöttél Te a semmiből,(ez igazán dicséretes) utolértél.Ezzel el is lőtted a puskaporod. Nem hiszem,hogy 5 perces tempóban mentem volna,miután kiszámoltam ,hogy az első 7 kört 5:14-es tempóban adtam elő.A 6 körben ismét utolértem a már foghíjas csapatot.Itt már nem történt fizikális ,csak verbális atrocitás. Hacsek szólt valakinek ,hogy gázolja már el ezt a csúnya öregembert..Miután erre már nem volt erejük,így ez elmaradt. A hetedik kör vége felé azt terveztem,hogy feladom.Elfogytam. Természetesen arra gondoltam,hogy életem első maratonja részemről Hacsek születésnapi ajándéka.Ciki lett volna ettől megfosztanom.Így kompromisszumot kötöttem magammal,ezért az utolsó kört kénytelen voltam lekocogni 6:02-es tempóval.Ennek ellenére,a cél előtt 2 km-el már többször nekimentem a kerítésnek,úgy szédültem. Deja vu érzésem volt.Mintha ezt már 1x a szigeten átéltem volna.Akkor,ha jól emlékszem mentőt kellett hívni.Bár ki emlékszik már arra?Egyébként is akkor hallucináltam. Célba érkezésem után lépni sem tudtam.Bementem a MAC épületébe és lerogytam a székre.Fél óráig meg sem tudtam mozdulni. Igaz az sem érdekelt volna,ha jön a mentő megint. Az átlagtempón 5:20 42400 méter 3:46:10 162 átlagpulzus. Itt jegyezném meg,hogy mennyire szerény vagyok,mert azt hittem ,hogy 3:51 alá nem tudok menni.Az utolsó kör 180 körüli pulzus volt annak ellenére ,hogy radikálisan változtattam a tempón. Szóval életem első maratonja valamivel 3:45 alatt abszolváltam .Nem gondolom,hogy elfutottam az elejét .Az a véleményem,ha például a táv első felét 5:30-as tempóval kezdem volna ,az ott megspórolt energiát simán elnyelte volna az egyre erőteljesebb fáradtság(a tempót a pulzus emelkedésével tudtam tartani),és így nem tudtam volna kinyerni a táv második felére.Vagyis az utolsó 4 kört képtelen lettem volna megtenni 5:10 tempóval. Hacsek 3:52-es legjobb maratonját rendesen elintéztem .Megérdemli,ha nem akart volna elgáncsolni ,akkor ígéretem szerint rendeltem volna egy sört a cél előtt ,hogy ne döntsem meg a maratoni csúcsát. Aki másnak vermet ás. Fogyasztásom: 1 liter izotóniás víz,1,5 liter víz , 1 db 41 dkg-os müzli,1 banán,és egy félmarék mazsola.Barátnőm körönként adagolta.Mindig volt nálam fél liter.Egyetlen pillanatra sem álltam meg.Utána a buli jó volt.A túrós gyümölcsös torta vitte a pálmát .Spenót eltűnt. Hacsek 50 km-es szenzációs teljesítményéből mit sem von le ,hogy minden kör után büfézett ,és nekem elárulta,hogy heti 100 km-t fut.Spenótot csak futás közben láttam,amikor próbálkozott.Végezetül,Hacseknak köszönhetem ,hogy már az idén maratonista lettem.Míg ezeket a sorokat írom ,2x görcsölt be a jobb vádlim.Barátnőm mondta,hogy most már hagyjam abba ezt az őrült futást.Megvan a hőn áhított maratonom.A célom elértem,Hacsek legjobb maratonjának annyi.Már csak akkor futok megint maratont,ha visszaveszi a Pole- poziciót. Éljen az ünnepelt!!!!!!M
Szavak nincsenek arra, hogy elmondjam, milyen remek nap volt ez a mai! :) Kísérők, futótársak, barátok, rokonok és üzletfelek: mindenkinek köszönöm a részvételt, a társaságot!! Leander és Spenót külön szervezőmunkája abszolút titokban maradt előttem, köszönet és hála! :)
Sportszakmailag is érdekes volt, hiszen mégiscsak 50 km sikerült, kontrollált módon, csuda jó érzéssel, pláne a végén. :) Szigorú, körönkénti megállós frissítés volt, összesen 19 perc körülre jött ki az állásidő az óra szerint.
A terra incognita, az ultra új távja szuper volt, a maraton utáni rész lement csupa 6 perc/km alatti tempóban, a 48-49. pl. 5:20, 5:26-ban, visszalassítva. :) De nem is ez a lényeg, hanem a remek társaság, barátok. :)
Pompom szuper maratonja, totális erőbedobása nagy tiszteletet ébresztett bennem: nagy tehetség, nagy futó Ön, Sajó Úr! :)
Ne felejtsük ki Pompom szaktársat! Az órám szerint 4:30-as tempó kellett ahhoz, hogy utolérjem és, ha jól mért az óra, 5perces tempóban közlekedett éppen. Biztos siet valahova. :)
Ma volt szerencsém megismerkedni Amatőrrel születésnapi 50 km-e alkalmából, közben pedig végre megint láttam a régi futótársakat Spenót és Long személyében (Tompus sajna nem volt ott). Nagyon kellemes futóidőnk lett végül a reggeli szemerkélő eső után, jó társaságban meg pörögtek a km-ek.
Mivel a tervezetthez képes egy körrel többet futottam végül, így legalább kiderült, hogy minden nagyobb nehézség nélkül tudok kerek 3 órát futni 6 perces tempóban 1 liter vízzel és abban összesen 200 kalóriával, éhgyomorra. Az utolsó km-eken hazafelé már nem tudtam volna mosolyogni, de nem is akartam :)
Zsazsi, köszi, majd megnézzük, a 100-ason milyen idő lesz. :) Amúgy ma adok esélyt az időjárásnak, hiszen lesz elég ideje megjavulni azalatt a röpke kb. 6 óra alatt, amíg 9-től elkezdek körözni. Rajt a szeretett hendikep rajtvonalán, a Hajós mellett. :)
Nálam a tények. két nap vacakolás. Első napon elemcsere. Második nap után kimostam és szorosabbra vettem a pántot. A harmadik napon a hosszú ujjú pólóm alá felvettem a rövidet, amelyik vezeti az izzadtságot. Most (nem szoktam lekopogni) működik, újra élvezem a Polart! :)
:) Holnapra nincs időterv, a sikerkritérium maga a táv teljesítése. Köszönöm a motiválást, Long és Spenót, nektek különösen, emlékszem, a kies Lurdy-ház környékén körvonalazódott a holnapi nap ötlete. :)
Az fura lenne, ha a következő 50 évben eltűnne a fejben futás-nyirmogás kombó a sportpályafutásomból, de a topik őslakosai sem igen tudnák hova tenni a dolgot. :)
A pántom még újszerű. Azt tudom, hogy a Panasonic elemet javasolja Zerge, de felém ritkán kapni. Még nem szántam rá magamat, hogy postán rendeljek belőle nagyobb mennyiséget.
Nekem múltkor Zerge a boltjában azt javasolta, hogy Panasonic elemet vegyek a jeladóba, szerinte az a legjobb minőségű. Amikor nem elemmerültség és bőrszárazság miatt ilyet csinélt akkor a pánt volt tropa. A polar pántjában van egy átmenet a gumitappancs vastagságváltozásánál és ott repedk ki. Miután kicseréltem a textilt elmúlt a probléma.
Lehet, de azért gyanús az elem is, mert mostanában a futás elején voltak hibák rövid ideig ha kicsit szárazabb volt a bőröm, de a futás végén nem voltak ilyen hibák pedig tempósabban futottam több mint egy órát is és jobban is izzadtam.
Valami vírus lehet ez a pulzus mérés hiba. Az én órámat is megfertőzte :-)
A vékony vonal az R-R adatokból rajzolt görbe a vastag az óra által 2 másodpercenként eltárolt értékek görbéje. Elég bonyolult algoritmus alapján dolgozhat az óra, mert egyértelmű, hogy nem a "pillanatnyi" pulzust jelzi ki és tárolja 2 másodpercenként.
Minden esetre átöblítettem az övet de az elemet is cserélem, mert ahogy rámértem éppen 3V ami terhelés alatt már biztos nincs annyi.
Én viszem az ivózsákomat, de régebben folyó ügyeimet és az ivást is a sportusziban intéztem. Akkor is ott feküdtem a padon, amikor délben besötétedett. :)
Még egy apróságra felhívnám a figyelmet! nekem is gondot okozott az első időkben, mint a prosztata szokott (gyakori vizelési inger, éjszakai felkelések, stb...). amat topiktárs (amatőr II. ) már jó 10 éve megírta a tutit, én is onnan viszem tovább a gondolatot! A topikos nevek: pl. én= gurtnis. nem nagy g (G). Szóval bátran, mert ez nem sértés. Sokszor érzem, hogy mások is gondban vannak a kisbetűs nevekkel, de ott van 9:3, vele nincs ilyen gond! :D
gurtnis Sajnálom, ha ez szűrődött le benned. Komolyan veszem a szavaid, remélem, egy Velencei tókör alkalmából tudunk majd találkozni, futólag, a szó nemes értelmében. :)
Ez az igazi tragédia! Nyirmogi Hivatal sok-sok éve létezik, míg kedves futótárs topikolótárs erre nem hívja fel időben a figyelmet! Értem én a fejbenfutást, csak nem szeretem. Duzzogva bár, de nem megyek ki a szigetre! Oszt jónapot!
Ha még mindig fennáll a probléma, végrendelkezz, és írj nekem egy mailt. Van egy temetkezési vállalkozó ismerősöm, aki egyben ultrafutó is, átküldöm az elérhetőségét. ;-)
Ha ilyen a pulzusgörbém síkon, egyenletes tempónál, akkor az elemcsere, pántmosás vagy kezd megdölni a pánt? Esetleg lábon kihordtam pár infarktust futás közben? :-)
Amikor nem kapsz RI-t, akkor azért nem ad, mert úgyis hülyeség lenne. Hosszútávú trendet esetleg érdemes nézni, de másra nem igazán jó. Nekem pl. a mostani lihegős futásokra tök alacsony pontszámokat ad. Azt viszont magamtól is tudom, hogy ezen a tempón vagyok a legbénább. Volt, hogy abba a hibába estem, hogy az RI miatt lassabban futottam. Hosszú távon ez nem megoldás semmire. Ha jobb futó leszel, az index is javul, de az indexet trükközve is lehet emelni, csak ennek semmi értelme.
Még sosem volt futóórám, eleddig telefonnal méregettem mennyi az annyi, de az egy hete vett M430 most felbosszantott.
Hát ez nem számít nekem running indexet, ha megállítom a mérést, ha jól nézem. A doksija szerint kétszer enged pihenni - ha többször teszek így, akkor szevasz, nem veszi komolynak az edzést.
Namármost az utolsó edzéseimen úgy látom, hogy ha megáll az óra pl mert bemelegítés után levettem egy réteg ruhát, és mivel auto pause-n volt, ezért ezt több megállásnak érzékelte, buktam a running indexemet.. :(
Érdekes módon, hosszú távon az ivós lelassulásokat megbocsátotta, ott nem nyeked, de az auto pause nem running index barát...
Nem versz át, már eljátszottad a hiteledet a maraton előtti panaszáradattal - mindannyian tudjuk, hogy 5 óra altt lezavarod a szülinapi futást, plusz-mínusz egy-két frissítő tortaevés :)
Ajjaj, titeket olvasva olyan egyszerűnek tűnik a felkészülésem erre a szülinapi kocogásra. :) Az utóbbi 3 héten az ún. "fordított piramis" edzést követtem, azaz először heti 3, majd 2, ezen a mostani héten meg egy darab futásom volt. 34, 16 és 5 km a mennyiség. A maraton után meg volt egy 15 és 17 km-es hét, ezekre épült a fordított piramis. :) Amúgy holnap, remélem, dolgozik a Központi Nyirmogás Minősítő Hivatal, mert hát ilyen távot választani, az nem normális dolog, illetve egyenes út a rokkantsághoz. :) Miért is nem 30 évesen ünneplek így? Ja, mert akkor még nem is futottam.
Az RLRF edzéstervbe nem fogunk belealudni az unalomtól, az tuti. Épp az a lényege, hogy kevesebb edzés, ezáltal több idő regenerálódni, és ehhez mérten az edzések húzósak, mindegyik kihívást jelent, nem lehet belefásulni Max feladni, ha túl sokra tartotta magát az ember a keretértékek meghatározásánál. Az első heti edzésterv meg úgy van kitalálva, hogy ha azt nem bírod, akkor biztos lehetsz benne, hogy ez történt veled is.
Ma este csak ezért futottam meg az 1 hónap múlva esedékes tempó edzést (illetve annál egy kicsit többet), hogy biztos legyek benne: meg fogom tudni csinálni :)
Egyébként érdekes volt, mert egy szigetkört futottam, ahol az 1. negyedben azt gondoltam hogy nem fog menni a 2. fele. A 2. negyedben azt, hogy bele fogok tudni kezdeni, de nem fogom bírni végig, az utolsó negyedben meg már azon gondolkodtam, hogy ha lenne nálam víz, akkor futnék még egy fél szigethosszt... lassan melegszem be, na.
Az edző nélküli watt alapú edzéssel csak az a gond, hogy nem tudod precízebben meghatározni a watt alapú edzés zónáidat, mint ahogyan a pulzus alapúakat meghatározod teljesítmény diagnosztika nélkül....
Szóval vagy sikerül megfelelő zónákat belőni vagy nem.
Ráadásul ahogyan Oliék beszélgetésében elhangzott, ahány szerkezet annyi watt érték tartozik egy azonos teljesítményhez. Tehát az egyéni edzés zónák meghatározása a saját mérő eszközzel ugyan úgy szakembert igényel, mint a pulzus alapú edzés zóna meghatározása.
És ott van ebben az esetben is az edzés tervezés szakszerűségének kérdése. Mikor milyen watt értéken és mennyit kell edzeni, hogy az eredményes legyen és hosszú távú folyamatos fejlődést biztosítson.
De egy új játékszer mindig plusz motivációt ad :-)))
Nálam is így volt amikor megvettem a jelenlegi órámat...
hát nem tudom, engem ez nem győz meg, de ha ugyanúgy csak zónákat mutat majd az óra és szól, ha nem jóban futok, akkor nekem végül is tök mindegy melyik értékre futok. :) a lényege úgyis az, hogy szarunk a tempóra, így vagy úgy mért teljesítmény zónák alapján futunk, és ez a helyes út.
A watt annyival praktikusabb a pulzusnál, hogy gyorsabban reagál a terhelés változásra.
Az enyhébb emelkedőkön a pulzus még nem jelez, simán tartod a tempót, de a watt érték már emelkedik, és ha ez az aerob határon történik, akkor mire a pulzus jelzi a határ átlépését, már az izmaid a kelleténél jobban besavasodtak.
Én azt látom, hogy az eddigi munkáddal megteremtettél egy jó aerob alapot, októberre nagyon szépen lement az átlagpulzusod majdnem azonos átlagsebesség mellett. De ezt az utolsó diagnosztikai is megerősítette.
És még azt is látnom, hogy nem bírod a meleget, de ezt eddig is hangoztattad :-).
Szerintem az nem baj ha most intenzívebbeket futsz, de nem kell átesni a ló másik oldalára. A hosszú futásokon továbbra is lehet az alapokat karbantartani esetleg kicsit (5-10 ütés) magasabb pulzust megengedve mint eddig.
Én is bekeményítettem és letámadtam a hegyet. Már most a hónap felénél több szintet futottam mint a korábbi hónapok során bármikor. Fölfelé nyomom a piros zónáig a lejtőkön pedig pihenek, és a zöld mezőbe igyekszem visszaengedni. Ennek megfelelően az átlag pulzusom is elindult felfelé az edzéseken és gyakran van a sárga zónában, főleg az 1-1,5 óra közötti edzéseken.
hogy ne lenne arányos. ha síkon 150-es pulzussal kell futnod az adott edzést, akkor emelkedőn se menjen fölé. :) szerintem wattba átszámolni csak ugyanaz tökben. Scott Jurek is úgy fogalmazta meg vhol, hogy ugyanazt az intenzitást kell tartani a dombon, ő hozzátette, hogy tartani szokta lépésszámot is. légzésen szerintem nagyon jól lemérhető szintén ez.
nyáron magasabb pulzust fogsz tudni fenntartani, de még így is lassabb tempót mész, mint hidegben.
tehát mondjuk hidegben a versenyt végigfutod 170es átlagpulzussal és 5:00 átlaggal, melegben ugyan ez 172es pulzus 5:10es tempó
Hidegben nem bírnád a 172es pulzustartományt tartani végig, melegben meg az 5:00 tempót.
Éppen ez az egyik probléma a PK-val, és szerencsére a pulzusmérő nem old meg minden feladatot helyettünk :-)
Síkon gondolom nem annyira kell futó watt mérő, mert a tempó kb ugyan azt mutatja, lévén nem valódi teljesítményt mér. (kerékpáron valós teljesítmény mérés van, ott a szél és a technika miatt ennek síkon is lehet értelme)
á, mióta sötét van reggel, megint nem tudok igazán korán kelni. Volt, hogy lefeküdtem 10-kor, ötkor már kipattant a szemem, gondoltam, most kéne futni egyet, de inkább betakaróztam.
Jelenleg egyedül Velence miatt vagyok hajlandó 6 előtt kelni.
Szerintem sokra, főleg ha megtetszik, és akkor szívesen is csinálod.
Egyébként szerintem a legtöbb edzésterv túl egysíkúvá teszi az edzést, a változatosság szerintem motiváló is, meg hatékony is a mi szintünkön.
A profiknak, illetve bárkinek aki a végső határait feszegeti kell patikamérlegen kimért edzésterv.
Hobbi futáshoz legfeljebb akkor, ha ez ad motivációt, és/vagy segít a rendszeresség fenntartásában.
Labor szerintem szintén jó játék, ha valaki mint Te szereti, vagy nincs ideje az erdeményeit nézegetni, de szerintem kisérletezéssel egy mai sportóra logjából elég jól belőheted magadnak mi megy és mi nem. De ehhez is sokféleképpen kell futni
Szeretsz számolgatni, úgyhogy javaslom, számold ki a pulzus/sebesség hányadosod változását is.
Alább van az enyém. Én a rókaképlettel a szintet is beleveszem, de azért nem tökéletes a dolog, úgyhogy az alábbi ábrán csak a legkevésbé szintes futások adatai látszanak.
Ha gondolod, az Excel fájlt is átküldöm, csak az adatokat kell felvinned.
Egy évig tartottam magam konokul az alacsony pulzushoz. Itt látható, hogy mire mentem vele. Még nem kezdtem el az új tervet, csak szemezgetek belőle. Decemberre mindent tudni fogok, amikor elkezdem és március végén értékelek.
A pulzus sok minden eredménye: stressz, kiszáradás, kalória... Csak egy pontatlan mutató arra nézve, hogy mekkora terhelésnem teszed ki a futóizmaidet. Fejlődés szempontjából viszont a terhelés számít, csak az adott körülmények között bírd keringéssel. Szvsz
Ez a része tiszta, nekem az nem világos, hogy mondjuk leadsz X W-ot a lábadon 150-es pulzuson télen, majd nyáron azonos teljesítményhez mondjuk 170-es pulzus kell már. Ekkor viszont pont ellene mész az eddig fontosnak tartott megfelelő pulzuszónázásnak és túlpörgetheted magad. Vagy félreértettem a lábon leadott teljesítmény értelmezését?
Viszonylag egyszerű: a hűtés érdekében kitágulnak a felszín (bőr) alatti hajszálerek, így ott több vér kering, kevesebb jut máshova, így az izmokhoz is, azonos "keringési teljesítmény" esetén. Ezt magasabb pulzussal próbálja a szervezet kompenzálni, egész jó (bár nem 100%osan), és így a nagy melegben a keringési rendszered jobban terhelődik, továbbá a folyadék vesztés okoz még hosszabb távon teljesítmény problémát.
Ez így nekem nem kerek, de elfogadom. Maradok a megszokott dolgoknál, eddig sem futottam pulzusra, nem igazán fejlődtem tőle, most meg fejlődök és annak mérésére használjuk csak a pulzust.
Nem azt mondtam, hogy nem húzza fel, hanem azt, hogy ha azonos pulzuson futsz télen is és nyáron is, akkor nyáron nem fogsz sokat fejlődni a HR alapú toló edzéseiden.
Power alapon magasabb lesz a pulzusod valamennyivel, de cserébe az izmaidnak ugyanakkora terhelést adsz és ezáltal kb ugyanakkora mértékű fejlődést érsz el általa télen és nyáron egyaránt.
De a powerhez izommunka kell, az meg huzza a pulzust. Tenyleg nem ertem miert nem huzza fel a pulzust jobban melegben ugyanaz a teljesitmeny. No mindegy, en futok erzesre.
Ha nyáron pulzusra futsz (olyanra, mint télen), akkor lassul / leáll a fejlődésed épp az általad leírt hatás miatt, ami a HR sajátossága. Az izomzat fejlődéséhez nem HR kell, hanem leadott teljesítmény. Nálam ez a hatás az elmúlt 2 nyár adataiban jól nyomonkövethető.
Arra lettem volna kivancsi, hogy futsz mondjuk X W-tal (fingom sincs milyen ertekek lehetnek itt) es ez tok jo 15 fokban, de nyaron X watt siman azt eredmenyezheti, hogy elszall a pulzusod es cseszheted a watt alapu edzest.
A power állandó, mert a mozgásod alapján kalkulálódik, és nem az életfunkcióid alapján.
Egy tapasztalt futó a pulzus túlpörgését mérés nélkül is detektálni tudja, nem lehet probléma.
A power zónák meghatározása eleve kizárja, hogy extrém magas pulzusod legyen olyan zónában, ahol ez nem indokolt. Itt is van regen, könnyű, stb zóna, ahogy HR esetén.
Ez a power akkor állandó a hőmérséklet függvéyében? Csak mert az befolyásolja a pulzust és melegben meg túlpörgetheted a szíved amit nem mindenki szeretne. Vagy akkor egyszerre kell nézni a kettőt?
Ez a toló edzés arról szól (1. szerintem), hogy mekkora konstans terhelést adsz az izmaidnak meghatározott távon, ami effektíve power-t jelent. A pulzus is hasonló, de az nem stabil érték lesz, ezért adnak meg a könyvben is sebességet (síkon) és nem HR%-ot (2. szerintem).
Nesze neked képlet:
The Climbing Resistance
Pc = (i/100)mgv
Example:
i = 7.4%, m = 70 kg, v = 12.06 km/h, g = 9.81 m/s2
Pc = 7.4/100*70*9.81*12.06/3.6 = 170 watts
The power required to overcome the climbing resistance depends on the gradient (i, in %), the body weight (m, in kg) and the speed (v, in m/s), as shown above.
"Nincs edzőm, magamnak tervezem meg, hogy mikor és mennyit futok, de nagyon rugalmas vagyok a tervezésben, mert sokszor még aznap reggel is meggondolom magam."
Nekem az eddigi ismereieim alapján az jön le, hogy a teljesítmény és a pulzus erősen korellál.
Ami bonyolítja a képletet, az a következő:
A pulzus az a szíven leadott teljesítmény. A 'power' az a lábon leadott (sebesség+emelkedő+szél) teljesítmény.
A kettő között változó mértékű veszteség van: a hőmérséklet, a hidratáltság, a fáradtság, a betegség, a stressz és hasonlók miatt.
Ha mérem a pulzus és a teljesítményt is, akkor megkapom az aktuális veszteséget (ezt csinálom én is, amikor minden futásnál számolom a pulzus és a rókásított sebesség arányát), de mit kezdek vele?
Ismét belevágtál egy új módszerrel az alapozásba. Aztán a "fórumhíres" precizitásod hol maradt? :) Előbb kellett volna alaposan tájékozódnod a módszer alkalmazhatósági területéről! Szóval állj vissza a jól bevált megszokott pulzuskontrollos futásra, és higgy magadban! Én hiszem, hogy a hétvégén a dobogó tetejére állsz majd! A hit a kulcsa az egésznek! Üdvözlettel egy aggódó barátod! :)
Persze, már rég kimérték futópadon, hogy X% emelkedő mennyit lassít, és Y% lejtő mennyit hoz vissza. Linkeltem is már a cikket, de nem keresem elő. Viszont itt van az összefoglalója Fellrunnertől (ja, és a cikeket is linkeli):
"Tudtam, hogy a távot (24km) le tudom futni, a szintemelkedés meg akkor nem mondott semmit, így nem is féltem annyira tőle. A versenyt végül megnyertem, a sík részeken nagyon nyomtam, az emelkedőket pedig végig sétáltam.
A VERSENY UTÁN A MÁSODIK HELYEZETT LÁNY MEGKÉRDEZTE, HOGY MINDIG ÍGY FUTOK, HOGY ENNYI SÉTÁLOK KÖZBEN. EZ AKKOR ANNYIRA ROSSZUL ESETT, HOGY MEG IS ADTA A KELLŐ MOTIVÁCIÓT AHHOZ, HOGY MEGTANULJAK EMELKEDŐN FUTNI."
Pont ezért nem szeretném elkerülni a dombokat, meg szeretem is, mert nem olyan unalmas. A legjobban pedig a futókirándulásokat szeretem, azt pedig nem az Alföldön csinálom. :)
Azt szeretném megtudni, hogy ebben az RLRF módszerben (vagy általánosságban) van-e valami szabály, ami pl. Azt mondja, hogy X méter szintemelkedés a megcélzott átlagot Y másodperccel módosítja.
Tegnap a megcélzott 6:18-at 6:20-ra hoztam ki, ami határeset, de halálközeli élmény volt. Síkon pedig lazán ment volna. Az is igaz, hogy a sok pulzuskontrollos lassú futás miatt kerültem a dombokat, hogy ne kelljen még lassabban menntem.
Van egy könyvem, amiben ezt leírják, de szerintem nem akarod tudni. Ha mégis, akkor szólj!
Emelkedőm még a power alapú lehet erre alkalmas. Ehhez megméred, hogy adott tempón mekkora teljesítményt adsz le vízszintes terepen, emelkedőn is azt a watt értéket tartod folyamatosan. De az őseink által feltalált és igen nagyra tartott vízszintes a tuti megoldás :)
Nagyobb az eltérés már kis emelkedő esetén is mint gondoltam volna korábban. a teljesítmény alapú méréssel lett erről némi fogalmam...
Bal oldalt látható egy Saucony Nomad, 750 km-rel, jobb oldalt egy Ride, bő 1000 km-rel. A Saucony szerint mindkettő flexibilis (=nem stabil) cipő, és a Ride a flexibilisebb (és egyben a párnázottabb). Érzésre ez pont fordítva van, a Ride tűnik merevebbnek, stabilabbnak.
A Ride szépen, egyenesen áll, a Nomad bal fele is. A jobb fele viszont csúnyán dől befelé, és futás közben látszik is rajtam rendesen a pronálás. Na, emiatt kezdtem el a tornát.
A talpon viszont (bár nem a legjobb a képminőség) inkább a külső oldalon van kopás. A kép értelmezését nehezíti, hogy megfordítás közben a cipők a helyükön maradtak (avagy nem a párt fordítottam meg, hanem külön-külön a cipőket, ha így jobban érthető), ezért látszik a kopás a párok egymáshoz közelebbi felén.
Tegnap 1.5km bemelegítés után 8k volt 6:18-as tempóban, majd 1.5km levezetés.
Mivel otthon kellett futnom, lejtőre jött ki a bemelegítés és emelkedőre a gyors szakasz vége (meg a levezetés egy része). Az elejét jobban megtoltam, de így is elég kemény volt, hogy kijöjjön a végére a megcélzott átlagtempó (6:20 lett). Tényleg nem esett jól. Síkon simán ment volna.
Csempa, te olvastál valamit ezzel kapcsolatban a könyvben? Én csak valami olyan részt találtam, ami azt taglalja, hogy a tengerszint feletti magasság hogy befolyásolja a megadott átlagtempót, de ennyire ezért nem volt nagy a szint. :)
Azt a két panelházat viszont, amit megmásztam, nem kívántam igazán. Rendesen hányingerem lett a végére.
Légy szíves, homályosítsatok fel, hogy a Polar által generált edzésterv, hogy is működik.
Amin nagyon nem világos, hogy nem adhatok meg tervezett célidőt, csak dátumot, meg távot.
Ha pl. beállítom, hogy 3 hónap múlva szeretnék futni 10Km-t (amit jelenleg is 2x-3x futok hetente) , nem tudom megadni, hogy mennyi lenne a célidő.
Jelenleg mondjuk 55-60 perc alatt futok le 10Km-t, és ezt szeretném mondjuk 45 perce levinni.
Így ha a generált edzésterv alapján futok, akkor nekem úgy tűnik, hogy inkább csak maszatolás lesz 3 hónapig, és nem fejlődés.
Ugye csak azt mondja egy edzésről , hogy x ideig y pulzus.
Valószínű én vagyok nagyon amatőr (ez az amatőr NEM tévesztendő össze Amatőr sporttársunkkal :) ), de akkor ezt az edzéstervet , hogyan is kellene értelmezni ?
9:3 Köszi a drukkolást! De jaj, amit mondasz, elgondolkoztat. :) Felkészületlenül futott hosszú táv, ejj már... :) És hát egy hónapja volt egy -sequelguru új orvosa által- tiltott maraton is, uhh.
Hát, ezen a héten még mindig nem futottam, elég lesz szombaton. :)
Szerény véleményem szerint nem a maraton terheli le túlságosan a szervezetet, hanem a felkészületlenül lefutott túlságosan nagy táv. Ettől persze még az is igaz, hogy ha az egészségmegőrzés és a jó kondi megszerzése a fő cél a futással, ahhoz nincs szükség maratoni távokra.
Amikor egyszer, két éve futópadoztam próbából, nekem is nagyon kevés volt a levegő, brutálnak értem meg. Amikor a videót csináltam, ráhúztam egy 20 percet csak úgy futni (ha már ott vagyok), az nem volt vészes. Bár 2 óráig nem bírnám ki az tuti. Viszont 1 órát ott lehetne jól dombfutni, az igaz...
Én lejtőn egyébnként mindig nagyon lassú vagyok - egyszerűen félek hogy elesek.. :) terepen csak hüledezek ahogy a fiatalság legangol a hegyoldalban, valami észvesztő tempóban - én csak remélem egyszer nem törik nagyon magukat össze....
Gondolom,ha szabadban futsz ,akkor a dombfutás velejárója a lejtő.Persze,ha futópad az más.Annak a fiziológiai hatását nem ismerem .Csináltam 4 hónapig kényszerből .Olyan volt mint egy mókus-kerék.A fél óra is óráknak tűnt.Semmit nem haladni,és ezt kibírni..Művészet. Nem beszélve a levegőről.Ez persze csak az én meglátásom.
Hát, köszönöm a sok hozzászólást. A bátorítóakat, és a tanácsadóakat is. Youtube csatornám bevételéből immár busásan megélek, csá gyíkok, én leléptem...
:)
Komolyra fordítva - a gyógytornában van valami. Mondok egy sztorit.
A futást igazából korábban kezdtem (2-3 éve, módjával), de betegség miatt ki kellett hagynom a 2016-os évet - úgy ahogy volt. Nem izületi, de a doki megtiltotta az emelkedett pulzust. Ez most mindegy is, tényleg nincs jelentősége.
Abban az egy évben visszajött a derékfájásom, de eléggé... Futás előtt félévente be-bedurrant a derekam, kenegetésre, "labdán ücsörgésre" elmúlt. Ja, irodai munkát végzek...
Amióta futottam, ezt mintha elfújták volna - és sosem volt fájdalmam futás közben/után (max izomláz, vagy a szalagok "izomláza" futás után, de az más). Amikor kényszerűen abbahagytam a futást, újult erővel támadt a derékfájásom, szinte mozdulni sem tudtam. Gyógytornásznál kötöttem ki, ahol két dolog derült ki:
1. Nem a gerincem fáj, hanem valami ideg feszül, és az fáj -> erre kiváló torna a futás (!), mert az pont ezt az ideget nyújtogatja (nem én mondom, hanem a gyógytesis)
2. A törzsizomzatom gyenge mint a hetes sör habja. A gyakorlatokat (pedig alap-gyakorlatok voltak!) egyáltalán nem tudtam csinálni, olyan nyögéseket produkáltam a 30 perces szeánsz alatt, hogy égő volt, nehogy hírbe hozzam a tornász nénit...
A tornának vége lett, s egy életem egy halálom, újra kezdtem a futást egy éve. Inkább lecseréltem a dokimat, a mostani már csak a maratont tiltja (mint ami nagyon igénybe veszi a szervezetet) - a félmaratonról mélyen kussolok előtte... S mivel a futástól elmúlt a derékfájdalmam ismét, nem foglalkoztam a gyógytornával. Pedig van valami abban amit itt lent is megkaptam Levus55-től, hogy a vázizomzatom, szalagjaim gyengék mint a fene, jó lenne fejleszteni. Tájfutással is próbálkozok, ott gyönyörűen kijött az elején hogy a bokaszalagjaim gyengék - mondjuk így szezon végére már egész tűrhetőnek mondanám, de a szezon elején az első erdőn átvágásból fél lábon ugrálva vonszoltam ki magam, és utána is csak nagyon óvatosan lehetett virgonckodni vele.
Szóval látszik, hogy amit használok az fejlődik - amit nem, az nem. És köszönöm a "népszerűtlen" hozzászólást, elgondolkodtatott. Asszem folytatom a gyógytornás gyakorlatokat, meg egy kis futóiskola. Szerencsére futástól magától még sosem fájt semmim, maximum a távolsági rekordoknál a térdszalagjaimat érzem másnap, de mozgásra elmúlik, és harmadjára ugyanaz a táv már meg sem kottyan (ez gondolom OK)
9:3 véleményét osztom 100% ban. Azzal egészíteném ki,hogy ne fuss lejtőt/dombot soha.Én sem futok soha,és ennek ellenére tudom azt az időt hozni amit az adott távon az edzésprogram kalkulál ,úgy ,hogy a tervben jócskán van dombfutás.
Te mennyit futsz majd?Pénteken dolgozom legalább 12 órát és 23 óra körül érek haza. Ezért lehet,hogy nem futok 8 kört,hanem 1/26 körrel kevesebbet ami csak 42195 méter lesz.
Végighallgattam, sok újat nem mondott, de megérte.
Szerintük is a power alapú edzés (és versenyzés) kifejezetten hasznos, többletet ad a HR alapúhoz képest, azzal együtt használva viszont egy még teljesebb képest ad (ha van mögötte szakértelem, ugye). Komálják :)
Serdülőként a "papírtalpú" kínai tornacipő mellett az 1 cm vastag gumi talpú Botas volt a csúcs cipő, később annak a hazai változata a Tisza cipő.. Mindben jól elfutkároztunk. Igaz nem voltam 85+ súlycsoportban és még jó volt a térdem. (Nem azok tették tönkre a térdeimet, hanem a nem megfelelő futó technika a hosszú meredek lejtőkön)
Az én véleményem, hogy a futó sérüléseket a rossz technika és/vagy a túlterhelés okozzák. A helyes technika csökkentheti a túlterhelés hatását, de a helytelen technika túlterhelés nélkül is sérüléshez vezet és gyorsítja a túlterhelés káros hatását.
Az izmokra és az ízületekre is igaz, hogy amit nem használsz azt elveszíted (erőt, mobilitást). Helyes használattal az izmok, inak, szalagok és az ízületek is erősíthetők. Egy törött végtag gipszelése is (6 hét) látványos izom- tömegvesztést és rövidülést tud okozni, hát még több tíz év. A lábunkat szinte születésünk óta cipőben (egyfajta mankó) használjuk csak. Ebből következően már a lábfejben is egy rakás izom, ín, szalag, ízület nincs rendesen megerősödve, és igaz ez feljebb is (térd, csípő, gerinc). A háztól az autóig, TV-től a konyháig sétákra élethosszig elég lehet még így is, de ha elkezdesz futni vagy bútort cipelni akkor jön a sérülés a túlterhelés miatt.
Szerintem fontos hogy helyesen mozogj. A tanfolyam jó dolog, de magad is nekikezdhetsz. Érdemes esetleg a könyvet elolvasni, próbálgatni (Chi Futás). Szerintem mindenképpen érdemes gyógytorna gyakorlatokkal felerősíteni a lábat (lábfej, boka), gerincet (törzsizomzat). Szinte minden boka gyógytorna gyakorlat segíteni fog, de egy (sportos) gyógytornász biztosan össze tud állítani egy korrekt rád szabott gyakorlatsort. A helyes tartás is nagyon fontos a talajfogás mellett. Nem mindegy, hogy a bokád, térded vagy a gerinced (gerincsérv) fog először bejelezni. Szerintem minél lejjebbről jön a fájdalom (jelzés) annál könnyebben korrigálható a probléma.
A helyes futástechnikáról akkor kaphatsz igen határozott és prompt visszajelzést videó nélkül is ha mezítláb futsz kemény talajon. Ezzel is óvatosan, mert a megszokott mankó (cipő) nélkül ez még nagyobb terhelést jelent ha nincs felerősítve/felkészítve a láb-térd-csípő-gerinc.
ha rám hallgatsz (mondjuk ez az egyik legrosszabb, amit tehetsz :)), hagyod a fenébe. Ha fizikai problémát nem okoz (nem vagy gyakran sérült, nem gáncsolod el magad menet közben), akkor csak felesleges vesződség ezzel foglalkozni, ami csak elrontja a futás örömét.
Nézegess Zatopek vagy Michael Johnson-videókat, az megnyugtat :)
Ebben meg van egy okosság, hogy sokféle talajfogás van, és az a probléma, ha a nem megfelelőt alkalmazod az adott szituációban, szóval lehet ezt bonyolítani. Elég sokat dumál de van benne okosság.
Ha mezitláb, vagy valódi sarok nélküli cipőben futsz, akkor mindjárt érzed ha sarkad odacsapod :-)
Egyébként az előredőlés mikéntje az egyik kulcs, ha felsőtest dől előre akkor a csípőd elé kerül a súlypontod, és oda fogsz lépni, ami ugye sarokra érkezést jelent, plusz a légzésedre sincs jó hatással.
ha bokából dőlsz előre, akkor jó irányba kerülsz.
Csinálj oldalról egész alakos videót is!
Nézd meg segít-e ha a csípődet próbálod előre tolni, (billenteni, feszesen tartani, ezt mindenki másképp fogalmazza meg)
Én úgy tapasztaltam, hogy az idő múlásával (némi odafigyeléssel) javul a futóstílus. (Én is igyekszem figyelni az előredőlésre és a külső talpél-középtalpas talajfogásra).
Túlpronálást meg naggyon nem bírok felfedezni - magamról viszont én is tudnék csúnyákat mutatni.
Egyszer nekem is csinálhatnál egy ilyen videót, komolyan elmegyek! :) Hát ez bizony nem sarokra érkezés. Talán picit lehetne külső talpélre érkezést gyakorolni, ezt még Spenót is szokta. Amúgy meg nem értek az egészhez semmit, de jó volt hozzászólni.
Léphetnél kevesebbet előre (a súlypontod elé), de nem vészes így sem. Úgy érdemes tudatosan alakítani a formát, hogy közepes tempóban futsz 10 percet, és figyelsz a mozdulataidra minden egyes lépésnél, próbálgatod: dőlj kissé előrébb és próbálj kisebbeket lépni, rövidebb ideig a talajon tartani a lábad. Abból is tudható ilyenkor, hogy jól csinálod, hogy gyorsulsz. Sem a túl lassú, sem a túl nagy erőfeszítést igénylő futás nem igazán alkalmas a forma tudatos alakítására. A másik lehetőség még, hogy növeled a lépésszámot, az is e felé terel, de ehhez először számold meg a jelenlegit, aztán ha kevés, akkor lehet fokozatosan növelni.
nem olyan vészes ez, pont látszik, hogy becsapódás előtt nem konkrétan sarkad ér le, hanem előtte. talán több dőléssel még előrébb érkeznél, de ez már most elég jó.
javítani lehet futósikolával, gyakorlással, tudatossággal, ha sok pénzed van tanfolyammal. de ha amúgy nem fáj semmid nem kell drasztikusan változtatni, cska szép apránként.
sequelguru Eggyel növeltem a nézettségedet itt és ott. :) Szerintem a futópad eleve nem ugyanaz, mint a talaj, lábtartás, talajfogás szempontjából sem, illetve túlmisztifikálják ezt a futóstílus dolgot icipicit.
Az embernek a naturális, ösztönös, saját magára jellemző futómozgása alapból nem lehet annyira tragikus, hogy hirtelen mindenképp át kellene programozni. Persze, ha nagyon extrém és káros terhelést jelent a futóstílus, akkor egyrészt úgyis hamar jelez a test, sérülés formájában, másrészt inkább a túlerőltetést, edzettségi állapothoz képesti túlvállalást érzem veszélynek, semmint az enyhe sarokra érkezést.
Akkor mára be is fejezem a "bort iszik, vizet prédikál" gyakorlatomat! Előre a szigeti 50-esért! :)
Üdv sequelguru! Éljenek a korai 40-es férfiemberek! :) És az amatőr futók, ugyebár. Bár, mi az a futás?! :) Ezen a héten eddig tartom magam az elmúlt hét rendszerességéhez, amikor is pénteken volt meg az első futásom. Végül is rá kell pihenni a nagy célra.
Én voltam chi futás tanfolyamon. Ott az oktatás mellett van videóelemzés és egyéni tanácsadás. Voltam ismélő órán is. Tökéletes nekem sose lesz a futóstílusom, de legalább a térdemet nem nyírom ki.
Ha már tudomány - a minap gondoltam egyet, elég vacak idő is volt, bementem egy edzőterembe, mondom jól levideózom hogyan is futok. Itthon már jó ideje osztottam az eszet, hogy nem sarokra érkezünk, stb.
Felvettem magam futás közben oldalról, hátulról. Amikor megnéztem az eredményt, majdnem besírtam... :(
Hát, ahogy én látom, van ebben minden - pedig futás közben semmit nem vettem ebből észre.
-Sarokra érkezek (meg voltam győződve hogy talpközépre)
-Csámpás futás (főleg jobb láb)
-Tán még befelé dőlő boka is (amit különösen furcsállok, mert egy éve amikor cipőt vettem, a Spuri futóboltban csináltak _statikus_ elemzést, és aszerint neutrális vagyok)
-Hogy a viccesen alacsony sarokemelést ne is említsem....
Vígasztaljatok már meg, hogy nektek is ilyen, vagy még rosszabb, mert kiugrok az ablakon.. :(
Hogy lehet ezeken javítani? MErt azt is kipróbáltam, hogy tudatosan korrigálni nem igazán tudom (videó nem hazudik, azok a próbák sem sokkal jobbak az "ösztönös" mozgásomnál)
"Ha otthon marad a zsebkendő, a kesztyű kiválóan helyettesíti."
Én mivel főleg erdőben futok, az "orosz módszert" preferálom.
Életem első próbálkozása elég viccesre sikeredett: Futás közben gondoltam elvégezni, de mivel minden másodperc számít :) nem lassítottam, így szépen hassal le is vettem a repülő csomagot. És hogy fokozzam dolgot, ahelyett hogy hagytam volna úgy ahogy van, elkezdtem letörölni. A futás végére sikerült lángos méretűre szétkenni, jól bele is száradt a ruhába. Szép látvány voltam :)
Én is múlt héten vettem ugyanezt az órát :) (Polar M430) Nekem is nagyon tetszik, bár a pulzusméréstől tartottam egy kicsit (ezért vettem webáruházban, hogy 14 napig visszavihessem ha nem jönne be).De gyönyörűen működik.
A recovery ábrám nekem is hasonlóan néz ki, mert nagyon nem passzolnak rám a default pulzustartományok - de ma futottam egy "laktátmérést" (=melyik maximális tempót bírom 30 percig, az alapján kb-ra belőni a zónáimat (HR Max 189, 4-es zóna alja pedig a mai alapján 169)), és be is állítgattam ennek megfelelően a flow-ban - kiváncsi leszek a holnaputáni futásomra, előre félek hogy legagyizza majd az óra.. :)
Nem tudom mi itt a szokás, de gyorsan be is mutatkoznék - korai 40-es férfiember vagyok, amatőr futó kb 1 éve. Célom, hogy 80 évesen ha magam alá is fogok vizelni, azért fel tudjam takarítani, ne a családomnak kelljen ezt megtennie... S mivel eddig sokat nem sportoltam, itt az ideje, különben fetrenghetek majd benne.. :)
A futásban találtam meg az örömöt - bár a teljesítményem nem éppen acélos. Most készülök az első félmaratonomra december elején, amit előreláthatólag séta nélkül, 2:20 körül fogok abszolválni. (ehhez vettem az órát). Ha mondjuk hozzáveszem hogy amikor elkezdtem futni, az 500m-es táv (méter, nem mérföld!) komoly mérföldkőnek számított... :)
Csatlakozhatok díszes társaságotokhoz itt a fórumon?
A tegnap esti futásnak három fontos tanulsága volt:
1.
Ha otthon marad a zsebkendő, a kesztyű kiválóan helyettesíti.
2.
Érdekes dolog a psziché. Az októberi versenyen lazán ment a 160-170-es pulzus, mert vitt a tömeg. Egyedül meg végig figyelnem kell, hogy ne essen 150-155 alá.
3.
Az volt a terv, hogy a környék legszintesebb (de aszfaltos) terepén futok 150-160-as pulzuson. Ez nagyjából sikerült is (10,6 km és 270 m szint 5:50-es átlagtempó és 155-ös átlagpulzus mellett), de a lefelék nem mennek eléggé. Normális minőségű aszfalton futhatok, a 4:20-5:00 körüli tempót elérem, de a pulzus lemegy 140-150 közé - lásd az ábrán a zömmel piros színű csík lilás-kékes részeit, amik mindig lejtőkön és azután (lásd a szürke hátteret) jelentkeznek. Ennyi talán még a grafikonfóbiás kollégáknak is elviselhető...
És akkor olyan "apróságokkal" még nem is foglalkoztunk, hogy egy dolog a felhasznált kalória/energia, egy másik dolog az ételben benne lévő kalória, és egy harmadik az, hogy annak hány százaléka szívódik fel...
Hát nem tudom szerintem a nyújtás fontosabb és hatásosabb, a hengernek nagy a hypeja, pár napja olvastam egy amerikai írást, hogy valójában lófaxt sem ér, gondolom ez is túlzás, mintahogy az is, hogy mennyire segít.
Auchanban van 3 ezerért olyan, ami látszólag és tapogatásra is ugyanolyan, mint a decathlonos 6 ezerért. Mondjuk én még ezt sem vettem meg, mert tuti, hogy lusta lennék használni.
Ezexerint nagyjából bejött a 430. A kijelzője tényleg jól látható, de pl. az m200-as azt is tudja, hogy amikor az orrom elé emelem, akkor világít (asszonyé, de az én orrommal is működik). Állítólag lesz majd egy frissítés és akkor a 430 is tudja majd. Nekem az óraszíj szintén akad, de ritkán veszem le és inkább legyen az a bajom, hogy nehéz le/felvenni, minthogy elhagyjam. A HR maxot miért korrigálná??? Az mérési hiba is lehet. Ha te reálisnak tartod az értéket, akkor írd át. A különböző futás profilok azért vannak, hogy külön képernyőket, pulzust állíthass be, ha akarsz, vagy a statisztikákban kiszűrd, amit el akarsz különíteni, mondjuk a RunningIndex miatt. Recovery egy érdekesség. Ha mindent jól beállítottál, akkor annyiban segíthet, hogy mikor érdemes egy megterhelő edzés után a következőt csinálni, de edzésprogramot nem építenék rá.
Én ezt a múltkor megkérdeztem egy helyen. Volt a baromi drága, márkás cucc és volt a Decathlonos. Megkérdeztem hogy melyik a jobb. Azt mondta a gyógytornász hogy tökmindegy, mindkettő jó.
A Polar szerint "Your training background is used in calculating your energy expenditure."
Szóval nem sokra mész vele: a kalóriaszámítás hírhedten pontatlan adatát* teszi leheletnyivel kevésbé pontatlanná. Avagy: ha edzettebb vagy, hatékonyabb vagy és valamivel kevesebb kalóriát fogyasztasz ugyanazon a távon/pulzuson mint egy edzetlen.
*Múlt héten vesézgettük itt a különböző futóórák GPS-ének pontosságát. A kalóriaszámításban 1-2 nagyságrenddel nagyobb eltérés van az órák között.
Nézegettem ezeket a masszázs hengereket. Én még sose használtam ilyet, de itt többen állítottátok, hogy milyen jó, úgyhogy gondolkozok egy beszerzésén, de látok pár ezer forintostól több tízezer forintosig mindenfélét. Mi a különbség ezek között azon kívül, hogy az egyik kisebb, a másik nagyobb és minden gyártó szerint az ő mintázata a tuti jó? Mennyivel tudd többet a sokkal drágább, mint az olcsó, megmasszírozza a hátam amíg tévét nézek?
Ja, és a "recovery status" addig kutyafülét sem ér míg a pulzuszónáidat fel nem viszed kb pontosan... (Nekem amit kalkulál max pulzus alapján, az elég távol van a valóságtól)
- Van olyan beállítás hogy edzési háttér. Ez mit befolyásol, mire kell neki, hol használja ezt fel ?
Fogalmam sincs...
- A sport profilokban van sima running, Trail running, ezek miben különböznek? Én most sima running profilt használok, pedig főleg terepen futok. Van ennek valami jelentősége ?
Semmiben. Igazából csak a profilbeállításokban lehet különbség (pl. a trail runningnál van értelme nagyobbra vennia pontosságot, mint sima futásnál. Vagy másokat iratsz ki a képernyőre)
- A recovery statust, hogy kell értelmezni? Melyik szintre kel hogy vissza menjen a görbe, hogy újra futhassak? (pénteken futottam, és szerinte kedden leszek újra balanced zónában. Akkor ma ne menjek este futni?
Hivatalosan maradjon a "Balanced"-ben. Ha abban van (és nem fogsz nagyon kilógni edzés után sem felfele), netán alatta van, mehetsz. De azért ezt ne vedd szentírásnak, ez csak egy kütyü, te érzed igazán...
Tegnap voltam egy 16 km-es terepfutó versenyen. Gyorsító edzéseim vannak erős izomlázzal, így talán nem volt ideális ez a táv és a terep, de muszáj volt felvenni a harcot a megszokott korcsoportos vetélytársaimmal. Egy kivételével mind elvert, nem is ez a lényeg, :) hanem az ahogyan nekem alakult a futás. Ha beilleszteném a gyorsító időszak edzéseibe, akkor ez egy 16 km-es tejsav küszöb edzés volt. Sikerült hamar felvinni egy gyors kezdéssel, majd a komoly szintek ellenére is egyenletesen tartottam pár ütéssel a vélt küszöbérték alatt. Tehát ezt nézve akár még jól is sikerült az egész. Idén a hosszúak miatt, a terep és az erősítés kimaradt, meg pár kiló is feljött így az emelkedőket elég nehezen viseltem.
Kíváncsi voltam, hogy 2 óra alatt, 145 (~73%) körüli pulzuson, frissítés nélkül fellép-e nálam a cardiac drift, vagy sem. Röviden: nem. Akit bővebben is érdekel, olvasson tovább.
Az időjárás optimális volt: 8°C körüli hőmérséklet, viszonylag nagy páratartalom, szélcsend. Beállítottam az órát a 140-150-es pulzustartományra, és elindultam a környék legkevésbé szintes (21 km-en 164 m, elég egyenletesen elosztva) útján. Érzésre 16 km-ig ment jól a futás, onnantól valahogy keményebbnek éreztem a földet és döcögősebbnek a mozgásomat.
Számszerűsíteni úgy próbáltam a dolgot, hogy a kilométerenkénti split adatokból kiszámítottam a pulzus/sebesség hányadost lásd a grafikont (a fekete vonal 3 pont mozgóátlaga). Nekem ebből az jön le, hogy kb. 9-10 km alatt melegedett be a rendszer, onnantól stabilak a mutatók. Az össztáv végül 21,11 km lett, az idő 2:03:18, az átlagpulzus 147.
További tapasztalat (nem először jártam így), hogy egyelőre 15-16 km az a táv, amit úgy le tudok futni, hogy meg sem érzem. Úgyhogy a feladat adott: kellenek 20 km körüli futások is, először 140-150-es pulzuson, aztán 150-160 között.
Hétvégén az Alföldön futottam egy sík úton. A többször felmerült M400 gps pontosságot egész jól sikerült mkérni a km szelvénytáblák alapján. KB 6 km-en keresztül figyeltem a mért távolságot elhaladva a táblák mellett és az első két km pontos volt, 10m az órám felbontása, a 3 km-nél 20 m tolódás volt, egy meredekebb kanyar külső oldalán futottam, a szelvényezést pályatengelyben mérik, és ezután a maradék km-ek szintén pontosak voltak. Valsószínűsíthetően körpályán azért nagyobb a pontatlanság a sok ív miatt, de egy "toronyiránt" pályán kiválónak tartom.
Jó néhány hete én érdeklődtem tőletek, hogy milyen órát ajánlanátok.
A két legfőbb szempont volt a választásnál:
- Ne keljen hozzá számítógép (futásból hazaérve ne keljen számítógép hozzá, hanem BT-n szinkronozzon le mindent)
- optikai pulzusmérés (Mivel eléggé szőrös vagyok, a mellkaspánt sokszor nem mért, csak ha már izzadtam rendesen)
Végül POLAR M430 mellet döntöttem.
Eddigi tapasztalataim (kb.10-15 alkalom alapján) :
- optikai pulzusmérés tökéletesen működik, sosem volt olyan hogy kimaradt volna vagy nem jól mért.
Kicsit lassabban reagál, de nekem úgy tűnik, hogy néhány másodpercet átlagol, és ebből adódik ez.
Az én szintemen ez tökéletes.
- Sajnos a másik fő szemponttal van egy kis gondon: Az óra a család, kollégák, barátok összes telefonjával csatlakozik, kivéve az enyémmel!!!! Bakker...
Samsung Galaxy J3(2016). Aztán a Google-el megtaláltam, hogy ez a telefon Garmin, Fitbit termékekkel sem akar kapcsolódni....
Most úgy oldottam meg a problémát, hogy egy lepukkant bluetooth-os tablet fixen van telepítve a cipős polcra állandó töltővel.
- A GPS-e nagyon érzékeny, már az előszobában (csukott ajtó mellet) stabilan veszi a jelet.
Kipróbáltam, hogy az úttest egyik majd a másik oldalán futottam felváltva, és a visszanézet track-en gyönyörűen látszódik.
- A kijelzője nagyon jól látható. Minden szögből, sötétedéskor is háttérfény nélkül
- Viszont vagy én vagyok nagyon béna, de nekem az óra felvétele komoly gondot okoz:
A szíjon található kis gumi gyűrű (ami alá lehet betolni a csatból kilógó szíj végét) soha sincs jó helyen, Ha meghúzom az óraszíjat, akkor gyakorlatilag lehetetlen arrébb tolni, mivel van rajta egy kiálló rész ami megakad a szíjba. Ha meg meglazítom azonnal elcsúszik a tövéig. Úgy kell felvenni, hogy már eleve jó helyen kell hogy legyen.
- A rezgő jelzés nekem nagyon tetszik. Ránézés nélkül tudom, hogy hány km-nél tartok. (úgy van beállítva, hogy km-enként jelezzen)
- Ami még nagyon tetszik: futópadon lenyomtam egy 91xx m-es programot, és az óra a karom mozgása alapján (GPS nélkül) kiírta, hogy 9100m volt a táv.
A sebességeket is tök jól rögzítette.
- Azt észrevettem, hogy ha futok fel egy viszonylag nagy dombra és a sebességem nagyon visszaesik (mivel lekvár vagyok..) akkor néha nem tudja meghatározni a CADENCE-t. Valószínű ez abból adódik, hogy alacsonyabb sebességnél szétesik a ritmusos karmozgás.
- Futópadon meghajtottam magam (HR maxot próbáltam meghatározni), és hiába mért magasabbat mint ami be van állítva HR max, nem korrigálta automatikusan.
Viszont az óra végig sértett: Tudd mérni valami fittségi tesztet, és azt mondta rám, hogy : ÁTLAG ALATTI (azóta nem beszélünk egymással...) :)
Lenne viszont néhány kérdésem POLAR Flow tudorokhoz:
- Van olyan beállítás hogy edzési háttér. Ez mit befolyásol, mire kell neki, hol használja ezt fel ?
- A sport profilokban van sima running, Trail running, ezek miben különböznek? Én most sima running profilt használok, pedig főleg terepen futok. Van ennek valami jelentősége ?
- A recovery statust, hogy kell értelmezni? Melyik szintre kel hogy vissza menjen a görbe, hogy újra futhassak? (pénteken futottam, és szerinte kedden leszek újra balanced zónában. Akkor ma ne menjek este futni?
Semmi gond, egyet is ertek veled. Nem feltetlenul (es foleg nem mindekinek) faj a GPS esetleg pontatlansaga. Nalam sajnos van ez a becsipodes, probalok egyutt elni vele. :)
A tartossaggal kapcsolatban is igazad lehet, a mult heten nezegettem nehany hasznalt V800-ast (amikor meg az volt a strategia). Volt kozottuk nehany darab, ami hasonlo esztetikai problemaval (lejott a ragaszto az uveg alatt a sarkokban) kuzdott mint az enyem. :(
Kezdő tervet generáltattam az appal szerényen. Ha nem kezdő, akkor így már 6:27 a megcélzott tempó és az első hetekre sem a megalázó 13km-es hosszú futást generál, hanem min. félmaratont.
A negyedik edzéshét pedig már 32km, nem lassan. Ez már kihívás.
Érdekes, hogy a táv már nem nő innen, csak a tempó. Az is furcsa, hogy a résztávosok kb. változatlanok a kezdő tervhez képest.
Vegeztem egy kis szamitast. 42,4 km a 8 kor ha igaz ,hogy pont 5,3 km 1 kör. 1 kört 28:59:99999999999977 mp alatt kell megtennem ,hogy 3:51:99999999999818 perc alatt fussam le a 42,4 km-t.A tempó tehát 5:28:301886792452 kell hogy legyen.Sajnos a pulzusmerőm nem ennyire pontos.Remélem ez nem okoz problémát.
Én is pont 1:11:07 mp-t futottam ma.Azzal kulonbseggel hogy 13,228 km-t.145 pulzussal 5:22 tempo.Azt hiszem ezzel a tempoval kezdem az ekso 26 km- t utana engedem lerontani 5:30 korulire .Nem hiszek a lassú futasban ami nálam 5:40 tempó felett van.Csak akkor futok igy amikor az edzés után levezetes keppen hazakocogok.Azt terveztem szombatra hogy minden korom legalább 29 percen belul legyen.Akkor 3:50 belüli lesz a maratonom .Ugye milyen egyszerű?
nem lettem okosabb a mai futástól. A terv az volt, hogy 5 perces km-ekkel futok 3 szigetkört, s ha összejön, azt jó jelnek veszem a félmaratonra, ahol legalább 5:06-os tempót kell mennem.
Az előjelek nem voltak jók, tegnap egész nap könyveket és polcokat pakoltam, rohadtul elfáradtam, ráadásul csak 5 órát aludtam, azt is szarul.
Ezek után kimentem futni, de az órámat otthon hagytam. Arra gondoltam, nem is baj, így érzésre futok majd olyan tempót, amit úgy érzem, bírni fogok. A telefont elindítottam, zsebre vágtam, és csak a végén néztem meg. Mint kiderült, 5:05-ös km-eket mentem. Az első fél kör után meg akartam állni, olyan szarul esett, de aztán végignyomtam: nem kapkodtam a levegőt, valószínűleg bírtam volna még a tempót, de nem éreztem komfortosan magam.
Talán ha van órám, és 500 m-enként ellenőrizni tudom a tempót, akkor összejöttek volna az 5 perces ezrek. Vagy ha kialudtam volna magam.
Fene tudja. Mindenesetre bizakodóbb lennék, ha sikerült volna.
Én sokszor csak az R-R pulzus értékeken látom, hogy nem hibátlan a mérés.
Még nem jöttem rá, hogy pontosan mitől függ mikor mozdul meg a lejtőkön.
Volt régi textil övem abban a fém szálak elhasználódása is okozhatott problémát, de a jelenlegi műanyag érintkezősnél csak a megcsúszás lehet a gond. Mostanában az enyém is több hibát regisztrál, pedig hosszú ujjas vékony felsőnek egy teljesen testre feszülő technikai anyagú aláöltözőt használok, az nem igazán mozog rajtam akkor sem ha teljesen átizzadom.
Lehet az elem állapota is közrejátszik, és amikor már nem a maximumot tudja esetleg gyakrabban hibázik.
Ez a variáció közel állhat az igazsághoz. sajnos nagyon fázós vagyok, ilyenkor már előkerül a hosszú ujjú felsőm, amely nem igazán szárad. Jól bele tudok izzadni. A lejtőn, illetve síkon szép tempóval kocogás alkalmával pillantva a kijelzőre észleltem az irreális értékeket. Elég szépen érzem a pulzusos a légzésem alapján, így néha a 130 helyetti 140 is ilyen okból lehetséges. Nem örülök ennek. Köszönöm, hogy felnyitottad a szememet.
Szolgálati közlemény: Spenót! Baján voltam, vettem másfélnapos könyvet (dedikálva), így a felajánlásodat köszönettel elutasítom!
Jó lenne, ha egyszer én is ratalálnék egy helyes kis edzéstervre! :)
Az 50-es menükínálatát, svédasztalát is meg kellene tervezni, kell majd az energia.
Tegnap futottam egy próbaszerű 10 km-t, nagyon kellemes tempóval, egy rövid ivásmegállással. 1 óra 11 perc lett, ami megszorozva öttel... Háát, rengeteg. És akkor még ebben nem is ettem, nem is fáradtam, nem volt holtpont, ilyenek... :
Pompom maratonja színfolt lesz, ami meg a Sajó-féle elegáns "cél előtti megállást" illeti, lám, vannak még úriemberek! Akik kávéházba járnak, ugye. :)
Első heti Run less, run faster tapasztalataim: (nem írom le minden héten, nyugi! :) )
Címszavakban:
- állandóan izomlázam van, mintha teljesen más sportot kezdtem volna
- bírtam a próbahét megterheléseit (a kitűzött sebességek tartását)
- tetszik is, nagyon
- a lábam is rendben van egyelőre
- keresztedzés is rendben van (holnap úszás)
Már az RLRF előtt is kezdtem gyorsító edzéseket csinálni, de ez sokkal intenzívebb. A résztávos edzés kedden komoly kihívás volt. A csütörtöki edzés csak tetszett, simán ment.
Mára 13km volt 6:37-tel a terv szerint. Na, ez nem sikerült. Egy barátommal futottam, aki szerencsére lassított az elején, de a 7perces tempót kevésnek éreztem (120 körüli pulzuson). Kitaláltam, hogy egy szakaszon előre megyek, aztán majd találkozunk. Amikor újra találkoztunk, már ő is gyorsított, így már együtt is gyorsabb lett az átlag a megcélzott 6:37-nél. A könyv azt írja, hogy a végét nyomjuk meg. Hát megnyomtam :)
Állati jól esett és a máskor halálos 150-es pulzus most meg se kottyant. A 12. km így 5:29 lett 151-es átlaggal. Az utolsót már kocogtam levezetésként. Így lett a 6:37 helyett 6:18, 134-es átlagpulzussal. (RI:55)
Ááááááállllati jó volt ez a hét és ezen a holnapi úszás sem tud rontani, mert a nagyobbik lányommal megyek és szaunázni is fogunk. :)
Csempának nagyon köszi az RLRF ötletet! Ezt majd még megismétlem párszor, úgy érzem. :)
Érdekes, mert eredetileg a Gearbesten akartam venni, de ott a nagyobb már "discontinued".
Remélem a királyi posta megbírkózik a szállítás igen bonyolult feladatával, amit így Karácsony előtt csak nyűgnek tart, nem lehetőségnek..., de ez OFF...
Te annyira egyedi vagy, hogy bármi megtörténhet, de majdnem biztos, hogy nem lesz elég a maradék 15-re fél liter iso kalória tartalma.
Legalább is az 5:30-as tempó tartásához. Az első 2,5-3 óra futás során a szervezeted szénhidrát raktárai kiürülnek, ha csak fél liter iso szénidrátja a pótlás közben. A fél liter iso energia tartalma úgy 180kcal lehet. Te pedig úgy gondolom minimálisan 600 kcal/óra energiát fogyasztasz, ha a pulzusmérőd méri, akkor pontosabban is tudod, mennyit használ el a szervezeted az ilyen intenzitású hosszú futásaidon.
Én több energia pótlással készülnék. Mivel körpálya és ha a vízcsapot még nem zárták el télire, akkor víz lesz, de legyen valami kalória forrás is pluszban nálad.( de ne szalonna :-))) )
nekem a héten érkezett meg a két 500 ml-es (van három 250-es is). Ez rejtélyes módon a Baligh-feliratot viseli Aonijie helyett, és valami stilizált focista (?) ábrája is rákerült, egyébként viszont pont ugyanolyan, mint a kicsi.
Megható ,hogy majdnem könnycseppet fakasztottam tudatosan szabályozott pislogásszámú szeméből.
Megvan a tervem a 42,2 km-t hogyan fogom abszolválni.Csak azért engedek betekintést Önnek a pompompás edzésterve ,mert félszáz éves.
Nos.... lássuk csak .Ma futottam egy ráhangoló 26,4056 km 2:18:10 5:14-es tempó , 155 bpm. A fennmaradó 15,8 km (viszonyítva a mai futásomhoz) elég lenne ,ha 6:28 mp-es tempóval tennem meg. Ekkor lenne pont 4 óra.Valljuk be őszintén, ez irreális.Képtelenség 1:14 percet rontani /km. A tervem egyszerű,mint olvashatta,26,4056 km-t lefutom 5:14 -es tempóval (sz@rok a pulzusra) és a fennmaradó km-t 5:30/km alatt fogom lekocogni . Ez 3:48 jelent. Mivel az Ön csúcsa 3:52 ,nem volna ildomos ezt megjavítanom eme nemes napon . Így a cél előtt több mint 4 percet helyben járással esetleg a Főpincér által felszolgált kefirgombát az Ön egészségére fogom meginni . Ez lesz Önnek a születésnapi ajándékom.
Az Ön által tervezett 50 km tényleg nagy teljesítmény. Ezt majd akkor fogom lefutni,ha 50 éves leszek.
Bocs, én sem akartam a V800-at lehúzni, mert személyesen még nem használtam, de amikor a környezetemben több ilyen esetet is hallok, kénytelen vagyok arra gondolni, hogy valami nem stimmel az órával, pl. szoftveresen. De lehet, hogy tényleg a kollégákban volt a hiba. Inkább csak arra akartam felhívni a figyelmet, hogy hétköznapi használatnál nem feltétlen érezzük annak hátrányát, hogy némelyik Garmin igencsak leszerepelt a GPS pontosság terén.
De ha valamiben meg kell védenem a Garmint, legalábbis a régebbi modelljeiket, az a hosszú élet. A 2009-ben vásárolt 310Xt-m, amit éveken keresztül szinte naponta használtam, ma is hibátlan, csak a szíja szakadt el. A hirdetési oldalakon is mindennap megjelenik egy-egy, jelezve, hogy elég sok működő példány van még használatban. Nem tudom, hogy a V800-ak közül hány fogja megérni ezt a kort hasonló igénybevétel mellett.
Ahogy néztem amikor irreálisan felugrott a pulzusod, már jól átizzadtál és lejtőn futottál.
Nekem ilyen hiba akkor volt ha már jól átizzadt a laza pólóm. Az elnehezedett póló lejtőn lefelé futva minden egyes lépésnél nagyobb amplitúdóval modul el mint szárazon illetve síkon vagy emelkedőn. Ez a póló mozgás a jeladót is könnyebben megmozdítja az izzadságtól lucskos bőrön. Nyáron ilyenkor néha levetem a pólót vagy csak más módon szabaddá teszem a jeladót és megszűnik az irreális mérés. De ha már nagyon eláztam önmagában a jeladó tömege is megmozdítja az övet (ezért dörzsöli ki hosszú futásokon az alsó széle a bőrömet)
Kerékpáron amikor lobogó póló "dobol" a jeladón, hasonló irreálisan magas pulzust produkál.
Amelyik jeladó vízi pulzusmérésre is alkalmas (ilyen a V800-é is) abban egy mini relé van, ami a szívverés ritmusában zár és nyílik még hallani is a kattogását. A póló dobolásától vagy a megcsúszás miatti "áramkör szakadás" miatt viszont hamarabb elenged majd visszazáródik, így olyan mintha magasabb lenne a pulzus.
Azt nem tudom a csak 2,5Ghz-es jeltovábbításnál milyen a belseje, (relé kattogását nem hallani ), de arra is hat a póló dobolása.
Remek lenne. :) Azon filózom, hogy az utolsó két-három körre, ha arra lenne partner, már csak miattuk sem hagynám abba, adnám fel. :) Ma reggel belegondoltam, hogy a tegnapi 5 és fél kilométerhez képest mennyi az 50.
Megható a gondolata, nemes elhatározása könnyeket csal a szemembe. Ha mindketten túléljük a nagy vállalkozást, koccinthatunk egy kefirgombás itallal. Csak nem tudom, tartanak-e ilyet a kávéházban. Majd a Főpincér megmondja.
A mezráncigálás jó ötlet, arra még edzem, ha a futásra nem is.
esetleg érdemes felpróbálni az alternatívákat vhol, mostmár van összehasonlítási alapod. próba nélkül cipőt rendelni kockázatos, én csak akkor rendelek, ha egy már tuti a bevált típus és méret. bár mondják, hogy a HOKA esetében simán változik a szériák között a méret, de nike, adidas, saucony stb tuti nem.
Nekem jo volt az m400 gyari pantja, pedig nem egy kis kakabelu ember vagyok. Azota lecsereltem, de szinten a gyarival megegyezore es van benne kb 10 cm tartalek nekem is, igaz en jobban meghuzom.
Sértődötten olvasom levelét,miszerint engem név szerint fel sem kér a nagy napra. Hol itt a szétválaszthatatlan/megbonthatatlan 3 testőr barátsága ?Ami ráadásul kefirgombára alapul.
Ennek ellenére ott leszek.És az Ön tiszteletére e nemes napon Önnek adózva , lefutom életem első maratonját. Ezzel tisztelgek ,hogy már félszáz éves.Remélem nem veszi rossz néven,ha én kb 1 perccel ( kb 5:30-5:40 között) erősebb tempót diktálok Önnél .Ami azt jelenti,hogy talán a 6 körnél érem újra utol.Elvégre Ön mégis csak 1 amatőr futó. Igen tisztelettel megkérném (persze csak akkor,ha van rá mód),hogy ne ráncigálja vissza a mezem ,amikor elhaladok Ön mellett újra.