Keresés

Részletes keresés

ZsuR Creative Commons License 2010.10.15 0 0 209
...sult krumpli futoval alatta...
Előzmény: m.musashi (207)
CBNora Creative Commons License 2010.10.15 0 0 208
Sztem Rumex scutatust kaphattál, ha nincs honnan lelógni, akkor terül.
A bordó-zöld sóska csak irodalmi adatok szerint ehető, valójában rossz ízű. De szép.
A mángold tényleg szép, csak az már nem a fenntartható kategória, mert nem évelő. Akkor már akár leveles kel is jöhet, de azzal is plusz munka van. Viszont 2-3 tő már elég lehet, annyit talán még lehet nevelni, palántázni.
Előzmény: agicza (206)
m.musashi Creative Commons License 2010.10.15 0 0 207
rántott hús fád nincs? arról jó lenne pár mag:)
Előzmény: agicza (206)
agicza Creative Commons License 2010.10.15 0 0 206
Tééényleg, ehető-díszkert kategóriában még esélyes indulók a bordó-zöld Rumex, el is felejtkeztem róla... Meg az a terülő sóskaféle is, amit még anno Tőled, kaptam, sosem ettem róla, csak pár levelet, amikor kihajt, de legalább megmaradt... :-))

Sőt, nekem még a különböző szárszínű mángoldok is bejönnek, mint lapulevelesek... Azt nem mondom, hogy elfogyasztanám őket, de a lehetőség ott van. ;-D
Előzmény: CBNora (198)
m.musashi Creative Commons License 2010.10.15 0 0 205
ezek rokonok:)
Előzmény: agicza (203)
agicza Creative Commons License 2010.10.15 0 0 204
A struktúráját viszont csont nélkül elfogadnám, valld be, azért itthon ilyet nem nagyon látni... ;-P
Előzmény: sz_attila (200)
agicza Creative Commons License 2010.10.15 0 0 203
Válaszkép(p), The Lost Gardens of Heligan, Cornwall:
http://www.faenation.com/2006/11/17/heligangardens/
Előzmény: m.musashi (199)
m.musashi Creative Commons License 2010.10.15 0 0 202
kivi? az is jó.
Előzmény: Casamir25 (201)
Casamir25 Creative Commons License 2010.10.15 0 0 201
Én magam is kombinálok :D

Becsempészek hasznos gyümölcstermő cserjéket is a díszkertembe. Pont e célból ültettem: Mogyoró bokrokat, Egres bokrokat , Piros és fekete ribizliket, Fügét, Fekete berkenyét, Vadrózsát, Fekete szedret, málna bokrokat, erdei és kerti szamócát talajtakarónak, kökényt, galagonyát, meg mindenképpen lesz egyszer húsos somom is pár darab, de az még várat magára. :)

Előzmény: agicza (194)
sz_attila Creative Commons License 2010.10.15 0 0 200
Ne már, a bal felső óriási giccs azokkal a kékes kavicsokkal...
Előzmény: agicza (192)
m.musashi Creative Commons License 2010.10.15 0 0 199
azt hiszem a mai fogyasztói társadalomban a cél szentesiti az eszközt. vannak akiknek annyi pénze van hogy bármit megvehet és bármit meg is vesz. ha úgy nézed akkor a saikeibe is belefér a kisház meg az emberkék stb.

olykor a pofám leszakad:)
Előzmény: agicza (197)
CBNora Creative Commons License 2010.10.15 0 0 198
Hát persze. A rebarbara nálunk is a díszkertben van, idén szedtem róla először. Jó nagy területet betakar, azzal már nincs gond. Nálunk a sóska is dísznövény státuszban van, arról is idén szedtem először levesnek. Rumex scutatus, a sziklakertben lakik és rettentően elburjánzott, de szerintem jól is mutat. Sok fűszernövény is dísznövény is egyben.
A diófa vagy egy öreg alma vagy körtefa is szép tud lenni, nem muszáj azokat sem permetezni.
A málnát meg csak kiirtani nehéz, abszolút fenntartható.
Előzmény: agicza (194)
agicza Creative Commons License 2010.10.15 0 0 197
Minizünk, minizünk? ;-PPP http://miniaturecottage.com/shop/index.php?main_page=index&cPath=43&sort=20a&page=3

Apropó, hol végződik a művészet és a díszítőérték és hol kezdődik a giccs?

Előzmény: m.musashi (196)
m.musashi Creative Commons License 2010.10.15 0 0 196
kinek kő kert?
agicza Creative Commons License 2010.10.15 0 0 195
'ezt látták a szüleiktől és a nagyszüleiktől így beléjük nevelődött a háztáji veteményes kert "kötelező" fenntartásának morálja. '

Kísértetiesen hasonlít az 'ez is jó lesz valamire' típusú gondolkodásra, a gyakorlatiasság - és sajnos a muszáj - is munkál ilyen esetekben, hiszen vétek parlagon hagyni a földet, ha lehet benne termelni is... És ha belegondolok, mit lehet kapni egy-egy multi zöldségesstandján, akkor meg tudom őket érteni... Ettől függetlenül ha belegondolok, hogy vega+fóbiásként nem állna más út előttem, mint a gazdálkodás, hát... Izé. Akkor tuti, hogy nem tartana soká az a feltétlen kert-imádatom, amit valahol lejjebb említettél...
Előzmény: Casamir25 (185)
agicza Creative Commons License 2010.10.15 0 0 194
Ez az ábra még vidáman beilleszthető egy tájképi, neadjisten egy normál méretű kertbe is; attól, hgoy valami hasznavehető is terem a kertben, de nem kötelezően erről kell, hogy szóljon, az még a fenntartható kategória...

Rebarbara, áfonya, szeder, málna, talajtakarónak eper, fanyarka, kivi, mint lugasnövény, Asimina, sharon, füge, mint díszfa- és cserje, vadrózsa, csipkebogyónak, díszbodza, volna helyük egy megfelelő klímájú kertben... Szerintetek?
Előzmény: Casamir25 (185)
m.musashi Creative Commons License 2010.10.15 0 0 193
az oázisban láttam macit,lovacskát meg hasonlókat:) jó hogy van 20%os kártyám.talán veszek egy lovacskát:)
Előzmény: agicza (190)
agicza Creative Commons License 2010.10.15 0 0 192
Nem könnyű használható sziklakert-illusztrációt keríteni, de azért előfordul egy-két jó példa...





agicza Creative Commons License 2010.10.15 0 0 191
Nagyon remélem, hogy itt láttam hasonló növényszobrokat: http://www.jardinbotaniquenb.com/en/index.php
agicza Creative Commons License 2010.10.15 0 0 190
:-) Akkor jó, máris volt haszna átnézni pár linket kicsit belülről is... Nekem nem mindig sikerül, bookmarkolom, majd jól elfelejtem. :-D
Előzmény: m.musashi (188)
agicza Creative Commons License 2010.10.15 0 0 189
'ha kényszernek érzem egy kicsit is, akkor vége. '

Így a legjobb. Másfajta olvasata is lehetett volna annak, amit előtte írtál - kíváncsi voltam, pontosan úgy gondolod-e ;-P

'legtöbb esetben a kis sírokat látom, és nagyon nem áll össze. alapvetően én a funkcióját sem értem, sok kavics meg pár odadobált nagyobb kő semmilyen kerthez nem illeszkedik szerintem'

Mert a sok kavics meg pár odadobált kő nem = sziklakerttel... Sziklakertnek ott illene létesülnie, ahol a terep domborzati adottságai megengedik azt, és olyan formában, hogy leginkább hasonlítson a természetesre, a sziklakibúvásos vagy a görgeteges vagy éppen a hasadékos-ravine típusú, bármi, csak homogén anyagokkal, életszerű megoldásokkal legyen megcsinálva. A rémálom akkor kezdődik, amikor a rézsűre szétdobálnak pár tucat öt-tíz kilós mészkődarabot, szépen, egyenlő távolságban, majd beültetnek pár terülő, max. 5 centis növényt... Brrr.
Előzmény: RCTiv (179)
m.musashi Creative Commons License 2010.10.15 0 0 188
hogy hol? hát itt a topikodon:)
na jó. a bejing-i olimpiai parkban. magyarul peking.
Előzmény: agicza (187)
agicza Creative Commons License 2010.10.15 0 0 187
Jujj, ez a szobor fájt... ;-P A drótvázat kitöltve és mohával, esetleg szárazabb helyeken kövirózsával borítva elég bizarr cuccokat lehet alkotni.... Ez hol van egyébként?
Előzmény: m.musashi (182)
agicza Creative Commons License 2010.10.15 0 0 186
A veteményes az a stílus, ami nekem teljesen reménytelen vállalkozás: ha díszkert, formális kert formájában is lehet őket ültetni, mert nem csak hogy díszítenek, de ehetők is, attól még minden évben újra kell kezdeni, ami pár év leforgása alatt fásultságba torkollna... És az állandó, ismétlődő fenntartási munka sem éppen a szívem csücske, de itt nem lehet ellazáskodni a dolgot, és ha leviszi a paradicsom/burgonyavész, tarra rágják a hernyók, a csigák, elkapja a fonnyadás, onnantól annyi neki, organikus kertészkedéssel meg nem éppen biztos a végeredmény, permetezés nélkül meg kevéssé fenntartható... A kivétel éppen előttem szólt. ;-P

'eltelik pár év(talán 5 év) és hidd el mindkettőnk kertje a fáknak köszönhetően kevesebb karbantartást fog igényelni, hisz árnyékban mind a gyomok, mind pedig az agresszíven terjeszkedő évelők vissza lesznek szorítva.'

Igen, ahol árnyék van, ott a konkurrencia is örvendetesen megfogyatkozik, a déli oldal most már annyira árnyékba borult a jegenyenyáraknak köszönhetően, hogy ott a legkevesebb a lélekölő gyomlálás: az árnyékkerti, talajtakaró beültetés már szépen zár nyárra.

Gyümölcsös: elég körülményes meló, tudni kell metszeni, kémiázni, egy teljesen más szakma, mint a díszkert...
Előzmény: Casamir25 (177)
Casamir25 Creative Commons License 2010.10.15 0 0 185
"Egy teljesen hagyományos, csupaszra kapált, fertőtlenített talajú, rendszeresen permetezett veteményest viszont nem tudnék magamnak elképzelni."

Felénk sajnos a legtöbb veteményes ilyen típusú sajnos. Nagyon elüt a természetes hangulatútól, s esztétikailag sem túl tetszetős. Én is a természetesség híve vagyok, s szerintem minél természetesebb valami, annál szebb és egészségesebb. Tudom nagyszüleim, s ismerőseim milyen sokat szenvednek a kerttel, s ezáltal már nem látják benne örömüket, de az ő kertjük szerintem már a túl steril kategória, folyton permeteznek, állandóan kapálnak, s mindig panaszkodnak, hogy legszívesebben már nem csinálnák, mert nem éri meg, csak ugye ők ezt látták a szüleiktől és a nagyszüleiktől így beléjük nevelődött a háztáji veteményes kert "kötelező" fenntartásának morálja.

A te veteményes kerted szerintem a díszkert és a haszonkert közötti kategória (akárcsak a forest garden-ek :), hiszen hagyod hogy a természet bizonyos mértékig alakítsa-formálja kertedet, anélkül hogy mindenben rendszabályoznád őt.

Neked mi a véleményed a forest garden típusú kertekről?


Forrás: http://en.wikipedia.org/wiki/Forest_gardening
Előzmény: CBNora (184)
CBNora Creative Commons License 2010.10.15 0 0 184
A haszonkertben pont azt szeretem, hogy minden évben megújul.
Trágyázni tényleg kell, kártevők ellen kell nem feltétlenül permetezni. A mi kertünk már évek óta nem kapott rovarölőt, a növényvédelmet rábízom a ragadózó rovarokra. Kivétel a krumpli, itt a krumplibogarat le kell szedni. A veteményesben tartom az egynyáriak nagy részét, szinte csupa olyat, ami magától kel és csak kigyomlálom, ahol útban van. Így sokszor ez a kert legszínesebb része.
Egy magról vetett ágyást átlagban kétszer kapálok, aztán a kifejlett zöldségek betakarják maguk alatt a talajt, nem gyomosodik. Amit palántázok, azok alatt takarni szoktam a talajt, így ott nem kell kapálni. De kétségtelen, hogy több munkát ad, mint a díszkert, és a munkákat, főleg a vetéseket pontosan kell időzíteni. Nekem viszont megéri, imádom nézni, ahogy híznak a zöldségek, enni is szeretem, és a zöldségek között lévő virágokon nyüzsögnek a rovarok, pókok. Így nekem megéri a plusz munkát.
Egy teljesen hagyományos, csupaszra kapált, fertőtlenített talajú, rendszeresen permetezett veteményest viszont nem tudnék magamnak elképzelni.
Előzmény: Casamir25 (177)
m.musashi Creative Commons License 2010.10.15 0 0 183
a kert nyugodt
m.musashi Creative Commons License 2010.10.15 0 0 182
a kert öröm
Astilbe Creative Commons License 2010.10.15 0 0 181

A görgetegköveket nagyon szeretem, de sokféle próbálkozásom ellenére az én kertembe nem igazán illik a kő. Az ún. sziklakertem is csak azért jött létre, hogy megteremtse a feltételeket bizonyos áhított növényeknek. Ez sikerült is, a sziklakertet pedig nem nagyon mutogatom. Már nem is  igazán látszanak a kövek, egy ágyás sziklakerti növényeknek.

A házhoz ragasztott nemtudommit nem tudom értékelni, ill. a legborzasztóbb az, amikor betonelemekbők állítják össze és abból lógnak a szegény növények.

 

Számomra a barátnőm vasúti őrházból kialakított otthonához tartozó kertnek a legelbűvölőbb a sziklakertje, mert ő a vasúti töltés bazaltjaira telepített növényeket, ezek aztán teljesen természethű látványt nyújtanak. A kertjében is nagyon harmonikusan alkalmazza a bazaltköveket, itt pl. a mocsárkertjénél.

Előzmény: agicza (172)
ZsuR Creative Commons License 2010.10.15 0 0 180
"Mert esetemben az ő kertje egy totál követendő példa, " Orulok, hogy tetszik!


De... kovetendo? Nem hiszem. Mindenki - vagy nagyon sokan - tudnak kovetni, de... ki "aldozza" fel a fuvet, a napjat a fakert??? Pedig oszinten, azok a kert alapjai.
Ha valakinek picike a kertje, ertheto... egy egy nagysagon felul, kellenek a fak, es bokrok. Nagyok. Megis, keves ember kepes teleulteni a kertjet vele, hogy termeszet kozeli legyen, mert sok napfeny igeny - es az arnyek kerteszkedes limitaltabb mint a napos.

Hogy a furol ne is beszeljek :)).
Előzmény: Casamir25 (177)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!