Keresés

Részletes keresés

tibb Creative Commons License 2008.05.28 0 0 3211

De van: megpróbálom összeszedni, amit Mickey Free-ről tudok. :-)

Szóval, Félix Ward egy mexikói anya gyermeke, a nőt az apacsok elrabolták és évekig közöttük élt, mielőtt gyermekével együtt sikerült megszöknie tőlük. Az apja talán mexikói, más verzió szerint viszont egy apacs volt. Miután az anya megszökött az apacsoktól, összeállt John Warddal és annak Sonoita Creek-nél lévő ranchán éltek. 1861 január végén innen rabolta el a fiút + jópár marhát néhány nyugati apacs (más verzió szerint Félix megszökött részeges mostohaapjától, mert az állandóan verte). A gyerekrablással Cochise csirikaváit vádolták meg, pedig nekik semmi közük sem volt az ügyhöz. John Ward tolmácsként kísérte el Bascom hadnagyot balvégzetű akciójára, és ő volt az első, aki rálőtt Cochise-ra, amikor a főnök a sátor vásznát átvágva menekülni kezdett.

Félix 13 éven át a nyugati apacsokkal élt, majd 1874-ben Mickey Free néven bukkant fel és feljánlotta szolgálatait az amerikai hadseregnek - az apacsok ellen. Tolmácsként, felderítőként és kémként tevékenykedett. Nomeg intrikus bajkeverőként. Szerepe volt Geronimo 1885-ös szökésében. Egyike volt azoknak, akik azzal riogatták, hogy a fehérek fel fogják akasztani, ugyanakkor a katonáknak Geronimo sötét terveit ecsetelte, amit a fehérek ellen forral. Sem főnöke, Al Sieber, sem pedig az apacsok nem voltak róla túl jó véleménnyel (enyhén szólva). Az apacsok szerint "hiányzott belőle a hűség" ráadásul ő volt a "kojot, akinek az elrablása háborút hozott a csirikavákra". Ápolatlan, mogorva fickó volt, egyik szemére vak (születési rendellenesség, más verzió szerint egy medvével verekedett meg és közben sérült meg a szeme). Bár soha senki sem látta, hogy hidegvérrel embert ölt volna, ezt mégis mindenki könnyedén el tudta róla képzelni. Túlélte az indiánháborúkat, 1915-ben halt meg Arizonában.

Előzmény: annie99 (3210)
annie99 Creative Commons License 2008.05.28 0 0 3210

Nyereményem nincs? :))

Előzmény: tibb (3208)
annie99 Creative Commons License 2008.05.28 0 0 3209

Kösz a bókot, de  a Far West lapon (az olaszon) Josephine ennek a szakmának a mestere, meg még vannak páran. Néhány hete sajnos nem tudom használni a lapot, mert állandóan belefagyok. A társalgás zöme ugyan olaszul folyik, de annyit azért megértek, hogy ki van a képeken :)

Szerintem neked még érdekesebb lenne, mert általában a hőskor a téma.

 

Nem vagyok teljesen képben: Mickey Free a legutolsó álláspont szerint megszökött otthonról vagy elrabolták, vagy mindkettő?

Előzmény: tibb (3208)
tibb Creative Commons License 2008.05.26 0 0 3208

Nyertél! (Van egyáltalán olyan apacs vagy hozzájuk kapcsolódó figura, akit nem ismersz fel első blikkre?)

Mickey Free, hosszú évekig az apacsok foglya és neveltje, aztán az amerikai hadsereg nyomkeresője, Al Sieber egyik scoutja. Az igazán érdekes az, hogy tizenkét éves korában még Félix Ward volt a neve és az ő elrablása vezetett Bascom hadnagy balvégzetű akciójához, ami kirobantotta Cochise háborúját.

Előzmény: annie99 (3207)
annie99 Creative Commons License 2008.05.26 0 0 3207

Szia Tibb!

 

Hát ha ilyen témákat hozol, akkor könnyen elképzelhető, hogy ide is fogok írni :)

Mickey Free-nek nézem.

Előzmény: tibb (3206)
tibb Creative Commons License 2008.05.26 0 0 3206

Érdeklődéssel olvassuk majd a blogodat, de remélem azért a fórumra is fogsz majd írogatni (nem úgy mint én mostanában).

 

Egy találós kérdés: ki van a képen?

 

 

 

Előzmény: annie99 (3205)
annie99 Creative Commons License 2008.05.25 0 0 3205

Sziasztok!

 

Régen nem írtam már. Úgy éreztem, hogy azokat a témákat, amikkel most foglalkozom, már végképp nem erőltethetem rá a fórumra, illetve a látszatát is el szeretném kerülni annak, hogy ez a szándékom.

Ezen a képen a csirikava apacs lelkész Bryan Brightcloud hirdeti az Evangéliumot 2007. decemberében - muzulmánoknak. Kicsit másképp, mint amit megszoktunk. Aki olvasta a korábbi írásaimat, az gondolhatja, hogy számomra mennyire megható ez a fejlemény, de már én is tisztában vagyok vele, hogy az olvasók közül talán senki nem osztja az örömömet. Nem keserít ez el, csak épp más megoldást kerestem arra, hogy megosszam a gondolataimat azokkal, akiket esetleg mégis érdekel ez a téma. Blogot indítottam "Bik' egu indan" címmel itt az Indexen. Szívesen látok mindenkit. (Személyemre és stílusomra vonatkozó kritikákat nyugodtan elviselek, de az indiánok - és félvérek - minden alaptalan sértegetését ki fogom moderálni.)

 

További jó fórumozást kívánok és köszönöm, hogy olvastatok.

 

annie99

 

barbossa Creative Commons License 2008.05.25 0 0 3204
Ja, az egy jo kis szam. Az indian John Two Hawks, aki lakota, es ezen a nyelven enekel, tehat ontopic. (bocs, de meg nincs beallitva a magyar billentyuzet)
23 negedi Creative Commons License 2008.05.21 0 0 3203

Sziasztok,

 

Hoztam egy kis hallgatnivalót, Nightwish: Creek Mary's Blood - live (10 perc).

http://www.youtube.com/watch?v=m8tPs7FrB1g&NR=1

 

Szerepel a klipben egy indián is, nem tudom megállapitani de szerintem Észak - amerikai, szerintetek?

 

Itt a szám szövege is: 

http://www.sing365.com/music/lyric.nsf/Creek-Mary's-Blood-lyrics-Nightwish/B2BF802D585C086A48256EF000108EE1

 

Ha nem északi az indián, tehát itt off a téma, töröltessétek a hsz - t, kösz.

Galgadio Creative Commons License 2008.05.09 0 0 3202

Engem ez érdekelne.

Küldök majd mailt valamikor a hétvégén.

Köszi.

Előzmény: White Elk (3200)
White Elk Creative Commons License 2008.05.09 0 0 3201
Előzmény: Galgadio (3198)
White Elk Creative Commons License 2008.05.09 0 0 3200

Talán ez segít:

 

Helikon kiadó, 2001, Budapest

 

Tartalom:

 

Előszó

Bevezetés

Az indiánok és az európaiak találkozása

Indián népek és kultúrák a manifest destiny korában

Határtalan határvidék

Az indiánkérdés az antropológiai gondolkodás kibontakozásában

Bibliográfia

Név- és tárgymutató

Képek jegyzéke

     

    Előzmény: Galgadio (3198)
    zabfaló Creative Commons License 2008.05.08 0 0 3199

    Ír elég sokat a vízről is, de a külszíni szénbányákról is, amiket az őslakók területein bagóért adtak át a nagy energia vállalatoknak, a navahok, hopik és társaik meg mehettek a néhány birkájukkal akárhova, a városszéli nyomornegyedekbe. Végül ezek a "szén-arábiai" cégek a fehér telepesek utódait is kiforgatták az évszázados marhatenyésztő pozíciókból, ha nekik kellett a külszíni fejtésre alkalmas terület.

    Steiner : Szegény sápadtarcú c. könyve A szent víz fejezetben ír azokról a tényekről, amit a San Juan, a Colorado, a Columbia River vizével tettek az USÁban.

    Előzmény: Don Quixote (3196)
    Galgadio Creative Commons License 2008.05.08 0 0 3198

    Szia White Elk!

     

    Engem érdekelne Borsányi Miklós: Hontalanok a hazájukban  c. könyve.

    Bővebbet írnál róla?

    Előzmény: White Elk (3195)
    White Elk Creative Commons License 2008.05.07 0 0 3197

    Ez lemaradt az előző listáról: Václav Solc-Petr Horejs: Amerika őslakói (borítós, jó állápot) 2000 HUF

    Előzmény: White Elk (3195)
    Don Quixote Creative Commons License 2008.05.07 0 0 3196

    Hola zabfaló!

     

    Azt nem a Steiner írta, hogy a 70-es években a jenkik megpróbálták számítógépes progikkal meghatározni az ország víztartalékait és arra építeni a vízfelhasználási és megosztási terveket?

    Az egésznek az lett a vége, hogy a nyugati államokban - amelyek egyébként jóval szárazabbak, mint ahogy azt mi magyarok gondoljuk, ill. valamivel szárazabb, mint a 19. században - több vízkészlet került meghatározásra és szétosztásra, mint amennyi a valóságban létezett.

    Ebből aztán irtó nagy botrány lett egyes államokban, főleg Új-Mexikóban és Arizonában, mert egyes gazdálkodóknak egész egyszerűen nem jutott víz.

     

    Tudod, ahogy a cigányzenekarban a bőgősnek: járni jár, de nem jut:-)

    Előzmény: zabfaló (3193)
    White Elk Creative Commons License 2008.05.06 0 0 3195

    Kedves listatagok!

     

    Az alábbi könyveket szeretném eladni vagy elcserélni! Ha valamelyik érdekel, küldj egy mailt és megbeszéljük! Köszönöm!

     

    Miloslav Stingl: Indiánok hadiösvényen (borító nélkül, eleje foltos)

    Miloslav Stingl: Indiánok hadiösvényen (borítós)

    Fukar Marok Lakomája (borító nélkül) Fukar Marok Lakomája (borítós) Nagy Imre: Indiánok (2. kiadás, hátulján enyhén foltos) Henry Wadsworth Longfellow: Hiawata (borítós) Ernst Bartsch: Indiánok és négerek az újvilágban John Fire/Lame Deer és Richard Erdoes: Sánta őz, a sziú indián sámán (1. kiadás, borítós) Borsányi László: Hontalanok a hazájukban J.P. Averkijeva: Indiánok Északa-amerikában (borítós) Alain Quesnel-Francois Davot: Indiánok (mítoszok és legendák) Keszthelyi Katalin: Pueblo indiánok Fehér Szarvas: A Sziklás Hegyek Varázslója /reprint/ (új) Eva Lips: Könyv az indiánokról (borítója két helyen szakadt!) A Nagy Főnök levelei I. Indiániskola (borítója hiányzik, az utolsó lapja szakadt és hiányos) Szürke Bagoly: Két kicsi hód (1. kiadás, átkötött) Szürke Bagoly: A vadon fiai (1. kiadás) Szürke Bagoly: A rengeteg zarándokai (1. kiadás)

    e-mail: zepelin@freemail.hu

    zabfaló Creative Commons License 2008.05.03 0 0 3194
    A Sánta Őz változata ez. "Nyolcvan évvel ezelőtt egy pajút szentember által került délről hozzánk a szellemtáncosok vallása. Önkívületbe táncolták magukat, s így megláthatták halott rokonaikat. A szellemtáncosokat Wounden Knee-nél lemészárolták, és álmukat puskagolyók tépték szét. Vagy 21 éves lehettem, amikor valakitől ezt hallottam:van egy új, hatalmas erejű szertartás. Teljesen kiforgat magadból, megláthatod Istent. Azok az emberek, akik az új szertartást hozták, szintén nem a mi törzsünkből valók voltak. Az egyik arapahó indián volt, a másikat feketelábúak törzsének tagját, Lone Bearnek, magányos Medvének hívták."  És ez volt a pejotkaktusz szertartás...
    Előzmény: zabfaló (3193)
    zabfaló Creative Commons License 2008.04.30 0 0 3193

    Lehet, majd a több ünnepnap alatt átnézem, mit ír erről Steiner vagy a Sánta Őz sámán....

    Előzmény: Galgadio (3191)
    Galgadio Creative Commons License 2008.04.30 0 0 3192

    Szia Annie!

     

    A kajovák több szempontból is érdekes kis nép voltak, de erről majd jövő héten bővebben.

    Ha lesz rá időm:-)

    Előzmény: annie99 (3180)
    Galgadio Creative Commons License 2008.04.30 0 0 3191

    Szia Zabfaló!

     

    Én is úgy tudom, hogy a Wowoka által alapított szellemtánc-vallás és a peyot-kultusz két teljesen különböző irányzat volt...

    Előzmény: zabfaló (3190)
    zabfaló Creative Commons License 2008.04.29 0 0 3190
    Valahogy mégiscsak Wowoka nevéhez kötik a pejotkaktusz élvezet elterjedését a különböző törzsekben. Talán jól titkolták a fehér főnökük előtt a dolgaikat azok az őslakók abban az időben.
    Előzmény: annie99 (3188)
    annie99 Creative Commons License 2008.04.28 0 0 3189
    in
    Előzmény: annie99 (3188)
    annie99 Creative Commons License 2008.04.28 0 0 3188

    Jó kérdés.

     

    Dorrington ügynök jelentése 1917 május 12-13:

     

    "Alapos nyomozás után megállapítottam, hogy Jack Wilson nem használ peyote-ot vagy mescalt, sem mást nem biztat erre. Nagyon mérsékelt a viselkedésében. Folyamatosan tanácsolja az indiánoknak, hogy tartsák távol magukat a drogok használatától. "

     

    Omer C. Stewart: The History of Peyotism of Nevada

    Előzmény: zabfaló (3187)
    zabfaló Creative Commons License 2008.04.28 0 0 3187
    Namost ha a 2 dolog, a kaktuszevéses látomáskeresés és a szellemtánc összekapcsolódott, mint a különböző törzsek új hitének kifejeződése, akkor mi a gond?
    Előzmény: annie99 (3186)
    annie99 Creative Commons License 2008.04.28 0 0 3186

    Hát nem éppen.

     

    Wovoka-Jack Wilson Nyugat-Nevadában élt, paiute származású volt és a Ghost Dance mozgalom alapját szolgáltatta látomásával, aminek semmi köze nem volt a pejotizmushoz, a paiute vallás elemeit ötvözte kifejezetten keresztény elemekkel. Az extázist öt napon át tartó tánc biztosította. Eddig kerültem ezt a témát, mert nem óhajtottam több vihart kavarni a lakoták háza táján, de mint krízisvallás, erősen érintette Sitting Bullt és Crazy Horse-ot is, bár nem teljesen az eredeti formájában. Már most mondom, hogy Sánta Őzzel nem fogok vitatkozni ezen, ha másképp tudja.

     

    A pejotizmushoz három meghatározóan fontos név köthető. Quanah Parker már túl van tárgyalva (ő határozottan elutasította a szellemtáncot), a másikuk a caddo indián John Wilson, (Big Moon), a harmadik az antropológus Mooney. John Wilson mindkét mozgalomban részt vett, ő egy fontos kapcsolódási pont.

    A két mozgalom aztán még sok ponton kapcsolódott egymáshoz, időnként keveredett, végső soron a pejotizmus vette igénybe a szellemtánc-mozgalom során kiépülő csatornákat, és túl is élte.

     

    Ez egy elég jó összefoglalása a dolognak.

    http://www.erowid.org/plants/peyote/peyote_history1.shtml

     

    Érdekesség volt számomra, hogy az arapaho Sitting Bull, aki után korábban nyomoztam, szintén "kettős ügynök" :) volt Ghost Dance és peyote vonalon.

    Előzmény: zabfaló (3185)
    zabfaló Creative Commons License 2008.04.28 0 0 3185
    Wowoka volt a neve, aki ezt a pejot kaktusz szertartást felfejlesztette az őslakók különböző törzseiben...
    Előzmény: annie99 (3180)
    23 negedi Creative Commons License 2008.04.28 0 0 3184

    Kutyák kisérték a túlvilágra Amerika őslakóit

    http://www.mult-kor.hu/cikk.php?article=20504

    annie99 Creative Commons License 2008.04.28 0 0 3183

    Még egyet szeretnék megmutatni, ez a 045012, ugyanabból a sorozatból. Itt a közeli képen jobban látszik a gyöngyfűzés technikája.

     

    Ez ugyanannak a másik oldala.

     

    Előzmény: Barátocska :) (3182)
    Barátocska :) Creative Commons License 2008.04.28 0 0 3182
    Gyönyörűek ezek a minták, ezek a színek!!! :)
    Előzmény: annie99 (3179)

    Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!