Vajon miért nincs a kajszinak külön topikja? Hisz' se nem szilva, se nem őszibarack. Ellenben a kedvenc gyümölcsöm gyerekkorom óta, amikor először magyar kajszit kóstoltam... no meg a lekvár, pálinka, ki mit szeret.
Igazad van! A takaróponyva ezáltal 2 célú hasznosítást tesz lehetővé! Jövőre, ha a lehetőség engedi mindenképpen kifogom próbálni. Hobbikertész vagyok, kis területtel, 20-30 fával, de teljesen megértem azokat, akik ebből élnek, és a sorozatos kudarc után átálnak más fajtákra.
Ahhoz képest, hogy régebben volt hogy 10 évből egyszer volt termésem, az utolsó 10évben inkább volt mint nem. Ez bizakodásra adhat okot, de csak a kiszámíthatatlanság biztos.
Még a minél későbbi virágzás sem feltétlenül jó. Mi van, ha nem elfagynak, hanem a hűvös esős idő akadályozza a megporzást. Az bár mikor jöhet. Én a kockázat megosztásra szavazok.
Egy mai kép:
Ahhoz képest, hogy tavaly se kajszi, se szilva, idén még talán kajszi is lesz. Aztán valami más meg nem.
Az egész virágzás alatt -1, -3 fokok voltak, de maradt bőven. A múlt hét csütörtöki -5,7 már sziromhullás végén érte. Pénteken csak -3 volt. Ezen a két hajnalon, ha lett volna egyéb védelmünk, nagy eséllyel mentjük egy részét.
Ahogy korábban írtam, csak lombtrágyás besegítést tudtam adni neki. 2012, 2018-ban elfogadható termést adott a kajszi, mikor sok helyen nem maradt. Jövő évet mindenképp megnézzük. Idén ősz, és a jövő tavasz amúgy is az új telepítésekre volt szánva..... Persze oda nem kajszi kerül.
3 HA van most belőle, valamint a 3,5 HA szilva. Ezek mellé teszünk kisebb területen egyéb gyümölcsöket.
Amúgy a takaró hálóval való késleltetéssel ott a bibi , hogy milyen körülmények esetén tudsz 5-6 fokot hűteni . Egy nyári napon elhiszem de hogy február elején mikor a nap még nagyon alacsonyan jár és jön egy déli áramlattal 18 fokos levegő akkor biztosan nem tudsz hűteni szinte semmit . Ugye ez a gond a szállított faggyal is ha az jön akkor annyi van és kész .
Ezt a ponyva alá fűtést bármikor ki lehet próbálni akár egy kerítésen is kell 2 hőmérő egyikkel a kinti másikkal a fűtött részt mérni és lehet látni , hogy mekkora különbséget lehet elérni pl egy gázégővel . Ha 5- 6 fokot lehet és nem gyullad ki a ponyva akkor ki lehet próbálni kis területen ha beválik lehet beruházni az egész területre szerintem az elkövetkező évek kajsziárai rentábilisá tehetik . Mi inkább áttérünk szilvára nem akarunk se beruházni se vesződni vele .
A takaró ponyvát használhatod késleltetésre is és ha kell a fűtés megoldására is . Az árnyékoló hálót csak egy dologra . Ha a késleltetéssel tutira ki tudod védeni az elfagyást akkor jó de ha nem elég akkor védekeztél sokba került és elfagyott . A záró takaró ponyva alá vészhelyzetben egy gázégővel még mindig be lehet fűteni .
Ha most 30 éves lennék és tuttira kajszit szeretnék termelni ebbe az irányba mennék mert más megoldást nem igen tudok elképzelni . Sövény amit tudok takarni és kitapasztalni , hogy mivel tudom megvédeni a fagyástól ... késleltetéssel , fűtéssel esetleg a 2 kombinációjával . De mivel nem ennyi idős vagyok és nem akarok minden áron kajszit termelni ezért nem fogom kipróbálni .
Értem! Majd számolj be légyszíves, hogy vált be! Azt gondolom elbeszéltünk egymás mellett. Te a fagyvédelemre gondoltál az ötleteddel, én pedig az indulás késleltetését próbálnám elérni, a kifeszített árnyékolóhálóval 🙂 de a lényeg ugyanaz, hogy védjük meg őket 😉
Nálam nagyon enyhe volt a március is, nem is volt fagykár, úgyhogy nem volt ami lelassítsa - de ez az egy fajta amin még most is van fehér bimbó és kinyílt virág is. Azt viszont, hogy termés is lesz rajtuk nem hiszem. A Kioto is jobban lefagyott mint tavaly.
Erős, kései légköri fagynál emelhetjük a famagasságot, akkor sem lesz rajta semmi.
Én most ki merem jelenteni, 2012-ben nem volt ekkora károm, mint most. Érdekesség, hogy akkoriban Április 8-ról 9-re virradóra tarolt a fagy. Mint ahogy idén is, napra pontosan.
A mostani idő, a maradék virágzó állománynak sem kedvez. Elképzelhető, hogy az utóbbi idők legmagasabb gyömülcs árával nézünk szembe, bár nekünk ettől nem telik meg a zsebünk.
A fűtött fóliát már feltalálták , nem kell újra és működik is . El kell szeparálni egy térrészt a növények körül amit fűteni kell a kívánt értékre . Egy virágzó uborkánál 15 fok fölé függetlenül a kinti hőmérséklettől . Virágzó kajszi esetén elég ha 0 környéken tudjuk tartani . Hé ez sikerül egy 90 % -os árnyékoló hálóval akkor jó ... de szerintem nem mert elszökik a meleg . Ezért gondolom , hogy a ponyvás takarás működhet ha zárt . Persze lehet fóliával is takarni a lényeg hogy alatta milyen hőmérsékletet tudunk tartani .
A kamion ponyva kicsit másképp működik még az alatt sem februárban van 50 fok . Ahhoz hasonló elvet kell elképzelni mint azok a sátrak ami alatt gombát termesztenek .
Igen, hasonlóban gondolkodtam én is, csak én 90%os árnyékolóhálóban. Nyáron ezalatt akár 6-8C°al is hűvösebb lehet. Teljesen lezárni viszont szerintem nem jó ötlet, mert tuti befülled alatta... legalábbis, ha abból indulok ki, hogy a kamionponyva alatt is 50 fok van. Én valahogy úgy tudnám elkepzelni, ahogy a kifeszített jégvédő hálókat.
Igen, nekem is annál a bizonyos hétnél ment sz@rrá mindegyik 😔 Az automatizált légkeveréses gép alatt mire gondolsz? Mondjuk, hogy egy ventilátor dolgozik lassú fordulatszámon, előtte, vagy mögötte mondjuk egy gázegővel, és ezzel a meleg levegővel szorítja ki a hideget a fák közül?
Ha átlátszatlan akkor biztos nem hiszen a napfény nem jut el sem az ágakig sem a talajra . Egy része visszaverődik a felületről a másik része átalakul hővé a ponyván .
"Az új évezred második évtizedének legbrutálisabb áremelkedését az almánál, a burgonyánál, és a citromnál lehetett látni."
"Az évtized legjobban dráguló termékének a címét az alma vitte el. A magyarok kedvenc gyümölcse 2020-ban majd 2,5-szer annyiba került, mint 2010-ben."
nyilván a kajszi is lesz vagy 800-1000 ft/kg (ultrakorai meg 2000 ft, olaszból...)
---
éghajlatváltozás, egy másik vélemény, itt hideget jósolnak, felemelegedés helyett:
"az előrejelzés szerint az óceánok elkezdenek lehűlni azt követően, hogy negyven éven keresztül folyamatosan egyre melegebbek lettek. Emiatt pedig mindenütt a hőmérséklet csökkenése várható."
"Elképzelhetõ a következõ folyamat: valami kezdeti melegedés megindítja a jég olvadását, a tengerbe ömlõ édesvíz felhígítja a Golf-áram vizét, ennek következtében az hiába hûl le, nem válik nehezebbé az alatta lévõ mélyvíznél, nem tud lemerülni, leáll a conveyor, drasztikusan hidegebbé válik az éghajlat."
A szokatlan és szélsőséges időjárás gyakran szenzációt és kasszasikert eredményez. A víz és az éghajlatváltozás együttese tehát tökéletes kombinációt hordoz magában a filmipar számára. A 2004-ben készült Holnapután című katasztrófafilm – amelyben az atlanti-óceáni Golf-áramlat leállása miatt Észak-Európában és Észak-Amerikában új jégkorszak köszönt be – a mozilátogatók figyelmét is felhívta az éghajlatváltozás veszélyeire. Új kutatások szerint ilyen kataklizmaszerű szélsőségek bekövetkezésének ugyan kicsi az esélye, az éghajlatváltozás azonban máris hatással van a Golf-áramlatra..."
Átlátszatlan ponyva takarással szerintem lehet késleltetni a megindulást . Tehát az egész fát takarni a talajjal együtt . Vannak nagy méretű kazaltakaró ponyvák ... igaz horror áron .... Ha az rá van borítva a fákra az alatt biztos később indulnak . Ezen kívül ha virágzást követően jön a fagy akkor vissza lehet tenni és befűteni alá . Persze ez drága sok a munka vele kérdés , hogy megéri e ???
Szép elméletek ezek, de sajnos az idei elhúzódó hosszú időn át tartó fagyokat ezekkel a módszerekkel nem lehet kivédeni. Próbáltam fehér festéssel néhány fát. Majdhogynem hamarabb indult meg mint a többi. A késői virágzásúakat is elkapta az április 4-i fagy. Ott szállt el az összes reményem, amikor egész héten minusz volt reggelente. Egyedüli megoldásként automatizált légkeveréses berendezéseket látok, ami költséghatékony. Azt is úgy, ha tudod a levegőt picit melegíteni.
A gyertyás módszer iszonyat költséges és egy éjszaka ha kimarad, vége. Nem lehet két hetet talpon lenni és éjszakánként fűteni. Marhaság.
Amúgy az nekem is eszembe jutott, hogy 1-2 fa köré építek sátrat, amiből lekvárt akarok főzni. Persze itt is a költséghatékonyság az érdekes.
a "beszabaduló" nyúl nem fogja megrágni, őz sem fogja előnyben részesíteni a
tisztogatáshoz, valszeg. bár ezt nem teszteltem, mert mindegyiken favédő rács is volt,
most, h vastagabb a törzs és kinőtte a favédőt, leveszegettem, és meszeltem helyette
(főleg fagyléc, gombák, no meg zuzmók miatt).
---
"Reménykedni mindig lehet": már felhagytam minden reménnyel ;)
inkább megoldásaokban utazom, és itt nem a sztreccsfóliára gondolok :)
az inkább a reménykedés kategória, "szerencsére" mivel nagy munka lenne a legtöbb
fát így takarni (olyanra alakító metszés is kell hozzá, ez is plusz munka...) így esély sincs ilyen
"baromságot" nagy mennyiségben "elkövetni". csak néhány fán... aztán lehet, mégsem lesz kipróbálva, mert jövőre megint a 2019-es év forgatókönyve jön... úgy legyen!
(bár addigra kevesebb régi kajszi fa fogja ezt megérni, ha lesz jó év... de nem fogom bánni.)