Keresés

Részletes keresés

Ammandina Creative Commons License 2003.03.12 0 0 261
Bella nem ideges, csak a kocsiban van rosszul. Sok kutya ilyen, azért adtam neki gyógyszert az utazás alatt, hogy ne érezze olyan cefetül magát.
Értem, hogy a fejtajellemzők miatt a küllemi sajátosságokat fenn kell tartani, hiszen teeől lesz fajta. de pl. egy világos pötty az orron még nem jelenti azt, hogy az utódai oly annyira eltérnének a standardtól. Szerintem a küllemi eltérések súlyosságát túlzásba viszik Lehet velem nem egyetérteni, a fórum arra való, hogy véleményt cseréljünk
Előzmény: Tibbe (259)
Tibbe Creative Commons License 2003.03.12 0 0 260
Mi a neve a cseppeknek, amit kaptál ?
Előzmény: Ammandina (257)
Tibbe Creative Commons License 2003.03.12 0 0 259
okosság

Neked társasági kutyád van, nem vadász, vagy terelő......stb
Idegesség lehet nevelési hiba is-agyonféltés---
Hányni kocsiban még egy munkakutya is szokott !

küllem

Ha mindegy milyen a külleme, akkor keveréket is magadhoz vehetsz.Fontos a küllem:::
a FAJTASTANDARD miatt, mivel fajtatiszta kutyád van !

Előzmény: Ammandina (257)
Tibbe Creative Commons License 2003.03.12 0 0 258
"Tibbe, ha minden küllemi hiba miatt kizárják a tenyésztők a kutyákat a továbbtenyésztésből, akkor nagyon belterjes lesz a populáció"

Ha nem zárnák ki a küllemi hibák miatt a kutyákat a tenyésztésből, akkor azoknak az utodai már egy idő után nem is hasonlitanának az adott fajtához.
A kutyákat úgy tenyésztették ki, hogy megfeleljen bizonyos küllemnek és adott fajtára jellemző Wesennek, vagyis a standardnak !
így lett belőle " FAJTA " !

Előzmény: Ammandina (250)
Ammandina Creative Commons License 2003.03.12 0 0 257
Persze, a külemi hibákra is ida kell figyelni, de szerintem a küllemre sokkal nagyobb hagsúlyt fektetnek a tenyésztők, mint az okosságra és az idegrendszerre. Ez egy magánvélemény.
Jártam állatpatikában a síelés előtt, mert Bella elég rosszul viseli az autózást, akartam venni neki valamit tengeribetegség ellen. Erre adtak olyan csöppeket, ami a tjékoztató szerint nyugtató haású 1 héttel a kiállítás előtt adagolva felbecsülhetetlen segítséget nyújt a ringben. Magyarul nyugtató ideges kutyák számára
Előzmény: Tibbe (255)
Tibbe Creative Commons License 2003.03.12 0 0 256
A tenyészszemlére , ha kutyát viszel,
- mivel tenyészteni szeretnél vele, nem érdekel senkit, milyen bajnok a kutyád.
Megfeleljen a standard előirásainak, és kész !

Semmi pontrendszer nincs,
Megfelel, vagy nem felel meg.
Amelyik fajtának van "fajtaklubja" { nekünk egyikünknek nincs } pl. DOG, annál kiadhatják a tenyésztésre javasolt-at is !

Az ÁTK csak összefog huszonvalahányfajtát egy klubba, de nem fajtaklub !

Előzmény: zsuzsa (251)
Tibbe Creative Commons License 2003.03.12 0 0 255
akkor nagyon belterjes lesz a populáció

Miért lenne ?

Csak akkor lesz, ha nem figyel a tenyésztő a megfelelő vérvonalakra. Nem olyan ritka a fajta, hogy ne lehessen kiküszöbölni a belterjes populációt !
A küllemi hibákra - IS - figyelemmel kell lenni, mert elveszti a kutya a fajtajellegét,- amilyen külsejűre kitenyésztették.Persze emellett fontos a jó idegrendszer is !

A kettő együtt !

Előzmény: Ammandina (250)
zsuzsa Creative Commons License 2003.03.12 0 0 254
vannak képeim, már fenn a tár-hun, este belinkelek neked egy teljesen feketeorru
Lolát :-)))))
Előzmény: Tibbe (252)
zsuzsa Creative Commons License 2003.03.12 0 0 253
Azert irta Tibbe, mert én a tibetkés topicban elcsodálkoztam azon, hogy miért olyan ÓÓÓÓÓÓRIÁSI hiba, ha pigmenthiány van a nózin, mintha öt lába lenne a kutyinak.

De ugy látszik igen :-(

Előzmény: Ammandina (250)
Tibbe Creative Commons License 2003.03.12 0 0 252
Az idegrendszerét nem tudják nézni egy tenyészszemlén a kutyának. Legfeljebb, ha nem
" mutatja magát ", tehát nem akar végigmenni a ringben, visszarendelnek, hogy a következő tenyészszemlére tanitsd meg rá !
De zsuszát érdekelte, hogy létezik-e pigmenthibás orr, csak erről esett szó, nem másról ! !
Előzmény: Ammandina (250)
zsuzsa Creative Commons License 2003.03.12 0 0 251
Igen, közben én is utánanéztem. Fura, nekem ez nem tünne ollan sulyos hibának.....szerintem sokkal angyobb hiba lenne, ha idegbeteg és buta...

Tibbe, a tibetkéidnél, egyáltalán bármelyik kutyánál jelent az pl a tenyésszemlén plusz pontot vagy mittudomén, hogy hiperokos, agilitybajnok, gyököt von stb

Előzmény: Tibbe (249)
Ammandina Creative Commons License 2003.03.12 0 0 250
Tibbe, ha minden küllemi hiba miatt kizárják a tenyésztők a kutyákat a továbbtenyésztésből, akkor nagyon belterjes lesz a populáció. A rossz idegrendszert könnyű eltitkolni egfy tenyésszemklén vagy kiállításon, pedig a jó idegrendszer sokkal fontosabb, mint az, hogy van-e pigmenthiány az orron
Előzmény: Tibbe (249)
Tibbe Creative Commons License 2003.03.12 0 0 249
KIZÁRÓ OKOK:
* Pigmenthiányos orrtükör.

A másik topicban feltett kérdéseddel kapcsolatosan !

Előzmény: zsuzsa (246)
Tibbe Creative Commons License 2003.03.12 0 0 248
FÉDÉRATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE
Secrétaraiat Général : 13, Place Albert I. - B - 6530 THUIN

FCI - Standard Nr. 250 / 1998. 05. 11. /

HAVANESER
(Bichon havanais)

FORDÍTÁS: Dr. J. M. Paschoud és R. Binder asszony.

SZÁRMAZÁS: Földközi tenger nyugati része, Kitenyésztette: Kuba.

PATRÓNUSA: F.C.I.

AZ ÉRVÉNYES ÉS EREDETI STANDARD DÁTUMA: 1996. 12. 10.

ALKALMAZÁS: Társasági és kisérőkutya

FCI CSOPORT BEOSZTÁS: IX.-es fajtacsoport társasági - és kísérőkutya
Sectio 1 Bichonok és rokon fajták.
Munkavizsga nélkül.

RÖVID TÖRTÉNETI ÁTTEKINTÉS: Ez a fajta a Földközi tenger nyugati részén a spanyol és az olasz partvidék környékéről származik. Minden valószínűség szerint, ezek a kutyák a tengerész kapitányok által kerültek Kubába. Nevét a sokszor előforduló Havanna-színről (tabak) kapta. Sajnálatos módon az eredeti Havannai vérvonalak kihaltak, csak egyes egyedeket sikerült Kubából kicsempészni. Ezeknek az egyedeknek a leszármazottai az USA-ban élnek.

ÁLTALÁNOS MEGJELENÉS: A Havanese egy kicsi, erőteljes, rövidlábú kutya. A szőre hosszú, dús, puha és hullámos. A mozgása élénk és rugalmas.

ARÁNYAI: A fang hossza az orrhegytől a stopig megegyezik a koponya hosszával a stoptól a fejbúbig. A testhossz 4:3 -hoz aránylik a marmagassággal.

VISELKEDÉS/JELLEM (WESEN): Különösen éber, jelző kutyának nagyon jól nevelhető. nagyon kedves, vidám, aranyos, játékos, sőt egy kissé bolondos. Nagyon szereti a gyerekeket és állandóan játszana velük.

FEJ: Közepesen nagy, a fejhossz viszonyítva a törzshöz (farktőtől a marig) 3 : 7 -hez.

Agykoponya
Koponya: Lapos fejtető, lehet egy kevéssé domború, széles. A homlok kissé kiemelkedő, felülről nézve a koponya hátul gömbölyű, minden más oldala szinte egyenes és szögletes.
Stop: Mérsékelten kifejezett.

ARCORRI RÉSZ:
Orrtükör: Fekete.
Fang: Az orrhegy felé elkeskenyedő, de soha sem hegyes, vagy tompa.
Ajkak: Vékonyak, szárazak és jól simulók.
Fogazat. Ollós harapás. Kívánatos a teljes fogazat. A P1 és az M3 hiánya eltűrhető.
Pofák: Nagyon laposak, nem előreugrók.
Szemek: Elég nagyok, mandula formájúak, lehetőleg mély barna színűek. A kifejezése barátságos. A szemhéjak lehetőleg sötétek, vagy feketék legyenek.
Fülek: Relatív magasan tűzött, a pofák mellett lógva hordja, egy alig látható ráncot alkotva enyhén megemeli. A végei kissé hegyesek. Hosszú rojtos szőrrel takart. A fülek nem lehetnek olyanok, mint egy szélmalom, sem pedig a pofákhoz simulók.

NYAK: Közepesen hosszú.

TEST: Hossza valamivel több, mint a marmagasság.
Felsővonal: Egyenes, az ágyék enyhén ívelt.
Far: Elég csapott.
Bordák: Jól íveltek.
Alsóvonal: A has jól felhúzott.

FAROK: Magasan hordott, a formája lehet egy görbe bot alak vagy előnyösebb, ha a hátára csavarodik. A szőrzet hosszú és selymes.

VÉGTAGOK:

ELÜLSŐ VÉGTAG: Egyenesek és párhuzamosak, szárazak, jó csont felépítéssel. A földtől a könyökig lévő hossz, ne legyen több, mint a könyök és a mar közötti hosszúság.

HÁTULSÓ VÉGTAG: Nagyon jó csontozat, mérsékelt szögelés.

MANCSOK: A formájuk enyhén hosszúkás, és kicsik. Az ujjak szorosan illeszkednek egymáshoz. (zárt mancsok).

MOZGÁS: A Havanese mozgása természeténél fogva vidám, könnyű, és rugalmas. Az egyenes elülső végtagok szabadon mozognak, míg hátulsó végtagok egy jó tolóerővel szolgálnak.

SZŐRTAKARÓ:

SZŐRZET: Az aljszőrzet gyapjas, de alig fejlett, sokszor szinte hiányzik. A fedőszőr nagyon hosszú (12 - 18 cm ) egy felnőtt kutyánál. Puha, sima vagy hullámos, fürtöket is képezhet. Bármilyen igazítás, vagy a hossz igazítása ollóval vagy a kutya trimmelése tilos. Kivéve : a mancsokat ; A homlokszőrzetet lehet egy kissé rövidíteni, hogy a szemeket ne fedje el. Az arcorri részen is lehet a szőrzeten igazítani, de előnyösebb, ha meghagyjuk a természetes hosszát.

SZÍN: Két szín változat van.

* Ritkán tiszta fehér, a fakónak a különböző árnyalatai; a világos fakótól a havanna színig (tabakszín, vöröses-barna) (dohány) ; ezekben az engedélyezett színekben lehet foltos, megengedett az enyhén fekete-felhős árnyalat.
* A megengedett színek, és foltok ( fehér, világos- fakó, havanna szín ) fekete foltokkal, fekete szőrzet.

NAGYSÁG:
Marmagasság: 23 - 27 cm
Tolerálva: 21 - 29 cm

HIBÁK: Minden eltérés a megengedettől hibának tekintendő, és a hiba nagyságának megfelelően kell értékelni.

SÚLYOS HIBÁK:
* Atipusos általános megjelenés.
* A hegyes, vagy tompa arcorri rész, ha az arcorri rész nem egyenlő nem egyenlő hosszú
a koponya hosszával.
* Ragadozó madárszerű szemek, túl mélyen illesztett szemek, vagy dülledt szemek, vagy ha a
szemhéj, csak részben sötéten pigmentált.
* Túl hosszú, vagy túl rövid törzs.
* Egyenes farok, vagy nem magasan hordott farok.
* A elülső végtagok francia állása.
* Elkorcsosult hátulsó mancsok.
* Kemény szőrzet, nem elég dús szőrzet, rövid szőr, kivéve a kölyökszőrt, nyírott szőr.

KIZÁRÓ OKOK:
* Pigmenthiányos orrtükör.
* Előre - vagy hátraharapás.
* Entropium, vagy Ectropium ; egy vagy mind két szemhéj pigmenthiánya.
* Túl nagy vagy túl kicsi méret.

M. J. A kanoknak két jól fejlett herével kell rendelkeznie, melyek a herezacskóban helyezkednek el.

Ford. Kalo M.

Előzmény: zsuzsa (246)
Ammandina Creative Commons License 2003.03.11 0 0 247
igen, Bella az ő takarójukra pisilt rá, a következő alkalommal pedig Mandula pisilt a mi ágytakarónkra. Azóta zárjuk a hálószoba ajtaját, ha jönnek.
A szőre le van végva egész rövidre, most már nő, kezd ismét havanézosodni a drága.
Bella csak akkor eszi meg a répát, ha meg van főzve és összenyomom villával és összekeverem a hússal, rízzsel
Előzmény: zsuzsa (246)
zsuzsa Creative Commons License 2003.03.11 0 0 246
Csinoska. Milyen göndör a szöre ! Igaz, Bella is iylen a kiskori képeken. Az ö gazdái ágytakarójára pisilt rá Bella ? Mintha irtad volna egyszer.
Csontrol jut eszembe : Bella eszi a répát ? Ezek a kurvákok nem....
Előzmény: Ammandina (245)
Ammandina Creative Commons License 2003.03.11 0 0 245
Ő az:

[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]

Előzmény: zsuzsa (244)
zsuzsa Creative Commons License 2003.03.11 0 0 244
az jo... kicsit motiválhatja hildust ( mamitol nem szabad messze menni, mert biztos ellopják..)
Előzmény: Ammandina (243)
Ammandina Creative Commons License 2003.03.11 0 0 243
Krémfehér 9 hónapos kisasszony és örökmozgó.
Előzmény: zsuzsa (242)
zsuzsa Creative Commons License 2003.03.10 0 0 242
A másik kutyus hölgy vagy ur ? Milyen szinü ?

Előzmény: Ammandina (241)
Ammandina Creative Commons License 2003.03.10 0 0 241
Viszek fényképezőgépet is (remélem nem felejtem el + jó lesz az idő) Most kisütött a napocska, és szépen szárítja a sáros talajt;o)
Előzmény: zsuzsa (240)
zsuzsa Creative Commons License 2003.03.10 0 0 240
Az jo. Minél több, annál jobb :-))))

Előzmény: Ammandina (239)
Ammandina Creative Commons License 2003.03.10 0 0 239
A nercolaj sréh nem sűrű, az illata alapján alkoholla van higítva. A tenyerembe fújtam és úgy dörzsöltem be a szőrébe. Úgy néz ki, hogy szombaton én is 2 kutyávan megyek, mert nálunk lesz megőrzésre az utcában lakó egyik havanese.
Előzmény: zsuzsa (238)
zsuzsa Creative Commons License 2003.03.09 0 0 238
Hogy nez ki ez a nercolaj ? Kimondottan olajszeru, sürü ?
Persze, jo nekem a szombat ( amugy nálunk hatalmas ünnep a marc 15, ugyanis a kisebbik gyerekem születésnapja, de delelött ugyis az anyosomeknal lesznek.
Előzmény: Ammandina (237)
Ammandina Creative Commons License 2003.03.09 0 0 237
Vettem nercolaj spét, nagyon szép lett tőle a kutya. Mi az anyósommal a Római parton sétáltunk tegnap, ott még nagyon nagy a sár. A jövő szombaton ráértek, vagy mintek március 15-ét ünnepelni?
Előzmény: zsuzsa (236)
zsuzsa Creative Commons License 2003.03.08 0 0 236
Szia Ammadinda !
Voltunk a Hajógyárin. Egész szépen elolvadt a hó, picit sár van, de azért sokkal kulturáltabb, mint múlt héten. Lola rohangált egy csomót, most viszont Hilda játszotta ugyanazt, amit multkor Bella, őrizte a lábamat....Szóval jobb ha többen vagyunk, a kutyák is elevenebbek.

Lolát betettük a nagylányom régi Budmil hátizsákjába, pont méret neki, olyan elégedetten ült benne, panorámakilátó, lábat se kell használni és mi és kényelmesen haladhattunk. Népek persze jót röhögtek a hátitatyikutyin....
Ma megfürdettük, samponoztuk, balzsamoztuk, őket azzal a különleges francia izével, aztán megszáritottuk,az egész család ügyködött rajtuk. Olyan szépek lettek, hogy még most is álmélkodunk, mennyire szépek!
Be is engedtem utána őket aludni az ágyamba, mert olyan csodálatosan tiszta meg puha lett a szőrük.

Kajatréning bevált, ma este mint a kisangyalok megették a vacsorát, kinyalták még a tányért is.
Előtte ugyan gondolkoztak 2-3 percet, de látszott rajtuk, inkább meg kéne enni ezt a kaját, hátha megint eltünik, mint tegnap :-) Ráadásul tegnap Lola meghagyta a felét, amit Hildus aztán befalt és Lola nagyon megdöbbent amikor háromnegyed óra mulva visszament, hogy megegye és nem talált semmit:-) Ugyhogy most biztos ami sicher megette az egészet:-)

Előzmény: Ammandina (234)
zsuzsa Creative Commons License 2003.03.07 0 0 235
Tibbe irta, hoyg egy kis hintöporral keféljük a kutyikat. Tegnap elteritettünk egy lepedöt, rátettük kutyikat és a lányommal nekiálltunk. beszortuk öket hintöporral, ettöl röhejesen fehér lett Hilda , megrázta magát, hintöporfelhö , mi nemkiálltunk kühögni, kutyák szanaszét akartak menni :-)

végül egész jól néztek ki és kellemes hintöporszaguak lettek, csak az elsö percek voltak döbbenetesek

Előzmény: Ammandina (234)
Ammandina Creative Commons License 2003.03.07 0 0 234
Szép munka!!
Előzmény: zsuzsa (233)
zsuzsa Creative Commons License 2003.03.06 0 0 233
Hát még ha látnád a döbbent képüket, most 40 perccel a "vacsoraidő" után döntöttek úgy, hogy harapjunk valamit, de a tányérok sajnos eltüntek.. mondtam is neki, háát aranyvirágaim, itt járt egy éhes naagy kutyus és megette, majd holnap lesz ujra vacsora :-)
Előzmény: Ördögpirula (232)
Ördögpirula Creative Commons License 2003.03.06 0 0 232
:)))
Azé' jó látni,hogy nem ragadt Rád az idióta tenyésztő? kényeskedése....
Baromi ritkán tapasztalom,hogy kiskutyások nem kényeztetik el túlzottan a kutyáikat.
Örülök,hogy kimentetted Őket az idióta némber karmai közül,és normális ebengubákat nevelsz....
Csak így tovább!
ÖP
Előzmény: zsuzsa (231)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!