Keresés

Részletes keresés

CBNora Creative Commons License 2008.08.20 0 0 372
Mindjárt megnézem, föl van írva.
Érdekelne a jujuba, meg az Asimina, csak először jó lenne megkóstolni. Nem emlékszem, hogy láttam volna eddig valahol. Meg pl. a mangóra allergiás vagyok, jó lenne tudni, hogy egyáltalán megehetném-e.
Mi inkább barackokkal se próbálkozunk, alma, körte jól érzi magát, a dió viszont rendszeresen lefagy. Tavaly tavasszal az eperfáról is lefagyott az összes friss hajtás.
Előzmény: Törölt nick (370)
jozso48 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 371

Még azt elfelejtettem neked megírni a golgotáddal kapcsolatban,hogy a tiéd a

P. edulis nem fog a szabadban áttelelni, valószínű a Nino szomszédjának a P.

caeruela van, az némi takarással még a kevésbbé védett helyeken is átt szokott

telelni.Igaz a föld feletti részek elfagynak,de tőről kihajt.Viszont a tiéd a gyümölcs-

termő maracuja ezt nem bírja ki.A két növény nagyon hasonlít egymásra,de akinek

volt már mindkettő,az könnyen meg tudja külömböztetni őket.Ime a P.caelurea vi-

rágja ilyen szerkezetű(esetleg kékebb variáció is van),de mindenképp eltér a tiédtől.

Vesdd össze vele.A tiéd szerintem már -5-10 fok körül megfagy.

Előzmény: Törölt nick (357)
jozso48 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 369

Természetesen,nincs okom haragudni,ha lenne azt meg gondolkodás nélkül meg-

szoktam mondani.Ha valami sürgős lenne,hívj fel emlékezetem szerint elküldtem

a telefon elérhetőségem.De remélem hamarosan megoldódik ez az email gondom is.

Előzmény: H.J (367)
jozso48 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 368

Kérdésedre azt tudom válaszolni,hogy nem írtam fel mennyi idő alatt értek be nálam

és nem is volt időm nagyon foglalkozni vele.Viszont amikor reggel kimentem az üvegházba álltalában lepottyant az érett.Az enyémek lilára értek,de van olyan fajta is amelyik sárgára érik.A szineződés megkezdése után hamarosan beérik és lepottyanik teljes éretten.Viszonylag gyorsan érik,ez is úgy van mind a fügék termése ,sokáig csak van azután elkezd szineződni,hirtelen megnő és ezután

már hamarosan szedhető is.

Előzmény: Törölt nick (357)
H.J Creative Commons License 2008.08.20 0 0 367
Köszönöm.Tehát megnyugodhatok?
Előzmény: jozso48 (366)
jozso48 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 366

Bocs,de a másik topikon már leírtam sajnos valami gond van ezzel a szolgáltatóval,

és emiatt többen gondolják ugyanezt amit Te.A lányom is felhívott,hogy nem reagáltam a képekre amit küldött és sajnos mostmár sorozatos,hogy vagy én nem kapok meg emaileket v.amit küldök nem érkezik meg.Megint megpróbálok reklamálni náluk,de azt hiszem a legjobb lesz váltanom.Reményeim szerint még egy hónap és

megtehetem,hogy szolgáltatót váltok,ha sürgősen nem tesznek valamit.

Mégegyszer bocs.

Előzmény: H.J (364)
jozso48 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 365

Szia Grifi!Te sem panaszkodhatsz,de neked már amúgy is régóta vannak termő

fügéid.Ami vesszőket küldtél mind megeredt,most már méteres fácskák,de szinte

valamennyi gyönyörűen fejlődött,ime egy csoportkép az ide dugványok egy részéről,némelyiket reményeim szerint már megkóstolhatom hamarosan:

Előzmény: grifi (350)
H.J Creative Commons License 2008.08.20 0 0 364
Szia Jozsó48.írtam már neked többször is privátba ,de eddig nem jött válasz.Remélem nem bántottalak meg valamivel.
Előzmény: jozso48 (363)
jozso48 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 363

Köszönöm és bízom benne,hogy az indulatok alább hagynak és a többiek is újra

egy csapatban eveznek tovább velünk félretéve vélt v.valósnak hitt sérelmeiket.

Előzmény: aiol19 (351)
CBNora Creative Commons License 2008.08.20 0 0 362
Kicsit olvasgattam, látom, szóba hoztad a hideg kertünket. Most hétfőn pl. 6,5 fok volt reggel. Nem tudom, máshol mennyi volt, de eléggé fáztam. Azt hiszem, nálunk a korlátozottan téltűrők teljesen kiesnek.
Előzmény: Törölt nick (327)
H.J Creative Commons License 2008.08.20 0 0 360
Az alma Off téma.Viszont had tegyem fel a képeket. Ma vettem észre,hogy az idén kiültetett (golden), elkezdett virágozni.hmmmm
ninovarga Creative Commons License 2008.08.20 0 0 359
Igen, ott ki van ültetve, 2 vagy 3 éve. Az ilyen teleket, mint az utóbbiak, láthatóan nagyon jól bírja.
Előzmény: Törölt nick (357)
ninovarga Creative Commons License 2008.08.20 0 0 358
Nagyon-nagyon örülök én is minden Kedves ma megjelent Régi-Új Barátnak, úgy gondolom, hogy a kis csapat egy csapásra megsokszorozta erejét.
grifi Creative Commons License 2008.08.20 0 0 355
Köszönöm, biztosan sok hasznos információhoz juthatunk majd az új topikban is.
Előzmény: aiol19 (353)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 354

Kedves Ragusa!

Szintén üdvözlünk az új fórumban! Nem hiányozhat innen az a lelkesedés, lendület sem, amit a régiben megszokhattunk!

Előzmény: ragusa (346)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 353

Keves Grifi!

Téged is nagy szeretettel üdvözöllek, különösen annak fényében, hogy mindig is nagy érdeklődést mutattál a klíma iránt és gyakran folytattunk érdekfeszítő vitát ezekről a kérdésekről! Itt reményeim szerint nem kell majd attól tartanunk, hogy "offolunk".

Előzmény: grifi (350)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 352
Én is ebből a csomagküldő kertészetből rendeltem a Lang jujubámat, viszont nekem két szezon óta nem köt egyetlen termést sem! Vagy Jozsónak volt óriási mázlija, hogy éppen jól termő magoncot küldtek neki, vagy én voltam nagyon szerencsétlen. Ez az egerági kertészet, nem tudom, hogy ki szabad-e írnom ide a nevét, vagy reklámnak minősül.
Előzmény: Törölt nick (345)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 351

Kedves Jozsó!

Szeretném én is átadni szívélyes üdvözletem ebben az új topikban!  Sokat emlegettünk Ninovargával, mondtuk, hogy leginkább még Jozsó hiányzik innen. Ki ne bánná, hogy ilyen konfliktusokkal terhelt heteink voltak itt? Természetesen én is bánom, de akik esetleg most haragudnának rám azért, mert megnyitottam az új fórumot, azoknak remélem, sikerül majd bebizoyítanom/bebizonyítanunk, hogy a lecsekélyebb negatív szándék sem volt bennem. Nekem nem is volt igazából senkivel összetűzésem, ezért nem is lett volna semmi okom arra, hogy ebben a lépésemben az ártó szándék vezéreljen. Annyit azért mondhatunk, hogy ha nem tettem volna meg ezt a lépést, akkor egy szakembert mindenképen elvesztettünk volna. Néhány magánjellegű dolgot elárulhatok azzal, hogy Ninoval a sajnálatos eseményeket leszámítva is gondolkoztunk valamilyen új "sajtóorgánumon". Tisztában vagyunk azzal, hogy néhányakat esetleg zavarhat, hogy állandóan a klímáról beszélünk, vagy hogy mozgalmat indítunk ezen gyümölcsfajok terjesztése érdekében és nagyvonalúan ültetvényekben,nagyüzemi termesztésben gondolkodunk. A fagytűrőben Arthur kérdezte, hogy mégis miben gondolom másnak ezt az új topikot, mint a régi. Véleményem szerint egyrészt ugye a hagyományos gyümölcseink reziszens szelekcióival is szeretnénk foglalkozni, másrészt azért, mert itt nagyobb teret szeretnék engedni az éghajlattani ismereteknek, vagy az ültetvényi tapasztalatoknak. Talán jobb reklám is ezeknek a gyümölcsöknek, hogy nem ruházzuk fel őket rögtön a "déligyümölcs" jelzővel. Még a fügére talán illene is a jelző, de a többire semmiképpen. Így nem gondolom, hogy a régi topiknak ne lenne továbbra is helye a nap alatt. Régebben is érzékelhető volt egyfajta aszimmetria a hobbifórum-jelleg, a gyűjtők tapasztalatcseréjének fóruma és a Nino által behozott, egyfajta "mozgalmi", terjesztői attitűd, a kísérleti ültetvények bemutatása, a termesztéshez elengedhetetlen éghajlati ismeretek bemutatása között. Én egyre inkább bízom abban, hogy ez a kis intermezzo hamar megoldódik, már látom ennek jelét, hiszen egyre többen jönnek át ide. Így semmiképpen nem beszélhetünk kettészakadásról, vagy pártokra bomlásról. Ide bárki írhat, én a magam részéről mindenkit szeretettel várok! Szeretnék egy olyan légkört teremteni, ahol igazából nincs is "off" téma, bármi jöhet, csak legalább érintőlegesen kapcsolódjon ezen növényekhez, vagy a klímához, a tájhoz, akár a természethez. De tőlem jöhetnek olyan képek is, hogy a gyerek, szülő, testvér, anyós, após, barát szereti a fügét, vagy éppen a jujubát. Én egyedül olyan kikötést gondoltam hasznavehetőnek, hogy itt ne jelenjenek meg olyan dolgok, hogy egymást kimoderáltatjuk valami miatt, vagy hogy olyan stílusban beszéljünk, hogy"ne nézz már minket hülyének", na meg egyáltalán bármiféle személyeskedést szeretnék végleg száműzni. Ha valaki csalódott, mert kudarca van valamilyen növényével, akkor azt tisztán szakmai alapon, bármilyen személyes utalás nélkül meg lehet beszélni. Nem szeretném, ha itt bárkinek moderálásra lenne szüksége. Na meg azt sem, hogy burkoltan, áttételesen okozzunk a másiknak rossz pillanatokat Említettem, hogy ez a régivel ellentétben inkább szakmai jellegű fórum kíván lenni, valamint a "nagyon őrültek" gyűjtőhelye. Ez viszont nem jelenti azt, hogy innen a gyűjtői mentalitás száműzve lenne. De azért alapvetően olyan mentalitást képzeltem el, hogy itt e növények és az itt szerzett ismeretek aktív terjesztői gyűlnek össze. Tagadhatatlan, hogy a másik topikkal érzésem szerint mintegy 50-60%-os átfedésben vagyunk. De ha lehet 5 kaktuszos topik, akkor lehet 4 a kiviről, fügéről és a többi gyümölcsről. Végezetül, mivel egy személyes hangú üdvözlet közben valójában mindenkinek szóltam, ezért szeretnénk mégegyszer üdvözölni, talán sokak nevében!

Előzmény: jozso48 (337)
grifi Creative Commons License 2008.08.20 0 0 350

Szia Jozso!

Gratulálok, fantasztikus a gyűjteményed!!!

Érnek már a 2. termések. Az 1-2. képen az olasz fajta van (3. sz.), a 3. képen az 1. sz. fajta (aminek az óriás első termése volt), a 4. képen pedig az 5. sz. fajta. Ez egy könnyen aszalódó, zöld füge, a házunk északi oldalán van a szomszédban, elég árnyékos helyen. Azt a sorszámot írtam, amivel Neked küldtem a fügéket.

Sajnos ma vettem észre, hogy a 4. sz. fajtát valószínűleg rossz bokorról szedtem, nem fog teremni. Majd küldök másikat, de azért még ne dobd ki.

Előzmény: jozso48 (344)
Dusi59 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 349

Az alsó öt kép Bükkszentkereszten a "gyógyító helyen" készült Pünkösd másodnapján.

 

A felső négy kép is májusban készült útban Eger felé a Bükkön keresztűl.

 

(A szöveg lemaradt a képek mellől!)

Előzmény: Törölt nick (338)
Taxus Creative Commons License 2008.08.20 0 0 348

Jozso fantasztikus vagy!

Nagyon jó gyűjtemény. Pár év múlva neked lesz a legnagyobb tapasztalatod a fügék terén. Érdemes lenne egy külön honlapra feltenni. Típusokat, neveikkel, fotók, gyümölcs, levél, téltűrés stb. + saját tapasztalataid.

Előzmény: jozso48 (337)
Dusi59 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 347
Előzmény: Törölt nick (338)
ragusa Creative Commons License 2008.08.20 0 0 346

JOZSO csatlakozom  a  hozzaszolasodhoz. 

 A fugeid fantasztikusak ,))))))))))megallazeszem , milyen sokfele van .)) nekem legalabb csak egyetlen szem erne mar be .

Előzmény: jozso48 (337)
jozso48 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 344

A Nino révén jutottam hozzá néhány olasz fajtához,no meg a saját olasz utunk so-

rán is hoztam néhányat,ezek még csak ezután fognak bemutatkozni,ja igen és

griffitól is kaptam egy olasz fajtát.

Van egy nagyon apró gyümölcsű,de rendkívül finom és alig van héja,már a fán

szinte megaszalódik.Most már a másikak is kezdenek érni ezekből az olaszokból.Az első képen van az apró fajta,mindössze 10-15 gr,míg egy átlagos 80-100 gr között

van.Szerintem ebből készül az a miniaszalvány amit néhány nagyáruházban lehet

mostanság kapni.

Előzmény: Törölt nick (341)
jozso48 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 343

Pécs mellett van egy kertészet majd megkeresem a cimet ha érdekel,ők küldték.

Döbbenetesen szép körte alakú gyümölcsök vannak rajta,pedig még csak egy kis

fácska egy 5 l-es cserépben.

Előzmény: Törölt nick (342)
jozso48 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 340

Természetesen más "nálunk is megtermő"növény van a gyűjteményben és most

még mutatnék néhány fotót a jujubáimról.Az első rossz tapasztalat után ma már

örömmel mondhatom,hogy hálás jól termő,könnyen tartható növények.Több magoncom és néhány vásárolt példányom van.Különösen tetszetősnek tűnő

fajta a "Lang" néven vásárolt fajta,ez a legnagyobb gyümölcsű,a többi magonc

nem teljesen egyforma,de szépen megrakódva,már alig várom,hogy érjenek.

Vannak dézsában és kiültetve is.

jozso48 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 339

Amikor a füge először megjelent a kertemben úgy gondoltam néhány tövet ültetek,

hogy ilyen is legyen.Azután én magam is megdöbbentem,hogy mennyiféle füge lé-

tezik a szűk környezetemben,de az igazi meglepetés az volt amikor a fagytűrők

fórumon megláttam,hogy az országban milyen sokféle létezik.Elkezdtem a fotókat

lementeni,összehasonlítani és egyre jobban izgatott e növény.Levelezésbe kezdtem topiktársakkal majd sorba érkeztek a kisebb-nagyobb csomagok benne

fügedugványnak való ágacskák,gyökeres dugványok.Amerre jártam és fügébe botlottam azonnal kértem belőle(uram bocsá néha csentem egy-egy gajjacskát).

Jelenleg ott tartok,hogy több mint 100 helyről származó gyüjteményem van,ponto-

san nem tudom hány tő,de jóval 200 felett,mivel van amelyikből több pld is van.

Már kezdem készíteni róluk a fotósorozatot,gyűjtöm az adatokat és magam is meg-lepődve tapasztaltam mennyire változatos fajról van szó.A termések színe,mérete,

alakja,íze-de a levelek formája,felülete stb.Ezek alapján talán évek múlva egy hatal-

mas fajtagyűjteményt sikerül létrehozni.Miért kell néhány év?-ugyanis ki kell tapasz-

talni pld.a fagytűrésüket,a termésekhullámok számát,mennyiségét,minőségét.

Nyilván más is tapasztalta,hogy az első korai termések és a másodtermések közt

lényeges különbség tud lenni.Sok-sok információ kell ahhoz,hogy az egyes fajtákat minősíteni tudjam vagy a más néven futókra egyértelműen kimondható legyen,hogy

azonos.Nos ez a távlati cél.

Előzmény: jozso48 (337)
jozso48 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 337

Üdvözlöm az új topikban a régi és új ismerősöket,igaz új alig van.Bevallom egyálta-

lán nem örültem,hogy a régi csapat szétesett és most több helyen keresik helyüket

növénykedvelő barátaim.Számomra a növények a fontosak,a közös hobbink és nem

az értelmetlen viták.Bízom benne,hogy ha már ilyen szencsétlen módon több pártra

szakadt a csapat,legalább itt béke lesz és akkor én is szivesen csatlakozom hozzátok,de a többiek is fontosak lennének,idővel talán ismét egy csapat lehetünk egy helyen.

Ismerítek a fügemániám,ezért úgy gondolom itt is jelen kell lennem,és mindjárt

mutatnék is néhány fotót kedvenceimről:

Brunswick az ujjasok közül
ninovarga Creative Commons License 2008.08.20 0 0 336
A bátaapáti állomás üde báját még az is fokozza, hogy Pécs-Pogányhoz is nagyon közel van, pedig néhány jól megválasztott állomás alapján akár egy egész megyét "mediterránnak" könnyen föl lehet minősíteni. Legalábbis számukra ez nem jelentett gondot. A botrányok botrányának a botránya! Borzalom!
ninovarga Creative Commons License 2008.08.20 0 0 335
Örülök ezeknek az adatoknak, mert ezek is fényesen bizonyítják, még ha nem is merítik ki az összest, hogy Zala megyében, szándékosan, vagy véletlenül, sikerült az összes állomásukat a legfagyzugabb fagyzugok legaljára telepíteniük. Aztán ezek klímaadatai alapján minősíteni egy megyényi területet.
Bátaapáti, ami a zalaiakat kenterbe veri, már túl későn jött nekik ahhoz (2-3 éve van ott állomás), hogy fölébredjenek és mondjuk még durvítva is rajta, átírják Tolnára mindazt, amit addig Zaláról írtak, de a valószínűbb az, hogy fel sem figyeltek rá. Biztosan arra sem, hogy a tőle légvonalban 25 km-re lévő teveli dombtetőn pedig az ország közel a legmagasabb középhőmérsékleteit mérik. De az is lehet, hogy belekeveredtek egy kicsit, hogy most Tolnát az ország leghidegebb, vagy legmelegebb megyéjének kellene-e minősíteni. Korábban ugyanis ilyen típusú általánosító jelzőkkel operáltak.
Előzmény: Törölt nick (333)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!