A taximegálló (Droszt) az Andrássy út (akkor Népköztársasáág útja) Hősök tere felőli részén a szervízúton volt (az Eötvös utca és a Teréz krt. {akkor Lenin krt.} között)
Nem tudom, ki tudja, honnan ered a taxiállomások "droszt" neve?
Ugyebár a régi Nemzeti Színházat azért bontották le 1913-ban, mert totálisan elavulttá, elöregedetté, lepusztulttá, tűzveszélyessé, felújíthatatlanná stb. vált
- dehát eleve ideiglenesnek, sőt, pénz híján szegényesnek épült 1837-ben (már akkoriban is számos, sokkal elegánsabb épület állott Pesten).
Viszont amit nem értek: a színházat körbevevő hatalmas, pompás és mindössze 38(!) éves bérházat minek kellett lebontani ???!
És a másik: ha már lebontották, miért kellett az épületet gagyi módon csak félig lebontani, egy részén földszintesre hagyva, a sarkon meg egyemeletesre ?!
Úgy nézett ki, mintha bombatalálat érte volna, valami korai előképeként a városháza földszinti bazársorának (mely utóbbi valóban bombatalálat következtében lett kialakítva...).
"1875-ben Szkalnitzky Antal tervei szerint építik át homlokzatát."
Szerintem ez pontatlan fogalmazás. Mert ahogy az 13259-ben olvasni, "az új épület oszlopos homlokzattal rejtette el az avítt régit". Tehát nem átépítették a régi homlokzatot, hanem elé építettek egy új homlokzatot, pontosabban egy új épületet.
(De a 13259-hez csatolt fényképen is látni, hogy még a régi épület beüvegezett kocsifelhajtója is jóval hátrébb van az utcafronttól, mint az új épület homlokzata...)
A régi Nemzeti Színház a Kerepesi (ma Rákóczi) úton. Jobb szélén Franz Bischitz vaskereskedése. 1860-as évek. A város végén 1837-ben megnyílt Zittebarth Mátyás tervei alapján épült Pesti Magyar Színházat az 1870-es években lassan körbeépülte a város. A képen balra még az 1865-ben leégett, hosszú, egyemeletes Griff fogadó áll. A színház háta mögötti botanikus kertet, ahol cirkusz, óriás panoráma, bormérés, Borsos és Doctor fényképészműterme volt, a József Műegyetem építette be. A kép jobb szélén a Westermayer-féle ház állt, földszintjén vaskereskedéssel, az emeleten vendéglővel. A színház állandó helyszűkével küzdött. Először üvegcsarnokot emeltek a kocsifelhajtó fölé. Társalgónak szánták a páholy közönségének, de lomtár lett. Aztán a színház vezetése megszerezte a Westermayer házhoz tartozó magtárat, majd 1871-ben a házat is, és díszletraktárak számára át akarta alakítani. Szigligeti Ede ötlete volt, hogy helyére bérházat építsenek. 1874-ben kezdték építeni, s egy évvel később készen is volt a Skalniczky Antal által tervezett, két bérházzal körülépített Nemzeti Színház. Az új épület oszlopos homlokzattal rejtette el az avítt régit. (Jalsovszky-Tomsits: Budapest az ikerfőváros)
Címadatok: [Múzeum körút és Rákóczi út sarki forgalom téli hóesésben] Készítő(k): Bence Pál Készítési hely: Budapest Felvételi idő: 1930-1945 Megjegyzés: A bérház megmaradt földszintes épületdarabja patikával. Lovas szemétszállító kocsi.
Azt nem tudom, hogy e képen mi a lovaskocsi funkciója, de pontosan ilyen volt sráckoromban a szemeteskocsi (az akkori kukás). A bakon ülő szemetes rázta a kolompját, majd megállt a ház kapuja előtt, és kilépett az oldalt látható járópallóra. A vastag vaslemezből készült tartály tetején kinyitotta - nagy döndüléssel - az egyik ajtót, majd a házmester által feladott szeméttartályok tartalmát belezúdította. Télen szállt a hamufelhő.
Kamaszkoromban (1960-as évek első fele) szünidei munkásként két nyáron dolgoztam itt. Csepel teherautók főjavítását végezték. Hatalmas élmény volt számomra igazi teherautókon szerelgetni. Jellemző, hogy addig életemben kétszer jutottam be egy-egy teherautó belsejébe. Itt meg rámbízták pl. az ülések beszerelését a vezetőfülkébe. Néhány nap után teljesen egyedül csinálhattam. (Akinek meg ez volt a dolga, délelőttszámra eltűnt)
Régi Nemzeti Színház és bérháza a Rákóczi út részletével
Rákóczi út páratlan oldalával. A 7. sz. ház helyén még nem áll a Schmahl Henrik tervezte díszes lakóház. (1880 körül )
Régi Nemzeti Színház
VIII., Rákóczi út 1-3. Zitterbach Mátyás tervei szerint épült, 1837-ben Pesti Magyar Színház néven nyitják meg. 1875-ben Szkalnitzky Antal tervei szerint építik át homlokzatát. 1908-ban a társulat átköltözik a Népszínház épületébe. 1913-ban bontják le. /A Nemzeti Színház 150 éve, szerk. Kerényi Ferenc. Bp. 1987. 371 p./
Aranyos a kis bábszínház. És a Dolgos Pista meg a Fürge Ferkó biztosan jól elverték a gaz Reakczy Jóskát (mert ketten voltak).
* * * Hoztam három képet az Astoria kereszteződésről. Az elsőn még áll az oszlopos-timpanonos homlokzatú, régi Nemzeti Színház. A második már későbbi, a harmadik a világháború után készült.
úgy emlékszem, hogy a Múzeum krt.első jobboldali mellékutcájában(az Astória felől megközelítve) van valami még. Remélem nem verték szét - már régen jártam arra.:-(