Keresés

Részletes keresés

Henri Charriére Creative Commons License 2003.01.16 0 0 590
Szia Mickey!

Sajnos nem vettem fel a dokumentumfilmet én sem, de még utánanézek ismeretségi körben megvan -e valakinek.

Henri

Előzmény: Mickey Cortez (587)
baratno Creative Commons License 2003.01.16 0 0 589
Sziasztok!

Bár én láttam a filmet, de felvenni sajnos nem tudtam, de ha valakinek megvan légyszi írjon e-mailt. Engem is érdekelne.

üdv,
b.

Előzmény: Mickey Cortez (587)
Mickey Cortez Creative Commons License 2003.01.16 0 0 588
A N"Djamenai eje egységhez:nem akarok hülyeséget mondani vagy beleszolni,csak az igazat javits ki légyszives ha rosszat tudok.
1978ban Csádban az elnök elleni merényletsorozatok után,az év vége felé(78)a 1.RECvett részt küldetéssorozatban.
A legnagyobb csádi felderitö vagy keresö küldetések inkább a 83-as eseményeknél voltak,ott a 2REP az operation Manta keretében csinálta de ezek is inkább az északi területeken voltak sürübben.Talán a libiaiak miatt..
De ha Mogorva tud mást én szivesen olvasnám!
Mogorva,mondanál még infokat?
Cortez
Mickey Cortez Creative Commons License 2003.01.16 0 0 587
Sziasztok
Segitség kellene,ha valaki felvette volna az RTL müsorát..!!!
Caly köszi emailt,egy másik cimröl fogok irni majd azt használd a válaszra is légyszi,köszi.
Henri nem rögzitetted az RTLt?

Csak az igazat!Hallottál a móri gyilkosságrol?Tudsz valamit Hajdukinti szerepléséröl?
üdv
Cortez

cap179653 Creative Commons License 2003.01.16 0 0 586


Előzmény: cap179653 (584)
cap179653 Creative Commons License 2003.01.16 0 0 585
A francba ez nem az volt.
Előzmény: cap179653 (584)
cap179653 Creative Commons License 2003.01.16 0 0 584
CalY !

Nézd mit találtam neked !Légiósok az obocki kórházban éppen adnak át egy röntgentermet.

Morgo !

Erre gondoltál ?

Előzmény: Caly (578)
Tomy44 Creative Commons License 2003.01.16 0 0 583
Üdv!

Csak az igazat, szerinted lehet olyan ember légiós aki saját hazájában nem volt katona, teszem azt mert úgy döntött neki ez nem kell?(renszerváltás utáni leépítések)

Előzmény: csak-az-igazat (582)
csak-az-igazat Creative Commons License 2003.01.16 0 0 582
Jo reggelt mindenkinek, szia MEGYI !

A felso korhatar a jelentkezeshez 40 ev. Ennek az oka : ugy velik hogy mindenkinek aki JOL szolgal meg kell adni a lehetoseget a minimalis nyugdijig menni. A nyugdijat 15 ev szolgalat utan kaphatod meg es a felso korhatar a szolgalatban pedig 55 ev. 40 + 15 = 55.

EU gondolom egeszsegugyit jelent. Itt a mindennapi eletben ugyanaz mint a nemzeti atlag, nem is muszaj katonai orvoshoz menned ha nem "szolgalati" a betegseged vagy a serulesed. Ami a kulso vagy bevetesi szolgalatot illeti, ott nagyon eltero. Minden szakaszban van minimalisan egy "infirmier" vagy apolo. A helyzettol fuggoen vannak orvosok, "mobile" katonai korhaz, stb... A hasznalt eszkozok es anyagok erre a celra voltak "kitalalva", peldaul a serultek hordozasa, egy serult lab rogzitese, ... Egyben biztositjak hogy a leheto legrovidebb ido alatt kiszallitsak oket a veszelyes teruletrol, minden leheto eszkozzel (helikopter, ...)

Nezd meg addig is http://www.idegenlegio.org

Udv mindenkinek, J.Gy

Előzmény: megyi (581)
megyi Creative Commons License 2003.01.15 0 0 581
Sziasztok

Érdeklődnék hozáértőtől, hogy van-e felső korhatár a légióba tőrténő jelentkezésnek? Ill. milyen az eü. ellátás, vagyis hogy meg kapják-e a farncia átlgot, vagy ettől esetleg eltérő?
Köszi.

baratno Creative Commons License 2003.01.15 0 0 580
Sziasztok!

Én is láttam, és néhányszor a hideg rázott közben, különösen, hogy a hétvégén a kedvesem sem állt távolt tőle, hogy odamenjen.
Büszke vagyok minden résztvevő magyarra, és magyar légiósra.

baratnő

Előzmény: Henri Charriére (579)
Henri Charriére Creative Commons License 2003.01.15 0 0 579
Üdv mindenki!

Tegnap látta valaki (rajtam kívül) az RTL KLub riportfilmjét Elefántcsontpartról? Szerintem nagyon korrekt volt, nem gondoltam volna, hogy ennyi magyar szolgál a REP-ben. Persze azért kisebb malőrök voltak, a légiót nem a XVIII. században alapították, továbbá az átlagos 3 millió forintos havi zsold egy kicsit erős volt. Azért az 12000 Euro testvérek között is.

Mindenesetre érdekes volt látni az ottani körülményeket, nekem kicsit furcsa volt, hogy a reguláris ejtőernyösők egy állami épületben voltak elszállásolva, külön gulyáságyú, stb. míg a légiósok a bozótosban "oldd meg valahogy" alapon, kaja pedig csak a fejadag és az ellenséggel is ők találkoztak elsőként. No mindegy, gondolom ezért vannak. Viszont ott is arról volt szó, hogy a légiósoknak el kell temetni az általuk megölt ellenfelek holttesteit.

Volt még egypár "nyalánkság" is, úgy mint leprakórház, ápolók nélkül (elmenekültek), orvosi ellátás az utcán, a kígyózó sorok szeme láttára, valamint egy gyermekkórház, ahol maláriás gyerekeket ápolnak, itt elmondta az ápoló, hogy a általában a szülők a beteg gyermekeiket nem gondozzák, kórházba már csak akkor viszik, amikor már szinte mindegy. Aztán voltak még bedrogozott felkelők, akiket "mutánsoknak" hívtak, mindenféle célok nélkül, időnként elengedtek egy-egy géppisztolysorozatot a levegőbe és büszkélkedtek, hogy mekkora nagy harcosok is ők. Szerintem érdemes volt megnézni.

Henri

Caly Creative Commons License 2003.01.15 0 0 578

A "mogorva" szó francia megfelelöjére kiváncsi.

A "dögök" valószinüleg az ellenség halottai, amit úgy látszik az ö idejében elástak a kitünö fiúk.

Kötve hiszem, hogy itt bárkinek meglenne a "djamenai ejtöernyös egység parancsnokának" a telefonszáma, de még ha meglenne is, az adatvédelmi törvény értelmében úgyse lehetne kiszolgáltatni, persze ha Mogorváról kiderül hogy rokona az emlietett parancsnoknak, akkor kb tiz euro befizetése ellenében az adminisztrativ osztályon kötelességük felvilágositani. Na persze nem a telefonszámról, csak az illetö hollétéröl.

Csak az Igazat, nagyon tetszik nekem a hozzáállásod, ahogy tiszteletben tartod a halottakat.

Kellemes napot mindenkinek!

Caly

Előzmény: cap179653 (575)
csak-az-igazat Creative Commons License 2003.01.15 0 0 577
En nem ertem mit akar mondani es milyen "N'Djamena"-i ejtoernyos egyseg"-rol beszel ?

De azt se mondta milyen "elite"-rol 1975 es 79 kozott. Ebben az idoszakban mar a "ceg"-nel voltam es nem voltak 4 eves kinti szolgalatok.

Udv. mindenkinek, J.Gy

Előzmény: cap179653 (575)
cap179653 Creative Commons License 2003.01.15 0 0 576
S.O.S.

Keresne nekem valaki egy svájci szabad internet hozzáférést ?Nekem a roamingal,9600 bps-el nincs nagy kedvem szörfözni.

Köszi előre is !

Csizi

Előzmény: cap179653 (575)
cap179653 Creative Commons License 2003.01.15 0 0 575
Szevasztok !

J.Gy.!Mogorva azt hiszem nem a saját halottakra gondolt hanem az ellenségére de a lényegen nem változtat.
Mogorva nagyon titokzatos vagy !

1:"Az irjon aki tudja franciául : mogorva
tudja a djamenai ejtőernyős egység parancsnikának a nevét és számát"

2:"Eddig ketten irtak. Tudták hogy kell."

Érti ezt valaki ?

Előzmény: csak-az-igazat (574)
csak-az-igazat Creative Commons License 2003.01.15 0 0 574
Jonapot mindenkinek, szia Mogorva !

Nincs igazad, mert az Idegenlegio tellesen a francia szarazfoldi hadsereg kotelekebe tartozik.

Ami pedig a halottait illeti itt semmi titkolas nincsen, mar csak azert sem mert minden aldozatnak ertesiteni kell a csaldjat, ugyanugy mint ha "egyszeru francia katona" halt volna meg vagy pedig sulyosan sebesult volna meg.

Bevetesuket nem egy szemely hatarozza ell. Az egyetlen elony az hogy mindig keszen vannak es egy vezetoseg alatt, annak ellenere hogy mint "testulet" kulonbozo nagyobb PK-hoz tartoznak. Peldaul a 2REI a 6°BLB-hez, a 2REP az 11°BP-hez, stb.

Ami Afghanisztan illeti, itt a Legio volt az egyetlen egyseg (pontosabban a 6°REG - most 1°REG) amelyik mar ismerte a teruletet mert tobb mint 10 evvel ez elott mar voltak ott mint oktatok az aknak es mas csapdak felszedesehez. Annak idelyen Afghanisztan et Pakisztan kozott tevekenykedtek, ha nem is volt sok reklam errol.

Meg csak annyit, hogy nem "dogok" hanem halottak, ugyanugy mint mas halottak akiknek vannak szuleik, testvereik es gyerekeik, vagy esetleg mint nekem unokam. Meg akkor is ha 1975 ota amikor jelentkeztem, es meg mindig szolgalatban vagyok a "nagy erzekenyseg" kiszalt belolem de a tisztelet a halotakkal szemben megmaradt.

Ne felestsuk el hogy egy legiost arra tanitottak, hogy tiszteleg mikor egy halottaskocsit lat.

Udv mindenkinek, J.Gy

Előzmény: Mogorva1 (572)
Tomy44 Creative Commons License 2003.01.15 0 0 573
Köszim Caly.

Hogyha szabad egy katonai közhelyel élnem:
"Izzadság vért spórol"

Előzmény: Caly (569)
Mogorva1 Creative Commons License 2003.01.15 0 0 572
Hello Henri!

Nos lehet, hogy a S.A.S. "elitalakulat" de akkor meséljétek el, hogy Afganisztánba
a landolási területüket miért 57 - azaz ötvenhét - idegenlégiósnak kellett megtisztitani és két napig biztosítani - vezsteségük nem volt, a dögök száma ismeretlen mert a légió régi jó szokása, hogy az áldozatait elássa.

Az idegenlégió nem tartozik a francia nemzeti hadsereg kötelékébe. Ezért van. Egy személy határozata elég a bevetésükhöz

Mogorva1
PS:
Eddig ketten irtak. Tudták hogy kell.

Most már a fentiekkel kapcsolatban is kérdezek: ki vezette a fenti hadmüveletet és hány százalékuk volt magyar?

Előzmény: Henri Charriére (567)
cap179653 Creative Commons License 2003.01.14 0 0 571
Szevasztok !

Mielött tovább mennénk ezen az új vonalon,történetesen Caly 569-es hozzászólásán szeretnék egy dolgot tisztázni.Azt hiszem sokakban van egy fogalomzavar,mégpedig az irányban,hogy az Idegenlégió nem egy speciális(értem ezalatt nem commando) alakulat hanem csak a Francia hadsereg idegen emberekből álló hadserege.Fegyverzete és felszerelése a mindenkori francia hadseregben rendszeresített eszközök.Ezen belül van az ugynevezett speciális alakulat a CRAP.Tehát mielött bármiféle összehasonlításokat végeznénk ezeket tartsuk szemelött.Így gondolom már egy teljessen más képet kaphatunk arról,hogy tulajdonképpen az Idegenlégió a maga kategóriájában messze az elsők között van,mind kiképzés mind szellemi mind gyakorlati téren.

Csizi

Előzmény: Caly (569)
Mogorva1 Creative Commons License 2003.01.14 0 0 570
Hello Cally!

Elnézést. hogy a Te nevedet és üzenetedet haználom, mert kérdésem lenne hozzátok itt még nem jártam.
Azonban 1975-79-ben Djamenában voltam az eliteknél
Olyan bajtársat keresek aki járt a csádi libyiai határon, vagy részt vett a déli önkénte felderitő alakulatban.

Az irjon aki tudja franciául : mogorva
tudja a djamenai ejtőernyős egység parancsnikának a nevét és számát!

mogorva

Előzmény: Caly (569)
Caly Creative Commons License 2003.01.14 0 0 569

"A kihangsúlyozott engedelmesség mellett fontos a fizikai erönlét. Azt tartják, senki nem eshet túl a légiós kiképzésen annélkül, hogy többször is a saját vérébe ne áztatná a zokniját..
Az eröltetett menetek megszokottak, és ugyancsak súlyt helyeznek a céllövészetre.
Haladó/magasabb fokú kiképzésben csak az részesül, akit a szakaszvezetö/csapattiszt erre érdemesnek itél"

"A tesztek helyszine Brecon vidéke, ahol egy sor speciálisan eltervezett feladaton keresztül vizsgálják az egyénnek a szellemi rugalmasságra, a fizikai kitartásra, önuralomra, kezdeményezöképességre, független gondolkodásmódra és lelki keménységre való képességét"

Tomy44 Creative Commons License 2003.01.14 0 0 568
Caly légy kedves szánd meg angolul csak korlátozott mértékben beszélő topiktársaidat....

Köszönöm

Előzmény: Caly (566)
Henri Charriére Creative Commons License 2003.01.14 0 0 567
Üdv Caly!

A másik elitalakulat csak nem a SAS? A múlt héten ment róluk egy elég jó film a TV2-n.

Henri

Előzmény: Caly (566)
Caly Creative Commons License 2003.01.14 0 0 566

Sziasztok,

Csak az Igazat, tegnap elkerülte egy szempont a figyelmemet az önálló gondolkodásról. Tagadhatatlan, hogy gúnyolódtam kissé Kürtökön, (remélem nem vette a szivére) de nem minden alap nélkül.
Hadd idézzek egy szakértöt, nevezetesen Robert C. Kingston tábornokot a légiós kiképzésröl

"...Besides EMPHASIS ON OBEDIENCE, importance is placed on physical conditioning. No one, it is claimed, goes through Legion training without more than once soaking his socks with his own blood.
Forced marches are common and marksmanship is emphasised. Advanced training is given only to those deemed fit by the company comander....."

Ezzel szemben, csak szemléltetésképpen, egy másik elitalakulat kiképzésekor teljesen másra helyezik a hangsúlyt

"The tests take place in the Brecon area, and consist a series of tasks designed to find out wether the individual has the qualities of mental resilience, physical stamina, self discipline, initiative, independence and spiritual toughness, which the regiment has found necessary for its missions."

Van egy kis különbség...mégse beszéltem csak úgy légböl kapott dolgokat.

Üdv, Caly

U.I.Kösz a képernyövédöt

Előzmény: csak-az-igazat (564)
Mickey Cortez Creative Commons License 2003.01.14 0 0 565
Sziasztok
Ugy vettem észre az utobbi napok jot tettek a topicnak mert eléggé belemélyedtünk a dolgok mozgatoiba.Mellesleg szerintem Afrika és adolgok amik ott történnek szinte hozzátartoznak a légiohoz és egyáltalán nem baj hogy szoba került a mult a napi problémák és egyáltalán bármi ami ott történik.
A politika viszont nem a katona dolga valoban,és itt azért többségében katonák vagy olyan multu emberek kommunikálnak.Mindenesetre nekem tetszettek a hozzászolások.
Csak az igazat köszi a védöt,viszont emailemre még nem reagáltál.
Ma kedden 22.50kor nézzétek az RTLt.
Caly láttam a válaszod a kukrirol,köszi.
üdv
Cortez
csak-az-igazat Creative Commons License 2003.01.13 0 0 564
Szia Caly !

OK : a "pied noir". Sokban igazad van. A nejem spanyol szarmazasu "pied noir". a legnagyobb reszuk nem volt olyan gazdag mint mondjak. Oket is csak hitettek hogy majd minden jo lesz, es ezt amig a "nagy francia szarmazasu "pied noir""-ok eladtak igazi aron a vagyonukat. A tobbiek, a nagyapa butorasztalos volt es sikerult neki sok izzadtsag aran sajat ceget csinalni, amit el is veszitett amikor kiderult a disznosag. Ugy hagytak el az orszagot mint ...

Az afrikai gyarmatok jolete : itt talan ugy erzem hogy nem erettek ahhoz hogy sajat maguk rendezzek az eletuket. Peldaul egy evben mikor jo volt a termes mindent elherdalnak es nem gondolnak a kovetkezo evre amelyik talan rossz lesz es ehezni fognak.

Rhodeziat meg Del-afrikat hagyjuk ki, csak pelda volt es beismerem talan nem a legjobb, de mint biztosan eszrevetted nagyon gyorsan es sok hibaval irtam.

A jo dolgok amit csinalunk ? Kit erdekel az a NATO-ban ? En MOSTAR-i PK-ban voltam a hadosztaly tabornoknak a tolmacsa tobb nyelven. Majdnem mindenbe volt belatasom. Konfliktus alatt vagy nagyobb felelosegben nem ez a legfontosabb. Ilyen nem nagyon kerul ki, inkabb a "katonai eredmenyek" erdekelnek mindenkit.

Igen. Amit mondasz az igaz. Nem minden no, nem ... De a katonanak is at kell elnie ha lehet ... Rendszeresiteni hiba lenne, de te is belatod hogy lehet hogy ahhoz hogy megmentse az eletet, olyant kell csinalnia ami nincs elorelatva a "szerzodesekben".

Az hogy az afrikai politikusok milyenek ? A problema ott is van hogy a mi politikusaink, az allitolagos "jogokkal" hagyjak oket csinalni. Ha meg beleszolnanak akkor megint kitorne a botrany egy par nagyon tanult de nem sokat ismero emberekben (nem vagy celozva) Mi a megoldas ? En sem tudom, de minden esetre ezt nem a katonak dontik ell. Ok csak a civile parancsat teljesitik. Utana meg teljesen mas dolog hogy jonnek a parncsok a nagy fonoktol, a kissebtol, es a ... Itt a katonanak csak egy dolga van : a leheto legjobban es becsuletesen megcsinalni a munkajat, akarmi is volt a feladat. Ezt is ugy hogy ne kelljen neki sajat magat lekopni masnap amikor borotvalkozik.

En nem akarom az "oreg katonat jatszani". Csak annyit ha tenleg erdekel, szerintem nezd meg tovabb ezt a forumot mert szerintem nemsokara "eleg erett lesz" es jo dolgok jonnek ki belole. Az hogy a szempont nem ugyanaz, ez meg csaladban is elofordul, ezert kell ezt nyugiban megbeszelni a haragok helyett.

Nem vedeni akarom en a katonakat, legiosokat, vagy ... eleg nagyok ok ehhez. A baj az hogy mindig csak a leheto legrosszabbat hozzak ki rolunk. Peldaul a hetvegen egy reszeg megbicskazott egy legiost Parizsban, aki belehalt. A tettes civil volt es csak egy 5 x 5 centimeteres cikk jelent meg rola az ujsagokban. Ha forditva lett volna a dolog akkor az elso oldal neki lett volna az osszes nemzeti es videki lapokon.

Addig is ha raersz nezd meg az indulo oldalamat, tobb helyen csinalom egyszerre, nem tudom meg hol lesz a vegleges (a valtozasok miatt az arakban)

http://www.idegenlegio.org
http://www.ifrance.com/idegenlegio

Remelem bizonyos ido utan eleg "teljes" lesz, csak ido es tudas kerdese.

A Csizi is csinalt eggyet, valahol megvan a cime a forumban. O inkabb emlekeket add at.

Addig is minden jot es nemsokara, J.Gy

Előzmény: Caly (563)
Caly Creative Commons License 2003.01.13 0 0 563

Csak az Igazat,

Van idöm válaszolni, a férjem éppenséggel Münsterben rostokol arra várva hogy ha Bush csettint az ujjával, akkor majd elindulhasson Irakba.
Hosszú hozzászólásodban van egypár fö gondolatmenet ami úgy érzem választ igényel.

Algéria...te is tudod, hogy az elején voltak sokkal de sokkal liberálisabb muszlim irányzatok, melyek arra törekedtek hogy konszolidálják Algériát alkotmányos módon A Francia Köztársaságba, de erre a pied noir-ok érdekében a francia kormány a legkevésbé sem volt hajlandó. Nem arról van szó itt, hogy az algirok egyik napról a másikra csak úgy elkezdtek elégedetlenkedni a böség miatt. Csak késöbb durvultak el nagyon a dolgok.

Az afrikai országok gyarmati jóléte nem jelentette soha a fekete lakosság jólétét. Az meg, hogy a Kelet Afrikai gyarmatokon törvény tiltotta a feketék iskoláztatását, történelmi tény. Ha akarod, részletesen is utána tudok nézni.

Ami Rhodesiát illeti, nagyon sok fehér farmer részt vett a polgárháborúban a feketék oldalán. Azt remélték hogy majd az angol kormány helyett ök kaparintják kézbe a koncessziókat, és a gazdaság vezetését. Az más kérdés, hogy Mugabe nemcsak rasszista de kommunista is...szóval egy irtózatosat tévedtek azok akik benne a késöbbi bábot látták.

Az meg, hogy a dél afrikai rand erösebb volt az angol fontnál, éppenséggel a gyémánttartalékuknak köszönhetö. Az egy fejre esö GDP Dél Afrikában soha de soha nem közelitette meg az angolokét, tudod nagyon jól miért.

Ok, ha te azt mondod, hogy a légiósok épitik az utakat Afrikában, én elhiszem, és azt is hogy sikerült sok jót véghezvinnetek ott. Sajnos ilyen pozitiv példák szinte soha nem érkeztek hozzám a NATOban, annak ellenére hogy sok papir átment a kezem között. Csapjátok el a sajtófönököt...

A genfi egyezmény...senki se várja el egy katonától, hogy hagyja lemészároltatni magát. De úgy tünik nekem, hogy minden nö, minden gyerek, minden ványadt csirke a katonák életére tör gránáttal, bombával, miegymással...ez azért nem igy van.

Az afrikai politikusok valóban nagyon korruptak, mégis némi politikai tapasztalattal a hátam mügött, megkockázatatom, hogy szinte alig korruptabbak az európai politikusoknál. Csak amig Európában fel se tünik, addig Afrikában ez azonnal szembeötlö. Nem tudom mi a megoldás az afrikai kérdésre, de semmiképp nem jó megközelités nem emberekként leirni öket, lassan ök képezik a világ számmottevöbb hányadát és az onnan származó instabilitás máris megrázta a nyugati világot.

És akkor az emberölésröl...a férjemnek Észak Irországban embert kellett ölnie, mellesleg nöt. Azt hiszed nem riad fel idönként álmából hideg veritékben fürödve? De mennyire hogy igen. Pedig nem lelkizös fajta.

Természetesen nincs harag, az a 27 év a Légióban tiszteletet parancsol bárkinek, föként ha belegondolok hogy én még összesen 27 évet éltem idáig.

üdvözlettel, Calyssea

U.I. Nincs semmilyen különleges szándékom, nem akarok elérni semmit, mindössze leirtam hogy én mit gondolok, azzal szemben hogy ti hogyan látjátok.


Előzmény: csak-az-igazat (561)
Caly Creative Commons License 2003.01.13 0 0 562
Kürtök,
A jegyzeteidet szivesen elolvasnám.
Eh, ciki a munkámról irnom ország világ elött, nem kellene számitson mivel foglalkozom, bármi legyen is a szakterületem, a véleményem attól még számithat.
Azért van némi tapasztalatom katonai kérdésekben egyrészt mert dolgoztam a NATOnak egy ideig, (hangsúlyozom, civilként), azelött meg az egy EU képviselö asszisztense voltam , aki az emberi jogok megrögzött harcosa volt, és egy alkalommal épp vele voltam Afrikában mikor is egy hadiárvák számára létesitett tábort látogattuk meg. Az akkor ott látottak oly mély benyomást tettek rám, hogy hetekig nem voltam jól töle.
Jelenleg egy Ipari Kamara tolmácsaként dolgozom és egyáltalán nem kivánom vissza sem a politikai sem a katonai légkört.
Viszont a Légiót érdekesnek tartom, nem utolsósorban azért, mert magyarok is szolgálnak ott más kelet európaiakkal egyetemben.

Csizi, hallgatólagosan elnézést kértem Kürtöktöl, mikor beismertem hogy felhergeltem magam egy mondatán, mivel úgy éreztem egyenesen rám mutat hogy én személy szerint ne kritizáljam a Légiót.

üdv, Caly

csak-az-igazat Creative Commons License 2003.01.13 0 0 561
Szia Caly es joestet mindenkinek !

Ujbol atneztem hozzaszolasaidat es nem ertem pontosan mit akarsz elerni. A szabadsagharcokrol beszelni vagy a feketeket dicserni vagy egyszeruen a katonakat es nem csak a legiot kritizalni.

Az 516-os beszolasnal azt mondod hogy "nincs halott..." az 519-en pedig hohy a szovivo azt monta ..." Ehhez csak annyit hogy amig a atadta a reggeli osszecsapasnak az eredmenyet, addig mar delutan az uj osszecsapasnal meg 4 sebesult kerult hozza.

Amikor atrepulsz a Viet Nam-i esemenyeken, ... semmi koze a mostani helyzethez. Esetleg csak annyi hogy a "gyozelmes szabadsagharc" utan evtizedek kelletek amig egy majdnem normalis eletuk lett. Ahhoz kepest meg a Rakoczi rendszer is csak egy "kis tanulo" volt kinzas es mas megalazas dolgaban.

Ezeket a szabsagharcosokat tamogatta e nep ??? Igen joguk volt valasztani a halal vagy a kinzasok kozott vagy ugy csinalni mint ha tamogatnak oket. Ne felejtsd el hanyan menekultek a vilag ez reszerol az eletuk aran is es sokan meg is haltak a kis hajokon vagy mas primitiv uszo "szerkentyun".

Az algeriai "partizanokrol" ? Annyira boldogok lettek a "gyozelem" utan hogy nagy reszuk Europaban el. Egy nagyon gazdag orszag volt (most is az) ahol az ehsegton "doglenek meg" ?! Sokat nyertek a cseren. Kerdezd meg csak az onnan szarmazokat ? Mekkora boldogsagban elnek !

Azt mondod hogy egyre not a terror a csunya es megtorlo akciok soran, ... Igen de errol tobbet kellene tudnod. Ha valamirol beszelsz akkor mond el az egeszet. A megtorlo es embertelen akciok mind a ket reszrol voltak, nem csak francia reszrol. Ez eppen vitatema volt a mult evben Franciaorszagban es kepzeld el itt is csak a franciak vagy a katonak csinaltak. Erdekes ! Olyan mint gyerekkoromban a "Kincses kalendarium" = Tito lancos kutya, az algeriai terror es ... Azt is el kellene valakinek mondania hogy hany francia civilt talaltak meg a "nemi szerkentyujevel" a szajaban, hagy terhes nonek vagtak szet a hasat es hany ... Nem csak egy reszrol. De ezt az FLN a sajat nepevel is megcsinalta ha nem alltak az o oldalara. Biztos dicsoseges dolog a szabadsag neveben.

535-os hozzaszolasodban : meg e kellet volna tartani az apartheidot ? Biztos nem. De megis elgondolkoztato a dolog. A szomszdorszagot ugy hivtak "Rhodezia" es most Zimbabwe. Ugyan olyan magas szinten volt mint a Del-afrikai koztarsasag. Miutan a feketek atvettek a hatalmat mar semmi nem mukodik. Azt mondod hogy azert mert a feherek akarattal tudatlansagban tartottak oket ? Nem hiszem. Ahhoz hogy foldet turkaljal (es nem lenezesbol mondom, egy kis falubol szarmazok)egy kis akarattal nagyon gyorsan lehet tanulni. Eleg ha nezed hogy csinaljak es hasznalod az agyadat. Ok evekig csinaltak masok szolgalataban de hogy megtanuljak, az mar mas dolog. A Del-afrikai rand erosebb volt (1972) mint az angol font amikor en lagerben voltam Olaszorszagban. Most 1 rand = 0,7 francia franc !!!

Ami az utepitest illeti a Legio "compagnie disciplinaire"-en keresztul. Itt nagy tevedesben vagy. Nem csak a "disciplinaire" csinalta. Meg nemregen a 2°CAT csinalta az utakat Djibouti-ban, Guyane-ban es sok helyen ahol egy civil nem birja vagy nem akarja. Es ezt az ottani lakosag erdekeben mert a hadsereg jarmujei ut nelkul is jol gurulnak.

551-es : "nem helyzetfelmeresre kepezetek ki" + "nagy mertekben gatat vet az onallo modon valo gondolkodasnak" = nincs igazad. Az igaz hogy itt sok fegyelem van. Bizonyos helyzetben csak ez tudja megmenteni egy raj, egy szakasz vagy egy szazad eletet. Kepzeld el hogy egy komoly helyzetben egy szakasz minden tagja a sajat modjan intezi a dolgot. Az egyik elore akar menni a masik balrol kikerulni, a harmadik meg ... Itt mindenki meghal ha az ellenseg nem tul hulye. Viszont azt is tanuljak hogy atvegyek a fonok helyet ha elesett, es ennek is a helyet ha o is meghalt, stb... Volt pelda ra hogy Indokinaban egy 1° osztalyu legios volt a szazadparancsnok mert o volt a legmagasabb rangu a tulelok kozott. Ha ezt nem tanitanak akkor mihelyt a fonok emghalt, mindenki meghal ???

554-es : a Genfi eggyezmeny, a feher zaszlo. Igazat adok neked, csak nem olyan konnyu mint gondolod. Algeriaban a nok "terhesnek alcazva" kozelitettek meg a francia katonakat es egyszer kozel, kidobtak a "pokolgepet" amit a hasuk folott hoztak a helyszinre. Az ir testorok Koszovoban, ... igen a franciak is meg a tobbiek is ugyanezt csinaltak, ... mert ez volt a parancs. Az hogy te betartod oket nem jeneti meg tavolrol se hogy nem kell vigyaznod a sajat es a bajtarsaid eletere. Es ha esetleg olyan a helyzet, mielott "elpatkolnek" vagy valamelyik bajtarsam kapna golyot a hataba, vagy, .. en is lonek. Lehet az akarki, mihelyt fegyvert emel es rank celoz, akkor csak ket lehetoseged van. Vagy o vagy te ?! Te melyiket valasztanad ? Ez nagyon nehez tema es soha nem tudod elore hogy igazad van e vagy nem. Volt egy bolcs ember aki azt mondta "megszuntetni a halalbuntetest ? Igen eggyetertek vele. Gyilkos urak, szuntessetek meg elsonek ti a halalbuntetest.." Semmi koze hozza, de itt se lehet tudni hol van az eleje es hata.

Utolso beszolasod - 558 : en ugy erzem nem rosszindulatbol irod a dolgokat hanem tenleg ugy gondolod oket. Sajnos osszeteveszted a helyeket ahol te jartal es ahol mi voltunk vagy meg leszunk. En lattam 77-ben, Djibouti-ban egy gyereket (lany !!!) az anyja egy kocsi ele dobta csak azert hogy penzt kapjon. Egy kecske volt 3000 FDJ, egy gyerek vagy no 50.000 es egy teve 100.000 FDJ. Es ez nem egyszer fordult elo. Viszont ugyanebben az orszagban, mihelyt elhagytad a varost, a "nomadok" kozott teljesen mas elet van es becsuletesek.

Es a vegen "ahova eddig a katonasag a labat betette... ott a helyieknek generaciokon keresztul csupa rossz jut eszebe az europaiakrol". Nincs igazad. En szaladtam 50°C-al a helyiek utan hogy injektiont kapjanak, mert halalos jarvany volt. A szakaszomnak az egeszsegugyese le kellet hogy usson egy ferfit, mert a felesege belehalt volna a szulesbe, a gyerek forditva, (vagy hogy is mondjak) volt a hasaban. El lett szalitva helikpterrel es amikor elve visszajott egy szep kis feketevel (emellet fiu) az egesz kis falu boldog volt.

Ha jobban ismerned a Legiot es a feladatait, az akcioit akkor teljesen mas velemenyed lenne. De ehhez nekunk nincs jogunk, mindig csak a rosszat adjak at elsonek mindenhol, plane a magyar sajtoban.

Egyebkent az Elefantcsont.... akcional ahol a 30 halott volt, a TF1 vagyis az -o francia csatorna direktben filmezte, mert velletlenul eppen akkor ertek a helyszinte. Tegnap este adtak at direktben a felvetelt, meg at se lett dolgozva. Tehat meg azt is hallod "a kur.. anyj... rank lott a marha, stb..." A gyerek biztos valami szepet fog kapni mert nagyon ritka hogy valaki elesben tud felvenni ilyen videokat.

Nem vitat vagy veszekedest keresek, csak allitsuk be jol a merleget mielott kezdenek a merest.

Ne felejtsed ell azt se hogy ahol te jartal talan szegeny de sokkal nyugodtabb resze Afrikanak. Meg a legnagyobb problemaja Afrikanak nem is a volt gyarmatositas hanem az utan a sok lopas, a sajat polikusaik altal. Le se sza...k hogy a nepuk ehezik vagy nem. DIOUF, Senegalnak a volt elnoke azt mondta egyszer az afrikai konferencia alatt : Telepitsetek ki az afrikaiakat europaba es az europaiakat afrikaba. 20 ev mulva afrikabol europa lesz es europabol afrika.

Maradjunk abban hogy ez a forum nem egy birosag. Mondja meg mindenki amit gondol. De keruljuk el ha lehet, a poltikusok es torzsfonokok, vagy .. hibajat a katonakra (nem csak a legiorol beszelek)tenni. Itt meg nincsen politikai oktatas es remelem nem is lesz.

Addig remelem harag nelkul, J.GY

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!