Keresés

Részletes keresés

Maci_P Creative Commons License 2022.10.02 0 0 27078

Teljesen jól írtad, és semmi újat nem kell kitalálni, már a régi könyvekben (XIX. sz vége/XX. sz. eleje) is leírták az Othelloról, hogy nem teljesen immunis filoxérára, talajfajtától függően vislekedik. Nálam volt saját gyökeres és oltványon is. Kb. 30-40 évesek voltak, a fürt- és bogyóméret volt a különbség, erősen az oltvány javára.
Szóval kollégának én is a rendes alanyt javaslom, bármelyik oltványostól lehet manapság gyökeres alanyt venni.

Előzmény: van_Persil (27077)
van_Persil Creative Commons License 2022.10.02 -16 0 27077

Nem arról van szó, hogy legyökeresedik-e. 
A vadalanyok direkt filoxéra ellen szelektáltak, az othello csak toleráns ellene, ill. nem tudhatod, hogy hogyan viselkedik, ha ráoltanak valamit. Egyszerűen nem arra lett előállítva, hogy vadalanyként használják.

Pl. az so4-nek pl. van vagy 12 féle változata a pangó víztől kezdve a sziklakertig különböző talajtípusokra szelektálva, amit a te othellód sosem fog tudni lekövetni. Ha valaki megbizhatóan akar szőlőt termeszteni, annak el a kezekkel a direkttermőkre oltástól és a simavessző gyökereztetéstől.

Előzmény: vlacko (27076)
vlacko Creative Commons License 2022.10.02 0 0 27076

Nem akarok kötözködni, de nekem még nem sikerült otelló vesszőt úgy ledugni a földbe tavasszal, hogy az nem gyökeresedett volna le már a nyár közepére. Agyagos és homokos talajban próbáltam (somogy/zugló), mindegy volt neki.

Előzmény: van_Persil (27073)
vlacko Creative Commons License 2022.10.02 0 0 27075

Nekem otellón van pár más fajta, és elég jól adja. Az izabellát nem próbáltam sosem.

Előzmény: Jancsimiska (27072)
Jancsimiska Creative Commons License 2022.10.02 0 0 27074

Hát akkor olyan vesszőt kell szereznem.

Előzmény: van_Persil (27073)
van_Persil Creative Commons License 2022.10.02 -16 0 27073

Lehetni éppenséggel lehet, de minek, ha vannak rendes alanyfajták is? Sokkal jobban gyökeresednek, sokkal jobb a nemessel való együttműködésük, etc.

Előzmény: Jancsimiska (27072)
Jancsimiska Creative Commons License 2022.10.02 0 0 27072

Sziasztok, lehet Othellot vagy Izabellát használni alanynak? Vagy kell szereznem egy alanynak való szőlőt?

zsorsz Creative Commons License 2022.09.22 0 0 27071

A tömör fürtjét nem szerettem, a külső sor még ok finom volt, aztán lehetőleg csapközelben kellett lenni mert jöttek a fülbemászók, nyálkák, gusztustalan volt.

Előzmény: van_Persil (27067)
vinik táltos Creative Commons License 2022.09.22 0 0 27070

Igen, átfutott rajtam az egyik megoldás, de alanynak csak a fehér saszla egyik hajtását tudnám használni, a többi szőlő magnélküli lesz. Bár sok variáció nincs, bujtatáshoz 15 m-re van az új lugas.

Előzmény: Kompót 2 (27069)
Kompót 2 Creative Commons License 2022.09.22 0 0 27069

Átoltás.

Előzmény: vinik táltos (27068)
vinik táltos Creative Commons License 2022.09.20 0 0 27068

Nekem van egy kis lugas piros saszlám is, augusztus második felében érik, de már öreg ahhoz, hogy átültessem a hátsó kertbe az új lugasba.

 

A család kedveli, én is, és valamit kitalálok, hogy kimentsem az erősen megnőtt tuják közül.

Előzmény: van_Persil (27067)
van_Persil Creative Commons License 2022.09.20 -18 0 27067

A saszlát sokan lenézik, de nincs másik fajta, ami augusztus végétöl október végéig a tökén tartható úgy, hogy közben mindig lehet enni róla.

Előzmény: vinik táltos (27066)
vinik táltos Creative Commons License 2022.09.20 0 0 27066

Ez a fehér saszla, kiültettem a helyére, pár napot a fóliában pihent, megúszta a viharos szelet.

Most csak beültettem, (rétegesen fű nyesedék, darált lótrágya) a metszést tavasszal végzem el.

 

                                                       

                                      Most csak kikötöztem a vesszőket, pont a szél miatt.

                                   A lugas is elkészült, még négy tőke fér el, megrendeltem

                                         a Vénuszt, a Helikont és a Sába királynőjét.

 

 

Előzmény: van_Persil (27065)
van_Persil Creative Commons License 2022.09.13 -16 0 27065

bármitöl kitörhet: szél, óvatlan gazda etc.

Előzmény: vinik táltos (27064)
vinik táltos Creative Commons License 2022.09.13 0 0 27064

Megnéztem a Helikont, tetszik, ha lehet kapni, felveszem a listára.

 

A Vénusznál arra célzol, hogy erősebb szél, vagy valami más miatt (ráesik valami stb.) kitörik a hajtás?

Talán ha a lugas elkészül, kikerülhető az ilyesmi? Szépen lehet kötözni majd.

Előzmény: van_Persil (27063)
van_Persil Creative Commons License 2022.09.13 -16 0 27063

Bár nem engem kérdeztél:

Ha fehér muskotályos, akkor esetleg a helikon (magnélkülinek mondják, bár elöfordulhat benne mag), vagy -bár nem magnélküliek- a pölöskei muskotály vagy a palatina (augusztusi muskotály). Én a vénuszt is és a sába királynöjét is csak ajánlani tudom, a másik hármom fajtádról nem tudok nyilatkozni. Viszont a vénusznál (ahogy azt már egy-két éve leírtam itt) nagyon kell arra ügyelni, hogy nagyon könnyen kitörnek a hajtásai, akár másfél méteresek is, de ez még nem lenne gond, ha a förüggyel együtt nem törne ki a másod- és harmadrügy is, felkopaszítva a termöcsapot/szálvesszöt. Ha viszont sikerül a hajtáskitörést meggátolni, nagyon finom, ellenálló fajtát kapsz.

Előzmény: vinik táltos (27062)
vinik táltos Creative Commons License 2022.09.13 0 0 27062

Kedves Ali-bá!

 

Most ősszel szeretnék telepíteni 4 -5 tőke csemege szőlőt.

Az alábbiakat szemeltem ki:

 

- Vénusz "R" - kék

 

- Ruby king - piros

 

- Sába királynője - fehér

 

- Fanny "R" - fehér

 

- Dunav - sötétpiros

 

Az a kérdésem, hogy nálad van-e ezek közül valamelyik, vagy a fent felsoroltakból melyiket nem javaslod.

 

Elsősége van a magnélkülieknek, második helyen a muskotályos szőlők lennének.

Jelenleg csak Hamburgi muskotályom van mint csemegeszőlő, meg egy Favorit, meg a Zalagyöngye.

Most, hogy felhúztunk egy acéllemezes kerítést a szomszéd oldalán, kb 25 m hosszon lehetőség van az új telepítésre.

A vasakat már összeválogattam, végig lugas lesz. Egy fehér saszlát már megvettem, a többit megrendeltem, de ha valamely fajta helyett mást javasolsz, a rendelést lemondhatom, vagy módosíthatom.

 

Üdv, hozom a gyufát...

erwett Creative Commons License 2022.09.09 -2 0 27061

van egy földlabdás alicante bouschet szőlőm eladó debrecenben ..legjobb festőlevű borszőlő...franciaországban régen 70000 hektáron termelték

IsKol Creative Commons License 2022.09.08 0 0 27060

A szakirodalom azt írja 0,6% - 3%.

 

Nálam volt mellette narancsolaj is illetve nem volt fertőzési nyomás.

Előzmény: mot64 (27059)
mot64 Creative Commons License 2022.09.08 0 0 27059

Köszönöm. Azt gondoltam töményebben. Feleségem töményen fújta rózsákra a tetvek eltűntek, a rózsa kibírta, sőt gyönyörű lett.

Előzmény: IsKol (27058)
IsKol Creative Commons License 2022.09.08 0 0 27058

0,3%

Előzmény: mot64 (27057)
mot64 Creative Commons License 2022.09.08 0 0 27057

A tejsavót milyen töménységben alkalmazod?

Előzmény: IsKol (27045)
jacsoj Creative Commons License 2022.09.07 0 0 27056

Ez igaz, a mondandóm második felében pontosabban fogalmaztam. A darazsak rágják ki a bogyót, de ez is kár.

Előzmény: van_Persil (27053)
Tomo75 Creative Commons License 2022.09.06 0 0 27055

Korai Szuper extra vagy Galahad. Középérésű Dubovszkij Rozovij és Landis. Későinek Anjuta és Hamburgi muskotály.

Előzmény: asdqweasdqweasd (27049)
erwett Creative Commons License 2022.09.06 -1 0 27054

a teréz egy kalap szar....nagy és szép de semmi íze...palatina tényleg király ...a moldova tartós...a narancsízű betyár finom szerintem..van szolnocskám ami bár nem ropogós de totál rezisztens és a legfinomabbak közt van...usa jupiter ...finom és magnélküli

Előzmény: asdqweasdqweasd (27049)
van_Persil Creative Commons License 2022.09.06 -16 0 27053

"A korainak az, hogy a méhek, rigók tönkreteszik,"

Ezt a méhek nevében kikérem magamnak! A darázs rágja ki a bogyókat, a méhek csak a már kirágott bogyókból tudnak szippogatni.

Előzmény: jacsoj (27052)
jacsoj Creative Commons License 2022.09.06 0 0 27052

A csemegeszőlőt jól meg kell gondolni. Sok fajta van, de mindnek van hátránya is. A korainak az, hogy a méhek, rigók tönkreteszik, és a permetezési határidőkkel lesz a gond. A későiek lehet, hogy nem érnek be, vagy esős ősz esetén rohadnak. Mindenképpen előny, ha ellenálló fajta. Két típust javasolnék: Palatina, vagy Augusztusi muskotály, és a Moldova. Mindkettő ellenálló a betegségekkel szemben, minimális permetezéssel időben megvédhető. A Palatina aug. 20 után kezd érni, szép sárga nagy szemű, roppanós, nagyon jó ízű, de magja van. A Moldova vörös, hatalmas szemű, hatalmas fürtű, október végén érik, de januárban még fogyasztható. Hatalmas erő van benne,csak lugasnak jó, de én 1 lugasról 30 kg körül leszedek. A Pölöskei is jó, de a darazsak, és a rigók szétbarmolják, mert kevés a sav benne, és lassan érik. Az Eszter túl korai, nem mindig tud kifejlődni. A Teréz sokat terem, de szinte sose tud beérni, akkor jó, ha lilára színeződik, de ehhez száraz október közepe-vége kell.

Előzmény: asdqweasdqweasd (27049)
CBNora Creative Commons License 2022.09.06 0 1 27051

A Teréz nagy szemű, rezisztens, de a mag nélküliségtől nagyon távol van. Kemény a húsa, jellegtelen ízű, és recsegnek benne a magok. Mikor már szinte túlérett, akkor élvezhető, de ha csak kétfélét ültetsz, ne ez legyen az egyik.

Előzmény: asdqweasdqweasd (27049)
zsorsz Creative Commons License 2022.09.06 0 1 27050

Eszter, Pölöskei

Előzmény: asdqweasdqweasd (27049)
asdqweasdqweasd Creative Commons License 2022.09.06 0 0 27049

Sziasztok, tanácsot szeretnék kérni. Itthonra szeretnék csemegeszőlőt telepíteni, 2 tőkét. Egész nap érné a nap, talán túl sokat is. Mögötte egy lemezkerítés van, ami idén kinyírta a paradicsomot, szerintem a nagy hő miatt ami visszaverődött róla. Kérdés: érdemes ide szőlőt rakni? Fogja bírni? Van csepegtető is kiépítve alá, ez kell a szőlőnek, nem árt neki? Illetve a legfontosabb kérdés: milyet? Szeretne a család egy fehéret és a kéket is. Nagy szemű, lehetőleg rezisztens, és ha van ilyen akkor magnélküli fajta lenne az ideális. Ahogy eddig nézegettem, a 3 tulajdondágból kb 2-t választhatok. A preferenciasorrend is ez amit írtam. Illetve ha lehet akkor az egyik korábban a másik később érjen. Amit kinéztem jelenleg az egy Palatina (korai) és egy Cegléd szépe (késői) vagy egy Esther (korai) és egy Teréz/Sába királynője (késői). Ha esetleg bármilyen tanáccsal tudtok szolgálni, azt megköszönöm.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!