Keresés

Részletes keresés

TEODOR Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27131
Gezoo azt nem értik hogy a látás a térbeli pontokból származó nem egyidőben induló fotonok interferenciája , a detektor felületén .
Előzmény: Gézoo (27128)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27130

    Picit sem csodálom, hogy sem Teodor, sem Te nem értetted meg a linken lévő magyarázat hablatyolását, mert maga a szerző sem érti..

 

  Az igaz, hogy ötször kijelenti, hogy nem IR, vagy azt, hogy anyag fénynél nagyobb sebességgel halad, meg különben is törés van , De!

  Csupán próbálgatással kavarog..  Én sem értem, hogy mit minek..

 

   Na ezért kértem Mmormotától egy érthetőbb magyarázatot arra, hogy miért nincs szimmetria..

 

 

 

 

Előzmény: NevemTeve (27124)
cíprian Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27129

Kedves Gezoo!

 

Kiszámoltam egy példára az 1m hosszú rúdvégeket hol látjuk egyidejűnek, ha 0,8c sebességgel halad. Ha mozgó rúd egyik vége az x=0 pontban van, a másik vége x=1 pontban van az álló rendszerben.

 

A megfigyelő a rúdra merőleges egyenesen állhat bárhol, a merőleges egyenes az x=0,9L=0,9m ponton megy keresztül. Tehát az x=0,9 egyenesről bárhonnan egyidejűleg látjuk a rúdvégeket.

 

 

Nagy kavar van ám a fejekben!

Egyesek azt hiszik, hogy az álló rendszerben kontrakciót kell figyelembe venni.

Nagy tévedés! Álló rendszerben mindig a teljes rúdhosszúsággal kell számolni, még akkor is, ha mozog a rúd.

Előzmény: Gézoo (27126)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27128

Furcsálom a mondataidat..

 

  Először is a fotózásról: A blende nyílása és a rekesz sebesség határozza meg a filmre jutó fénymennyiséget. Az optika fókusztávolsága a élességet.

  Valamint minél nagyobb a blende, annál kisebb a mélységélesség..

 

  A példában a blende mindegy lenne, de a játék kedvéért legyen pont 1 méteren éles, zéró tűréssel, és a rekesz sebesség végtelen nagy, vagyis végtelenül kicsiny az expozíciós idő..

 

  Tehát kattintunk.  Ami ezalatt bejutott a gépbe (szemünkbe) azt látjuk.

No, de mi jutott be?  Mindaz a fény ami egyszerre érkezett be..

  Miután szándékosan zéró tűrésűre állítottam a mélységélességet, a bogár

feje feletti 1 m-ről éles képet látunk, az átmérő túlsó feléről távolabbi, ezért

életlen képet..

 

   Ehhez nincs köze az IR-eknek, sem a röhögésüknek, sem a gyorsulásaiknak..

Előzmény: Adi001 (27127)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27127
"Úgy vélem, mindegy, hogy ki mekkorát gyorsult akkor, amikor már adott a 0,8 c sebesség a két rendszer között.."

amig nem érted meg hogy miért nem mindegy addig paradoxon lesz a paradoxon
ha a gyorsulás figyelmenkivül hagyásával elemzik a készült képeket a látszat nem vita tárgya kettejük közt csak az időpontok holott mindkét rendszerben ugyanazon esemény (a két renszer egy egy pontjainak abszolut időfüggetlen egybeesése) váltotta ki a fénykép elkészültét

"Vagyis ami egyszerre volt az adott sugáron azt látjuk egyszerre és
egyben egyidejűnek"
szerinted a fényképet kirajzóló fotonokat érdekli a 2 rendszer reltiv tere ? nekik az egész csak egy "tér" melyben 2 relative térrel sebességgel rendelkező ir. mozog ők max csak "röhögnek" hogy nem egyformán jár az órájuk miközben ez cseppet sem befolyásolja az ő mozgásukat hanem épp az ő mozgásuk befolyásolja a rendszerek "érzékelését"

"Így a bogár számára, ......."
ez meg a szokásos pongyolaság ami miatt nem tudom hogy mire gondolsz
Előzmény: Gézoo (27126)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27126

Szia!

 

  Úgy vélem, mindegy, hogy ki mekkorát gyorsult akkor, amikor már adott a 0,8 c sebesség a két rendszer között..

   Nézhetjük innen és onnan is az eseményeket.

 

Mi a valós rövidülés, és mi a látszólagos? Erre Ciprian, az elején, jó definíciót adott:

 

  Azt látjuk, amit a szemünkbe (fényképezőgépünk filmjére, ccd-jére) egyidőben

érkező fény kirajzol.

 

   Tehát a saját rendszerünkben milyen távolságokról érkezik egyszerre hozzánk a fény? Pl. 1 m-es, 2 m-es, 100 m-es  sugárról?  Igen.

    A rendszerünkben bármekkora sugárról egyszerre ér hozzánk a fény..

 

   Vagyis ami egyszerre volt az adott sugáron azt látjuk egyszerre és

egyben  egyidejűnek..

 

    Így a bogár számára, ha a 2 m átmérőjű furat szélén űl, a feje felett lévő

szegecsrész közelebbinek látszik, mint az átmérő túlfelén lévő rész,

 

  mert a feje feletti részről ~3 m-rel rövidebb úton ér hozzá a fény,

ebből adódóan a hozzá egyszerre beérkező fény a túlfeléről a 3 m-rel korábbi állapotot mutatja..

 

   És ez a látszat a számára a valóság..

Előzmény: Adi001 (27122)
TEODOR Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27125

Igy volt de ott a B szemszögéből nézve az A idején szakadás (ugrás) történik a vilávonalán.

 

Kérdeztem is hogy ez lehetséges-e , de választ nem kaptam:-((( 

Előzmény: NevemTeve (27124)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27124
Mintha TEODOR épp erre adott volna egy linket a minap: http://www.bjkmf.hu/tanszekek/matek/spec13.html
Előzmény: Gézoo (27123)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27123

Ez nagyon szuper!  Így van!

 

  Kiszámítjuk a Tau-t az elmenő iker-tagra és a maradóra is. A kettő különbözete

az ikrek közötti idősödés különbsége..

 

   Csak hogy ha az elmenő is ezt teszi, akkor a képlet alapján Ő is ugyanezt

kapja, de ránk és a maradó iker-tagra nézve. Vagyis a mi számításunkkal

pont szimmetrikusan fordítva.. szerinte mi öregszünk jobban.

 

   Nos, az általad számlált kérdőjelek éppen azért vannak, hogy megtudhassuk azt,

hogy ha szimmetrikus a Tau, akkor melyik lesz idősebb a valóságban..?

 

 

Előzmény: NevemTeve (27121)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27122
szerintem még mindig nem értitek igazán miért fontos ez
ha ugyanis nem óraszinkronizálás alapján történik a fényképezés hanem valós hatás által kiváltó folyamatként (2 rendszeből 2-2 pont egybeesése) akkor a haladási irányra merőleges sikon felálított fényképezőgépek (ahogy elejétől fogva javasóltam a végigvitelt) tekintetében következtetni lehet a Lorentz inverz mivoltára

itt van a bogár/szegecs paradoxon
mindenki számolgat s a valós gyórsításokat figyelmenkívülhagyva számolgat
ugyanazon paradoxonra jutnak mint az ikerparadoxonnál hogy tisztán a mérési adatokra támaszkodva s a gyorsulásokat figyelmenkívűlhagyva, eldönthetetlen ellentmondó tényre jutnak

nemegyszerűbb itt is mindent figyelembevéve kijelenteni miszerint a nyugalmi hosszak aránya az adott rendszerekben megtapasztalt gyórsítás függvénye ?

azaz ameddig a szegecs nagyobb gyórsításon ment keresztül mint a lyuk addig a bogárnak semmi balya nem esik abszolut merev testeket feltételezve ?!
Előzmény: Simply Red (27105)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27121
Én ahogy értem, mmormota arról írt, hogy bárhonnan is nézzük az utazó iker mozgását, a megadott integrálnak ugyanannyit kell kiadnia: ennyivel lesz idősebb amikor visszaér.

Hasonlóan, a maradó ikerre is kiszámolható ez a (megfigyelőfüggetlen) mennyiség, de a két iker esetében ez a számadat nem lesz azonos egymással.
Előzmény: Gézoo (27120)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27120

  Azt is megnézted, hogy milyen mondatok vannak a kérdőjelek elött??

 

  Mmormota válasza elött, mi a Te tipped? 

Ha a  Tau  kisebb mint a mi dt-énk, akkor az mit jelent? A kis Tau-s rendszerben

múlik gyorsabban az idő vagy nálunk, ahol a dt-t mértük ?

 

  (kérdőjelek száma:6)

Előzmény: NevemTeve (27119)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27119
Mmormota nagyon kerek, érthető és korrekt válaszokat ad.
Ezt én is így látom; én a te 27114-es hozzászólásodon akartam kicsit tréfálózni *szégyenkezik*. Nem kevesebb mint hét kédőjel van benne (na jó, ebből kettő párban).
Előzmény: Gézoo (27117)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27118

Szia!

 

  Elolvastad amit Mmormota írt??  Biztos nem, mert ha elolvastad volna, akkor nem teszed fel ezt a kérdést..

Előzmény: Törölt nick (27116)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27117

Szia!

  Figyeld a beszélgetést!

 

  Tisztázza az iker-paradoxonnal kapcsolatos minden kérdést. Mmormota nagyon kerek, érthető és korrekt válaszokat ad.

Előzmény: NevemTeve (27115)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27116
Miért van az, hogy konkrét kérdésekre nem vagytok képesek válaszolni, ehelyett mindig csak maszatoltok, elkenitek a lényeget.

Egy kérdésre válaszolj, aztán tovább mehetünk. Az utazó iker a visszaforduláskor mit lát a földi órán? Az egyszerűség kedvéért legyen pillanatnyi a visszafordulás (a végtelen gyorsulást ugyanis nem zárja ki a spec.rel).
Nem azt látja, hogy a földi óra előreugrik???? Ha nem, akkor hogyan telhet el a Földön több idő, amikor az egyenletes mozgás szakaszain a Föld órája lassabban jár az utazó iker rendszeréből nézve. Erre válaszolj, aztán folytatjuk. De ha mellébeszélsz, akkor nincs tovább, nem vagyok hajlandó a továbbiakban bohócot csinálni magamból, nincs kedvem mégegy mmormotához.
Előzmény: gyremete (27085)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27115
Azt hiszem mmormota fog gyorsabban öregedni, mire minden kérdésedet megválaszolja...
Gézoo Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27114

Szia!

 

   Az összefüggés: http://imgfrm.index.hu/imgfrm/4/1/3/4/BIG_0002254134.gif

nagyon szép..  A hozzá csatolt magyarázatod érthető.. specreles..

   Sőt, még a kérdéseidet sem tenném fel..

 

   Csupán megjegyzem, hogy egy pl. K rendszerben Tau ideje tellik el

annak a L rendszernek, amelyik rendszer a K óráján, dt idő alatt, dx,dy,dz elmozdulást végez..

   No most, az L rendszerben, az L rendszer óráján mért dt-vel a K rendszer dx,dy,dz

elmozdulása  szintén Tau idő elteltét produkálja.. a relativitás szimmetriája miatt..

   Akkor az iker-paradoxon csak egy harmadik rendszerben jelenhet meg?

   No és mi dönt? Az, hogy a két kapott Tau közül melyik a kisebb?

 

   Vagyis a kisebb Tau-t produkáló az, amelyik sokkal kevesebbet mozdul el

dt időegység alatt..?

 

  Tehát annál Tau=dt , amelyikben dx=dy=dz=0  , vagyis a mi rendszerünkben

azonos az ideje, miközben a másikra mi is igaz?

 

   Nagy elmozdulás dx,dy,dz irányban, a mi dt időnk alatt, így az ő Tau időegysége

sokkal kisebb mint a miénk.. vagyis az ő dt-jét mi sokkal rövidebbnek látjuk

a saját magunk által mértnél..

 

     Így a mi másodpercünkben több is fér bele az ő másodpercéből..

Tehát az Ő ideje sokkal gyorsabban ketyeg mint a miénk.. vagyis az elrepült iker

sokkal gyorsabban öregszik ??

Előzmény: mmormota (27079)
cíprian Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27113

A kontrakció pillanatfelvételének lehetetlenségéhez fűztem hozzá a hozzászólásomat, nem a szegecshez.

 

Itt van mmormota hozzászólása, amely minden részében elvi hibás, ezt nézd meg légyszíves:

 

 

"Ezt egy példában alkalmazva, ha egy 0,8c sebességű méterrúd elejének és végének elhaladását egy A megfigyelő stopperrel megméri, akkor 0,6*1m/(0.8*c) időkülönbséget mér. Ebből pedig a 0,8c sebességgel szorozva 0,6m hossz számolható ki. Eddig OK?

 

Na most. Feláll előre egy B megfigyelő 0,6 m-rel odébb.

Mindent A és B rendszerében értek, vagyis egy olyan rendszerben ahol A és B áll. Időt, távolságot, sebességet, egyidejűséget, mindent ebben a rendszerben értek.

 

A méterrúd eleje elhalad A mellett, A megnyomja a stoppert. 0,6*1m/(0,8c) idő múlva odaér A mellé a méterrúd vége. Eközben az eleje, mivel 0,8c sebességgel halad, éppen B mellé ér. Vagyis abban a pillanatban, mikor A mellett van a vége, éppen B mellett van az eleje. Ez is OK?

 

Ha ezt a dolgot fentről fényképezik (a gép áll, és egy egyenlő szárú háromszög csúcsán van, melynek alapja AB szakasz, emiatt A és B pontból azonos a fény futási ideje) , az lesz a képen, hogy a méterrúd végei éppen A és B mellett vannak. Ez is OK?

 

Mivel A és B 0,6m-re álltak fel, a képen egy 0,6m-e méterrúd lesz látható. Ez is OK?"

 

 

 

Ha egy fényképezőgépet felviszek a rúd fölé, akkor nem egyenlőszárú háromszögben tapasztalom a rúdvégek egyidejűségét. Itt nagy tévedésben van mmormota.

Az L hosszúságú rúd 0,9L része felett tapasztalható a rúdvégek egyidejűsége, és ez nem egyenlőszárú háromszög.

A többi része is hibás az eszmefuttatásának, de most csak ezt a szembeötlő hibát tekintsük.

 

Számolj utána légyszíves, téged értelmesnek tartalak ahhoz, hogy ezt meg tudod tenni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Simply Red (27105)
Simply Red Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27112

SR válaszát is megnéztem, de persze nem értem, de ez nem baj.

 

Engem viszont elszomorít. Mindig azt hiszem, hogy tök világos, amiket írok. :(.

 

Egyébként kívancsi vagyok, hogy tényleg erről a félreértésről, van-e szó, amire Te gondolsz. Mindenesetre Belovár eredménye abból jön ki, amit én írtam, az a félreértés viszont amit itt írsz, elég kézenfekvő.

Előzmény: egy mutáns (27109)
TEODOR Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27111
Jelenleg a földön ilyen frekvencia alapu óra szinkronozás működik , még szerencse hogy lassan tudunk helyet változtatni.
Előzmény: TEODOR (27110)
TEODOR Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27110

Szia  igy van ezzel a módszerrel nem lehet órákat szinkronizlni mozgó rendszerekben .

 

Valaki tud mondani olyan eljárást amivel lehet szinkronban tartani órákat ?

Előzmény: Gézoo (27107)
egy mutáns Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27109

SR válaszát is megnéztem, de persze nem értem, de ez nem baj.

Hanem azt gondolom, hogy itt valami félreértés van.

Azt mondod:

x2-(ct)2=C, C egy állandó.

Azt is mondod: x=x(t). Ekkor a bal oldal t szerinti deriváltja: 2x(dx/dt)-2c2t. OK.

Ha azonban ezt mondod, akkor ez mondjuk egy pont mozgása, dx/dt a sebessége.

De ekkor a x2-ct2 nem állandó.

(kivéve egy speciális esetet, amikor  C=0 és x(t) a foton útja. Ekkor a derivált azt mondja, hogy dx/dt=c, mivel x=ct)

Az x2-ct2=állandó azonban nem időbeli állandóságot jelent, hanem két pont (esemény) közötti x és t fix távolságokra mondja ki, hogy a fenti kifejezés ugyanakkora, bármely inerciarendszerből nézed is a két esemény koordinátáit. Mozgásról x(t)-ről tehát szó szincs. Helyesen a fenti képlet tehát:

(dx)2-(cdt)2=egyforma nagy. Idő szerint nincs mit deriválni, hiszen dt itt egy szám. Ez legfeljebb a koordinátarendszer v sebességől függ.

1m

Előzmény: Törölt nick (27086)
pint Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27108
te hiszel a telefonban? internetben? vagy kizárólag a személyes kontaktusban hiszel?
Előzmény: Astrojan (27102)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27107

Szia Teodor!

 

      Nagyon jó! Csak kicsit csalóka..  ezzel a lényeget el is rejtetted..

 A sajátidő megváltozása valóban a relatív sebességváltozással függ össze.., de

ebben a példában plussz trükk is van, ami  miatt a mérés eredményében

összemosódik a sajátidő és a Doppler hatás..

 

    Ha ezt úgy módosítanád, hogy mind a négy pont,  sajátórával is rendelkezik,

és annak értékét vetnéd össze a számlált értékkel, akkor a saját időt levonva

megkapnád a Doppler-efektus  hatását.

 

  Mellesleg néz meg milyen szép magyarázatot kaptunk Mmormotától..!

Előzmény: TEODOR (27088)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27106

Szia!

 

  Nagyon szép, és érthető leírást adtál! Köszönöm!

 

   Szerintem a matematikusok sem fognak megróni a megfogalmazások közérthetőbbé tétele miatt..

Előzmény: mmormota (27084)
Simply Red Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27105

Kezdem érteni, mit mondasz. Egy az (x,y) síkon játszódó jelenetről beszélsz. Azt akarod kiszámítani, hogy a sík mely pontjait érik el egyidejűleg a rúd végeiről a rúd szemszögéből egyidejűleg elinduló fényimpulzusok.

 

Szép dolog ez is, de nem sok köze van a bogár/szegecs problémához. És a relativitáselmélet egyidejűség-fogalmához sem. Meg a relativisztikus kontrakcióhoz sem.

Előzmény: cíprian (27053)
mmormota Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27104
A medve téli álmot alszik.
Előzmény: Astrojan (27102)
mmormota Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27103

Olyasmiről nyilatkozol, amit egyáltalán nem ismersz - szerinted mekkora az esély arra, hogy véletlenül jót mondj? Eddig nem sikerült.

 

Igazán nem egy bonyolult dolog, szánj rá egy kis időt, olvasd el egy fizikakönyvben.

Előzmény: TEODOR (27100)
Astrojan Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27102
Ehhez viszont bizonyítani kéne, hogy a két iker kora a valóságban nem különbözik a specrel szerinti mértékben.

Ettől azonban a cáfolók el szoktak tekinteni. :)

 

Nono, ragaszkodom ahhoz, hogy egy régi GPS -t le kell hozni és összehasonlítani az óráit egy hasonlóan megerőszakolt földi órával.

 

lásd itt, 1777217738 vagy 629, 17071

 

Pontosan ti, relativisták vagytok azok akik tiltakoznak a bizonyítás ellen, mondván, hogy nem kell ezt bizonyítani mert nektek az idődilatáció már eléggé bizonyos.

 

A relativitáselmélet nincs kisérletesen alátámasztva.

 

 

Előzmény: Dubois (26913)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!