Keresés

Részletes keresés

charlie21 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17297

Köszönöm!!! Nagyon érdekes ,a kilátó most le van zárva ,életveszélyes,jót ettünk a mellette levő étterembe,ami ha jól tudom BM üdülő volt !? A hely most is olyan mintha kicsit megállt volna az idő,bent ültem és úgy éreztem mindjárt belép vadász ruhában a "NagyElvtárs" :-)

Előzmény: Elektrolakatos1 (17296)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17296

Még annyit, az adó pontos bemérése "háromszögeléssel" történt. Adott frekire többen mértünk rá, és a fokok alapján jelölték be a helyet. Muck-Móvár-Kőszeg/Keresztkút-Rábafüzes voltunk egy egység.

Előzmény: Elektrolakatos1 (17292)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17295

Zoli, ha megtudsz még részleteket, tedd fel ide is. Szép emlékek.

Előzmény: AmbulanceZoli (17275)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17294

Na itt már igen! A torony mellett volt odafent a mérőhely épülete. A torony tetején az antenna.

 

Előzmény: charlie21 (17290)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17293

Karesz,az nem a valós antenna! 8-)

 

Előzmény: charlie21 (17289)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17292

Nem sok minden volt ott...a kilátón látható lapos tetőn egy fából készült bódé, benne 3 URH vevő, néhány erősítő, és egy Resolveres mérő egység. A toronyban legfelül volt a forgófej, máig látható a helye belülről. Emellett volt egy R 104, evvel kellett minden éjjel biztonsági bejelentkezést végezni Budakeszire a Ságváryban lévő HDM központba. Amúgy a feladat az osztrák határmenti katonai adók irányszög szerinti bemérése, központnak a mért fok lejelentése. Ez történhetett vezényelt frekivel, vagy saját találattal. Ez utóbbi 2 nap jutiszabival járt. 5 fő sorállomány voltunk, 2 főtörzs parancsnokkal, akik 8-16-ig voltak velünk, ez volt a munkaidejük. Mi 3 műszakban mértünk a toronyban. Elhelyezésünk a Mucki őrsnél lévő egyik kis családi házban volt. A HÖR-ökkel a kapcsolatot nem nagyon tarthattuk, azon túl, hogy ott kajáltunk. Nagyon szerettem a helyet, sajnos 10 kaptár miatt két hónap után visszarántottak keszire, mert kitalálták odafent, hogy mint megbízhatatlan mit keresek a határ külső felén. Mindez még '86-ban.

 

Előzmény: Maz (17287)
Kaszi28 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17291

Sziasztok!

Visszatérve a NUP témára.

Kb. milyen távolságonként volt szükség ilyen erősítőre?

Gondolom ez attól is függött, hogy milyen jeleket/információkat kellett az adott állomások közt átvinni.

Analóg, vagy digitális volt a jelátvitel?

 

Nagytevel és a Németbánya melletti NUP között kb 10 km van.

A németbányai NUP és BARS állomás között kb. 7.

De ha nem az állomásig ment, hanem a laktanyáig, vagy a speska-ig, akkor már kb. 12 km.

Azt lehet tudni, hogy ezek közül hova ment?

 

A Várpalotától nyugatra levő tó melletti NUP-ra gondolsz?

Ha igen, akkor a között és a Bagjas bunker között is kb 12 km van.

Tehát elképzelhető, hogy kb 10-12 km volt a max távolság?

Ha ezt a nyomvonalat folytatjuk akkor kb 15. km Újmajor, vagy az túl egyszerű megoldás lenne? 

Vagy egyszerűen a 0-pont környéke?

Az is kb. 10 km.

Bár ott nem hiszem, hogy lett volna olyan szintű funkció.

Voltatok lent ebben a NUP-ban?

Nem lehet látni, hogy merre indultak el vezetékek?

 

Üdv!

 

Kaszi

 

charlie21 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17290

 

állítólag ezen voltak a komoly cuccok ?! 

charlie21 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17289

 

Muck , a háttérben az antenna

charlie21 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17288

Na alakul ez! Nem is értem miért nem annyira volt eddig téma a HÖR ,azt tudom hogy egy iszonyú magas antenna árboc volt a Mucki épületeknél,reggel mikor ébredtünk egy rádió amatőr csapat szó szerint horgászbottal dobta fel rá az antenna madzagjait :-) ,mellette a most étterem és panzió laktanyában van egy külön komoly antenna erdő nyoma ,meg még egy két cucc , kezdem érteni! Van még infó ?  

Előzmény: Maz (17287)
Maz Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17287

Muck fedett hely volt, felderítő hivatal lehallgató? állomása. Személyzete kettős identitású, mind katonai, mind határőr papírokkal és egyenruhákkal. Határhoz ilyen közel ugyanis katonai alakulat nem állomásozhatott volna.

Előzmény: charlie21 (17279)
_nyunyuka Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17286

Kétmotoros hajó gépházában?

Előzmény: AmbulanceZoli (17273)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17285

 

Akkor induljon a NUP vadászat ! Az első két képen a Várpalota közelében talált Nup van . A harmadik képen egy NDK területén levő NUP vonal és állomás térkép,egy híradó laktanya épületében volt felfestve.látszik nem egy van!  Amit régebben tudtunk: Nagytevel és a hajagi BARS  között volt,ezt végig jártuk,és Németbányánál találtunk is egy NUP -ot félúton a kettő között. A várpalotai meglepetés volt,szerény véleményem szerint a baglyasi KGB tropohoz ment. És ha oda akkor mehetett a péceli tropohoz is,vagy egész Mátyásföldig . De jött egy infó hogy Óbarok és Etyek is benne volt. És egy saját elmélet az NDK szovjet híradós laktanya után.Nálunk Piliscsabán volt hasonló alakulat ,lehet oda is ment ? Kérlek titeket ha valahol láttatok hasonlót jelezzétek ! 

Előzmény: hadsz (17282)
hadsz Creative Commons License 2015.01.10 -1 0 17284

Balra!

Előzmény: AmbulanceZoli (17273)
hadsz Creative Commons License 2015.01.10 -1 0 17283

Kívül - belül:

 

 

hadsz Creative Commons License 2015.01.10 -1 0 17282

Egy - két fotó tényleg sokat segítene, bár én is szkeptikus vagyok. Elég jellegzetes kialakításúak, ha valaki tudja, mit keressen, könnyű felismerni és beazonosítani őket.


A katonai távközlési rendszereknél használt NUP-ok (Необслуживаемый Усилительный Пункт - zárt erősítő pont/állomás) kialakítása, működése is megér egy misét, majd ha lesz egy kis időm, megpróbálok összehozni egy bővebb irományt erről a témáról.

 

Az egykor Nagytevel és Herend közötti kapcsolatot biztosító szakaszból van itthon egy rövid, és nem haszonszerzés céljából levágott koax földkábel darabom. Még annak idején a Németbánya melletti erdőben kandikált ki a földből, és nekiálltunk, hogy - jobb híján - egy mezei bicskával lefűrészeljünk belőle egy - egy kis darabot emlékbe. Meg kell mondjam, baromi izzasztó meló volt, pedig messze nem nyáron jártunk ott... :)

Ha látsz a közelében kisebb vasbeton oszlopokat (mint a fotón), az is árulkodó lehet.

 

Előzmény: AmbulanceZoli (17268)
LeX Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17281

Köszi, jól is esett! :)

Előzmény: charlie21 (17277)
LeX Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17280

Vagyogatok én itt, csakhát térképbúvárként már nem sokat tudok hozzászólni. ;)

 

Link az nincs sajna (csak mézes madzag: maps.apple.com). Ez egy program, ami csak Apple eszközökön fut, kell hozzá egy nem túl régi Macintosh / iPhone / iPad. Csak azért létezik, mert Apple egy sznob cég, nem akar a Google-tól függeni semmi szinten, ezért csinált magának saját térképet a saját appjaihoz. Amúgy a Google Maps / Earth a jobb, kivéve a 3D-t.

 

Tehetek fel még képeket, ha van rá igény.

Előzmény: Volt tüzér (17272)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17279

Ha tudsz erről valamit akkor szívesen hallgatom,megmondom őszintén semmit sem tudok a HÖR dolgairól .Most ősszel jártam először egy 3 napos túra keretében több környéki őrsön.

Előzmény: AmbulanceZoli (17278)
AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17278

Nem termékkapcsolásnak szántam a NUPot meg Muckot, csak most ez valahogy jött, de ha jól tudom voltak ott olyan műszerek Muckon, ami nem feltétlenül határőrizeti valamik voltak, ha jól tudom, de ez nem hundert prozentig!!!! :D

Előzmény: charlie21 (17276)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17277

Üdvözlet !!! De örülök neked ! A jubileumi köszöntőmben  pont rólad írtam hogy mindig a térképek és műhold képek nagy ismerője voltál ,erre itt a bizonyíték!!:-) Újra köztünk?

Előzmény: LeX (17271)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17276

Kb 3 hónapja egy estét töltöttem a Mucki őrsön ,bent aludtunk az egyik romos épületben,csináltam sok képet :-) Tudomásom szerint az MN nek és a HÖR nek semmi köze nem volt a Szovjet vonalakhoz ,a NUP pedig azok része volt .

Előzmény: AmbulanceZoli (17275)
AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17275

Igen, de lehet, hogy pont az ellen ilyen közelsége miatt lehetett könnyebben hallgatózni.....hallottál már biztosan a Soproni hegységben Muck-i őrsről is! Határőrség volt, csak az volt benne a furcsa, hogy kicsit sok volt ott a műszer+antenna! De erről hamarosan többet is megtudok!!

Előzmény: charlie21 (17270)
AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17274

....és a kettő ddr márkás kérdésem pedig ez!

AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17273

Mai kettő rubeles kérdésem! Hol járunk?

Volt tüzér Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17272

Nicsak! Felébredtél? Hol a fenében tekeregtél jóember?
Valami linket azért idelökhetnél, ha már felmerült ez az ötlet! :)

 

Előzmény: LeX (17271)
LeX Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17271

Érdemes Apple Maps-ot is nézegetni, Budapest körül most épp többet mutat 3d-ben, mint Google. Piliscsaba - Nagymaros - Vác - Vácegres - Isaszeg - Gyömrő - Monor - Ócsa - Tököl - Érd - Biatorbágy körben minden volt TÁS és laktanya bejárható. Alább Urak-asztala és a szentendrei Kinizsi főiskola udvara.

 

 

Előzmény: Hpasp (17267)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17270

A fénykép sokat segít ! Nagyon klassz lenne találni még őket, bár szerintem is nagyon gyanús a határszélen azt kitudja .

Előzmény: AmbulanceZoli (17268)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17269

Ezek azért jók mert ha már annyira öreg leszek hogy csak otthon iszogatok a fotelban ,majd jól bejárom ezeket :-)

Előzmény: Hpasp (17267)
AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17268

Üdv!

Én úgy gondolom, hogy ilyen NUP lehet Nagycenk és Kópháza között is! Lehet, hogy tévedek, de kis négyzet alapú lapostetős tégla épület fém ajtóval, belül egy szerelőakna nyílik a padlón, kábelekkel, kapcsolószekrénnyel odalent! Tudom, hogy ez nagyon Nyugat Magyarország, de az épület az nagyon stimmel! Majd legközelebb lefényképezem! Habár az is lehet, hogy ez a valamikori műszaki határzár része volt!

Előzmény: charlie21 (17266)
Hpasp Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17267

Google Earth-ön a Fóti TÁS már 3D-ben is bejárható...

 

charlie21 Creative Commons License 2015.01.09 0 0 17266

 

A sorozat folytatódik .Már ez is elméletileg elérhetetlen.Csór-Baglyas hegy volt Szovjet KGB tropó állomás.Ezek a kis jelentéktelen bejáratok a képen egy elég nagy bunker rendszert rejtenek.Egy természetes kis völgyben van kiépítve a Baglyas hegy lábánál, a lőtér területén.Akinek nincs koordinátája annak fel van adva a lecke.A bevezető úton behaladva először az őrség kis épületének romjai és személyi fedezéke állít meg,majd utána 2 külön álló bunker is található ,meg némi raktár épület maradvány.Innen egy kanyarodó út visz fel a bunkerek feletti dombra ahol még nyomai vannak a technikáknak ,illetve a nagyobbik bunkerból vezet ide egy védett feljárat is.A bunkerek szabvány szovjet beton elemekből épültek ,a területen még hever is egy két fel nem használt elem.A nagyobbik Bunkerben jól látható a központi irányító terem kétszintes nyoma is.Komoly technika lehetett itt.Magyarországon ha jól emlékszem akkor 3 KGB tropó állomás volt,ez ,Pécel és valahol nyugat Magyarországon ,de javítsatok! Kizmus Szabolcs barátom ennek nagy tudója.Ami még ide tartozik hogy a fontosabb Szovjet vezetési ,rádió technikai objektumokat egy föld alatti védet kábel rendszer kötötte össze ,ezt egyszer végig követtük egy részen Nagytevel és a Hajagi BARS között ,nem nehéz mert szorgos kezek persze ki ásták.Erről tudtunk .Viszont nemrég találtunk egy ilyen vezeték NUP nak nevezett erősítő állomását Várpalota térségében ami irányban jó lehet a baglyasi objektumhoz.Ezek alapján lehetnek további vonalak Pécelre akár vagy Mátyásföldre,illetve Óbarokra.Nem tudjuk.A képtáramban van NUP kép,ami egy kis épület a felszínen ami egy földalatti acél tartályt rejt erősítő technikával ,szerelő aknával.Aki tud ilyet máshol jelezze.Érdekes lenne tudni merre voltak ezek a vezetékek.A volt NDK területéről pl. van ilyen térképünk.A területet pár éve a nagy lőtér természetvédelmi átalakítása során uniós pénzből lezárták,befalazták ,jelenleg denevér menedék.Elvileg a falazáson kívül egyben van.Egyszer a hírekben is szerepelt mert sajnos egy bűncselekmény áldozatát ide rejtették .
A többi kép itt: https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!4319

charlie21 Creative Commons License 2015.01.07 0 0 17265

 

Szintén már csak a múltban létező hely : Etyek botpuszta Szovjet objektum.Erről sem sok infó került napvilágra amit én tudok az a következő .A volt etyeki légvédelmi bázissal (jelenleg filmgyár) majdnem szemben az út másik oldalán egy lössz falba vágott kanyonba helyezkedik el a volt objektum .Három szint látható elsőre rögtön,egy alacsonyabban levő U alakot formázó 2 bejáratos alagút amiből nyílnak a bejáratok (a képen ez látszik) ,e felett a falnak támaszkodó rakodó rámpás épület ,bejáratokkal (ez belül több szintes) és a katlan sarkából egy lift torony ( a kép jobb sarka) mellyel a bázis feletti hegy tetőre lehet feljutni ahol egy két kisebb épület és föld sáncok vannak,egy bejárati kapuval.Az objektum alsó részét állítólag még a második VH ban építették védett vezetési pontnak.Aztán a szovjetek hozzá építették a rámpás ,liftes részt (nagyon jól látszik a különböző építési technika) És egy darabig légierő anyag raktár ,lőszer raktár néven emlegetik.És innen jön a legrejtélyesebb elem itt volt a VSZÖTICS ,Varsói Szerződés Összekötő Tiszti Csoport védett vezetési pontja.Tehát itt nem csak Szovjet hanem Magyar NDK stb.. tisztek is voltak.És ezt egy az INDEX fórumon itt állomásozó Magyar katona erősítette meg.A dombtetőn komoly rádiós technika állomásozott amiből ő kezelte a MN részt.A hely nagyon egyedi ,nem tudom mihez hasonlítani.Körbe 3 szoros! szögesdrót kerítés vette körbe.Kétszer voltam ott ,először csak a dombtetőt tudtuk megnézni mert a katlanban dolgoztak az akkori bérlők.Másodjára pedig egy borfesztivál alatt tudtam bejutni ,mert akkor éppen Borkatlan néven bort mértek ott,ezért is van sok civil a képeimen.Régen aki még emlékszik rá Katlan néven Goa partikat rendeztek benne.Néhány éve eladták és valami űrkutatási labort építenek?Vagy mit,az biztos hogy egyik jó barátom járt arra 2-3 éve ,az egészet ledózerolták. A bejáratok betemetve.Ez is már csak történelem.Aki esetleg tud még valamit a helyről,vagy a mostani helyzetről kérem írja meg! A többi kép itt :          https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!6715

_nyunyuka Creative Commons License 2015.01.06 0 0 17264
Előzmény: charlie21 (17263)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.06 0 0 17263

Érdekes információ!! Lehet még jól jön! Köszi!

Előzmény: _nyunyuka (17260)
_nyunyuka Creative Commons License 2015.01.06 0 0 17262

Néha-néha felbukkanok itt, de jobbára csak olvasok. Meg jó volt felismerni és fentről nézni azt az antennatornyot, ahonnan zajza filmezett városi panorámát :-).

Előzmény: schlumbergerrrr (17261)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2015.01.06 0 0 17261

Szia nyunyuka, üdv ebben a topikban is!

Köszönjük!

Előzmény: _nyunyuka (17260)
_nyunyuka Creative Commons License 2015.01.06 0 0 17260

Üdv a csapatnak, boldog új évet!

 

http://ariadneegyesulet.hu/

 

Övéké a Királylaki-barlang kutatási engedélye, velük egyeztetve be lehet még jutni.

Előzmény: charlie21 (17255)
M62 265 Creative Commons License 2015.01.06 0 0 17259

Köszönöm szépen!

Előzmény: D-peti (17257)
D-peti Creative Commons License 2015.01.06 -1 0 17258

Igyekszem! :-)

Előzmény: charlie21 (17253)
D-peti Creative Commons License 2015.01.06 -1 0 17257

A története nagyjából ugyan az mint a Stromfeld laktanyáé, csak ezt másképp hívták és más alakulatok települtek itt (felderítők). A rendszerváltás után a máltai szeretetszolgálat kapta meg a laktanya egy részét (legs. és fő épületek). Úgy nagyjából a 2000-es évek elején kezdték el bontani a laktanya telephelyét és garázsait. Ott most egy szimpatikus lakópark van. A laktanyából a főépület és az egyik legs. épület maradt meg illetve pár rom. A főépületben még a szeretetszolgálatnak van valami raktára, sajnos nem lehet bejutni. A legs. épületbe viszont  csövesek és ki tudja milyen arcok szoktak mászkálni, úgyhogy ha van gyermeke a barátodnak, akkor este óvatosan (nappal egyébként nagyon barátságos környék).

 

Az emeletes házgyári épületek helyén gyakorló pálya volt. Aztán a 70-es vagy 80-as években szovjet tiszti lakóházak épültek, és gondolom a rendszerváltás után az önkormányzat vagy más testület adta bérbe/értékesítette a lakásokat. Szóval ha nincs még felújítva az ismerősöd lakása, akkor nézze meg a küszöb alatt, hogy nem hagytak-e ott valamit az elvtársak ;-)

 

Képek: http://www.panoramio.com/user/5471218/tags/XVIII.%20ker%C3%BClet

Előzmény: M62 265 (17254)
hadsz Creative Commons License 2015.01.05 -1 0 17256

Bizony, ez egy nagyon érdekes, és szerintem Magyarországon egyedi létesítmény. Örülök, hogy láthattam!

El kell mondani, hogy hihetetlenül el van "rejtve" a bejárata, ha annak idején Charlie nem mutatja az utat, igencsak nehéz dolgunk lett volna...

Emlékszem, amikor hónapokkal később a német barátainkat kísértük oda, és a közelében azt mondtam nekik: itt vagyunk a bejárattól 8-10 méterre és mégsem látható. :) Aztán amikor 2,5 éve az angol srácokkal mentünk, már kicserélték a rácsos kaput egy masszív fémajtóra, lakattal. A jelenlegi helyzetet pedig Charlie leírta.

Amikor először ott jártunk, tényleg nem volt egyértelmű számomra sem a félbehagyott gáztározó szerepe. Az a helyszín valahogy nem indokolná ott egy ilyen funkciójú építményt. Megközelítés, fekvés, infrastruktúra, stb. szempontjából, még akkor is, ha az ötvenes évekről beszélünk. Azóta viszont kaptam több olyan hitelesnek tűnő forrásból származó információt, miszerint tényleg a Fővárosi Gázművek tervezett gáztározójáról van szó.

Egy lézertávmérővel gyorsan - amennyire lehetett - felmértük a helyiségeket, alagutakat, folyosókat. Ugyan a két hatalmas acéltartálynak csak a vasbeton tartószerkezete, "ágya" van meg, azért megközelítőleg ki lehet számolni a térfogatot. ~2400m3 és ~1770m3 a két fő tartály, valamint az egyik alagút végében egy ~250m3 -es, még meglévő fémtartály (talán puffertartály). Nem értek a gáztározókhoz, nem tudom, hogy egy ilyen tartályban milyen nyomáson tárolták volna a gázt. Nem tudom, hogy ez a cirka 4200m3 soknak számít-e, hány háztartást lettek volna képesek ellátni adott ideig, ha a helyzet úgy hozza. Nem hozta úgy, mivel végül be sem fejezték.Egy gugli képre nagyjából arányosan rárajzoltam az elhelyezkedését. Korábban valaki (ha jól emlékszem, itt a fórumon) megjegyezte, hogy olyan, mintha terveztek volna egy harmadik tartályt is. Szerintem is úgy néz ki. 

Előzmény: charlie21 (17255)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.05 0 0 17255

 

Folytatom sorozatom a már nem elérhető helyek.Budapest III kerület Hármashatárhegy "gáztározó". Néhány éve az internetet bejárta egy érdekes hely képei ,pontos helymeghatározás nélkül .Csak budai hegyek megjelöléssel.Mivel nagyon közel lakom ezért nem volt nehéz behatárolni hol is lehet így neki is indultunk egy barátommal aki ráadásul sok éve még járt is ott . És elsőre nem találtuk meg a már erősen sötétedő időben.Újra gondoltuk,és végül egy lakópark végében ami elé épült meg is találtuk a nem túl nagy kb mint egy pince bejárat ajtaját,egy gödör alján.Bent aztán egy nem túl széles 2 szer is megtört tégla alagút fogadott ,ami belevitt egy kb 100 méteres további tégla falú folyosóba ( a képen) ami egy Y kereszteződésbe végződött ahonnan nyílt a kettő darab hatalmas metró alagútra emlékeztető járat.Méréseink szerint a zsaluzott vasbeton alagutak egyenként mintegy 100 méter hosszúak és kb 6 méter magasak.Az egyik alagút végében egy elfalazott még vagy 10 méteres vas tartály van ,a másik alagút befejezetlen, szikla falban végződik.Látszik a helyen hogy sose fejezték be,bár kezdetleges áram kiépítés ,és sínek nyoma felfedezhető ,de ez inkább az építkezés nyomai.És innen jönnek a legendák.Hivatalosan gáztározó néven fut ,az első magyarázat a hivatalos ez.Tehát a beton alagutakban acél tartályokban stratégiai gáz készletet tároltak volna? Kérdés mennyi fért volna oda? Szerintem nem igazán számot tevő,volt már aki kiszámolta.Az biztos hogy a terület,amin most a lakópark áll a Gázműveké volt.Ennyit tudunk ,nincs több infó,nincs tanú,nincs tervrajz semmi ,illetve nyilván valahol van valami de érdekes módon senki nem írt róla.A másik verzió amire utalnak jelek ,valamilyen vezetési pont,védett irányító hely,felső vezetés védelme.Ami erre utal hogy a Rákosi időkben épült ,hasonló technikával mint a metró ugyan ebben az időben,találtunk is 1953 as dátumot (lásd képtár). A bejárat személyi bejárat ,nem arra való hogy súlyos nehéz gázcsövek jöjjenek ki és be.Gáz mennyiség viszonylag csekély férne be.Az 50 es években több ilyen jellegű építkezés folyt vagy terv létezett.És nem utolsó sorban ha csak szimplán gáz tározó akkor már előkerült volna valami anyag.Én nem kötelezem el magam egyik mellet sem ,még akkor sem ha a szívemnek a vezetési pont lenne kedves.Azért is került bele a kis gyűjteményembe.A terület nagyon népszerű lett hirtelen sokan bejárták ,én is vagy 3 szor voltam ,a végén már egész kis letaposott ösvény vitt oda.Ezt a helyiek hamar megunták ,és közben belül egy barlangot is tálaltak,így a természet védelmi hatóság lezárta. Már nem megközelíthető.Engedéllyel barlangászok terepe.
A többi kép itt: https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!10391

M62 265 Creative Commons License 2015.01.04 0 0 17254

Ne hagyd abba; egy cimborám most vett a volt Beloiannisz helyen lévő négyemeletes házakban lakást, szivesen mesélnék neki a hely előéletéről...

Előzmény: D-peti (17252)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.04 0 0 17253

Köszönöm Peti!! Ez nagyon informatív volt! Üdvözlet a Csapatban ! Remélem a továbbiakban is figyelsz ,és ha van anyagod felrakod,( tudom van :-) ) Folytatom itt is  a kis írásaimat ,lehet van amit láttál már ,de ne fogd vissza magad. A  Beloiannisz laktanya,na ott vicces de sose voltam ,egyszer elmentem mellette , ha van anyagod tedd fel ,mert nekem kimaradt! 

Előzmény: D-peti (17252)
D-peti Creative Commons License 2015.01.04 -1 0 17252

Charlie, Te vagy a szavak embere, szépen leírtad a gondolataidat!  :-) Kissé érdekes belegondolni, hogy amikor a fórum indult én még jócskán az általános iskola padjait koptattam, most pedig már ennyire elmélyültem (ha szabad így fogalmaznom) a laktanyás témában. Pedig még mindig padban ülök, csak már hallgatóként. :-)

 

A Stromfeld Aurél (Üllői úti) laktanyáról. A tipikus laktanyaépületeket nézvén elég valószínű, hogy az 1950-es évek eleji hadseregduzzasztással járó nagy laktanya építési hullám idején húzták fel, később pedig bővítették. 1956 után lett szovjet laktanya, ha minden igaz, 1991-ig. A rendszerváltás után kis részekben lett hasznosítva/bérbeadva, majd 2006-ban megkezdődött a bontás mely több részletben történt meg. Mára 2-3 eredeti épület áll, de azok használatban is vannak. (Egyébként az Üllői úti objektumtól egy köpésnyire van a szintén volt szovjet Beloiannisz laktanya, erről vannak is külső belső képeim, ha majd erről is írsz Charlie.)

 

A korábban belinkelt légifelvételes oldalon találhatóak a mostani Google Earthös műholdképeket megszégyenítő minőségű felvételek a laktanyáról, amelyeken még a futópályán futó, vagy a legénységi épület előtt álló katonák is kivehetőek. A szovjet gépkocsizó zászlóalj (amennyiben már a hatvanas években is itt állomásoztak) teherautóinak tucatjairól nem is beszélve. 1965 márciusában készült felvételek: 

 

 

Ami mára megmaradt: 

http://www.panoramio.com/photo/87748825

http://www.panoramio.com/photo/87748843

 

 

Előzmény: charlie21 (17246)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.04 0 0 17251

Köszönöm ! Sajnos nem ,akkor most biztos jobban élnék :-) A havi ,de akár heti borozgatás jöhet !!!

Előzmény: Volt tüzér (17249)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.01.04 0 0 17250

Kareszt rá kell beszélni, hogy minden hónapban tartson egy jubileumi megemlékezést, és akkor sok Cuvée el fog fogyni! :)

Előzmény: schlumbergerrrr (17244)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.01.04 0 0 17249

Nem voltál te politikus? Ez az ünnepi beszéd még egy virtigli politikusnak is becsületére válna!

 

Előzmény: charlie21 (17234)
hadsz Creative Commons License 2015.01.04 -1 0 17248
Előzmény: charlie21 (17247)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.04 0 0 17247

https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A%214578&sc=photos

 

Valami nem jó a linken,állandóan a facebookra dob ,talán így  :-( 

charlie21 Creative Commons License 2015.01.04 0 0 17246

Nagyszerű érzés hogy mindenki ilyen pozitívan örül az elmúlt 10 évnek! Köszönöm Zsoltinak is hogy ezek szerint figyeli a történéseket! És a többieknek is ,látom azért mindenki ott figyelget a háttérben :-)  Ennek jegyében  kicsit én is visszanézek, helyeket ahol jártam .Megpróbálok egy kis tematikát belevinni ,illetve írok pár szót a helyről is,persze csak biztosat mert nem akarok zöldségekbe keveredni.Nem fogok nagyon szakmai dolgokba belemenni ,inkább mesélek ,így nem olyan száraz talán . A facebookon már elindítottam ezt a sorozatot,itt időben eltolva fog megjelenni ,az évfordulóra emlékezve, illetve úgy gondolom nem mindenki van ott fent ,és éri el az írás. És ezek tényleg az elmúlt 10 év dokumentumai. 
Az első csoport olyan helyek amik már nem léteznek ,illetve valamiért elérhetetlenek már. Ezek már "történelem" .Rögtön az első ,Budapest Üllői úti Szovjet laktanya. A képek közel 10 évesek ,azóta elbontották. Sajnos kevés kép készült ,nem tudtam hogy ott végzem. De ami nagyon bennem maradt az a színház épületbe benézve egy hatalmas nekem vörös márványnak tűnő sok méter hosszú dombormű. Az épület sajnos zárva volt akkoriban Holland használt bútor áruház. Vajon mi lett a sorsa? Magáról a laktanyáról ha jól emlékszem nem olyan rég írt Benedek Levente egy írást .A többi kép meg itt : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A%214578

 

Kérlek titeket ha az éppen leírt objektumról van élményetek, személyes tapasztalat ,vagy egy jó kép osszátok itt meg .Próbáljunk egy kis jubileumi sztorizós sorozat folyamot indítani ! Sok téma lesz , megígérem ,

zajza Creative Commons License 2015.01.04 0 0 17245

Nahát....egyszer még asszem 2009 környékén találtam meg ezt a fórumot, és bele-bele lapozgattam, pár hét múlva meg elkezdtem a végéről olvasni, (persze csak negyedéig jutottam kb) akkor láttam csak a kezdő évszámot, ami akkor még nem volt annyira "durva, de a 10 év az már döfi!!
És köszi a megemlítést Charlie21-nek, és mindenkinek még többször ilyen 10 évet! ;)
Látom, hogy az itt lévő "nagyöregek" már bejárták hazánk ojjektumainak túlnyomó részét, voltak már szinte az összes bázison, reptéren, laktanyában, de azért remélem, hogy ettől függetlenül lesz még közös Kihalt Laktanyás bejárás! :)
BÚÉK!

schlumbergerrrr Creative Commons License 2015.01.03 0 0 17244

Nahát... Már ilyen öregek vagyunk... Én hadsz-nak köszönhetem itteni pályafutásomat, neki írtam egy kíváncsiskodó levelet, aztán elvitt Hajagra bennünket Szoboszlai Szabolcs barátommal együtt (aki megérdemelné, hogy kisbetűvel írjam, mert hanyagolja a topikot), aztán ittragadtam, pedig én a sorkatonaságot is levelezőn végeztem. Ez egy remek csapat, kevesebb lennék, ha nem lehettem volna tagja, haszonélvező tagja, mert én katona nem voltam, csak tanultam a csapatban. Volt tüzér fergeteges idegenvezetései, részletes, bemászással egybekötött eszközismertetői meg egyenesen élményszámba mennek. Korom miatt már a nagyobb terhelésű túrákon nem vettem részt, mert már a sármelléki háztetőre is úgy kellett feltolni a rossz ízületeimmel :-), de a csapat az csapat, fenn voltam velük ott is. Számtalan élmény, föld alatt, föld felett, levegőben föld fölött, gazdag emlékkönyv, én csak köszönni tudom a csapatnak egy pohár 2011-es évjáratú balatonboglári  Konyáry Cuvée megemelintésével és rátok gondolva történő elkortyolásával.

Már elmúltam 63, de remélem, még charlie következő jubileumi köszöntőjére is emelhetem poharamat. ÉLJEN!

Előzmény: charlie21 (17234)
M62 265 Creative Commons License 2015.01.03 0 0 17243

Üdvözletem Mindenkinek!

Nagyon örülök mind a 10 évnek, mind a jelenlévők visszaemlékezéseinek! Ahogy emlegette Charlie21: én sem gondoltam volna, hogy ekkora lavinát indítok anno!

Engedjétek meg, hogy felemlegessek néhány emlékezetes pillanatot: mikor a tótvázsonyi gyakorlótér mellől hívtam mezenguz-t, hogy Tótvázsonytól mely irányba is emlegetett valami gyanúsat, mert itt bolyongunk, de semmi izgalmas.... Valóban, manapság elképzelhetetlen: légifotók még sehol, egy-egy emlék, pletyka, cikk, vagy visszaemlékezés alapján indultunk el keresgélni... S mikor feladtuk, hazaúton találtunk egy gyanús bekötőutat, melynek végéről pont látszott néhány panelház...
Nagyon jó érzéssel tölt el, hogy több, rendkívül izgalmas helyet "elsőként" fedezhettem fel; ez nem jöhetett volna létre e fórum hozzászólásai nélkül! Nagyon köszönöm a részvételt, a témával való törődést, kutatást mindenkinek!

 

Charlie21; nagyszerű köszöntőt írtál, én sem tudok szebbet!

lovasutas Creative Commons License 2015.01.03 0 0 17242

De, - hát ebben az időben??? !!!

- még az őrkutyák is tejszínhabos kakaót iszogatnak a kandalló mellett !!!!

Előzmény: charlie21 (17239)
Hpasp Creative Commons License 2015.01.03 0 0 17241

Nem sokat tudok hozzátenni ahhoz amit charlie21 írt, köszönöm mindenkinek az elmúlt 10 évet...

... és tényleg felnőttek közben a manók.

 

 

Előzmény: charlie21 (17234)
lovasutas Creative Commons License 2015.01.03 0 0 17240

Hát, - ja!

Tanár Úr kérem, - én készültem !!!

:))

Na, de az, hogy Charlie, - 

"10 éves az Index Kihalt Laktanyák Fórum Emléktúrát" 

szervez magának a Baglyasra.....

Hihetetlen, - mást nem mondok, - mert az már sértő lenne!!!

: ))

Respect Nektek most is, meg a 10 évért is !!!

: ))

Előzmény: hadsz (17238)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.03 0 0 17239

Köszönöm !! Igen megmondom őszintén néztem az órát ,de a  mai túra után olyan fáradt vagyok hogy nem voltam biztos hogy felkerül a megemlékezés!!

Örülök ha tetszik a kis írás ,igyekeztem összefoglalni :-) a lényeget,remélem sikerült . Még egyszer mindenkinek Gratula!!!!!

Előzmény: lovasutas (17237)
hadsz Creative Commons License 2015.01.03 -1 0 17238

Gondolom nem véletlenül időzítettél perce pontosan. :-)

Előzmény: lovasutas (17236)
lovasutas Creative Commons License 2015.01.03 0 0 17237

(Itt várom az ünnepi pillanatot, hogy elküldjem ezt a pár sort... - erre...

Megelőztél! Örülök, hogy megelőztél, - és méltó születésnapi

köszöntőt és szép visszaemlékezést írtál! Köszönöm!

Többiek?? „Kemény Mag” ?? Erőt, egészséget Nektek!)

: ))

Előzmény: charlie21 (17234)
lovasutas Creative Commons License 2015.01.03 0 1 17236

 

 

Tíz éves a Kihalt Laktanyák Topic!

5., 4., 3., 2., 1.!

Pezsgő !!!

Köszönöm „M62 265”-nek, hogy egy csendes téli estén, tíz évvel ezelőtt,

- de ebben a pillanatban, -  arra az elhatározásra jutott, hogy útjára indítja ezt a fórumot!

 

Köszönöm a „Kemény Mag”-nak (aki úgy érzi, - vegye csak  magára!!!) az érdekfeszítő írásokat és,

- hogy megosztotta a szakmai tapasztalatát és tudását !

Boldog születésnapot kívánok, - erőt, egészséget mindenkinek!

: ))

Előzmény: M62 265 (-)
hadsz Creative Commons License 2015.01.03 -1 0 17235

Hmmm, 10 éves az index "kihalt laktanyák" fóruma... :-)

 

Charlie barátom, nehéz bármit hozzáfűzni ahhoz, amit leírtál, köszönöm, igazán élmény volt olvasni!

 

Micsoda 10 év volt... Köszönöm Bay Zsoltinak, hogy annak idején elindította ezt a topikot és köszönet azoknak is, akik szakszerű hozzászólásaikkal, információikkal, tudásukkal, fotóikkal gyarapították az oldal értékét! Remélem, hogy még sok évig lesz lehetőségünk folytatni és Charlie megírhatja a 20 éves köszöntőt is! :)

 

Részemről egy - 1 nap eltéréssel - pontosan 10 éve készült fotóval jubilálok. :)




üdvözlettel: hadsz / Kizmus Szabolcs

 

Előzmény: charlie21 (17234)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.03 0 0 17234

Boldog születésnapot Index Kihalt Laktanyák!

Ma lett 10 éves! Már felsőbe járhat az a gyermek akinek az erre fogékony szülője először írt ebben a témában itt. Szerintem mikor a topik alapító M62 265 Bay Zsolti egy mondattal elkezdte hogy érdekel e egyáltalán valakit ez a téma ,nem gondolta hogy 10 múlva még aktív lesz az oldal . 17 ezer hozzászólás! És milyenek ! Aki elejétől olvassa,olvasta láthatja hogy sok hajmeresztő dolog és tény került fel. Sokon most már csak mosolygunk ,vagy bosszankodunk hogy is hihettük el. Volt itt föld alól felszálló repülőgép, sok kilométeres hegybe vájt alagutak, elcsúszó komplett épületek alatta 6 szintes bunkerral, és persze a még most is gyakran előkerülő atom siklók . De persze volt sok igaz tény is,amiket az idő folyamán sikerült megismerni,vagy akár bejárni is. És még maradt néhány olyan hely is ami a mai napig őrzi titkát ,még mindig csak legenda ,bár tudjuk létezik. Úgyhogy maradt még téma ,nem kell szomorkodni! Az első időkben érdemes elolvasni miket írtunk ,az azóta legegyszerűbb helyeket is agyon filozofáltuk ,és sokszor olyan funkciókat kaptak a helyek amik sose voltak. Az első fény az éjszakában amikor kb. egy hónap után megjelent Volt tüzér barátom ,aki a légvédelem tevékeny részeseként kibogozta nekünk ezek szálait. Annyira feldobva ezt a vonalat ,hogy nem sokra rá egy külön topikot kellett rá alapítani ,amit Hpasp tett meg és azóta is működik aktív! Az első idők még google maps mentes világa ,mikor rossz turista térképeken ,és FÖMI letölthető ,de sokszor kitakart kis felbontású légi fotóin jelölgettük a mindenféle listákon talált sokszor csak oda képzelt objektumait. Mindenki próbált a környezetében levő helyeket felderíteni,vagy a legendák után kutatni és bolyongani látszólag semmibe vezető utak végén ,vagy erdők közepén. Tudom mert én is így tettem .Gyerekkori emlékeim után jártam a pilist és találtam meg a volt légvédelmi objektumokat. Aztán mindenki leírta mit is látott és esetleg fényképet is tudott csinálni,ne feledjük hogy a digitális fényképezés sem volt éppen egy régi dolog. És még így is hamar be lett gyűjtve sok azóta is híres és fontos objektum. Gondoljuk csak el hogy a topik alapító már az első hozzáoszlásokba leírta Tótvázsonyt, Hajagot ,fényképekkel, sokan a mai napig nem tudtak bejutni. Szerencsére ahogy bővült az olvasok száma és fejlődött a net úgy kerültek elő akár olyan emberkék akik éppen ott szolgáltak, és tőlük a biztos információ. Elkezdtek készülni fénykép albumok, gyűjtemények. Aztán jött az egyre jobb felbontású műholdas képek ,a rengeteg elérhető információ ,már nincsenek találgatások,hiszen akár utca képet is tudunk nézni. Megnézhetek egy volt laktanyát legalábbis kívülről biztosan,otthon ülve a meleg szobában. Tehát jelenleg már csak az szab határt hogy be tudunk e jutni az adott helyre ,hogy hol és mi volt azt már egy gombnyomással kideríthető. Ennyi év távlatából az is kijelenthető ,hogy érték is keletkezett. Ma már több olyan hely is van ami már csak ezen emberek képein ,leírásaiban szerepel .Cikkek ,kisebb írások nőttek ki az itt írogatóktól. Fényképes oldalak amit az egész világon néznek. Szovjet bajtársi oldalakon az itt állomásozok az itt feltett képeket mutatják be,hogy is néz ki most a volt helyőrségük. Tv interjúk ,műsorok szereplői származnak a topikból. Volt ezek szerint értelme.

Érdemes néhány példát végig nézni kik is jelentek meg itt,persze ezzel nem arra célzok hogy a topik előtt nem csináltak semmit a témában,de látszani fog hogy jó kis csapat állt itt össze,és vezetett tovább az útjuk. Csak nick neveket írok mert én csak magamat fedhetem fel. Az említett Volt Tüzér aki azóta is ápolja a magyar légvédelem emlékét,és a zsámbéki múzeumhoz is nem kevés köze volt. Hpasp aki egy az egész világon ismert légvédelmi szimulátor létrehozója ,pedig nem ez a szakterülete. Hadsz barátom aki már több tanulmányt írt ebben a témában,aki 3D alaprajzaival átláthatóbbá tette több szovjet bunker alaprajzát, könyvekben is megjelent,és nem utolsó sorban a BARS rendszer magyarországi elismert szakértője lett,akár előadások szintjén is. Sweethome barátom akinek fényképgyűjteményét már 2,5 millió ember nézte meg, és aki nem kímélve magát akár Moldováig is elment hogy tényleg lásson silót . Maz kolléga akinek nincs olyan szovjet jármű amit nem ismerne ,ha mégis akkor kiderül tényleg nincs olyan,és most a MN és HÖR ,és más egyéb hagyományőrző rendezvények főszereplője. Vándor Karesz aki mindig kisegített minket ha a Szovjet légierőről kellet információ ,akinek siker könyvei jelentek meg a témában,és már egy a gyűjteményére alapult múzeuma is van. Bandi S34 aki megalapította az ujjabb korszerűbb minden téren több embert elérő Facebookkos Kihalt Laktanyás oldalt ahol sokkal nagyobb lehetőségek vannak a témában ,mint kép anyagban ,és mikor ezt írom már jóval 7000 ezer felett vannak tagjai.Ridley4Lev aki most szintén a facebookos csoportot erősíti,akinek számos cikke jelent meg a témában,témába vágó blogot üzemeltet,és profi fotóival próbálja megőrizni a magyar hadi kultúrából amit még lehet. De itt kell megemlítenem Zajzát is aki viszont egy teljes új műfajként videóival mutatja be az elhagyott helyeket ,komplett kis filmek keretében,ezek már számtalan helyen láthatók. És jó érzés hogy nemcsak ilyen véneket érdekel téma mint én hanem olyanokat is aki életkoruknál fogva már nem is érintettek a rendszerváltás zivatarában. Erre jó példa Dpeti barátom aki fiatal létére valószínűleg többet tud az itt állomásozott Szovjet csapatokról mint sokan mások,ígéretes írásai ismertek és ha így halad tovább akkor jó esélye van ennek szakemberévé váljon. Nehéz lenne mindenkit felsorolni,megsérteni sem akarok senkit ,mindenki oda tette magát egytől egyig. A mindig kutató keresgélő KT1,a zsörtölődő ki tudja már hány R -el író Schlumbergerrrr,G Laci a kabina rajongó és lokátor szakértő , a már régen nem író LEX akinek semmilyen műholdkép megszerzése nem volt akadály,Belic aki mindig ott volt ha volt közös bejárás, Neva 07 a aki bármikor üzembe helyez egy UNV-t ,De tényleg sorolhatnám őket egytől egyig ,és mindenkitől bocsánat akit itt most nem említettem meg névleg. Sok minden közös érték és tudás lett itt felhalmozva . Kívánom hogy megint 10 év múlva írhassak egy ilyen köszöntőt a 20 évesre . És addig is sok objektumot mindenkinek bárhol is találja ezen írásom!

 

Charlie 21 / Nagy Károly   Egy mai kép Várpalota Baglyas hegy 

hadsz Creative Commons License 2015.01.01 -1 0 17233

Az hagyján, de a stábtagok között is találtam személyes jó ismerőst (noha maga a film nem érdekel).  

Előzmény: zajza (17230)
hadsz Creative Commons License 2015.01.01 -1 0 17232

Boldog Új Évet 2015-ben is minden kihalt laktanyás olvasónak!

 

 

 

juszti_bá Creative Commons License 2014.12.30 0 0 17231

Üdv!

Nem ismertem fel csak tippelek a felsorolás végén 1 41' 25"-kor olvasható helyszínekre.

Előzmény: zajza (17230)
zajza Creative Commons License 2014.12.30 0 0 17230
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.12.26 0 0 17229

Hehe, ott, ahol én is :-)

Előzmény: hadsz (17228)
hadsz Creative Commons License 2014.12.26 -1 0 17228

Karácsonyi találós kérdés. :)

 

Melyik magyar vasútállomáson fotóztam ezt a táblát idén októberben? 

 

 

 

charlie21 Creative Commons License 2014.12.24 0 0 17227

Minden Tisztelt Kihalt laktanyás ismert és nem ismert barátomnak szép ünnepet !!

balkanbistrohu Creative Commons License 2014.12.24 0 0 17226

Boldog karácsonyt !

Volt tüzér Creative Commons License 2014.12.24 0 0 17225

És mit kezd vele?
(Szegény Albatrosz egyesület!)

 

Előzmény: schlumbergerrrr (17224)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.12.23 0 0 17224
hadsz Creative Commons License 2014.12.23 -1 0 17223

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket kívánok a topik minden tagjának és olvasójának! 

 

charlie21 Creative Commons License 2014.12.23 0 0 17222

Hát nem tudtak hová tenni kik is vagyunk ,így mindenki csendben maradt és jól járt ,mi  mindent megnéztünk ,ők meg örültek hogy nem lett baj abból hogy aludtak a konténerben :-)

Előzmény: D-peti (17221)
D-peti Creative Commons License 2014.12.22 -1 0 17221

Gondolom csodálkoztak egyet a katonák amikor díszes társaságotok megjelent :-)

Előzmény: charlie21 (17219)
hadsz Creative Commons License 2014.12.22 -1 0 17220

Hmmm, és mindezeknek már nyoma sincs...

 

Nagyon jó fotók!

 

 

Előzmény: charlie21 (17219)
charlie21 Creative Commons License 2014.12.22 0 0 17219

 

Hajmáskér térsége 1998 ,a már lebontott szovjet csörlőházi laktanya ,a második képen a konténerbe két kiskatona őrizte a helyet ,még fent vannak az antennák

charlie21 Creative Commons License 2014.12.20 0 0 17218

 

1998 a várpalotai lőtér ,első találkozás az Olasz erőddel 

troger242 Creative Commons License 2014.12.18 0 0 17217

https://www.youtube.com/user/don10178?feature=mhee

hadsz Creative Commons License 2014.12.10 -1 0 17216

Valahol igen... Impozáns!

Előzmény: VoltKatona(Lee) (17215)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.12.09 0 0 17215

nem minden hadsereg, mint a mienk csak selejtez, vhol fejlesztenek is.

http://www.vezess.hu/haszonjarmu/lathatatlan_tank_lengyelorszag_pl_01/51116/

zajza Creative Commons License 2014.12.08 0 0 17214

Ki mennyit ösmer föl? :)

zajza Creative Commons License 2014.12.01 0 0 17213
Előzmény: hadsz (17186)
Hpasp Creative Commons License 2014.11.29 0 0 17212

sőt...

 

Előzmény: Ridley4Lev (17211)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.11.29 0 0 17211

2011-es a történet, Samos sziget közelében zuhant le, a két fős személyzet időben katapultált. A sziget pár kilométerre van Törökországtól, az itteni szigetek nemzetközi civil reptereit rendszeresen használja a Hellén Légierő megközelítésre. Lesvos szigetén él egy ismerősöm, ő szokott fotókat osztani, hogy F-16-ok 200-300 méter magasságon megközelítést gyakorolnak. Nem beszélve arról, hogy a pilótákat rendszeresen gyakoroltatják alacsony magasságú repülésre a tenger felett. Kitűnő példa erre ez a videó:

 

Előzmény: Balkan Bistro Érd (17210)
Balkan Bistro Érd Creative Commons License 2014.11.28 0 0 17210

James Bond hagyta ott ??? ;-)

Előzmény: Hpasp (17209)
Hpasp Creative Commons License 2014.11.28 0 0 17209

Kiemelés közben...

 

 

Előzmény: Balkan Bistro Érd (17208)
Balkan Bistro Érd Creative Commons License 2014.11.27 0 0 17208

Jó reggelt !

Ködös reggelen egy nyári kép...

 

 

Görög Mirage az Égei-tengerben. Neten találtam, már kiemelték a sós fürdőből...

üdv: KT

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.11.25 -1 0 17207

Nem is olyan régen volt róla szó itt, de mivel megérdemlik: Nagyszerű gyűjtemény, nagyszerű emberek kitartó munkájának köszönhetően:

 

http://www.honvedelem.hu/cikk/47797_szentely_es_muzeum

D-peti Creative Commons License 2014.11.24 -1 0 17206

Szia,

 

Valószínűleg őrzött a terület, de kis szerencsével be lehet jutni szerintem. Volt aki már járt bent, és képeket töltött is fel a netre, méghozzá korabelieket is. Neki kéne írni, ő el tudná mondani, hogy jutott be. Ráadásul ott is szolgált, talán még az apukádat is ismeri.

A képei: http://www.panoramio.com/user/2561563

Ha minden igaz, akkor ő az: https://www.facebook.com/zsolt.szabo.9022

Előzmény: Dávid Renáta (17200)
D-peti Creative Commons License 2014.11.24 -1 0 17205

Biztos hogy maradt még látnivaló, kérdés, hogy rátalálunk-e :-) Talán most télen könnyebb lenne keresgélni, amikor csupaszok a bokrok.

 

Charlie, van még egy kép, de kifejezetten olyan építményt nem találtam.

zajza Creative Commons License 2014.11.24 0 0 17204
Előzmény: charlie21 (17202)
hadsz Creative Commons License 2014.11.24 -1 0 17203

Jó osztályotok lehetett... :)

Előzmény: zajza (17197)
charlie21 Creative Commons License 2014.11.24 0 0 17202

Békítsd ki ! Mert lehet hogy ez most tényleg igaz,legalább is elég valószínű.A harckocsiaknákat már én is leírtam ,gondolom azok valahogy egy része megmaradt. Az aknákat csak 1996 körül láttam egyszer,a további látogatásoknál már nem voltak ott.Valóban be lehetett mászni ,egy picit én is bementem de bevallom féltem.Jóval a központi tömb mellett én is találtam egy nyílás  félét ,egy nagy központi terem tetején.Leengedtünk egy kamerát vagy 10 méter zsinóron ,ha rosszul is de látszott egy nagy terem vas ajtókkal.És még egy, gondolom már te is láttál ha máshol nem a neten ilyen jellegű erődöket .Atlanti fal,Maginot,vagy én tavaly a Cseh erődöket fotóztam többet is.Az eléggé jellemző rájuk hogy a nagy központi ágyú és géppuska tornyokat egy onnan messzebb levő alagút rendszeren lehet megközelíteni ,egy viszonylag szerényebb bejáraton.Miért lenne ennél másképp? Ki tudja ,lehet meg is van,elkerülte a dózeros pajtások figyelmét.

Előzmény: zajza (17198)
charlie21 Creative Commons License 2014.11.24 0 0 17201

Szép találat! Raktam oda egy képtár címet ,bár tuti ismered :-) ,ha találsz olyat benne amiről van akkor és most kép szívesen megnézném !!

Előzmény: D-peti (17195)
Dávid Renáta Creative Commons License 2014.11.24 0 0 17200

Üdv Mindenkinek!

 

Édesapám sok évvel ezelőtt Kapolyon volt katona, és érdeklődnék, tud-e vki vmit, hogy most mi lehet ott? Közelgő névnapja alkalmából szeretném elvinni oda, mert nagy vágya, h egyszer még az életben láthassa!

 

Előre is köszönöm a segítő hozzászólásokat!

 

Üdv.: Reni :)

zajza Creative Commons License 2014.11.23 0 0 17199

Franba... közbe látom, hogy lelőttem a poént... :(

Előzmény: zajza (17198)
zajza Creative Commons License 2014.11.23 0 0 17198

Érdekes, mert épp a napokban kaptam róla olyan infókat, hogy másik be(ki)járata is volt valahol távolabb. Az illető megsértődött, mert nem hittem el neki azonnal bizonyíték nélkül. :)
"Pl az Olasz erődnél mikor még az oroszok itt voltak, a fenti bejárati hasadékon, be lehetett menni és a völgyben a fák között ki lehetett jönni belőle.
Mikor frissiben kimentek az oroszok még 91-ben is, csak akkor iszonyat kormos volt belülről, mert az oroszok belehordták a gázálarcokat, szűrőket és harckocsi aknákat és berobbantották.
Iszonyatos robbanás volt, mert a szovjet katonákkal, messziről figyeltük."

Előzmény: D-peti (17195)
zajza Creative Commons License 2014.11.23 0 0 17197

Nem, csak dugig volt a javító.... :)
Amúgy oszt. kirándulás alkalmával látogattuk meg, aztán utána egyből az újat is. Biztos volt nevelési célja. Élmény volt! :D

Előzmény: hadsz (17194)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.11.23 0 0 17196

nem sajnaltak ki belole  a betont az biztos

Előzmény: D-peti (17195)
D-peti Creative Commons License 2014.11.23 -1 0 17195

Charlie21 barátom egy képét látva eszembe jutott, hogy mintha nekem is lenne egy hasonló helyről készített, csak egy kicsit korábbi képem, melyet egy orosz ismerősömtől kaptam. És tényleg. Ki tudja hol készült? :-) 

 

  

 

Egyébként a képen a szegedi szovjet lövészered egyik katonája látható a nyolcvanas években, egy hadgyakorlaton. 

 

hadsz Creative Commons License 2014.11.22 -1 0 17194

Akkor még igencsak kissrác lehettél, vagy 12-13 éves. Ezek szerint akkor is volt nyílt nap és elvitt a faterod? :)

Előzmény: zajza (17188)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.11.22 0 0 17193

Minap fedeztem fel, jo kialakitasu Tas nem messzi a szerb hatartol

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.11.22 0 0 17192

ok

Előzmény: schlumbergerrrr (17182)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.11.22 0 0 17191

jo nagy objektum volt ez, azert sok adohaz tartozott a sarbogardihoz

Előzmény: zajza (17185)
digger, Creative Commons License 2014.11.20 0 0 17190

Uram isten! Fél évig álltam ebben a zsilipben kapusként "tikk-takk"-ban. Döbbenetes!

Előzmény: zajza (17185)
KT1 Creative Commons License 2014.11.17 0 0 17189

Elnézést az offtopic jelleg miatt.

 

„Kedves barátaim, Ismerőseim!

Kéréssel fordulok hozzátok, a segítségeteket kérem.

November 24-én páromnak, Kósa Zsoltnak egy nagyon komoly, életmentő műtéte lesz az Ortopédiai Klinikán. Ahhoz, hogy a műtétet elvégezzék rajta, vérre van szüksége. A kérésem az, hogy akinek módja van rá, segítsen nekünk egy véradással. Budapesten a Regionális Vérellátó Központban XI. Karolina út 19-21, Délpesten a XX. Köves u.

2-4-ben vagy a Péterfy S. u. 14-ben fogadnak véradókat. Amennyiben segítesz nekünk, a véradáskor jelezd, hogy Te irányított véradásra jöttél, és Kósa Zsolt részére szeretnél vért adni. Meg kell még adnod a következő adatokat: születési ideje: 1982.06.23., TAJ száma: 038 546 853, vércsoportja: 0+, az ellátó kórház neve: Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar Ortopédiai Klinika.

Te mindenképpen vidd magaddal a személyi igazolványodat, lakcím kártyádat és a TAJ kártyádat.

Nem baj, ha nem azonos a vércsoportod, ezt a Vérellátóban megoldják.

Minden segítséget, véradást vagy megosztást nagyon-nagyon köszönünk!!”

 

Köszönettel: a Maléter Pál Rendészzászlóalj katonái

zajza Creative Commons License 2014.11.16 0 0 17188

Basszus...én közvetlenül a "költöztetés" után voltam pár hónappal....még a szag is megvolt rendesen :D

Előzmény: hadsz (17186)
vizus Creative Commons License 2014.11.15 0 0 17187

Kalocsai 24. Harckocsiezred.

hadsz Creative Commons License 2014.11.15 -1 0 17186

Off:


Noha nem laktanya, illetve katonai objektum, de kihalt és érdekes: az egykori veszprémi várbörtön épületét a kulturális örökség napjainak jegyében (szept. 20-21.) a Veszprémi Törvényszék két napra megnyitotta a látogatók előtt. Szakszerű vezetés mellett lehetett végigjárni az egykori zord folyosókat, cellákat.

A börtön 2003-ig működött, majd a rabokat egy nap alatt átköltöztették az újonnan megépült, modern megyei büntetés-végrehajtási intézetbe.

A várbörtönről kissé bővebben itt lehet olvasni: 

http://inforadio.hu/hir/belfold/hir-667763

 

  

 

 

 

 

 

 

 

A nem túl nagy sétáló udvar:

 

 

Dühöngő "szoba" (inkább fülke):

 

 

Itt jól meg kellett szorítani a szappant, nehogy kicsússzon az ember kezéből... :)

 

 

Az épület a Jókai utcáról (panoramio, Mocsolád fotója):

 

 

 

 

zajza Creative Commons License 2014.11.14 0 0 17185

hadsz Creative Commons License 2014.11.11 -1 0 17184

Az általad csatolt "cikk" nagy részét alkotó írás, és a végén felsorolt források eredetije itt található:

 

https://onedrive.live.com/view.aspx?cid=3D4536EC98DE30C8&resid=3D4536EC98DE30C8%2124847&app=WordPdf

 

A laktanyáig eljutni nem különösebben bonyolult, viszont a terület őrzött.  

 

 

 

Előzmény: Lajoska355 (17183)
Lajoska355 Creative Commons License 2014.11.11 0 0 17183

Ahol a szovjetek az atomot tárolták

  Idén nyáron a Szellemvárosok Magyarországon újra lehetőséget kapott, hogy bejárja az egykori szovjet laktanya területét, amit az ott szolgáló katonák és családtagjaik csak úgy hívtak: Kisváros.... [...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu


Megmondaná valaki ide hogy lehet eljutni? persze ha lehet!

schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.11.08 0 0 17182

Az egészen más, és sokkal odébb van, és aktív.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (17181)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.11.08 0 0 17181

latatlanba en is csopakra  ippeltem, mert van ott bm kikpzo telep is vhol veszprem fele

Előzmény: D-peti (17165)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.11.08 0 0 17180
scamy Creative Commons License 2014.11.05 0 0 17179

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=6-8YJqAAvOE

gyoparOHs Creative Commons License 2014.11.05 0 0 17178

Igaz ! Bocs én vagyok az öreg már...

https://www.google.hu/maps/@46.9840327,17.924154,3a,15y,55.01h,98.09t/data=!3m4!1e1!3m2!1sTtSuJLIHzAe5kVSTZBlaDQ!2e0

 

Előzmény: schlumbergerrrr (17177)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.11.05 0 0 17177

Jelentem Kishegyi, nem Öreghegyi!

Előzmény: BM29035 (17176)
BM29035 Creative Commons License 2014.11.05 0 0 17176

Öreghegyi u.  ?

Előzmény: D-peti (17168)
D-peti Creative Commons License 2014.11.04 -1 0 17175

Szó mi szó, szépen rendbe rakták! 

 

    

 

(Az első felvételt Poller Etelka készítette)

 

Előzmény: hadsz (17173)
D-peti Creative Commons License 2014.11.04 -1 0 17174

Igen, volt ott valamilyen raktár az erdőben. Sweethome kolléga járt is arra, de gondolom őrizték még akkor (és talán most is?). http://www.panoramio.com/photo/91361149?source=wapi&referrer=kh.google.com

Előzmény: krikori (17170)
hadsz Creative Commons License 2014.11.04 -1 0 17173

Ha már enyészet: aki Hajmáskéren jár, könnyen meglepődhet, amikor a laktanya egykori főkapujának épületét meglátja. A nem is olyan régen még életveszélyes romot nagyon szépen helyreállították, és az elképzelések szerint múzeumként fog működni. A különböző szobákban, termekben állandó és időszakos kiállításokat terveznek berendezni, amelyek a település helytörténetét, a tüzérlaktanyát és egy helyi szervezet, a Bakony Hadtörténeti Alapítvány nagyszerű haditechnikai gyűjteményét, anyagát mutatnák be.

 

  

 

  

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.11.04 -1 0 17172

Ezt kellene kihasználni, és megnyitni a nyaralóknak, turistáknak, érdeklődőknek. Ágasegyházán van lehetőség  a megtekintésre szervezett keretek között, de adottság szempontjából Csopak még ideálisabb lenne. 

Előzmény: bodrostomi (17169)
hadsz Creative Commons License 2014.11.04 -1 0 17171

Bizony, nagyon szép és jó helyen van. Más országokban a megfelelő pozícióban levő döntéshozók szinte biztos, hogy megpróbálnának kezdeni valamit egy ilyen létesítménnyel. Balaton parti település, jó elhelyezkedés, könnyű megközelítés, kifogástalan állapot, mi kell még...? 

 

Szinte pontosan 6 éve jártam itt először, igaz akkor még nem lehetett benn fotózni, szerencsére azóta változott a helyzet: 

 

  

 

  

 

   

 

 

krikori Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17170

Akkor jóra tippeltem. Ott nem valamilyen raktárat üzemeltetett anno a honvédség? 

Előzmény: D-peti (17168)
bodrostomi Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17169

Jó látni, hogy van ami nem az enyészeté lett.

Előzmény: D-peti (17168)
D-peti Creative Commons License 2014.11.03 -1 0 17168

Természetesen. Csopak szélén található. De sajnos a nagyközönség előtt nem nyitott. Remélhetőleg hamarosan valaki felfedezi az objektumban rejlő lehetőségeket! 

Előzmény: krikori (17167)
krikori Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17167

Meg szabad tudni, hogy melyik településen (határában) van?

Előzmény: D-peti (17165)
krikori Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17166

Nógrád.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (17164)
D-peti Creative Commons License 2014.11.02 -1 1 17165

Pénteken újabb megyei vezetési pontról hullott le a lepel. Ezúttal a Veszprém megyei bunkert sikerült meglátogatni pár barát kíséretében. A szervezés, mint igen sokszor, most is hadsz kolléga érdeme, ezúton is köszönet jár Neki és az eljötteknek a remek társaságért és felhőtlen hangulatért! :-))

 

A vezetési pont remek állapotban található, az eredeti berendezések a helyükön vannak, sehol egy rozsda vagy penészfolt esetleg beázásos tócsa. Mindössze a pv-s anyagok lettek elszállítva (tablók, gázálarcok, kitelepítési tervek), illetve az áram is csak takarékosság miatt lett lekapcsolva. A felszíni építmények is jó állapotban vannak, a Balaton közelsége, a hely nyugalmassága és szépsége miatt akár üdülőként is lehetne hasznosítania gondnoki házat és raktárat. A bunker pedig tömegekben vonzhatná nyaranta a Balatonhoz vakációzni érkezőket. 

 

          

         

   

 

 

 

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.11.01 0 0 17164

Bujak vagy Nograd?

Előzmény: krikori (17148)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.11.01 0 0 17163

Taszar es kornyeke anno azert fellendult, amikor ittvoltak az us katonak, mivel kethetente kaptak fizetest.A hatrany volt az, hogy az alberletek arai felmentek, dragultak a lakasok Kaposvarott.Hozzajuk sok polgari kiszolgalo volt, aki magyar viszonyokhoz kepest jol keresett.A repteret is felujitottak, amit utana a magyar hm kersere viszza alitottak a z erdeti allapotot, mindent ledozeroltak.

Előzmény: Volt tüzér (17161)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.11.01 0 0 17162

Sok ember nem lattja a fatol az erdot:

Gazdasagpolitika az usa reszerol.Ezeket az orszagokat szetbombazza a levegobol, minnel kevesebb emberveszteseggel lehetoleg, lasd delszlav valsag.Utana mint aki ujjaepiti az orszagokat, ujjaepiti az infrastrukturat, internetet, telefonhalozatot, ami persze igy konnyen lehallgathato lesz, ezekhez amerikai fegyver kell, ujjaepiteteshez a amerikai ceg jon.Sajnos a z usa dollarnak nincs (arany) fedezete mar 1980  ota, jelenleg az olaj adja a dollar ellenerteket, es ezert kell a kozel keleti tersegbe az instabilitas, illetve az hogy a z olaj elszamolas dollarba tortenjen, ne rubelbe, vagy kinai juanba.

Előzmény: KT1 (17160)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.10.31 0 0 17161

Pedig minket most egy kicsit megszállhatnának! Utána meg egy kis kiadós Marshall-segély, és hosszú időre megoldódik minden! :)

 

Előzmény: KT1 (17160)
KT1 Creative Commons License 2014.10.31 0 0 17160

Sztem nem is vicc...

 

 

 

 

Volt tüzér Creative Commons License 2014.10.29 0 0 17159

Sokra megyek velük!

 

Előzmény: Dolmi mackó (17158)
Dolmi mackó Creative Commons License 2014.10.28 0 0 17158

Köszi, érdekes infók ezek.

Előzmény: Volt tüzér (17153)
hadsz Creative Commons License 2014.10.27 -1 0 17157

Ok, értem.

Előzmény: Ridley4Lev (17156)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.10.27 0 0 17156

A Tényő szóra sajnos ez a szörnyű eset jön le neten az elsők között, és mivel sokan rákerestek volna a cikk meg videó után, ezért lett ez kérve. 

Előzmény: hadsz (17155)
hadsz Creative Commons License 2014.10.27 -1 0 17155

Fogalmam sem volt, hogy mikor, milyen gyilkosság volt Tényőn, most utána olvastam.

Viszont ilyen alapon sajnos meglehetősen sok település nevét nem lehetne említeni... Mindazonáltal nyilvánvaló, hogy a kérésüket tiszteletben kell tartani. 

Előzmény: Ridley4Lev (17154)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.10.27 0 0 17154

A tényői gyilkosság miatt kérték ne legyen említve, nem akarták, hogy a név ismét téma legyen. A helyiek sokat szenvedtek akkor. 

Előzmény: hadsz (17151)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.10.26 0 0 17153

Nem jó helyen keresgélsz.
Az eredeti weboldal a legvedelmi-muzeum.hu, amit az idegenforgalmi egyesület ellopott, és abból csinálták a legvedelmimuzeum.hu weboldalt.
Igazából arra sem vették a fáradtságot, hogy a weboldalukhoz saját képeket készítsenek, a mi általunk készített weboldalról lopták le a képek nagy többségét. Természetesen a meló különféle fokozatairól készült képek nem illettek bele a koncepciójukba, hiszen arról készült kép nincs, hogy az idegenforgalmi egyesület dolgozik, így azok a képek lemaradtak. Viszont az eredeti weboldalon még ott vannak.

 

Előzmény: Dolmi mackó (17152)
Dolmi mackó Creative Commons License 2014.10.26 0 0 17152

Mi most pénteken látogattuk meg a múzeumot, esős idő volt.

 

Tetszett a múzeum, de azért volt pár lehangoló dolog, pénztáros hölgy említette, hogy feltétlenül nézzük meg a belső kiállítást is, odaérve csak az első garázs ajtaja volt nyitva, így a többit nem tudtuk megnézni, egyébként tetszett a kiállítás, bár azt gondoltam, hogy kicsit jobban oda fognak figyelni az utolsó 4 napra, hiszen elvileg lehet hogy már csak ezen a 4 napon lehettek ilyen formában nyitva.

 

A szabadtéren kiállított járművek egy részét kezdi benőni a növényzet, pár jármű ablaka be volt törve (nem tudom hogy mióta), sok gumi le van eresztve, köztük olyan is, amik 0 kilométeresek, a jármű ismertető táblák néhol hiányosak, de sajnos volt széttört tábla is.

 

 

Ha esetleg megmarad a múzeum, akkor nem ártana a szolnoki repülő múzeumhoz hasonlóan társadalmi munkás napokat tartani, gumik felfújása, stb. , jómagam pl. ingyen elvégezném a gépjárművek alatti vegyszeres gyomirtást.

 

 

Egy rendszeresen frissülő honlap se ártana, sajnos a szolnoki múzeum oldala sem frissül jó ideje, de amíg frissült, addig nagyon jó volt:

 

http://www.repulomuzeum.hu/

 

 

Ha jól emlékszem anno a légvédelmi múzeumnak is volt egy honlapja, amin írások és képek voltak arról az időről, amikor elkezdték a területet tisztítani a növényzettől, sajnos ezt már nem találom a mostani a honlapon.

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Szarvasölő (17147)
hadsz Creative Commons License 2014.10.26 -1 0 17151

Mókás ez a titkolózás a pontos helyszínről... :)  Boldog - boldogtalan tudhatja, hogy hol található.

 

 

Előzmény: Törölt nick (17149)
hadsz Creative Commons License 2014.10.26 -1 0 17150

Örülök, ha tetszik! :-)

 

Folyamatban van egy ennél jóval terjedelmesebb írás elkészítése egy szintén nagyon érdekes témáról. 

 

Addig is (nem emlékszem, hogy ezt linkeltem-e már ide) : 

 

https://onedrive.live.com/view.aspx?cid=3D4536EC98DE30C8&resid=3D4536EC98DE30C8%2122973&app=WordPdf

Előzmény: leibigabi (17145)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.26 0 0 17149
krikori Creative Commons License 2014.10.26 0 0 17148

Tisztelt hadfiak!

 

 Csütörtököm kirándultam a Börzsönyben, megnéztük a nógrádi várat. A turista térképen (Cartographia) a település nyugati-délnyugati szélén régi honvédségi laktanyát jelölt. Egy-egy falmaradványt, kerítést láttunk is, mellette vitt el a turistaút.  Eszembe jutott, hogy anno amikor a a vasút és közútépítő alakulatokkal foglalkoztam, az egyes zászlóaljak napiparancsában találkoztam útbaindításokkal Nógrád helyőrségbe anyagvételezés céljából. Robbanóanyagot őriztek itt?

 

Másik kérdés: a Pilis-tetőn lévő légvédelmi alakulat milyen fegyverekkel rendelkezett? Volhov/Dvina, Nyeva vagy KUB, netán csak csöves légvédelem, vagy komplexen? Köszönöm.

 

Szarvasölő Creative Commons License 2014.10.26 0 0 17147

2011-ben látogattuk meg Zsámbékon a Múzeumot barátaimmal,készítettem a képekből egy videót ha valakit esetleg érdekel.Nem profi fotók és a zene is lehalkítható de a lényeg a képeken szerepel.Nagy élmény volt,kár lenne ha szétszednék és elvesznének ezek a remek haditechnikai eszközök!

 

https://www.youtube.com/watch?v=OZhQh79d34U

schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.10.25 0 0 17146

meterologiai 

meteorológiai bocs

Előzmény: VoltKatona(Lee) (17143)
leibigabi Creative Commons License 2014.10.25 0 0 17145

Hadsz

 

Köszönöm, egy élmény olvasni.  Nagyon jó! Még több ilyet :)

Előzmény: hadsz (17133)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.10.25 0 0 17144
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.10.25 0 0 17143

meterologiai radar lesz....csak kerdes

 

Előzmény: monfondir (17120)
www.africatwin.eu Creative Commons License 2014.10.25 0 0 17142
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.10.24 0 0 17141

Szerda óta vagyunk itt, de azóta folyamatosan esik az eső. Csupán a verőcei Rádiómúzeumba tudtunk elmenni, az erdőjáró, hegymászó programokat fel kellett függeszteni. Jó lenne itt egy jó kis bunker, ahol nem esik az eső :-)

Előzmény: hadsz (17140)
hadsz Creative Commons License 2014.10.24 -1 0 17140

Tán onnan meg Téged kell menteni...?  :-)

Előzmény: schlumbergerrrr (17139)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.10.23 0 0 17139

Mert ha celeb lenne, máris menteni kellene :-)

Üdv a Börzsönyből!

Előzmény: hadsz (17138)
hadsz Creative Commons License 2014.10.23 -1 0 17138

Ez maximálisan igaz. :-)

Előzmény: charlie21 (17137)
charlie21 Creative Commons License 2014.10.23 0 0 17137

Inkább legyél történész mint celeb :-)

Előzmény: hadsz (17136)
hadsz Creative Commons License 2014.10.23 -1 0 17136

Még valami: nem vagyok történész...  :-)

Előzmény: lovasutas (17134)
hadsz Creative Commons License 2014.10.23 -1 0 17135

Felhívtak október elején, hogy terveznek egy ilyen műsort. Ha jól emlékszem, a Hajag mellett Tótvázsony, a határ menti erődrendszer és Kunmadaras volt/van a célpontjaik között. Rendes srácok, de őszintén szólva sem időm, sem kedvem nem volt részt venni ebben.

Előzmény: lovasutas (17134)
lovasutas Creative Commons License 2014.10.22 0 0 17134

:)

"Egy kis olvasnivaló azoknak, akiket érdekel a téma:"

 

Szervusztok!

A TotalCar autós újságírói kaptak néhány napra egy "terepjárót", - tesztelésre. 

(Részletek az írásaikból:)

 

(Még indulás előtt:)

"A fantasztikusan érdekes Falanszter blog és annak gazdája, Jamrik Levente segítségével kiválasztottuk azokat a helyszíneket, amelyeket majd felkeresünk..."

 

(Itt már a Hajagon:)

"Nem szeretném leírni mindazt, amit már Jamrik Levente és Kizmus Szabolcs történészek alaposan feldolgoztak, de mindenképpen kikívánkozik belőlem annyi, hogy egy maradandó élménnyel lettünk gazdagabbak ma."

 

(Most lehetnek félúton.)

 

Klikk:

http://totalcar.hu/totalsar/

 

és klikk:

Az 504-es komplexum

Több, mint 13 évvel ezelőtt hagyták el az orosz katonák, a főbejárata bebetonozva, de a mélybe lejutni nem lehetetlen. Bár kell egy kis bátorság hozzá. Tovább »

forrás: totalcar.hu

hadsz Creative Commons License 2014.10.22 -1 0 17133

Egy kis olvasnivaló azoknak, akiket érdekel a téma: 

 

https://onedrive.live.com/view.aspx?cid=3D4536EC98DE30C8&resid=3D4536EC98DE30C8%2126865&app=WordPdf

 

 

 

 

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.10.21 -1 0 17132
Előzmény: King_of_Giants (17131)
King_of_Giants Creative Commons License 2014.10.21 0 0 17131

"ami Góliát névre hallgatott, távirányítással (kábel) lehetett robbanóanyagot szállítani, és persze robbantani"

 

Jó napot! Csak olvasó állapotban vagyok itt

de

gyermekkoromban láttam egy lengyel/?/ filmet valami varsói harcokrol, ott láttam ezt a "csöppséget" alkalmazni

A főhős egy gyalog.ásóval kúszott oda és vágta el a kábeleket

Előzmény: hadsz (17105)
ex-Fixpont-főszerkesztő Creative Commons License 2014.10.21 0 0 17130

A hétvégén nyitva voltak, a helyszínen annyit mondtak, hogy a fenntartó zsámbéki egyesület vezetői épp pénteken tárgyaltak Hende Csabával és más minisztériumi vezetőkkel a megmaradásról. Érdemi információkkal még nem tudtak szolgálni a tárgyalás kimenetelét illetően.

Előzmény: Dolmi mackó (17128)
hadsz Creative Commons License 2014.10.18 -1 0 17129

Nem véletlenül mondják, hogy az élet a legjobb forgatókönyvíró.

Előzmény: zajza (17127)
Dolmi mackó Creative Commons License 2014.10.18 0 0 17128

Tud valaki infót a zsámbéki légvédelmi múzeumról?

 

Elviszik a kiállított technikát?

 

Még nem voltam a múzeumban, mindig halasztódott a dolog, holnap elvileg még nyitva vannak, ha bezárnak, akkor minden áron megnézem holnap a kiállítást.

zajza Creative Commons License 2014.10.17 0 0 17127

Ez az egyik kedvenc történetem a hidegháborúról! :)

Előzmény: hadsz (17126)
hadsz Creative Commons License 2014.10.17 -1 0 17126

Berlinhez visszakanyarodva egy rövid sztori erejéig: Már végeztünk a Gatow-i reptéren, és indulóban voltunk hazafelé. Még a városban autózva megálltunk egy hangulatos útmenti Imbissnél, hogy harapjunk valamit. Tudtam, hogy csak pár száz méterre vagyunk egy szomorú (és egyben nagyon érdekes) esemény színhelyétől. Nem akartam kihagyni a lehetőséget, így hamar megettem a sült kolbászt, és amíg a többiek még ettek és söröztek, fogtam magam és soványmalac-vágtában odasiettem a "tetthelyhez", egy hídra.

 

 

A majd 50 évvel ezelőtt itt történtekről pár éve írtam néhány sort: 

 

https://onedrive.live.com/view.aspx?cid=3D4536EC98DE30C8&resid=3D4536EC98DE30C8%2126861&app=WordPdf

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.10.17 -1 0 17125

Nem tudják ezek, hogy kell az ilyesmit csinálni. :)

Előzmény: Volt tüzér (17122)
hadsz Creative Commons License 2014.10.17 -1 0 17124

Csak arra kell figyelni, hogy van egy nagyobb város, Münster (a Ruhr vidéktől picit ÉK-re, kb 50km-re), és van egy kisebb Munster, ahol a páncélos múzeum van, nagyjából félúton Hamburg és Hannover között. Sokan összekeverik a kettőt, és rossz helyen keresik a páncélos múzeumot... :)

Előzmény: monfondir (17118)
zajza Creative Commons License 2014.10.17 0 0 17123


Képek 1974-ből és manapság.

Volt tüzér Creative Commons License 2014.10.16 0 0 17122

Bolondok ezek a németek! :)

 

Előzmény: charlie21 (17119)
charlie21 Creative Commons License 2014.10.16 0 0 17121

Lapistó :-)

Előzmény: monfondir (17120)
monfondir Creative Commons License 2014.10.16 0 0 17120

Ismerős helyszínen...

charlie21 Creative Commons License 2014.10.16 0 0 17119

A legjobb hogy teljesen ingyenes :-)

Előzmény: monfondir (17118)
monfondir Creative Commons License 2014.10.16 0 0 17118

Köszönet a beszámolóért! Ezt tényleg meg kell nézni (Münster mellett :) ) Mennyi a belépő?

Előzmény: hadsz (17117)
hadsz Creative Commons License 2014.10.15 -1 0 17117

Az utolsó napra maradt a Berlin egyik külvárosában, Gatowban található Bundeswehr Haditechnikai Múzeum (főleg a légierőt bemutató múzeum). Nem volt nehéz megállapítani, hogy az alapos bejárásához nem elég néhány óra. Az itt látható tárgyak, haditechnikai eszközök két nagy hangárban, az irányítótorony épületében és persze a szabadban vannak tematikusan elrendezve, kiállítva.
A múzeum 1995-től működik az egykori repülőtér területén, melynek egy részét már bekebelezte a város, és egy lakópark épült a nyugati felén. Szerencsénkre az időjárás is velünk volt az egész út során, Gatowban is szikrázó napsütésben sétálgathattunk.

 

  

 

  

 

  

 

  

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.10.15 -1 0 17116

Wollenberg - BARSZ 301


Tulajdonképpen ez volt a kirándulásunk fő programja, e köré építettük a többi látnivalót. Mivel itt a fórumon is már elég alaposan ki lett vesézve a tropo téma, ezért inkább a körítésről írok pár szót.

Este, már vastagon sötétben értünk a helyszínre, ugyanis az előzetes szervezésnek köszönhetően két éjszakára az egykori BARSZ állomás lett a szálláshelyünk. Egészen pontosan az egyik barakképületben vannak kialakítva vendégszobák.
Bátran állíthatom, és azt hiszem, a többiek nevében is beszélhetek, hogy az itt töltött napok abszolút a retró jegyében teltek. Sőt, ez annál is több volt, hiszen a retróval csak imitálják a múltat, ellenben itt minden eredeti, hiteles, nem replika, nem utánzat! Mintha egy időutazáson vettünk volna részt, és hirtelen ismét a '80-as évekbe csöppentünk volna. Személy szerint nekem ez hihetetlenül pozitív élmény volt. 

Nem kevésbé volt páratlan érzés az eredeti NVA pokrócos, korabeli emeletes ágyakat birtokba venni. Étkezni ott, szinte pontosan olyan körülmények között, ahol ugyanezt 20-30 éve az itt szolgálók tették. Este kaja után egy (vagy két) sörrel a kezünkben nézni korabeli filmfelvételeket ezekről az objektumokról, beszélgetni vendéglátóinkkal, vagy éppen töksötétben felsétálni a bunkerhez.

Valahogy olyan szürreális volt késő este, a csillagos ég alatt, papucsban, alsógatyában, törölközővel a vállamon visszasétálni a vizesblokkból a körletbe - egy volt NDK BARSZ állomáson... Charlie-val pont azt beszéltük utána, hogy neki is hasonló gondolatai voltak. :) 

A kora reggeli derengésben, amikor még minden tiszta pára volt, kisétálni a szobából és látni velünk szemben a garázsokat, előttük a Kamazokkal, IFA daruval..., felejthetetlen!
Mindezeken túl persze megnéztünk a kifogástalan állapotú bunkert, és az egykori személyzeti épületben berendezett nagyszerű gyűjteményt, kiállítást. Utolsó nap, indulás előtt még beindították és néhány percig járatták nekünk az egyik Kamaz-ba telepített 30kW-os dízelgenerátorokat.  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

 

Az objektum bejárata a dupla soros és közte a hibátlan állapotú nagyfesz kerítéssel. A német srácok elmondták, hogy este is mászkálhatunk a bázison, de a kerítéstől tartsuk a távolságot, mert éjszakára bekapcsolják (még ha nem is az eredeti 6-8000 voltos feszültség és 20 Amperes áramerősség szaladgál bennük).

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.10.12 -1 0 17115

Fuchsbau - ZGS-14 (Zentraler Gefechtsstand - központi harcálláspont)


Szintén nem először van szerencsém meglátogatni ezt a létesítményt, de még mindig lenyűgöző számomra.

Ennek is érdekes és eseménydús története van: 

A komplexum hatalmas, több mint 2 hektáron terül el, ennek jelentős része a laktanya. A lényeg azonban ettől kissé távolabb, az erdő közepén található. Az objektum két részből áll, egy régi és egy "új" bunkerből. 

Fontos megjegyezni, hogy a környéken már a 19. században barnaszén bányászat folyt, így a dombos területen számos alagút volt. 1942-ben munka- és koncentrációs táborok rabjaival kezdték építtetni az első bunkert, amelyben a tervezők szerint az SS speciális egységének az SD-nek (Sicherheitsdienst) a hírszerző központját alakították ki. Az építéshez felhasználták a régi bányavájatok egy részét is, a Fuchsbau (Rókalyuk) elnevezés is ekkor ragadt rá. A világháborút követően a bunker több mint 10 évig elhagyottan, üresen állt. Az NVA látott fantáziát a helyben és a hatvanas évek közepén kialakították benne a légierő és légvédelem központi harcálláspontját. A hetvenes évek közepétől bővíteni kellett a létesítményt, így a régi bunker mellé építettek egy új, kétszintes monolit szerkezetű bunkert. A két objektum közötti közvetlen kapcsolatot egy kb 20m hosszú flexibilis folyosó biztosította. Az új építésű harcálláspontból irányították, figyelték a polgári és a katonai légi közlekedést egyaránt. A hetvenes évek legvégén rendszerbe állították a már említett ALMAZ-2 automatizált vezetési rendszert. További érdekesség, hogy innen vezérelték az NDK területén levő összes (a '80-as években már cirka 35000) légoltalmi/légvédelmi szirénát.

A rendszerváltást követően a Bundeswehr - miután nem tudta hasznosítani  - 1995-ben lezárta a létesítményt, a bevezető alagutakat kiöntötték betonnal... Több mint 10 évvel később, miután az objektum magánkézbe került, lelkes kutatók kőkemény munkával ismét megnyitották a bunkereket. Nem kis meló volt a 30-40m hosszú bejárati folyosókat megtisztítani a betontól. Emlékül néhány betondarab ma is kiállítási tárgyként megtekinthető. Nagyon érdekes volt látni azokat a helyiségeket, ahol a berendezések, bútorok egy része betonban áll. Ezektől eltekintve a harcálláspont nagyon jó állapotban van és igen látványos a téma iránt érdeklődők számára. Külön megtiszteltetés volt számunkra, hogy a privát látogatásunk során az egykori parancsnok (jelenleg nyugalmazott tábornok) vezetett körbe minket.

 

  

 

  

 

 

A főépület földszintjéről nyíló alagút, egykor ez is színültig volt töltve betonnal:

 

 

 

Székek, asztalok, kapcsolótáblák, mackó, ajtó, stb. betonba ágyazva...

 

 

 

 

 

A két bunkert összekötő folyosó. Technológiailag úgy oldották meg, hogy közeli atomcsapás esetén kis mértékben elmozdulhatott, így nem károsodott a szerkezet. Szintén emiatt vannak a gumitömlők a bejárat mellett a fix építésű üzemanyagcsövekhez csatlakoztatva. A páncélajtó felett a vastag szellőzőcső mellett a csőposta kisebb átmérőjű vezetékei látszanak.

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.10.12 -1 0 17114

Wünsdorf - Zossen
Ez volt az első állomásunk a hétvégi túránk során. Az elmúlt évek során többször jártunk már itt, hisz olyan sok a látnivaló, de még mindig nem mondhatjuk el, hogy mindent alaposan végignéztünk. Szóval, a terveink szerint, ide (is) még visszatérünk. :)
Nagyon röviden a helyszínről: Zossen neve ismerős lehet azoknak, akik a II. világháborút történetéről szóló szakirodalmat olvasnak, hiszen itt települt mind a OKH, mind az OKW vezérkara, főparancsnoksága. A különböző osztályokat 12 - 12 különálló épületben helyezték el, a projektet Maybach I és Maybach II-nek nevezték (az autótípus 12 hengeres motorjára utalva). A levegőből  - az álcázás miatt - egyszerű vidéki, nyeregtetős házaknak tűnő építmények valójában brutálisan masszív, vasbeton építmények voltak, helyenként méter vastag födémekkel, falakkal. 1937-39 között építtették meg őket, a felszín felett 3 (ebből 2 a tetőtérben), a föld alatt 2 szinttel. Az házakat kiterjedt alagúthálózat kötötte össze egymással. Miután a szovjetek 1945-ben elfoglalták a területet, a Maybach sorsa is megpecsételődött. 1-2 évvel a világháború befejezését követően Ivánék több száz tonna(!) robbanóanyagot felhasználva lerombolták az épületeket. A szerkezetek erejét jól mutatja, hogy az irdatlan detonációk ellenére is, a házak többé - kevésbé megmaradtak.A hidegháború évtizedeiben Wünsdorf - Zossen egy hatalmas, 40 ezres szovjet katonavárossá nőtte ki magát, hiszen itt települt az NDK-ban állomásozó szovjet haderő főparancsnoksága és számos hadsereg illetve front közvetlen alakulat. A Maybach melletti egykori Wehrmacht hírközpont több szintes harcálláspontját (Zeppelin) a '60-as évektől átépítették és kialakították benne a saját főparancsnoki híradó központjukat, valamint a '80-as évek első felében megépítették a légierő és légvédelem kétszintes, nagy, központi harcálláspontját (UK-20), immár az új ALMAZ vezetési rendszerrel.

 

A térképen (a múzeum hivatalos oldaláról) jól látszanak a pirossal jelölt Maybach I épületei (a Maybach II maradványai ettől 1.5 km-re délre találhatóak), a Zeppelin és az UK-20 bunkerei, valamint az ezeket összekötő földalatti folyosók.

 

 

Az UK-20 egyik bejárata és néhány belső fotó:

 

  

 

  

 

 

 

A képen a Zeppelin bunker (majd miután a szovjetek átépítették: Ranet) északi folyosójának felszíni kijárata látszik:

 

 

 

A Maybach I A2 és A3 épületeinek impozáns romjai:

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.10.07 -1 0 17113

A barátaimmal (innen a fórumból Charlie és D.Peti) eltöltöttünk egy igazán szuper hosszú hétvégét Berlin és környékén. Hamarosan bővebben mindenről.  

 

  

 

 

 

 

charlie21 Creative Commons License 2014.10.06 0 0 17112

Így már emlékszem a történtekre,a hírben van igazság mert valóban talált egy "rakétát",csak azt már nem írják le hogy az előtte levő napokba volt a területen egy airsoft rendezvény ,és ők felejtették ott a rakéta makettot,tehát egy replikát.Ez később tisztázódott .Ez biztos forrásból tudom mivel az akkori játékszervező jó ismerősöm.

Előzmény: kis uaz-os miki (17107)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.10.05 0 0 17111

inkabb gyalogos loter, mert a harckocsi majdnem olyan nagy mint a tuzersegi, ilyen pl az egervolgyi ahova mi jartunk ki kitelepulesre.Saccra a gyalogsagi olyan 3 km hosszu, a harckocsi van 12 km legalabb, a tuzersegi meg 40 km is, akar, eleg ha megnezzuk a d20 as adatatit.

Előzmény: Andras Polecsak (17082)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.10.05 0 0 17110

merrefele van?

Előzmény: kis uaz-os miki (17098)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.10.05 0 0 17109

1965 os a kep, ugy nez ki meg nem voltak nagy fak a tetejen a hegynek, mert a kis feher kockak lehetnek a beton szellozok, igy kb lehet kovetkeztetni az objektum alakjara, ha a szellozok latt van pont akkor nem tul nagy kiveve ha tobbszintes

Előzmény: Ridley4Lev (17100)
lovasutas Creative Commons License 2014.10.04 0 0 17108

 

(off/vagy sem)

 

68 év után csak két napig lesz látogatható Táncsics börtöne!

Az 1948 óta idén júniusig amerikai tulajdonban üzemelő József kaszárnyát csak most vasárnap és hétfőn lehet megtekinteni, aztán hosszú évekre ismét bezár. Táncsics humoros kiszabadításának helyszíne (Fotó: Urbface.com)[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

kis uaz-os miki Creative Commons License 2014.10.02 0 0 17107

Igen :))  Nézzél utánna, mesélték....  De a hírek között is fent volt. http://www.kemma.hu/komarom-esztergom/kek-hirek-bulvar/dolgozni-indult-a-vallrol-indithato-raketavetovel-222307

 

Üdv

Előzmény: D-peti (17099)
hadsz Creative Commons License 2014.09.30 -1 0 17106

Azért, ezek nem hazudnak... :-)

 

  

Előzmény: hadsz (17105)
hadsz Creative Commons License 2014.09.30 -1 0 17105

Hazafelé megálltunk még egy helyen, amit szerintem vétek lett volna kihagyni: Munster, páncélos múzeum. Aki szereti a tankokat, páncélosokat, és mindent, ami velük kapcsolatos, azok számára ez a gyűjtemény maga a földi paradicsom. :-)

Tematikusan, korszakok szerint vannak kiállítva, több nagy, vagy még nagyobb csarnokban, kezdve az első világháborútól a '80-as, '90-es évek haditechnikájáig.

 

 

A formatervezés csodája 1916-ból, az A7V típus Wotan nevű tankjának replikája:

 

 

 

Ezzel a közel 400kg-os csöppséggel, ami Góliát névre hallgatott, távirányítással (kábel) lehetett robbanóanyagot szállítani, és persze robbantani az adott célokat, kb 1 - 1,5km-en belül. Például nagyon klasszul be tudott surranni egy "rendes" tank alá...  

 

 

 

A Tigris család:

 

 

 

Van itt szinte minden, a Shermantól kezdve a Leopard sorozaton át, a Merkaváig. Természetesen képviselik magukat, többek között, a Szovjetunió és Britannia büszkeségei is. BMP-k, Centurion, T-72, és még hosszasan lehetne sorolni.

 

  

 

  

 

  

 

  

 

 

 

A fotókat ide töltöttem: https://onedrive.live.com/?cid=3D4536EC98DE30C8&id=3D4536EC98DE30C8%2124857

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.09.30 -1 0 17104

A duplán megjelent fotó helyett ez akartam csatolni:

 

 

 

 

 

Előzmény: hadsz (17103)
hadsz Creative Commons License 2014.09.30 -1 0 17103

Ha már ismét a témánál vagyunk:

 

a korábban említett U-995-ös tengeralattjáró szomszédságában, a parti út túloldalán egy kisebb magaslaton található a Német Haditengerészeti Emlékmű impozáns építménye. 1927 és '36 között építették, eredetileg az I. világháborúban elhunyt német haditengerészek emlékére. A II. világháborút követően mindkét világháború német áldozatainak emlékhelyévé bővítették, sőt, a későbbiek során már minden nemzet tengerészeinek emlékművévé vált időszaktól függetlenül.A komplexum egy nagy, kör alakú, oszlopsorral körbevett tér, melynek a tengerre néző részéről egy ~70m magas torony emelkedik. A tetején levő kilátóról pazar panoráma tárul az ember elé. Szerencsénkre nagyon szép időnk volt, sokáig bámészkodtam minden irányba, figyelhettem a Kiel-i kikötőbe/-ből úszó hajókat.

 

 

 

 

 

Szinte nincs olyan - haditengerészettel rendelkező - nemzet, amelynek a zászlójával ne lehetne itt találkozni.

 

 

 

A torony tövében levő emléktermek egyikének a falait körben a két világháborúban elsüllyedt összes német hajójának sziluettje díszíti. Osztálynak, típusnak megfelelően.

 

 

 

 

A vasbeton (kívül téglával burkolt) torony monumentális belső tere, lépcsőháza. A lépcső mellett természetesen lifttel is fel lehet jutni a tetőre. 

 

 

 

A központi tér alatt kialakított rotunda, és a torony alól odavezető alagút. A rotundából kivezető másik folyosóról a körtér túloldalára lehet feljutni, ahol a felszíni épületben nagyon sok, kisebb - nagyobb hajómakettet állítottak ki. 

 

  

 

A többi fotót feltöltöttem a képtáramba: https://onedrive.live.com/?cid=3D4536EC98DE30C8&id=3D4536EC98DE30C8%2124862

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.09.30 -1 0 17102

"Az U-534 mellett még három másik II. világháborús német tengeralattjáró maradt meg napjainkig (U-505, U-995 és az U-2540)."

 


Hát, ez nem sok.

 

Nagyon szívesen megnéztem volna Kielben a Kilian nevű "tengeralattjáró bunkert", de mivel a romjait már a 2000-es évek elején eltüntették, erről jócskán lemaradtunk...  Csak a helyét láttuk.

Előzmény: KT1 (17094)
hadsz Creative Commons License 2014.09.30 -1 0 17101

Igen, bár sokkal többet így sem látni.

Előzmény: Ridley4Lev (17100)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.09.29 0 0 17100

Jobbágyit csekkolta valamelyikőtök a fentrol.huoldalon? Nincsen kitakarva. 

D-peti Creative Commons License 2014.09.26 -1 0 17099

Öööö ez azért elég urban legendnek hangzik :-)

Előzmény: kis uaz-os miki (17098)
kis uaz-os miki Creative Commons License 2014.09.26 0 0 17098

Üdv.

 

Szákszendi erdőben még ma is lehet találni érdekes dolgokat! Pár éve egy emberke kiment gombászni és a nagy gombászás közben egy gyári csomagolású rakétavetőt talált :))

Csak érdekesség kép írtam...

Előzmény: Rattesid Tibor (17057)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.09.26 0 0 17097

Hivatalos: 

 

"Tisztelt Lakosság!

Megkaptuk a hivatalos tájékoztatást a Honvédelmi Minisztériumtól, hogy terv szerint 2014. december 31-ig több ütemben elszállítják a katonai műtárgyakat a zsámbéki Légvédelmi Múzeumból és a jövőben azok más kiállítóhelyeken kerülnek bemutatásra.
Így az országban egyedülálló múzeum, a hidegháborús korszak kiemelkedő emléke szűnhet meg, amely tematikusan mutatja be az 1950-es évektől az 1900-as évek végéig a honi légvédelemben használt eszközöket, mindezt eredeti műemlék környezetben.
A zsámbéki Műemlék Rakétabázis az egyetlen, eredeti állapotában fennmaradt erődítmény, a huszadik század letagadhatatlan történelmi korszakának egyedi emlékhelye, amely évről évre egyre több látogatót vonz, erősítve ezzel Zsámbék és a kistérség turisztikai vonzerejét.
A Zsámbéki-medence Idegenforgalmi Egyesület a Műemlék Rakétabázis területének kezelője és a múzeum üzemeltetője a zsámbéki önkormányzattal együttműködve lépéseket tesz a múzeum megmentésére. A fejleményekről a továbbiakban tájékoztatni fogjuk Önöket.

Zsámbéki-medence Idegenforgalmi Egyesület"

charlie21 Creative Commons License 2014.09.25 0 0 17096

Nem ,a McDonald’s mögötti első vagy második régi lakóház alatt,van egy kapucsengő is rajta hogy polgárvédelem

Előzmény: nagypolc (17092)
KT1 Creative Commons License 2014.09.25 0 0 17095
KT1 Creative Commons License 2014.09.25 0 0 17094

Az UB 46vasúton érkezett Németországból Polába 1916-ban. Első bevetéseire Cattaróból indult majd néhány hónap múlva áthelyezték a konstantinápolyi német tengeralattjáró-flottillába. 1916. december 7-én veszett oda teljes legénységével egyetemben, valószínűleg aknának ütközött. A hajó maradványait 1993-ban találták meg, ezek jelenleg konzervált, de nem helyreállított formában a Çanakkale Tengerészeti Múzeumban láthatók. A legénység porhüvelyét Isztambulban helyezték örök nyugalomra, katonai tiszteletadással.

 

 

 

Az UB 46-hoz hasonlóan az osztrák-magyar U 20 tengeralattjáróis teljes legénységét magával vitte a hullámsírba, amikor az olasz F 12búvárnaszád 1918. július 4-én megtorpedózta. A hajó roncsait 1962-ben emelték ki a tengerből, a parancsnoki torony és a törzs egyes darabjai a bécsi Heeresgeschichtliches Museum-ba kerültek, a többit szétbontották. A legénység földi maradványait Bécsújhelyen a Theresianum területén temették el katonai tiszteletadással. 

 

 

 

Az U 534-es IXC/40 német tengeralattjárót 1993-ban emelték ki a Kattegat-szoros vízéből. A hajó 1945. május 5-én, három nappal az európai fegyvernyugvás előtt veszett el egy légitámadás következtében. A kiemelést többek közt az tette lehetővé hogy, bár az elsüllyedéskor a legénység néhány tagja életét vesztette, a hajótestben nem maradtak holttestek, így a roncsot nem minősítették háborús sírnak. A kiemelt tengeralattjáró a Warship Preservation Trust birtokába került és 1996-tól 2006-ig az angliai Birkenheadban volt kiállítva több más hadihajóval egyetemben. 2006-ban a szervezet tönkrement, a gyűjtemény egy részét eladták. Az U 534-est a Merseytravel személyszállító vállalat szerezte meg, hogy a birkenheadi Woolside Kompterminálon állítsák ki. 

 

A szállításhoz az U-Bootot öt darabra vágták szét, kiállítva pedig három (négy) darabban lesz, a könnyebb megtekintés végett. Az U-534 mellett még három másik II. világháborús német tengeralattjáró maradt meg napjainkig (U-505, U-995 és az U-2540). Ezeken túl az U-778-as kiemelésére is születtek tervek, de végül pénzügyi gondok nem tették lehetővé ezek végrehajtását. Ez utóbbi hajó 1945 decemberében zsákmányhajóként süllyedt el az ír partoknál, viszonylag sekély vízben.

 

A közeljövőben viszont valószínűleg sor fog kerülni norvég partok közelében fekvő IX-es típusú U-864 kiemelésére. Bár ez a hajó háborús sír, mivel a teljes legénység életét vesztette az elsüllyedéskor 1945 februárjában, a kiemelést környezetvédelmi szempontból mindenképpen el kell végezni. A roncsban ugyanis 67 tonna higany van, amely folyamatosan szivárog és súlyosan mérgezi a környék élővilágát.

 

 

 

Három XXI-es típusú U-Boot (az U-2505, U-3004 és a U-3506) maradt a háború végén részben berobbantott Elbe II tengeralattjáró-bunker födémje alatt Hamburgban. A részben leomlott tetőszerkezet ellenére a hajók hozzáférhetők maradtak. Az 50-es években a tengeralattjárókból kiszedték a még használható részeket és a robbanóanyagokat, majd a bunkert a 90-es évek végén feltöltötték törmelékkel. A bunker maradványait végül 2001-ben robbantották fel, majd a területet elplanírozták és feltöltötték.

 

Előzmény: hadsz (17081)
Komojtalan Creative Commons License 2014.09.24 0 0 17093

Pécelen egy tartalék adó volt, Nagytarcsáról hordták ki a szolgálatot. Mivel nem rádiós voltam, így csak hallottam, hogy napi 1x kellett adni, hogy működik a rendszer. A neten fent van a 31 -es objektumról valami, az szintén Nagytarcsa volt, ez meg a 32 -es. A legnyugodtabb szolgálati hely, heti kettőnél többször nem ment ki az ÜTI, mert messze volt :-). A 31 -esnek is ugyanez volt a szerepe Isaszeg alatt.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (17046)
nagypolc Creative Commons License 2014.09.24 0 0 17092

Helló!

Tudnál segíteni hogy a BP 3ker Gyenes utcai Objektum merre van ? Iskola alatt, Úgy ahogy a csillagtelepen?

Előzmény: charlie21 (17086)
PepeXVI Creative Commons License 2014.09.22 0 0 17091

Nem láttál csöviket vagy erdészeket? Én 2 éve télen voltam fent, és a főépületben legnagyobb meglepetésemre valakik beköltöztek (fakitermelés volt, lehet erdészek voltak, de sanszos hogy csövik), égett bent a tűz és a folyosóról egyik oldalra nyíló kisebb helyiség ajtajába függöny volt akasztva. Sajnos nem láttam kik voltak ott, mert nem hallottak meg, én meg barátnőmmel voltam akit nem akartam bajba keverni így inkább csendesen távoztunk. Ettől a bázist még felfedeztük, de a főépület környékén nem mászkáltunk...


Most nem voltak ott?

 

Előzmény: k.dani96 (17090)
k.dani96 Creative Commons License 2014.09.22 0 0 17090

Nemrég jártam a Lom-hegyen lévő bázison, hát siralmas állapotok vannak rajta...

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.09.21 -1 0 17089

Tamariska-domb, 1964 :

 

Előzmény: LeX (17084)
Hpasp Creative Commons License 2014.09.21 0 0 17088

Kissé tán off, de ...

http://www.deepspace.ucsb.edu/wp-content/uploads/2013/01/Effects-of-Nuclear-Weapons-1977-3rd-edition-complete.pdf

... minden amit tudni akartál egy nukleáris detonációról, csak eddig nem merted megkérdezni :)

PepeXVI Creative Commons License 2014.09.19 0 0 17087

A Gilice téren nem vízmű van?

Isaszeg határában az pedig a PV objektum, Isaszeg felé menet a vasúti átjáró előtt balra fent a domboldalban?

A 16-ik kerületi hol lehetett? Gondolom ott egyben volt valahogy a DHSCS parancsnoksággal Mátyásföldön, de pontosan hol azt nem tudom. A reptér mellett nem olyan rég valaki bejutott az elhagyott kis beton óvóhelyre, de szerintem az kicsi vezetési pontnak.

Előzmény: charlie21 (17086)
charlie21 Creative Commons License 2014.09.19 0 0 17086

Ami Budapesten biztos,hogy a 3 kerületi a Gyenes utcában van a Flórián térnél ,a csepeli a tejút utcában,a 22 kerületi a Dózsa György úton,a 18 ban a Gilice téren is van valami ,bár más forrás szerint ez egy nagyobb központi objektum,tömegpusztító fegyver elemző labor vagy mi.Budapest városvezetés objektuma pedig Isaszeg határában.a Kőbányai pedig a sörgyár egyik részén.  Ezek egy részében jártam is,vagy kívülről láttam.

Ha van a többire ötlet,most Budapest ,akkor írjátok meg.

charlie21 Creative Commons License 2014.09.19 0 0 17085

Csak össze kéne már szedni elsőnek a budapesti kerületi vezetési pontokat,aztán a megyeieket.Ismerek párat ,de elég hiányos .

 

Aki nagyon otthon van a témába feldobhatna ide egy listát aztán írogathatnánk bele.Ez akkor a 17 ik lenne,gondolom

Előzmény: LeX (17084)
LeX Creative Commons License 2014.09.19 0 0 17084

Előzmény: LeX (17083)
LeX Creative Commons License 2014.09.19 0 0 17083

1965, 17ker, Bakancsos út

Előzmény: Törölt nick (9146)
Andras Polecsak Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17082

Édesapám 1956-1960 között szolgált parancsnoki sofőrként, az ő elmondása szerint a kaposszentjakabi lőteret a szovjet hadsereg hozta létre, gyalogos és harckocsi gyakorló és kiképző lőtérként. A biztonsági területen a mai napig megtalálhatóak a harckocsi gyakorlópályák maradékai, géppuskafészkek, lövészárkok. Gyerekkoromban zsákszámra hordtuk haza a hüvelyeket, füstgránátokat és mindent amit találtunk, persze csak akkor amikor nem volt éleslövészet. A lőtér melletti erdőkben előszeretettel gyakorlatoztak (főleg télen) a katonák. Mi a lőtér melletti bal hegygerincen laktunk, emlékszem rá, hogy sokszor találkoztunk járőröző bakákkal. Éleslövészet idején kb mindenre lőttek amit csak láttak, rengeteg általunk kivágott tüzifában találtunk különböző kaliberű lőszereket. Szép környék sok gyerekkori élményem fűződik hozzá.

 

Üdv:

 

András

Előzmény: hadsz (17077)
hadsz Creative Commons License 2014.09.18 -1 0 17081

Amit ígértem: 


Laboe-ban (Kieltől cirka 10km-re északra) a tengerparton van kiállítva az U-995-ös, VII C/41 típusú német tengeralattjáró.

1943-ban épült Hamburgban, és Norvégiában állomásozott. A Szovjetuniónak nyersanyagot, élelmet, fegyvereket szállító szövetséges hajó konvojokat támadta. A német kapitulációt követően a hajó megadta magát a briteknek és a háború után a norvég haditengerészethez került, ahol 1962-ig volt szolgálatban.

Ezután a norvég kormány, a II. vh-s német megszállás ellenére, barátsága jeleként, jelképes 1 DM ellenében eladta, vagy inkább visszaadta a tengeralattjárót Németországnak, és 1972-től mint múzeumhajó látogatható a Német Haditengerészeti Emlékmű közelében (erről is írok hamarosan).
Dízel - elektromos hajtású volt, az erőt 2 db hathengeres, 1400 lóerős MAN motor biztosította. Kb 45-50 fős személyzet szolgált a fedélzeten. Az orrnál 4 torpedócső volt kialakítva, a tatnál 1.Akit további részletek érdekelnek, a neten rengeteg infó van a típusról, mivel a II. vh legnagyobb számban gyártott tengeralattjárójáról van szó. :)

 

  

 

  

 

 

 

A külső fedélzeti fegyverek: egy 37 mm-es, és két 20 mm-es légvédelmi (gép)ágyú.

 

hadsz Creative Commons License 2014.09.18 -1 0 17080

Hmmm, ez biztos spéci, meg minden, de ezért csak nem kell olyan messze menni. :)

Előzmény: Volt tüzér (17073)
hadsz Creative Commons License 2014.09.18 -1 0 17079

"a gurulóutak egy része ma közút, de az eredeti betonborítással."

Ilyennel már én is találkoztam máshol.

 

Előzmény: gw (17078)
gw Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17078

Nyaraltam a Balti tenger partján, és ha már ott jártam megnéztem ezt-azt, de sajnos a szabadság lejárt.

 

Ez Orneta, Lengyelország, már korábban megszűnt a jelentősége, de csak 1990 óta üres. Érdekessége, hogy a gurulóutak egy része ma közút, de az eredeti betonborítással.

 

Előzmény: hadsz (17072)
hadsz Creative Commons License 2014.09.18 -1 0 17077

Köszönöm! Rendezettnek tűnik a terület.

Előzmény: Andras Polecsak (17074)
charlie21 Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17076

Egy ismerősöm Kaposváron katona ,egyszer mutatott ott egy lőteret ,szerintem ez lesz az,ott volt terület záráson,ha jól tudom akkor Honvédségi

Előzmény: Andras Polecsak (17074)
Rattesid Tibor Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17075

Szia Hadsz !                                                                                                                   Nagyon igazad van . Köszönöm , meg tisztelsz vele .                                                      Szervusz      Rattesid Tibor

Előzmény: hadsz (17071)
Andras Polecsak Creative Commons License 2014.09.17 0 0 17074

 46°21'12.30"É

 17°51'8.71"K

 

 

 

Előzmény: hadsz (17070)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.09.17 0 0 17073

Gondolom, Finnországba ment baltáért, és megállt félúton.
https://www.youtube.com/watch?v=XBsNxfB9ZCM

 

Előzmény: hadsz (17072)
hadsz Creative Commons License 2014.09.17 -1 0 17072

Ez sem a szomszédban van... Mi járatban vagy arrafelé?

Előzmény: gw (17068)
hadsz Creative Commons License 2014.09.17 -1 0 17071

Szia Tibi,

 

szerintem nyugodtan tegeződhetünk, a tisztelet attól még egyik oldalon sem veszik el. :)

Előzmény: Rattesid Tibor (17067)
hadsz Creative Commons License 2014.09.17 -1 0 17070

Nem ismerem a kaposszentjakabi lőteret. Merre található?

Előzmény: Andras Polecsak (17064)
Andras Polecsak Creative Commons License 2014.09.16 0 0 17069

Kedves Tibor!

 

Mindenképpen értesíteni foglak, szerintem megvárjuk amíg ez az esős időjárás kicsit normalizálódik.

 

Üdv: András

Előzmény: Rattesid Tibor (17066)
gw Creative Commons License 2014.09.16 0 0 17068

Vaionode repülőtér, Lettország. Sajnos a két közeli R-14 (SS-5) indítóállás kimaradt, mivel nem készültem fel rendesen, de talán legközelebb...

 

 

 

Rattesid Tibor Creative Commons License 2014.09.16 0 0 17067

Tisztelt Hadsz !                                                                                                              Az előző  hozzá szólásom , utolsó előtti mondatával kapcsolatban Önnek lesz igaza , én csak pletyka szinten hallottam. Tőlük  már nem tudom megkérdezni, mert elhunytak.      Orosz katonai oldalakon a Magyarország területén található volt szovjet laktanyákról rengeteg írás és fénykép található. Pl.Kecskemét , Kalocsa , Baj ...stb.                              Tisztelettel  Rattesid Tibor

Előzmény: hadsz (17062)
Rattesid Tibor Creative Commons License 2014.09.16 0 0 17066

          Tisztelt András !                                                                                                   Oroszlányon lakom , tőlünk kb. 18-20 km a laktanya. Annak idején elég sokat jártam arra úgy, hogy nem tervezem a bejárást , de ha a barátoddal terveznétek egy látogatást szívesen csatlakoznék hozzátok. Jó lenne legalább egy- két héttel tudomást szerezni róla.                                                                                                                                  Tisztelettel  Rattesid Tibor

Előzmény: Andras Polecsak (17058)
charlie21 Creative Commons License 2014.09.16 0 0 17065

Gratulálok! Néha én is elkezdem  de  egyszerűen hatalmas anyag,pedig majdnem az elejétől figyelemmel kísértem,igazából az tetszik benne hogy az elején levő legendákból végül hogy lettek valós tények,és mennyi értékes ma már történelmi anyag állt  össze.

Előzmény: Andras Polecsak (17064)
Andras Polecsak Creative Commons License 2014.09.15 0 0 17064

Csütörtökön kezdtem, azóta folyamatosan olvastam kb :) , a feleségem többször nemtetszését is nyilvánította ! :)

 

ui:

 

a kaposszentjakabi lőtér biztonsági zónájában jártatok már? vagy még aktív?

Előzmény: hadsz (17063)
hadsz Creative Commons License 2014.09.15 -1 0 17063

Akkor, gondolom, nem tegnap kezdted az olvasást... :)

Előzmény: Andras Polecsak (17060)
hadsz Creative Commons License 2014.09.15 -1 0 17062

Tisztelt Tibor,

 

az utolsó előtti mondatodhoz fűznék hozzá kis kiegészítést. A KGB biztos, hogy nem őrizte az objektumot, mert nem az volt a feladata. Azt megoldották sorállománnyal, akik a kiadott parancsot kérdés, tétovázás nélkül végrehajtották.

A technikusok, szakemberek, és minden, ami az atomfegyverek kezelését illeti, kezdve a szállítástól, a tároláson át a karbantartásig, közvetlenül a Honvédelmi Minisztériumhoz tartozott. Annak is a 12. Főigazgatóságának fennhatósága alá. 

Minden valószínűség szerint itt is, ahogy valamennyi szovjet alakulatnál, volt KGB-s tiszt. Neki más feladata volt...

 

üdv

 

hadsz

 

Előzmény: Rattesid Tibor (17057)
hadsz Creative Commons License 2014.09.15 -1 0 17061

Na, én ezúttal azt is beterveztem, mert nem sűrűn vetődök arrafelé. Hamburgtól pedig már csak alig 100-110km... :)

 

Nekem mindenesetre nagyon tetszett az U-995 is, majd hamarosan teszek fel fotókat erről is.

 

Előzmény: KT1 (17056)
Andras Polecsak Creative Commons License 2014.09.15 0 0 17060

Hu. Végigolvastam a fórumot és a mobilarénásat is. Gratulálok nektek fiúk, és minden tiszteletem!  

Andras Polecsak Creative Commons License 2014.09.15 0 0 17059

Ne is mond! Tavaly Kazincbarcika mellett lódarázsfészket találtunk! Képzelheted!

Előzmény: Volt tüzér (17055)
Andras Polecsak Creative Commons License 2014.09.15 0 0 17058

Kedves Tibor!

 

Köszönöm a segítséget, mindenképpen alapos bejárást tervezek, mert nagyon érdekel a terület. Van egy helyi barátom L. J. aki magára vállalta az idegenvezető hálás feladatát, ha esetleg terveztek arrafelé bejárást szívesen csatlakoznék hozzátok.

 

Még egy olyan kérdésem lenne, hogy Mezőtúr közelében tudtok-e szovjet bázist? (nem a mezőtúri laktanyára és kiszolgáló létesítményeire gondolok)

 

Üdv:

 

András 

Előzmény: Rattesid Tibor (17057)
Rattesid Tibor Creative Commons License 2014.09.15 0 0 17057

Tisztelt András Polecsak !                                                                                                A Császári szovjet laktanyával kapcsolatban szeretném elmondani , hogy Dadról Kisbér felé vezető út bal oldalán, a Szákszendi kereszteződéssel szemben fekszik. Az útról nem tűnik nagynak a objektum , mert az erdő takarja a terület többi részét. A rendszerváltás környékén a szovjet kivonulás után, többször jártam fuvarba a laktanyában volt munkásőr tisztekkel és a területet nyugdíjas főtisztek őrizték . Az ő elmondásuk szerint  Császáron őrizték a Baji rakétákhoz való atomfejeket. Már a laktanya kapu után többsoros drót kerítés húzódott  és az elsőnél ki volt téve egy tábla orosz nyelvű szöveggel , hogy ezen túl már felszólítás nélkül lőnek. A szovjet kivonulás után hatalmas szeméthegyekkel járt , mindenféle otthagyott katonai eszköz dobozok, tartályok, ládák sokféle felirattal veszélyt jelző ábrákkal. olyan volt az egész mint egy háborús terület, még most is liba bőrös leszek ha eszembe jut  Az erdő felé haladva különböző anyagú műszaki akadályokkal zárták a befelé vezető utat,több méter vastag beton vagy vas kerítések.          A mostani állapotok, a tiszti földszintes házakat eladták ez a kaputól jobbra a  balra eső emeletes épületben édesipari cég működik (tejkaramell , fruti   és szaloncukor. A balra 10-11 óra   irányába lévő épületben gombát termeltek , de sajnos az kiégett. A laktanyán kívül az út melletti területen sport kiképző pálya volt , amin sűrűn volt testedzés az állománynak. Olyan hírek is voltak , hogy KGB -és katonák őrizték a területet. Talán tudtam egy kicsit segíteni .                                                                       Tisztelettel Rattesid Tibor

Előzmény: Andras Polecsak (17050)
KT1 Creative Commons License 2014.09.15 0 0 17056

Barátaimmal 2007-ben látogattuk meg. 

Én szerettem volna (vagyis inkább azt) megnézni a VII-es osztályú német U-bootot, de arra nem volt idönk,  a többiek szerint meg minek, úgysincs sok  különbség...

Előzmény: hadsz (17048)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.09.15 0 0 17055

Ezeknek a helyeknek az a szépsége, hogy itt aztán kitúrázhatja magát az ember! Közben természetesen összeszed mindent. Kullancsot, bogáncsot, mindent, ami szúr és csíp. Ráadásul horzsolások, ruhaszakadás, más egyéb is összejöhet bőven.

 

Előzmény: Andras Polecsak (17054)
Andras Polecsak Creative Commons License 2014.09.14 0 0 17054

Köszi a gyors választ!

 

Akkor ha jól értem van mit csemegézni még Császáron! Mindenképpen rászánok pár napot a helyszínen. Ha mentek valamerre szívesen csatlakoznék hozzátok. 

 

Érdekességképpen megjegyezném, hogy a Borsodnádasd környéki rengeteg, tele van II. Vh. s kopjafákkal, sisakokkal miegymással csak sajnos még motorral is igen nehezen megközelíthető helyek ezek.

 

Üdv:

 

Andras

 

 

Előzmény: hadsz (17052)
hadsz Creative Commons License 2014.09.14 -1 0 17053

Na, az nekem is furcsa lett volna.  :)

Előzmény: Volt tüzér (17051)
hadsz Creative Commons License 2014.09.14 -1 0 17052

Üdv,

 

Császár '56-ig a magyar 9 sz. lőszerraktár volt. Később szovjet lőszerraktár, majd miután a '80-as évek közepén egy átszervezés keretében a hadosztály alárendeltségű harcászati rakétaosztályokat összevonták Bajra és megalakult a 459. rakétadandár DHDSCs közvetlen alárendeltségben (ha minden igaz 1987 szeptemberében), a császári bázis lett a dandár prtb-je (mozgó javító technikai bázis). Fontos megjegyezni, hogy az osztályok Luna-M -jei után  a dandárt átfegyverezték Tocskára (9K79, SS-21). Emiatt aztán pár évvel korábban, a '80-as évek első felében kialakítottak a lőszerraktár területén belül egy külön, többsoros kerítéssel elválasztott részt, ahol felépítettek egy speciális objektumot, amely 3 db Gránit típusú védett tárolóból és a hozzájuk csatlakozó kiszolgáló épületekből, rakodóterületből állt. Itt tárolták a hordozókhoz tartozó nukleáris tölteteket, fejeket, noha ez utóbbira természetesen csak közvetett bizonyítékok vannak... Az átalakítás miatt a bázis egyéb részein is jelentős változtatások voltak, akár épületgépészetről, akár az új technikák megfelelő elhelyezéséről, karbantartásáról, ellenőrzéséről, stb. volt szó, de említhetném a terület többszakaszos elválasztását, lekerítését és a szervezeti struktúra átalakítását is.

Egy kedves ismerősöm készül egy könyvvel a császári bázisról. Tudtom szerint az anyag már összeállt, de a kiadással még vannak problémák. 

Előzmény: Andras Polecsak (17050)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.09.14 0 0 17051

A képeidet nem kinagyítva a bal felső képen, a tengeralattjárón mintha magyar felségjelzés láttam volna! De aztán kinagyítottam.

 

Előzmény: hadsz (17048)
Andras Polecsak Creative Commons License 2014.09.14 0 0 17050

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy ki tudna nekem felvilágosítást adni a Császár melletti szovjet bázisról, mert lakik ott egy komám és szívesen bejárnánk a területet. Kerestem neten de nem találtam sok infót az objektumról, mivel a pontos nevét sem tudom  Benne lennék egy esetlegesen több napos bejárásban is.

 

Előre is köszönöm a segítséget!

 

 

Andras

 

Ha valakinek info kell, a Kaposszentjakabi lőtér mellett nőttem fel. Taszáron meg a ruszki technikat cseréltem motorolára :)

hadsz Creative Commons License 2014.09.14 -1 0 17049

Ha már Hamburg, nem akartuk kihagyni a városban található egykori Flak tornyot sem.Az épület hatalmas, igazi monstrum, jóval nagyobbnak tűnt, mint a Bécsben levő tornyok (pedig azok sem éppen kicsik). 1 generációs G toronyról van szó (Gefechtsturm), melynek a tetején voltak egykor a különféle légvédelmi ágyúk, kisebb - nagyobb kaliberű fegyverek. Párját, a közeli az L tornyot (Leitturm) már a háború után lebontották, annak a feladata a tűzvezetés volt. Ezen kívül volt még egy pár a városban. A wikipédián jól összefoglalják a lényeget: 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Flaktorony

 

Az épületben jelenleg hangszerbolt, zenestúdió, kiadók meg a bánat tudja, még mi van, ami a zenével kapcsolatos. Belülről már gyakorlatilag semmi nem emlékeztet az eredeti funkciójára. Megpróbáltunk valahogy feljutni a tetejére, de hiába lifteztünk a legfelső szintig, sajnos minden ajtót zárva találtunk.

  

 

  

hadsz Creative Commons License 2014.09.14 -1 0 17048

A nyári utazásunk során eltöltöttünk néhány napot Hamburgban is, így mindenképpen terveztem megnézni az Elbán kiállított, és ma már múzeumhajóként bemutatott U434-es (eredetileg B-515-ös), Tango osztályú, szovjet, dízel - elektromos hajtású tengeralattjárót. A helyszínen kapott kis ismertető szerint a hajó 1976-ban épült a gorkiji hajógyárban, majd az Északi-tengeri Flottában állt szolgálatba, aminek Murmanszk mellett, Szeveromorszk-ban volt a támaszpontja. Elsősorban felderítő és kém feladatokat látott el (az ellenséges szonárok miatt több centi vastag gumiborítást kapott) az USA keleti partjai mentén, másodsorban a Szovjetunió felségvizein járőrözött. A rendszerváltás után egészen 2002-ig maradt aktív szolgálatban.

 

  

 

  

 

  

 

A tengeralattjáró 6 torpedócsővel, hozzá 24 torpedóval volt felfegyverezve. A bejárat mellett külön kiállítottak egy ilyen torpedót, melynek hossza 8.14 m, 533 mm es kaliberű és mintegy 2 tonna súlyú. A leírás szerint 60 csomóval hasított a vízben és kb 6-8 perc alatt lehetett betölteni.

 

 

Érdekességképpen néhány technikai adat: az U-434-es 90.2 m hosszú és 3630 tonna vízkiszorítású (teljes merülésben) és 84 fős személyzet (16 tiszt, 16 tiszthelyettes, 52 tengerész) dolgozott a fedélzeten. Legtovább 3.5 napot tudott víz alatt maradni, utána mindenképpen felszínre kellett emelkednie, hogy "levegőt vegyen". Víz alatt 16, a felszínen 13 csomós sebességre volt képes, és maximum 400 m mélyre volt képes merülni. 

 

Még egy dolgot leírnék, ami megragadta a figyelmem: vészhelyzet esetén a személyzet két menekülő aknán keresztül volt képes elhagyni a fedélzetet. Ha erre került volna sor, az adott rekeszeket (az U-434-es hét rekeszre volt osztva hosszában) elárasztották vízzel, hogy ne legyen nyomáskülönbség és ki tudják nyitni a csapóajtókat, majd az emberek egy "légzsákhoz" hasonló szerkezet segítségével jutottak a felszínre. Természetesen mindenkinek volt 20 percre elegendő tartalék oxigénkészlete, amit ilyen esetben használtak volna. Ez lett volna az eljárás felszín közelében. A másik lehetőség volt (a körülményektől és a mélységtől függött), hogy a segítségre érkező mentő tengeralattjáró dokkolt ezekhez a aknanyílásokhoz. Minderre azonban csak maximum 60-80 m mélységig volt lehetőség. Ha ennél mélyebben történt a baj, és nem tudtak volna feljebb emelkedni, akkor a legénység sorsa meg volt pecsételve... 

 

 

 

A bal oldali fotón belülről látható egy ilyen menekülő akna, A jobb oldalin pedig az utólag hozzáépített kijárat mellett látható piros - fehérre festve.

 

 

 

_nyunyuka Creative Commons License 2014.09.10 0 0 17047

Majdnem talált: GI-6B, azaz ГИ-6Б, a hetes kicsit dundibb, nem fér be ebbe az üregbe.

 

Csak érdekességképp az üregrezó+foglalat, majdnem öt kiló, elpusztíthatatlan orosz technika, örök mint a nyomorúság :-).

 

Még mindig jó lokátort belezni :-).

Előzmény: schlumbergerrrr (17045)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.09.10 0 0 17046

Isaszeg felett, Pecel melltti hegyen volt anno orosz es magyar tamaszpont is, ha megy vki autoval alattuk, azt hsizem Maglod fele, lehet lattni Ferihegy betonjat, olyan magas ott minden.

Előzmény: hadsz (17023)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.09.10 0 0 17045

De, az: Alighanem egy GI7B, amit nagyon szeretnek a rádióamatőrök, mert mindent kibír, mint általában a szovjet haditechnika :-)

Előzmény: Volt tüzér (17043)
zajza Creative Commons License 2014.09.10 0 0 17044


:)

Volt tüzér Creative Commons License 2014.09.10 0 0 17043

Ez nem véletlenül egy tárcsás trióda hűtő felülete?

 

Előzmény: _nyunyuka (17038)
Kirándu-Ló Creative Commons License 2014.09.09 0 0 17042

Köszönöm szépen!

 

 

Előzmény: charlie21 (17016)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.09.09 0 0 17041

Igen, ismerem a fajtáját :-)

Előzmény: _nyunyuka (17040)
_nyunyuka Creative Commons License 2014.09.09 0 0 17040

Ez csak a "мощность" feliratú műszert téríti ki :-).

Előzmény: schlumbergerrrr (17039)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.09.09 0 0 17039

Az jó félméteres csillagkapu volt, és üzem közben jó forró:-)

Előzmény: _nyunyuka (17038)
_nyunyuka Creative Commons License 2014.09.09 0 0 17038

Ha legközelebb lesz látogatás, picit odébb van egy(sőt nem is egy) másik csillagkapu. Amit akár haza is vihetsz :-).

Előzmény: schlumbergerrrr (17031)
hadsz Creative Commons License 2014.09.09 -1 0 17037

Néhány további fotó a pöstyéni kiállításról. Mivel a létesítmény a Honvédelmi Minisztérium égisze alá tartozik, csak jelképes, 1 eurós belépti díjat kérnek.

A múzeum a mai is aktív polgári (korábban katonai) repülőtér egy leválasztott részén van kialakítva. A haditechnikai eszközöket 3 nagy csarnokban és az előttük levő füves és betonos területen állították ki. Rengeteg a látnivaló és jó néhány igazi különlegességgel is lehet találkozni. Szerintem nagyon érdemes megnézni, különösen annak fényében, hogy nincs elérhetetlen távolságban! 

 

  

 

  

 

  

 

  

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.09.09 -1 0 17036

Nagyon olcsón adtad magad... :-)

Előzmény: schlumbergerrrr (17032)
zajza Creative Commons License 2014.09.09 0 0 17035

https://www.youtube.com/watch?v=DUHMUx9JLcM

D-peti Creative Commons License 2014.09.09 -1 0 17034

  

Előzmény: D-peti (17033)
D-peti Creative Commons License 2014.09.08 -1 0 17033

Eközben én kint, a MiGek rétjén lovagoltam fehér paripámmal :-))

 

 

Előzmény: schlumbergerrrr (17032)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.09.08 0 0 17032

Sőt, magával a veresf@szú ördöggel is cimboráltam néhány jó fotóért

 

Előzmény: schlumbergerrrr (17031)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.09.08 0 0 17031

Én kettőn is átmentem :-)

 

Előzmény: hadsz (17030)
hadsz Creative Commons License 2014.09.08 -1 0 17030

Tegnap Piestany-ban (Pöstyén) végre megtaláltuk a "csillagkaput"... :)

 

hadsz Creative Commons License 2014.09.08 -1 0 17029

Előzetes megbeszéléssel és időpont egyeztetéssel lehet bemenni.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (17027)
KT1 Creative Commons License 2014.09.07 0 0 17028

Érden is volt reptér, de még a 2.VH előtt. Gyerekkoromban még megvoltak a hangárajtók sinei...

Előzmény: Volt tüzér (17026)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.09.07 0 0 17027

Van nyitvatartasuk, vagy elozetes bejelentes alapjan nyitnak ki?

Előzmény: hadsz (16990)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.09.06 0 0 17026

Akárhányszor Budapest felé megyek kocsival a 6-os főúton, mindig eszembe jut egy információ Vándor Karcsi könyvéből. Az szerint a II. Vh. idején Ercsi alatt mintegy 3 hónapig volt egy szovjet repülőtér. Pontos hely persze nincs, de a Szalma csárdától egészen Ercsiig - Sina-telepet leszámítva - elsőrangú, sík terület van a főút mindkét oldalán. Még akár nagygépes füves repülőteret is oda tudnék képzelni.

 

charlie21 Creative Commons License 2014.09.06 0 0 17025

Még most is jól látszanak a nyomai,egyszer rég volt erről szó az indexes kihalton,érdekes hely 

Előzmény: Ridley4Lev (17024)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.09.06 0 0 17024

Földes reptér kitűnően látszik. Viszont meglepődtem, hogy a Szentendrei sziget déli része egy komplett lőtér volt, ezt eddig nem tudtam. 

hadsz Creative Commons License 2014.09.06 -1 0 17023

Pécelen is szépen látszanak az R-410-es tropo antennák, igaz még csak Polgár/Görbeháza és Voderady (Csehszlovákia) irányába, és a bunker sem épült még meg (1970 június).

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.09.06 -1 0 17022

Na, ez pont én is megnéztem. '71-ben még füves volt a pálya.

Előzmény: Ridley4Lev (17019)
hadsz Creative Commons License 2014.09.06 -1 0 17021

Még nem volt időm alaposabban belemélyedni, de majd...  :)

Előzmény: D-peti (17017)
hadsz Creative Commons License 2014.09.06 -1 0 17020

Én is ezen bosszankodtam... , aztán egy - egy kivétel akadt, bár azok meg meglehetősen régi felvételek voltak.  

Előzmény: Hpasp (17014)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.09.06 0 0 17019

Csákvárt érdemes megnézni, 71-es fotón még a laktanyából sincsen meg annyi mint most. 

Előzmény: D-peti (17017)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.09.06 0 0 17018

És most Erdőbényén a torony csak tessék-lássék van kisatírozva, látszik a méhsejt-szerkezet :-)

 

Előzmény: D-peti (17017)
D-peti Creative Commons License 2014.09.06 -1 0 17017

Cenzék ébersége kissé lankadhatott, mert szovjet elvtársaink szupertitkos laktanyái közül közül szerencsénkre jó párat nem satíroztak ki, vagy csak az egyik felvételen és a másikon már nem. (Esztergom, Lőrinci, Kiskunhalas, Pestszentlőrinc) Még a ZIL-157-eseket is lehet számolgatni a laktanyákban, de még a Bócsa melletti erdőben is kitelepülésen! Vagy lehet annyira szupertitkosak voltak az ojjektumok, hogy jó részükről még Cenzék sem tudtak? :O

 

Egyébként Lepsénynél (1990-es felvétel) látszik, hogy akkor már csak kapirgáltak egy kicsit a képen, de azért a lényeg még látható.

Előzmény: hadsz (17013)
charlie21 Creative Commons License 2014.09.05 0 0 17016

Igen ,pontosan ott van a 3 gránit

Előzmény: Kirándu-Ló (17015)
Kirándu-Ló Creative Commons License 2014.09.05 0 0 17015

Tisztelt charlie21!

 

Köszönöm szépen a választ!

 

Császáron a gránitok a csatolt képen megjelölt helyen vannak?

 

 

Előzmény: charlie21 (17007)
Hpasp Creative Commons License 2014.09.05 0 0 17014

Ehhh, bármit kerestem, pont ott nem volt kép...

Előzmény: hadsz (17013)
hadsz Creative Commons License 2014.09.05 -1 0 17013

Ahogy örökbecsű Hofi Géza mondta: "...ott ültek velem szemben Cenzék... Cenzné, meg az ura... Az, a Cenzúra..."

 

Találkoztam én is néhány fehér és fekete folttal... pedig mennyire szívesen végignézném a '70-es, '80-as évek tiszta légifelvételeit!

 

Előzmény: D-peti (17011)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.09.05 0 0 17012

Ócsa mellett van az amiről beszélsz. A településtől 1 km-re, de már nem sok minden maradhatott belőle ahogy látom. 

Előzmény: Törölt nick (17010)
D-peti Creative Commons License 2014.09.05 -1 0 17011

Nagyon jó kis oldal! Vajon van még valami raktár mélyén cenzúrázatlan verzió is, vagy mindent kifestettek fehérrel?

Előzmény: mezenguz2 (17008)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.05 0 0 17010

Jó reggelt!

 

Van-e valakinek információja egy MN üzemanyag tárolóról, amelyhez a régi 5-ös útról lehetett behajtani.  Szeged felé megyünk, akkor balra a vasúti sineken keresztül egy földúton. Valahol Budapesttől  35-45 km-re lehet bent az erdőben.

 

Nem látszik a Guglin, vagy már benőtte az erdő, vagy öreg a szemem:-)

charlie21 Creative Commons License 2014.09.04 0 0 17009

de érdekes ,pont ma küldte egy barátom nekem is,csak még nem sikerült nagyon bele merülnöm,rég voltál itt :-) ÜDV!!!

Előzmény: mezenguz2 (17008)
mezenguz2 Creative Commons License 2014.09.04 0 0 17008
charlie21 Creative Commons License 2014.09.04 0 0 17007

Börgönd: A TÁS bejárható de nagyon romos,ott az egyik PU fedezéknél megépült Vezetési pont lehet érdekes,a reptér előtti lakótelep,színház  stb szintén bejárható,a repteret őrzik ,valamilyen szinten üzemel,és cégek is vannak ott,azért az őrrel szerintem meg lehet beszélni.

Császár : magánterület és vadász terület,de eddig mindenki bejutott aki akart ,a tárolok ennek a része,nincs külön lekerítve.Oda menni próba szerencse.

Előzmény: Kirándu-Ló (17006)
Kirándu-Ló Creative Commons License 2014.09.03 0 0 17006

Tisztelt fórumtársak!

 

A következő 2 területtel kapcsolatban mi a jelenlegi tényállás?

Melyiknél mi járható be szabadon és mi engedéllyel?

 

Börgönd : Reptér,Épületek,HÁP,Tüzelőállások?

 

Császár : Épületek,Atomtárolók?

 

 

schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.09.03 0 0 17005

 

Néha jó híreket is olvas az ember

 

http://www.hir24.hu/belfold/2014/09/03/inog-hende-csaba-szeke/

Ridley4Lev Creative Commons License 2014.09.03 0 0 17004

Hali!

 

Laczházán merre található a HÁP? 

hadsz Creative Commons License 2014.09.02 -1 0 17003

Ha már Németország...

 

Júliusban meglátogattuk az ország északi régióját, és noha ez nem "military" túra volt, azért becsempésztünk az amúgy is felejthetetlen látnivalók közé néhány kifejezetten érdekes, katonai jellegű célpontot. :)

 

Wilhelmshaven, haditengerészeti múzeum. Szenzációs! Hatalmas élmény volt bebarangolni a hadihajókat, tengeralattjárót, és végigbogarászni a kiállított tárgyakat, eszközöket. Tényleg nagyon messze van, de akit arra vet a sors és van rá lehetősége, ne hagyja ki!

 

  

 

 A gyűjtemény legnagyobb látványossága a Mölders, 103B (Lütjend) osztályú, többek között irányított rakétákkal felfegyverzett romboló. Az USA-ban építették, a '60-as évek végén áll szolgálatba és Kielben állomásozott két testvérhajójával együtt a '80-as évek végéig. A keleti blokkban lezajlott rendszerváltást követően némileg módosított feladatokkal egészen 2003-ig aktív volt.

 

  

 

 

 

 

 

ASROC (Anti Submarine Rocket), tengeralattjárók ellen használt rakéták indítóállványa a fedélzeten:

 

 

A Mölders mellett egy 331B osztályú aknakutató/mentesítő hajó, a Weilheim horgonyoz, szintén bejárható kívül - belül:

 

  

 

 Nem utolsó sorban említem a 205-ös osztályú U-10-es, dízel - elektromos hajtású tengeralattjárót. A Möldershez hasonlóan ez is Kielben állomásozott, és az Északi-, valamint a Balti-tengeren látta el feladatait '67-'93 között.

 

  

 

Az itt készült többi fotót feltöltöttem a képtáramba: https://onedrive.live.com/?cid=3D4536EC98DE30C8&id=3D4536EC98DE30C8%2124855

   

 

 

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.09.01 -1 0 17001

Ezzel a helyszínnel kapcsolatban eszembe jut egy történet, szegről-végről kapcsolódik hozzá. 

 

 

https://onedrive.live.com/view.aspx?cid=3D4536EC98DE30C8&resid=3D4536EC98DE30C8%2125792&app=WordPdf

Előzmény: KT1 (17000)
KT1 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 17000
KT1 Creative Commons License 2014.09.01 0 0 16999

Köszi.

Csak gyanús volt az egykori őrzés mértéke...

Előzmény: hadsz (16996)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.31 0 0 16998

Mármint felülnézeti fénykép vagy ilyesmi!

Előzmény: Törölt nick (16997)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.31 0 0 16997

Helló! Zajdáról nagyítható fotó nincsen a fekete fehére gondolok a régi kinézete érdekelne! 

Előzmény: mezenguz (837)
hadsz Creative Commons License 2014.08.31 -1 0 16996

Szevasz!

 

A bauxitbányához tartozó egykori robbanóanyag raktár.

Előzmény: KT1 (16995)
KT1 Creative Commons License 2014.08.31 0 0 16995

Jó reggelt !

 

Kincsesbánya mellett találtam valamit, valaki tudja mi volt itt ?

 

Gotha'72 Creative Commons License 2014.08.29 0 0 16994

ui: a bal felső képen a folyosó végén egy ajtó van, felette: Petőfi Club felirat

Előzmény: Gotha'72 (16993)
Gotha'72 Creative Commons License 2014.08.29 0 0 16993

Sziasztok, meg tudja valaki mondani ez melyik laktanya?   köszi!!

hadsz Creative Commons License 2014.08.28 -1 0 16992

Így (nem) lehet titokban tartani az atombombát

Nyilvánossá tették a Manhattan-terv titkos aktáit, hajmeresztő dolgok derülnek ki belőlük. Tovább »

forrás: Index.hu

charlie21 Creative Commons License 2014.08.27 0 0 16991

Csatlakoznék itt Hadsz kollégához,mivel volt szerencsém vele tartani .Nem rakok fel képeket mert nem akarom duplikálni a megjelenteket,csak megköszönném mindkét hely létrehozóinak  és üzemeltetőinek mert ritka jó példa mindkét hely az áldozat vállalásra ,és profizmusra.Kevés ilyen van sajnos.És tudom hogy nagyon nehéz nekik,mert persze Magyarországon leginkább csak keresztbe tesznek.

Előzmény: hadsz (16990)
hadsz Creative Commons License 2014.08.26 -1 0 16990

A taszári múzeumot működtető barátainkhoz is beugrottunk. Óriási elismerés nekik, hogy az elmúlt évek eseményei után ismét látogatható ez az elképesztő gyűjtemény. 4 éve jártunk itt legutóbb, szerencsére azóta semmivel nem lett szegényebb a kollekció:

 

  

 

 

 

  

 

Természetesen ezúttal sem hagytuk ki a harcálláspontot :

 

  

 

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.08.26 -1 0 16989

Vasárnapi ellátogattunk Nagyatádra, ahol megnéztünk egy igazán jó kis haditechnikai gyűjteményt. A kézifegyvereket, egyenruhákat épp a napokban költöztetik át a park melletti épületbe, így a tárgyak nagy része még nem a vitrinekben van. 

 

  

 

 

 

A szabadtéri rész is igazán látványos:

 

  

 

  

 

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.08.26 -1 0 16988

Nagyon impozáns tároló, és a méretei ellenére nem a "nemzeti szintű" atomfegyver Arzenálok egyike volt. 

Előzmény: Hpasp (16987)
Hpasp Creative Commons License 2014.08.23 0 0 16987
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.08.19 0 0 16986

Ezt úgy mondják finoman, hogy Dobermann-effektus :-)

Előzmény: _nyunyuka (16985)
_nyunyuka Creative Commons License 2014.08.19 0 0 16985

Erősebb kutya b...ik :-).

Előzmény: schlumbergerrrr (16980)
charlie21 Creative Commons License 2014.08.19 0 0 16984

Akkor nem csak én hallgattam  végig feleslegesen .-(

Előzmény: lovasutas (16982)
Supi1984 Creative Commons License 2014.08.19 0 0 16983

https://www.youtube.com/watch?v=gkpU_Z92Rug

lovasutas Creative Commons License 2014.08.18 0 0 16982

(Valójában egy szó sem esett erről a témáról... - talán, majd máskor.)

Előzmény: lovasutas (16981)
lovasutas Creative Commons License 2014.08.18 0 0 16981

 

Üdv!

Ma, 15.30, Kossuth Rádió

 

http://www.mediaklikk.hu/2014/08/18/az-urban-exploratoin-es-az-egykori-katonai-bunkerek/

 

"A Közelről augusztus 18-ai adásából:

Titokzatos, elhagyatott helyek, indákkal benőtt egykori katonai bunkerek, szellemvárosok Magyarországon. Az Urban Exploratoin, vagyis a városi túrázás megszállottja, két fiatalember arra vállalkozott, hogy hátizsákkal bejárja ezeket a különleges, gyakran hátborzongató helyeket. Hobbi, vagy hivatás? Milyen izgalmak várnak a porlepte, kongó épületekben mászkáló felfedezőkre, és mennyire veszélyes vállalkozásuk?"

schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.08.17 0 0 16980

visszamenőlegesen :-)

Előzmény: Volt tüzér (16979)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.08.17 0 0 16979

Oszt ezt hogy fogják csinálni? Mert a laktanya Fehérvár területén van, viszont a repülőtér Abához tartozik. Éppen ezen bukott meg eddig minden hasznosítási kísérlet, hogy a két település nem tudott megegyezni.
Más: A repülőtér beékelődött két főút, némi vasút, és települések közé. És emiatt meglehetősen kicsi. Hogy akarnak ott Ferihegyhez hasonló méretű repülőteret?

 

Előzmény: schlumbergerrrr (16978)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.08.16 0 0 16978

http://orientpress.hu/132058

 

Kétmilliárd a börgöndi repülőtér visszavásárlására

hadsz Creative Commons License 2014.08.14 -1 0 16977

Fene tudja.

Előzmény: Volt tüzér (16976)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.08.13 0 0 16976

Hát mi? Búza?

 

Előzmény: hadsz (16975)
hadsz Creative Commons License 2014.08.13 -1 0 16975

OK, csak a kedvedért :)

 

Figyelembe véve a méreteit (durván 8 x 24m) és a kukorica fajsúlyát (~0,7g/cm3), kb 2,5 kt. Bár ebben nem hiszem, hogy az volt. :-)

 

 

Előzmény: schlumbergerrrr (16974)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.08.12 0 0 16974

A bejáratnál mi más, mint... silók fogadják a látogatókat. :-) 

 

Nem írtad, hány kilotonna kukorica fér beléjük! :-)

Előzmény: hadsz (16972)
hadsz Creative Commons License 2014.08.12 -1 0 16973

Kahan III a neve annak az egykor nagyon titkos objektumnak, amely Dobrosov, az alig pár házból álló kis falucska mellett található az erdőben.

Eredetileg ez a roppant masszív építmény is a '30-as évek második felében készült el és része volt a tervezett csehszlovák erődvonalnak. Ami érdekessé teszi, hogy '86-ban a Belügyminisztérium ebben a bunkerben alakította ki az ország állambiztonsági hivatalának (StB - Státní bezpečnost) tartalék hírközpontját. A fő hírközpont is a közelben (Kahan II) van ugyan, de ez jelenleg is aktív bázis. A BM szervezetének egykori vezetési pontja (Kahan I) ellenben szintén látogatható (nem is hagytuk ki...) a Hanicka erőd kiterjedt alagútrendszerében.

 

A kétszintes, kifogástalan állapotban levő bunkert egy nagyon lelkes csapat gondozza, igyekeznek mindent az eredeti állapotoknak megfelelően bemutatni.

 

  

 

 

 

  

 

Meglepetésünkre a Ganz-MÁVAG 1985-ben gyártott páncélajtójával is találkoztunk:

 

 

 

A három dízelmotor egy külön teremben helyezkedik el. Kísérőnk egyszer csak beröffentette, és pár percig járatta az egyik 120 kW-os behemótot:

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.08.11 -1 0 16972

Králiky egy, a lengyel határ mellett, dombok - hegyek között fekvő kis városka, melynek a határában van ez a haditechnikai múzeum:

 

A bejáratnál mi más, mint... silók fogadják a látogatókat. :-)

 

 

Meglepően sok technikájuk van, folyamatosan újítják fel, pofozgatják ki az eszközeiket. A gyűjtemény állandóan bővül, jelentős részük egy hatalmas csarnokban van kiállítva, de a külső területen is szinte minden jármű tető alatt, fedett részen van.

 

  

 

  

 

  

 

 

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.08.11 -1 0 16971

Az index szelleme elnyelte a fotókat...  :)

 

na még egyszer:

 

Visszakanyarodva a topik eredeti témájához...,  

 

... néhány fotót még beszúrok a májusi kirándulásunk általam még nem említett, és szerintem érdekesebb célpontjairól. Igaz, hogy már 3 hónap eltelt, de mintha most lett volna...

 

Ostrava mellett az egykori Dukla bánya területén épület fel a '60-as évek elején a helyi párt- és vállalati vezetés részére egy 6 szintes óvóhely. Kialakítását tekintve egy 23-24 m mélyre lenyúló 11 m átmérőjű vasbeton hengert kell elképzelni 1 m vastag külső fallal. A műszaki leírás szerint 450 embernek képes 24 óráig teljesen izolálva védelmet biztosítani (ez a szám - a helyet bejárva - nekünk kissé soknak tűnt). Jelenleg egy nonprofit társaság kezelésében van, akik időt, energiát - és amennyire lehetőségük van, pénzt - nem sajnálva nagyon klassz és gazdag kiállítást rendeztek be a polgári védelemmel és a hidegháborús időszakkal kapcsolatos tárgyakból, eszközökből. Természetesen maga a bunker is szinte hibátlan állapotban van, gyakorlatilag nagyrészt ez is nekik köszönhető.

 

A lejárat egy szokásosnak is tekinthető, semmitmondó kis "fészerből" nyílik:

 

 

 

A főbejárat külső páncélajtaja nem a szokványos típus, hiszen két, egymástól független félből áll. Ilyet azért nem sűrűn látni, és a szerkezetnek roppant egyszerű  a magyarázata: Ha egy közeli (vagy közvetlen) találat esetén a lehulló törmelék kívülről elzárná az ajtót, a felső részt külön nyitva ki lehet jutni a bunkerből.

 

 

 

további fotók:

 

  

 

  

 

  

 

 

A nagyobb méretű, és súlyú tárgyakat egy lifttel mozgatták, ennek az aknája:

 

hadsz Creative Commons License 2014.08.11 -1 0 16970

Visszakanyarodva a topik eredeti témájához...,  

 

... néhány fotót még beszúrok a májusi kirándulásunk általam még nem említett, és szerintem érdekesebb célpontjairól. Igaz, hogy már 3 hónap eltelt, de mintha most lett volna...

 

Ostrava mellett az egykori Dukla bánya területén épület fel a '60-as évek elején a helyi párt- és vállalati vezetés részére egy 6 szintes óvóhely. Kialakítását tekintve egy 23-24 m mélyre lenyúló 11 m átmérőjű vasbeton hengert kell elképzelni 1 m vastag külső fallal. A műszaki leírás szerint 450 embernek képes 24 óráig teljesen izolálva védelmet biztosítani (ez a szám - a helyet bejárva - nekünk kissé soknak tűnt). Jelenleg egy nonprofit társaság kezelésében van, akik időt, energiát - és amennyire lehetőségük van, pénzt - nem sajnálva nagyon klassz és gazdag kiállítást rendeztek be a polgári védelemmel és a hidegháborús időszakkal kapcsolatos tárgyakból, eszközökből. Természetesen maga a bunker is szinte hibátlan állapotban van, gyakorlatilag nagyrészt ez is nekik köszönhető.

 

A lejárat egy szokásosnak is tekinthető, semmitmondó kis "fészerből" nyílik:

 

 

A főbejárat külső páncélajtaja nem a szokványos típus, hiszen két, egymástól független félből áll. Ilyet azért nem sűrűn látni, és a szerkezetnek roppant egyszerű  a magyarázata: Ha egy közeli (vagy közvetlen) találat esetén a lehulló törmelék kívülről elzárná az ajtót, a felső részt külön nyitva ki lehet jutni a bunkerből.

 

 

további fotók:

 

  

 

  

 

  

 

A nagyobb méretű, és súlyú tárgyakat egy lifttel mozgatták, ennek az aknája:

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.08.11 -1 0 16969

Hát, ha azt szereti inkább... :)

Előzmény: Volt tüzér (16967)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.08.10 0 0 16968

Legközelebbi keleti utadra elkísérlek! (Ha elviszel)

Előzmény: Volt tüzér (16967)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.08.10 0 0 16967

A bor egészségesebb!

 

Előzmény: hadsz (16965)
hadsz Creative Commons License 2014.08.07 -1 0 16965

Gyula! 

 

Ne beszéld bele a borjút a tehénbe...,

 

... inkább igyál egy sört!  :)

 

 

Előzmény: Törölt nick (16963)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.08.06 0 0 16962

charlie21 Creative Commons License 2014.08.06 0 0 16961

Feri bátyám már csak ilyen .Mindig megmondja ha valami hülyeség hangzik el,ezért szeretjük és a tudása miatt tiszteljük.Nézd meg a topikot az elején akkor kezdett kikavarodni a sok  sci-fibe illő hülyeségből mikor ő megjelent.Engem is leoltott ha hülyeséget írtam és nem sértődtem meg,pedig már lassan 10 éve itt vagyok -vagyunk.Levente meg szerintem meg tudja beszélni ezt Feri bátyánkkal,mindenki segítsége nélkül is.

Előzmény: Volt tüzér (16950)
hadsz Creative Commons License 2014.08.06 -1 0 16960

Mondjuk miből gondolod, hogy Neked fogadatlan prókátort kell játszani... ?

Előzmény: Törölt nick (16956)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.08.06 0 0 16958

Tudom, kb. két hete jártam ott.

 

Előzmény: hadsz (16954)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.08.06 0 0 16957

????

Ezért igazán kár volt a hozzászólásaid 50 %-át elpocsékolni!

Előzmény: Törölt nick (16956)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.08.06 0 0 16955

:)

Előzmény: hadsz (16953)
hadsz Creative Commons License 2014.08.06 -1 0 16954

"No de ez már 2002. környékén volt, azóta - gondolom - sokat romlott."

 

Sokat... A reptérből alig látszik valami, szinte az egész területet beépítették bevásárlóközpontokkal, ipari parkkal. Itt - ott pár négyzetméternyi még látszik az állóhelyekből.

Előzmény: Volt tüzér (16951)
hadsz Creative Commons License 2014.08.06 -1 0 16953

Szóról szóra így gondolom én is. Nehezen lehetne ennél lényegre törőbben megfogalmazni.

 

Előzmény: Volt tüzér (16950)
monfondir Creative Commons License 2014.08.06 0 0 16952

Nézzük a jó szándékot! :)

Valószínű sok helyről kapott infót és ő csak rögzítette azokat. Ezek lehetnek falsok is innentől kezdve. Cserébe a plusz hozadék, hogy  felrakott egy rakat fotót elég sok helyről.

(nekem pl Debrecen kimaradt az életemből anno mivel mi Jutára kerültünk a többiekkel ellentétben - régi szép Kabina idők...)

 

Más! Volt valaki mostanában  a Balaton déli partján lévő "hadi parkban"? Láttam valami műsor részt, benne ott volt egy Kabina + P-40 ami régen nem volt... Jól láttam vagy álmodtam? :D

Azért ezekből nem futkározott annyi... Hogy lehetett ilyenre szert tenni?

Előzmény: Volt tüzér (16950)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.08.05 0 0 16951

Én a fehérvári helikopteres laktanyában jártam néhányszor. az MN 1059 Börgöndnek egy időben ott volt a testvér alakulata, egy Rt. zászlóalj személyében. Ezen az alapon jártam náluk néhányszor.
Aztán már fehérvári zsaru koromban a területről kellett csinálnom egy 1 : 10 000 méretarányú térképet, és hát emiatt töviről hegyire bejártam mindent. A lakótelepet is, a laktanyát is, a repülőtér létesítményeit is. Akkor a laktanya épületei még viszonylag egyben voltak, némelyikben még a nyílászárók is meg voltak. No de ez már 2002. környékén volt, azóta - gondolom - sokat romlott.

 

Előzmény: hadsz (16949)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.08.05 0 0 16950

Ez van akkor, amikor értetlen birkák kezdenek olyan dologról értekezni, amiről halvány fingjuk sincs. Mikor az Rt. dandár zászlóaljait megszervezték, (összesen 6 darabot) Azt azzal a céllal tették, hogy a honi légvédelem légvédelmi rakéta és vadászrepülő egységei MELLÉ szervezzenek egy olyan rádiótechnikai alakulatot, amelyik rádiótechnikai információk biztosításával segíti azok tevékenységét. De az Rt. zászlóalj soha nem volt sem a légvédelmi rakéta, sem a vadászrepülő egység ALÁ RENDELVE. Mellé sem. Csupán a tevékenységével támogatta (és nem kiszolgálta) azok harctevékenységét.

 

Előzmény: hadsz (16942)
hadsz Creative Commons License 2014.08.05 -1 0 16949

Na, ezt lett volna jó még "fénykorában" megnézni...!

Előzmény: charlie21 (16944)
hadsz Creative Commons License 2014.08.05 -1 0 16948

Hát, ilyet már nem...

Előzmény: monfondir (16943)
charlie21 Creative Commons License 2014.08.05 0 0 16947

 

Útba estek még : A bonyhádi ,a Polgárdi ,és a székesfehérvári Szovjet temetők.A kiliti füves reptér ,ahol az egyik sarkában van valamilyen harcálláspont objektum,sajnos oda most nem jutottunk el,elég megközelíthetetlen helyen van.Illetve amiről nincs kép ,Lepsény Szovjet laktanya ,magánterület,illetve Tamási Szovjet laktanya ,na ebből gyakorlatilag már semmi nincs.

charlie21 Creative Commons License 2014.08.05 0 0 16946

 

Székesfehérvár a Sóstói volt szovjet helikopteres alakulat laktanyája.Na itt aztán már tényleg  szinte semmi nincs.A lakótelepen laknak a többi bontva ,vagy cégek teljesen át építették.Egy épületet találtunk ami bejárható , a többi csak kívülről.

A többi még itt: https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!21395&sc=photos

charlie21 Creative Commons License 2014.08.05 0 0 16945

 

A másik célpont Polgárdi.Nem egy nagy laktanya és sajnos már ezt is bontogatják,de érdekes ,és ami a fő szabadon bejárható.Igazi felfedezni való hely.A 3 ik képen látható rengeteg Szovjet ruhát mi egyebet pl DPeti kolléga ásta elő egy rejtett zugból :-)

A többi kép itt: https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!21277&sc=photos

charlie21 Creative Commons License 2014.08.05 0 0 16944

 

A hétvégén megint megnéztünk pár helyet. A képeken Dombóvár-Kaposszekcső volt Szovjet rakétás laktanya.Nem sok maradt ,nagyobb része hasznosítva ,cégek telephelyei,sok kutya.Néhány épület bejárható ,csak a rend kedvéért de egy órát megér.

A többi kép itt:https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!21214&sc=photos

monfondir Creative Commons License 2014.08.05 0 0 16943

Jogos, de én a képek miatt idéztem a forrást... Ilyet már úgysem látunk...

Előzmény: hadsz (16942)
hadsz Creative Commons License 2014.08.05 -1 0 16942

"Debrecen a  54/19. Honi Rádiótechnikai Század név alatt a miskolci 105. légvédelmi rakétaezred egyik rt.százada volt, az ottani 6. Honi Rádiótechnikai Zászlóalj tagjaként, Mezőcsát és Szolnok mellett."

 

Némi fogalomzavart érzek...

Rádiótechnikai század/zászlóalj nem tartozott légvédelmi rakétaezred alárendeltségébe.

A honi légvédelem, mint haderőnemhez tartozó külön fegyvernemekről van szó.

A többi is elég kusza...

Előzmény: monfondir (16941)
monfondir Creative Commons License 2014.08.05 0 0 16941

Emlékét kegyelettel megőrizzük...

Radarok, 21. Radarszázad-Debrecen

Debrecen a  54/19. Honi Rádiótechnikai Század név alatt a miskolci 105. légvédelmi rakétaezred egyik rt.százada volt, az ottani 6. Honi Rádiótechnikai Zászlóalj tagjaként, Mezőcsát és Szolnok mellett. 1991 után amikor a 105. lérak ezred megszűnt, a zászlóalj Debrecenbe[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

Anno, nálunk a bevonult csapat nagy része (P-37, P-18, PRV, SZT-68  oda ment kiképzésre.

A dicső idők így hullanak a porba...

Előzmény: Ridley4Lev (16938)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.08.04 0 0 16940

Valamikor a légvédelmi topikban is posztolva lett március környékén egy megyei hír, hogy elkezdték a felszámolást. Nem sokkal később pedig a debrecenit is "behirdették". 

Előzmény: Volt tüzér (16939)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.08.04 0 0 16939

Ezek szerint végre rendszerbe állították a fürjesi RAT-31-et? Kár azért a századért.

 

Előzmény: monfondir (16935)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.08.04 0 0 16938

Debrecen teljesen, Bánkút vette át a "szerepet", Fürjesen ugye egymás mellett volt a régi és az új, így lett átnevezve a helyén. 

Előzmény: monfondir (16937)
monfondir Creative Commons License 2014.08.04 0 0 16937

Be is zárt teljesen vagy átnevezték?

Előzmény: Ridley4Lev (16936)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.08.04 0 0 16936

Debrecen is megszűnt, de az új radarok érkezésével erre lehetett számítani. Kup, Juta pedig a mecseki helyszín meg nem épülésével "élnek még". 

Előzmény: monfondir (16935)
monfondir Creative Commons License 2014.08.04 0 0 16935

"A Honvéd Vezérkar főnök 30/2014 számú parancsában elrendelte az MH 54. Veszprém Radarezred Békéscsabán települő 22. radarszázadának a felszámolását." + "megalakítandó MH 54. Veszprém Radarezred 1. Gerinc Radar Mérőpont"

Ez vajon előre vetíti a többiek (Juta, Medina, Kup, Debrecen) jövőjét is? Ahogy a régi technikáról írnak (milyen "drága" meg "korszerűtlen"), sok jót nem várok velük kapcsolatban. Eszembe jutott Mi-24-esek sorsa is...

Előzmény: bcslaci (16932)
KT1 Creative Commons License 2014.08.04 0 0 16934

Vele voltam párban az UNV kurbli tekerésnél! ;-)

A legszebb kannibáltevékenység...

Előzmény: schlumbergerrrr (16926)
504LACI Creative Commons License 2014.08.04 0 0 16933

Urak, itt a filmben 10:29-től látható egy vezetéstechnikai pálya. Meg tudja mondani valaki, hogy ez hol volt?

 

http://www.youtube.com/watch?v=j4mTu2FcRbY

bcslaci Creative Commons License 2014.08.03 0 0 16932
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.03 0 0 16931

Off. Részeg volt az operatőr, hogy nem tudott két másodpercig stabilan állni ?

A riport(?) alanyáról: no comment. Bocs, kikívánkozott. On.

Előzmény: lovasutas (16925)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.08.03 0 0 16930

Elolvastam, köszönöm. Megértettem.

Előzmény: Volt tüzér (16929)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.08.03 0 0 16929

E-mail-ben válaszoltam a kérdésedre.

 

Előzmény: schlumbergerrrr (16926)
zénó75 Creative Commons License 2014.08.03 0 0 16928
Kb.két hete voltam kint,sajnos a lokátorokat is szépen növi be a gaz.ha nem lenne ilyen messze pesttől komolyan mondom kimennék ingyen lekaszálni a füvet,de sajnos elég messze van és sokba fájna itthonról kijárni.....:(
Előzmény: monfondir (16927)
monfondir Creative Commons License 2014.08.03 0 0 16927

Úgy látom fenntartásra nem sok pénz van... Hogy néz ki a Vega rakéta... :(

Előzmény: schlumbergerrrr (16926)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.08.02 0 0 16926

Nem tudom, ki ez az ember, aki szerepel ezen a videon. El nem tudom képzelni, hogy úgy mutogatna meg ott mindent, mint Volt Tüzér. A nyavalyás színházat meg hagyjuk inkább, volt szerencsém közelebbről az ún. művészekhez még a kezdeti időkben.

Előzmény: lovasutas (16925)
lovasutas Creative Commons License 2014.08.02 0 0 16925

 

video:

manitounickfree Creative Commons License 2014.08.01 0 0 16924

köszi szépen!

Előzmény: hadsz (16923)
hadsz Creative Commons License 2014.08.01 -1 0 16923

Szia!

 

Igen, zárt terület, állandó felügyelet van.

Ha a tapolcai laktanyába szeretnétek bemenni, érdeklődjél a helyi önkormányzatnál.

Előzmény: manitounickfree (16920)
hadsz Creative Commons License 2014.08.01 -1 0 16922

Ahogy mondod. Szerencsére ez nem a fészbúk! :)

Előzmény: charlie21 (16919)
hadsz Creative Commons License 2014.08.01 -1 0 16921

Köszi! Nem volt hosszú, épp erről kérdeztelek. :)

 

 

 

 

 

 

Előzmény: 504LACI (16918)
manitounickfree Creative Commons License 2014.07.31 0 0 16920

szia!

 

megkérdezhetem h jutottál be?         őrzik, van ott egyáltalán valaki?

Tapolcai laktanyába szeretnék menni, talán van némi közös bennük...

 

előre köszi!

Előzmény: hadsz (16915)
charlie21 Creative Commons License 2014.07.31 0 0 16919

Ha face lenne akkor like :-)

De szerencsére nem az,ez a jó kis klasszikus igazi Kihalt laktanyák :-))))

Előzmény: hadsz (16913)
504LACI Creative Commons License 2014.07.31 0 0 16918

Én '87-'88-ban élveztem a vendégszeretet. Utolsó generációként "elvtársaztunk" leszereléskor már "bajtárs" megszólítás volt a divat.

Másfél év alatt nem voltam itthon összesen csak kb. 10 alkalommal. Nem büntetésből, a többiek is hasonló sűrűséggel nem jártak haza.

Ha élelmes voltál ki tudtál harcolni normális körülményeket magadnak, ha anyámasszony katonája vagy előfelvételis akkor buktál.

Én futottam keresztül az alakulótéren ötliteres őszibarack befőttel a kezemben mögöttem egy üvöltöző tiszttel, de majd bolond lettem volna megállni...

Loptunk birkát a faluban, hétfőn a dandárdizsin ott álltunk mint a dandár szégyenei.

Tanulságos másfél éve volt, sok felesleges szívatással. Nekem még lesöpörte az öreg katona vasárnap reggel a gyöngykavicsot a lapos tetőről, lehetett a kopasznak visszavödrözni. Én már nem szívattam így az utánam jövő ifjúságot.

Tisztek és tiszthelyettesek 70 %-a masszív alkoholista igazi bunkó. Persze voltak olyan emberek is köztük akikre a mai napig felnézek és minden tiszteletet megérdemelnek.

Ahogy telt az idő úgy lett lazább a hely. Van topik ami csak ezzel foglalkozik

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9026600

akik ott voltunk minél később vonultak annál könnyebb volt a helyzetük. Na elég volt belőlem, bocs ha hosszú volt.

Előzmény: hadsz (16917)
hadsz Creative Commons License 2014.07.31 -1 0 16917

Tényleg olyan volt, mint a híre?

Előzmény: 504LACI (16916)
504LACI Creative Commons License 2014.07.31 0 0 16916

Utolsó előtti kép jobb oldali épületben de sok időt eltöltöttem feleslegesen...

Előzmény: hadsz (16915)
hadsz Creative Commons License 2014.07.31 -1 0 16915

Ha már azon a vidéken jártunk, elugrottunk Lentibe a hírhedt zajdai laktanyához:

 

  

 

  

 

   

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.07.31 -1 0 16914

Páka mellett megnéztük az egykori erődvonal maradványait:

 

http://falanszter.blog.hu/2012/09/21/a_rakosi_erodvonal_a_lancos_kutya_arnyekaban

 

 

 

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.07.31 -1 0 16913

Néhány héttel ezelőtt a barátaimmal ellátogattunk Lovásziba, egy, már évek óta tervezgetett tekintélyes méretű óvóhely bejárása végett. 

 

Az objektumról bővebben itt olvasható:

 

http://zaol.hu/hetvege/turisztikai-celra-hasznositjak-a-lovasziban-talalhato-egykori-ovohelyet-1436495

 

http://www.lovaszi.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=132&Itemid=858

 

  

 

  

 

  

 

Az egyik kijárathoz vezető hosszú lépcső (a párásodás miatt itt nem volt egyszerű fotózni).

A járatrendszer legmélyebb pontja és a felszín között néhány helyen 18-20 m szintkülönbség van.

 

 

 

schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.07.31 0 0 16912

:-)))

Előzmény: Volt tüzér (16911)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.07.31 0 0 16911

Állandóan az ivás! Nem is ivás, vedelés! :)

 

Előzmény: charlie21 (16908)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.07.31 0 0 16910

Bizony!

Előzmény: _nyunyuka (16909)
_nyunyuka Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16909

Úgyis ideje egy Matróznak, nem? :-)

Előzmény: schlumbergerrrr (16907)
charlie21 Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16908

Szavadon foglak :-)))

Előzmény: schlumbergerrrr (16907)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16907

Ön nyert, Uram! Legközelebbi összejövetelünk alkalmával majd leisszuk.

Előzmény: charlie21 (16900)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16906

Az őrházban sok fotó készült, de a bunkerba nem tudtam bemenni, mert a felügyelő bácsinak el kellett mennie, de azt mondta, nincs benne semmi, néhány első világháborús baka volt benne annak idején.

Előzmény: hadsz (16902)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16905

 

Úgy van! A nevezetes harmincas őrház.

Előzmény: monfondir (16904)
monfondir Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16904

Úgy bizony! Az utolsó vasúti őrház az ezeréves határnál. Gyimesbükk. Nagyon szép hely akkor is ha nem a Nohab-os zarándokvonattal mész arra! :)

Előzmény: charlie21 (16900)
charlie21 Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16903

 

Egy érdekes hely, Hódmezővásárhely Emlékpont.Nem laktanya ugyan de egy miatt szerepelhet itt .Az első képen látható az udvar falát borító hatalmas képek azelőtt a szegedi az előbb feltett szovjet laktanyát díszítették ,így ez legalább megmarad.

A többi kép: https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!20979&sc=photos

hadsz Creative Commons License 2014.07.30 -1 0 16902

Remélem, azért bementél, és fotóztál! :)

 

 

Előzmény: schlumbergerrrr (16899)
charlie21 Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16901

 

A szegedi volt szovjet laktanya ,már igencsak bontogatják,akit érdekel most nézze meg!

A többi kép itt:https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!21094&sc=photos

charlie21 Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16900

szerintem ez Erdély ,most meg nem mondom melyik régi magyar román átkelő de valami folyónál? Völgynél?Ha jól emlékszem második VH

Előzmény: schlumbergerrrr (16899)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16899

 Üdvözlet a topiklalóknak. Több, mint 2000 km autózás után hazaértem, és ezzel a képpel köszöntöm a nagyérdeműt. A jobb szélét levágtam, hogy nehezebb legyen kitalálni, hol készült. :-)

manitounickfree Creative Commons License 2014.07.29 0 0 16898

Sziasztok!

 

meg tudja mondani valaki, hogy lehet most bejutni /már ha be lehet/ a Tapolcai Kinizsi Pál laktanyába?

városba készülök és ha már ott vagyok jó lenne bejutni!

előre köszönöm!

 

üdv. Gut Zoltán  1991-1992

Törölt nick Creative Commons License 2014.07.29 0 0 16897

Akkor még találgatok :  Vasúti, és/vagy közúti üa. lefejtő/töltő állomás ?

A felső szigetelt vezeték olybá tűnik, hogy gőzvezeték, tartályok, csővezetékek, környezet tisztítására. Csiga-biga.

Előzmény: hadsz (16895)
hadsz Creative Commons License 2014.07.28 -1 0 16896

Nem az.

 

Ezeket viszont az elmúlt héten sikerült lőnöm. Na, ezek viszont már azok. :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: zajza (16873)
hadsz Creative Commons License 2014.07.28 -1 0 16895

Jól közelíted a témát. :)

 

Kívülről így néz ki:

 

 

Holnap írok majd Neked egy emailt.

Előzmény: Törölt nick (16876)
PepeXVI Creative Commons License 2014.07.28 0 0 16894

Sziasztok!

Pár érdekesség, sokminden, ami nálunk is szolgált:

http://englishrussia.com/2014/07/24/air-defence-systems-under-the-open-sky/3/

Volt tüzér Creative Commons License 2014.07.28 0 0 16893

Aszalón a teljes terület az önkormányzat tulajdonában van. A laktanya és a technikai területek az akkori telepítési elveknek megfelelően viszonylag egymás mellett vannak. Az össz terület nagyjából 15 - 25 Hektár lehet.
A laktanyát őrzik és használják, különféle rendezvényeket szoktak ott tartani. Az állapotáról nem tudok mit mondani, mert nagyjából egy éve csak a laktanya kapujáig jutottunk el. A tüzelőállásra állítólag be lehet jutni némi gyalogtúra árán, de ahhoz nem volt kedvünk.
Laktanya: Minimum (és maximum) egy emeletes épület van, mégpedig a legénységi épület. Az az épület a hatvanas években az összes rakéta osztálynál szinte egy időben épült és szinte mindenhol egy emeletes volt.
Ezen kívül Üti-szoba, Őrszoba, Konyha, raktárak, étkezde, ezek mind földszintes épületek.
Hogy hány épület van? Fingom sincs. Talán számold meg, a maradékkal hamar el lehet boldogulni.

Előzmény: Supi1984 (16890)
M41-2314 Creative Commons License 2014.07.27 0 0 16892

Szia,

Aszaló a google-n szépen látszik, meg tudod nézni, amúgy önkormányzati tulajdon, és bizonyos részeit hasznosították.

Üdv.

L.

Előzmény: Supi1984 (16890)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.07.26 0 0 16891

Az OLP bejárásához C típusú biztonsági átvilágítás és Vezérkari Főnöki engedély kell. Ergo...lehetetlen bejutni. 

 

Az anyagellátót szintén őrzik, én márciusban elég sok őrt láttam még. 

 

Amit Ferihegy használ szintén őrzik. 

Előzmény: fungeld (16889)
Supi1984 Creative Commons License 2014.07.26 0 0 16890

Üdv!

Aszalóval kapcsolatban keresek/várok sürgősen információkat! Mekkora területen terül el és hány épülettel rendelkezik, emeletes épület van-e???

A válaszaitokat előre is köszönöm!!!

Supi

fungeld Creative Commons License 2014.07.25 0 0 16889

Köszi! Akkor szabadon bejárhatóak, nem őrzi őket senki?

Előzmény: Ridley4Lev (16888)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.07.25 0 0 16888

Üdv!

 

3: Központi Harcálláspont, volt OLP. 1985-1991 között. Ennek volt két adóháza az egyik a 1-es a másik nem látszódik a térképeden, lejjebb picit dél-keletre van, ma Ferihegy használja valamilyen célra. 

 

2: Anyagellátó volt a szolnoki bázisnak, tavaly ürítették ki. 

Előzmény: fungeld (16887)
fungeld Creative Commons License 2014.07.25 0 0 16887

Sziasztok! A Nagytarcsa melletti objektumokról mit tudtok? Az 1-es számúnál már jártam, ott van egy jó kis bunker, de a másik kettőről semmit sem tudok. 

Kaszi28 Creative Commons License 2014.07.24 0 0 16886

Most komolyan nem tudtok semmit a csopaki PV parancsnoksági bunkerről, vagy csak szivatjátok szegényt?

 

Üdv!

 

Kaszi

D-peti Creative Commons License 2014.07.24 -1 0 16885

Szerintem azért lehet ezt egy kicsit finomabban is. Néha az embernek nem jutnak eszébe a legegyszerűbb dolgok, velem is számtalanszor előfordult már.

Előzmény: Ridley4Lev (16884)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.07.23 0 0 16884

Keresőbe beírod, hogy Csopak azt kapsz választ. 

Előzmény: nagypolc (16882)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.07.23 0 0 16883

Csopakról? Hogyne! Ott volt (nem tudom, van-e még) a Víg Molnár csárda. Víg Imre és Molnár Józsi kollégáim szerettek odajárni vacsorázni. Vagy nem erre vagy kíváncsi?

 

Előzmény: nagypolc (16882)
nagypolc Creative Commons License 2014.07.23 0 0 16882

Csopakról tudnátok pár szót mondani?

 

Ridley4Lev Creative Commons License 2014.07.20 0 0 16881

Akkor én kimerem jelenteni, hogy régóta tudok róla :)

Előzmény: Törölt nick (16875)
Kaszi28 Creative Commons License 2014.07.20 0 0 16880
zajza Creative Commons License 2014.07.20 0 0 16879

Mert ez meghaladta a fizetési besorolását. :)

Előzmény: Törölt nick (16875)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.18 0 0 16878

Grrrrr....  Az áramlásmérők nem így vannak bekotve !

Más : Miért van a bunkerek bejárata mellett a fémcsövek összekötése gumi ( ?) tömlővel ?

 

Előzmény: Törölt nick (16877)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.18 0 0 16877

jav : tárolására, töltésére.   :)

 

Előzmény: Törölt nick (16876)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.18 0 0 16876

A fénykép alapján : valami veszélyes anyag tárolása, töltése, keverésére szolgáló kontroll "panel, fal". A kerek bigyók szerintem áramlás mérők, számlálók. Az elöttük lévő védőfal nem akarja, hogy közel menj a csövekhez,, oldható kötésekhez, szelepekhez.

A védőfal felett szellőzést valószínesíthető rés látható...

Ne csigabigázz, hol, mi ? 

Előzmény: hadsz (16872)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.18 0 0 16875

Ez hasonló, mint az MN6220, Bakonysárkány, csak valamivel ( :) ) kisebb. Miért nem hallottunk eddig róla ? Bár lehet, én vagyok ujjszülött...

Előzmény: zajza (16874)
zajza Creative Commons License 2014.07.18 0 0 16874
zajza Creative Commons License 2014.07.18 0 0 16873

Akkor tengeralattjáró! :))

Előzmény: hadsz (16872)
hadsz Creative Commons License 2014.07.16 -1 0 16872

Nem. Egy építmény belseje a szárazföldön.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (16869)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.07.16 0 0 16871

Illetve olaj

Előzmény: schlumbergerrrr (16870)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.07.16 0 0 16870

Gáz!

Előzmény: VoltKatona(Lee) (16869)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.07.15 0 0 16869

ez hajo?

Előzmény: hadsz (16868)
hadsz Creative Commons License 2014.07.14 -1 0 16868

Akadnak még nagyon érdekes helyek Magyarországon... :)

 

 

Hpasp Creative Commons License 2014.07.14 0 0 16867

Gyöngyös Sárhegy - Telenor GSM központ 

Előzmény: VoltKatona(Lee) (16865)
troger242 Creative Commons License 2014.07.14 0 0 16866

Itt lakok "alatta" :D Gyöngyösi vagyok.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (16865)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.07.13 0 0 16865

Van ott  komoly antenna rendszer, a z m3 autopalyarol lehet lattni.Ha megyek arra keszitek a fotot, pont a hegy gernincen van a gyar mellett, a gyaron tul meg vitorlazorepter van.Szerintem katonai, nem gsm antenna

Előzmény: troger242 (16864)
troger242 Creative Commons License 2014.07.13 0 0 16864

Volt katonai üzemek.... Gyöngyös (Pipis hegy) csak lehetett volna katonai, ha "gáz" lett volna....

Igaz, a gyár alatt (nem szó szerint) volt lőszerraktár, mára szinte semmi nincs belőle.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (16861)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.07.12 0 0 16863

Minden egyes ipari üzem katonai üzemnek számított. Adott esetben 24 - 48 órán belül átálltak volna haditermelésre. Természetesen hasonló dolgot gyártottak volna, mint békében.
Az persze hülyeség, hogy a konzervgyár kézigránátot, a cigarettagyár meg lőszert, mert bár a méret hasonló, az alkalmazott technológia ekkora váltást nem tesz lehetővé.
De a hajdani első munkahelyem példájával élve:
A jászberényi LEHEL hűtőgépgyárban például a szódásszifonok és a söröshordók helyett ágyúhüvelyeket gyártottak volna, amihez egy KÜM raktárban ott pihent az összes présszerszám.
Ott elég jelentős számú autóhűtőt gyártottak, többek között a FIAT gyárnak. nos az maradt volna, csak átállították volna a méreteket és a hadi eszközökbe gyártottak volna hűtőket.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (16861)
D-peti Creative Commons License 2014.07.12 -1 0 16862

Köszönöm szépen!

Előzmény: rail cargos (16859)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.07.11 0 0 16861

Ha mar bedaraltunk minden volt.kat.objektumot, johetnek a volt katonai uzemek!Volt sok(sajnos anno mar csak)

1.Gyöngyös, Sar hegy

2. Sirok Femmuvek stb

3.Iklad Finommechaniaki gyar, stb

hadsz Creative Commons License 2014.07.11 -1 0 16860

Ebben a projektben többek között olyan nagyszerű magyar géniuszok voltak közvetlenül érintettek, mint Teller Ede, Szilárd Leó, Wigner Jenő és Neumann János.

 

Akit érdekel ez a téma, annak kötelező olvasmány Richard Rhodes: "Az atombomba története" című könyve. Hihetetlen részletességgel írja le a történteket. Szerintem alapmű! :)

Előzmény: Törölt nick (16857)
rail cargos Creative Commons License 2014.07.11 0 0 16859

"D-peti"-nek! Bemértem az orgoványi lőtér mögött található bunkert,kicsit később,mint gondoltam,de legalább megvan. A 16810-es hozzászólásban találhatóé: N 46 41.876' E 019 27.718'  A  16812-es pedig (bár ez inkább fedezék,mint bunker): N 46 42.447' E 019 27.618' . A kettő közti földúton haladva több hasonló fedezék maradványa található,valamint a földön található gránátszilánkok arra utalnak,hogy a területet robbantási gyakorlatra is használták a szovjetek.

Előzmény: D-peti (16813)
Hpasp Creative Commons License 2014.07.11 0 0 16858

Google Earth megcsinálta a legtöbb nagyobb magyar várost 3D-ben...

(Szombathely, Pécs, Szeged, Kecskemét, stb...)

 

Törölt nick Creative Commons License 2014.07.09 0 0 16857

Lehet, hogy kicsit off, akik így érzik, azoktól bocs.

Oak Ridge, a titkos város - Ritkán látható történelem

nagypolc Creative Commons License 2014.07.09 0 0 16856

Szia!

A D/100 as objektumnál jártál?

Előzmény: zajza (16851)
nagypolc Creative Commons License 2014.07.09 0 0 16855

Sziasztok!

Tudnátok nekem mondani BudaPesten pár főld alatti objektumot ami  bejárható engedéllyel, vagy annélkűl?  

hadsz Creative Commons License 2014.07.04 -1 0 16854

A Svábhegyen azért akadt más is ezen kívül. :) 

 

Érdemes elolvasni ezt a könyvet:

 

 

 

 

Előzmény: zajza (16853)
zajza Creative Commons License 2014.07.03 0 0 16853

Nem.. ez nem tudom hol van. Ha te sem hallottál róla, akkor valóban egyedi, ez jó bizonyíték. :)
De amint lehet menni, szólok!

Előzmény: hadsz (16852)
hadsz Creative Commons License 2014.07.03 -1 0 16852

Arra gondolsz, ami ez alatt van?

 

 

 

Előzmény: zajza (16851)
zajza Creative Commons License 2014.07.02 0 0 16851

Nemrég voltam egy eléggé gyönyörű állapotban lévő bunkerben Budapesten, a Svábhegyen. A csávó körbevezetett szépen, de nem engedte hogy anyagot készítsek, egyenlőre. Az 50-es években épült. ki akarják pofozni és bejárhatóvá tenni. Valaki hallott már róla/volt már ott? Az összes dokumentum, bútorok, légmentesen zárható ajtók, berendezések eredeti állapotban... Címet nem akarok mondani, mert megígértem hogy nem teszem.

hadsz Creative Commons License 2014.06.30 -1 0 16850

Zagantól alig 20 km-re található az egykori szovjet 18. majd '81-'82-től a 89. vadászbombázó ezred repülőtere Szprotawa mellett.
A kiszolgáló laktanya épületeit szinte kivétel nélkül hasznosították, gyakorlatilag egy önálló kis településként lehet rá tekinteni komplett infrastruktúrával. Elég alaposan körbeautóztuk az egész területet, nem sűrűn látni ennyire élettel teli korabeli szovjet katonai repteret. A futópálya nyugati felén egy kisebb "ipari parkot" hoztak létre, raktárakkal, csarnokokkal, üzemekkel.
Szerencsére bejuthattunk az itteni "néma szektorba", ahol annak idején a kunmadarasival megegyező Bazalt (avagy 641-es) típusú védett raktárban tárolták az atombombákat az alakulat Szu-17 és később Szu-24-esei részére. Az atomraktár - a repülőtértől a megszokott módon kissé távolabb, félreeső részen helyezkedik el - területén jelenleg egy faszén előállításával foglalkozó cég működik.

 

  

 

  

 

  

 

 

 

A futópálya egy részét már könnyű, homokos talaj borítja, a másik fele a már említett módon beépítve.

 

 

A hagyományos bombaraktárak sincsenek túl jó állapotban... 

 

 

Előzmény: hadsz (16839)
Kaszi28 Creative Commons License 2014.06.27 0 0 16849

Szia Hadsz!

 

Köszi!

Jelentkezek mailben.

 

Üdv!

Kaszi

Előzmény: hadsz (16847)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.06.27 0 0 16848

Mit kell az ilyesmit kérdezni! Tedd fel "osztjónapot"!

 

Előzmény: fungeld (16845)
hadsz Creative Commons License 2014.06.27 -1 0 16847

Szia!

 

Inotán mindkettő szabad, legalábbis pár hónapja még azok voltak. Szerintem azóta nincs változás.

 

Baglyas jó kérdés. Évekkel ezelőtt voltam ott legutóbb, és már én is készültem oda ismét. Ha gondolod írj egy emailt (publikus a címem) és megbeszéljük. :)

Előzmény: Kaszi28 (16846)
Kaszi28 Creative Commons License 2014.06.27 0 0 16846

Sziaszok!

Lenne pár kérdésem, hogy ne induljak el potyára.

-Az Inota környéki 2 db objektum még szabadon bejárható?

-A Baglyas (Csór) még mindig el van zárva a denevérek miatt, vagy valahol be lehet jutni?

 

Köszi!

 

Kaszi

fungeld Creative Commons License 2014.06.27 0 0 16845

Egyébként a kerepesi 11/14 Légvédelmi rakéta osztály Nyeva MN5646-ról van 1-2 képem ha érdekel valakit.

fungeld Creative Commons License 2014.06.27 0 0 16844

Ez a gyakorlatban mit jelent? Őrzik is?

Előzmény: Ridley4Lev (16842)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.26 0 0 16843
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.06.26 0 0 16842

Újmajor honvédségi terület. 

Előzmény: fungeld (16841)
fungeld Creative Commons License 2014.06.25 0 0 16841

Sziasztok! Balatonfüreden leszek 1-2 hétig és szeretnék bejárni 1-2 helyet, illetve fotózni. Eddig Szentkirályszabadja, Újmajor és Hajmáskér van tervben, tudtok még esetleg ajánlani ezeken kívül jó helyeket?

D-peti Creative Commons License 2014.06.22 -1 0 16840

Bazzz... Az egészet el fogják?

Előzmény: Ridley4Lev (16838)
hadsz Creative Commons License 2014.06.21 -1 0 16839

Zaganban (Lengyelország) a jelenleg is aktív 34. páncélos dandár (itt van a hadosztály parancsnokság is) laktanyája előtti téren alakították ki ezt a látványos emlékhelyet, ahol egy-egy nagyon szép állapotú T-72, T-55, T-34 és Sherman van kiállítva.

 

  

 

  

 

A Sherman mellett egy I. és II. Világháborús veterán, páncélos parancsnok, Maczek tábornok mellszobra látható, akinek ilyen életpályával is 102 évet adott a sors...

 

 

A laktanya udvarán további haditechnikai eszközök vannak kiállítva, ezeket ottjártunkor sajnos csak a kerítésen kívülről tudtuk fotózni.

 

 

A kisváros egy nagyon emlékezetes II. VH-s eseményről is híres/hírhedt. 1944 tavaszának egyik éjszakáján az itt létesített fogolytáborból - ahol a Luftwaffe a szövetséges légierő pilótáit őrizte - egy maguk által ásott alagúton megszökött 76 hadifogoly. Közölük végül csak hárman menekültek meg, a többieket elfogták és nagy részüket kivégezték. Az történetről film is készült, többek között Steve McQueen, Charles Bronson, James Garner szereplésével. A tábor és az alagút vonalát kirakott kövekkel, emlékművekkel jelölik az erdőben, és egy múzeum is található a közelében. A történetről bővebben itt is olvasható:

 

http://filmtekercs.hu/hirek/a-nagy-szokesre-emlekeznek-lengyelorszagban

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Stalag_Luft_III

 

 

 

Ridley4Lev Creative Commons License 2014.06.21 0 0 16838

Sármelléket elkezdték bontani. A bejárattól jobbra lévő épületeket kezdték el. 

zajza Creative Commons License 2014.06.19 0 0 16837
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.06.19 0 0 16836

Raketasilot egyszerubb a fold ala epiteni, a raketat ki fogja daruval beemelni, raadasul egy kemenybe?Ha megtalalom berakom a linket, az usa ba van raketasilo elado, vki csinalt belole lakast, de az egesz meg a a launch center is fold alatti,melyen

Előzmény: hadsz (16829)
504LACI Creative Commons License 2014.06.17 0 0 16835
bodrostomi Creative Commons License 2014.06.16 0 0 16834

Pár éve még egyben volt a hely...

 

Mikor barmolták így szét?

Előzmény: kalati (16822)
hadsz Creative Commons License 2014.06.16 -1 0 16833

Nekem is.

 

Viszont közvetlenül az egyik erőmű mellett állnak, és szerintem túl egyszerűek söréttoronynak (na nem mintha azok olyan bonyolultak lennének, de összehasonlítva velük mégiscsak észrevehetőek a különbségek).

 

Előzmény: Volt tüzér (16832)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.06.14 0 0 16832

Az egyiknek látszik a bele! Nekem az gyanúsan tiszta!

 

Előzmény: hadsz (16829)
hadsz Creative Commons License 2014.06.14 -1 0 16831

Na jó, legyenek azok. :)

Előzmény: Törölt nick (16830)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.12 0 0 16830

Köszönöm !

16829 hsz :nem álcázott rakéta silók ?  :)

 

Előzmény: hadsz (16823)
hadsz Creative Commons License 2014.06.12 -1 0 16829

Ez csak egy egyszerű kémény. Pontosabban kettő egymás mellett:

 

 

 

Előzmény: Volt tüzér (16827)
Hpasp Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16828

Pont mint őshazámban?

:)

 

Előzmény: Volt tüzér (16827)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16827

Az egyik képen az a szép magas az kémény, vagy sörét torony?

 

Előzmény: hadsz (16825)
charlie21 Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16826

Nekem ez volt a túránk fénypontja,még ha nem is volt teljesen katonai,döbbenetes méretek

Előzmény: hadsz (16825)
hadsz Creative Commons License 2014.06.11 -1 0 16825

Néhány fotó és mondat az egyik lengyel célpontunkról, amely kétségkívül az egyik legérdekesebb helyszín volt a túránk során: az ország DNY-i részén, Nowogrod Bobrzanski település mellett található egykori hatalmas német robbanóanyag és lőszergyár, a DAG.

A II. világháború ideje alatt az eredetileg Alfred Nobel által alapított DAG (Dynamit Aktiengesellschaft) állította elő a robbanóanyagok mintegy felét a Harmadik Birodalom részére.
A komplexum kiépítése 1939-ben kezdődött és 1945-ig működött. Noha keletről érkezett a Vörös Hadsereg, a lehetőségekhez képest igyekeztek minél tovább biztosítani a "termelést". Óriási, egy közepes városnyi területen (egyes írások szerint 35 km²) fekszik az erdőben, ahová annak idején a környező munkatáborokból érkezett a több tízezer főnyi dolgozó. A megmaradt épületek meglehetősen szétszórva helyezkednek el, napokat el lehetne tölteni a környéken.

 

   

 

  

 

Két impozáns méretű szénerőmű biztosította az energiát. A többi épülethez hasonlóan ezeknek is szinte csak a csupasz vasbeton vázszerkezete, a falak, födémek maradtak meg. 

 

  

 

   

 

 

 

Az egyik ülepítőrendszer:

 

 

 

Azért, hogy a levegőből sem lehessen látni mit rejt az erdő, a jobb álcázás végett az épületek tetejére földet hordtak és "befüvesítették. őket". A bokrok, fák ma is nőnek és némely épület tetején úgy éreztük, minta egy erdei ösvényen sétálnánk. A fotó egy ilyen épületről és annak tetején, 4 emelet magasban készült.

 

 

 

A terület egy részén (ami önmagában is igen nagy) a lengyel hadsereg ma is aktív, szigorúan őrzött bázisa (fegyver és lőszerraktár) található. Dupla szögesdrót kerítés, nyomsáv, kamerák, minden ami kell...

 

A legkülönösebb építmények (legalábbis számomra) viszont azok a monumentális henger alakú vasbeton tárolók voltak, amelyek a gyártó részlegtől kissé távolabb helyezkedtek/-nek el. 6 darab ilyen van, melyek közül az egyik földdel teljesen fedett. Nagyjából 15-18 m lehet a belső átmérőjük és kb 13-15 m magasnak becsültem őket. Többnek is fel lehet jutni egészen a pereméig, ott pedig mintha egy kráterbe néznék le...

 

  

 

 

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.06.11 -1 0 16824

Köszi! Erről még úgysem láttam (főleg belső) fotókat. 

Előzmény: kalati (16822)
hadsz Creative Commons License 2014.06.11 -1 0 16823

Ok, elküldöm. :)

Előzmény: Törölt nick (16821)
kalati Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16822
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.07 0 0 16821

Eltudnád küldeni az alaprajzot ? Gyűjtöm. :)

 

Előzmény: hadsz (16820)
hadsz Creative Commons License 2014.06.04 -1 0 16820

Ez az. :)

Előzmény: Törölt nick (16819)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.04 0 0 16819
hadsz Creative Commons License 2014.06.04 -1 0 16818

Azért olyan nagy újdonságot nem fedeztek fel a fiúk. :)


Ez a híradóbunker az egykori NDK északi részén a Balti-tenger partjától alig 1 km-re található egy Ahlbeck nevű kisváros mellett, gyakorlatilag a lengyel határnál. A '70-es évek legvégén épült és a Szovjetunió és a NDK között a tengerfenéken lefektetett kommunikációs kábel itt ért "partra". Az objektum Szu-beli párja Kalinyingrádnál van/volt. Ez a tengeri kábel azért volt igen fontos, mert így közvetlen összeköttetést tudtak biztosítani a szovjet vezérkar és az NDK-ban állomásozó szovjet alakulatok között, mivel a '80-as évek eleji lengyel zavargásoknak és a kaotikus helyzetnek (majd hadiállapot) köszönhetően nem bíztak maradéktalanul az országon keresztül történő információ áramlásban.

A létesítmény nem GSSD, hanem közvetlen vezérkar alárendelt volt. A kábel egyébként Ahlbeckből tovább futott az NDK belseje felé, egészen a Berlintől északra fekvő Vogelsang-ig. Aztán innen már a különböző parancsnokságokhoz jutottak a hírek (Wünsdorf, Falkenhagen stb).


Megvan az alaprajz is. :)

Előzmény: Ridley4Lev (16817)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.06.04 0 0 16817
charlie21 Creative Commons License 2014.06.03 0 0 16816

Meg egy máig is harcoló Szovjet katonát :-)

Előzmény: zajza (16815)
zajza Creative Commons License 2014.06.03 0 0 16815

Így van. Megkaptak még 2 szép kutyát is. :)

Előzmény: D-peti (16806)
rail cargos Creative Commons License 2014.06.02 0 0 16814

Alkalmasint be tudom majd mérni,de sajnos munkahelyi elfoglaltság miatt nem a napokban. Mondjuk egy-két héten belülre tudom ígérni.

Előzmény: D-peti (16813)
D-peti Creative Commons License 2014.06.02 -1 0 16813

Tudnál koordinátákat adni a bunker pontos helyéről? 

 

Előre is köszi! 

Előzmény: rail cargos (16810)
rail cargos Creative Commons License 2014.06.02 0 0 16812

rail cargos Creative Commons License 2014.06.02 0 0 16811

Itt egy másik is,ehhez hasonló bunkermaradványokat többet is találni a területen,ebbe nem lehet lemenni,mert be van temetve. Ennek a tetején kavicsokból ki van rakva a 80-82-es szám,valószínű a készítője ekkor volt katona Magyarországon. Alatta a neve,sajnos olvashatatlan.Tekintve,hogy itt egy szovjet műszaki zászlóalj állomásozott,nem tartom kizártnak,hogy ezeket,-mivel harctéri körülmények közt az ő feladatuk lett volna ilyen fedezékek megépítése- kiképzési célból építették.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rail cargos Creative Commons License 2014.06.02 0 0 16810

rail cargos Creative Commons License 2014.06.02 0 0 16809

Egy kis érdekesség. Az orgoványi lőtér mögötti borókás területen mélyen az erdőben találtam ezt a bunkert. Két kisebb,és egy nagyobb helységből áll,lépcsőn is le lehet menni,valamint van kettő függőleges kürtő,ami kb. 3-4 méter mély,és az aljába leugorva hason csúszva be lehet jutni a nagyobb terembe. A domb alján,ahol a bunker van,még cikkcakkban futó lövészárkokat lehet látni.

hadsz Creative Commons License 2014.06.02 -1 0 16808

Azért egy forrást nem ártott volna feltüntetni az írás végén, ha már a szöveg nagy részét szóról szóra bemásolta...  ...innen:

 

http://www.baon.hu/bacs-kiskun/kozelet/feny-derult-az-atombunker-titkaira-fotok-443030

Előzmény: VoltKatona(Lee) (16807)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2014.06.02 0 0 16807
D-peti Creative Commons License 2014.06.02 -1 0 16806

Két éve még más kaput kaptál le: http://www.panoramio.com/photo/68731016

 

Kapucsere volt vagy mi?

Előzmény: zajza (16805)
zajza Creative Commons License 2014.06.02 0 0 16805

Hol készült? :)

hadsz Creative Commons License 2014.05.31 -1 0 16804

Csehszlovákiában a '67 - '68-ban három atomfegyver tárolót építettek (a mi Tótvázsonyunkkal megegyező típusterv alapján) melyek az ország 3 hadsereg és a front alárendelt rakétadandárja, valamint a harcászati rakétaosztályok részére tároltak nukleáris töltettel rendelkező rakétafejeket. Az objektumok természetesen végig szovjet felügyelet alatt álltak. 

Az egyik ilyen tárolót tavaly megnyitották és jelenleg múzeumként látogatható (mindenkinek tudom ajánlani). Amit most megnéztünk, viszont közel sincs már olyan jó állapotban, a berendezések jelentős részét eltávolították, de így is nagyon érdekes volt.

A bejutás sem volt egyszerű, mivel a bunkereket évekkel ezelőtt betemették és a közelmúltban az egyik rakodókapunál ástak ki egy elég szűk nyílást, ahol be lehet csúszni. Nagyobb darab embernek nincs sok esélye... Az állványokat, fényképezőgépeket, hátizsákokat láncban adogattuk le egymásnak.

 

  

 

  

 

 

Az egykori személyi lejáratnál sem bízták véletlenre a dolgot...

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2014.05.29 -1 0 16803

Értem, köszi! :)

Előzmény: zénó75 (16800)
zénó75 Creative Commons License 2014.05.29 0 0 16802
Félreértés történt.én az rt. Helyi századra és az rt. zászlóalj-ra gondoltam:) ezek voltak egy hápon. A rakétások tényleg külön voltak...
Előzmény: zénó75 (16799)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.05.28 0 0 16801

Biztosan külön voltak. Más a feladat, más a mérték, más az eszköz.

 

Előzmény: zénó75 (16799)
zénó75 Creative Commons License 2014.05.28 0 0 16800
én sem tudom megmondani ,hogy hányan jártak ki Érdre,de a csuklós Ikarus busz tele volt reggelente (állóhelyeket is beleértve) :)
Előzmény: hadsz (16792)
zénó75 Creative Commons License 2014.05.28 0 0 16799
Értem és köszönöm.azért kérdeztem mert amikor én Érdre kerültem együtt volt a helyi szd. És a zlj. Azt hittem valaha külön helységben voltak.
Előzmény: Volt tüzér (16795)
hadsz Creative Commons License 2014.05.28 -1 0 16798

Na nem személyre lebontva gondoltam...  :)  Hanem csak egy hozzávetőleges nagyságrendre, 20-30 ember?

 

 

"Ezt a kettőt például Sárbogárdon csak egy üvegfal választotta el egymástól."

 

A Csehszlovákoknál is.

Előzmény: Volt tüzér (16796)
zajza Creative Commons License 2014.05.28 0 0 16797

Sziasztok! Hajmáskéren a harckocsitelephelytől északnyugatra elhelyezkedő, régi mészbányában lévő bunkernek mi volt a funkciója?

Volt tüzér Creative Commons License 2014.05.28 0 0 16796

Fene tudja! Soha, semmi közöm nem volt hozzájuk. Ha MHKSZ volt, én egyből mentem Mezőfalvára az ezred tartalék vezetési pontjára.
De ha nagyon izgat, utánajárok.

 

Előzmény: hadsz (16792)
Volt tüzér Creative Commons License 2014.05.28 0 0 16795

Semmikortól. Egy légtér volt az Rt szd. vezetési pontja. A következő - lényegesen nagyobb - a zászlóalj vezetési pontja. Mellette a rakéta dandár vezetési pontja. Ezt a kettőt például Sárbogárdon csak egy üvegfal választotta el egymástól. A vége a vadászirányító pont volt, ami a Vektornak és a Szenyeznek is szerves része volt.

Előzmény: zénó75 (16793)
zénó75 Creative Commons License 2014.05.28 0 0 16794
Érden......
zénó75 Creative Commons License 2014.05.28 0 0 16793
Azt szeretném kérdezni hogy mikortól volt egy helységbe összeépítve az rt helyi század a zlj-vel?
Előzmény: Volt tüzér (16790)
hadsz Creative Commons License 2014.05.27 -1 0 16792

Igen, igen, vadászirányítás is volt, ezt nem is írtam. Köszönöm a kiegészítést! Tényleg hasonló volt a szervezés.

 

Érden ill Sárbogárdon nagyjából hány fős személyzet (hivatásos, sor, polgári együtt) dolgozott, csak a vezetési pontokat tekintve?

Előzmény: Volt tüzér (16790)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!